برگزیده های پرشین تولز

گرفتن حکم تخلیه

mazyarrr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
سلام بهمگی دوستان.
حدودا شش ماهه پیش یه واحد اپارتمان سند دار خریدم.چون مالک قبلی اجارش داده بود باجبار پذیرفتم تا پایان قرارداد مستاجر توش بمونه.الان که موعد تخلیس طرف بازی در آورده.چطور باید حکم تخلیه بگیرم؟وچند روز طول میکشه؟کلا چطوریاس؟

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,457
الان به خاطر کرونا حکم تخلیه نمیدن فقط در صورتی میتونید که بگید خودم میخوام بیام اونجا ساکن بشم....از طریق شورای حل اختلاف باید اقدام کنید. سند به نام خودتون و اجاره نامه مربوط رو لازم دارید. درخواستی بدید مبنی بر نیاز واحد جهت اقامت خودم

mazyarrr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
ممنون از پاسخ و راهنماییه جنابعالی.خبر دارید دقیقا برای اثباته اینکه خودم لازم دارم چه مدارکی میخوان؟وکرونا یه تبصره دیگه داره که میگه اگر انتقال رسمی در محضر اتفاق افتاده باشه هم از مستثنائاته قانون کروناست.از این قانون دوم هم میتونم استفاده کنم گویا.حقیقتش موقع سند زدن به مستاجر گفتم برچه پنج خودم میخوام بشینم.یعنی از شش ماهه پیش بهش خبر دادم که تو فکرش باشه.اما از این اعصابم خرده دیشب بهش زنگ زدم میگه گفتم شاید یه سال دیگه بهم بدیش که توش بشینم.یعنی از بس بیخیالو سهل انگاره نگفته بیستم مرداد نزدیکه بفکر جایی باشم....کلا امان از دست همچین مستاجرایی.بشخصه اگر خونه یا مغازم بیست سالم خالی باشه دیگه حاضر نیستم دسته مستاجر بدم که اخرشم جنگه اعصاب باشه.کلا از بس اعصابم خرده نمیدونم روزه یا شبه به اعصاب خردیش نمی ارزه.حالا من خودم مستاجر بودم اقلا یه ماهه پیش یه زنگی میزدم اقا یه ساله دیگه اجاره رو تمدید میکنی یا نه بعدش از یه ماهه پیش بفکره جایی بودم نه اینکه بیخیال بشینم که موعده اجارم تموم بشه.واقعا بعضیا چقدر بیخیالن وماله مردمو مال خودشون میدونن.عجب.

Last edited:

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,457
ممنون از پاسخ و راهنماییه جنابعالی.خبر دارید دقیقا برای اثباته اینکه خودم لازم دارم چه مدارکی میخوان؟وکرونا یه تبصره دیگه داره که میگه اگر انتقال رسمی در محضر اتفاق افتاده باشه هم از مستثنائاته قانون کروناست.از این قانون دوم هم میتونم استفاده کنم گویا.حقیقتش موقع سند زدن به مستاجر گفتم برچه پنج خودم میخوام بشینم.یعنی از شش ماهه پیش بهش خبر دادم که تو فکرش باشه.اما از این اعصابم خرده دیشب بهش زنگ زدم میگه گفتم شاید یه سال دیگه بهم بدیش که توش بشینم.یعنی از بس بیخیالو سهل انگاره نگفته بیستم مرداد نزدیکه بفکر جایی باشم....کلا امان از دست همچین مستاجرایی.بشخصه اگر خونه یا مغازم بیست سالم خالی باشه دیگه حاضر نیستم دسته مستاجر بدم که اخرشم جنگه اعصاب باشه.کلا از بس اعصابم خرده نمیدونم روزه یا شبه به اعصاب خردیش نمی ارزه.حالا من خودم مستاجر بودم اقلا یه ماهه پیش یه زنگی میزدم اقا یه ساله دیگه اجاره رو تمدید میکنی یا نه بعدش از یه ماهه پیش بفکره جایی بودم نه اینکه بیخیال بشینم که موعده اجارم تموم بشه.واقعا بعضیا چقدر بیخیالن وماله مردمو مال خودشون میدونن.عجب.

ببینید در کل شما برای تخلیه کردن واحد در اختیار مستاجر که قراردادش تموم شده و همکاری نمیکنه باید به شورای حل اختلاف شکایت کنید. اینا از پارسال که کرونا اومد میگن که واحدها باید 25 درصد اضافه بشه و بمونه مستاجر در حالت کلی.

