برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکس رو چند سال پیش با دوربین دیجیتال نیکون دی ۴۰ گرفتم. لنز سیگما ۸-۱۶ میلیمتر اف ۳.۵-۵.۶ بود. البته یه فلاش قدیمی کنهه کنن هم متعلق به زمان آنالوگه, اون فلش رو هم گذاشتم روی دی ۴۰ و روی برف فلش زدم. همین. منظور کسی که میخواد این کار رو تجربه کنه این چیز هاییه که لازم داره. فلش هر فلشی میتونه باشه فقط قدرت زیادی داشته باشه. بایستی بتونید زوم اش رو هم تنظیم کنید مثلا روی ۲۴ ام یا ۳۵ ام تا بتونید سطح بزرگی از برف رو پوشش بدین, وگرنه فقط قسمتی از دونه های برف که تو اون قسمت تحت پوشش فلاش میوفتن ثبت خواهند شود و عکس شبیه این خواهد شد که شما تو فتوشاپ بصورت مصنوعی برف رو به عکس تون اضافه کردین. همچین تجربه ای رو دارم هر کی خواست بگه تو یه پست جداگانه میزارم تا ببینه دقیقا منظورم چیه؟

چند تا نکته برای کسانی که میخوان مشابه این عکس رو بگیرن. فلش رو بزارید روی مد مانوئل و فول پاور. همچنین بسته به صحنه و سلیقه شخصی زوم فلش رو بزارید بین ۲۴ تا ۳۵. یه نکته مهم دیگه. دونه های برف بایستی درشت باشن تا بتونید حدودا چنین عکس هایی رو بگیرید. این شات شات دستیه, ولی این کار رو میتونید با سه پایه هم امتحان کنید, فقط مواظب دوربین تون باشید که خیس نشه. من این عکس رو از داخل اتاق پزیرایی گرفتم. واسه همین این مشکل رو نداشتم. تا یادم نرفته یه لنز واید بگیرید. حتی اگه شده یه لنز با فاکوس قدیمی مانوئل (دستی) بندازید رو دوربین تون بهتره تا یه لنز با اتوفاکوس. اتفاقا با فاکوس دستی کنترل بهتری روی عکس تون خواهید داشت. اینها اطلاعتیه که تو این عکس تجربه کردم و اگه کسی احتمالا خواست میتونه استفاده کنه. خودم اولین بار بود که این کار رو کردم و در واقع داشتم فلش زدن مستقیم روی برف رو تجربه میکردم. هر کی خواست میتونه امتحان کنه. این عکس مستقیما از دوربین اومده و فتوشاپ نیست. راه شو هم گفتم هر کی خواست امتحان کنه و نتیجه رو بزاره اینجا من میتونم احتمالا ایراد های اولیه رو بگیرم, چو نکه اولین بار عکس دقیقا اون چیزی که میخواهید در نمیاد. خودم حدود ۵۰ تا شات اولیه رو خراب کردم تا یاد گرفتم. یه نکته دیگه آخری تا یادم نرفته. زیاد به آسمون دقت نکنید. مهم قسمت زمینه تو عکس. آسمون تا حدود خوب در بیاد کافیه.

یه نکته خیلی مهم دیگه تا یادم نرفته. فلش نباید زیاد قدیمی باشه. فلش های خیلی قدیمی ولتاژ شون خیلی بالاست. در واقع این فلش ها برای دوربین های آنالوگ مکانیکی درست شده اند که این دوربین ها کامپیوتر آن برد ندارند. واسه همین این ولتاژ بالا صدمه ای به دوربین نمیزنه. ولی تو دوربین های دیجیتال این موضوع بر عکسه. فلشی که میخواهید استفاده کنید قبل از استفاده یه سرچ تو گوگل میتونه این موضوع رو روشن کنه.

DSC_0021 2de 1500PXL LAATSTE.jpg

Mostafa313

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
638
@Dan Bahrami
ضمن تشکر از تصاویری که قرار می دین
اگه تاریخ ثبت تصویر رو هم درج کنید عالی میشه

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
@Dan Bahrami
درود متقابل و سپاس از لطفتون. اگه منظورتون تنظیمات دوربینه حتما. همین الان
تنظیمات دوربین:
ISO: 200
1/100 sec
f/5
اسم دوربین و لنز رو هم تو متن اشاره کردم.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
@Dan Bahrami
اینم مال اون گل که از نزدیک گرفته شد با پشت صحنه محو شده:
A7Riii
Sony FE 50mm f1.8
ISO: 640
1/250 sec
f/4

اینم مال اون درخت ها که سیاه سفید گرفته شده.
A7Riii
Sony FE 50mm f1.8
1/45 sec
f/5.6

از این ببعد حتما به روی چشم سعی میکنم فراموش نکنم تنظیمات عکس ها رو هم اضافه کنم.

