برگزیده های پرشین تولز

آموزش ویژوال بیسیک برای دوستداران دانش برنامه نويسی ويژوال بيسيک

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
منتظر شما هستيم.
.
ولي چون شما هم با دلفي و هم با وي بي كاركرده ايد ميشه
برتري هاي دلفي نسبت به وي بي را بگيد.
.

Arash_j13

Registered User
لایک‌ها
2
من قدیما زیاد در مورد بررتی زبان ها بحث کردم اخر به این نتیجه رسیدم مهمترین نکته برای انتخاب زبان تسلط و انتظار برنامه نویس از برنامه باید باشه
اما در حالت کلی از مهمترین برتری هاش به وی بی می شه از این موارد نام برد

پایه دلفی آبجکت پاسکال هست که بسیار ساخت یافته تر از بیسیکه
این زبان کاملا شی گراست در حالی که وی بی این طوری نیست

دلفی کد های رو به طور خودکار به صورت بهینه کامپایل می کنه
دلفی کتابخانه بسیار گسترده ای داره که نیازه بسیاری از برنامه نویس رو برآورده می کنه
دلفی تکنولوژی CLX رو داره و با اون می تونه برنامه هایی برای لینوکس بنویسه مستقل از سستم عامل و وابسته به کتابخانه Qt

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
به نقل از Arash_j13 :
من قدیما زیاد در مورد بررتی زبان ها بحث کردم اخر به این نتیجه رسیدم مهمترین نکته برای انتخاب زبان تسلط و انتظار برنامه نویس از برنامه باید باشه

دلفی کتابخانه بسیار گسترده ای داره که نیازه بسیاری از برنامه نویس رو برآورده می کنه
دلفی تکنولوژی CLX رو داره و با اون می تونه برنامه هایی برای لینوکس بنویسه مستقل از سستم عامل و وابسته به کتابخانه Qt

منم با نظر شما کاملا موافقم
ولی و بی سه تا حسن داره یکی ساده ترین زبان برنامه نویسی دنیاست
دومم: این همه مرجع درموردش هست
وسوم: و مهم تر از همه کار ماکروسافته شما (به قدرت دات نتش که دیگه اعتقاد دارید) و آینده داره .همون طور که بورلند c++ جمع شد یک روزم نوبت دلفی میرسه از دلفی 7 به بعد دلفی چیز تازه ای برای گفتن نداشته ولی هنوز
از وی بی سره ولی با دات نت فابل مقایسه نیست بهر حال من تازمانی که که کاملا دات نت جانیفتاده باهاش کار می کنم
سعید:happy: :happy:

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
به همگی توصیه می کنم این کتاب حتما دانلود کنن خیلی کامله

http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=32428

همه مطالب این سایته

http://sheidaian.persianblog.com/

وافعا وبلاگ پر باری بود حیف............. کسی نمی تونه نویسندش پیدا کنه تواین فروم عضوش کنه

موفق باشید
سعید
راستی یکی یک هاست خوب سراغ نداره فایلام اونجا آپلود کنم اگه ftp هم داشته باشه بهتره
آخرش میرم یک هاست می خرم:( :( :(

aie_saber

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Arash_j13 :

سلام آرش جان
اولاً ببخشید خارج از موضوع پست میزنم
بهترین کتاب فارسی آموزش دلفی و پاسکال چیه ؟؟؟
همچینین بهترین منبع لاتین پاسکال و دلفی چیه ؟؟؟
( فرض بر اینکه که طرف هیچی از دلفی و پاسکال بارش نیست )
ممنون :)

