برگزیده های پرشین تولز

آموزش ساخت پارتيشنهاي Multi Primary و يا نصب چندين ويندوز به شكل صحيح

Stranger7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام Stranger7 عزيز
1.gif

. دوست عزيز ديدم شما در فروم P30 هم پست زديد جهت اطلاع عرض كنم يك بار ديگر پست اول من را در همين تاپيك مطالعه نماييد چون به روز شده تر از آنجاست! ممنون ...
سلام آقای igimax
بله درست میفرمایید. رو چشم!! حتما این کارو میکنم. و الان تقریبا تا نیمه های مقالتونو خوندم. خیلی استفاده بردم تا الان. ممنون

) لطفن به اين تاپيك آزمايشگاه و درمانگاه كوچك ويروسهاي كامپيوتري IgImAx ه رفته و دقيقن چهار مرحله ذكر شده را انجام دهيد و نتيجه گزارش‌ها را برايم در همان تاپيك ارسال كنيد تا برسيشان نمايم.
ببخشید من با انتی ویروس Nod 32 خیلی راحتم. و چون تصمیم دارم ویندوزمو عوض کنم میشه با حذف کامل درایو هام و نصب انتی ویروس Nod 32 از شیوه شما صرف نظر کنم؟ (البته اگه جسارت نباشه) و با این روش ویروس های خودمو بکشم.؟:eek:

براي چنين كاري مشكلي نيست! من تجربه عملي با مديريت بوت Acronis داشتم و مي‌دانم كه چنين كاري را مي‌تواند انجام دهد!(الان جزيياتش را يادم نمي‌آيد ولي توان چنين كاري را دارد!) ولي گاهي هم تجربه قاطي كردن اين برنامه را هم داشتم! من تجربه عملي با BootIT ندارم ولي آن هم مي‌تواند چنين كاري را انجام دهد. (در پست اول توضيح داده‌ام)

پس یعنی من میتونم دقیقا از دو درایوم طوری استفاده کنم که بدون اتلاف وقت و تقریبا تنها با یک گزینه ENTER اطلاعات این درایوم در اون درایوم دیده نشه؟ و یا از طریق این هارد نتوان اصلا بر اونیکی هارد دسترسی پیدا کرد.؟
درست متوجه شدم؟:worried:
میشه طریقه ی این کارو بهم توضیح دهید؟ ( البته من سعی میکنم طی این دو سه روز تصویری از پارتیشن های دو هاردم در خدمت شما بزارم.)

براي آيند و زماني كه ديسك شما درست شد، حتمن تصويري از پارتيشن‌هاي نهايي هر دوديسك در اينجا قرار دهيد. برنامه easeus partition manager - Home edition براي شروع به دليل كم حجم بودن و مجاني بودنش مناسب است. در آينده از محيط ساده ولي عالي اين برنامه عكس تهيه نماييد.

این همون برنامه ایه که من بهش احتیاج دارم؟ یعنی همونی که باهاش میتونم هاردامو از هم جدا کنم؟
اما اگر از پست 4 همان تاپيك يكي از آن ويروسياب‌ها و فايروال Comodo را برروي هر دو ويندوز نصب كنيد و به خوبي هم كار با آنها را فرا گيريد و به درستي هم از آنها استفاده نماييد! تقريبن 99% نيازي به مخفي كردن همه پارتيشن‌ها نخواهد بود و فقط همان پارتيشن‌هاي سيستم عامل از هم مخفي شوند كافيست!
دیگه با حذف درایوهام و پارتیشن بندی دوباره و نصب انتی ویروس نود 32 بازهم احتیاج به این کارها هست؟:blush:

خیلی آی لاپی لووو:thumbsup::happy::thumbsup:

فعلا خدا حافظ

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Stranger7 عزيز
1.gif

. خواهش مي‌كنم دوست عزيز، اميدوارم كه مفيد هم واقع شود ...

ببخشید من با انتی ویروس Nod 32 خیلی راحتم. و چون تصمیم دارم ویندوزمو عوض کنم میشه با حذف کامل درایو هام و نصب انتی ویروس Nod 32 از شیوه شما صرف نظر کنم؟ (البته اگه جسارت نباشه) و با این روش ویروس های خودمو بکشم.؟
mellowsmiley.gif
و
دیگه با حذف درایوهام و پارتیشن بندی دوباره و نصب انتی ویروس نود 32 بازهم احتیاج به این کارها هست؟
blushsmiley.gif
. البته دوست عزيز! شما مشخصن مختاريد كه بهترين روش را از ديد خودتان از بين روش‌هاي پيشنهادي ديگران انتخاب كنيد. ديگران هم بر اساس تجربه و مطالعه خودشان بهترين روش را به شما پيشنهاد خواهند داد. و باز شما مي‌توانيد روش‌هاي خودتان را براي نقد شدن در اينجا قرار دهيد تا ديگران برروي آنها نظر داده و در نهايت انتخاب با خود شماست...

. يك نكته: الزامي نداره كه كل پارتيشن‌هايتان را پاك كنيد تا به اين شكل خيالتان از حداقل وجود ويروس‌ها در آنها راحت شود! راه اصولي و بهتر اين هست كه شما سيستم را با ديسك يكي از Rescue CD/USB هاي ويروسياب بالا آورده و كل سيستم را از محيط بوت اسكن كنيد. اين روش دو خوبي بر روشي كه شما قصد انجامش را داريد، دارد:

1) نيازي به پاك كردن داده‌ها از روي هاردديسك و پس از اسكن دوباره برگرداندن آنها نيست!

2) چون در زمان بوت شدن سيستم، به جاي ويندوز از روي ديسك Rescue بوت نموده‌ايد، ويروس‌هاي احتمالي روي هاردديسك به هيچ وجهي اجرا نشده‌اند!

. براي ساخت چنين CD\DVD يا USB شما مي‌توانيد به سايت‌هاي ويروسياب مراجعه نماييد و چنين ابزاري را به شكل مجاني دنلود و سپس ديسك مربوطه را به راحتي 1 2 3 بسازيد. اما توجه داشته باشيد كه حجم اين ابزار زياد است! (بين 150MB تا 400MB متغيير هستند) راه خيلي ساده‌تري هم است. شما مي‌توانيد از برنامه Sardu كه يك برنامه مجاني و حدود 7 مگابايتي بيش نيست را دنلود و به كمك آن و به سادگي ايميج ديسك‌هاي هر نوع ويروسيابي كه توسط اين برنامه پشتيباني مي‌شود را دنلود (نسخه جديد برنامه توانايي دانلود دارد اما شما هم مي‌توانيد خودتان مستقيم دنلود كرده و به اين برنامه دهيد) و برروي CD\DVD يا USB Flash نصب نماييد. جالبي و سادگي كار اين برنامه اينه كه خودش مي‌تواند براي شما چندينتا از اين ديسك‌ها را دنلود و خودش همه آنها را فقط برروي يك CD\DVD يا USB ادغام كرده و قرار دهد! در اين تاپيك http://forum.persiantools.com/t104704.html اين برنامه ساده را توضيح و لينك دنلود آن را قرار داده‌ام.

