برگزیده های پرشین تولز

P A R A D O X and .......

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس عموما به جمله ای اطلاق میشود از قبولش نقض آن حاصل می آید.

در این تاپیک سعی میکنیم پارادوکس ها و پازلهای جالبی را بیان کنیم.

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس :

" هر چیزی ممکن است "

جمله بالا یک پارادوکس است , اگر این عبارت درست باشد میتوان گفت غیر ممکن هم ممکن است , پس چیزی هست که غیر ممکن است! که تناقض است.
اگر این عبارت غلط باشد پس چیزی هست که غیر ممکن است , یعنی غیرممکن ممکن است, که تناقض است پس باید عبارت صحیح باشد!

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پازل :

سه نفر به هتلی می روند . آنها به مدیر هتل 30 تومان می دهند و به اتاقهایشان می روند. اما مدیر متوجه میشود که کرایه آنها 25 تومان بوده است .بنابراین 5 تومان به خدمتکار هتل می دهد تا این پول را به آنها برگرداند. خدمتکار پیش خودش فکر می کند که 5 تومان را نمی توان بین 3 نفر تقسیم کرد . لذا 2 تومان آنرا برای خودش برداشته و به مهمانها یکی 1 تومان می دهد. حالا هر کدام از مهمانها 10 تومان داده بودند که 1 تومانش را پس گرفتند. لذا هر کدام 9 تومان پول دادند که سه تایی میشود 27 تومان که با 2 تومان خدمتکار میشود 29 تومان......
سوال : 1 تومان گم شده کجاست؟؟؟؟

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس :

می خواهم ثابت کنم اسب شاخدار وجود دارد . برای این کار کافی است ثابت کنم اسب شاخدار موجودی , وجود دارد .

حال دو جمله زیر را در نظر بگیرید:
1) اسب شاخدار موجودی , وجود دارد.
2)اسب شاخدار موجودی , وجود ندارد .

ولی جمله شماره 2 یک تناقض است , چرا که چطور ممکن است اسب شاخدار موجودی ,وجود نداشته باشد؟
پس جمله اول درست است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
پارادوکس :

می خواهم ثابت کنم اسب شاخدار وجود دارد . برای این کار کافی است ثابت کنم اسب شاخدار موجودی , وجود دارد .

ولی جمله شماره 2 یک تناقض است , چرا که چطور ممکن است اسب شاخدار موجودی ,وجود نداشته باشد؟

جل الخالق ! :blink: :blink: :blink: :blink:

اینا همش فلسفه بافی است ! آدم یاد آدمایی میفته که پول میگرفتن و چیزهای محال و غیر ممکن رو با فلسفه بافی ثابت میکردن !

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس:

فرض کنید شما با قهرمان دوی جهان میخواهید مسابقه دهید. اما از آنجا که او از شما بسیار سریع تر است , اجازه میدهد که شما زودتر شروع کنید.
بنابراین شما شروع کرده و به نقطه A می رسید , در این لحظه قهرمان نیز شروع به حرکت میکند. وقتی قهرمان به نقطه A برسد شما در نقطه ای مانند B هستید , قهرمان ادامه می دهد و به نقطه B میرسد , ولی در این جا شما به نقطه ای دیگر هر چند با فاصله ای کوچک رفتید. اگر همین روند را ادامه دهیم نتیجه میشود که قهرمان هرگز به شما نمیرسد.لذا شما مسابقه را خواهید برد.

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس :

فرض کنید من که بسیار پولدار و بخشنده هستم جلوی شما 2 پاکت پول میگذارم و میگویم هر کدام را که مایلید برای خود بردارید , با علم به اینکه یکی از پاکتها 50% بیشتر از دیگری پول دارد.

حال فرض کنید شما پاکت 1 را باز میکنید و در آن 100 میلیون تومان است , بنابراین در پاکت 2 به احتمال 50% یا 50 یا 200 میلیون تومان پول بوده است. بنابراین امید ریاضی پاکت 2 , 125 میلیون تومان است. لذا شما باید پاکت دوم را انتخاب میکرید.

در این مسئله به نظر میرسد که همواره باید پاکت 2 رو انتخاب کرد و این در حالی است که شرایط در ابتدا برای هر دو پاکت متقارن است.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
خب تا همینجا باشه ببینم نظر دوستان در باب این مسائل چیست؟؟ :)

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
اوخ جون. از این تاپیکا :lol:

دستت درد نکنه.

