برگزیده های پرشین تولز

همه ی بحث های مربوط به داوری در ایران

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
به نظرم این تاپیک جاش خالی بوده و خوبست به صورت مستقل بحث های مربوط به داوران لیگ برتر در اینجا مطرح بشه.

در بازی اخیر پرسپولیس و صبا باتری یک داوری جنجالی رو شاهد بودیم که حرف و حدیث های زیادی رو در پی داشت.
و این می تونه سر نخ بحث های موزد نظر باشه. حالا من نظر خودم رو در این رابطه و در مورد همین بازی عرض می کنم:

من بازی رو به طور کامل از تلویزیون تماشا کردم و هر دو صحنه ی مربوط به گل اول پرسپولیس و پنالتی آخر بازی که برای صبا گرفته شد رو اشتباه داوری دیدم.
اما حرف اصلی من در اینجا چیز دیگری است:

به چه دلیلی هر کس از راه می رسد باید به داور توهین کند و او را متهم به تبانی و ناداوری و اینجور حرف ها بکند؟ به اعتقاد من واقعا در حق داوران ظلم آشکاری صورت گرفته و همه دیواری کوتاه تر از داوران پیدا نمی کنند، مربیان که باخت خودشون رو اول از همه به گردن داور می اندازند، تماشا چی های ما هم که از تماشاچی بودن فقط فحش دادن و ناسزا گفتن رو یاد گرفته اند و به محض دیدن یک صحنه ی مشکوک ننه و بابای داور بدبخت رو می کشن جلوی چشمش، مطبوعات حرفه ای! ما هم - اغلب شون نه همه - همین آش را شورتر می کنند و یک سری شایعات رو منتشر می کنند... این اصلا انصاف نیست!

من مظفری زاده را یک آدم با شخصیت و متین دیدم و همون شب که در برنامه ی ورزش از نگاه دو جهانگیر کوثری داشت حرف می زد متوجه شدم آدم موجه و موقری هست. اگه یادتون باشه در حین صحنه های مشکوک بازی می گفت من برای این که کسی نگه داره کار خودش رو توجیه می کنه الان هیچ حرفی نمی زنم و بعدا هر چه کارشناسان امر داوری بگویند قبول می کنم. دیشب هم در برنامه ی نود باهاش تماس گرفتند و من یکی که از نوع حرف زدن و جسارتی که به خرج داد خیلی لذت بردم. ایشون با صراحت لهجه ی کم نظیری گفت:
از همه ی مردم به خاطر قضاوت ضعیفم عذر خواهی می کنم و همینطور آقای عنایت که به خاطر قضاوت ضعیف من در چند روز اخیر تحت فشار قرار گرفته اند عذر می خوام و در تمام صحنه هایی که شما نشون دادید من باید قاطعیت بیشتری از خودم نشون می دادم.
واقعا تحسین برانگیز بود و ای کاش همه به جای توجیه کردن کارهای خود با اصلاح اشتباهات به پیشرفت فکر کنند.
من مطمئنم که بعدها بیشتر در مورد سعید مظفری زاده خواهیم شنید و او به جایگاهی بهتر از مرادی در آسیا دست خواهد یافت.

آقای فنایی هم دیشب در نود حرف جالبی زد و گفت همونطور که آقای جلالی یک تحقیق در مورد تغییرات مربیان در لیگ برتر انجام بودند کاش یک نفر هم پیدا بشه ببینه دخالت در کار داوران در ایران چقدر هست و داوران ما تا چه اندازه تحت فشار هستند؟ اون وقت معلوم می شه که ما در تمام دنیا در این زمینه رکورد داریم!!
دقیقا حق با فنایی است و در چنین شرایطی کدوم آدم عاقلی دیگه رغبت می کنه وارد عرصه ی داوری بشه؟ مگر اینکه دور از جون مغز خر خورده باشه که هم حقوق ناچیزی بگیره و هم دائم فحش بشنوه!

از همه ی دوستان می خوام که بحث های خودشون رو در اینجا ادامه بدهند و بگویند چرا مردم ما انقدر راحت تهمت می زنند ؟

EASPORTS

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
انصافاً قضاوت این دوره لیگ برتر با مشکلات زیادی همراه بوده و بد بودن قضاوت داوران بر هیچ کس پوشیده نیست و همه ی تیمها با این قضاوت ها دست و پنجه نرم کردند ، هفته ها به ضرر تیم و هفته هایی به سود تیمها بوده.....

شاید یکی از دلایلش از دست دادن چند داور خوبمون از جمله آقای قهرمانی و آقای اصفهانی و ... بوده ، شاید هم رییس کمیته ی داوران در این خصوص ضعیف کار کرده و از داوران درجه 1 و بین المللی ما در مسابقات حساس استفاده نکرده و .....

به هر حال امیدواریم که این مشکل عجیب و بیسابقه در تاریخ فوتبال ما هم با درایت رئسا حل بشه...