. بر اساس آخرين آمار و تست‌هاي 2012 بهترين ويروسياب‌هاي Kaspersky بعدش Avira و Avast مي‌باشند. من به شخصه Avira را بيشتر ترجيه مي‌دهم ولي براي ساختن ديسك‌هاي بوتيبل، اين دو را بيشتر ترجيح مي‌دهم Kaspersky و Bitdefender به اين دليل كه توانايي جدا كردن ويروس از فايل ويروسي را بهتر از سايرين دارند. (اين هم در نتيجه تست‌هاي 2012 نشان داده شده است)

. اما بدون توجه به اينكه شما از چه ويروسيابي استفاده مي‌كنيد، اجراي دستور gpedit.msc كه از ابزار دروني خود ويندوز است و خاموش نمودن Autorun ويندوز 100% به نفع خودتان بوده و 100%~ مشكل مربوط به ويروس‌هاي اتوران را حل مي‌كند.

. نكته آخر: روش شما يعني Format كردن همه پارتيشن‌ها هم يك خوبي دارد! آن هم اينكه اگر مدت زيادي باشد كه از آن هاردديسك‌ها داريد استفاده مي‌كنيد و در اين مدت نه فورمت كرديد و نه از دستورات چك هاردديسك همانند chkdsk x: /f /r استفاده نكرديد، بهتر است كه آنها را فرمت كنيد. حتا بهتر از است كه ابتدا همه پارتيشن‌ها را پاك كنيد و از نو پارتيشن سازي كنيد و بعد آنها را فرمت كنيد. اما فرمت كردن با خود ويندوز بهتر است تا با برنامه‌هاي مديريت پارتيشن! زيرا آنها ديسك را Quick Format مي‌كنند يا به عبارت ساده تر فقط خانه اوليه هر پارتيشن (Partition Table + FAT) را پاك مي‌كنند و نه تمامي سطح هاردديسك را! (اگر چه ويندوز هم تمامي سطح Sectorها را هم پاك نمي‌كند و فقط ابتداي هر Sector و Track را پاك مي‌كند ولي باز هم بهتر از حالت Quick Format مي‌باشد)

. در كل اگر شما راه پاك كردن پارتيشن‌ها را هم انتخاب كرديد، حداقل يكي يا تعدادي از آن ديسك‌هاي بوتيبل ويروسياب را براي مشكلات آينده درست نماييد تا به راحتي بتوانيد سيستم خود را ويروس كشي نماييد.

این همون برنامه ایه که من بهش احتیاج دارم؟ یعنی همونی که باهاش میتونم هاردامو از هم جدا کنم؟
. خير دوست عزيز! قبلش عرض كرده بودم كه! اسم كمپاني اون برنامه‌اي كه داراي مديريت بوتي مي‌باشد كه به شما امكان دلخواه تنظيم كردن، مخفي شدن پارتيشن‌ها را مي‌دهد، Acronis است و نام كامل برنامش Acronis Disk Director مي‌باشد. حجم اين برنامه براي دنلود زياد است (حدود 181MB) و مجاني هم نيست! ولي برنامه easeus partition manager - Home edition مجاني و بسيار كم حجمتر بوده (حدود 12MB) و راحت در دسترس شما مي‌باشد. حداقل براي عكس گرفتن از پارتيشن‌ها خيلي خوبه!

پس یعنی من میتونم دقیقا از دو درایوم طوری استفاده کنم که بدون اتلاف وقت و تقریبا تنها با یک گزینه ENTER اطلاعات این درایوم در اون درایوم دیده نشه؟ و یا از طریق این هارد نتوان اصلا بر اونیکی هارد دسترسی پیدا کرد.؟
درست متوجه شدم؟
worriedsmiley.gif
. بعله درست فرموديد! به مجردي كه كامپيوتر را روشن كنيد، يك صفحه براي انتخاب ويندوز دلخواه شما ظاهر مي‌شود (به همان پست اول مراجعه كنيد لينك‌هايي به پست‌هاي ديگه داده‌ام كه در آنها نمونه تصاوير مديريت بوت‌ها قرار دارد) در اين صفحه شما با موس يا كيبورد برروي نام ويندوز دلخواه رفته و كليك يا Enter مي‌كنيد. به همين راحتي...

. متاسفانه فعلن امكلن نوشتن آموزشش را ندارم! و در آينده نزديك هم وقت نخواد شد!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/06/27
26.gif
103.gif

brnudi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام به igimax گرامی (نوشتن اسمتونم چقدر سخته)
اقا من این اموزشهای شما را به طور کامل انجام دادم و همه چیزشم که خیلی خوبه من ویندوز xp و 7 را مولتای پریماری کردم فقط یه چیزی.
من الان تویxpدسترسیبه اینترنت دارم ولی توی 7 ندارماگه میشه یه ذره توضیح بدید باید چی کار کنم یه سوال دیگه.
تو هر سیستم عامل ایا میشه یه انتی ویروس نصب کرد وایا تو کارکرد همدیگه تداخل ندارندمن الان نود32 توی xp دارم شما چی پیشنهاد می دید توی 7 نصب کنم چون اولین باره که 7 را نصب میکنم سیستمم تقریبا متوسطه (avast چطوره)
یه چیز دیگه من کارای پارتیشن بندی و اکتیو کردنو با اکرونیس دیسک دایرکتور انجام دادم همچنین با اکرونیس ترو ایمیج بوت یه بک اپ از ویندوزxp گرفتم و بلا فاصله رستور کردم فقط تنظیمات magic boot به هم خورد که درست کردم

amin850909

Registered User
لایک‌ها
10

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
سلام به igimax گرامی (نوشتن اسمتونم چقدر سخته)
اقا من این اموزشهای شما را به طور کامل انجام دادم و همه چیزشم که خیلی خوبه من ویندوز xp و 7 را مولتای پریماری کردم فقط یه چیزی.
من الان تویxpدسترسیبه اینترنت دارم ولی توی 7 ندارماگه میشه یه ذره توضیح بدید باید چی کار کنم یه سوال دیگه.
تو هر سیستم عامل ایا میشه یه انتی ویروس نصب کرد وایا تو کارکرد همدیگه تداخل ندارندمن الان نود32 توی xp دارم شما چی پیشنهاد می دید توی 7 نصب کنم چون اولین باره که 7 را نصب میکنم سیستمم تقریبا متوسطه (avast چطوره)
یه چیز دیگه من کارای پارتیشن بندی و اکتیو کردنو با اکرونیس دیسک دایرکتور انجام دادم همچنین با اکرونیس ترو ایمیج بوت یه بک اپ از ویندوزxp گرفتم و بلا فاصله رستور کردم فقط تنظیمات magic boot به هم خورد که درست کردم

دسترسی اینترنت ارتباطی به پارتیشن‌بندی نداره. درایورهای شبکه رُ بررسی کنید.
برنامه‌های دو ویندوز جدا اغلب تداخلی با هم ندارند، از جمله آنتی‌ویروس‌ها. هر چی مایلید نصب کنید. eset، kaspersky، norton 360 و bitdefender