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
باسلام به همه دوستان من میخواستم امروز در مورد
فایل های Run-Time در وی بی چد نکته عرض کنم البته با اجازه اساتید محترم
ویژوال بیسیک(البته تا قبل از xp sp2) بر خلاف دلفی و ویژوال c که پس از کامپایل شدن برنامه فایل EXE آن دیگر نیازی به فایل های سیستمی ندارند
در عوض فایل exe که توسط وی بی کامپایل شده برای اجرا بر روی سیستم هایی فاقد وی بی هستند نیاز به این فایل ها سیستمی را دارند
که به عنوان مثال به مهمترین آنها یعنی msvbvm60.dll می توان اشاره کرد که درون پوشه system32 ویندوز قرار دارد .که مجموعا برای اجرای حتی یک فرم خالی نیاز به حدود 7تا فایل سیستمی با حجم حدود 7 مگ می باشد
که در صورت وجود نداشتن این فایل ها بر روی سیستم بر نامه شما بر روی آن سیستم اجرا نخواهد شد(البته به همین دلیل استفاده وی بی از از فایل های اشتراکی می باشد که حجم فایل های exe آن از تمام زبانهای دیگر کمتر می باشد برای یک فرم خالی حدود 20 کیلو بایت در مقابل حدود 200 الی 300 کیلو بایت دلفی و vc )البته این موارد تا قبل از وارد بازار شدن win xp sp2 صحت داشت بدین صورت که بعد از sp2 تا زمانی که ازکنترل های استاندارد(کنترل های پیش فرض نوار ابزار وی بی) استفاده می کنید نیازی به هیچ فایل دیگری برای اجرای برنامه ندارید البته در غیر این صورت باید فقط همان فایلی یا کامپوننتی را که استفاده کرده ایم را باید با فایل exe برنامه برداریم
بازم دست بیلی درد نکنه ........
خوب دوستان اگه اشتباهی کرده بوذم تصحیح کنید
ممنون
:lol:

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
ممنون از همگی بخصوص اساتید که پا به پای ما دانش آموزان دارن میان.

توضیحات واقعا عالیه و خیلی خوب داره پیش میره خدا رو شکر...

کتاب مورد بحث ما که 360 صفحه داره تا صفحه 40 در مورد تاریخچه زبانها و سیر تحول آنها گفته و چندین صفحه آخر

یعنی تا صفحه 40 در مورد نمای برنامه و آبجکت ها و کاربرد هر یک توضیحاتی مختصر داده که با توضیحات شما وقتی

ادغام میشه آنچنان واضح و روشن میشه که درکش خیلی آسان تر و قابل توجیه تر میشه.

همچنین برای هر آبجکت هم تمریناتی رو گفته که ما روش کار کردیم و با کمک شما دستمون راه افتاده مثلا همون

فریم یا فایل لیست رو تو این کتاب کمی سطحی گفته که با توضیحات شما قابل درک شد.

حالا از صفحه 40 به بعد این کتاب به معرفی و بررسی پنجره کد پرداخته و اجزای داخلش رو توضیح داده.

مایلید ابتدا با این پنجره و اجزای اون آشنا بشیم.؟

و طرح سوالاتی مثل:

چرا روی هر آبجکت کلیک میکنیم یک پنجره کد با محتویات مختلف میاد و ...

qxsyti.jpg

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با تشكر از سعيد وي بي من هم حس كردم موقع اين بحثه ولي نمي دونستم شما پست زديد . بهر حال منم پستم را مي فرستم.مطلبتان خيلي جالب و مفيد است. واقعا ايول.
-------------------------------------------------------
اما شما،
احسن به دوست خوبم. تسلط به پنجره كد خيلي مهمه.
من همين الان چيزايي راجع به اين قضيه تايپ مي كنم.
===================================
با سلام.
من خودم به ويژوال بيسيك احاطه ندارم و يك ديد بسته دارم. ديد خود را در زير مي نويسم تا دوستان لطف كنند و اصلاح كنند.

من با ويژوال بيسيك پيشرفته سروكار نداشته ام. منظورم از پيشرفته ، كارهاي خاصي است كه به جز قالب كلاسيك ميشه انجام داد. يعني با هنر برنامه نويس از زبان كارهايي را بكشيم كه زياد روتين نيست.
اما در حالت ساده و مبتدي ويژوال بيسيك ........

من فرض مي كنم كه ويژوال بيسيك ، همان كدهاي gwbasic و gbasic است. و اين كدهاي ساده ، در ويژوال بيسيك به ابزارها و چهره ويندوزي مجهز شده اند.
منظورم از ابزارها ، همان ابزارهاي جعبه ابزار است. و ابزارهايي كه مي شود به آنها افزود.
همچنين بعضي جلوه ها ، مثل منودار كردن برنامه توسط ((منو اديتور)).
بعد مي توانيم توابع خود را بسازيم كه در درون اين توابع از همان سينتكس ساده qbasic استفاده مي شود.