در مورد آقای مظفری هم میتونم بگم ، که تشخص خودش رو با این عمل نشون داد و همواره برای من قابل احترام خواهد بود این عملش....

حالا به نفع یا به ضرر تیمی بوده ، نیومد بگه من از تیم مثلاً صباباطری به خاطر متضرر شدنشون عذر میخوام بلکه گفت من از جامعه ی داوری به خاطر قضاوت ضعیفم عذر میخوام و امیدوارم با قضاوت های خوب آتی جبران کنم....

Flint Lockwood

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
319
تاپیک جالبیه ...

دلیلش اینه که ما همیشه دنبال یکی میگردیم که ضعف هامون رو بندازیم گردن اون....
می بازیم میگیم داور فلان......

دقت کرده باشی مثلا تو لیگ برتر انگلیس دیگه اگه خیلی قضیه بحرانی بشه مربی هم اظهار نظر میکنه ...

دیشب هم عادل حرف جالب زد به سر پرست صبا ...
گفت اگه بازی رو می باختین هم میگفتین مظفری اروپایی صوت زد؟؟؟

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
با سلام خدمت دوستان
من چند دقيقه بعد از بازي جمعه پستي در تاپيك پرسپوليس (چون خودم يك پرسپوليسي قديمي هستم)در خصوص داوري اون بازي و كلا وضعيت داوري دادم كه با توجه به استارت اين تاپيك اون پستو عينا در اينجا نقل مي كنم:

سلام به همه بچه ها
فكر ميكنم نبايد بابت اتفاقات اين بازي زياد ناراحت بشيد . به هر حال فوتباله و هزار اتفاق . واقعيت اينه كه فشار روي داوران فوتبال ايران خيلي زياده و داوري توي اين فوتبال كار هر كسي نيست . يكي از بچه ها از تحصيلات داوران صحبت كردن ، به نظر من مهمتر از همه اين موارد عام نوع برخورد مربيان - بازيكنان- تماشاگران و مديران فوتبال ما يك داور رو خرد و خاك شير ميكنه . به هر حال شخصا با اينكه از داور ناراحتم ولي اين اشتباهات واقعا جزيي از فوتباله و با ناسزا دادن به داور كاري درست نميشه . بايد نوع برخورد با داوران عوض بشه و به داوران شخصيت بيشتري داد ضمن اينكه اونها هم بايد تلاش بكنند تا اشتباهاتشون به حداقل برسه . توي همين بازي دقت كرديد عادل چقدر به اشتباه مظفري گير داد . خب اين بنده خدا از فردا نميتونه توي خيابون راه بره . اينجوري از فردا كلي فحش هم توي كوچه و خيابون ميشنوه و به نظر من انگيزه اي هم براي بهبود وضع داوريش نخواهد داشت .
بايد يك هاله اطمينان بخش به دور داوران ايجاد كرد و بعدا از اونها خواست تا بيشتر كار بكنند و همينطور فرهنگ سازي بشه تا مربيان ضعف بازيخونيشون رو گردن داور ندازن (همون كاري كه قطبي با بزرگواري انجام نداد) . بازيكنان ضعف چهارچوب شناسيشون رو گردن داور ندازن . واقعا كار سختيه ولي به نظر من شدنيه

اما درباره اظهارات جناب مظفري در برنامه نود: از ديد من اين حداقل كاري هست كه يك آدم با شخصيت و تحصيلكرده ميتونست انجام بده .
كلا هم نظري درباره اينكه بيشتر به ضرر كدوم تيم سوت زد ندارم ولي چيزي كه براي من واضحه اينه كه واقعا با نحوه سوت زدنشون نتيجه بازي رو عوض كردند.
در نهايت باز هم تاكيد ميكنم همه ما بايد آستانه تحملمون رو بالا بياريم تا داوران ما قدرت پيدا كنند كلا با فحش دادن به داور و جو ايجاد كردن حول و حوش داوري نتيجه اي نخواهيم گرفت . شاد باشيد

R E Z A

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
منم کاملا موافقم که ایجاد جو از طرف هر تیمی ضد داور فقط باعث میشه رشته ی کار از دست داور بیرون بیاد.

نمیدونم تا حالا شده جایی مثل وسط زمین آزادی وایساده باشید و دورتادورتون صندلی باشه و مثلا 60 هزار نفر دورتادورتون نشسته باشن؟ بعد همه سر یه قضیه ی کوچیک یهو شروع کنن به فحش دادن علیه شما!؟ من که به شخصه واقعا برام قابل تحمل نیست.

شخصیت آقای مظفری بر هیچکس پوشیده نیست که ایشون هم تحصیلکرده هستن هم جزو داورای درجه ی 1 ایران.

