برگزیده های پرشین تولز

گفتگو در مورد برنامه نویسی

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
میتونم بپرسم تخصصی که دارید یاد میگیرید (یا قراره کار کنید) چیه؟
بنده فریم ورک طراحی می کنم
صرفا طراحی سایت؟ اگه صرفا سایته، چرا فشار سرور یا حجم جی کوئری براتون مهمه؟ خیلی چیز های مهم تری هست.
شما راجع به سمت سرور خیلی اندیشه محدودی دارید. هیچ چیزهای مهمتری از فشار به سرور وجود نداره
اینکه شما با اسکریپت های مفسری نمی تونید پردازش موازی داشته باشید متوجه هستید؟
اینکه فاجعه ی آپدیت برای زبان های اسکریپتی وجود داره رو درک می کنید! یا اصلا فکر می کنی هزیون می گم! تا حالا فکر کردید چرا وردپرس برای آپدیت خودش میاد کل پوشه ای با پیشوند WP (الان حضور ذهن ندارم) رو کلا حذف می کنه و کلا دوباره کلش رو جایگذین می کنه؟
اینکه طراح وبسایت و برنامه نویس مفسری سرور مدام تو سر و کله هم بزنند که کی ایراد رو به صفحه سرور وارد کرده رو تا حالا بهش فکر کردید؟
آیا از فشار اسکجولری که با زبان مفسری ایجاد شده خبر دارید؟
آیا تا به حال به پردازش موازی (توسعه افقی سخت افزار) زبان های مفسری فکر کرده اید؟
تا به حال راجع به سیستم های حجیم و مدیریتشون چیزی شنیدید؟ اونجا دیگه بانک اطلاعاتی مجتمع ندارید (صد البته که بانک اطلاعاتی مجتمعی که استفاده می کنید با زبان مفسری پیاده نشده:))
چه طور می خواهید با زبان مفسری سمت سرور بیاید ماین کنید؟
یا اصلا بگذریم چه طور web mining می کنید؟ با زبان PHP آیا؟؟؟
(و البته اینکه به این استک علاقه دارید دلیل نمیشه react و php و ... زیر سوال برن. php بیشتر برای پلاگین و قالب نویسی وردپرس استفاده میشه، و react هم که کاربردش خیلی وسیعه برای طراحی فرانت اند و اپلیکیشن.)
هیچ چیزی رو بنده رد نکردم، ایجاد کننده تاپیک یک بحثی راه انداخت گفتم شاید برای شما که اوایل کار هستید مثمر ثمر باشه

البته بنده سال ها پیش یک سری تست برای سنجش توانایی زبان های برنامه نویسی انجام دادم و مسیر رو از اون موقع تغییر دادم (البته اون موقع هم VS کار می کردم، اما نه به صورت PostBack یا MVC ای که دات نت مجبورت میکنه! بلکه فقط دات نت سرور رو باهاش سرور نویسی می کردم)

تست ها رو اگر پیدا کردم تو پاسخ بعدی میزارم خودتون اجرا کنید و نتیجه ها رو نگاه کنید

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
البته پاکش می کنم چون خودتون انجام بدید بهتره

والا لقمه آماده واسه ما کسی نزاشت دهنمون

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
بنده فریم ورک طراحی می کنم
یکم بیشتر توضیح میدید اگه امکان داره؟
شما راجع به سمت سرور خیلی اندیشه محدودی دارید. هیچ چیزهای مهمتری از فشار به سرور وجود نداره
اینکه شما با اسکریپت های مفسری نمی تونید پردازش موازی داشته باشید متوجه هستید؟
اینکه فاجعه ی آپدیت برای زبان های اسکریپتی وجود داره رو درک می کنید! یا اصلا فکر می کنی هزیون می گم! تا حالا فکر کردید چرا وردپرس برای آپدیت خودش میاد کل پوشه ای با پیشوند WP (الان حضور ذهن ندارم) رو کلا حذف می کنه و کلا دوباره کلش رو جایگذین می کنه؟
اینکه طراح وبسایت و برنامه نویس مفسری سرور مدام تو سر و کله هم بزنند که کی ایراد رو به صفحه سرور وارد کرده رو تا حالا بهش فکر کردید؟
آیا از فشار اسکجولری که با زبان مفسری ایجاد شده خبر دارید؟
آیا تا به حال به پردازش موازی (توسعه افقی سخت افزار) زبان های مفسری فکر کرده اید؟
تا به حال راجع به سیستم های حجیم و مدیریتشون چیزی شنیدید؟ اونجا دیگه بانک اطلاعاتی مجتمع ندارید (صد البته که بانک اطلاعاتی مجتمعی که استفاده می کنید با زبان مفسری پیاده نشده:))
چه طور می خواهید با زبان مفسری سمت سرور بیاید ماین کنید؟
یا اصلا بگذریم چه طور web mining می کنید؟ با زبان PHP آیا؟؟؟
فکر کنم سو تفاهم شد. من نظرم این بود که چیز هایی که دارید راجع بهش حرف میزنید مال یه تخصص خاصه. خیلی از شرکت ها دارند با python و js کار میکنند و شغل هاش هم بسیار زیاده، اینکه میگید c یه سری مزایا داره (پرفورمنس، پردازش موازی، غیره) که صد در صد، ولی به چه هزینه ای؟ هزینه دولوپ و نگهداری یه سایت که با زبان c نوشته شده بسیار بالاتره (بخاطر پیچیده بودن کد). واسه همین اکثرا ترجیح میدن هزینه سرور بدند، بجای اینکه سوویچ کنند به زبان سی.
من نمیگم شما هزیون میگید، میگم چیز هایی که شما میگید واسه یه تخصص و کاربرد خاصه (شرکت هایی که low level کار میکنند و پرفورمنس براشون خیلی مهمه). یعنی من ندیدم یه نفر یا شرکت بخواد مثلا یه سایت فروشگاهی یا ... بسازه بره با c کد بزنه. واسه همین از تخصصتون پرسیدم.

