برگزیده های پرشین تولز

آموزش ساخت پارتيشنهاي Multi Primary و يا نصب چندين ويندوز به شكل صحيح

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

. بك تراك چيه!؟ منظورتان اينه: BackTrack Linux - Penetration Testing Distribution من نميشناسمش!

مشکل دوم اینکه وقتی سیستم بوت میشه در منوی بوت,فقط آبونتو و ویندوز7 موجود است و خبری از بک ترک نیست.یعنی انگار نه انگار که بک ترک را نصب کردم.
. اما خب، شما وقتي يك سيستم عامل لينوكس را نصب مي‌كنيد بايد انتخاب كنيد كه فايل بوت منيجرش كجا نصب بشه!؟ (ابونتو و Suse اينطوري بودند ولي اين BT را نميدانم!) شما بوت منيجري اين Backtrack را كجا نصب كرديد!؟ اگر در پارتيشن خودش طبيعيه كه در منوي بوت نبينيدش چون اون منوي بوت آبونتو بوده. شايد اگر هم فايل بوت Backtrack را روي هاردديسك Master و پارتيشن پرايمريش نصب مي‌كرديد، ممكن بود كه هر سه سيستم عامل را در منوي بوت ببينيد!!؟

.اما بعد از نصب بک ترک دو مشکل بوجود آمده یکی اینکه اون هارد 20گیگ در صفحه کامپیوتر نشان داده نمیشود,اما در دیوایس منیجر و مدیریت پارتیشن و بایوس موجود است.
. منظورتان از "صفحه كامپيوتر" كجاست!!؟ اگر منظورتان Windows Explorer هست كه چون فرموديد آن درايور را در مديريت پارتيشن مي بينيدش پس يا با همون مديريت پارتيشن يا Disk management خود ويندوز 7 به آن پارتيشن يك Drive Letter نسبت دهيد.

همچنین برنامه پاراگون هم که فرموده بودید را نصب کردم و پس اینکه ویزارد مدیریت بوت را اجرا کردم این صفحه که برایتان پیوست کردم را نشان میده که هر دو هارد را شناسایی کرده اما هر دو غیرفعال هستند.
این مشکل از چی است؟راه حل این مشکل چی است؟
. من اين نسخه پاراگون را هنوز تست نكرده‌ام. من جديدن اين را دنلود كرده‌ام: Paragon Hard Disk Manager 11 10.0.17.13146 Server Retail + WinPERCD + Add-on آيا نسخه شما هم اينه!؟ من هنوز برنامه فوق را تست نكرده‌ام!

البته میخواستم بعد از نصب بک ترک,آبونتو را پاک کنم که این مشکل پیش آمده.آیا با پاراگون میشه آبونتو را پاک کرد و با سی دی ویندوز منوی بوت را درستش کنم؟
. بله ميشه، ولي شايد لازم بشه كه فايل‌هاي بوت BT را پس از درست كردن منوي بوت ويندوز 7 به شكلي كه در خود سايتش احتمالن توضيح داده، را به همان هاردديسك Master و پارتيشن پرايمريش منتقل نماييد. براي آبونتو من از CD اش بوت ميكردم و بعد از اينترنت برنامه Boot-Repair و مكان جديد بوت را انتخاب يا آن را درست مي‌كردم، شايد سيستم عامل فوق برنامه مشابه‌اي داشته باشه!؟

پ.ن.: (در ضمن نسخه جديد وتغيير نام يافته اين برنامه http://www.terabyteunlimited.com/bootit-bare-metal.htm كه قبلن Bluray جان معرفي نموده بود، منتشر شده كه گويا خيلي سادهتر شده! تست نكرده‌ام ولي اين خيلي برنامه قوي و عاليي هست و بينهايت سيستم عامل و پارتيشن پرايمري را برروي يك هاردديسك پشتيباني مي‌كند!)

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/05/06
26.gif
103.gif

Last edited:

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
شما وقتي يك سيستم عامل لينوكس را نصب مي‌كنيد بايد انتخاب كنيد كه فايل بوت منيجرش كجا نصب بشه!؟ (ابونتو و Suse اينطوري بودند ولي اين BT را نميدانم!) شما بوت منيجري اين Backtrack را كجا نصب كرديد!؟
سلام,خوشحالم که دوباره حضور شما را میبینم.ممنونم از جواب ایمیلم(به نام خوشنویس)را دادین.
اگر لطف کنید به لینکی که برایتان میگذارم بروید,خواهید دید که به چه شکلی نصب کردم.زیرا همان طریقی که در آن لینک گفته من نصب کردم.شاید در کل اشتباهی نصب کردم.
آموزش نصب بک ترک 5 در کنــار ویندوز7 | گــروه پژوهشــی روت
اگر منظورتان Windows Explorer هست كه چون فرموديد آن درايور را در مديريت پارتيشن مي بينيدش پس يا با همون مديريت پارتيشن يا Disk management خود ويندوز 7 به آن پارتيشن يك Drive Letter نسبت دهيد.
البته متوجه شدم چرا در اکسپلورر نشان نمیده.وقتی به setup برنامه رفتم و دقت کرد دیدم به این دلیل است که بک ترک را روی درایوی نصب کردم که مستر است و درایو اسلایو هم دی وی دی رایتر هست.ولی درایوی که ویندوز و آبونتو را روی آن نصب کردم,نه مستر است نه اسلایو.همچنین درایوی که بک ترک روی آن نصب شده بود,فرمتش تغییر کرده بود به Ext2 و وقتی فرمتش کردم به NTFS دوباره در اکسپلورر نمایان شد.میشه در مورد اینکه فرمودید به آن یک پارتیشن Drive Letter نسبت دهم,یعنی چی؟برای اینکار چه کاری انجام دهم؟