ولی یه چیزایی رو هم باید قبول کرد. وقتی یه داوری میاد نه یکی دو تا اشتباه، کلی اشتباه تو یه بازی میکنه پس معلومه که اون داور از نظر فکر و روح آمادگی قضاوت نبوده. پس بهتر نیست قبل از بازی اعلام کنه که مثلا من بخاطر فلان مشکلی که داشتم اگه میشه یه داور دیگه رو جایگزین کنید؟!

مشکلی که برای قهرمانی هم تو لیگ قبلی پیش اومد. یه بازی رو افتضاح داوری کرد و بعد از بازی گفت که بخاطر مشکلی که داشته آمادگی روحی روانی برای قضاوت نداشته.

من میگم درسته مشکلات داوری همه جای دنیا هست. ولی حداقل تو لیگ امسال ما این چندمین بازی که داور نتیجش رو داره عوض میکنه؟! بعدشم براحتی میاد میگه من عذرخواهی میکنم و همون موقع تبدیل میشه به محبوب ترین چهره ی لیگ برتر!! و هیچکسی هم نمیگه که این آقا با بی توجهی که کردن باعث شدن زحمات یک هفته ی یه تیم برباد بره و اون همه تماشاچی کلی وقتشون و اعصابشون تباه بشه و حتی شاید تا پایان فصل تبعات این قضاوت بد باقی بمونه.

من میگم درسته آقای مظفری عذرخواهی کردن و همینی که به اشتباهش پی برده نشون میده آدمی نیست که از روی تعمد اینکار رو کرده باشه ولی باید قبول کنه همونطوری که یه بازیکن اگر اشتباه کنه از سوی مربیش جریمه میشه پس داورا هم باید حداقل یه جریمه داشته باشن تا همیشه یه حاشیه ی امنیت دور خودشون احساس نکنه.
الان این شده که هر داوری این هفته افتضاح قضاوت میکنه میشه تیتر 1 روزنامه ها و از قبل هم محبوب تر و معروفتر میشه!!

R E Z A

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
آقای مظفری هم بخاطر اشتباهاتش تو بازی پرسپولیس - صبا ، 1 جلسه از طرف کمیته ی داورا محروم شدن.

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
با سلام خدمت دوستان
من چند دقيقه بعد از بازي جمعه پستي در تاپيك پرسپوليس (چون خودم يك پرسپوليسي قديمي هستم)در خصوص داوري اون بازي و كلا وضعيت داوري دادم كه با توجه به استارت اين تاپيك اون پستو عينا در اينجا نقل مي كنم:

اما درباره اظهارات جناب مظفري در برنامه نود: از ديد من اين حداقل كاري هست كه يك آدم با شخصيت و تحصيلكرده ميتونست انجام بده .
كلا هم نظري درباره اينكه بيشتر به ضرر كدوم تيم سوت زد ندارم ولي چيزي كه براي من واضحه اينه كه واقعا با نحوه سوت زدنشون نتيجه بازي رو عوض كردند.
در نهايت باز هم تاكيد ميكنم همه ما بايد آستانه تحملمون رو بالا بياريم تا داوران ما قدرت پيدا كنند كلا با فحش دادن به داور و جو ايجاد كردن حول و حوش داوري نتيجه اي نخواهيم گرفت . شاد باشيد

ساسان عزیز! خیلی خوشحالم که اینجا با دوستی آشنا می شوم که مثل خودم یک پرسپولیسی قدیمی است (البته من از اون چند آتیشه هاش نیستم) و تقریبا شبیه من فکر می کنه. بنده همیشه عقیده داشته ام که باید متانت بیشتری در اظهار نظرهای مان داشته باشیم و از عجول بودن و داغ کردن! بپرهیزیم، این را به عنوان یک اصل کلی پذیرفته ام و سعی کرده ام به آن عمل کنم.

شما در جمله ی آخرتون همه ی حرفی رو که می خواستم بگویم به بهترین نحو زده اید:

همه ما بايد آستانه تحملمون رو بالا بياريم تا داوران ما قدرت پيدا كنند

این همان دردی است که دچارش شده ایم و داوران نگون بخت هم علیرغم تلاش زیادی که انجام می دهند هنوز نتوانسته اند رضایت مربیان باشگاه ها و همینطور مردم رو جلب کنند.پس بهتر است یک بار هم به خودمان بگوییم شاید ما هم مقصریم که استرس به داور وارد می کنیم و حتی امثال مرادی هم که داور بین المللی ما هستند فول های واضحی مرتکب می شوند!

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
تاپیک جالبیه ...

دلیلش اینه که ما همیشه دنبال یکی میگردیم که ضعف هامون رو بندازیم گردن اون....
می بازیم میگیم داور فلان......

دقت کرده باشی مثلا تو لیگ برتر انگلیس دیگه اگه خیلی قضیه بحرانی بشه مربی هم اظهار نظر میکنه ...

