برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,022

https://www.borna.news/fa/tiny/news-1069120

https://www.iribnews.ir/00Bx0f

siatel001

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
با سلام
با دوربین Canon EOS_550D لنز 250
کمی اصلاح رنگ انجام دادم

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
@siatel001

با سلام، سعی کنید عکس هاتون رو با توجه به این که با گوشی یا دوربین گرفته شده در تاپیک مناسب قرار بدید (برای هر کدوم یک تاپیک جدا هست).

این مورد رو من منتقل کردم.

netmsm

Registered User
لایک‌ها
1,999
dsc_1788-s-jpg.1225082

فایل های ضمیمه

• DSC_1788-s.jpg
    DSC_1788-s.jpg
    133.7 KB · نمایش ها: 97

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
درود بر همگی. من اینجا تازه واردم. تصادفی دیدم گفتم یکی دو تا از عکس های خودمو با دوستان تقسیم کنم. امیدوارم مورد پسند واقع بشه.

این عکس رو حدود بین ۶ و ۷ بعد از ظهر گرفتم. دم غروب بود واسه همون آسمون آبی پرنگ قشنگی داره. عکس آنالوگه. دوربین "نیکون اف" بود. حلقه فیلم "کالر پلاس ۲۰۰" بود. لنز مانوئل "نیکون ۲۴ ام ف ۲.۸" بود با دهانه "آ ای" لنز و دوربین هر دو حدودا ۶۰ سال قدمت دارند. داروی ظهور هم "سی ۴۱" بود با درجه حرارت ۳۰ هنگام ظهور. عکس ها رو خونه ظاهر میکنم.

عکس دوربین رو هم هر کی خواست به تو پست بعدی میزارم تا اگه احتمالا کسی خواست ببینه.

IMG_20200106_0002 POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکس هم با همون تنظیمات قبلی. شنبه بازار بود زیر بارون. البته چون این دوربین قسمت الکترونیکی نداره میشه کمی آب بهش بخوره ولی خوب لنز نه, باید مواظب باشی آب بهش نخوره. زیر بارون سعی خودمو کردم چند تا عکس بگیرم بدک نبود تمرین خوبی بود. هوای بد بارونی با نور کم, ایزو حلقه فیلم هم ۲۰۰ بود ولی خوب با همه این کمبودها تونستم باهاش عکس های قابل قبولی. این حلقه فیلم بیشتر تمرین بود واسه عکاسی خیابونی زیر بارون IMG_20191230_0001 POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
همون دوربین همون لنز و تنظیمات قبلی. فقط حلقه فیلم "کوداک ۱۰۰ تی مکس" بود و داروی ظهور "رودینال" بود. فیلتر زرد هم گذاشته بودم روی لنز.
محل عکس: یه مغازه پنیر فروشی, آمستردام.

IMG_20201109_0005 POSTEN.jpg

netmsm

Registered User
لایک‌ها
1,999
درود بر همگی. من اینجا تازه واردم. تصادفی دیدم گفتم یکی دو تا از عکس های خودمو با دوستان تقسیم کنم. امیدوارم مورد پسند واقع بشه.

این عکس رو حدود بین ۶ و ۷ بعد از ظهر گرفتم. دم غروب بود واسه همون آسمون آبی پرنگ قشنگی داره. عکس آنالوگه. دوربین "نیکون اف" بود. حلقه فیلم "کالر پلاس ۲۰۰" بود. لنز مانوئل "نیکون ۲۴ ام ف ۲.۸" بود با دهانه "آ ای" لنز و دوربین هر دو حدودا ۶۰ سال قدمت دارند. داروی ظهور هم "سی ۴۱" بود با درجه حرارت ۳۰ هنگام ظهور. عکس ها رو خونه ظاهر میکنم.

عکس دوربین رو هم هر کی خواست به تو پست بعدی میزارم تا اگه احتمالا کسی خواست ببینه.