پارادوکس :

" هر چیزی ممکن است "

جمله بالا یک پارادوکس است , اگر این عبارت درست باشد میتوان گفت غیر ممکن هم ممکن است , پس چیزی هست که غیر ممکن است! که تناقض است.
اگر این عبارت غلط باشد پس چیزی هست که غیر ممکن است , یعنی غیرممکن ممکن است, که تناقض است پس باید عبارت صحیح باشد!

"هر چیزی ممکن است" یعنی هر چیزی ممکن است وجود داشته باشد یا هر قضیه ای ممکن است درست باشد. بنابراین اگر این عبارت غلط باشد پس یا وجود برخی چیزها غیر ممکن است یا درستی برخی قضایا غیر ممکن است، نه ممکن غیر ممکن است.

پازل :

سه نفر به هتلی می روند . آنها به مدیر هتل 30 تومان می دهند و به اتاقهایشان می روند. اما مدیر متوجه میشود که کرایه آنها 25 تومان بوده است .بنابراین 5 تومان به خدمتکار هتل می دهد تا این پول را به آنها برگرداند. خدمتکار پیش خودش فکر می کند که 5 تومان را نمی توان بین 3 نفر تقسیم کرد . لذا 2 تومان آنرا برای خودش برداشته و به مهمانها یکی 1 تومان می دهد. حالا هر کدام از مهمانها 10 تومان داده بودند که 1 تومانش را پس گرفتند. لذا هر کدام 9 تومان پول دادند که سه تایی میشود 27 تومان که با 2 تومان خدمتکار میشود 29 تومان......

البته اینکه قدیمیه. باید 2 تومن رو از 27 کم کنیم تا بشه پول دریافتی از طرف هتل یا 2 تومن رو به 25 تومن اضافه کنیم تا بشه پول پرداختی توسط مسافران.

پارادوکس :

خوب چنین اسبی وجود نداره. مگه چیه؟ مگر آنکه وقتی می گوییم "اسب شاخدار موجود" وجود این اسب را قطعی فرض کرده باشیم. یعنی اول از نقیض عبارت دوم رو درست فرض کردیم که اینکار غلطه.

پارادوکس:

فرض کنید شما با قهرمان دوی جهان میخواهید مسابقه دهید. اما از آنجا که او از شما بسیار سریع تر است , اجازه میدهد که شما زودتر شروع کنید.
بنابراین شما شروع کرده و به نقطه A می رسید , در این لحظه قهرمان نیز شروع به حرکت میکند. وقتی قهرمان به نقطه A برسد شما در نقطه ای مانند B هستید , قهرمان ادامه می دهد و به نقطه B میرسد , ولی در این جا شما به نقطه ای دیگر هر چند با فاصله ای کوچک رفتید. اگر همین روند را ادامه دهیم نتیجه میشود که قهرمان هرگز به شما نمیرسد.لذا شما مسابقه را خواهید برد.

رو این یکی باید فکر کنم. قبلا مشابهشو دیده بودم ولی این یخورده فرق می کنه.
42lywkw.gif

پارادوکس :

فرض کنید من که بسیار پولدار و بخشنده هستم جلوی شما 2 پاکت پول میگذارم و میگویم هر کدام را که مایلید برای خود بردارید , با علم به اینکه یکی از پاکتها 50% بیشتر از دیگری پول دارد.

حال فرض کنید شما پاکت 1 را باز میکنید و در آن 100 میلیون تومان است , بنابراین در پاکت 2 به احتمال 50% یا 50 یا 200 میلیون تومان پول بوده است. بنابراین امید ریاضی پاکت 2 , 125 میلیون تومان است. لذا شما باید پاکت دوم را انتخاب میکرید.

در این مسئله به نظر میرسد که همواره باید پاکت 2 رو انتخاب کرد و این در حالی است که شرایط در ابتدا برای هر دو پاکت متقارن است.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خیر ببینی. خدا از بزرگی کمت نکنه.:D

در اینجا امید ریاضی تابع رویداد انتخاب است. بنابراین تاوقتی که انتخاب صورت نگرفته تقارن وجود دارد و پس از انتخاب تقارن از بین می رود.

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
اوخ جون. از این تاپیکا

دستت درد نکنه.

ما شا... :)

یک انسان وارد... :)

همه رو خوب جواب دادی....شما هم از این چیزها بذار که میگن غذای مغذ است.