دیشب هم عادل حرف جالب زد به سر پرست صبا ...
گفت اگه بازی رو می باختین هم میگفتین مظفری اروپایی صوت زد؟؟؟

احسنت به شما.
بله، ما انتقاد پذیر نیستیم و بیشتر سعی داریم خودمون رو موجه جلوه بدهیم تا اینکه در رفع اشتباهات مون کوشش کنیم. اگر در همین برنامه ی نود هم دقت کرده باشید تمام بازیکن های فوتبالمون که اصولا نباید حرفی در مورد داوری بزنند اولین جمله ای که می گویند این است که این داور خجالت نمی کشه که اون صحنه رو پنالتی نمی گیره و جواب خدا رو چی می خوان بدن و این حرف ها!! یکی هم نیست که بگه پدر آمرزیده تو بازکنی برو دنبال بازی کردنت داور هم داره کار خودش رو می کنه این وسط با این اظهار فضل های تو و امثال تو نه اوضاع داوری ما بهتر می شه نه رای صادره و بازی انجام شده بر می گرده!
به نظرم این گزارشگرهای سیما هم در این قضیه تقصیر دارند چون یکی از سوال هاشون از بازیکن ها اینه که نظرتون راجع به داوری چی بود؟! خب معلومه بازیکن هم برای این که مسؤولیت از روی دوش خودش برداشته بشه می گه همه باری روی کاکل داوری می چرخید و اگه فلان صحنه رو خطا نگرفته بود الان ما برنده بودیم...

این سناریویی است که در جند سال اخیر خیلی تکرار شده و اوضاع رو هر روز خراب تر از روز قبل کرده...

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
من میگم درسته مشکلات داوری همه جای دنیا هست. ولی حداقل تو لیگ امسال ما این چندمین بازی که داور نتیجش رو داره عوض میکنه؟! بعدشم براحتی میاد میگه من عذرخواهی میکنم و همون موقع تبدیل میشه به محبوب ترین چهره ی لیگ برتر!! و هیچکسی هم نمیگه که این آقا با بی توجهی که کردن باعث شدن زحمات یک هفته ی یه تیم برباد بره و اون همه تماشاچی کلی وقتشون و اعصابشون تباه بشه و حتی شاید تا پایان فصل تبعات این قضاوت بد باقی بمونه.

من میگم درسته آقای مظفری عذرخواهی کردن و همینی که به اشتباهش پی برده نشون میده آدمی نیست که از روی تعمد اینکار رو کرده باشه ولی باید قبول کنه همونطوری که یه بازیکن اگر اشتباه کنه از سوی مربیش جریمه میشه پس داورا هم باید حداقل یه جریمه داشته باشن تا همیشه یه حاشیه ی امنیت دور خودشون احساس نکنه.
الان این شده که هر داوری این هفته افتضاح قضاوت میکنه میشه تیتر 1 روزنامه ها و از قبل هم محبوب تر و معروفتر میشه!!

همه ی مقصود من همین بود که این نوع باورها در مورد داوری تعدیل بشه. کمی منصف تر باشید. باور کنید عین همین اتفاقات برای تیم های مطرح تر از پرسپولیس و استقلال خودمون در کشورهای صاحب فوتبال مثل اسپانیا و ایتالیا می افته ولی تماشاچی ها و مربی ها و باریکن ها همگی پذیرفته اند که هر کدوم باید کار خودشون رو انجام بدهند و معمولا به داوری کاری ندارند. شما خوب دقت کن ببین اینطور هست یا نه. برای مثال چرا در یک بازی بسیار مهم مثل ال کلاسیکوی اسپانیا داور بدون کوچکترین واهمه و استرسی به کار قضاوت خودش می پردازه ولی اینجا ما سال هاست قضاوت دربی نیم بندمون با این کیفیت هایی که شاهدش هستیم رو به داورهای خارجی می سپریم؟ چون همونطور که ساسان عزیز گفتند تحمل کمی داریم و زود از کوره در می رویم. این چیزی نیست که به نفع جامعه ی فوتبالی ما باشه چون ما رو به در جا زدن و عدم پیشرفت - چه در کیفیت داوری و چه در زمینه ی بعد فنی فوتبال- عادت می ده.

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
به نظر من یه دلیل ضعیف بودن داورها حقوق کمی هست که میگیرن

وقتی داوری حواسش پی بدهی و قسط و ...باشه خوب تمرکزش رو به راحتی از دست میده

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
ساسان عزیز! خیلی خوشحالم که اینجا با دوستی آشنا می شوم که مثل خودم یک پرسپولیسی قدیمی است (البته من از اون چند آتیشه هاش نیستم) و تقریبا شبیه من فکر می کنه. بنده همیشه عقیده داشته ام که باید متانت بیشتری در اظهار نظرهای مان داشته باشیم و از عجول بودن و داغ کردن! بپرهیزیم، این را به عنوان یک اصل کلی پذیرفته ام و سعی کرده ام به آن عمل کنم.

