برگزیده های پرشین تولز

آموزش ویژوال بیسیک برای دوستداران دانش برنامه نويسی ويژوال بيسيک

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
خوب سلام به همه دوستان
منم امدم بگم هستم:rolleyes:
یک زمانی وی بی درس میدادم البته مبتدی
خوب چند تا سورس ساده برای سر کلاس داشتم
حالا جلوبریم منم سورسها رو می زارم:happy: :happy:
همگی موفق باشید

_

black_jack_of_black_city

Registered User
لایک‌ها
73
با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
اینو میگم

qrad0m.jpg

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
من فکر کردم پست 20 رو میگی...

آره همونه اصالتا مبنای این تاپیک همین کتابه..

ما از روی همین کتاب میریم جلو حتما سریع تهیه کن

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
به نقل از black_jack_of_black_city :
فردا رفتم که بگیرمش

این کتاب از مبتدی شروع نکرده به عنوان تکمیلی همون کتابی که بهت معرفی کردم خوبه
اون حتی اولش یک دور دستورات کلیدی بیسیک هم رو گفته
حالا میل خودت من دوتا شون خوندم به نظر من این کتاب خیلی سریع از دستورات اصلی وی بی رد شد

موفق باشی:rolleyes:

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
با سلام جناب سالک

لطفا در مورد هر یک از این مواد داخل TOOL BOX و مورد استفاده هر یک توضیح مختصری بدید.

ممنون.

qsnk3l.jpg

james007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
کی میتونه لینک دانلود کتاب زیر رو پیدا کنه و اینجا قرار بده (با Resume)
1576102831.01._SCMZZZZZZZ_.jpg

Completely explains the crucial Visual Basic tool set in detail. Covers the best Visual Basic programming practices, from design tools to flowcharts. Contains 1,000 pages of everything Visual Basic 6, from radio buttons and checkboxes to XOR drawings, OLE automation, DHTML page design, and Internet Explorer 4 support.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با سلام.
بحثي پيرامون ((فرق سي و وي بي)) در تاپيك زير در جريان است.
من در سطح مبتدي خود چيزهايي گفتم. نظر علماي عظام ، متاع است.

نام تاپيك:فرق سي و وي بي
آدرس:
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=39749

با تشكر.
.

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام
توضيح تول بار :
براي اشتايي هر قسمت رو شماره بندي ميكنيم
يعني به اين صورت
2 1
4 3
....
1-خوب اولي كه الان شلكت شده براي جابجايي شي ها گرفتن شي ها و ....
2- ابزار picture box و يا همون تصويره كارش نمايش عكسه و ميشه در حالت پيش رفته براي ساخت toolbar ها ازش استفاده كرد
3-ليبل lable : براي اضافه كردن يه متن يا توضيحات روي فرم استفاده ميشه . البته ميشه از اون به عنوان دكمه هاي ساده استفاده كرد
4- پنجره متن يا textbox . هنگامي كه ميخواهيد متني رو از كاربر بگيريد از اين شي استفاده ميشه
5- frame يا فريم : براي قسمت بندي اشياء استفاده ميشه مثلا قسمت ورودي روتوي اون ميشه قرار داد.
6- command button يا دكمه : فكر كنم توضيح نخواد
7- check box با چك باكس : براي قرار دادن حالت هاي كه كاربر ميتونه انتخاب كنه
8- option box يا دكمه انتخابي يا راديويي: براي نمايش چندين وضعيت كه يكي از اون ها قابل انتخابه بكار ميره
9- combo box يا پنجره متن با حالت هاي از قبل تعريف شده : براي نمايش چندين وضعيت بكار ميره كه كاربر ميتونه يكي از اونها رو استفاده كنه
10- list box يا پنجره ليست ها : براي نمايش چندين قسمت بصورت ليست بكار گرفته ميشه
11 و 12 - scroll bar يا نوار پيمايش ها : فكر كنم توضيح نخواهد . فقط يكي براي حالت افقي ( اولش h ) دراه و ديگري براي حالت عمودي ( v) است
13-timer : همونطور كه از اسمش بر مياد يك تايمره كه با رسيدن به مقدار تايين شده كدي رو انجام ميده
14-Drivelistbox : كه تمامي درايو هاي موجود سيستم را نمايش ميده و ميتوان درايوي را از درايو هاي نمايش داده شده را انتخاب نمود
15-dirlistbox: كه تمامي فولدر هاي كه در مسير معين شده قرار داره رو نمايش ميدهد و ميتوان فولدري را انتخاب كرد
16-filelist box : كه تماي فايلهاي كه در مسير معين وجود دارد را نمايش ميدهد . اما فولدرها موجود در مسير معين شده را نمايش نميدهد. ميتوان فايلي از فايلهاي نمايش داده شده را انتخاب نمود
17-shape : توسط اين ابزار ميتوان اشكال هندسي ساده را با ان نمايش داد بجز خط
18- line: روي تصوير ميشه خطي رسم كرد .
19- image و يا تصوير : مثل picture box ميماند .البته داري تفاوت هاي است كه بايد بصورت كلي در مورد انها بحث شود .
20-data براي كار با ديتا بيس ها استفاده ميگردد
21- ole : براي ازتباط پويا با برنامه هاي ديگر يا استفاده انها در برنامه خود ميتوان از اين شي استفاده نمود.