حالا شما به عنوان مالک فقط در صورتیکه که بتونید اثبات کنید که خانه رو جهت سکونت خودم لازم دارم میتونید اون رو تخلیه کنید.جهت اثبات مدارک مورد نیاز رو دقیق نمیدونم چون اقدامی نکردم/ ولی قاعدتا اولین مرحله اش داشتن سند به نام خودتون و ارایه اظهارنامه ای در شورا با مضمون نیاز خودم به منزل جهت سکونت میباشد. بعد که تشریف ببرید اونجا چون اینکارها حضوری انجام میشه دقیق تر میگن که دیگه چه مدرکی لازمه.

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
سعی کنید وارد پروسه اداری حکم تخلیه نشید که فقط تلف کردن وقت محسوب میشه تازه من قبل این داستان کرونا تجربه کردم و اخرشم با وساطت یکی از دوستاش و ... پا شد

iranexplorer.net

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,151
تا اعلام رسمی "پایان کرونا" توسط وزارت بهداشت، قانون تغییر نمیکنه و هرسال 25 درصد تهران ، کلان شهرهای دیگر 20 و بقیه شهرها 15 درصد - حداکثر - میتونید افزایش کرایه بدین ، و حکم تخلیه صادر نمیکنند.

البته این قانون 6 ماه پیش هم وجود داشت و شما با علم به این مساله (از دید دیگران) معامله رو انجام دادین.

شرط دیگر این است که اگر صاحبخانه یا همان موجر نیاز شخصی به خانه داشته باشد، یعنی مثلاً خودش یا فرزندان ذکورش نیاز به اسکان داشته باشند و این نیاز شخصی هم توسط شورای حل اختلاف احراز شده باشد؛ مستأجر باید خانه را تخلیه کند.

شرط دیگر این است که مستأجر برای تمدید نباید در طول مدت اجاره مرتکب تخلف قراردادی شده باشد. تخلفاتی مثل اینکه مستأجر در سر برج اجاره بهای خودش را پرداخت نکرده باشد یا موجب اذیت و آزار موجر شده باشد یا شارژ ساختمان را پرداخت نکرده باشد یا همسایگان از او شاکی باشند و مثلاً مستأجر سگ و گربه در ساختمان خودش نگهداری کند که در این موارد پس از شکایت از مستأجر و احراز این تخلفات توسط شورای حل اختلاف امکان تمدید وجود ندارد و مستأجر باید خانه را تخلیه کند. این شرایط و چند شرط دیگر که در مصوبه آمده است مانع تمدید اجاره و منجر به دستور تخلیه خانه خواهد شد اما اگر این شرایط برای مستأجر مساعد باشد، قرارداد فوراً تمدید خواهد.

البته طبق این مصوبه سه شرط برای تمدید وجود دارد که در صورت وجود نداشتن آنها می‌تواند حکم تخلیه مستأجر را گرفت، این شرایط عبارتند از:

1. اگر مستأجر به تعهدات خود عمل کرده باشد، قرارداد می‌تواند تمدید شود.
  2. اگر موجر قصد فروش نداشه باشد قراداد تمدید می‌شود که در این صورت باید قرارداد فروش رسمی ارائه شود و مستأجر باید دو ماهه ملک را تخلیه کند.
  3. مستأجر اگر سقف مبلغ افزایشی تعیین شده را قبول نکند، می‌توان حکم تخلیه مستأجر را گرفت.

غلامرضا مهدوی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با استثنائات مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد تخلیه منازل مسکونی اجاره‌ای اظهار کرد: مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای ما لازم الاجرا و در حکم قانون است و ما هم از بدو تصویب این مصوبه، در شورای حل اختلاف در باب مسائل تخلیه اماکن مسکونی با نهایت دقت آن را رعایت می‌کنیم و احیانا اگر کسی تخلفی کرد باید خودش جوابگو باشد.

وی افزود: این مصوبه یک سلسله استثنائات و تبصره‌هایی دارد که همه این مصوبه بایستی به صورت یکجا یعنی هم اصل و هم تبصره‌های آن اجرا شود.

مهدوی بیان کرد: مثلا یک مورد تخلف مستاجر در حین اجاره است که اگر عقد اجاره تخلفی داشته باشد و ثابت شد، از اصل می‌افتد و باید تخلیه کند.

وی افزود: مورد دیگر هم که اخیرا تصویب شده این است که اگر فرزند ذکور مالک ازدواج کند طبیعتا سند ازدواج و اینکه خانه ندارد دلیل بر این ادعاست.

رییس شورای حل اختلاف تهران در ادامه خاطرنشان کرد: از موارد دیگر که باید رعایت شود این است که ۲۵ درصد اجاره بهایی که قبلا تعیین کرده بودند و یا ۲۵ درصد مبلغ ودیعه‌ای که دارند افزایش یابد که اگر این موارد رعایت نشود طبق عمومات باید مسکن تخلیه شود و اگر این اقدامات انجام شد طبیعتا تخلیه صورت نمی‌گیرد و قرارداد تمدید می‌شود.