البته من بايد توابع ويژوال بيسيك را هم در نظر بگيرم. و خزانه دانسته هاي من از توابع ويژوال بيسيك كم است . شايد منابعي باشد كه توابع آماده ويژوال بيسيك را عرضه كند.
در كتاب مورد بحث اين تاپيك زياد به توابع ويژوال بيسيك اشاره نشده.

مثال از توابع مثل تابع format و راندوم.

در سي همه كارها را توابع انجام مي دهند. البته ويژوال سي منظورم نيست و سي خالص منظورمه.
ولي در ويژوال بيسيك متدهاي ابزارها هم ابزارهايي قوي است.
پس در ويژوال بيسيك متدهاي ابزارها(كه خود در اصل تابع هستند) و توابع ويژوال بيسيك ،
..... با هم در خدمت همان كدنويسي ساده qbasic ئي است. اساتيد گرامي خواهشمند است از تجربيات خود و ((نگاه جامع تر و كامل تر )) خود ما را بي نصيب نگذاريد.
.
== = == = = = = == = = == = == = == = = =
يكي از منوهاي ويژوال بيسيك را هم شرح مي دهم.

منوي فرمت:

كلا 6 تاي اول براي اين است كه ابزارها را زيبا تر روي فرم بچينيم. مثلا دو تا را از كنار موازي كنيم يا از بالا. يا هم اندازه كردن دو ابزار و كلا چيدماني كه با دست(ماوس) شايد نشود انجام داد.

بعدي order است. كه به ما اين قابليت را مي دهد كه ابزاري را رو يا زير ابزار ديگر قرار دهيم.
آخري هم كه قفل كردن است تا ابزارها اشتباهي بعد تنظيم دلخواه تغيير نكنند.
من خيلي سورس هايي را كه دانلود مي كردم، در وهله اول ابزارها قفل بود كه به سادگي از حالت قفل خارج مي كردم و تغيير مي دادم.
.
= == = = = = = = == = = = == = =
در منوي view شما مي توانيد از دو تاي اول براي تعويض پنجره استفاده كنيد و بقيه را هم يك نگاهي بكنيد ، تنظيمات مفيدي در آنها مي توانيد انجام دهيد.

در منوي فايل به جز موارد save و open ، گزينه make *.exe را داريم كه فايل اجرايي براي شما مي سازد و زان پس بي باز كردن محيط ويژوال بيسيك برنامه شما قابل اجراست.
و براي اينكه به هر كامپيوتري ببريد بتواند اجرا شود ، يا بايد در آن كامپيوتر ويژوال بيسيك نصب باشد يا براي برنامه خود ستاپ بسازيد يا فايلهايي را دستي ببريد. يك مجموعه 1 مگائي است كه وقتي بريزيد روي كامپيوتر هدف ، برنامه هاي وي بي اجرا مي شود. و لينكش را من دارم.
.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53

پنجره كد:

روي هر ابزار كه دابل كليك كنيد ، پنجره كد باز ميشه و دو خط آماده اضافه ميشه و شما وسط آن دو خط كدتان را مي نويسيد.

بايد بدانيد كه وي بي براي هر ابزار يك ((رويداد غالب)) تعريف كرده. مثلا كليك براي دكمه.
فايده آن اينه كه چون اكثرا از دكمه براي كليك روي ان استفاده مي كنند با دو تا كليك ، سريع محيط آماده ميشه.
فعلا لازم نيست من بگم كه رويداد غالب هر كدام چيه. خودتان روي هر كدام كه دابل كليك كنيد ، رويداد قالب را مي فهميد چيه.

= == = = = == == = = == = = ==
اما بگذاريد نگاهي به پنجره كد بكنيم.
دو تا كومبو باكس بالاي پنجره داريم. در يكي ابزار را انتخاب مي كنيم و در ديگري نوع رويداد آن ابزار را .
ديگه چي از اين بهتر؟
براي هر رويداد از هر ابزاري مي توانيم كد بنويسيم.
همين . تمام شد.
== = = == = = == = = == = = =
وقتي برنامه بزرگ ميشه شايد سخت باشه كه همه كدها جلومون باشه. دو تا دكمه كوچك پايين و سمت چپ پنجره كد هست كه به شما اين اختيار را مي دهد كه (( يا همه كدها را با هم داشته باشيد)) (( يا فقط كدهاي يك ابزار را.))