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
سلام جواد جان
1.gif

البته مشكلات ديگري هم كه در راهنما ذكر كرده‌ام را اگر به اين مورد اضافه نماييد مشاهده مي‌كنيد كه Multi Primary راه حلي ايمن براي حل مشكلات Dual Boot است.
سلام,امیدوارم حالتان خوب باشد.
سؤال من در رابطه با این است که,اگر روی دوتا درایو مجزا که یکی لینوکس و دیگری ویندوز نصب شده باشد,از چه طریقی میشه دسترسی به همدیگر داشته باشند.یا مثلا وقتی لینوکس بوت شده بتواند به درایوهای ویندوز7 دسترسی داشته باشد.آیا باید شبکه کرد؟
ممنون از راهنمایی شما

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 عزيز
1.gif

. ممنون دوست من، حال من خوبه و دوباره به اينترنت ديال آپ برگشتم! هر چه باشه استفاده از ديال آپ مثل اون مثل است كه ميگه "هر چقدر پول بدي همونقدر آش مي‌خوري" اين مثل براي ديال آپ صدق ميكنه ولي براي ADSL ايران و بدون توجه به نام ISP ها! اينطوري نيست و جز اعصاب خوردي هيچي ندارند!

سؤال من در رابطه با این است که,اگر روی دوتا درایو مجزا که یکی لینوکس و دیگری ویندوز نصب شده باشد,از چه طریقی میشه دسترسی به همدیگر داشته باشند.یا مثلا وقتی لینوکس بوت شده بتواند به درایوهای ویندوز7 دسترسی داشته باشد.آیا باید شبکه کرد؟
. اين سوال زياد مهم نيست! ولي براي بهتر متوجه شدن منظورتان مي‌ پرسم! منظورتان از "دوتا درايو مجزا" دو هاردديسك مجزا بود يا دو پارتيشن از روي يك هاردديسك!؟ اگرچه پاسخ به اين سوال در پاسخ به سوال اصلي شما تاثيري ندارد.

. سيستم عامل‌هاي مايكروسافت فقط و فقط فايل سيستم‌هاي كمپاني خود را پشتيباني مي‌كنند! يعني فقط FAT12/16/32 و NTFS و اگر شما پارتيشن‌هاي لينوكس را به فايل سيستم‌هايي متفاوت با موارد فوق فرمت نموده باشيد براي دسترسي به پارتيشن‌هاي لينوكس از درون ويندوز بايد از برنامه هاي جانبي استفاده نماييد. (موردي همانند شما براي من پيش نيامده كه برنامه‌اي را بشناسم ولي حتمن چنين برنامه‌هايي موجود و با يك جستجوي ساده قابل يافت شدن هستند)

. اما براي دسترسي از درون لينوكس به پارتيشن ويندوز، اين بستگي به نوع لينوكس دارد! فكر كنم امروزه همه آنها بدون مشكل يا حداقل با نصب يك برنامه كوچك داراي توانايي دسترسي به فايل سيستم NTFS باشند! ولي تا حدود زيادي اطمينان دارم كه همه آنها FAT ها را بدون هيچ مشكلي پشتيباني مي‌كنند. من فقط در مورد لينوكس Ubuntu تجربه دارم و اون هم تجربه و اطلاعاتي كم! وقتي داريد Ubuntu را نصب ميكنيد خودش سيستم عامل هاي ديگه را شناسايي كرده و از شما ميپرسه آيا ميخواهيد Shortcut اي براي دسترسي به پارتيشن‌هاي آنها در Desktop درست شود يا نه!؟ يكبار من پاسخ آري دادم و در دفعات بعدي و نصب هاي نسخه هاي بعدي گفتم نه! بعد نياز پيدا كردم و يك جستجو در اينترنت نمودم و ديدم ميشه به كمك همان فرمان sudo و پارامتر mount و ... به پارتيشن‌هاي ويندوز دسترسي پيدا نمود. اما الان يادم نيست ولي يك جستجوي كوچك شما را حتمن به پاسخ خواهد رساند به خصوص در فروم خود Ubuntu يا لينوكس مورد نظر خود، 100% پاسخ موجود و به راحتي قابل يافت شدن هست.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/07
26.gif
103.gif

Sasameki

Registered User
لایک‌ها
71
سلام asemani49 عزيز
1.gif

. ممنون دوست من، حال من خوبه و دوباره به اينترنت ديال آپ برگشتم! هر چه باشه استفاده از ديال آپ مثل اون مثل است كه ميگه "هر چقدر پول بدي همونقدر آش مي‌خوري" اين مثل براي ديال آپ صدق ميكنه ولي براي ADSL ايران و بدون توجه به نام ISP ها! اينطوري نيست و جز اعصاب خوردي هيچي ندارند!

. اين سوال زياد مهم نيست! ولي براي بهتر متوجه شدن منظورتان مي‌ پرسم! منظورتان از "دوتا درايو مجزا" دو هاردديسك مجزا بود يا دو پارتيشن از روي يك هاردديسك!؟ اگرچه پاسخ به اين سوال در پاسخ به سوال اصلي شما تاثيري ندارد.

. سيستم عامل‌هاي مايكروسافت فقط و فقط فايل سيستم‌هاي كمپاني خود را پشتيباني مي‌كنند! يعني فقط FAT12/16/32 و NTFS و اگر شما پارتيشن‌هاي لينوكس را به فايل سيستم‌هايي متفاوت با موارد فوق فرمت نموده باشيد براي دسترسي به پارتيشن‌هاي لينوكس از درون ويندوز بايد از برنامه هاي جانبي استفاده نماييد. (موردي همانند شما براي من پيش نيامده كه برنامه‌اي را بشناسم ولي حتمن چنين برنامه‌هايي موجود و با يك جستجوي ساده قابل يافت شدن هستند)

. اما براي دسترسي از درون لينوكس به پارتيشن ويندوز، اين بستگي به نوع لينوكس دارد! فكر كنم امروزه همه آنها بدون مشكل يا حداقل با نصب يك برنامه كوچك داراي توانايي دسترسي به فايل سيستم NTFS باشند! ولي تا حدود زيادي اطمينان دارم كه همه آنها FAT ها را بدون هيچ مشكلي پشتيباني مي‌كنند. من فقط در مورد لينوكس Ubuntu تجربه دارم و اون هم تجربه و اطلاعاتي كم! وقتي داريد Ubuntu را نصب ميكنيد خودش سيستم عامل هاي ديگه را شناسايي كرده و از شما ميپرسه آيا ميخواهيد Shortcut اي براي دسترسي به پارتيشن‌هاي آنها در Desktop درست شود يا نه!؟ يكبار من پاسخ آري دادم و در دفعات بعدي و نصب هاي نسخه هاي بعدي گفتم نه! بعد نياز پيدا كردم و يك جستجو در اينترنت نمودم و ديدم ميشه به كمك همان فرمان sudo و پارامتر mount و ... به پارتيشن‌هاي ويندوز دسترسي پيدا نمود. اما الان يادم نيست ولي يك جستجوي كوچك شما را حتمن به پاسخ خواهد رساند به خصوص در فروم خود Ubuntu يا لينوكس مورد نظر خود، 100% پاسخ موجود و به راحتي قابل يافت شدن هست.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/07
26.gif
103.gif