بله ميشه، ولي شايد لازم بشه كه فايل‌هاي بوت BT را پس از درست كردن منوي بوت ويندوز 7 به شكلي كه در خود سايتش احتمالن توضيح داده،
منوی بوت را در همین برنامه Paragon Partition Manager 11.9887 یک ویزاردی داره اما همانطور که در عکس نشان دادم ,نمیشه منو درست کرد.یا شاید من راه را اشتباه میرم.
در آخر آمدم در همان هارددیسک 250گیگم یک پارتیشن primary ساختم و دوباره بک ترک را در آن نصب کردم.اما باز هم موقع بوت شدم فقط منوی بوت آبونتو بالا میاد که در آن منو ویندوز7 هم هست.اما از بک ترک خبری نیست.

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

سلام,خوشحالم که دوباره حضور شما را میبینم.ممنونم از جواب ایمیلم(به نام خوشنویس)را دادین.
. خيلي ممنون بابت اون ايمل و احوالپرسي شما و محبتتان ... هميشه سلامت و شاد باشيد. اگه دوست داشتيد من را در Facebook هم اضافه كنيد. آنجا هر از چند گاهي نكات و لينك‌هاي قرار مي‌دهم... (صفحه شخصيم نيست و همانند اينجاست!)

میشه در مورد اینکه فرمودید به آن یک پارتیشن Drive Letter نسبت دهم,یعنی چی؟برای اینکار چه کاری انجام دهم؟
. البته آره! من هم متوجه شدم كه فايل سيستمش Ext هست اما يادم رفت بگم كه ويندوز(مايكروسافت) پشتيباني نمي‌كنه! ولي براي فايل سيستم‌هايي كه پشتيباني مي‌كنه و براي Drive Letter دادن ميشه برروي Computer از منوي Start راست كليك كرد و گزينه Mange...‎ را انتخاب كنيد (يا به Control Panel Items\Administrative Tools\Computer management رويد)

. بعد در پنجره Computer Management از پنل چپ روي Disk Management كليك كنيد و از پنل راست و قسمت پايينش برروي پارتيشن Diskي كه Drive Letter نداره (يا مي‌خواهيد حرف آن را تغيير دهيد)راست كليك كنيد و اگر گزينه Change Drive letter and paths...‎ قابل انتخاب بود را انتخاب كنيد. (اگر قابل انتخاب نبود يعني آن پارتيشن در حال حاضر موردي داره كه نميشه بهش حرفي نسبت داد! مثلن Hide باشه يا ...)

. بعد در پنجره Change Drive letter and paths...‎ روي دكمه Add كليك كنيد و حرفي را به آن درايو نسبت دهد. به اين شكل آن درايو به Windows Explorer اضافه خواهد شد.

منوی بوت را در همین برنامه Paragon Partition Manager 11.9887 یک ویزاردی داره اما همانطور که در عکس نشان دادم ,نمیشه منو درست کرد.یا شاید من راه را اشتباه میرم.
. من چنين منوي بوتي را ندارم چون نسخه من قديمي ولي در كل بهترين برنامه مديريت بوت Boot Manager, Partition Manager, and Drive Imaging - BootIt Bare Metal هست. اما حيف كه روش تجربه ندارم كه آموزشش را بنويسم. اما blueray آموزشش را تا حدودي نوشته بود. در همان پست اول لينك داده ام ....

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/05/07
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
من چنين منوي بوتي را ندارم چون نسخه من قديمي
سلام,مشکل حل شد.ولی خیلی تجربه خوبی برایم بود.یک روز یک نفر حرف خوبی به من زد که همیشه در نظرم است.روزهای اول که کامپیوتر گرفته بودم(مثلا یک یا دو ماه از گرفتن گذشته بود),یادم نیست بابت چه مشکلی به دوستم گفتم : کامپیوترم مشکل دارد و باید ببرم بیرون بدم درستش کنند.اون دوستم به من گفت خودت سعی کن درستش کنی,اگر هم چیزی خراب شد بعدش یک نو از همان را بخرید.خوبیش اینه که تجربه بدست میاری و خودت یاد میگیری که چه کاری باید کرد.از روز تا بحال هر مشکلی پیش آمده,بیرون ندادم درست کنند.فقط یا خودم یا از دوستان در اینترنت کمک گرفتم.
اما اینکه مشکل چطوری حل شد؟ به فکرم رسید که از بوت لایو ویندوز استفاده کنم.وقتی اینکار را کردم رفتم به قسمت ریکاوریش و خودش ریکاوری کرد.در نتیجه با ریستارت کردن ویندوز خودم بوت شد.یعنی نیازی به تعویض ویندوز نشد.