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
یکم بیشتر توضیح میدید اگه امکان داره؟

چندین چالش مهم در توسعه چارچوب های وب به چشم می خورد :
• عدم امکان توسعه دلخواه سیستم های تجاری، رایگان و یا کد منبع باز
• الزام به تغییر کد های برنامه نویسی در چارچوب به منظور پشتیبانی از یک سری از افزونه ها
• عدم پشتیبانی از نرم افزار هایی که تحت وب نیستند
• مشکلات متعدد به منظور توسعه و شخصی سازی

حالا چند مورد مهمش رو ننوشتم ولی می خوام بگم فریم ورک باید بتونه چالش های بالا رو برطرف
دقیقا نمی دونم چه توضیحی می خواهید؟

خیلی از شرکت ها دارند با python و js کار میکنند و شغل هاش هم بسیار زیاده، اینکه میگید c یه سری مزایا داره (پرفورمنس، پردازش موازی، غیره) که صد در صد، ولی به چه هزینه ای؟ هزینه دولوپ و نگهداری یه سایت که با زبان c نوشته شده بسیار بالاتره (بخاطر پیچیده بودن کد). واسه همین اکثرا ترجیح میدن هزینه سرور بدند، بجای اینکه سوویچ کنند به زبان سی.
من نمیگم شما هزیون میگید، میگم چیز هایی که شما میگید واسه یه تخصص و کاربرد خاصه (شرکت هایی که low level کار میکنند و پرفورمنس براشون خیلی مهمه). یعنی من ندیدم یه نفر یا شرکت بخواد مثلا یه سایت فروشگاهی یا ... بسازه بره با c کد بزنه. واسه همین از تخصصتون پرسیدم.
عزیز جان همه از C یا شاید مثل C نظیر پاسکال استفاده می کنند (البته پاسکال با C فرقی نداره ولی در استفاده بسیار محدود تر هست) و محال ممکن هست که جایگذینی برای زبان های کامپایل شونده وجود داشته باشه؛ #C هم هرگز کامپایل نمیشه و من اسم کامپایلری روش نمی زارم و به نظرم فقط یک مرتبه ایندکس میشه

اینکه از مفسری سوییچ نمی کنند، من واقعا نمی تونم قضاوت کنم

نمونش فروشگاه آمازون هست

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
حالا چند مورد مهمش رو ننوشتم ولی می خوام بگم فریم ورک باید بتونه چالش های بالا رو برطرف
دقیقا نمی دونم چه توضیحی می خواهید؟
منظورم راجع به این بود که گفتید فریم ورک طراحی میکنید. گفتم اگه یکم ممکنه راجع بهش توضیح بدید، آخه فریم ورک مفهوم خیلی کلی ای است، یعنی 4 چوب. مثلا angular فریم ورک سمت کلاینته با جاوا اسکریپت، یا مثلا .net core فریم ورک سمت سرور سی شارپه. حالا سوالم این بود که دقیقا شما حوزه ای که دارید کار میکنید (یا یاد میگیرید) چیه؟
عزیز جان همه از C یا شاید مثل C نظیر پاسکال استفاده می کنند
همه از سی استفاده میکنند برای بک اند؟ منظورتون به عنوان زبان اصلی بک اند سایته؟ یا صرفا به عنوان یه کاربرد؟
زبان اصلی بک اند اکثریت js و python و c# و جاوا و رابی است، c خیلی به ندرت به عنوان زبان اصلی بک اند سایت استفاده میکنه.
میتونید توی سایت https://stackshare.io/stacks ببینید استک هارو. توی شغل های استک اورفلو هم (https://stackoverflow.com/jobs?q=backend) میتونید ببینید برای بک اند اکثرا این زبان هایی که بالا گفتم استفاده میکنند.
باز میگم اصلا قصدم زیر سوال بردن استفاده از c برای بک اند نیست، خواستم ببینم use case (حوزه) شما چیه که با c بک اند مینویسید.

9898-niko

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
خب دوستان
بحث جدید
چندتا برنامه نویس خوب معرفی کنید{مدرس،فعال اینترنتی،استاد،محقق و...}
اونایی که کارشون رو دیدید و در سطح نت هم فعالن
در ضمن از سابقه کاری که دارن هم بنویسید
فقط برای معرفی یک راه ارتباطی که بشه با اونها در ارتباط بود رو هم آخرش اضافه کنید
به هیچ عنوان تعریف و تمجید و تبلیغ نکنید
من حدود 1 سال هست با افراد زیر آشنا شدم و آموزش هاشون رو دنبال میکنم
ایمان مدائی{سی شارپ-معروف به .net کار-موسس تاپلرن}حسن خسروجردی{فول استیک-php,laravel,javascript-متخصص طراحی وبسایت}
هردوشون رو در تاپلرن میتونید پیدا کنید
{من هیچ وقت تاپلرن رو تایید یا رد نمیکنم}
پدارم شاه صفی{دوره پایتون ایشون خوبه}-راه ارتباطی:سایت فرادرس یا داناپ-بخش کامنت{ایمیلشون رو ندارم}
برنامه نویس های دیگه ای هم میشناسم اما دوستان بالا رو خودم شخصا آموزش هاشون رو دیدم
اگه نیاز بود بگید تو در حوزه ای مختلف معرفی کنم{به همراه چند استثانا که تخصصم نیست-مثل امنیت}

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
منظورم راجع به این بود که گفتید فریم ورک طراحی میکنید. گفتم اگه یکم ممکنه راجع بهش توضیح بدید، آخه فریم ورک مفهوم خیلی کلی ای است، یعنی 4 چوب. مثلا angular فریم ورک سمت کلاینته با جاوا اسکریپت، یا مثلا .net core فریم ورک سمت سرور سی شارپه. حالا سوالم این بود که دقیقا شما حوزه ای که دارید کار میکنید (یا یاد میگیرید) چیه؟
شما یک سیستم شبیه به پورتال های جاوا در نظر بگیر؛ البته امکاناتی برای توسعه دادنش هست که بنده اسم فریم ورک روش گذاشتم

همه از سی استفاده میکنند برای بک اند؟ منظورتون به عنوان زبان اصلی بک اند سایته؟ یا صرفا به عنوان یه کاربرد؟
زبان اصلی بک اند اکثریت js و python و c# و جاوا و رابی است، c خیلی به ندرت به عنوان زبان اصلی بک اند سایت استفاده میکنه.
شما یک موردی رو عرض می کنی بنده اصلا نمی تونم درکش کنم
زبان اصلی PHP باشه و بعد PHP بیاد وب سرور C رو فراخوانی کنه، خب با هر بار درخواست باید 10 خط اسکریپ مفسری اجرا بشه؟

باز میگم اصلا قصدم زیر سوال بردن استفاده از c برای بک اند نیست، خواستم ببینم use case (حوزه) شما چیه که با c بک اند مینویسید.
این نکته ای رو که می گم هیچ وقت هیچ جا هیچ کس به شما نگفته و نمی گه چون نمی دونه!
در آخر این رو می گم که در ابتدای وب HTML و زبان های برنامه نویسی مفسری مثل PHP خیلی با HTML جور بود
مثال
PHP:
<html>
 <head>
  <title>PHP Test</title>
 </head>
 <body>
 <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?>
 </body>
</html>

هیچ ایده هم برای برنامه نویسی زبان کامپایل شونده وجود نداشت! باور کنید! (همین 15 سال پیش برای گچ کاری با دست گچ رو هم می زدند! الان با یک میله فلزی که یک + آخرش هست این کار رو انجام می دن!)