مشاهده پیوست 1230601
این عکس هم با همون تنظیمات قبلی. شنبه بازار بود زیر بارون. البته چون این دوربین قسمت الکترونیکی نداره میشه کمی آب بهش بخوره ولی خوب لنز نه, باید مواظب باشی آب بهش نخوره. زیر بارون سعی خودمو کردم چند تا عکس بگیرم بدک نبود تمرین خوبی بود. هوای بد بارونی با نور کم, ایزو حلقه فیلم هم ۲۰۰ بود ولی خوب با همه این کمبودها تونستم باهاش عکس های قابل قبولی. این حلقه فیلم بیشتر تمرین بود واسه عکاسی خیابونی زیر بارون مشاهده پیوست 1230602
همون دوربین همون لنز و تنظیمات قبلی. فقط حلقه فیلم "کوداک ۱۰۰ تی مکس" بود و داروی ظهور "رودینال" بود. فیلتر زرد هم گذاشته بودم روی لنز.
محل عکس: یه مغازه پنیر فروشی, آمستردام.

مشاهده پیوست 1230603
خیلی خوب بود. بازم ادامه بده لطفا استفاده ببریم.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
اینم عکس دوربین نیکون اف که قولشو داده بودم.

این دوربین آنالوگ "نیکون اف " اولین دوربین آینه دار شرکت نیکون بود. این دوربین ۶۰ سال عمر داره. این دوربین یه جایگاه خاصی تو تاریخ عکاسی داره. اینکه امروزه همه از فقیر و ثروتمند میتونند از سرگرمی عکاسی لذت ببرند رو ما مدیون این دوربین هستیم. یعنی این دوربین شروع این راه رو استارت زد, منظورم بیشتر تکنولوژی است که این دوربین بر اساس اون ساخته شده. عکاسی تاریخ پر فراز و نشیبی داره. اینطوری نیست که یه دفعه دوربین اختراع بشه و شروع کنند به عکاسی. اولین بار عمل عکاسی در روز زمین انجام میشده. یعنی یه سری موادی رو روی زمین میریختن و با تابش خورشید اون ماده شکل خاصی میگرفته. این اولین قدم پروسه عکاسی بود که توسط انسان انجام میشده. کم کم انسان خواست تا کنترل بیشتری روی این پروسه داشته باشه. واسه همین اون ماده خاص رو در درون یه جعبه بزرگ میزاشتن و سوراخی رو در اون طرف جعبه تعبیه کرده بودن که از اونجا نور میومد تو و روی اون مواد داخل جعبه میتابد. کم کم انسان یاد گرفت که با گرفتن یه تیکه کاغذ روی اون سوراخ مقدار نور داخل شده رو تعیین کنه مثل یه ثانیه یا بیشتر. در گذر زمان در اون سوراخ یه تیکه عدسی گذاشتن تا بتونن نور رو دقیقا جایی که میخوان تمرکز بدن که این تیکه عدسی تبدیل به لنز شد.

در لنزهای اولیه سرعت شاتر و دیافراگما همه در روی همون لنز تنظیم میشده و مقدار ایزو توسط عکاسی بصورت دستی انجام میشده. دوربین های اولیه هم فقط یه سرعت شاتر و یه اندازه دیافراگما داشته اند. داستان رو طولانی نمیکنم. غرض از این همه داستان سرایی این بود که یه تصویری اولیه داده باشم در باره حرفی که زدم گفتم نیکون اف اولین دوربین آینه دار شرکت نیکون بود, اینها که میگم کلی میگم. ما نگاتیف فیلم رو و پیشرفت های تکنولوژیک اون رو بیشتر مدیون شرکت کداک هستیم. و اینکه امروزه ما میتونیم با دوربین های کوجیک عکاسی کنیم و مجبور نیستیم دوربین های بزرگ رو جابجا کنیم برای گرفتن یه عکس رو مدیون شرکت لایکا هستیم. اندازه کوجیک دوربین های امروزی رو لایکا انجام داد. البته لایکا سایز نگاتیو فیلم رو کوجیک کرد و به همون خاطر تونستن دوربین های کوجک درست کنن. و تا قبل از اینکه شرکت هایی مثل نیکون و کنن دوربین های مثل "نیکون اف" و "کنن اف ۱" (امیدوارم اسم اولین دوربین آینه داره کنن رو درست نوشته باشم) رو درست کنن عکاسی یه تفریح بیشتر مخصوص پولدار ها بود افراد فقیر کمتر میتونستن عکاسی حرفه ای انجام بدن با کنترل کافی در دماامی پروسه های تشکیل عکس. تا اون زمان فقرا میتونستن بیشتر دوربین هایی بخرن که کمتر برای عکاسی حرفه ای مناسب بودند.