آیا حالا اگر بخواهم برک تک را نصب کنم,نمیتونم فرمت پارتیشنی که برایش ساختم را عوض کنم به Ext و بعد برک تک را نصب کنم؟زیرا یک پارتشن بصورت لوجیکال برایش ساختم که فقط باید فرمتش را از NTFS به Ext تغییر بدم.
آیا اگر اینکار را بکنم موقع بوت مشکل خواهم داشت؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

سلام,مشکل حل شد.
. خيلي هم عالي

آیا حالا اگر بخواهم برک تک را نصب کنم,نمیتونم فرمت پارتیشنی که برایش ساختم را عوض کنم به Ext و بعد برک تک را نصب کنم؟زیرا یک پارتشن بصورت لوجیکال برایش ساختم که فقط باید فرمتش را از NTFS به Ext تغییر بدم.
آیا اگر اینکار را بکنم موقع بوت مشکل خواهم داشت؟
. هم ميشه قبل و هم هنگام نصب چنين كاري را كرد. البته من با اين لينوكس شما كار نكرده‌ام ولي با Ubuntu به راحتي در هنگام نصبش، پارتيشن‌هايش را فرمت مي‌كردم. چون خودشون معمولن يه پارتيشن منيجر ساده دارند ولي حتمن قبلش پارتيشن هاشو براش با يك پارتيشن منيجر مثل Paragon آماده مي‌كردم و بعد با خود ابونتو آنها را انتخاب و فرمت مي‌كردم .... يادتون نره يك پارتيشن Root لازم داريد و يكي Swap و حجم Swap نبايد بيشتر از 2GB باشه و در همان زمان نصب در پارتيشن منيجر لينوكس پارتيشن Swap را بهش تعريف مي‌كنيد تا ازش استفاده كند. (اين پارتيشن براي ايجاد فايل virtual memory هست همانند فايل Pagefile.sys ويندوز‌ها)

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/05/07
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
هم ميشه قبل و هم هنگام نصب چنين كاري را كرد. البته من با اين لينوكس شما كار نكرده‌ام ولي با Ubuntu به راحتي در هنگام نصبش، پارتيشن‌هايش را فرمت مي‌كردم. چون خودشون معمولن يه پارتيشن منيجر ساده دارند ولي حتمن قبلش پارتيشن هاشو براش با يك پارتيشن منيجر مثل Paragon آماده مي‌كردم و بعد با خود ابونتو آنها را انتخاب و فرمت مي‌كردم .... يادتون نره يك پارتيشن Root لازم داريد و يكي Swap و حجم Swap نبايد بيشتر از 2GB باشه و در همان زمان نصب در پارتيشن منيجر لينوكس پارتيشن Swap را بهش تعريف مي‌كنيد تا ازش استفاده كند. (اين پارتيشن براي ايجاد فايل virtual memory هست همانند فايل Pagefile.sys ويندوز‌ها)
سلام,من هنگام نصب فرمتش کردم و بقول شما یک Swap با 2 گیگ ظرفیت برایش درست کردم(چون آبونتو را نصب کرده بودم آشنا بودم).اما من نمیدونستم اینقدر این پارتیشن 2گیگی مهم است.خوب شد گفتید که حواسم باشد.
کاش قبل از نصب بک ترک این پست شما را دیده بودم و ساخت منوی بوت را میپرسیدم.زیرا حالا که نصب کردم منوی بوت وجود ندارد و فقط ویندوز بوت میشه.هیچ خبری از بک ترک نیست.!!!!!!
حالا از چه طریق باید منوی بوت را فعال کنم؟ آیا با یک نرم افزار اینکار باید بشه؟(همانطور که گفتم مدیریت پارتیشن پاراگون را نصب دارم) آیا میشه از فایلهای درون سی دی بک ترک فایل بوت را به ویندوز انتقال بدهم؟ اگر مثبت است,اینکار دقیقا به چه شکلی انجام میشه(چون تجربه اینکار را نداشتم)؟
من پیشنهاد میدم یکبار بک ترک را نصب کنید.هم محیط گرافیکی خیلی زیبایی دارد هم خیلی امکانات درونش دارد که اگر نصب کنید منظورم را متوجه میشید.این هم لینک سایتش:BackTrack Linux - Penetration Testing Distribution

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

. خيلي ممنون بابت معرفي اين لينوكس جديد من فعلن تست انواع سيستم عامل و نرم افزار را متوقف نموده‌ام!

. در مورد بوت منيجر، شما يك امتحاني با Paragon بكنيد ببينيد چه مي‌شود!؟ اما اگر بك‌ترك هم همانند ابونتو داراي فرومي قوي و كاربران فعال زيادي باشد حتمن برنامه ها يا ابزار جانبي براي حل اين مشكل دارد!؟ (همانند برنامه Boot-Repair براي ابونتو) اگر هم چنين ابزاري نداشته باشد با جستجو در سايت بك‌تراك حتمن روش فرامين دستي جابجايي يا دوباره نصب نمودن مديريت بوتش را توضيح داده است.

. اوبونتو قبلن از مديريت بوتي به نام Lilo استفاده مي‌كرد كه خيلي ساده ولي بدون مشكل بود ولي از نسخه 9 به بعد از GRUB استفاده نمود (و اكنون Grub2) كه با اينكه خيلي قويه ولي همان اندازه هم پيچيدي هست. مخصوصن اگر به مشكلي بربخوريد!!! ديگه درست كردنش ....!!!!!؟ حالا مديريت بوت بك‌تراك چيست يا چه نامي دارد؟

سلام,من هنگام نصب فرمتش کردم و بقول شما یک Swap با 2 گیگ ظرفیت برایش درست کردم(چون آبونتو را نصب کرده بودم آشنا بودم).اما من نمیدونستم اینقدر این پارتیشن 2گیگی مهم است.خوب شد گفتید که حواسم باشد.
. لينوكس كه بر پايه Unix هست مديريت حافظه خيلي عالي دارد و از حداقل حافظه حداكثر استفاده را مي‌برد و خيلي خوب حافظه مصرفي را پس از اتمام كار برنامه به سيستم باز مي‌گرداند و خيلي كم لازم ميشه كه از Swap استفاده كند. ولي در كل وجودش لازمه كه اگر يك وقت نيازش شد باعث هنگ سيستم نشه!