Mostafa313

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
638
اینم مال اون گل که از نزدیک گرفته شد با پشت صحنه محو شده:
A7Riii
Sony FE 50mm f1.8
ISO: 640
1/250 sec
f/4

اینم مال اون درخت ها که سیاه سفید گرفته شده.
A7Riii
Sony FE 50mm f1.8
1/45 sec
f/5.6

از این ببعد حتما به روی چشم سعی میکنم فراموش نکنم تنظیمات عکس ها رو هم اضافه کنم.
ممنونم
این اطلاعات هم خیلی مفید هستند
اما منظور من تاریخ گرفته شدن عکس بود.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
ممنونم
این اطلاعات هم خیلی مفید هستند
اما منظور من تاریخ گرفته شدن عکس بود.
درود بر شما و سپاس.
آها الان فهمیدم. حتما به روی چشم سعی میکنم یادم نره تو هر عکسی تاریخ رو هم اضافه کنم.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
Nikon D40
f/4.5
1/80 sec
35mm
همچنین یه فلش قدیمی آنالوگ کنن که الان اسمش یادم نمونده. الان دیگه اون فلش رو ندارم. دادمش رفت. واسه همون.
عکس حدود ۳ سال پیش گرفتم با همون روشی که تو عکس قبلی توضیح دادم. همون زمان همون مکان.

DSC_0054 POSTEN 1500 PXL.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
نیکون اف
۴۰۰ تی اکس
لنز فکر کنم ۲۰ میلیمتر بود دقیقا یادم نمونده. فیلم ایزو ۴۰۰ بود ولی فکر کنم عکس ها رو رو ایزو ۱۰۰ گرفتم. فیلتر نارنجی هم انداختم رو لنز. دارو رودینال بود با غلظت ۱/۱۰۰. دما ۳۰ درجه و مدت زمان ظهور یک ساعت. به خاطر مدت یک ساعت زمان ظهور هم هست که عکس متفاوته با سیاه سفید های دیگه ام. تو انگلیسی به این روش ظهور میگن
stand developing
فارسی شو نمیدونم, فکر کنم بشه "ظهور ساکن". یعنی مدل ظهوری که در اون ظرف حاوی داروی ظهور ساکن بمونه و عکاس اونو به هم نزنه. (داخل پرانتز واسه اونها که احتمالا نمیدونن) دلیل به هم زدن بطری دارو اینه که دارو تکون بخوره و به همه جای نگاتیو فیلم برسه. تو این روش مدت زمان ظهور رو یک ساعت میگیری و در عوض غلظت داروی ظهور رو میاری پایین (بسته به دارو های مختلف) روی ۱/۱۰۰. در مدت این یک ساعت هم بسته به عکاس بعضی ها اصلا بطری حاوی داروی ظهور رو به هم نمی زنند. یعنی اصل اش هم همینه. ولی بسته به سلیقه شخصی اشخاص بعضی عکاس ها در مدت این یک ساعت بطری حاوی داروی ظهور رو یکی دو بار به هم میزنند. من حقیقت تو این حلقه فیلم در مدت یک ساعت ظهور ۳ بار فکر کنم بطری دارو رو به هم زدم. چون اولین بارم بود این روش ظهور رو امتحان میکردم میترسیدم. واسه همون. این محل عکس هم حق نداشتم برم تو. ممنوع بود. البته گاهی قایمکی بری ولی دوربین گذاشتن اگه بگیرنت ۹۰ اورو جریمه میشه که ارزش نداره واسه یه عکس. واسه همون به همون پشت نرده ها بسنده کردم. فقط یه حلقه فیلم با این روش ظاهر کردم. حالا بعد ها دوباره سعی میکنم بیشتر این کار رو بکنم یاد بگیرم. تو آنالوگ نقطه ضعف من بیشتر سیاه سفیده. واسه من رنگی راحتره تو آنالوگ. سیاه سفید خیلی کار میبره تا بتونی همه تکنیک ها رو یاد بگیری و بقول معروف متبحر بشی. مثل دیجیتال نیست همه کار ها رو دوربین بصورت اتوماتیک انجام بده. بقول معروف انقدر باید پاچه ها رو بزنی بالا کل لگد کنی تا یاد بگیری یه عکس سیاه سفید عالی بگیری.

IMG_20200622_0013 POSTEN 1500 PXL.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکس رو حدود ۳ سال پیش روتردام گرفتم. دوربین نیکون اف ای
Nikon FE
بود. رل فیلم سیاه سفید ۱۰۰ تی مکس بود. لنز یادم رفته. اون موقع تازه شروع کرده بودم عکاسی آنالوگ یاد بگیرم. در اصل هم قسمت بزرگی از عکاسی آنالوگ رو هم با این دوربین یاد گرفتم. یه دوربین آنالوگ بی نظیر. عکس دوربین رو هم میزارم برای کسانی که احتمالا دوست دارن ببینن.