شرکت نیکون با ساخت این دوربین به تکنولوژی دست یافت که با هزینه کمتر میشد دوربین هایی ساخت که هم بشه لنز هاش تعویض بشه هم بشه عکاسی حرفه ای انجام داد. در واقع دستیابی به این تکنولوژی این یه انقلاب بزرگ در داخل تاریخ عکاسی بود, و جالبتر اینکه تمام دوربین های آینه دار دیجیتال امروزی همه از طراحی و تکنولوژی همین دوربین پیروی میکنن و روش کار در اصل یکیه فقط بجای رول فیلم سنسور دیجیتالی اومده. تا قبل از این بازار دوربین در دست غول بی شاخ و دمی بود به نام شرکت لایکا که در مقابلش هیچ کس جرات نفس کشیدن نداشت. و قیمت های این دوربین هم نجومی بود و در اون زمون اگه کسی یه دوربین آنالوگ لایکا داشت انگار امروز یکی یه مرسدس بنز مدل بالا داره. همچین تشابهی بوده حدودا. و همچنین تا قبل از این دوربین شرکت نیکون هم مثل شرکت لایکا دوربین های بدون آینه میساخت. در واقع نیکون مجبور بود که از لایکا پیروی کنه و مثل لیکا دوربین های بدون آینه بسازه. در واقع با اومدن دوربین آنالوگ "نیکون اف" شرکت نیکون شورش کرد و راهشو از راه لایکا جدا کرد و همچنین تونست غول لایکا رو از بازار فروش دوربین های عکاسی بیرون بکنه و ۶ دنگ بازار رو مال خودش (به همراه کنن و دیگر شرکت های که اونها هم بعدا راه نیکون رو دنبال کردن) بکنه. این دوربین دوربینی است که لایکا رو نابود کرد در اصل. همه دوربین های دیجیتال آینه دار امروزی طرح اصلی شون از این دوربین (نیکون اف) گرفته شده. همشون از دم بدون استثنا. حتی تکنولوژی و طرز کارشون. البته کسی که تا حالا آنالوگ نزده باشه و با این دوربین کار نکرده باشه متوجه نمی شه چی میگم. هر دو دوربینها (تو عکس) یکی هستند فقط چشمی شون فرق میکنه. دوربین سمت راسی با چشمی پایین و سمت چپی با چشمی بزرگتر. دوربین سمت راسی ازش نسل دوربین های نیکون "نیکورمت اف تی ان" در اومدن. این دوربین ها به خانواده "نیکورمت اف تی ان" معروف هستند. خانواده "نیکورمت ای ال " هم جز همین خانواده هستند.

NIKKORMAT FTN
1.1 Nikkormat FT
1.2 Nikkormat FS
1.3 Nikkormat FTN
1.4 Nikkormat FT2
1.5 Nikkormat FT3

NIKKORMAT EL
2.1 Nikkormat EL
2.1 Nikkormat ELW
2.3 Nikon EL2

عکاسی با این دوربین نیکون اف بسیار لذت بخشه. قابل تصویر نیست فضایی رو که با این دوربین داری. وقتی با این دوربین تو خیابون راه میرم انگار تو ابرها پرواز میکنم. وقتی میخواهی عکس بگیری اول سعی میکنی با چشمت نور رو بسنجی و وقتی تنظیمات سرعت شاتر و اندازه دیافراگم رو انجام میدی صدای این چرخ دنده های فلزی رو میشنوی که میچرخند و صدای زیبایی از خودشون تولید میکنند, و همچنین حس میکنی اون اهرم یا چرخ دنده رو در زیر انگشتات که میچرخه و با هر چرخشی صدا میده "دلینک دلینک دلینک". صدای این چرخ دنده های فلزی لامصب آدم رو مست میکنه و حس قشنگی به آدم میده. حتی صدای شاتر خیلی با عشقه, انگار کلید انداختی تو قفل داری میچرخونی. البته شاترش مثل دوربین های مدرن دیجیتال نرم نیست و لرزش ایجاد میکنه, ولی خوب عشقش هم به همینه. صدای شاطرش کلا متفاوته با شاتر دوربین های مدرن دیجیتال. البته خودم هم ترفندی زدم که لرزش شاترش رو کمتر کنه. از این اسفنج های نرم ظرفشویی خریدم و بجای لرزش گیر اصلی دوربین گذاشتم که لرزش شاتر رو تا حدود ۱/۵ کمتر میکنه. البته اندازه لرزش گیر استاندارد ۳ میلیمتره روی کاغذ, و در عمل بین ۱ تا ۲ میلیمتره. ولی این لرزش گیر که خودم گذاشتم روش بین ۵ و ۶ میلیمتره که با توجه به نرمی اسفنجی که میخرم ضربه شاتر رو خیلی عالی جذب میکنه و لرزش رو خیلی عالی پایین میاره.