با عرض ادب و احترام
همه توزیعهای تازه لینوکس هم نوشتن و هم خواندن روی پارتیشنهای NTFS رو پشتیبانی میکنن و نیاز به نصب هیچ چیزی ندارن.
یعنی به عبارت دیگه شما از لینوکس میتونید پارتیشنهای ویندوزتون رو ببینید اما برعکسش امکانپذیر نیست یعنی توی ویندوز که هستید نمیشه پارتیشن لینوکس رو دید.
از توریعهای خوب و بسیار کم حجم لینوکس واسه مبتدیان (وبگردی و گوش دادن به آهنگ) لینوکس Slitaz هست. حجمش 35 مگابایته! از سایت خودش دانلود کنید و حتی میتونید بریزیدش روی فلش یو اس بی هر وقت بزنید به کامپیوتر و بوت کنید یه سیستم عامل لینوکس فوق کارامد خواهید داشت که بوت شدنش کمتر از 3 ثانیه س!

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
با عرض ادب و احترام
همه توزیعهای تازه لینوکس هم نوشتن و هم خواندن روی پارتیشنهای NTFS رو پشتیبانی میکنن و نیاز به نصب هیچ چیزی ندارن.
یعنی به عبارت دیگه شما از لینوکس میتونید پارتیشنهای ویندوزتون رو ببینید اما برعکسش امکانپذیر نیست یعنی توی ویندوز که هستید نمیشه پارتیشن لینوکس رو دید.
از توریعهای خوب و بسیار کم حجم لینوکس واسه مبتدیان (وبگردی و گوش دادن به آهنگ) لینوکس Slitaz هست. حجمش 35 مگابایته! از سایت خودش دانلود کنید و حتی میتونید بریزیدش روی فلش یو اس بی هر وقت بزنید به کامپیوتر و بوت کنید یه سیستم عامل لینوکس فوق کارامد خواهید داشت که بوت شدنش کمتر از 3 ثانیه س!
سلام,ممنون از توضیحات خوب شما
من در حال حاضر مدتی است از بک ترک 5 استفاده میکنم.اما بک ترک را بوسیله vmware بوت میکنم.در حال حاضر وقتی بک ترک را بوت میکنم براحتی به ویندوز دسترسی دارم.اما فکر نمی کردم که اگر کنار هم هم نصب شود باز میشه از لینوکس به ویندوز دسترسی داشته باشم.

Milad.Alef

Registered User
لایک‌ها
111
سلام اساتید محترم ...
یه سوال آماتوری داشتم
برنامه paragon پارتیشن مجازی میسازه یا واقعی (مثل پارتیشنی که از داس ساخته میشه) ؟؟؟ یعنی اگر ویندوز رو عوض کنم پارتیشنهایی که با این برنامه ساخته شده فرمت میشه ؟؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Milad.Alef عزيز
1.gif

برنامه paragon پارتیشن مجازی میسازه یا واقعی (مثل پارتیشنی که از داس ساخته میشه) ؟؟
. پارتيشن‌ها فيزيكي هستند. بدون توجه به نام، همه برنامه‌هاي مديريت پارتيشن فقط پارتيشن فيزيكي ميسازند.

یعنی اگر ویندوز رو عوض کنم پارتیشنهایی که با این برنامه ساخته شده فرمت میشه ؟؟
. فقط پارتيشني كه روي آن ويندوز نصب است فرمت خواهد شد و هيچ اتفاقي براي ديگر پارتيشن‌ها نخواهد افتاد.

. با توجه به نوع سوالاتتان، به شما پيشنهاد ميكنم كه كتاب درون پست يك از همين تاپيك را دنلود و فصل مفاهيم پايه‌اي پارتيشن‌ها را مطالعه نماييد.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/24
26.gif
103.gif

Milad.Alef

Registered User
لایک‌ها
111
سلام Milad.Alef عزيز
1.gif

. پارتيشن‌ها فيزيكي هستند. بدون توجه به نام، همه برنامه‌هاي مديريت پارتيشن فقط پارتيشن فيزيكي ميسازند.

. فقط پارتيشني كه روي آن ويندوز نصب است فرمت خواهد شد و هيچ اتفاقي براي ديگر پارتيشن‌ها نخواهد افتاد.

. با توجه به نوع سوالاتتان، به شما پيشنهاد ميكنم كه كتاب درون پست يك از همين تاپيك را دنلود و فصل مفاهيم پايه‌اي پارتيشن‌ها را مطالعه نماييد.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/24
26.gif
103.gif

واقعاًممنونم از پاسختون استاد ...
اتفاقاً کتاب مفیدتون رو خوندم چون بر پایه یک برنامه خاص بود شک کردم که روی ویندوز 7 هم این روشها امکانپذیر هست یا خیر
باز هم متشکرم . لطف کردین

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
به كمك ديسك آن لپتاپ را بوت نمايد و وارد محيط EaseUS شده و با دوربين يك موبايل عكسي از صفحه مانيتور و آرايش پارتيشن‌هاي خود بگيريد.
سلام,امیدوارم حالت خوب باشه.میدونم سخت مشغولی اما یک سؤال دارم:
روی یک هارد در
دو درایو مجزا اکس پی و 7 نصب شده است(multiprimary ).حالا وقتی توسط نرم افزار مدیزیت هارد EaseUS ویندوز7 را set active کردیم که اون بیاد بالا ,ولی ویندوز بوت نمیشه و یعنی بعد از صفحه ای که مشخصات مادربورد را نشان میده پیغام error loading operating system و ویندوز بوت نمیشه.
ممنون از راهنمایی شما

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام دوستان عزيز
1.gif

Milad.Alef عزيز:
اتفاقاً کتاب مفیدتون رو خوندم چون بر پایه یک برنامه خاص بود شک کردم که روی ویندوز 7 هم این روشها امکانپذیر هست یا خیر
. خواهش مي‌كنم و خوشحالم كه مفيد واقع شده است. نكته: پارتيشنبندي و روش‌هاي كار برروي آنها تقريبتن از دهه1990 تا كنون تغيير شگرفي نكرده و همه چيز هماني هست كه قبلن بوده. البته فايل سيستم‌هاي جديدي همانند NTFS يا EXT4 آمده اند ولي در مورد خود پارتيشن‌ها تغييري حاصل نشده است.

asemani49 جان:
روی یک هارد در دو درایو مجزا اکس پی و 7 نصب شده است(multiprimary ).حالا وقتی توسط نرم افزار مدیزیت هارد EaseUS ویندوز7 را set active کردیم که اون بیاد بالا ,ولی ویندوز بوت نمیشه و یعنی بعد از صفحه ای که مشخصات مادربورد را نشان میده پیغام error loading operating system و ویندوز بوت نمیشه.
. اولش لطفن يك توضيحي بدهيد كه چگونه ويندوز‌ها را در دو پارتيشن Primary نصب نموديد و همچنين لطفن تصويري هم از دورن يكي از ويندوز‌ها و از درون برنامه Easeus Partition master از تمامي پارتيشن‌ها و هارديسك‌هاي درون سيستمتان در اينجا قرار دهيد. (با اينكه نقل قول من را كه تقاضاي تصوير كرده بودم را در پستتان قرار داديد ولي تصويري نگذاشته بوديد يا من نتوانستم ببينم!!؟)

. مثلن در زمان نصب ويندوز‌ها آيا اين عمليات را رعايت نموده‌ايد: پارتيشن Primary اولي را Active و پارتيشن Primary دومي را Hide نموديد و ويندوزي را در پارتيشن Primary اولي نصب نموديد!؟ بعد از اينكار آيا پارتيشن Primary اولي را Hide و پارتيشن دومي را Unhide و Active كرديد و در آن ويندوز دوم را نصب نموديد؟!؟!

