برگزیده های پرشین تولز

آداب معاشرت

-0000-

Registered User
لایک‌ها
1,236
سلام دوستان
من تقریبا تو مرکز تهرانم جایی که ملت عادی هستن از همه جهت.
تقریبا کل تهران رو گشتم و با آدمشم زیاد گشتم.
ادب و فرهنگ نه به پوله نه به بالا شهر نشینی.
ادب و فرهنگ فرد طوی یک نسل صورت نمیگیره و مثلا طرف رو که نیگا میکنی میبینی کل اقوامش این مدلی ان.
ولی پول شرط نیس چون الان توی ایران افراد تازه به دوران ریده خیلی زیادن.
کسایی که طی یک سال از خانی آباد میرسن به جردن.(مثال بود وگرنه منظور خاصی نداشتم)

frzn87

Registered User
لایک‌ها
79
سلام دوستان
ادب و فرهنگ فرد طوی یک نسل صورت نمیگیره و مثلا طرف رو که نیگا میکنی میبینی کل اقوامش این مدلی ان.
کسایی که طی یک سال از خانی آباد میرسن به جردن.(مثال بود وگرنه منظور خاصی نداشتم)
آی گفتی !!

مهسا۹۳

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
درجواب کسی میگه چه خبر چی باید گفت البته به جزسلامتی؟

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
درجواب کسی میگه چه خبر چی باید گفت البته به جزسلامتی؟
سلامتی **** :|
هیچی ، تو چه خبر ؟ ( کلمه کلیدی که کلا 90 % تلفن های من با همین کلمه می چرخه :D )

سلام دوستان
تایید می شه تا حدودی. ربطی به منطقه ای که می شینی نداره. اما ربط به خانواده داره و محیط.
خانواده ای که در سطح بالاتری باشن بچه هاشون هم در سطح بالاتری از فرهنگ و ادب هستن.
خب ، معمولا هم این جور خانواده ها بالاشهر هستن. اما این نکته هم بگن که ربطی نداره.
خانواده های بسیار خوب و شرافتمندی از پایین شهر و مرکز و غرب و شرق وجود دارند. یعنی کلا مربوط به خانواده هست معمولا. اما محیط هم تاثیر داره. مخصوصا محیط پایین شهر خب سطحش پایین تره و بنده این رو توی 1 یا 2 باری که رفتم فهمیدم. مثلا برای امتحان دبیرستان رفته بودیم یک مدرسه پایین شهر ؛ بچه هاش خیلی متفاوت بودن از نظر ادب و برخورد یا کلا کسایی که میان از پایین شهر به بالا شهر کلا معلوم می شه و رفتار عادی ندارن و خلاصه همیشه دنبال این که من زورم بیشتره و اینا هستن.

به هرحال ، فرد محترم و با ادب و با فرهنگ می تونه از هرجای شهر باشه ، اما خب ، توی بالاشهر بیشتر پیدا می شه.

Codes

Registered User
لایک‌ها
411
چند راه مفید در آداب و معاشرت:
با صدای بلند صحبت نکنید
بیش از حد نزدیك طرف مقابل واینستید
همزمان با فردی صحبت نکنید
در محیطهای بسته کلاهتان را بردارید
درب را برای دیگران نگه دارید
در آسانسور، رو به در بایستیم، نه رو به دیگران.
هنگام ورود به هر مکانی، در بزنیم و منتظر اجازه ورود بمانیم.
تا حد امکان در محیطهای عمومی کمتر آدامس بجوید
مودبانه حرف بزنید
لیوان نوشیدنی های خنک رو با دست چپ بگیرید؛ چون گرفتن لیوان نوشیدنی با یخ، دستتان را سرد و مرطوب می كند.و وقتی می خواهید با کسی دست بدین دستتان سرد است!
بخشی ازمهارت های ارتباطی در خوب گوش دادن، خوب حرف زدن و خوب تجزیه و تحلیل کردن صحبت های دیگران، نهفته است.

Amir_Ghost

Registered User
لایک‌ها
2,325
بخشی ازمهارت های ارتباطی در خوب گوش دادن، خوب حرف زدن و خوب تجزیه و تحلیل کردن صحبت های دیگران، نهفته است.
خب این خط آخری خیلی مهمه کسی هست بتونه خیلی زیبا تفسیرش کنه؟

rambo2020

Registered User
لایک‌ها
68
به هر حال قسمتي از آداب معاشرته که به طرف بگي بزرگيتون رو ميرسونم... اين که اين جمله رو بگيد به اين که طرف در چه حدي است مربوط نيست بلکه شخصيت والاي خودتون رو ميرسونه...
حالا يکم کاملتر توضيج بديد شايد من خوب متوجه نشدم..