مثال
C++:
int main()
{
   cout<<"<html>";
   cout<<"<head>";
   cout<<"<title>PHP Test</title>";
   cout<<"</head>";
   cout<<"<body>";
   cout<<"<p>Hello World</p>";
   cout<<"</body>";
   cout<<"</html>";

return 0;
}

مشکل این بود که برای تغییر یک مقدار کوچک سمت کلاینت، باید مجددا عمل کامپایل انجام می شد! برای همین ایده برنامه نویسی سمت سرور با زبان کامپایلری اصلا جالب نبود
(نمی دونم آیا متوجه حرف های من میشید یا نه، ولی باور کنید در زبان برنامه نویسی PHP میان برای ایجاد یک جدول همی کار رو انجام می دن! یعنی شما برای اینکه یک کلاس به یک تگ tr اضافه کنی باید کدهای PHP رو ویرایش کنی! مشکلی هم نیست چون مفسری هست و نیاز به بارگزاری DLL نیست، اما برای آپدیت بعدی که کلاس شما رو میاد مجددا حذف می کنه چه کار می کنید!!!)
نمی دونم بنده رو درک می کنید که چرا زبان مفسری رو مناسب نمی دونم میشید یا نه!

من ایده رو از اولین مطلبم تو پست به شما دادم دیگه
اما شما بهش توجه نکردی

PHP:
<html>
 <head>
  <title><%=model.Language%></title>
 </head>
 <body>
<input name="UserName" type="text" value="<%=model.UserNameValue%>" />
....
...
...
...
...
 </body>
</html>
و خیلی راحت می تونید صفحه رو با C بخونید و متغییر ها رو Replace کنید و در خروجی قرار بدید

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
نمی دونم بنده رو درک می کنید که چرا زبان مفسری رو مناسب نمی دونم میشید یا نه!
نه راستش. ببینید من چند ساله برنامه نویسی میکنم و همین الان سه تا سایت production همین الان روی نت دارم، یکی با python ئه، یکی .net، یکی php. جدیدا هم با js (ند جی اس) کار میکنم. هیچ کدوم هم به مشکلی بر نخوردند. مشکل شما دقیقا با زبان های مفسری چیه؟ پرفورمنس اشون؟ ورد پرس رو که میبینید یکم سریع نیست به این خاطره که خود ورد پرس سنیگنه، و الا اگه از پایه سایت php بنویسید اصلا متوجه پرفورمنس نمیشید. (هر چند وردپرس هم اکیه، 80 - 90 درصد سایت های نت با وردپرسه.)
(اون نکته ای که آخر گفتید، بهش میگن template engine. یعنی یه سری فایل تمپلیت هست که متغیر ها داخلش replace میشه. چیز جدیدی هم نیست، کلی template engine داریم و توی خیلی از زبان ها ازشون استفاده میشه (مثل nodejs و .net) . ازونطرف php هم که خودش html رو رندر میکنه، دیگه نیاز به تمپلیت نداره.)

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
(ازونطرف php هم که خودش html رو رندر میکنه، دیگه نیاز به تمپلیت نداره.)
من می خوام از شما یاد بگیرم
1- شما بیا یک جدول 4x4 رو از یک دیتابیس بخون و پرش کن و با PHP نشون ما بده
2- بسیار خب شما همین الان، یک input از نوع select رو با option لطفا با PHP پر کن ببینم اصلا شیوه کار شما چه طوره

از شما خیلی خوشم میاد، برای اینه که اصرار دارم ضعف PHP و سایر مفسری ها رو به شما نشون بدهم
لطفا این دو مورد رو برای ما بنویس تا خیلی چیزها برای من و شما مشخص بشه

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
من می خوام از شما یاد بگیرم
1- شما بیا یک جدول 4x4 رو از یک دیتابیس بخون و پرش کن و با PHP نشون ما بده
2- بسیار خب شما همین الان، یک input از نوع select رو با option لطفا با PHP پر کن ببینم اصلا شیوه کار شما چه طوره

از شما خیلی خوشم میاد، برای اینه که اصرار دارم ضعف PHP و سایر اسکریپتی ها رو به شما نشون بدهم
لطفا این دو مورد رو برای ما بنویس تا خیلی چیزها برای من و شما مشخص بشه
1. خوب از دیتابیس کل جدول رو میخونی میریزی تو یه متغیر، بعد رو سطر هاش for میزنی و چاپ میکنی. یه چیزی تو مایه های این (ببخشید خیلی سریع نوشتم، حسش نیست کامل بنویسم):
کد:
<?php
$data = getFromDb();
?>
<table>
<?php
  foreach ($data as $row) {
?>
<tr>
<td><?php echo $row['name'] ?></td>
<td><?php echo $row['col2'] ?></td>
<td><?php echo $row['col3'] ?></td>
<td><?php echo $row['col4'] ?></td>
</tr>
<?php
  }
?>

2. خوب این هم for میزنی دیگه مثل قبلی، توی سلکت 4 تا option پرینت میکنی با مقادیری که از یه آرایه خونده میشه:

پ.ن: میگم بی زحمت لطفا یکم از میزان جدیت بحث کم کنید :p صرفا داریم حرف میزنیم، میدون جنگ زبان ها که نیست میخواین php رو به خاک بمالین، گناه دارن :p

mohammad_rabiyi

Registered User
لایک‌ها
753
کد:
<?php
$data = getFromDb();
?>
<table>
<?php
  foreach ($data as $row) {
?>
<tr>
<td><?php echo $row['name'] ?></td>
<td><?php echo $row['col2'] ?></td>
<td><?php echo $row['col3'] ?></td>
<td><?php echo $row['col4'] ?></td>
</tr>
<?php
  }
?>

