برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

click.laptop

Registered User
لایک‌ها
870
نسبت به این عکس احساس متفاوتی دارم
چه موقع گرفتن چه موقع ادیت کردن.
نظرات؟
عکس قشنگی شده. امیرجان جسارتاً پروسه مونوکروم کردن عکس اصلاً خوب از آب در نیومده. و یه پیشنهاد دیگه، کادرهای استاندارد بهتر جواب میدن
ولی کادربندی و حس و حال عکس خیلی عالی ست.
اینجا کجاس برادر ؟

A.M.I.R.

Registered User
لایک‌ها
1,143
عکس قشنگی شده. امیرجان جسارتاً پروسه مونوکروم کردن عکس اصلاً خوب از آب در نیومده. و یه پیشنهاد دیگه، کادرهای استاندارد بهتر جواب میدن
ولی کادربندی و حس و حال عکس خیلی عالی ست.
اینجا کجاس برادر ؟

بسیار بسیار متشکرم
کادرش 16:9 عه. استاندارد استفاده کردم
دلیل اینکه پروسه خوب نشده رو هم میشه میگی؟
روند کارم به این صورت بوده:
HDR -> black and white -> britghness
در نهایتم چند تا اصلاح روی عکس از نظر شارپنس و نویز و دو تا لکه نوری

اینجا پاریس که چند وقت پیش رفته بودم.حدودا شهریور
اگه اشتباه نکنم منطقه ای به نام san core (معنیش میشد هسته مقدس :دی)

click.laptop

Registered User
لایک‌ها
870
بسیار بسیار متشکرم
کادرش 16:9 عه. استاندارد استفاده کردم
دلیل اینکه پروسه خوب نشده رو هم میشه میگی؟
روند کارم به این صورت بوده:
HDR -> black and white -> britghness
در نهایتم چند تا اصلاح روی عکس از نظر شارپنس و نویز و دو تا لکه نوری

اینجا پاریس که چند وقت پیش رفته بودم.حدودا شهریور
اگه اشتباه نکنم منطقه ای به نام san core (معنیش میشد هسته مقدس :دی)

( گفتم مکان آشناس...... :پی ! )
حس می کنم از یه طرف کراپ شده. البته بشخصه 16.9 رو بصورت افقی و برای منظره بیشتر می پسندم.
حالا بحث کادر به کنار. بالاخره هرکس سلیقه ای داره.

امکانش هست فایل رنگی رو برام بفرستید ما هم یه تست مونو کروم بزنیم ؟
البته اگر مقدوره....

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,680
چند وقتیه که اصلا حال و حوصله عکاسی ندارم این پشه رو هم چند روز پیش شکار کرده بودم. دیگه داشت خراب میشد که امروز گفتم چند تا عکس ازش بگیرم.
2.jpg
لنز معکوس 18-55 روی فوکال 24 .فکوس استکینگ متشکل از 12 شات. ادیت هم که طبق معمول من چون بلد نیستم پس کار خاصی انجام ندادم.:(

mehrdad486

Registered User
لایک‌ها
711

amirmail

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
637
@ mostafa_1366
مفهوم و نحوه لنز معکوس من متوجه نمیشم
آموزش لطفا

kiavash661

Registered User
لایک‌ها
534
دوستان تکنیک لنز معکوش یا ریورس لنز یه تکنیک ساده و جالب و کم هزینه برای ماکروگرافیه. یه رینگ مخصوص لنز معکوس تهیه می کنید که ارزون قیمت هم هست. این رینگ یکسرش مثل فیلتر هایی که سر لنز میبندید رزوه شده و سر دیگرش هم عین مانت لنزتون هست. رینگ رو میبندید سر لنز و لنز رو به صورت معکوس روی دوربین سوار می کنید. والسلام
( با دست هم میتونید این کارو بکنید اما سخت هست و نتیجه جالب نمیشه ). خیلی شک و مجلسی با هزینه خیلی کم میتونید ماکروگرافی کنید