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
به نقل از black_jack_of_black_city :

شما همون کتاب معرفی شده رو بگیر اینجا اساتید هستن و به من و شما سورس کد و غیره رو آموزش میدن...

نگران نباش و مطالب رو دنبال کن که عقب نمونی...

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با سلام.
و با تشكر از استاد عزيزم آقا سعيد كه با سطح بالاي كارشان ، لطف كرده اند و toolbox را شرح داده اند . زحمت شما به غير از ارزش علمي ، معني هاي بلند اخلاقي دارد.

اما من پيرو توضيحات كامل شما ، در سطح خودم توضيح مي دهم ولي بگم كه باز مطالب من ممكنه پر غلط باشه كه اگر دوستان اصلاح نكردند با احتياط نگاه شود.

اولا من براي فهم خودم ابزارها را به د دسته تقسيم مي كنم.
اول ورودي .
دوم خروجي.

ولي از ابتداي كلام اين تقسيم بندي غلط است.
چون اكثر ابزارها ، مي توانند هم براي ورودي استفاده شوند و هم براي خروجي.
نمونه بارزش textbox است. كه هم ميشه از كاربر input گرفت. و هم ميشه براي نمايش نتايج برنامه استفاده كرد.

دكمه(كامند باتن) ، شايد در اين ميان خالص ترين باشد. چون فقط ورودي است و كليك را دريافت مي كند.

در تقسيم بندي بعدي:
ميشه ابزارها را به 3 دسته تقسيم كرد .
اول سبك.
دوم متوسط.
سوم سنگين.

به عنوان مثال اگر كارتان با image راه ميافته از picturebox استفاده نكنيد چون بسيار ابزار سنگين تري است نسبت به image .
والله سوادم قد نمي دهد كه چرا . و اگر مزاحم آقا سعيد نبودم مي پرسيدم كه آيا ميشه هر ابزار را يك كلاس دانست كه داراي تعدادي متغير و تابع است؟ و كلاسي كه توابعش بيشتر باشه ، سنگين تر است.

به دوست خوبم kosla كه خيلي ازشان ممنونم چون كه محيط را فراهم كرده براي يادگيري من بگويم كه هر ابزار تعدادي property داره و تعدادي method .
متدها مثل توابع دروني هر ابزار است كه براي ما خيلي خادمانه كار مي كنند.
حال از آقا سعيد مي پرسم كه آيا اين متد ها ، همان متدهاي كلاس در سي نمي تواند باشد؟

اما property ها را ميشه متغير دانست كه چون متغير ها انواع دارند ، پس پراپرتي ها هم انواع دارند.

چون انواع متغير گفته نشده ، من كمي توضيح بدهم. خيلي ساده است قضيه. يكي درون خودش عدد نگه مي دارد. و يكي كلمات ساخته شده با حروف. مثلا 2 و مورد بعدي table .
مورد سوم از انواع متغير بولين است كه مقدارهاي درست و نادرست مي گيرد. بعدي ها هم ديگه يادم نيست.
==== = = == = == =
داشتيم راجع به ابزارها صحبت مي كرديم كه بحث منحرف شد. ببخشيد.
از سبك ترين ابزارها line و shape است. ابزار شكل(shape ) با تغيير يك property اش مي تواند دايره و مربع (شايد چيز ديگه هم باشد. مراجعه كنيد) بشود.

ليبل هم كه اسمش مي گه چيه. يعني برچسب. مثل برچسب قيمت روي فرم ميشه چسباند و چيزي رويش نوشت.