شما در جمله ی آخرتون همه ی حرفی رو که می خواستم بگویم به بهترین نحو زده اید:

همه ما بايد آستانه تحملمون رو بالا بياريم تا داوران ما قدرت پيدا كنند

این همان دردی است که دچارش شده ایم و داوران نگون بخت هم علیرغم تلاش زیادی که انجام می دهند هنوز نتوانسته اند رضایت مربیان باشگاه ها و همینطور مردم رو جلب کنند.پس بهتر است یک بار هم به خودمان بگوییم شاید ما هم مقصریم که استرس به داور وارد می کنیم و حتی امثال مرادی هم که داور بین المللی ما هستند فول های واضحی مرتکب می شوند!

سلام به mori عزيز
از اين همه ابراز لطف شما ممنونم و منو شرمنده اين همه محبتتون كرديد .
من هم ازآشنايي با شما دوست خوبم بسيار خوشحالم . همونطور كه فرموديد طرز تفكر تقريبا يكساني داريم كه مايه مباهات بنده است . شاد و پيروز باشيد

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
سلام به mori عزيز

اختیار دارید! من هم خدمت شما سلام دارم و امیدوارم شاد و سرافراز باشید.
ضمنا من متوجه شدم که اطلاعات فوتبالی شما بسیار بیشتر از من هست و این را هم ابدا به حساب تعارف نگذارید چون معمولا خیلی هم تعارفی نیستم و واقعیت رو می گم. امیدوارم بیشتر از پست های مفیدتون استفاده کنیم.

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
به نظر من یه دلیل ضعیف بودن داورها حقوق کمی هست که میگیرن

وقتی داوری حواسش پی بدهی و قسط و ...باشه خوب تمرکزش رو به راحتی از دست میده

حق با شماست، اما این همه ی ماجرا نیست. درسته که داورها حقوق بسیار ناچیزی می گیرند، اما فرض کنید داورها هم حقوق حرفه ای داشته باشند و مثلا برای هر قضاوت 1 میلیون تومن بگیرند، تصور می کنید واکنش مردم و مربیان در قبال اشتباهات احتمالی شان ( که همیشه گفته شده جزئی از فوتبال است و باید آن را پذیرفت) چطور خواهد بود؟! فردا نمی گوییم دیگه چه دردتان است که نتیجه بازی رو عوض کردید؟ آیا وسعت و دامنه ی آبدار بودن فحش ها بیشتر نخواهد شد؟
به نظر من مشکل فرهنگی است و نوع ادبیات هم رسانه ها و هم مربیان باید تغییر کند تا مردم و تماشاچی ها هم به تدریج یاد بگیرند که صبور باشند و هر صحنه ای از داوری را به پای تبانی و فساد در داوری نگذارند. الان متاسفانه خود فردوسی پور در گزارش هایش و بعضا حتی در برنامه ی نود دارد ضربه می زند به این کار و اگر چه روند کلی برنامه نود در طول 6-7 سال اخیر مثبت بوده اما فراموش نکنیم که وظیفه ی گزارشگران و رسانه ها هم در این امر بسیار سنگین و خطیر است.

sasan s

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
3,123
اختیار دارید! من هم خدمت شما سلام دارم و امیدوارم شاد و سرافراز باشید.
ضمنا من متوجه شدم که اطلاعات فوتبالی شما بسیار بیشتر از من هست و این را هم ابدا به حساب تعارف نگذارید چون معمولا خیلی هم تعارفی نیستم و واقعیت رو می گم. امیدوارم بیشتر از پست های مفیدتون استفاده کنیم.

نظر لطفتونه . من كوچيك شما و ساير بچه هاي با محبت فروم هستم.:)

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
شدید با شما مخالفم
داوریمون هم مثل باقی چیزها داره افت میکنه
تماشا چی های ما هم که از تماشاچی بودن فقط فحش دادن و ناسزا گفتن رو یاد گرفته اند و به محض دیدن یک صحنه ی مشکوک ننه و بابای داور بدبخت رو می کشن جلوی چشمش

رو چه حساب این صحبت رو کردید؟؟
تو این فصل من که ندیدم!
توپ تانک فشفشه... که تبدیل شده بود به داور دقت کن!
والا قبلش داوری بهتر هم بود
نه عزیز یکم با دقت بیشتر ببینید

مگه همین مرادی نبود که از بازیهای مقدماتی با اون وضع بد اخراجش کردند
تازه همین مطبوعات لطف کردند آبرروش رو نبردند
طبوعات حرفه ای! ما هم - اغلب شون نه همه - همین آش را شورتر می کنند و یک سری شایعات رو منتشر می کنند

هر چند مطبوعات تو تیترهاشون غلو میکنند ولی شایعاتشون اکثرا به واقعییت می پونده
اول همه رد میکنند میگن شایعس بعد...