. اين Hide كردن و Active كردن‌هاي يكدرميان لازم و واجب بوده كه انجام شود.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/24
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
مثلن در زمان نصب ويندوز‌ها آيا اين عمليات را رعايت نموده‌ايد: پارتيشن Primary اولي را Active و پارتيشن Primary دومي را Hide نموديد و ويندوزي را در پارتيشن Primary اولي نصب نموديد!؟ بعد از اينكار آيا پارتيشن Primary اولي را Hide و پارتيشن دومي را Unhide و Active كرديد و در آن ويندوز دوم را نصب نموديد؟!؟!
سلام,ویندوز بوت نمیشود که من برایتان عکسی قرار دهم.همچنین وقتی ویندوز 7 را اکتیو شده بعدش فراموش شده که ویندوز اکس پی را Hide کنیم.
آیا میشه با سی دی ویندوز لایو ,ویندوز را بالا آورد و با برنامه مدیریت پارتیشنی که معمولا در این سی دی ها موجود است کار hide و Active کردن را انجام داد؟
ممنون از راهنمایی خوبتان(مثل همیشه)

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

سلام,ویندوز بوت نمیشود که من برایتان عکسی قرار دهم.همچنین وقتی ویندوز 7 را اکتیو شده بعدش فراموش شده که ویندوز اکس پی را Hide کنیم.
. اين اشتباه را يكي از دوستان هم انجام داده بود! همه چيز را از اول انجام دهيد. دوباره هر دو ويندوز را پاك كنيد و قبل از نصب مجدد هر سيستم عامل حتمن حتمن پارتيشن(هاي) ديگر Primary را Hidden نماييد، حالا چه در پارتيشن(هاي) ديگر Primary سيستم عاملي نصب شده باشد يا نشده باشد! بايد حتمن حتمن Hidden شود!

آیا میشه با سی دی ویندوز لایو ,ویندوز را بالا آورد و با برنامه مدیریت پارتیشنی که معمولا در این سی دی ها موجود است کار hide و Active کردن را انجام داد؟
. الان ديگه بحث Hidden و Active كردن نيست! و شايد بتوانيد ويندوز 7 را به كمك DVD خود ويندوز 7 و رفتن به محيط System Rescue درست نمود (در پست دوم تاپيك ويندوز 7 لينك پست آموزشش موجوده) ولي مشكل در نحوه نصبتان بوده كه دقيقن معلوم نيست چيكار كرديد و بهتر است از اول به شكل درست نصب كنيد و زحمت اضافه به خود ندهيد!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/25
26.gif
103.gif

brnudi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام دوست گرامی اقای آیجی عزیز
والا یکی دو تا سوال فنی راجب این موضوعی که شما شروع کردی دذارم
اول بگم که من تمام این راهها را رفتم و جواب داد البته موقعی جواب داد که من ابتدا اکس پی نسب کرده بودم و سپس به وسیله مجیک بوت سون هم نصب کردم و مولتی پریماری کردم
اقا ما بعد از مدی فهمیدیم که این ویندوزی که استفاده میکنیم دستکاری شده و تقلیبی پس با استفاده از تایپیک ویندوز سون شما یه ویندوز اصل جورکردیم (اونم با هزار بدبختی)
بعد از همه اطلاعاتم بک اپ گرفته و تمام پاتیشنها را با استفاده از سی دی بوت ویندوز 7 پاک و از نو پارتیشن بندی کردم
حالا اینجا دو سوال اول اینکه وقتی شرو به پاتیشن بندی کردم در کنار پاتیشن ویندوز یه پارتیشن 100مگا بایتی خود ویندوز ساخت و و فایلهای بوت این ویندوزو تو اون میریزه و هیچ راهی نداشت که اونو حذف کنم .....چرا؟
دوم اینکه تو سی دی ویندوز چرا هر پاتیشنی که میسازیم همه پریماریه و لوجیکال نمیشه ساخت؟
حالا این از اینها:
بعد از این قضایا من خواستم که این روش مولتی پریماری شما را اجرا کنم دیدم که با این پارتیشن 100مگا بایتی به هیچ وجه نمیشه این مولتیپریماری را اجرا کرد چون خود اون پارتیشن100مگه بایتی چون پریماری حساب میشه وقتی تو برنامه مجیک بوت اونو انتخاب میکنی خود بخود درایو ویندوز که فایلهای ویندوز داخلش هست را پنهان میکنه و دیگه ویندوز بالا نمیاد(در منی استارت اپ ویندوز گیر میکنه) ایا راهکاری واسه این میدونید؟(یا حتما باید با برنامه های مدیریت پاتیشن اونهارا باهم ترکیب کرد)
درضمن بک اپ گرفتن هم زمان این دو درایو( 100مگا بایتی و درایو خود ویندوز) فک کنم کاملا بیهوده باشه؟(چون فک کنم باید باهم ترکیب کنیم)

از دوستان دیگه هم که راجب این موضوع تجربه دارن میخوام که اضهار نظر کنن
پیشاپیش از پاسخ دوستان ممنون

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام brnudi عزيز
1.gif

...
حالا اینجا دو سوال اول اینکه وقتی شرو به پاتیشن بندی کردم در کنار پاتیشن ویندوز یه پارتیشن 100مگا بایتی خود ویندوز ساخت و و فایلهای بوت این ویندوزو تو اون میریزه و هیچ راهی نداشت که اونو حذف کنم .....چرا؟
دوم اینکه تو سی دی ویندوز چرا هر پاتیشنی که میسازیم همه پریماریه و لوجیکال نمیشه ساخت؟
حالا این از اینها:
بعد از این قضایا من خواستم که این روش مولتی پریماری شما را اجرا کنم دیدم که با این پارتیشن 100مگا بایتی به هیچ وجه نمیشه این مولتیپریماری را اجرا کرد چون خود اون پارتیشن100مگه بایتی چون پریماری حساب میشه وقتی تو برنامه مجیک بوت اونو انتخاب میکنی خود بخود درایو ویندوز که فایلهای ویندوز داخلش هست را پنهان میکنه و دیگه ویندوز بالا نمیاد(در منی استارت اپ ویندوز گیر میکنه) ایا راهکاری واسه این میدونید؟(یا حتما باید با برنامه های مدیریت پاتیشن اونهارا باهم ترکیب کرد)
درضمن بک اپ گرفتن هم زمان این دو درایو( 100مگا بایتی و درایو خود ویندوز) فک کنم کاملا بیهوده باشه؟(چون فک کنم باید باهم ترکیب کنیم)...
. پاسخ همه سوالات شما: قبل از نصب ويندوز بايد از CD\DVD Bootable يكي از برنامه‌هاي مديريت پارتيشن براي ساخت پارتيشن استفاده نماييد.