خسته نباشی
خب همه چیز مشخص هست

XML:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<template_root>

<
check_box_list name="Attachment">

<box>

<![CDATA[

<table id="<%=name_attribute%>" class="el_checkbox_list_input<%=css_class%>" <%=attribute%>>

<%=item%>

</table>

]]>

</box>

<list_item>

<![CDATA[

<tr>

<td>

<input id="<%=name_attribute%>_<%=indexer%>" type="checkbox" name="<%=name_attribute%>$<%=indexer%>" value="<%=value%>" />

<label for="<%=name_attribute%>_<%=indexer%>"><%=name%></label>

</td>

</tr>

]]>

</list_item>

</check_box_list>

</template_root>

این لیستی هست که به وسیله زبان کامپایلری از تمپلیت خونده میشه
و مقادیر list_item با حلقه میان جمع میشن و در آخر در <%=item%> میان Replace مشین

حالا خودت بگو این شیوه کار صحیح تره یا درهم آمیزی کدهای مفسری شما با HTML
HTML بنده تمیز تره یا HTML شما
HTML بنده کل چیزی که قرار هست باشه رو نمایش میده یا HTML شما؟؟؟
تمپلیت بنده قابلیت این رو داره که تغییر کنه و زبان C می تونه هزاران تمپلیت شبیه این رو استفاده کنه. تمپلیت شما چه طور!!!
اصلا سیستم شما می تونه تمپلیت رو پشتیبانی کنه؟ من که بعید می دونم!
شما بخواهید یک طراح وب استخدام کنید، طراح برای اضافه کردن یک کلاس به صفحه شما چه قدر باید تلاش کنه؟
شما بخواهید یک برنامه نویس PHP استخدام کنید، چه قدر باید تلاش کنه تا کدها رو تغییر بده؟
کد سمت سرور براش ننوشتم، اما خودت باید تشخصی بدی که کدهای سمت سرور از تمپلیت جدا میشه و بسیار مرتب تر هست
جالبه فقط شما نیستید که این درهم آمیزی کدهای مفسری با HTML رو انجام می دید بلکه افرادی بسیار مبتدی که خود رو خدای وب می دونن میان تو داتنت این جوری کد می زنن!
حالا جالبه شما با PHP می تونی Replace رو با تمپلیت انجام بدی، ولی تا فردا صبح طول میکشه صفحه لود بشه
اصلا چرا باید طراح بتونه کدهای PHP شما رو نگاه کنه!!! شاید کدهای مهمی بودن و یک مشکل امنیتی ازش بیرون آورد!!! حالا طراح مدل بنده اصلا می دونه سمت سرور چه خبره!!!

شاد و موفق باشی

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
تمپلیت بنده قابلیت این رو داره که تغییر کنه و زبان C می تونه هزاران تمپلیت شبیه این رو استفاده کنه. تمپلیت شما چه طور!!!
...
ببینید اینجوری که فهمیدم اکثر مشکلتون با template engine ئه (تمپلیت = قالب، مثل همین قالب هایی که مثال زدین، انجین هم موتوریه که رندر میکنه این قالب هارو.).

php هم template engine داره (twig مثلا، اینجا میتونی نمونه کد هاش رو ببینی.). replace اونجوری هم که فکر میکنی کند نیست، بهش میگن micro performance (یعنی تاثیر خیلی خیلی ناچیزی رو پرفورمنس داره). وردپرس هزار ها برابر این پیچیدگی داره، کندی اش زیاد احساس نمیشه، چه برسه به این ها.

باقی زبان های مفسری مثل پایتون و جاوا اسکریپت هم که عملا با template engine اکی اند. یعنی مثلا django (فریمورک بک اند پایتون) که خودش پیشفرض تمپلیت انجین داره و اکثرا با همون کار میکنن، nodejs (جاوا اسکریپت برای بک اند) هم با pug و ejs کار کردم قبلا (دو تا تمپلیت انجین).

اون در هم بودن html و کد که میگی لزوما چیز بدی نیست، مثلا توی react خیلی از این در هم بودن هارو داریم، در حالیکه توی angular با تمپلیت کار میکنه.
مثلا من خودم php که کد میزدم، از تمپلیت انجین استفاده نمیکردم، اصلا هم مشکلی باهاش نداشتم.
دلیلش هم توی یکی از کورس ها، مدرسش میگفت بخاطر اینکه html و منطق سایت خیلی در هم تنیده اند، لزوما جدا کردنشون منطقی نیست. برا همین نمیشه گفت یکی بر یکی برتری داره، هر کدوم یه سری مزایا و معایب دارن.

ببین خلاصه، اینجور که گفتی میخوای پورتال بسازی. اگه هدفتون کار کردن (استخدام) در آینده است، اصلا فکر نمیکنم تصمیم منطقی ای باشه کار کردن با c برای بک اند. ولی اگه میخواین برای خودتون کار کنین در آینده، بازم فکر نمیکنم منطقی باشه کار کردن با c. مثلا توی یه تاپیک گفته بودین پیاده سازی url reqriwting چیز پیچیده ایه توی سرور، درحالیکه توی nodejs یا django به صورت پیشفرض آدرس های example.com/param1/param2 رو پشتیبانی میکنه (بهش میگن routing). یا مثلا توی php هم نسبتا ساده است (فایل .htaacess رو ست میکنید تا ریدایرکت کنه، یه خط بیشتر نیست). حالا نه صرفا این، مباحث cookie ، session ، هندل فرم و فایل ورودی، هندل کردن پوشه public هم هست. زبان php و فریم ورک های وب js و python و java و c# اکثر این ها رو پیش فرض ساپورت میکنن.