== = = == = == = = = == = = == =

علاوه بر همه ابزارها و خود فرم كه معمولا قبل از اضافه كردن هر ابزاري وجود دارد، در كومبوباكس ابزارها ، ما انتخاب GENERAL را هم داريم. كه مثلا option explicit و متغيرهاي عمومي شاملش هستند.

يادآوري: متغير عمومي در كل فرم داراي شناسنامه است.
== = = == = = == = = ==
هر موردي كه نگفتم را بگيد تا تكميل بشه.
.

.

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
جناب سالک بیزحمت یکم نقش این GENERAL رو در پنجره کد روشن تر میکنید ؟

مرصی از زحمات.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
چشم.
.
ببينيد شما اول از دو دكمه كوچك پايين و سمت چپ پنجره كد ،
بايد سمت چپي را كليك كني.
.

a7.gif

حالا كد زير را به پنجره كد اضافه كن
کد:
[color=blue]Option Explicit
Dim a As Integer
[/color]
Private Sub Command1_Click()
Print "vb"
End Sub

Private Sub Form_Load()

End Sub

حالا از كومبو باكس سمت چپي ، به ترتيب GENERAL و form و command1 را انتخاب كن. (البته قبلش من يك دكمه هم روي فرم انداخته بودم.)

حالا با انتخاب GENERAL مي بيني كه فقط قسمتي كه من با رنگ آبي نشان داده ام به نمايش در ميايد.
همه اينها براي اينه كه وقتي برنامه بزرگه، سريع كدها را بتوانيد بگرديد.
.

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام خوب هستيد
از زبان شيرين وي بي خوشتون اومده يا نه ؟
خوب شايد بهتر باشه كمي هم در مورد متغير ها صحبت بشه
متغير ها چي هستند ؟
كلا متغير چيزي كه حين اجرا برنامه تغيير ميكنه مثلا
يك برنامه داريد كه با هر بار كليك كردن روي دكمه اي به شمارنده اي عددي اضافه ميشه - خوب اين شمارنده يك متغير است .
توي وي بي چندين متغير اصلي داريم . اونايي كه يادم هست رو و زياد كاربرد داره رو معرفي ميكنم

- string : يا رشته كارش نگه داري يك عبارته مثل saeed
نحوه تعريف:
کد:
dim mystring as string
يا
کد:
dim mystring$
نحوه قرار دادن عبارتي در اين رشته
کد:
mystring="saeed"
تعريف متغيري از نوع رشته اي كه مثلا 10 حرف رو شامل بشه
کد:
dim mystring as string*10
همونطور كه ميبينيد با استفاده از ×10 ما ميتونيم به وي بي بگوييم متغير ما چند حرفي بايد باشه
براي اضافه كردن دو متغير رشته اي به هم ميتونيم از كد زير استفاده كنيم
کد:
str1=str2 + str3
يا
کد:
str1=str2 & str3
البته اين دو روش اضافه كردن يه مقداري با هم فرق دارند

2- integer
يك عدد صحيح در بازه 32768 - تا 32767
نحوه تعريف
کد:
dim a as integer  يا dim a%
نحوه مقدار دهي
کد:
a= 10
براي اضافه و يا كم كردن دو عبارت از - و + بين دو متغيير استفاده ميكنيم
کد:
a=b+c يا a=b-c

-Long
مثل integer است اما بازه ان بزرگ تر است 2,147,483,647- تا 2,147,483,648
نحوه تعريف
کد:
dim a as longيا dim a&

-Double
مثل integre است اما 2 تفاوت دارد
---- ميتواند عداد اعشاري را هم در بر بگيرد
---- بازه ان براي عداد مثبت بين 4.94065645841247e-324 تا 1.79769313486232e308 و براي اعداد منفي بين
1.79769313486232e308- تا 4.94065645841247e324- است
نحوه تعريف
کد:
dim a as double يا dim a#

- single
مثل double است اما
---- بازه ان براي عداد مثبت بين 1.401298e-45 تا 3.402823e38 و براي اعداد منفي بين
3.402823e38 - تا 1.401298e-45- است
نحوه تعريف
کد:
dim a as single يا dim a!