. اين نكته را چندينبار در اين تاپيك و تاپيك ويندوز 7 عرض كرده‌ام ولي براي تاكييد در پست اول هم وارد خواهم نمود!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/26
26.gif
103.gif

brnudi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
دوست عزیز من الان اون پارتیشن ویندوزو با اون پارتیشن 100مگابایتی ترکیب کنم مشکلی پیش نمیاد

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام brnudi عزيز
1.gif

دوست عزیز من الان اون پارتیشن ویندوزو با اون پارتیشن 100مگابایتی ترکیب کنم مشکلی پیش نمیاد
. متاسفانه براي حذف اين پارتيشن بايد يكسري عمليات طولاني انجام دهيد كه در اين آدرس قدم به قدم توضيح داده شده :
http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=409
کد:
[h=2]How to Remove the Windows 7 "System Reserved" Partition[/h]     	 		   [B][COLOR=#ff5500]Problem:[/COLOR][/B] 

Windows 7 setup created a System Reserved partition and installed  the booting files on it. As a result, booting directly from the Windows 7  partition is not possible.
   [B][COLOR=#ff5500]Cause:[/COLOR][/B] 
   During the installation of Windows 7, a previously created primary  NTFS partition was not specified as the destination. Windows 7 Setup  created the 100MB System Reserved partition containing the booting files  and a second partition containing Windows 7.
   [B][COLOR=#ff5500]Solution:[/COLOR][/B]
   Copy the Windows 7 booting files to the Windows 7 partition, apply  the necessary BCD file corrections, and (optionally) remove the System  Reserved partition.
   [COLOR=#ff0000][B]Important: [/B]The Windows 7  booting files must reside on a partition with a NTFS cluster size of 4K  (the default size). If your Windows 7 partition does not have 4K  clusters you will not be able to move the booting files to it. An  example would be that you've formatted the Windows 7 partition with 8K  clusters. (More information can be found in this [URL="http://support.microsoft.com/kb/2272294"]Microsoft KB article[/URL].)[/COLOR]
   [COLOR=#ff0000][B]Note:[/B] If you are using  Windows 7 Ultimate/Enterprise and are using (or plan to use) BitLocker,  do not remove the System Reserved partition.[/COLOR]
   [COLOR=#ff0000][B]Note:[/B] These instructions  assume that the Windows 7 partition is a primary partition. If Windows 7  is installed to a logical partition, removing the System Reserved  partition will most likely result in a non-booting system unless using a  boot manager such as BootIt BM.[/COLOR]
   [B]Instructions:[/B]
   [COLOR=#005858][B]Part 1 - Copy the Booting Files and Configure the Windows 7 Partition for Booting[/B][/COLOR]

[LIST=1]
[*]Boot into Windows 7.
[*]To allow access to the System Reserved partition, use [B]Disk Management[/B] to assign a drive letter to it:
[LIST=1]
[*]Click the [B]Start[/B] button.
[*]Right-click on [B]Computer[/B].
[*]Click on [B]Manage[/B] in the pop-up menu. Computer Management will open.
[*]Click on [B]Disk Management[/B] in the tree on the left side.
[*]Right-click on the [B]System Reserved[/B] partition and select [B]Change Drive Letter and Paths...[/B] from the pop-up menu.
[B]Note:[/B]  If the System Reserved partition is hidden the label won't be shown (it  will be blank) and the option to change the drive letter will be  disabled. The partition will most likely be displayed as "100MB, Healthy  (Active, Primary Partition)" and located at the start of the drive  prior to the Windows 7 partition. Please see [URL="http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=409#unhide"]Appendix A[/URL] at the end of this article to unhide the partition.
[*]Click the [B]Add[/B] button.
[*]An available drive letter will automatically be selected. You can keep it or select a different one. When finished, click the [B]OK[/B] button. In this example, [B]E:[/B] will be assigned to the System Reserved partition.
[*]Leave the Computer Management window open (it will be needed again in later steps).
[/LIST]

[B]Note:[/B] If an [B]AutoPlay[/B] window pops up, just close it.

[*]Click the [B]Start[/B] button and then on [B]Computer[/B] to open Explorer.
[*]Make note of the drive letter assigned to the System Reserved  partition and the letter assigned to the Windows 7 partition. In this  example, [B]C:[/B] is the Windows 7 partition and [B]E:[/B] is the System Reserved (booting) partition.

[B]Note:[/B]  It's a good idea to give the partitions meaningful labels. This can  help you tell them apart more easily. For example, the label for the  Windows 7 partition might be [B]Win7[/B]. This can be especially helpful when trying to tell which partition is which from the Command Prompt.
[*]Close Explorer once you've determined the drive letter assignments.
[*]Start an Administrator mode Command Prompt. To do this, click on the [B]Start[/B] button, then [B]All Programs[/B], then [B]Accessories[/B]. Right-click on the [B]Command Prompt[/B] item and select [B]Run as administrator[/B] from the pop-up menu. If a UAC prompt is displayed, click the [B]Yes[/B] button.
[*]Unload the BCD registry hive by running the following command: 
[COLOR=#ff0000]reg  unload  HKLM\BCD00000000[/COLOR]
[*]Copy the [B]bootmgr[/B] file from the System  Reserved (booting) partition to the Windows 7 partition (make sure to  use the drive letters as assigned on your computer). Run the following  command: 
[COLOR=#ff0000]robocopy  e:\  c:\  bootmgr[/COLOR]
[*]Copy the [B]Boot[/B] folder from the System Reserved (booting) partition to the Windows 7 partition. Run the following command: 
[COLOR=#ff0000]robocopy  e:\Boot  C:\Boot  /s[/COLOR]
[*]The booting files have now been copied. If you wish to verify  that they were copied correctly, run the following command (make sure to  use the drive letter of the Windows 7 partition):
[COLOR=#ff0000]dir  c:\  /ah[/COLOR]

If the [B]bootmgr[/B] file and the [B]Boot[/B] folder show up in the list, the procedure was successful.
[*]To update the copied BCD file so it will boot correctly, run the following command:
[COLOR=#ff0000]bcdedit  /store  c:\boot\bcd  /set  {bootmgr}  device  partition=C:[/COLOR]

[B]Note:[/B] If your Windows 7 partition is assigned a letter other than C:, make sure to use that value instead.