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس اسب شاخدار اصولا پارادوکس نیست , تنها بازی با کلمات است ...از این دست جمله بسیار است , مثل :

"کوه طلا وجود ندارد "

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس :

" هر چیزی ممکن است "

کار جالبی رو شروع کردین :happy: :happy:

اتفاقا این ها اصلا فلسفی بافی نیست

این تناقض ها به این خاطر است که ما مسائل رو عمیق در ک نکردیم و سطحی به مسائل نگاه کردیم

فکر کردن به این پارادوکس ها باعث می شه که نگاه بهتری به مسائل داشته باشیم

این قشمت مسئله اشتباه است

...یعنی غیرممکن ممکن است, که تناقض است پس باید عبارت صحیح باشد
موضوع غیر ممکن , غیر ممکن است ولی حکم غیر ممکن غیر ممکن نیست
منظور این مسئله اینه که حکم غیر ممکن ؛ ممکن است

مثال :
ممکن نیست که من بتونم خورشید رو با دست بگیرم

موضوع در این مثال گرفتن خورشید با دست است که غیر ممکن است

ولی حکم که ؛ غیر ممکن بودن این حالت در دنیای ما است , وجود دارد .

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
پازل :

این دوستمون جواب رو داد
باید 2 تومن رو از 27 کم کرد

پارادوکس :

من متوجه این ترکیب نشدم

...شاخدار موجودی...
این یعنی چی ؟ :happy:

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس:

مشکل در اینجاست که در مسابقه باید سرعت رو که تاثیر مسافت و زمان با هم است رو در نظر بگیریم

شما در این مسئله فقط مسافت رو گرفتین
در صورتی که باید زمان رو هم در نظر گرفت

مثال :

فرض کنید که دونده مسافت x رو در عرض 1 ثانیه می پیماید و شما این مسافت رو در عرض 2 ثانیه

از صفر تا A رو شامل سه قسمت از X می کنیم , و از A تا B را شامل دو قسمت از X و از B تا C را شامل یک قسمت قرار می دیم

زمانی که دونده شروع به حرکت می کنه , شما از A می گذرید

زمانی که دونده به A می رسه 3 ثانیه طول می کشه و زمانی که به B می رسه 2 ثانیه که جمعا می شه 5 ثانیه و زمانی که از B به C می رسه 1 ثانیه طول می کشه که با 5 می شه 6 ثانیه

و اما شما , زمان بین A تا B را در 4 ثانیه و B تا C را 2 ثانیه می پیماید که جمعا می شه 6 ثانیه

پس هر دو در نقطه ی C به هم می رسن ;)

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس :

نه دیگه ! مسئله درسته
داری گولمون می زنی :lol:

در این مسئله به نظر میرسد که همواره باید پاکت 2 رو انتخاب کرد و این در حالی است که شرایط در ابتدا برای هر دو پاکت متقارن است
محاسباتی که شما کردین برای بعد از انتخابه نه قبل از انتخاب , خب بعد از انتخاب شرایط تغییر می کنه دیگه دلیلی نداره که احتمالات مثل قبل باشه

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
hahab.gif

احسنت huashan عزیز....به موضوع غیر ممکن خیلی خوب پاسخ دادید...خیلی استفاده کردم....

من متوجه این ترکیب نشدم

Quote:
...شاخدار موجودی...
این یعنی چی ؟

این پارادوکس هیچ چیز جز بازی با کلمات نیست... اسب شاخدار موجود ترجمه existing unicorn است , توجه کنید :

1) An existing unicorn exists.

(2) An existing unicorn does not exist.

Possibility (2) is clearly contradictory: How could an existing unicorn not exist? Just as it is true that a blue unicorn is necessarily blue, an existing unicorn must necessarily be existing.

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
مشکل در اینجاست که در مسابقه باید سرعت رو که تاثیر مسافت و زمان با هم است رو در نظر بگیریم

صحیح است , اما شما وارد حوضه فیزیک شدید , باید در حوزه فلسفه در این باره بحث کرد
110.gif

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
پارادوکس حرکت :

تیری در حال حرکت را در نظر بگیرید , اگر در یک لحظه معین به آن توجه کنیم فضای معلومی را اشغال کرده است و در آن لحظه ثابت است ؛ حال اگر در لحظات مختلف همین کار را تکرار کنیم میبینیم که در آن لحظات نیز ساکن است , لذا کلا تیر ساکن است که با حرکت آن در تضاد است!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dong Fang BuBai

Registered User
لایک‌ها
13
یک نمونه دیگر از پارادوکس کلامی :

Which is better, eternal happiness or a sandwich? It would appear that eternal happiness is better, but this is really not so! After all, nothing is better than eternal happiness, and a sandwich is certainly better than nothing. Therefore a sandwich is better than eternal happiness​
.

:lol:

بالا