. همچنين من در سايتي روش‌هاي صحيتر و اصولي ساخت پارتيشن براي لينوكس‌ را مطالعه نمودم كه خيلي مفصلتر از فقط دو پارتيشن بود! يادمه يكبار 4 يا 5 تا پارتيشن ساختم و بعد لينوكس ابونتو را در آنها نصب كردم (مثلن Root و Bin و Swap و ...!؟ جدا بودند، الان يادم نيست!) ولي سر آخر براي تنظيم مديريت بوتش كه Grub 2 شده بود به مشكل برخوردم!! و دوباره به همان 2 پارتيشن برگشتم. ديگه حوصله‌ام نشد كه كل اون سايت را مطالعه كنم و متاسفانه الان لينك آن سايت را يادم نيست ولي اگر What is the best way to make partition for linux را در گوگل جستجو كنيد (يا چيري شبيه اين) حتمن به سايت‌هاي مفيد زيادي بر خواهيد خورد.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/05/08
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
سلام asemani49 جان
1.gif
ولي اگر What is the best way to make partition for linux را در گوگل جستجو كنيد (يا چيري شبيه اين) حتمن به سايت‌هاي مفيد زيادي بر خواهيد خورد. موفق باشيد.
67.gif
خداحافظ IgImAx 91/05/08
26.gif
103.gif
سلام بالاخره نصب کردم و سپس بوت کردم.میدونی چه کار کردم؟ (باز هم شما کمک بزرگی کردید) همان عبارت انگلیسی که فرمودید را در گوگل سرچ کردم که سایتهای زیادی را معرفی کرد.در سایتها فرومهای انگلیسی زبان شروع به جستجو کردم.اما هیچکدام اون چیزی که من میخواستم را توضیح نداده بودند.تا اینکه در یک سایتی دیدم خیلی توضیح کامل و اساسی داده.همان کارهایی که اوی سایت توضیح داده بود را انجام دادم.سپس گفته بود باید Easy BCD را نصب کنم برای مدیریت بوت.من هم همانکار را کردم و از طریق این برنامه بوت شدم. خیلی از سایتها هستند(چه فارسی و چه انگلیسی) که آموزش نصب بک ترک در کنار ویندوز۷ را توضیح داده اند.اما برای اینکار یک کار کلیدی هست که هیچکدام اشاره نکرده اند.ولی در این سایت به آن اشاره شده بود.من لینک آن سایت را برایتان میگذارم.در مراحل نصب بعد از آنکه پارتیشن انتخاب میکنید یک صفحه باز میشه که تایید کار شماست و در این صفحه یک گزینه Advanced دارد.اشاره من به این قسمت که وقتی به آن لینک رفتید توجه کنید. How to dual-boot BackTrack 5 R2 and Windows 7 alongside each other به نظر شما این آموزش نصب را در فروم به زبان فارسی قرار بدهم؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 جان
1.gif

اشاره من به این قسمت که وقتی به آن لینک رفتید توجه کنید. How to dual-boot BackTrack 5 R2 and Windows 7 alongside each other به نظر شما این آموزش نصب را در فروم به زبان فارسی قرار بدهم؟
. اه!؟ چه جالب! من Easy BCD را مي‌شناختم ولي تا قبل از ويندوز 7 از آن استفاده مي‌كردم و نمي‌دانستم Linux و Mac و Grub را هم ديگه پشتيباني مي‌كنه!؟!

. آره آقا! حتمن تاپيك آموزشيتون را بزنيد و در صفحه VM من لينك آن را قرار دهيد تا هم لينك و نام آن را به تاپيك "فهرست" ها اضافه كنم و هم خودم ازش استفاده كنم ... ممنون و منتظر تاپيك خوبتان هستم ....

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/05/08
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
آره آقا! حتمن تاپيك آموزشيتون را بزنيد و در صفحه VM من لينك آن را قرار دهيد تا هم لينك و نام آن را به تاپيك "فهرست" ها اضافه كنم و هم خودم ازش استفاده كنم ... ممنون و منتظر تاپيك خوبتان هستم ....
سلام,اینکار را میکنم.یا امشب یا فردا که از سر کار اومدم.
اما این هم برام جالب بود که بوسیله بوت لایو ویندوز تونستم فرمت پارتیشن را عوض کنم و ویندوز را بالا بیارم.وقتی داشتم راه حلی مناسب برای خودم در وب سرچ میکردم دیدم خیلی از کاربران هستند که مثل من وقتی آبونتو را پاک میکنند چون نمیدانند یا راه را اشتباه میروند,باعث بوت نشدن ویندوز میشوند.اگر نظر شما باشد یک تاپیک هم در این رابطه میذارم که در فهرست خود قرار بدهید.