[B]Note:[/B] If you are using BootIt BM, you can use the [B]BCD Edit[/B] feature to update the BCD file instead of running the above command. See Part 2 - Step 3 for details.
[*]Close the Command Prompt window.
[*]Remove the drive letter assignment from the System Reserved partition and set the Windows 7 partition as the [I]Active[/I] (booting) partition.
[LIST=1]
[*]Return to [B]Disk Management[/B] (in the Computer Management window).
[*]Right-click on the [B]System Reserved[/B] partition and select [B]Change Drive Letter and Paths...[/B] from the pop-up menu.
[*]Click the [B]Remove[/B] button.
[*]Click the [B]Yes[/B] button to confirm the change.
[*]Right-click on the Windows 7 partition and select [B]Mark Partition as Active[/B] from the pop-up menu.
[*]Click the [B]Yes[/B] button to confirm the change. You should see the [I]Active[/I] tag move from the System Reserved partition to the Windows 7 partition.
[*]Close the Computer Management window.
[/LIST]

[/LIST]
   Windows 7 should now be configured to boot properly from its own  partition. If you receive an error message upon booting the partition  the boot sector may need to be repaired (see [B][URL="http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=556"]How to Rebuild the Boot Sector for Windows Vista and Windows 7[/URL][/B]).
   [COLOR=#005858][B]Part 2 - Update BootIt BM to Boot Windows 7[/B][/COLOR]
   [B]Note:[/B] If you are not using BootIt BM as your boot manager, you can skip this part of the instructions.

[LIST=1]
[*]Reboot to BootIt BM.
[*]Edit the Boot Menu entry for Windows 7. Select the Windows 7 partition as the booting partition. Save the change.
[*]If you didn't run the BCD update command in Part 1 - Step 11, go into [B]Partition Work[/B] and select the Windows 7 partition. Click the [B]BCD Edit[/B] button. Select the [B]Boot[/B] section. Configure the [B]Windows 7[/B] entry by following the instructions under the [B]Important BCD Settings[/B] section of the article [URL="http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=492"][B]How to Use the BCD Edit Feature of BootIt BM.[/B][/URL]
[/LIST]
   [COLOR=#005858][B]Part 3 - Remove the System Reserved Partition[/B][/COLOR]
   [B]Note:[/B] This part is optional. Removing the  partition will only gain 100MB of unallocated space. However, it will  free up one primary partition slot.
   Deleting the partition can be done from either Windows Disk Management or BootIt BM.
   [B]Using Disk Management:[/B]

[LIST=1]
[*]If Windows 7 hasn't been rebooted since the completion of the Part 1 instructions, reboot Windows 7. It should boot normally.
[*]Start [B]Disk Management[/B] (reference Part 1 - Steps 2a through 2d, if necessary).
[*]Verify that the Windows 7 partition is now tagged as both the [I]System[/I] and the [I]Active[/I] partition. The System Reserved partition should just be tagged as [I]Primary Partition[/I].
[*]Right-click on the System Reserved partition.
[*]Select [B]Delete Volume...[/B] from the pop-up menu.
[*]Click the [B]Yes[/B] button to confirm the deletion.
[*]The space used by the System Reserved partition should now be shown as [I]Unallocated[/I].
[/LIST]
   [B]Using BootIt BM:[/B]

[LIST=1]
[*]Boot into BootIt BM.
[*]Enter [B]Maintenance[/B] mode.
[*]Click [B]Partition Work[/B] on the desktop.
[*]Select the System Reserved partition and then click the [B]Delete[/B] button.
[*]Click the [B]Yes[/B] button to confirm the deletion.
[/LIST]
   If you now wish to resize the Windows 7 partition to use this space, proceed as follows:

[LIST=1]
[*]Select the Windows 7 partition and then click the [B]Slide[/B] button.
[*]Enter [B]0[/B] in the [B]Free Space Before[/B] box.
[*]Click the [B]OK[/B] button.
[*]Read the warning and then click the [B]Continue[/B] button to proceed.
[*]Once the slide has completed, verify that the Windows 7 partition is still selected and then click the [B]Resize[/B] button.
[*]Click the [B]OK[/B] button to error check the file system.
[*]Adjust the [B]New Size[/B] value to what you want. Setting it to the [B]Max Size[/B] value will resize the partition to use all available free space.
[*]Click the [B]OK[/B] button.
[*]Read the warning and then click the [B]Continue[/B] button to proceed. When the resize and error check has completed, click the [B]Close[/B] button.
[*]Return to the [B]Boot Menu[/B] and boot into Windows 7.
[/LIST]
[HR][/HR]   [COLOR=#005858][B]Appendix A - Unhiding the System Reserved Partition[/B][/COLOR]
   If the System Reserved partition is hidden you will not be able to  assign a drive letter to it until it's unhidden. This can be  accomplished in several ways:
   [B]Using BootIt BM:[/B]

[LIST=1]
[*]Boot to the BootIt BM boot media and enter Partition Work.
[*]Select the drive with the System Reserved partition.
[*]Select the System Reserved partition.
[*]Click the [B]Properties[/B] button.
[*]Click the [B]Unhide[/B] button.
[*]Click [B]OK[/B] to close the Properties window and then click [B]OK[/B] to close Partition Work.
[*]Remove the BootIt BM boot media and reboot into Windows.
[/LIST]
   [B]Using DISKPART:[/B] 

[LIST=1]
[*]While still in Windows, start an Administrator Command Prompt.
[*]Type [B]diskpart[/B] at the prompt and press ENTER. DISKPART will start and display the DISKPART> prompt.
[*]Type [B]list disk[/B] and press ENTER. Note the disk  number of the drive that contains the System Reserved partition. Note  that the disk numbers correspond to the disk numbers shown in Disk  Management. Disk 0 will be used in this example.
[*]Type [B]sel disk 0[/B] and press ENTER (make sure to use the correct disk number for your system).
[*]Type [B]list par[/B] and press ENTER. The System  Reserved partition should show up in the list (e.g. Primary, 100MB).  Partition 1 will be used in this example. If you have selected the wrong  disk just go back to Step 3 and try a different disk.
[*]Type [B]sel par 1[/B] and press ENTER.
[*]Type [B]detail par[/B] and press ENTER. Assuming the  correct partition has been selected, it should show Type:17, Hidden:Yes,  Active:Yes, and the offset. It should also report that there is no  volume associated with the partition.
[*][B][COLOR=#ff0000]IMPORTANT:[/COLOR][/B] Make sure you have selected the correct partition before proceeding.
[*]Type [B]set id=7[/B] and press ENTER. This will change the partition type from 0x17 (Hidden NTFS) to 0x07 (NTFS) and unhide it.
[*]Type [B]detail par[/B] and press ENTER. Verify that  the partition is now type 7 and not hidden. Volume details and the  partition's label should be displayed.
[/LIST]
   With the partition unhidden, go back to [URL="http://www.terabyteunlimited.com/kb/article.php?id=409#part1"]Part 1[/URL] and continue with the instructions.