اینکه میخواین پورتال بنویسید، ولی از اونطرف دارید سرور اش رو از 0 مینویسید، تنها توجیهی که داره اینه که میخواید برنامه نویسی خود سرور (نه برنامه نویسی سمت سرور) رو یاد بگیرید تا مثلا سرور کاستوم بسازید، یا تو یه محیط low level که پرفورمنس خیلی خیلی دغدغه است میخواید کار کنید. والا اگه صرفا میخواید برنامه نویسی سایت بک اند انجام بدید (مثلا پورتال سازی)، فک نمیکنم کسی باشه که c یا c++ خام (بدون سرور فریمورک) رو پیشنهاد بده.
اگه زبان های کامپایلری رو ترجیح میدید، c# .net و جاوا و ...، اگه هم مفسری ترجیح میدید ، js و python خیلی راحت تر میکنند کارتون رو.
خوبی js و python اینه که کلی package بروز داره، یعنی مثلا شما هر کدی میخواید بزنید ، مثلا برا validation یا تست یا ... ، میتونید پکیج آماده و بروز استفاده کنید.
ولی باز میگم، اگه دوست دارید با c سمت سرور کد بزنید، من مخالف نیستم. صرفا از نظر این میگم که با بقیه زبان ها در آینده کارتون راحت تر میشه و موقعیت های شغلی بهتری دارن میگم.
در ضمن اکثر شرکت های متوسط رو به بزرگ فرانت اند و بک اند رو جدا میکنند و از فریم ورک های جاوا اسکریپت مثل react یا angular استفاده میکنند. خوبی اش هم اینه که کلی package و لایبرری دارن و دولوپ رو خیلی سریع و کم هزینه میکنن برای شرکت ها (نسبت به جاوا اسکریپت بدون فریم ورک). البته برای کد زدن شخصی، من خودم از فریم ورک استفاده نمیکردم، بخاطر اینکه سایت هام معمولا خیلی بزرگ نبودن، ولی قضیه شرکت ها فرق داره.
شما هم موفق باشید :)
پ.ن: یه بار دیگه بگم، اگه c رو دوست دارید و کد زنی سمت سرور باهاش رو علاقه دارید، به نظرم خیلی هم خوبه که باهاش کار میکنید. درسته یکم مسیرش طولانی تره، عوضش برنامه نویسی تون قوی میشه و مفاهیم رو از بیس تر یاد میگیرید. یعنی برای یه فردی که خیلی گرایش خاصی به زبان ها نداره پیشنهاد نمیشه، ولی فردی که c و بک اند نویسی باهاش رو دوست داره، و میدونه چیکار داره میکنه، چرا که نه.

Last edited:

9898-niko

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
خب دوستان
بحث جدید
فقط برای معرفی یک راه ارتباطی که بشه با اونها در ارتباط بود رو هم آخرش اضافه کنید
ایمان مدائی{سی شارپ-معروف به .net کار-موسس تاپلرن}حسن خسروجردی{فول استیک-php,laravel,javascript-متخصص طراحی وبسایت}
پدارم شاه صفی{دوره پایتون ایشون خوبه}-راه ارتباطی:سایت فرادرس یا داناپ-بخش کامنت{ایمیلشون رو ندارم}
برنامه نویس های دیگه ای هم میشناسم اما دوستان بالا رو خودم شخصا آموزش هاشون رو دیدم
اگه نیاز بود بگید تو در حوزه ای مختلف معرفی کنم{به همراه چند استثانا که تخصصم نیست-مثل امنیت}
دوستان لطفا شرکت کنید
ببینید اینجوری که فهمیدم اکثر مشکلتون با template engine ئه (تمپلیت = قالب، مثل همین قالب هایی که مثال زدین، انجین هم موتوریه که رندر میکنه این قالب هارو.).

php هم template engine داره (twig مثلا، اینجا میتونی نمونه کد هاش رو ببینی.). replace اونجوری هم که فکر میکنی کند نیست، بهش میگن micro performance (یعنی تاثیر خیلی خیلی ناچیزی رو پرفورمنس داره). وردپرس هزار ها برابر این پیچیدگی داره، کندی اش زیاد احساس نمیشه، چه برسه به این ها.

باقی زبان های مفسری مثل پایتون و جاوا اسکریپت هم که عملا با template engine اکی اند. یعنی مثلا django (فریمورک بک اند پایتون) که خودش پیشفرض تمپلیت انجین داره و اکثرا با همون کار میکنن، nodejs (جاوا اسکریپت برای بک اند) هم با pug و ejs کار کردم قبلا (دو تا تمپلیت انجین).

اون در هم بودن html و کد که میگی لزوما چیز بدی نیست، مثلا توی react خیلی از این در هم بودن هارو داریم، در حالیکه توی angular با تمپلیت کار میکنه.
مثلا من خودم php که کد میزدم، از تمپلیت انجین استفاده نمیکردم، اصلا هم مشکلی باهاش نداشتم.
دلیلش هم توی یکی از کورس ها، مدرسش میگفت بخاطر اینکه html و منطق سایت خیلی در هم تنیده اند، لزوما جدا کردنشون منطقی نیست. برا همین نمیشه گفت یکی بر یکی برتری داره، هر کدوم یه سری مزایا و معایب دارن.

ببین خلاصه، اینجور که گفتی میخوای پورتال بسازی. اگه هدفتون کار کردن (استخدام) در آینده است، اصلا فکر نمیکنم تصمیم منطقی ای باشه کار کردن با c برای بک اند. ولی اگه میخواین برای خودتون کار کنین در آینده، بازم فکر نمیکنم منطقی باشه کار کردن با c. مثلا توی یه تاپیک گفته بودین پیاده سازی url reqriwting چیز پیچیده ایه توی سرور، درحالیکه توی nodejs یا django به صورت پیشفرض آدرس های example.com/param1/param2 رو پشتیبانی میکنه (بهش میگن routing). یا مثلا توی php هم نسبتا ساده است (فایل .htaacess رو ست میکنید تا ریدایرکت کنه، یه خط بیشتر نیست). حالا نه صرفا این، مباحث cookie ، session ، هندل فرم و فایل ورودی، هندل کردن پوشه public هم هست. زبان php و فریم ورک های وب js و python و java و c# اکثر این ها رو پیش فرض ساپورت میکنن.