من حدود ۱۳ سال دیجیتال زدم هیچ وقت چنین لذتی رو نتونستم حس کنم. یکی از دلایلی هم که آنالوگ میزنم همین حس لذتی است که بهم دست میده. یه چیز دیگه این نوع دوربین های آنالوگ بهت میدن و اون حس اعتماد به نفس وحشتناک بالاست. یعنی اگه کسی مدتی به این دوربینها عکاسی بکنه حس اعتماد بنفس بسیار بالایی بهش دست میده. و این حس واقعیه و خیالی نیست. چون که مجبوری همه پروسه های عکاسی رو مانوئل و با دست انجام بدی یعنی یه حسی بهت دست میده که انگار تو آسمون ها پرواز میکنی. اجازه بدین اینطوری بگم. اگه کسی بتونه با این نوع دوربین ها عکاسی بکنه و یه عکس قابل قبول تحویل بده یعنی دیگه هر دوربینی که بهش بدین واسش میشه اسباب بازی. یعنی این شخص انقدر اعتماد به نفس خواهد داشت که یه جعبه خالی کفش بهش بده میره سوراخش میکنه یه لنز میندازه روش باهاش یه عکس میندازه. و اینکه میگه شوخی نمیکنم واقعا چیزی است که در میدان عمل اتفاق میوفته.

در آخر لیستی که این بالا گذاشتم دو تا از این دوربین ها رو خودم دارم و باهاشون هم عکاسی کردم. این دو تا رو میگم:

Nikkormat FTN
Nikkormat EL

این عکس ها رو هم در روز های آینده خواهم گذاشت.

ببخشید زیاد نوشتم.

DSC08911 POSTEN.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
همون دوربین آنالوگ "نیکون اف" از نزدیک. این دوربین فقط ۲ تا آپشن به شما میده. حدود ۱۱ تا سرعت شاتر (شماره یک) و دیافراگم (شماره ۲) بستگی به لنز بین ۵ تا ۷ تا اندازه دیافراگم میده. البته سرعت شاتر رو کلی گفتم, در کنار این ۱۱ تا سرعت شاتر از یک ثانیه تا یک هزارم ثانیه "بولد" هم داره و "تایم". "بولد" تا هر وقت که دوکمه شاتر رو فشار بدین آینه بالا میمونه و پرده دیافراگم باز میکنه و نور به نگاتیو میتابه, وقتی که دستتونو از روی دکمه شاتر برداشتین پرده دیافراگم بسته میشه و پروسه تشکیل عکس در روی نگاتیو متوقف میشه. "تایم" هم یک بار که فشار بدی پرده دیافراگم باز میشه و همونطور باز میمونه و نور به نگاتیو میتابه, بار دوم که دکمه شاتر رو فشار بدی پرده دیافراگم بسته میشه و پروسه تشکیل عکس در روی نگاتیو متوقف میشه.