Nikon FE 2 MET WATERMERK.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکس رو حدود ۳ سال پیش روتردام گرفتم. دوربین نیکون اف ای
Nikon FE
بود. رل فیلم سیاه سفید ۱۰۰ تی مکس بود. لنز یادم رفته. اون موقع تازه شروع کرده بودم عکاسی آنالوگ یاد بگیرم.

Nikon FE 22.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
نیکون اف
کالر پلاس ۴۰۰
تو آنالوگ رنگی همیشه داروی ظهور "سی ۴۱" استفاده میکنم. واسه همون دیگه داروی ظهور رو اسم نمیبرم. عکس حدود یک سال و خورده ای پیش گرفته شده.

IMG_20200629_0011 POSTEN 1200PXL.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
نیکون نیکورمت اف تی ان
Nikon Nikkormat FTN
کالر پلاس ۲۰۰ (رل فیلم)
kodak color plus 200

اسم و عکس و توضیحات این دوربین رو تو پست های قبلی آوردم. این دوربین از عکاس فولاد میسازه. جدی میگم. کسی که یه مدت با این دوربین کار کنه یعنی (بدون اغراق) میتونه ادعا کنه تا آخرین مرحله عکاسی رو رفته دیده. اگه کسی تو ایران این دوربین رو پیدا کرد برای یکی دو روز قرض کنه یه حلقه فیلم بندازه روش باهاش عکس بندازه بده این عکاسی ها براش ظاهر کنن. تا اونجا که میدونم هنوز هستند عکاسی هایی که رول فیلم رو ظاهر میکنند. شخصا بیشترین لذت رو از عکاسی با این دوربین تجربه کرده ام. لامصب مثل تانک ساخته شده. یه بار تو شهر از دستم افتاد. حدودا از ارتفاع یک و نیم متری افتاد روی آسفالت, برش داشتم هنوز کار میکرد. البته با چشمی اش اومد روی زمین و گوشه چشمی اش کمی فرو رفت ولی هنوز مثل اسب کار میکنه لامصب. این عکس رو از پارک گرفتم. لنز ۲۴ میلیمتر اف ۲.۸ بود مال حدودا ۷۰ سال پیش. درست مثل دوربین. دستی گرفته شده بدون سه پایه و بصورت پانوراما. اگه قسمتی از عکس چیز عجیبی دیدید احتمالا واسه همون باید باشه. این عکس رو با یه عکس هم میتونستم بگیرم ولی خوب احتمال دادم شاید در آینده بخوام پرینتش بکنم واسه همون پانوراما گرفتم.
این دوربین عشق منه. لامصب خداست. هر وقت بخوام برم عشق و حال این دوربین رو بر میدارم با یکی دو تا حلقه رل فیلم و میرم واسه خودم تو شهر قدم میزنم خیلی با عشقه لامصب. طرحش انقدر کلاسیکه که دوست داری فقط نگاش کنی. گاهی تو شهر میشینم یه جا یه قهوه ای چیزی سفارش میدم این دوربین رو میزارم رو میز بغل قهوه صحنه فوق العاده میشه. یکی دو بار رهگذر ها خوششون اومد اومدن با تلفن موبیل از این دوربین رو میز (در کنار قهوه) عکس گرفتن. لرزش گیر آینه این دوربین رو هم خودم دستی درست کردم با اسفنج ظرفشویی عالیه ضربه آینه رو با یک پنجم کمتر میکنه.

هر کسی تو ایران این دوربین گیرش اومد حتما برای یکی دو ساعت قرض کنه یه حلقه فیلم بندازه روش باهاش عکس بندازه بده عکاسی ها براش ظاهر کنن. تا اونجا که میدونم هنوزو هستند عکاسی هایی که این رل فیلم های قدیمی رو ظاهر میکنند. ارزش شو داره یه بار این دوربین رو تجربه کنید. یعنی اینطوری بگم. اگه یک بار با این دوربین یکی دو حلقه رل فیلم عکس بگیرید یعنی تا آخرین مرحله عکاسی رو با چشم خودتون دیدید. خیلی تجربه زیباییه. این دوربین هم نشد میتونه از دیگر اعضا خانواده نیکورمت اف تی ان استفاده کنه واسه این کار. لیست اعضا خانواده این دوربین رو تو یکی از پست های بالایی اودم.
FTN, FT. FT2. EL, EL2
هر کدوم از دوربین های این لیست میتونه این تجربه رو بهتون بده

IMG_20190413_0001-4 PANORAMA TWEEDE GEBRUIKEN POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
Nikon D70
روتردام
عکس حدود ۴ سال قدمت داره. کپی مادر رو گم کردم فگاهت یه کپی ازش مونده. تنظیمات عکس رو نمیدونم. لنز سیگما ۸-۱۶ میلیمتر بود.

NIKON D70 1.jpg

بالا