اینکه میخواین پورتال بنویسید، ولی از اونطرف دارید سرور اش رو از 0 مینویسید، تنها توجیهی که داره اینه که میخواید برنامه نویسی خود سرور (نه برنامه نویسی سمت سرور) رو یاد بگیرید تا مثلا سرور کاستوم بسازید، یا تو یه محیط low level که پرفورمنس خیلی خیلی دغدغه است میخواید کار کنید. والا اگه صرفا میخواید برنامه نویسی سایت بک اند انجام بدید (مثلا پورتال سازی)، فک نمیکنم کسی باشه که c یا c++ خام (بدون سرور فریمورک) رو پیشنهاد بده.
اگه زبان های کامپایلری رو ترجیح میدید، c# .net و جاوا و ...، اگه هم مفسری ترجیح میدید ، js و python خیلی راحت تر میکنند کارتون رو.
خوبی js و python اینه که کلی package بروز داره، یعنی مثلا شما هر کدی میخواید بزنید ، مثلا برا validation یا تست یا ... ، میتونید پکیج آماده و بروز استفاده کنید.
ولی باز میگم، اگه دوست دارید با c سمت سرور کد بزنید، من مخالف نیستم. صرفا از نظر این میگم که با بقیه زبان ها در آینده کارتون راحت تر میشه و موقعیت های شغلی بهتری دارن میگم.
در ضمن اکثر شرکت های متوسط رو به بزرگ فرانت اند و بک اند رو جدا میکنند و از فریم ورک های جاوا اسکریپت مثل react یا angular استفاده میکنند. خوبی اش هم اینه که کلی package و لایبرری دارن و دولوپ رو خیلی سریع و کم هزینه میکنن برای شرکت ها (نسبت به جاوا اسکریپت بدون فریم ورک). البته برای کد زدن شخصی، من خودم از فریم ورک استفاده نمیکردم، بخاطر اینکه سایت هام معمولا خیلی بزرگ نبودن، ولی قضیه شرکت ها فرق داره.
شما هم موفق باشید :)
پ.ن: یه بار دیگه بگم، اگه c رو دوست دارید و کد زنی سمت سرور باهاش رو علاقه دارید، به نظرم خیلی هم خوبه که باهاش کار میکنید. درسته یکم مسیرش طولانی تره، عوضش برنامه نویسی تون قوی میشه و مفاهیم رو از بیس تر یاد میگیرید. یعنی برای یه فردی که خیلی گرایش خاصی به زبان ها نداره پیشنهاد نمیشه، ولی فردی که c و بک اند نویسی باهاش رو دوست داره، و میدونه چیکار داره میکنه، چرا که نه.
خسته نباشی
خب همه چیز مشخص هست

XML:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<template_root>

<
check_box_list name="Attachment">

<box>

<![CDATA[

<table id="<%=name_attribute%>" class="el_checkbox_list_input<%=css_class%>" <%=attribute%>>

<%=item%>

</table>

]]>

</box>

<list_item>

<![CDATA[

<tr>

<td>

<input id="<%=name_attribute%>_<%=indexer%>" type="checkbox" name="<%=name_attribute%>$<%=indexer%>" value="<%=value%>" />

<label for="<%=name_attribute%>_<%=indexer%>"><%=name%></label>

</td>

</tr>

]]>

</list_item>

</check_box_list>

</template_root>

این لیستی هست که به وسیله زبان کامپایلری از تمپلیت خونده میشه
و مقادیر list_item با حلقه میان جمع میشن و در آخر در <%=item%> میان Replace مشین

حالا خودت بگو این شیوه کار صحیح تره یا درهم آمیزی کدهای مفسری شما با HTML
شما بخواهید یک طراح وب استخدام کنید، طراح برای اضافه کردن یک کلاس به صفحه شما چه قدر باید تلاش کنه؟
شما بخواهید یک برنامه نویس PHP استخدام کنید، چه قدر باید تلاش کنه تا کدها رو تغییر بده؟
کد سمت سرور براش ننوشتم، اما خودت باید تشخصی بدی که کدهای سمت سرور از تمپلیت جدا میشه و بسیار مرتب تر هست
جالبه فقط شما نیستید که این درهم آمیزی کدهای مفسری با HTML رو انجام می دید بلکه افرادی بسیار مبتدی که خود رو خدای وب می دونن میان تو داتنت این جوری کد می زنن!
حالا جالبه شما با PHP می تونی Replace رو با تمپلیت انجام بدی، ولی تا فردا صبح طول میکشه صفحه لود بشه
اصلا چرا باید طراح بتونه کدهای PHP شما رو نگاه کنه!!! شاید کدهای مهمی بودن و یک مشکل امنیتی ازش بیرون آورد!!! حالا طراح مدل بنده اصلا می دونه سمت سرور چه خبره!!!

شاد و موفق باشی
خیلی خوبه که در یک مبحث تخصصی همه هم نظر نباشن و هرکدام نظر خودش رو در مورد تکنولوژی یا زبان برنامه نویسی خاصی بیان کنه،این باعث میشه افراد دیگه بیان و نظرات رو مطالعه و بعد از مقداری تحقیق دانش خودشون رو افزایش بدن
تو این بحث من با هردوی شما موافقم-یعنی هیچکدام رو برتر نمیبینم،اما با مطالعه ای که انجام دادم فهمیدم جفت موارد نامبرده شده به کار برده میشن{در کامپایلری در موارد خاص اما کاربردی}
جالبه بدونید وبسایت های بزرگ مثل گوگل یا یوتیوب و... از زبان ++C برای طراحی سایت{بله طراحی سایت}در سمت سرور استفاده میکنن و در جاهای محدودی از php و javascript و...
البته اینم بدونید که یاهو داره سرویس هاشو به تکنولوژی node js{قابل رقابت با سی شارپ} منتقل میکنه که زبان برنامه نویسی اون یک زبان مفسریه{جاوااسکریپت}
در کل از دوستان تشکر میکنم که بحث رو بصورت تخصصی ادامه دادن
امیدوارم این تاپیک همینطوری ادامه داشته باشه

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
دوستان لطفا شرکت کنید
والا من برا html و css (قالب نویسی عملی) :
رو قبولش دارم. اون زمان که قالب سازی تمرین میکردم خیلی کمکم کرد دوره اش.
Scott Moss هم یه دوره api نویسی توی nodejs داشت عالی بود (گمون کنم Frontend Masters – API Design in Node.js بود.)
غیر از این ها بقیه رو همینطوری رندوم میبینم، مدرسش زیاد مهم نیست برام.