اصلا چرا به مطبوعات گیر میدید
مگه سر همین تیم ملی خودمون دهن مطبوعات رو به بهانه همین حرفها نمی دونم یار 12 م تیم ملی نبستند
تا آقایون قلعه نوعی و شرکا هر کاری میخان بکنند نتیجش رو هم دیدیم

البته تلوزیون که وضعش کاملا معلوم الحاله و اخبارش که

انقدر راحت تهمت می زنند ؟

تهمت چه تهمتی والا کسی نگفت داور رو خریدند
من هم باور دارم که داورهامون سالم هستند
ولی اشتباه داریم تا اشتباه
یک دف داور اشتباه پنالتی میگیره( حتی به ضرر پرسپولیس) کسی هم ناراحت نمیشه
ولی اشتباهات داوری ما از این دسته نیستند متاسفانه
میخاند عدالت رو اشتباه اجرا کنند
انتظار ندارید که همه ساکت بنشینند؟؟

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
[
QUOTE=raxtastar;1564640]شدید با شما مخالفم

سلام بر raxtastar عزیز! داداش جون، اول یک لیوان آب خنک میل بفرمایید تا انشاء ا... بقیه ی حرف ها رو با هم صحبت کنیم ;)
اما بعد: اشکالی نداره مخالف باش عزیز جون، من که نخواستم حرفی رو به زور تحمیل کنم! (اما یک جوری نوشته ای شدیدا که یک خرده ترسیدم، گفتم شاید می خواهی یه فصل ما رو اینجا بزنی!:D)

داوریمون هم مثل باقی چیزها داره افت میکنه

اما بپردازیم به بحث جدی تر خودمون:
بله، با شما موافقم که در داوری ضعف های زیادی داریم و این ضعف ها گاهی بیشتر به چشم می آید، بحث اصلی من این نبود که داوران ما اشتباه نمی کنند، نه اگر اینطور برداشت کرده اید مجددا عرض می کنم داوری ما در گذشته و حال اشتباهاتی داشته و الان هم دارد.

رو چه حساب این صحبت رو کردید؟؟
تو این فصل من که ندیدم!
توپ تانک فشفشه... که تبدیل شده بود به داور دقت کن!

روی این حساب که تقریبا دارد اظهر من الشمس می شود که تماشاچی ها (البته نه همه شون!) کار رو به جایی رسونده اند که این بنده های خدا دیگه حتی امنیت جانی هم ندارند و با اسکورت از ورزشگاه بیرون می برندشون، حالا شما بفرمایید من که چیزی ندیدم!!

منظورم را دوباره تکرار می کنم تا اشتباه برداشت نشود:
خود من اشتباه سعید مظفری (ایشون رو الان به عنوان مثال دارم ذکر می کنم) رو به عینه دیدم در نتیجه نمی خوام از او دفاع کنم و بگم که نخیر اشتباه نکرده و درست تصمیم گرفته! خیر، حرف من این هست که چرا باید کار بخ اینجاها کشیده بشه که داور دچار استرس شدید بشه و نتونه کنترل صحیح بازی رو به دست بگیره، ضمنا این رو هم فراموش نکنید که بالاخره داور انسان هست و گاهی اشتباه هم می کنه.

مگه همین مرادی نبود که از بازیهای مقدماتی با اون وضع بد اخراجش کردند
تازه همین مطبوعات لطف کردند آبرروش رو نبردند

هر چه می کشیم از دست همین مطبوعاتی است که با نوشته ها و آثار قلمی فخیمه ی خودشون به تنویر هر چه بیشتر افکار عمومی می پردازند (منهای یکی دو استثنایی که در این زمینه وجود دارد)

مرادی هم اشتباه دارد ولی چرا باید الان این داور رو با این شدت بکوبیم؟!

اصلا چرا به مطبوعات گیر میدید

شاید در یک فرصتی دیگر بیشتر این قضیه رو باز کنم (اگر حال و حوصله اش را پیدا کنم!) که بهتر بدانیم با چه افرادی به عنوان نویسنده و منتقد طرفیم و نوشته ای این دسته افراد چه اثراتی در جامعه ی ورزشی مان داشته است.

البته تلوزیون که وضعش کاملا معلوم الحاله

بله، تلویزیون هم می تواند نقش مثبت داشته باشد!

تهمت چه تهمتی والا کسی نگفت داور رو خریدند
من هم باور دارم که داورهامون سالم هستند
ولی اشتباه داریم تا اشتباه
یک دف داور اشتباه پنالتی میگیره( حتی به ضرر پرسپولیس) کسی هم ناراحت نمیشه
ولی اشتباهات داوری ما از این دسته نیستند متاسفانه
میخاند عدالت رو اشتباه اجرا کنند
انتظار ندارید که همه ساکت بنشینند؟؟

نه فدات شم! عرض نکردم همه ساکت بنشینند، من می گم ببینیم در کشورهای صاحب فوتبال چطور رفتار می شه، ما هم همون کار رو بکنیم! اما از الان جواب شما رو می تونم حدس بزنم:
زکی! شما داورهای اونها رو با امثال مرادی مقایسه می کنید؟!
درسته؟! خب بله، داورهای ما باید بیشتر کار کنند ولی باید ذهن آرامی هم داشته باشند و کسی هم در کارشون دخالت نکنه و بالاخره امنیت جانی هم داشته باشند تا بتواند درست قضاوت کنند.