100 % موافقم!

ctcn8311885

Registered User
لایک‌ها
1,168

hamidra

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
37
سلامت باشید کافیه:D

hkhafan

Registered User
لایک‌ها
1,341
حالا چرا دم در وایسادید؟!

hkhafan

Registered User
لایک‌ها
1,341
ایشالا یه زن خوب گیرت بیاد...

Doctor Splinter

Registered User
لایک‌ها
703
همیشه خوب به صحبت طرف مقابل گوش کنید و خود رو مشتاق نشون بدید!
تا حرفش کامل تموم نشده چیزی نگید!
همیشه بزرگتر باید دستش رو دراز کنه به طرف کوچکتر برای دست دادن.

armit

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
42
با صدای بلند صحبت نکنید
بیش از حد نزدیك طرف مقابل واینستید
همزمان با فردی صحبت نکنید
در محیطهای بسته کلاهتان را بردارید
درب را برای دیگران نگه دارید
در آسانسور، رو به در بایستیم، نه رو به دیگران.
هنگام ورود به هر مکانی، در بزنیم و منتظر اجازه ورود بمانیم.
تا حد امکان در محیطهای عمومی کمتر آدامس بجوید
مودبانه حرف بزنید
لیوان نوشیدنی های خنک رو با دست چپ بگیرید؛ چون گرفتن لیوان نوشیدنی با یخ، دستتان را سرد و مرطوب می كند.و وقتی می خواهید با کسی دست بدین دستتان سرد است!
امیدوارم همه به این آداب پایبند باشیم..سپاس.

* کدخدا

Registered User
لایک‌ها
626
سرزمین جماعت خواب ، جماعت خواب زده ، ملت چورتی
حالا دم در : ببخشیدا
خوش اومدید .. اینچه حرفیه خوشحال شدیم ..
مهمان : ببخشید بفرمایید
نه بابا زحمتی نیست
مهمان به سمتم ماشین میره بچش دم شیشه عمو خدافظ
بعد مهمانم با دستش خدافظی میکنی
حالا داستان شروع میشه سویچ میزنه یه راهنما یعنی خدافظ بعد بوووووووق خدافظ ..:D
هر چی همسایست بیدار میشه :D

persepolis1387

Registered User
لایک‌ها
35
راهکارهایی برای کنار آمدن با مادر شوهر بهانه گیر

رابطه ی میان عروس و مادر شوهر از دیرباز باعث مشکلات فراوانی برای زوج و خانواده ها شده است.جالب است بدانید نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشور های دیگر از جمله مالزی، اندونزی ، هند ،چین و حتی کشور های پیشرفته ای مثل امریکا مشکل مادر شوهر و عروس بسیار رایج است.
به طور کلی می توان گفت هر اندازه نقش خانواده ها در جامعه ای پر رنگ تر باشد ، انتظار مشکلات خانوادگی بیشتری نیز داریم.در این مقاله راهکارهایی را ارائه می کنیم که به شما در کنار آمدن با مادر شوهر بهانه گیرتان بسیار کمک خواهد کرد.

%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

راهکار های کنار آمدن با مادر شوهر بهانه گیر چیست ؟

• با مردی ازدواج کنید که به اندازه ی کافی بالغ باشد

بیشتر مشکلات از ازدواج نادرست ناشی می شود.اگر همسر شما به بلوغ فکری رسیده باشد، به راحتی می تواند مانع از ایجاد مشکل بین شما و مادرشوهرتان شود.منظور از مرد بالغ ، مردی است که هنگام مواجهه با مشکلات کنترل خود را از دست نمی دهد و به راحتی می تواند به حل مسأله بپردازد.چنین مردی همواره از شما حمایت می کند و در عین حال هرگز به خانواده اش بی احترامی نمی کند.