acola

Registered User
لایک‌ها
152
سلام تو جوونیامون از این بحثا زیاد میکردیم :) هر زبانی اعم از کامپایلری بودن یا مفسری بودن، مزیت های خاص خودشو داره.. بسته به کاری که دارید انجام میدید و میزان تسلط شخص به زبان مورد نظر، انتخاب زبان میتونه متفاوت باشه!
تقریبا 2 سال قبل از دبیرستان qbasic رو شروع کردم! خیلی میگفتن ضعیفه و.. 3،4سال روش بودم! فکر کنم ظرف مثلا 2ماه یه بازی نوشتم که عکسش تو آواتاره بنده هست (یه جویستیک ساخته بودم! وصل میشد پورت موازی و باهاش بازی که ساختم رو لذت می بردم! رکوردها تو فایل ذخیره میشد، تنظیمات داشت و هوش مصنوعی ساده داشت! یک نفره یا دو نفره بود و.. انیمیشن های فوق العاده ای روش گذاشته بودم! اول کار هم پرمورمنس سیستم رو برای تایمینگ صحیح محاسبه میکردم تا رو سیستم های مختلف گیم پلی کند یا تند نداشته باشه و خیلی چیزای دیگه که یادم نیس!) خلاصه میخام بگم برای اون هدفم این زبان پیش پا افتاده کافی بود!
یه پروژه رو یادمه که شبیه ساز CNC بود، با qbasic زدم، سالهای بعد با اسمبلی و بعدها با سی شارپ و هرکدوم مزیت خاص خودشو داشت! برای اسمبلی هم 15 سال پیش، پیشرفته ترین IDE اون زمان (برای اسمبلی) رو طراحی کردم و توش کد میزدم! و ویزاردهای زیادی این IDE بنده داشت که کدنویس اسمبلی رو خیلی ساده و روان میکرد، که هنوزم دارمش:)
بعدها که حرفه ای تر کار کردیم به یه سری نتایج رسیدم شاید بدرد بخوره: تعصب رو هیچ زبانی ندارم!
-مثلا همکاری داشتیم که کراس پلتفرم کار میکرد و از سایز فایلهایی که تولید میشد می نالید و البته کند بودن اجرای اپ های تولید شدش. اما برای صرفه جویی در زمان اینکارو میکرد! همون همکار وقتی سر یه پروژه ای مسئول کدنویسی اپ، برای گوشی های اپل شد، اومد رو آبجکتیو سی، پدرش در اومد بنده خدا! سریع بود اما واقعا اذیت شد میگفت سویفت بهتره و..!
- دوستی رو هم میشناسم به شدت عاشق سی بود و سی رو خدا میدونست! ولی الان همون دوستمون پایتون رو خدا میدونه! چون نوع فعالیتش متفاوت شده! در واقع هر دو برای کاری که ساخته شدن عالی هستن.
الان زبانهای مفسری در واقع فقط نقش صدا زننده ی توابعی رو دارند که اون توابع در زبانهای سطح پایین مثل سی، سی پلاس یا حتی اسمبلی تولید شدند و بنابراین بشدت سریع هستن.
این خیلی مهمه:
یعنی شما راحتی کار با زبان پایتون (یا سی شارپ)رو دارید و نوشتن سریع کد و مدیریت و نگهداری آسان تر! در عین حال و همزمان، اجرای سریع کد رو به واسطه کتابخونه های سریع تحت سی یا سی پلاس دارید.
برای مثال سر پروژه ای که سرویسش با پایتون نوشته شده بود و بخش کوچیکش رو بنده انجام داده بودم، اومدم و به واسطه 15 سال تجربه دات نت کار بودنم، با همکارا سر اینکه سرویس رو با سی شارپ بزنم صحبتی کردم! با کمال تعجب دیدم تکنولوژی که داره در اون پروژه بکار میره (اگر اشتباه نکنم NIO) نسبت به کد نویسی سنتی ما در دات نت که به ازای هر کانکشن یک thread ران میکردیم و.. به شدت سریع تره و منابع کمتری سمت سرور اشغال میکنه!!! مخصوصا در زمانی که چندصد هزار یا میلیونها درخواست میاد سمت سرور (کاری به پیکربندی شبکه و سخت افزار ندارم بحثش طولانیه)این تکنولوژی برنده ی روش پیشنهادی بنده بود!(شاید در دات نت هم NIO بود یا بعدا اومد) به همین سادگی، فهمیدم اشتباه میکردم! کلاینت دسکتاپ رو با سی شارپ زدم ولی سرویس دهنده همچنان با پایتون بود! و در لینوکس هم قابلیت اجرا داشت. این ها تجربیات عملیه.
و البته اگر زبان اشتباه برای کاری انتخاب بشه(نه اینکه کار پیش نره) ولی شدیدا اذیت میکنه آدم رو! الان صبح ها جایی مدیر شبکه هستم و بعد از ظهرها کد نویس! جایی که هستم یه برنامه تحت ویندوز نوشتن که دیتابیس حدود 100 گیگ رو داره هندل میکنه (البته هندلش که با DBMS هست!)، طرف اومده این برنامه با سورس 2.5 میلیون خطی رو با دلفی نوشته و با توجه به تجربم، دارم میبینم سر کار و اتصال به سرویس های جدید چقدر داره به مشکل میخوره! اما مشابهش رو اومدن با سی شارپ نوشتن، مقایسش مثل مقایسه پژو و بنزه! سی شارپ برای اون پروژه بشدت بهتر جواب میداده و خواهد داد.
طرف برای کاری که بنده تو کمتر از یه هفته (اجبارا برای محل کارم) انجامش دادم با سی شارپ، 2 ساله به مشکل خورده. البته ایشون برنامه نویس قوی هست، منتها امکانات یه زبان و فریم وورک هاش مهمه..

ضمنا با PHP کسیو میشناسم که بزرگترین سایت خرید واسط ایران رو طراحی کرده بود و هنوزم رو این زبان هست! و کل کل همیشگی باهاش سر دات نت داریم. البته الان اون سایتشون رو (افراد بالا!) پر پر کردن! و پروژه جدیدشون اینه:
دوست باهوش سی و سی پلاس کارمون (با ایشونم کل کل زیاد داشتیم) هم که الان بیشتر زبان های سطح بالا کار میکنه، اولین سایت آموزش هوش مصنوعی شبکه های عصبی عمیق فارسی رو تو ایران زدن:

البته به احتمال زیاد در آینده بواسطه ی هوش مصنوعی، شاهد حذف زبان های برنامه نویس خواهیم بود.
خودم به شخصه 10،20 درصد زمان برنامه نویسی رو صرف یادگیری و کد زنی برنامه های من در آووردی! هوش مصنوعی میکنم که عقب نمونم.