والسلام!

R E Z A

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
mori جان حرف شما رو قبول دارم.

ولی بعنوان مثال میخوام عرض کنم که داور چهارم بازی بعد از بازی گفته بود که یه سری افراد مانع از این میشدن که من داور وسط رو از حاشیه های کنار نیمکت صبا مطلع کنم!

پس میبینیم که بقول شما شاید داوری اشتباه کرده ولی حاشیه های فوتبال ما خیلی بیشتر از داوری داره بهمون ضربه میزنه.

نمونش افرادی مثل میثاقیان یا ضیایی یا ... که وقتی میبینن تیمشون نمیتونه از پس حریف بربیاد با کنار زمین اومدن و ایجاد حاشیه میخوان تیم حریف رو تضعیف کنن و این یعنی فوتبال کثیف. یعنی فوتبال که اصلا عاقبت خوشی نداره!

ولی برعکس اون افرادی مثل غلام خان پیروانی یا مظلومی (سرمربی ابومسلم) یا ذوالفقارنسب و ... رو ببینید. تیمشون حتی وقتی 2-3 گل هم عقب هست هیچ اعتراضی به تیم حریف نمیکنن.

و همین باعث میشه که داور آرامش بیشتری برای قضاوت داشته باشه.

در کل نظر من اینه که تماشاچیا تا قبل از اینکه داور اشتباهات مکرر نکرده ساکت هستن و نهایتا یه اعتراض کوچیک میکنن ولی این نیمکت تیمها هستن که باعث میشن داورا اعتماد به نفسشون رو از دست بدن و بازی از دستشون در بره.

نمونش همین بازی پرسپولیس - صبا. مگه تماشاچیا از دقیقه ی 1 شروع کردن به اعتراض و فحش؟! ولی همین ضیایی از دقیقه ی 1 کنار زمین شروع کرد به حاشیه سازی و همین باعث شد داور جوونی مثل مظفری رشته کار از دستش تا حدودی دربره. تماشاچی هم وقتی تو اون هوای سرد میبینه تیمش داره بخاطر اشتباهات داوری ئی که باعثش تیم حریف بوده بازی رو از دست میده از کوره درمیره.

پس فرهنگ سازی یعنی اینکه ما اول آرامش رو به نیمکت تیمهامون بیاریم. کاری که امثال قطبی اون رو خوب انجام دادن و دیدیم که بعد از گرفتن پنالتی نیمکت اصلا شلوغ بازی نکرد. بعد برسیم به فرهنگ سازی تماشاچیا.

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
mori

پس میبینیم که بقول شما شاید داوری اشتباه کرده ولی حاشیه های فوتبال ما خیلی بیشتر از داوری داره بهمون ضربه میزنه.

نمونش افرادی مثل میثاقیان یا ضیایی یا ... که وقتی میبینن تیمشون نمیتونه از پس حریف بربیاد با کنار زمین اومدن و ایجاد حاشیه میخوان تیم حریف رو تضعیف کنن و این یعنی فوتبال کثیف. یعنی فوتبال که اصلا عاقبت خوشی نداره!

ولی برعکس اون افرادی مثل غلام خان پیروانی یا مظلومی (سرمربی ابومسلم) یا ذوالفقارنسب و ... رو ببینید. تیمشون حتی وقتی 2-3 گل هم عقب هست هیچ اعتراضی به تیم حریف نمیکنن.

و همین باعث میشه که داور آرامش بیشتری برای قضاوت داشته باشه.

در کل نظر من اینه که تماشاچیا تا قبل از اینکه داور اشتباهات مکرر نکرده ساکت هستن و نهایتا یه اعتراض کوچیک میکنن ولی این نیمکت تیمها هستن که باعث میشن داورا اعتماد به نفسشون رو از دست بدن و بازی از دستشون در بره.

نمونش همین بازی پرسپولیس - صبا. مگه تماشاچیا از دقیقه ی 1 شروع کردن به اعتراض و فحش؟! ولی همین ضیایی از دقیقه ی 1 کنار زمین شروع کرد به حاشیه سازی و همین باعث شد داور جوونی مثل مظفری رشته کار از دستش تا حدودی دربره. تماشاچی هم وقتی تو اون هوای سرد میبینه تیمش داره بخاطر اشتباهات داوری ئی که باعثش تیم حریف بوده بازی رو از دست میده از کوره درمیره.