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
igimax
در مورد نصب دو سیستم عامل روی یک درایو
سلام,امروز در فرومی بحث نصب دو os روی یک فلش مموری بود.من نظرم این بود که دو OS را نمیشه روی یک فلش نصب کرد(مثلا لینوکس و ویندوز).زیرا فرمت سیستم فایل هر کدام فرق میکنه.اما یکی از کاربران عقیده داشت که میشه اینکار را انجام داد.میگفت باید بوت ایبل درست کرد و بعد از آن نصب کرد.ولی من فکر نمیکنم با اینکار هم بشه دوتا سیستم عامل را نصب کرد.میگفت بعضی از برنامه ها هستند که پارتیشن بندی میکنیم و برای هر کدام پارتیشن روی فلش درست میکنیم.
آیا این امکانپذیر است که دوتا سیستم عامل را روی فلش با اون روش نصب کرد؟ آیا گفته های من اشتباه بوده؟

asoo_55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلا م خدمت دوستان چند سوال کوتاه :
1- ایا پایه ساخت پارتیشنهای مولتی پریمیر تنها پنهان شدن یکی و اکتیو شدن دیگریه؟
2-من از 4 سال پیش دو پارتیشن پریمیر داشتم ولی از دویل بوت استفاده می کردم حالا اگه بخوام از روش مولتی پریمیر استفاده کنم باید از نو کار فرمت و نصب تک تک ویندوزها رو انجام بدم ؟
3 - ایا نمیشه با یک برنامه مدیریت منجر ( حالا هر کدومی که شما دوستان در تایپیکها معرفی کردید) ویندوزا رو ( در درایو c -اکس پی و در d سون ) بصورت مولتی پریمری در بیارم ودر صفحه بوت اونا رو انتخاب کنم؟
4- ایا با ساخت و ورفتن با دو پارتیشن C-D بابت ساخت پارتیشنهای مولتی پریمیر اسیبی به دیگر درایوهام که نمیرسه چون تمام موزیک - فیلمهام تو اون درایوهاست ( E-F)اگه خطری داره از خیر مولتی گذشتیم؟
با تشکر

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 عزيز
1.gif

. ببخشيد اگر دير جواب دادم چون مسافرت بودم و پس از برگشت اين تاپيك هم از دستم در رفته بود!!! ببخشيد ....

. روش هاي مختلفي براي اينكار و حتا نصب بيشتر سيست معامل هست! ميشه از برنامه مديريت بوت GRUB كه براي اكثر پلاتفورمها نسخه داره! شايد بشه از Bootit BM ه ماستفاده كرد. كلي Utility كوچيك هست كه سيستم عامل‌ها را به شكل لايو يا نصبي كنار هم قرار مي‌دهد. مثل برنامه Sardu كه در اينجا معرفي كرده بودم....

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/05/22
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asoo_55 عزيز
1.gif

. ورود شما را به فروم PT و جمع دوستان تبريك عرض مي‌كنم و اميدوارم شما را بيشتر در جمع دوستان ببينيم ....
53.gif
54.gif

. ببخشيد اگر دير جواب دادم چون مسافرت بودم و پس از برگشت اين تاپيك هم از دستم در رفته بود!!! ببخشيد ....

1- ایا پایه ساخت پارتیشنهای مولتی پریمیر تنها پنهان شدن یکی و اکتیو شدن دیگریه؟
. بله! در كتاب درون پست يك كامل اين نكته را توضيح داده‌ام.

2-من از 4 سال پیش دو پارتیشن پریمیر داشتم ولی از دویل بوت استفاده می کردم حالا اگه بخوام از روش مولتی پریمیر استفاده کنم باید از نو کار فرمت و نصب تک تک ویندوزها رو انجام بدم ؟
. در ضميمه همان كتاب روش كار Dual Boot را عرض كرده‌ام. چون شما هر دو پارتيشن را unhide داشته‌ايد پس مثل حالت عادي كه يك پرايمري و ديگري لوجيكال محسوب شده و فايل‌ها بوت هر دو سيستم عامل در درون System Volume (= پارتيشن Active = پارتيشن حاوي فايل‌هاي بوت) نوشته شده اند. يعني اگر پارتيشن فعلي پرايمري غير Active را اكنون Hide نماييد. سيستم عامل پارتيشن اكتيو بدون مشكل بالا خواهد آمد ولي بايد ويندوز دوم را از نو نصب كنيد (ميشه درستش كرد ولي اصلن زماني كه برايش صرف خواهيد نمود فايده نداره و باز هم كلي مشكل خواهيد داشت!)

3 - ایا نمیشه با یک برنامه مدیریت منجر ( حالا هر کدومی که شما دوستان در تایپیکها معرفی کردید) ویندوزا رو ( در درایو c -اکس پی و در d سون ) بصورت مولتی پریمری در بیارم ودر صفحه بوت اونا رو انتخاب کنم؟
. بر اساس توضيحات بالا... خير!

- ایا با ساخت و ورفتن با دو پارتیشن C-D بابت ساخت پارتیشنهای مولتی پریمیر اسیبی به دیگر درایوهام که نمیرسه چون تمام موزیک - فیلمهام تو اون درایوهاست ( E-F)اگه خطری داره از خیر مولتی گذشتیم؟
. در كتاب كامل توضيح داده‌ام كه قبل از هر نوع دستكاريي بايد ابتدا دستور داس chkdsk x:/f/r را براي همه پارتيشن‌ها يكي پس از ديگري اجرا كنيد ( به جاي X:‎ معادل حرف هر درايو مي‌نشيند ... به كتاب مراجعه نماييد) دوم بر اساس نوع و ظرفيت هاردديسك و نسخه سيستم عامل‌ها بايد از برنامه مديريت پارتيشني كه در ابتداي پست يك توضيح داده‌ام استفاده نماييد و بهتر است كه براي دستكاري پارتيشن‌هاي پرايمري حتمن از CD Bootable اين برنامه‌ها استفاده كنيد. هم چنين باز هم قبل از هر نوع دستكاريي با خود اين برنامه‌ها هم يكبار همه پارتيشن‌ها را چك كنيد.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/05/22
26.gif
103.gif