مهدوی در مورد استثناء درخواست مسکن اجاره‌ای برای نزدیکان موجر تصریح کرد: یکی از تبصره‌ها این است که اگر فرزند ذکور موجر باشد و خانه نداشته و نیاز شخصی داشته باشد، از موجبات تخلیه است و دستور تخلیه در اینجا اجرا می‌شود و طبیعتا باید به مرحله اثبات برسد یعنی صرف ادعا نمی‌شود چیزی را اثبات کرد.

وی خاطرنشان کرد: در اصطلاح حقوقی می‌گوییم "صرف ادعا مثبت دعوا نمی‌تواند باشد"، بنابراین کسی که ادعا می‌کند فرزندم ازدواج کرده و نیاز شخصی دارم طبق دستورالعمل باید دلیلش را ارائه کند و همکاران شورای حل اختلاف هم باید با دقت بررسی کرده و اگر ثابت شد که نیاز شخصی است و فرزند ذکور او ازدواج کرده و مدارکی مانند ازدواج نامه و مدارک و مستندات آن را ارائه کرد، طبیعتا قاضی مربوطه دستور تخلیه را صادر می‌کند که جزء این تبصره و استثنائات است.

Sadrapadra

Registered User
لایک‌ها
422
من جای شما باشم شده وکیل میگیرم میندازم بیرون طرف رو
این مستاجر معلومه میخاد اذیت کنه و هر چی باهاش راه بیای بدتره دیگه چند ماه فرصت دادی بهش هر چی سرش بیاد حقشه

Sadrapadra

Registered User
لایک‌ها
422
تا اعلام رسمی "پایان کرونا" توسط وزارت بهداشت، قانون تغییر نمیکنه و هرسال 25 درصد تهران ، کلان شهرهای دیگر 20 و بقیه شهرها 15 درصد - حداکثر - میتونید افزایش کرایه بدین ، و حکم تخلیه صادر نمیکنند.

البته این قانون 6 ماه پیش هم وجود داشت و شما با علم به این مساله (از دید دیگران) معامله رو انجام دادین.

قانون کجا بود صاحب مغازه من یه خونه کلنگی داره که اجارش 20 تومن پیش 2 تومن اجاره بوده الان گذاشته 50 تومن پیش 3 تومن اجاره یعنی حدود 100 درصد افزایش داده هر کی هم میاد میبینه واسه بازدید فرار میکنه

iranexplorer.net

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,151
قانون کجا بود صاحب مغازه من یه خونه کلنگی داره که اجارش 20 تومن پیش 2 تومن اجاره بوده الان گذاشته 50 تومن پیش 3 تومن اجاره یعنی حدود 100 درصد افزایش داده هر کی هم میاد میبینه واسه بازدید فرار میکنه

اگر مستاجر نمیخواد از قانون به نفع خودش استفاده کنه و یا هر علت دیگه ، مختاره. هیچ حقی رو دو دستی تقدیم کسی نمیکنند. باید بگیره.

enshan

Registered User
لایک‌ها
73
واقعا سخته تو دوران کرونا حکم تخلیه گرفتن ، امیدوارم مشکلتون حل بشه

Fifa2018

Registered User
لایک‌ها
4,256
شما اثبات کن خودت میخای داخل خونه بشینی ، سر یک ماه حکم تخلیه صادر میشه

mazyarrr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
املاک مورد اجاره ای که قبلا یا در مدت تمدید قرارداد به طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند ، مستاجر می ‌بایست ظرف ۲ ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل ملک مورد اجاره اقدام نمایند . بنابراین در صورتی که ملک مورد اجاره با عقد بیع به دیگری منتقل شده باشد ، مستاجر باید ملک را تخلیه نماید .

در صورتی که مشخص شود موجر و افراد تحت تکفل وی صرفا مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و نیاز مالک و افراد تحت تکفل موجر به ملک مسکونی مورد اجارهبرای سکونت ، توسط مرجع صالح رسیدگی کننده احراز شود ، قرارداد اجاره در سال 1400 قابل تمدید نخواهد بود .

طبق این دو قانون بالا باید حکم تخلیه صادر بشه یعنی اگر یکی از دو شرط بالا برقرار باشه باید حکم تخلیه صادر بشه.خب اقلا شرطه اول برای من صادق هست.و کلا نیازی به شرطه دوم هم نیست.درسته دوستان؟منم واحد رو خریدم یعنی انتقال سند بنام من صورت گرفته.مالک قبلی اجاره داده و واحدو بمن فروخته بنابراین بطوره رسمی مورد معامله قرار گرفته.درسته با خیر؟

Last edited:

mazyarrr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
صبح طرف زنگ زده چندروز بهم مهلت بده خونه بگیرم گفتم یه تعهد نامه بهم بده که تاریخ فلان واحدو خالی میکنم.گفت عصر میام بنگاه تعهدو میدم عصر رفتم بنگاه دیدم خانمشو فرستاده با کولی بازی میگه ما خونه تو این کرونا نمیتونیم پیدا کنیمو فلان.شکایتش کنم ظرف دو هفته حکم تخلیشو میگیرم مبلغ رهنشم می ریزم خزانه دولت تا چند سال بدوهه دنبال پولش.با چند نا بنگاهی مشورت کردم.