شماره دو هم اندازه دیافراگمه که اون موقع ها هنوز روی لنز بود. البته در اوایل تاریخ عکاسی لنز های اولیه همه تنظیمات عکاسی رو روی خودشون داشتن, منظورم سرعت شاتر و اندازه دیافراگمه. یکی از دلایلی که در لنز های بعدی تنظیمات به بدنه تغییر مکان داد این بود که شرکت های عکاسی میتونستند یک بار تنظیمات رو در بدنه کار بزارند و لنز های ارزونتری تولید کنن برای جذب بیشتر مشتری. همچنین این کار باعث میشد که هزینه تعمیر و سرویس احتمالی شاتر و دیافراگم پایینتر بیاد. این کار باعث میشد که لنز فقط حاوی عدسی و رینگ فاکوس باشه که هم لنز سبکتر میشد و پروسه فاکوس دیگه مشکل احتمالی به وسایل اضافی دیگه در داخل لنز پیدا نمیکرد. و این چنین لنزی ارزونتر تموم میشد برای مشتری که همه اینها مثبت بود. درست مثل الان (دوربین های دیجیتال آینه دار منظورمه نه بی آینه) داخل لنز ها پر شده از دستگاه فاکوس اتومات و لرزشگیر و چند تا چیز دیگه که این کار لنز ها رو هم سنگین کرده و هم بزرگ و وحشتناک گرون. و دلیل محبوبیت سونی بیشتر همین بود که این تسلسل سنتی و قدیمی رو دورزد که به همین خاطر دوربین های بدون آینه هم فاکوس بهتری میگیرن و کیفیت لرزشگیر نسبت به دوربین های دیجیتال آینه دار بهتره.

شماره ۳ رینگ فاکوسه, شماره ها فاصله سوژه تا دوربین هستند. با این لنز ها حتما لازم نیست که به چشمی نگاه کنی, اگه مهارت و تجربه کافی داشته باشه میتونی با چشمت فاصله سوژه تا لنز رو تخمین بزنی و بدون نگاه کردن به چشم فکوس تو بگیری و عکس بگیری.

این تمام چیزیه که این دوربین به شما میده. چند تا سرعت شاتر و چند تا اندازه دیافراگم. همین. اندازه ایزو رو هم باید خودت بصورت دستی پیاده کنی که اون هم دنیایی داره واسه خودش و خیلی شیرینه. نور رو هم بایستی با چشم غیر مسلح اندازه بگیری, یا احتمالا از یه نورسنج خارجی استفاده کنی. شخصا از یه نورسنج خارجی استفاده میکنم. گاهی هم سعی میکنم با چشم غیر مسلح نور رو اندازه بگیرم. با این دوربین باید بتونی خیلی خوب تمام محاسبات تو انجام بدی و وقتی که مطمئن شدی همه محاسبات درست انجام شده دکمه شاتر رو فشار بدی . تمام لذت این دوربین هم به همینه. من با این دوربین عکس گرفتم که باور کنید که تو کیفت و همه چی با عکس هایی که با ابر دوربین های دیجیتال امروزی گرفته شده اند برابری میکنه. باور کنید جدی میگم. کم کم عکس ها رو میزارم خودتون قضاوت کنید. حتی عکس های این دوربین رو میتونید تا یک متر در ۸۰ سانتیمتر پرینت کنید در حد فوق العاده عالی. پرینت کردم میگم. این دوربین تو ویتنام بوده, تو فضا رفته. خیلی از عکس های جنگ ویتنام با این دوربین گرفته شده اند. بعضی از عکس های فضا همینطور. عکس های ورزشی زیادی از اون موقع با این دوربین گرفته شده اند. این دوربین با لنز نیکون ۳۰۰ ام اف ۲.۸ که اونموقع خیلی معروف بوده. این دوربین موتور داره میتونه تا ۷ یا ۸ تا عکس در ثانیه بگیره. اون موقع این دوربین خیلی معروف بوده بین عکاسان ورزشی. فاکوس رو هم دستی میگرفته اند. البته امروزه چنین کاری دیگه غیر ممکنه بخاطر اینکه کسی دیگه نمیخواد به خودش زحمت بده این نوع تکنیک ها رو یاد بگیره. اون موقع با این دوربین عکس های مهم پزشکی میگرفته اند. عکس های ماکرو میگرفته اند تو بیمارستان ها و دانشگاه ها. انواع چشمی داره برای هر کاری یه چشم خاص خودشو داره. کنترل از راه دور کابلی داره.

ببخشید زیاد حرف زدم.

DSC08901 KLEUREN ACHTERGROND 2000 PXL.jpg

Last edited:
بالا