asemani49

Registered User
لایک‌ها
56
سلام asemani49 عزيز
1.gif

. روش هاي مختلفي براي اينكار و حتا نصب بيشتر سيست معامل هست! ميشه از برنامه مديريت بوت GRUB كه براي اكثر پلاتفورمها نسخه داره! شايد بشه از Bootit BM ه ماستفاده كرد. كلي Utility كوچيك هست كه سيستم عامل‌ها را به شكل لايو يا نصبي كنار هم قرار مي‌دهد. مثل برنامه Sardu كه در اينجا معرفي كرده بودم...
سلام,آقا من که طلبکار شما نیستم که توقع داشته باشم زود جواب من را بدهید.همین اینکه محبت میکنید و راهنمایی یا راه حل ارائه میدهید خیلی ممنون هستم.
با توجه به توضیح شما در این پست و مطالب شما که در کتاب آموزش پارتیشنبندی شما هست,من در میان این دوتا گیج شدم.وقتی یک فلش مموری یک درایو محسوب میشه ما چطور میتونیم OSهای مختلف را روی آن نصب کنیم.همانطور که در کتاب فرمودید ما روی پارتیشنی که پریماری و اکتیو باشه میتونیم ویندوز را نصب کنیم,اما وقتی ویندوز را نصب کردیم و با توجه به این که سیستم فایل مثلا لینوکس(همانطور که میدانید لینوکس روی لوجیکال هم نصب میشه) چیز دیگری است ما چطور این دو تا را کنار هم داشته باشیم.
این را هم در نظر داشته باشید,بصورت لایو منظور من نبوده.نصب کامل روی درایو .

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام asemani49 عزيز
1.gif

یک فلش مموری یک درایو محسوب میشه
. خير! هم با دستور داسي موجود در ويندوز به نام diskpart ميشه يك فلش را همانند يك هاردديسك پارتيشنبندي نمود: اين راهنماي كامل اين دستور: A Description of the Diskpart Command-Line Utility اين يك مثال عملي از اين دستور: Step 1: Format USB Media

. تقريبن همه برنامه‌هاي مديريت پارتيشن هم امكان پارتيشنبندي فلش/sd و ... را دارند همانند محصول كمپاني Easeus كه راهنما و توضيهش در اينجا آمد: Free partitioning the removable device (USB flash drive, memory card) with magic partition manager.

. ابزار كوچكي هم همانند bootIt براي اينكار موجود است: Partition USB Flash Drives

. و كلي ابزار پيشرفته ديگه كه كار نصب چندين بوت مختلف يا سيستم عامل را براي ما راحت مي‌كنند: Boot It USB Pen Drive Apps Search Results

با توجه به این که سیستم فایل مثلا لینوکس(همانطور که میدانید لینوکس روی لوجیکال هم نصب میشه) چیز دیگری است ما چطور این دو تا را کنار هم داشته باشیم.
. پس وقتي ميشود پارتيشنبندي نمود مشكل حل مي‌شود ولي در كل نسخه‌هايي از لينوكس هستند كه امكان نصب برروي فايل سيستم fat را دارند! در گوگل بگرديد خواهيد يافت.

با توجه به توضیح شما در این پست و مطالب شما که در کتاب آموزش پارتیشنبندی شما هست,من در میان این دوتا گیج شدم.
. من در آن كتاب روشي كه تا حدود زيادي توسط كمپاني‌هاي توليد كنند محصولات مديريت پارتيشن به عنوان يك روش پذيرفته شده و استاندارد تشخيص داده شده است، را آموزش داده‌ام. (اگر چه از طرف خود مايكروسافت تاييد يا رد نشده است!)

. ولي همانطور كه اشاره نموده‌ام توسط برنامه‌هاي open source همانند GRUB يا محصول پولي Bootit BM روش‌هاي ديگري كه استاندارد نبوده و احتمال بروز خطا يا ناسازگاري‌هايي چه با سخت افزار يا چه با نرم‌افزار‌ها ممكنه داشته باشند، به وجود آمده است. ولي خب! كاربران حرفه‌اي همواره علاقه به تنگيدن بيشتر و قدرت و توانايي‌هاي فراتر از حد معمول داشته‌اند و دارند! من يك كاربر ساده هستم و در همان حد نيمه استانداردش را آشنايي دارم و متاسفانه از نمونه برنامه‌هاي فوق استفاده نكرده‌ام!
2.gif

. من به شخصه هرگز به دنبال نصب ويندوز يا لينوكس به شكل عادي برروي يك فلش نبوده‌ام ولي با وجود اين همه برنامه و ابزار جانبي همانند نمونه‌هايي كه نام بردم برايم هم عجيب يا غير ممكن نيست نصب هاي مختلف و حتا لايو كنار چند سيستم عامل معمولي + ايميج بوتيبل چند CD برروي يك فلش ديسك!!! (البته من به كمك برنامه Sardu چندين مدل فلش ديسك حاوي ويندوز لايو + ايميج‌هاي بوتيبل CD از برنامه هاي مختلف ساخته‌ام ولي هرگز كنارشان سيستم عامل معمولي نصب نكرده‌ام! شايد اگر برنامه Sardu چنين توانايي هم داشت! چنين كاري مي‌كردم!!!
3.gif
)

پ.ن: يكسري روش‌هاي جالب نصب لينوكس هم در اينجا موجود هست كه البته هيچيك راهي مشابه آنچا شما فرموديد نيست ولي گفتم شايد مفيد واقع شود. مخصوصن توضيح درون Section E ايشان: http://www.justlinux.com/forum/showthread.php?t=130715