• رابطه ی بسیار خوبی با همسرتان برقرار کنید

مشکل رایج بسیاری از دختران جوان که به من مراجعه می کنند این است که وقتی کوچکترین ناراحتی در رابطه با مادر شوهر برایشان پیش می آید، با همسر خود بدرفتاری می کنند.اشتباهات مادر شوهر را به پای همسرتان ننویسید.
با وجود اینکه همسر و مادرشوهر شما رابطه ی بسیار عمیق مادر و فرزندی دارند ، اما قرار نیست شما فرزندی را به خاطر رفتار نادرست مادرش تنبیه کنید. منظور من این نیست که در مورد رنجشی که در دل دارید با همسر خود صحبت نکنید، بلکه بهتر است با همسر خود در مورد ناراحتی پیش آمده صحبت کنید و بدون متهم کردن او ، برای حل مشکل راهنمایی بخواهید.مثلاً می توانید با این دیالوگ با همسر خود درددل کنید:«عزیزم میدونم که تو تمام تلاشت رو می کنی که به من خیلی خوش بگذره، اما اتفاقی افتاد که خیلی من رو ناراحت کرد.وقتی امشب رفتیم خونه مامان ، احساس کردم اصلاً به من توجهی نداره، شاید حتی 5-6 جمله هم با من صحبت نکرد».یک فرد بی تجربه می توان دیالوگ بالا را به این صورت به همسرش منتقل کند:«میدونی چیه؟ همتون مثل هم هستید.حیف من که خودم رو بدبخت کردم و عروس خانواده ی شما شدم.مادرت که امشب عین بت زهرمار بود.خوب وقتی دلش نمیخواد من رو ببینه مجبوری ما رو میبری اونجا که گند بزنی به حال همه؟». به خاطر داشته باشید که هر اندازه رابطه ی شما و همسرتان بهتر باشد ، او بیشتر هوای شما را خواهد داشت.

• تفاوت های فرهنگی را در ابتدای ازدواج دقیقا بشناسید

گاهی افراد ناخواسته باعث ایجاد مشکلاتی می شوند که ریشه ی آن در تفاوت های فرهنگی است.مثلاً در یک فرهنگ عروس باید به مادر شوهرش بگوید «مامان» و در فرهنگ دیگر بگوید «حاج خانوم».حال تصور کنید دختری از فرهنگ دوم با پسری از فرهنگ اول ازدواج کند.هر موقع این عروس مادر شوهرش را صدا میزند و «حاج خانوم» می گوید، موجی از ناراحتی در مادر شوهر ایجاد می شود و این کوچکترین مشکلی است که می تواند بوجود آید.
مسائل دیگری مثل تفاوت های جدی در ظاهر و لباس پوشیدن، تفاوت عمیق در دستپخت، روابط اجتماعی و شیوه ی اداره ی زندگی می تواند مشکلات جدی تری بوجود آورد. بنابراین لازم است تفاوت ها را بخوبی بشناسید و سعی نکنید عمداً روی شرایط فرهنگی خود پافشاری کنید.

%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

• با مادر شوهر رابطه ای سرشار از احترام برقرار کنید

هر چند بسیاری از مادر ها به دخترانشان آموزش می دهند که «مادر شوهر هم مثل مادر است»، با کمال احترام من نمی توانم این موضوع را بپذیرم.بنابراین به مراجعینم توصیه می کنم هیچ گاه از خاطر نبرند که باید به مادر شوهر بیشتر از مادر خود احترام بگذارند.ممکن است شما یک روز خسته و کسل باشید ، اگر در چنین حالتی به خانه ی مادر خود بروید ، احتمالاً دراز بکشید یا حتی بخوابید، اما تصور کنید همین رفتار را در خانه ی مادر شوهر داشته باشید. موجی از مشکلات بوجود خواهد آمد.بهتر است حریم ها را حفظ کنید و بیشتر از صمیمت به احترام در رابطه اهمیت دهید.

%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-1.jpg

• خبر چینی هرگز

خبر چینی افتضاح بزرگی در رابطه بوجود می آورد. در قسمت قبل گفته شد اگر از موضوعی ناراحت هستید حتماً با همسرتان در مورد آن صحبت کنید.اما در اینجا می خواهم به موضوع مهم تری اشاره کنم.اگر همسر شما فردی است که به راحتی گفته هایتان را به مادرش منتقل می کند، سعی کنید با او در مورد رفتار های غلط یا ناراحت کننده ی مادرش صحبت نکنید.اگر شرایط برای شما بسیار سخت شد می توانید از یک روانشناس مجرب کمک بگیرید.اما خبر چینی تنها باعث بدتر شدن شرایط می شود.

• هرگز از خواهر شوهرهایتان بدگویی نکنید

پاشنه ی آشیل هر مادری ، فرزندان او هستند و برای هر مادر شوهری مهم است که بداند دخترانش از بقیه افراد حتی عروس هایش بهتر هستند.بنابراین توصیه جدی می کنم که هرگز نزد مادر شوهرتان و البته هیچ جای دیگر از خواهر شوهر هایتان بدگویی نکنید.بدگویی از خواهر شوهرها ممکن است دل شما را خنک کند، اما مطمئناً مادر شوهرتان را عصبانی کرده و رابطه ی شما و همسرتان را تهدید می کند.