در نهایت سرتون رو درد آوردم و موفق باشید

9898-niko

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
سلام تو جوونیامون از این بحثا زیاد میکردیم :) هر زبانی اعم از کامپایلری بودن یا مفسری بودن، مزیت های خاص خودشو داره.. بسته به کاری که دارید انجام میدید و میزان تسلط شخص به زبان مورد نظر، انتخاب زبان میتونه متفاوت باشه!
تقریبا 2 سال قبل از دبیرستان qbasic رو شروع کردم! خیلی میگفتن ضعیفه و.. 3،4سال روش بودم! فکر کنم ظرف مثلا 2ماه یه بازی نوشتم که عکسش تو آواتاره بنده هست (یه جویستیک ساخته بودم! وصل میشد پورت موازی و باهاش بازی که ساختم رو لذت می بردم! رکوردها تو فایل ذخیره میشد، تنظیمات داشت و هوش مصنوعی ساده داشت! یک نفره یا دو نفره بود و.. انیمیشن های فوق العاده ای روش گذاشته بودم! اول کار هم پرمورمنس سیستم رو برای تایمینگ صحیح محاسبه میکردم تا رو سیستم های مختلف گیم پلی کند یا تند نداشته باشه و خیلی چیزای دیگه که یادم نیس!) خلاصه میخام بگم برای اون هدفم این زبان پیش پا افتاده کافی بود!
یه پروژه رو یادمه که شبیه ساز CNC بود، با qbasic زدم، سالهای بعد با اسمبلی و بعدها با سی شارپ و هرکدوم مزیت خاص خودشو داشت! برای اسمبلی هم 15 سال پیش، پیشرفته ترین IDE اون زمان (برای اسمبلی) رو طراحی کردم و توش کد میزدم! و ویزاردهای زیادی این IDE بنده داشت که کدنویس اسمبلی رو خیلی ساده و روان میکرد، که هنوزم دارمش:)
بعدها که حرفه ای تر کار کردیم به یه سری نتایج رسیدم شاید بدرد بخوره: تعصب رو هیچ زبانی ندارم!
-مثلا همکاری داشتیم که کراس پلتفرم کار میکرد و از سایز فایلهایی که تولید میشد می نالید و البته کند بودن اجرای اپ های تولید شدش. اما برای صرفه جویی در زمان اینکارو میکرد! همون همکار وقتی سر یه پروژه ای مسئول کدنویسی اپ، برای گوشی های اپل شد، اومد رو آبجکتیو سی، پدرش در اومد بنده خدا! سریع بود اما واقعا اذیت شد میگفت سویفت بهتره و..!
- دوستی رو هم میشناسم به شدت عاشق سی بود و سی رو خدا میدونست! ولی الان همون دوستمون پایتون رو خدا میدونه! چون نوع فعالیتش متفاوت شده! در واقع هر دو برای کاری که ساخته شدن عالی هستن.
الان زبانهای مفسری در واقع فقط نقش صدا زننده ی توابعی رو دارند که اون توابع در زبانهای سطح پایین مثل سی، سی پلاس یا حتی اسمبلی تولید شدند و بنابراین بشدت سریع هستن.
این خیلی مهمه:
یعنی شما راحتی کار با زبان پایتون (یا سی شارپ)رو دارید و نوشتن سریع کد و مدیریت و نگهداری آسان تر! در عین حال و همزمان، اجرای سریع کد رو به واسطه کتابخونه های سریع تحت سی یا سی پلاس دارید.
برای مثال سر پروژه ای که سرویسش با پایتون نوشته شده بود و بخش کوچیکش رو بنده انجام داده بودم، اومدم و به واسطه 15 سال تجربه دات نت کار بودنم، با همکارا سر اینکه سرویس رو با سی شارپ بزنم صحبتی کردم! با کمال تعجب دیدم تکنولوژی که داره در اون پروژه بکار میره (اگر اشتباه نکنم NIO) نسبت به کد نویسی سنتی ما در دات نت که به ازای هر کانکشن یک thread ران میکردیم و.. به شدت سریع تره و منابع کمتری سمت سرور اشغال میکنه!!! مخصوصا در زمانی که چندصد هزار یا میلیونها درخواست میاد سمت سرور (کاری به پیکربندی شبکه و سخت افزار ندارم بحثش طولانیه)این تکنولوژی برنده ی روش پیشنهادی بنده بود!(شاید در دات نت هم NIO بود یا بعدا اومد) به همین سادگی، فهمیدم اشتباه میکردم! کلاینت دسکتاپ رو با سی شارپ زدم ولی سرویس دهنده همچنان با پایتون بود! و در لینوکس هم قابلیت اجرا داشت. این ها تجربیات عملیه.
و البته اگر زبان اشتباه برای کاری انتخاب بشه(نه اینکه کار پیش نره) ولی شدیدا اذیت میکنه آدم رو! الان صبح ها جایی مدیر شبکه هستم و بعد از ظهرها کد نویس! جایی که هستم یه برنامه تحت ویندوز نوشتن که دیتابیس حدود 100 گیگ رو داره هندل میکنه (البته هندلش که با DBMS هست!)، طرف اومده این برنامه با سورس 2.5 میلیون خطی رو با دلفی نوشته و با توجه به تجربم، دارم میبینم سر کار و اتصال به سرویس های جدید چقدر داره به مشکل میخوره! اما مشابهش رو اومدن با سی شارپ نوشتن، مقایسش مثل مقایسه پژو و بنزه! سی شارپ برای اون پروژه بشدت بهتر جواب میداده و خواهد داد.
طرف برای کاری که بنده تو کمتر از یه هفته (اجبارا برای محل کارم) انجامش دادم با سی شارپ، 2 ساله به مشکل خورده. البته ایشون برنامه نویس قوی هست، منتها امکانات یه زبان و فریم وورک هاش مهمه..

ضمنا با PHP کسیو میشناسم که بزرگترین سایت خرید واسط ایران رو طراحی کرده بود و هنوزم رو این زبان هست! و کل کل همیشگی باهاش سر دات نت داریم. البته الان اون سایتشون رو (افراد بالا!) پر پر کردن! و پروژه جدیدشون اینه:
دوست باهوش سی و سی پلاس کارمون (با ایشونم کل کل زیاد داشتیم) هم که الان بیشتر زبان های سطح بالا کار میکنه، اولین سایت آموزش هوش مصنوعی شبکه های عصبی عمیق فارسی رو تو ایران زدن:

البته به احتمال زیاد در آینده بواسطه ی هوش مصنوعی، شاهد حذف زبان های برنامه نویس خواهیم بود.
خودم به شخصه 10،20 درصد زمان برنامه نویسی رو صرف یادگیری و کد زنی برنامه های من در آووردی! هوش مصنوعی میکنم که عقب نمونم.

در نهایت سرتون رو درد آوردم و موفق باشید
خیلی ممنون که شرکت کردید
در بالا یه بحث جدید هم زدم اگه علاقمند بودید تو این زمینه هم شرکت کنید
خب دوستان
بحث جدید

بالا