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/05/26
26.gif
103.gif

Stranger7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
با سلام خدمت آقای igimax و دوستان انجمن. برادرا / خواهرا اسئلتووووووووووون؟ من دو تا هارد دارم که میخوام بدون در اوردن کابل کامپیوتر از اینها به صورت جداگانه ازشون استفاده کنم. یعنی اینکه یه بار با ویندوز این بیام بالا یه بار با ویندوز اون یکی؟ در ضمن نمیخوام اطلاعات این هارد جدیدم تو هارد قبلیم یا بالعکس دیده شه. یه جورایی میخوام مثل این کنم که: دیدید وقتی دو ویندوز سون و اکس پی رو تو یه هارد نصب میکنید اولش دو تا گزینه میاد که میگه میخواید با کدوم ویندوز بالا بیاید. منم تقریبا یه همچین چیزی واسه هاردم میخوام با این تفاوت که نمیخوام اطلاعات هاردم تو اون یکی دیده شه. ممنون میشم از راهنماییتون در ضمن آقای igimax لینک دانلود )كتاب آموزش پارتيشنبندي و روش‌هاي پيشرفته به قلم IgImAx) خراب است. لطفا رسیدگی کنید.

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Stranger7 عزيز
1.gif

. در ابتدا ورود شما را به فروم دوست داشتني PT و جمع دوستان تبريك عرض مي‌كنم. اميدواريم كه شما رابيشتر در جمع دوستان ديده و از اطلاعات خوب شما استفاده نماييم و لحظاتي خوش را در كنار يكديگر داشته باشيم....
53.gif
54.gif

. بايد يك عكس هم از پارتيشن‌هاي هر دو هاردديسك و از درون يكي از برنامه‌هاي مديريت پارتيشن (غير از برنامه دروني خود ويندوز!) اينجا قرار مي‌داديد تا هم بهتر و هم در صورت وجود حالات خاص! درستتر بشه راهنمايي كرد !؟

من دو تا هارد دارم که میخوام بدون در اوردن کابل کامپیوتر از اینها به صورت جداگانه ازشون استفاده کنم. یعنی اینکه یه بار با ویندوز این بیام بالا یه بار با ویندوز اون یکی؟ در ضمن نمیخوام اطلاعات این هارد جدیدم تو هارد قبلیم یا بالعکس دیده شه...
. براي اينكار بستگي داره كه آيا برروي هر هاردديسك به غير از پارتيشن ويندوز پارتيسن‌هاي ديگري هم موجود است يا نه!؟ و اينكه شما آيا فقط مي‌خواهيد پارتيشن‌هاي ويندوز از ديد يكديگر پنهان شوند يا اينكه كلن وقتي وارد سيستم عامل يكي از هارديسك‌ها مي‌شويد تمامي پارتيشن‌هاي ديسك ديگر هم بايد مخفي شوند!؟ (اگر بيش از يك پارتيشن در آنها موجود باشد!) لطفن به غير از روشن نمودن اين موضوع تصويري هم از پارتيشن‌هاي هر دو ديسك و از درون يكي از برنامه‌هاي مديريت پارتيشن (غير از برنامه دروني خود ويندوز!) در اينجا قرار دهيد.

در ضمن آقای igimax لینک دانلود )كتاب آموزش پارتيشنبندي و روش‌هاي پيشرفته به قلم IgImAx) خراب است. لطفا رسیدگی کنید.
. ممنون كه اطلاع داديد. دوباره چك كردم و لينك اولي (كه از سايت مديافاير است) همچنان درست است ولي لينك دوم Mirror از قبل مشكلي برايش پيش آمده كه در حال مكاتبه براي رفع آن هستم اگر مشكل حل نشد آن را جايگزين يا حذف خواهم نمود.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/06/22
26.gif
103.gif

Stranger7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام Stranger7 عزيز
1.gif

. در ابتدا ورود شما را به فروم دوست داشتني PT و جمع دوستان تبريك عرض مي‌كنم. اميدواريم كه شما رابيشتر در جمع دوستان ديده و از اطلاعات خوب شما استفاده نماييم و لحظاتي خوش را در كنار يكديگر داشته باشيم....
53.gif

خیلی ممنون از لطفتون/ واقعا به داشتن هم وطنی مثل شما افتخار میکنم که این چنین" اطلاعاتتون رو بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما میگذارید. و صمیمانه برایتان آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم.

بايد يك عكس هم از پارتيشن‌هاي هر دو هاردديسك و از درون يكي از برنامه‌هاي مديريت پارتيشن (غير از برنامه دروني خود ويندوز!) اينجا قرار مي‌داديد تا هم بهتر و هم در صورت وجود حالات خاص! درستتر بشه راهنمايي كرد !

واقعیت آقای IGIMAX من در حال حاضر دارم از هارد وسترن که تازه خریدم استفاده میکنم. چون هارد قبلیم بوردش سوخته بود و احتیاج به تعمیر داشت. و الان که دارم اینارو میگم احتمال میدم این هارد وسترنی که دارم الان استفاده میکنم ویروسی باشه چون هیچ انتی ویروسی درونش نصب نیست. به خاطر همین از گذاشتن اون هارد و ویروسی شدنش در هراسم. آخه اطلاعات اون هاردم واسم خیلی مهمه:blush:
ولی اگه خیلی مهمه عکس انداختن! سعی میکنم با تلنگر شما این کارو کنم.
اگه بشه میخوام به صورت گفتاری یه توضیح کوچولو در مورده این دو هارد بدم::rolleyes:
هارد اولم که وسترن 500 گیگ است دارای یک پارتیشن است که همون پارتیشن ویندوزه. ولی در اینده قصد دارم این یک پارتیشن را به 4 پارتیشن افزایش دهم.
و اما هارده دومم که خیلی برام مهمه: دارای 5 پارتیشن است که هر کدام حدوده 100 گیگ فضا هستند. و مارک این هارد دومیم که تعمیریه سیگیت است.