. اگر هم برايتان سوال پيش آمد كه:
1) اين پارتيشن براي چه خوب است؟
2) به غير از استفاده از ديسك بوت يك مديريت پارتيشن و ساختن پارتيشنها قبل از نصب ونيدوز 7، آيا ميشود از خود DVD ويندوز 7 جلوي ساخت اي نپارتيشن 100MB را گرفت؟

پاسخها در اين آدرس:
http://www.mydigitallife.info/hack-...reserved-partition-when-installing-windows-7/

کد:
[h=1]Hack to Remove 100 MB System Reserved Partition When Installing Windows 7[/h]    						   
  						On a fresh (custom) installation of Windows 7, where Windows 7  is installed onto a new hard disk with unallocated disk space (no  partition or volume been defined yet), or when user attempts to create a  new partition out of empty drive, the Windows 7 installer will create  an additional partition with the size of 100.00 MB, and mark as System  Reserved.

The 100MB volume is labeled as System Reserved with NTFS file system,  and System, Active, Primary partition attribute with no drive letter in  Disk Management. The 100MB system reserved partition is only available  for Windows 7 Ultimate, Windows 7 Business and Windows 7 Enterprise  editions. The 100 MB system partition is used primarily as BitLocker  partition for BitLocker encryption. Additionally, it also holds the  Windows Recovery Environment (WinRE) and boot files with boot manager  for booting up the computer for troubleshooting when there is no Windows  7 installation DVD disc on hand. 
 The Windows 7 created 100 MB partition is not the main boot partition  or boot drive, but serve only as a backup. The following files and  folders are the initial content of the partition (names in [] brackets  indicate it’s a folder or directory), before BitLocker is enabled and in  use.

[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/windows-7-system-reserved-100mb-content.png[/IMG]

[$RECYCLE.BIN]
[Boot]
[System Volume Information]
bootmgr
BOOTSECT.BAK

For Windows 7 users who do not intend to use BitLocker, the 100 MB  partition can be removed subsequently and easily in Disk Management, the  built-in partition manager of Windows 7. However, users can stop and  prevent the 100MB partition from been created in the first place during  installation of Windows 7, via several workarounds and tricks or hacks.  These hacks have slightly different from trick used to remove 200 MB  partition in Windows 7 RC or Beta.
 Method 1: [B]Use Existing Partition or Partitioning Scheme[/B]
 Windows 7 installation wizard will not modify existing partition  which already been defined and allocated. The 100 MB BitLocker partiton  will only be created when user creates new partition on a clean and  empty HDD (no partitions), or delete all partitions and then create a  new partition during setup. Thus, system with hard disk already  partitioned, and users wish no change to existing partitioning but wish  to clean install can just format the partition in Windows 7 setup wizard  before installing.
 Method 2: [B]Partition the HDD Before Installing Windows 7[/B]
 It’s “almost impossible” to stop or cancel the 100MB system reserved  partition from been created in Windows 7 Setup (unless you uses hack 3  below). So for people you prefer to delete off all existing partitions,  or want to install Windows 7 to an empty hard disk, it’s recommended to  partition the hard disk before starting Windows 7 setup, through several  ways.
 One way is to boot up the computer with a Windows XP or Windows Vista  installation CD or DVD, or any other bootable disc with disk  partitioning utility, and then perform the re-partitioning. Quit the  setup after finished partitioning, and start up the computer with  Windows 7 DVD to install Windows 7.
 For user with only Windows 7 DVD, follow these steps, as provided by [URL="http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itproinstall/thread/51442b60-c2dc-457d-92a7-a49cbbcbbf2f"]UkonCornelias[/URL]:

[LIST=1]
[*]Once Windows 7 Setup is loaded, press [B]Shirt + F10[/B]  keys at the first setup screen (which allows selection of language,  keyboard and locale). A Command Prompt window will be opened.
[*]Run Diskpart, the built-in disk partitioning tool of Windows 7 with the following command: [B]diskpart[/B]

[*]Type in the following command one by one, follow by Enter key to create a partition (text in brackets are comments only): [B]list disk[/B] (to show the ID number of the hard disk to partition, normally is Disk 0)
[B]select disk 0[/B] (change 0 to another number if applicable)
[B]clean[/B]
[B]create partition primary size=80000[/B]  (create a partition with 80 GB space; to use entire disk as one  partition, omit the “size=value” parameter switch; use similar command  to create more partition if needed or create in Windows 7 after  installation)
[B]select partition 1[/B]
[B]active[/B]
[B]format fs=ntfs quick[/B]
[B]exit[/B]

[*]Type [B]exit[/B] at command prompt to close Command Prompt window.
[*]Continue Windows 7 installation as usual. Remember to just highlight  and select the partition just created when come to partition screen.
[/LIST]
 Method 3: [B]Trick to Remove 100.00 MB System Reserved Partition During Setup[/B]

[LIST=1]
[*]On the “Where do you want to install Windows?” partition screen of Windows 7 Setup, click on [B]Drive options (advanced)[/B] to delete existing partitions and create a new partition.
[*]Click [B]OK[/B] when Install Windows wizard prompts with the following message:
[INDENT]To ensure that all Windows features work correctly, Windows might create additional partitions for system files.
[/INDENT] 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/windows-7-additional-partition.JPG[/IMG]

[*]Two partitions should be created, a System Reserved System type  partition (Disk 0 Partition 1) with 100.00 MB in size, and originally  intended primary type partition (Disk 0 Partition 2) with allocated size  now less 100MB.
[*][B]Delete[/B] the [B]Primary Partition[/B] created. 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/delete-primary-partition.JPG[/IMG]

[*]Click [B]OK[/B] when prompted that “The partition might  contain recovery files, system files, or important software from your  computer manufacturer. If you delete this partition, any data stored on  it will be lost.” 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/partition-data-lost.JPG[/IMG]

[*]All disk space inside the partition deleted will now become unallocated space. Now, highlight [B]System Reserved Partition[/B], and click [B]Extend[/B]. Assign the available disk space to the partition, and click [B]Apply[/B]. 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/extend-partition.JPG[/IMG]

[*]Click [B]OK[/B] when promoted with “Extending a partition  is not a reversible action. If you proceed, you will not be able to undo  this action later. 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/extend-partition-non-reversible.JPG[/IMG]

[*]Highlight on the extended System Reserved Partition, and click Format.
[*]Click OK when prompted with “The partition might contain recovery  files, system files, or important software from your computer  manufacturer. If you format this partition, any data stored on it will  be lost.” 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/format-partition.JPG[/IMG]

[*]After finished formatting, the originally System Reserved Partition  will now become normal system partition, ready to install Windows 7.  Proceed to install Windows 7 as usual. 
[IMG]http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2009/08/windows-7-partition.JPG[/IMG]

[/LIST]
 Note: If you plan to create more than one partitions, all partitions  should be created first before deleting one that intended to be used as  Windows 7 partition.
 More [URL="http://www.tipandtrick.net/2009/windows-7-usage-guides-how-to-hacks-tips-and-tricks-complete-list/"]hacks and usage guides of Windows 7[/URL] is available.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/09/27
26.gif
103.gif

Last edited:
بالا