پس فرهنگ سازی یعنی اینکه ما اول آرامش رو به نیمکت تیمهامون بیاریم. کاری که امثال قطبی اون رو خوب انجام دادن و دیدیم که بعد از گرفتن پنالتی نیمکت اصلا شلوغ بازی نکرد. بعد برسیم به فرهنگ سازی تماشاچیا.

آفرین، این شد حرف حساب!

اگر دقت کرده باشید من هم در چند پست پیش به این نکته اشاره کرده بودم:

به نظر من مشکل فرهنگی است و نوع ادبیات هم رسانه ها و هم مربیان باید تغییر کند تا مردم و تماشاچی ها هم به تدریج یاد بگیرند که صبور باشند و هر صحنه ای از داوری را به پای تبانی و فساد در داوری نگذارند. فراموش نکنیم که وظیفه ی گزارشگران و رسانه ها هم در این امر بسیار سنگین و خطیر است.

در نتیجه کاملا درست است خود مربیان باید یاد بدهند به تماشاچی که آرامش داشته باشند اما اونها معمولا ضعف ها و عدم بازیخوانی و مشکلاتش دیکر خودشون رو به داوری ربط می دهند (یعنی راحت ترین کار ممکن!)

اما در مورد قطبی:

واقعا افشین قطبی یک استثنا در زمینه ی مربیگری ماست که تاکنون نمونه اش را به هیچ وجه ندیده بودیم. بحث فنی مربی گری اش به کنار (که خود این مقوله باید در جایی دیگر بحث شود) اما شما ببینید در همان بازی جنجالی چه واکنشی به سوال خبرنگار داشت:

" من نمی دانم چه شد، به آسمان نگاه کردم و گفتم خدایا چرا اینطور شد، ما دو گل جلو بودیم و یک یار هم بیشتر داشتیم و فقط 10 دقیقه مانده بود بازی تمام شود... داور را هم نمی دانم او چه دید که اون صحنه رو خطا گرفت، من دور بودم وتنوانستم ببینم."

آیا چنین ادبیاتی را تا کنون سراغ داشته اید؟
این دقیقا همان رفتار حرفه ای است که من سعی دارم بگویم همه باید مراعات کنند و به قول فرمایش شما باید از خود مسؤئلان رده ی بالای باشگاه و مربیان شروع شود تا به تماشاچی ها هم سرایت کند. نه افرادی مثل ضیایی و سرپرست صبا (و امثالهم) که دست به هوچیگری می رنند تا هر طور هست جو بازی رو متشنج کنند و از به حاشیه ها استفاده کنند. شما ببینید همان شب در برنامه ی ورزش از نگاه دو قطبی چطور صحبت کرد و ضیاییی چطور؟! خطبی به حریفش احترام گذاشت و گفتما در نیمه ی اول اصلا خوب نبودیم و موقعیتی نداشتیم (نیامد چیزی رو ماست مالی کند و الکی بگوید نه ما بهتر بودیم!)
ضیایی هم فقط می گفت تیم ما برتر بود و تمام نقاط ضعف پرسپولیس رو آنالیز کرده بودیم (همین حرف های تکراری ای که همه یاد گرفته اند بزنند!)

ای کاش همه رفتار حرفه ای را از افشین قطبی یاد بگیرند.

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
سلام خوبیند
اما بعد: اشکالی نداره مخالف باش عزیز جون، من که نخواستم حرفی رو به زور تحمیل کنم! (اما یک جوری نوشته ای شدیدا که یک خرده ترسیدم، گفتم شاید می خواهی یه فصل ما رو اینجا بزنی

نه بابا اینقدر هم خشن نبود:دی(( ما کوچیکه همه هستیم))
ولی به نظرم تو پست اول یکم به تماشاچی ها توهین شد! کسایی که تو اون شرایط رو سکوهای سیمانی میشینند

دور از انصاف هست که اشتباهات داوری رو به گردن آنها انداخت

اصلا حاشیه یعنی چی؟؟ یهنی از اصل مطلب فرار کردن و به فرع پرداختن
شما گله از حاشیه می کردید در صورتی که من حس کردم خود شما به حاشیه رفتید

اینکه داوری استرس داره وقتی جلوی چند هزار نفر سوت بزنه مشکل داوری هست نه تماشاچی

نمی دونم ولی شاید چند تا روانشناس بتونند کمک کنند به این وضع

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
هر چه می کشیم از دست همین مطبوعاتی است که با نوشته ها و آثار قلمی فخیمه ی خودشون به تنویر هر چه بیشتر افکار عمومی می پردازند (منهای یکی دو استثنایی که در این زمینه وجود دارد)

این صحبت رو هم چندان قبول ندارم

چرا ؟ کافیه شما به مطبوعات کشورهای دیگه نگاه بندازید و ببینید چه قدرتی دارند
از انخاب بازیکن سال و ......

بالا