%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

• در مهمانی ها به اندازه ی کافی هوای مادرشوهرتان را داشته باشید

وقتی گفته می شود که عروس با مادر شوهرش با احترام برخورد کند ، بدین معنا است که همیشه رفتارهای محترمانه داشته باشد.این رفتارهای محترمانه باید در جمع بیشتر دیده شود.مثلاً هر وقت مادر شوهرتان مهمانی مهمی دارد به خانه ی او بروید و تا اندازه ای که می توانید در کارها به او کمک کنید.سر سفره اول غذا را به او تعارف کنید. جلوی در کفشهایش را برایش جفت کنید(توجه داشته باشید که در بعضی فرهنگ ها مثلاً در رفسنجان، این رفتار نادرستی است). خوبی های او را در جمع به دیگران بگویید.این کارهای ساده می تواند رابطه ی شما و مادرشوهرتان را بسیار بهبود ببخشد.

%D9%87%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

• هدیه گرفتن فراموش نشود

ایام خاصی از سال وجود دارد که مادر ها و مادر شوهر ها منتظر دیدن فرزندانشان هستند.توصیه ی من این است که سالی 2-3 مرتبه برای مادر شوهرتان هدیه تهیه کنید. قرار نیست این هدیه بسیار گران قیمت باشد اما قطعاً باید کیفیت خوبی داشته باشد(جنس بنجل نخرید!). این دو –سه نوبت می تواند روز مادر، قبل از عید نوروز و روز تولد مادر شوهرتان باشد.بسیاری از مادر شوهر ها از این کار لذت می برند.

%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

• وارد جنگ روانی مادر شوهر نشوید

گاهی مادر شوهر ها به دلیل مشکلات شخصیتی یا تجربه های تلخی که در زندگی داشته اند ، نه تنها با عروس خود بلکه با بسیاری افراد دیگر نیز رفتار نادرستی ندارند. ممکن است شما تصور کنید که مادر شوهرتان عمداً کارهایی انجام می دهد که به شما آزار برساند. در چنین شرایطی قبل از آنکه هر تصمیمی بگیرید از خود بپرسید:«او می خواهد مرا اذیت کند، آیا من دارم مطابق میل او عمل می کنم؟ آیا اجازه می دهم رفتار های او مرا آزاد دهد؟» . اگر پاسخ این سوال منفی است یعنی شما کنترل زندگی خود را در دست دارید و می تواندی مشکلات را به تنهایی مدیریت کنید.در صورتی که پاسخ شما مثبت است ، توصیه می کنم هر چه سریعتر به یک روانشناس مجرب مراجعه نمایید.

%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D9%87%D8%B1.jpg

• حسادت مادر شوهرتان را تحریک نکنید

گاهی ممکن است رفتار های شما موجب تحریک حسادت مادر شوهرتان شود. هر چه باشد شما پسر او را از آن خود کرده اید. رفتارهایی مثل در آغوش کشیدن و بوسیدن همسرتان در حضور دیگران و به ویژه مادر شوهر، می تواند حسادت او را تحریک کند.توصیه می کنم در حضور دیگران رفتاری کاملاً محترمانه با همسرتان داشته باشید و در خلوت بسیار به او محبت کنید و صمیمی شوید.

• خودتان را مصون از اشتباه ندانید

گاهی لازم است به درون خود نگاه بیاندازید و ببینید آیا کاملاً درست عمل کرده اید؟ کدام رفتارهای شما موجب آزار مادر شوهرتان شده است؟ از یک فرد بی طرف بخواهید در این مورد نظر بدهد و اگر مشکلی در رفتار خود می بینید آن را اصلاح کنید. بدانید که هیچ انسانی مصون از اشتباه نیست.

• هرگز به همسرتان اجازه ی بی احترامی به مادرش را ندهید

حتی اگر تصمیم گرفتید با مادر شوهرتان قطع رابطه کنید، همسر شما نباید کوچکترین بی احترامی به مادرش کند. از او تقاضا کنید هر هفته حتی به مدت نیم ساعت به مادرش سر بزند و رفتارهای یک فرزند صالح را در قبال مادرش انجام دهد. این موضوع علاوه بر اینکه رضایت خداوند را در پی دارد باعث می شود فرزندان شما نیز یاد بگیرند که تحت هر شرایطی باید احترام والدین خود را داشته باشند.

زهرا بی غم-کارشناس ارشد روانشناسی

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

alone33

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
438
ممنونم مفید بود

بالا