فريم و چك باكس و آپشن باكس ، معمولا با هم بكار مي روند و براي اين بكار مي روند كه كاربر تيكي بزند و انتخابي كند.

ابزارهاي درايو و دايركتوري و فايل هم براي رصد هارد است كه واضح است.

ليست باكس و كومبو باكس براي دريافت و نمايش يك سري اسم مثلا خوبه. كه ابزارهاي قشنگي هستند. يك جا خوندم كه اگر محدوديت جا روي فرم هست بجاي ليست باكس كه درازه از كومبوباكس استفاده كنيد كه جمع شو است.
مثل صندلي هاي قطار كه جمع مي شوند مي روند روي ديوار.

= = = = = = = = = = == = = = = =

من تقريبا به تمامي ابزارهايي كه آقا سعيد فرمودند يك اشاره كردم.
هدفم اين بود كه با زبان ساده تري بگويم كه شما اخت بشويد با ابزارها.

حالا كمي خرده بحث.

تايمر : مثلا مي گذاريم روي 1 ثانيه و سر يك ثانيه عمل مي كنه و هر چي كد داخل رويدادش ما نوشته باشيم اجرا ميشه.
يك بازي كه با ويژوال بيسيك نوشته شده بود را دانلود كردم. بازي قشنگي بود.
دو تايمر داشت برنامه. يكي هر n ميلي ثانيه چك مي كرد كه زير پاي آدمك خالي است يا نه. اگر خالي بود ، آدمك مي افتاد پايين. خيلي باحال بود.
حالا شما بي تايمر اگه بخواهي اين كار را بكني چطوري ميشه؟ كمي فكر كن.
هر چي بيشتر فكر كني بيشتر فرق برنامه رويدادگرا را با برنامه ساخت يافته متوجه خواهي شد.
البته از شما چه پنهان كه من معناي اين دو اصطلاح را نمي دانم ( رويدادگرا و ساخت يافته) .
من هدفم اينه كه اين وسط بحث بياندازم و خودم چيز ياد بگيرم.

بيشتر سئوال بپرس. سئوالاي خرده را هم بپرس. از فرصت استفاده نكني از دستت رفته.
من خودم بيشتر جاهايي را مي نويسم كه بلد نيستم. تا يك نفر گير بده و چيز ياد بگيرم. فوقش بهم كمي هم بخنده. مگه بده كه دل كسي شاد بشه؟
.

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
ممنون از توضیحات TOOL BOX:
من سوالاتی در مورد بعضی از OBJECT ها برام پیش اومده:

1) FRAME رو متوجه نشدم.

2) TIMER رو هم اگه میشه با مثال بگید.

3) فرق DIR LIST BOX با FILE LIST BOX چیه ؟

4) کار SHAPE رو هم نفهمیدم مثل اینکه شبیه LABLE عمل میکنه. چون هیچ کاری نتونستم باهش بکنم.

5) در مورد DATA که ارتباطش با DATA BASE چیه ؟

6) OLE رو هم نفهمیدم.

اگه با مثال بصورت توضیح باشه خیلی بهتره .

ممنون.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
سلام. چشم.
من الان ميروم تايپ مي كنم جوابتان را و پست مي كنم. فعلا اين توضيحات را كه آماده كرده ام تقديم مي كنم.

============================

من براي اين كه بگم كه چقدر دست شما بازه براي كار،
از يك ليبل به جاي دكمه استفاده كردم.
چون تقريبا تمام ابزار ها به رويداد كليك مي توانند واكنش نشان دهم.
در برنامه زير ، ليبل در رويداد كليكش ، پراپرتي top اش كمي تغيير مي كنه و بعد به سر جاي خود برمي گرده.
براي اينكه تغيير مكان آنقدر سريع نباشه كه نبينيمش ، من يك حلقه اضافه كردم كه بي مرود تا يك شماره اي بشمارد تا تاخير ايجاد بشه.
در ضمن پراپرتي رنگ بك گراند ليبل را هم زرد كردم تا شبيه دكمه بشه.

کد:
Private Sub Label1_Click()
Label1.Top = Label1.Top + 80

Print "lable1 click shod"

For a = 1 To 100000
Next

Label1.Top = Label1.Top - 80
End Sub

a3.gif

فريم را هم با شكل مي گويم تا قضيه جا بيافته.
.

بالا