reversing_ring.jpg

illustration-2.jpg

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,680
@ mostafa_1366
مفهوم و نحوه لنز معکوس من متوجه نمیشم
آموزش لطفا
برای ماکرو گرافی چهار پنج تا روش وجود داره که این روش لنز معکوس سخت ترین و در عین حال ارزون ترینشونه. روش کار هم همون طور که چند نفر از دوستان توضیح دادن به این صورته که شما توسط وسیله ای به نام رینگ معکوس لنز رو بصورت سر و ته به دوربین وصل میکنید. که این کار باعث میشه بزرگنمایی لنز چندین برابر بشه. در این روش هرچقدر لنز شما واید تر باشه بزرگنمایی هم بیشتر میشه. با یه لنز 50 میتونید به بزرگنمایی 1:1 برسید و با یه لنز 18 میتونید تا 5 برابر هم بزرگنمایی کنید. هر چقدر از لنز وایدتری استفاده کنید باید لنز رو بیشتر به سوژه نزدیک کنید و عمق میدانتون هم فوقالعاده کم میشه بعضی وقتها عمق میدان حدود نیم میلیمتر میشه که کار رو واقعا سخت میکنه.
نور پردازی هم یکی دیگه از دشواری های این روشه که معمولا عکاسای حرفهای از فلاشهای مخصوص ماکرو یا فلاشهای اکسترنال استفاده میکنن ولی از اونجایی که بنده نه حرفه ای هستم و نه توان مالیشو دارم برای نور پردازی از یه چراغ مطالعه led استفاده میکنم که نور زیادی نداره.
وسایلی که احتیاج دارین. 1-رینگ معکوس متناسب با مانت دوربین و دهانه فیلتر لنزتون.مثلا اگه از کنن و لنز 18-55 استفاده میکنید باید رینگ معکوس کنن 58mm رو تهیه کنید قیمت حدود 40-50 تومنه 2- یه سه پایه مستحکم که معمولا برای ماکرو نوع رومیزی کوتاه استفاده میشه. مدل سه پایه من velbon cx460mini که قیمت مناسبی داره حدود 80 تومن. 3- ریموت دکلانشور ترجیحا بیسیم. میتونید نوع مادون قرمز ساده بخرید که حدود 40 تومن بیشتر نیست.4- ریل فکوس ماکرو. که اینم چون برای من گرون بود هنوز نتونستم تهیه کنم و مجبورم از رینگ فکوس خود لنز استفاده کنم که باعث شده محدودیتهایی تو کارم به وجود بیاد و فقط تو یه رنج فاصله خاص بتونم فکوس کنم. 5- منبع نور.که گفتم چون فلاش گرون بود من از یه چراغ مطالعه استفاده میکنم که 15 تومن بیشتر پولش نیست.:دی
و اما روش کار من.
روش کلی کار من بخاطر محدودیت دیافراگم و عمق میدان کم استفاده از روشی به نام فکوس استکینگ هست. یعنی اینکه چند عکس از فواص مختلف سوژه میگیریم که تو هر کدوم از عکسها مقدار کمی از سوژه در فکوس قرار داره بعد این عکسها رو به نرم افزار مخصوص این کار میدیم و نر افزار عکسها رو با هم ترکیب میکنه و یه عکس کاملا فکوس تحویل ما میده. برای عکس بالا از 12 عکس استفاده کردم.
لنز رو به صورت معکوس وصل میکنیم و وربین رو روی سه پایه قرار میدیم. سوژه رو که از قبل آماده کردیم(خداییش این سخت ترین قسمت کاره) سعی میکنیم به نحوی روی یک سطح ثابت نگه داریم ممکنه لازم باشه زیر سوژه چیزی قرار بدیم تا می بالا بیاد و هم سطح دوربین بشه که من معمولا از چند تا کتاب استفاده میکنم.: خوب حالا دیگه بقیش برمیگرده به تجربه خود آدم. تو این روش چون نورسنج دوربین کار نمیکنه خودمون باید به صورت تجربی شاتر و ایزو رو انتخاب کنیم میتونیم یکی دوتا شات بزنیم تا مقادیر درست رو پیدا کنیم. دوربین رو به سوژه نزدیک میکنیم و با چرخوندن رینگ زوم لنز فوکال مورد نظرمون رو پیدا کنیم تا به بزرگنمایی که میخوایم برسیم. از اونجایی که گفتم من ریل فکوس ندارم باید با چرخوند خیلی جزئی رینگ فکوس رو فواصل مختلف سوژه فکوس کنم اول باید چند بار رینگ رو عقب و جلو ببرم تا ببینم اون محدوده ای رو که میخوام میتونم تو فکوس داشته باشم یا نه و با عقب و جلو کردن دوربین یه جوری این مسئله رو حل کنم باور کن بیشترش بر میگرده به تجربه نمیتونم بیشتر از این توضیح بدم ولی اگه ریل فکوس داشتم کارم خیلی راحت تر میشد. بعد که این کار و کردم شروع میکنم به فکوس کردن روی انتهایی قسمتی از سوژه که میخوام تو فکوس باشه بعد یه عکس میگیرم. دفعه بعد با چرخوندن خیلی جزئی رینگ فکوس لنز، فکوس رو یکم به سمت جلو میاریم و یه شات دیگه میگیرم . این کار رو همینطور ادامه میدم تا به انتهای سوژه برسیم. حد المقدور سعی کنید ترتیب رو رعایت کنید و هیچ وقت به عقب بر نگردید چون ممکنه این کار در مرحله پردازش نرم افزار رو به خطا بندازه.
نکات دیگه کار موقع فکوس کردن و گرفتم عکس باید خیلی مواظب باشیم سوژه یا دوربین هیچ تکونی نخوره. برای زدن دکمه شاتر از ریموت استفاده کنید و دوربین رو رو حالت قفل آینه MLU بزارید تا جلوی لرزش دوربین رو بگیره.
وقتی کار تموم شد موقع استفاده از برنامه است. برنامه ای که من استفاده میکنم نامش هست Helicon Focus نسخه 5 همراه با کرک اون رو میتونید از اینجا دانلود کنید. http://www.p30world.com/6989/heliconsoft-helicon-focus/
البته برنامه های دیگه ای هم هست ولی بخاطر سادگی این نرم افزار من ترجیح میدم از این استفاده کنم.
در آخر میخوام بگم این روشی که من انجام میدم بیشترش رو تجربی یاد گرفتم ممکنه با روش کار باقی دوستان فرق بکنه ولی کلیت کار یکیه. یه نمونه کم حجم از فایلهای خام آخرین کارم رو براتون ضمیمه میکنم تا بهتر با مفهوم فکوس استکینگ آشنا بشید.
http://s4.picofile.com/file/8165736118/fly.rar.html
اگه سوال چیزی هم بود بنده در خدمتم.

hamedovic5405

Registered User
لایک‌ها
11,460
عکاس نیستیم ولی عکاس ها رو دوست داریم!:general504:
8ix3jytmo9yyt2sv9pha.jpg

hosseinb13

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
55