آيا فقط مي‌خواهيد پارتيشن‌هاي ويندوز از ديد يكديگر پنهان شوند يا اينكه كلن وقتي وارد سيستم عامل يكي از هارديسك‌ها مي‌شويد تمامي پارتيشن‌هاي ديسك ديگر هم بايد مخفي شوند!؟ (اگر بيش از يك پارتيشن در آنها موجود باشد!) لطفن به غير از روشن نمودن اين موضوع تصويري هم از پارتيشن‌هاي هر دو ديسك و از درون يكي از برنامه‌هاي مديريت پارتيشن (غير از برنامه دروني خود ويندوز!) در اينجا قرار دهيد.

با اجازتون میخوام کلن اطلاعات و درایوهای این هارد بر روی اون یکی دیده نشه. و بالعکس. البته یه راه از طریق Computer management بلدم که میتونیم باهاش درایوهارو هیدن کنیم که در اونیکی هارد دیده نشه. ولی این کار خیلی وقت گیره و دقیقا اون چیزی نیست که من میخوام.:confused:

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Stranger7 عزيز
1.gif

. دوست عزيز ديدم شما در فروم P30 هم پست زديد جهت اطلاع عرض كنم يك بار ديگر پست اول من را در همين تاپيك مطالعه نماييد چون به روز شده تر از آنجاست! ممنون ...

خیلی ممنون از لطفتون/ واقعا به داشتن هم وطنی مثل شما افتخار میکنم که این چنین" اطلاعاتتون رو بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما میگذارید. و صمیمانه برایتان آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم.
. ممنون عزيز و اميدوارم كه مفيد هم واقع بشه!؟

و الان که دارم اینارو میگم احتمال میدم این هارد وسترنی که دارم الان استفاده میکنم ویروسی باشه چون هیچ انتی ویروسی درونش نصب نیست. به خاطر همین از گذاشتن اون هارد و ویروسی شدنش در هراسم. آخه اطلاعات اون هاردم واسم خیلی مهمه
blushsmiley.gif
. جاي نگراني نيست!
5.gif
لطفن به ترتيب زير عمل كنيد:

1) لطفن به اين تاپيك http://forum.persiantools.com/t172763.html رفته و دقيقن چهار مرحله ذكر شده را انجام دهيد و نتيجه گزارش‌ها را برايم در همان تاپيك ارسال كنيد تا برسيشان نمايم.

2) در اين بين، لطفن پست شماره 4 از همان تاپيك را هم كامل مطالعه نماييد. به خصوص به كمك برنامه gpedit اتوران ويندوز را از كار بياندازيد. سپس يكي از ويروسياب‌هاي معرفي شده در آنجا، چه Avast يا Avira را دنلود نماييد. براي شروع بد نيست Avast را بگيريد چون هيچ تنظيم اضافه‌اي نمي‌خواهد (فقط براي Update بايد از يك هيتلرشكن يا چيز-پي-ان استفاده كنيد چون كمپاني فوق آپديتش را رو ما بسته!) در ضمن Avast داراي توانايي Scan در زمان Boot هم هست. پس از دنلود و نصب Avast و اسكن همه درايوها نتيجه را به من اطلاع دهيد.

با اجازتون میخوام کلن اطلاعات و درایوهای این هارد بر روی اون یکی دیده نشه. و بالعکس. البته یه راه از طریق Computer management بلدم که میتونیم باهاش درایوهارو هیدن کنیم که در اونیکی هارد دیده نشه. ولی این کار خیلی وقت گیره و دقیقا اون چیزی نیست که من میخوام.
tiredsmiley.gif
. براي چنين كاري مشكلي نيست! من تجربه عملي با مديريت بوت Acronis داشتم و مي‌دانم كه چنين كاري را مي‌تواند انجام دهد!(الان جزيياتش را يادم نمي‌آيد ولي توان چنين كاري را دارد!) ولي گاهي هم تجربه قاطي كردن اين برنامه را هم داشتم! من تجربه عملي با BootIT ندارم ولي آن هم مي‌تواند چنين كاري را انجام دهد. (در پست اول توضيح داده‌ام)

. براي آيند و زماني كه ديسك شما درست شد، حتمن تصويري از پارتيشن‌هاي نهايي هر دوديسك در اينجا قرار دهيد. برنامه easeus partition manager - Home edition براي شروع به دليل كم حجم بودن و مجاني بودنش مناسب است. در آينده از محيط ساده ولي عالي اين برنامه عكس تهيه نماييد.

. اما اگر از پست 4 همان تاپيك يكي از آن ويروسياب‌ها و فايروال Comodo را برروي هر دو ويندوز نصب كنيد و به خوبي هم كار با آنها را فرا گيريد و به درستي هم از آنها استفاده نماييد! تقريبن 99% نيازي به مخفي كردن همه پارتيشن‌ها نخواهد بود و فقط همان پارتيشن‌هاي سيستم عامل از هم مخفي شوند كافيست!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ

IgImAx
91/06/23
26.gif
103.gif

بالا