Last edited:

iranexplorer.net

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,151
صبح طرف زنگ زده چندروز بهم مهلت بده خونه بگیرم گفتم یه تعهد نامه بهم بده که تاریخ فلان واحدو خالی میکنم.گفت عصر میام بنگاه تعهدو میدم عصر رفتم بنگاه دیدم خانمشو فرستاده با کولی بازی میگه ما خونه تو این کرونا نمیتونیم پیدا کنیمو فلان.شکایتش کنم ظرف دو هفته حکم تخلیشو میگیرم مبلغ رهنشم می ریزم خزانه دولت تا چند سال بدوهه دنبال پولش.با چند نا بنگاهی مشورت کردم.

پیشنهاد میکنم بجای بنگاه که هیچ دانشی در زمینه حقوق موجر مستاجر نداره ، با وکیل مشورت کنید تا بعدا دچار مشکل و ضرر نشید.

mazyarrr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
پیشنهاد میکنم بجای بنگاه که هیچ دانشی در زمینه حقوق موجر مستاجر نداره ، با وکیل مشورت کنید تا بعدا دچار مشکل و ضرر نشید.
ممنونم از لطف جنابعالی. بله با چندین وکیل هم مشورت کردم.

Xuevon

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,775
منم یه اپارتمان داشتم داده بودم مستاجر. زن مستاجره مرده را از خونه بیرون کرد درخواست طلاق داد تمام اموالش هم مصادره کرد مرده را از خونه بیرون کرد! موعدش که رسید زنه تخلیه نکرد منم شکایت کردم گفت یکماه فرصت تا بهش ابلاغ بشه بعد بیای حکم تخلیه بدیم. منم منتظر گذشت یکماه نموندم توی اداره گاز منطقه آشنا داشتم یه درخواست جمع آوری کنتور گاز دادم کنتور برق هم خورم از مدار خارج کردم تمام سیم و فیوز و ... را برداشتم. چند روز بعد مدیر ساختمان زنگ زد که این مستاجره شبانه وسایلش را برد. در واقع طرف حساب من با مردک پخمه بود که زن عفریطه ش چنین بلایی سرش آورده بود. من طرف حسابم زنه نبود ولی خب اینجوری تونستم شوتش کنم بیرون. درب ورودی ساختموم حفاظ فلزی نداشت وگرنه دستگاه جوش میبردم اونو جوش میدادم. این زباله دونی قانون نداره باید خودت حقت را بگیری. الان هم شاید بری حل اختلاف بگه حکم تخلیه نمیدیم باید بگی من ملک را میخوام بفروشم گرفتارم پولش را لازم دارم و ازین حرفا. اگر فایده ای نداشت برو تو کار قطع کردن برق و گاز

information1990

Registered User
لایک‌ها
81
منم یه اپارتمان داشتم داده بودم مستاجر. زن مستاجره مرده را از خونه بیرون کرد درخواست طلاق داد تمام اموالش هم مصادره کرد مرده را از خونه بیرون کرد! موعدش که رسید زنه تخلیه نکرد منم شکایت کردم گفت یکماه فرصت تا بهش ابلاغ بشه بعد بیای حکم تخلیه بدیم. منم منتظر گذشت یکماه نموندم توی اداره گاز منطقه آشنا داشتم یه درخواست جمع آوری کنتور گاز دادم کنتور برق هم خورم از مدار خارج کردم تمام سیم و فیوز و ... را برداشتم. چند روز بعد مدیر ساختمان زنگ زد که این مستاجره شبانه وسایلش را برد. در واقع طرف حساب من با مردک پخمه بود که زن عفریطه ش چنین بلایی سرش آورده بود. من طرف حسابم زنه نبود ولی خب اینجوری تونستم شوتش کنم بیرون. درب ورودی ساختموم حفاظ فلزی نداشت وگرنه دستگاه جوش میبردم اونو جوش میدادم. این زباله دونی قانون نداره باید خودت حقت را بگیری. الان هم شاید بری حل اختلاف بگه حکم تخلیه نمیدیم باید بگی من ملک را میخوام بفروشم گرفتارم پولش را لازم دارم و ازین حرفا. اگر فایده ای نداشت برو تو کار قطع کردن برق و گاز
تجربه بسیار جالبی بود و تشکر از به اشتراک گذاشتن ان(y)

بالا