- byte
اعداد بين 0 تا 255 را قبول ميكند و در واقعه كد حرف در ان ريخته ميشود
نحوه تعريف
کد:
dim myByte as byte

-boolean
دو مقدار درست true و يا false را ميگيرد
کد:
dim myBolean as boolean
نحوه مقدار دهي
کد:
mybolean=true يا myboolean=false
نحوه ادغام چند متغير boolean
استفاده از دستوارت and ,or,xor و.... است
مثلا
کد:
myboolean1=myboolean2 and myboolean3

-Dim a As Variant
حالت پيش فرض وي بي هر نوع متغييري رو ميتونه بگيره
نحوه تعريف
کد:
Dim a As Variant  يا dim a
نحوه مقدار دهي
کد:
a=12
a="saeed"

فكر نميكنم متغيري از جا افتاده باشه اگه شده بگيد تا اگه ميدونستم توضيحشو بگم

نكته ما ميتونيم يك متغير رو در وي بي از نوع پنجره ها ( انواع مختلف مثل دكمه -تكس باكس و ... تعريف كنيم )
و همچنين ميتونيم يك متغير رو از نوع شي هاي گوناگون هم در نظر بگيريم

اميدوارم كمك كنه :happy:

james007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام
این هم هست.
کلمه اي در VB که اغلب به جاي Dim به کار مي رود.
545.png

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
سلام.
من دنبال اين كلمه بودم.
شما گفتيد.
متغير از لحاظ طول عمر دو نوع است.
يكي استاتيك
و ديگري ديناميك
در كد شما مقدار متغير محفوظ مي ماند.
يعني با هر بار فشردن دكمه دو واحد به متغير اضافه ميشه.
اگر اين كلمه نبود، بعد هر فشردن متغير از اول ساخته و مقدار دهي ميشد.
ديناميك هم بدون استفاده از كلمه استاتيك به طور خودكار است. يعني ديفالت همانا ديناميك است.
.
--------------------------------------
براي اينكه جا بيافته قضيه همين كد را يك بار با كلمه استاتيك اجرا كنيد يك بار بدون آن.
در حالت ديناميك عدد اضافه نمي شه.
.

=========================
==========================

با سلام.
هر روال را ميشه يك جزيره دانست كه وقتي واردش مي شويم چادر مي زنيم و وقتي مي خواهيم خارج شويم ، چادر خود را جمع مي كنيم. اين چادر همان متغير منطقه اي (موقتي) است.
و متغير استاتيك مثل انباري است كه در اين جزيره داريم.
يعني هر چه درونش بگذاريم در مراجعات بعدي دست نخورده مي ماند. و هر تغييري در سفر قبلي خود به اين جزيره اعمال كرده باشيم هم در سفر بعدي وجود خواهد داشت.

اما متغير عمومي مثل هوايي است كه بر فراز تمام جزاير در جريان است. يعني متغير عمومي در تمام اقيانوس و جزايرش شناخته شده است.
ولي فقط در اقيانوس خودش.
در اقيانوس بعدي(فرم 2) متغير عمومي فرم 1 شناخته شده نيست.
ولي متغير گلوبال به همين خاطر جهاني ناميده مي شود كه در تمام اقيانوس ها شناخته شده است.
متغير گلوبال را بايد در ماژول تعريف كرد.
.

.

black_jack_of_black_city

Registered User
لایک‌ها
73
با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
منتظر بقیه هستیم

اگه کسی هم کل توضیحات رو میخواد این فایل رو بگیره کل نکات کلیدی که گفتن

فایل های ضمیمه

• ????? ?? ??.doc
    299.5 KB · نمایش ها: 142

Arash_j13

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از saeed_vb :
منم با نظر شما کاملا موافقم
ولی و بی سه تا حسن داره یکی ساده ترین زبان برنامه نویسی دنیاست
دومم: این همه مرجع درموردش هست
وسوم: و مهم تر از همه کار ماکروسافته شما (به قدرت دات نتش که دیگه اعتقاد دارید) و آینده داره .همون طور که بورلند c++ جمع شد یک روزم نوبت دلفی میرسه از دلفی 7 به بعد دلفی چیز تازه ای برای گفتن نداشته ولی هنوز
از وی بی سره ولی با دات نت فابل مقایسه نیست بهر حال من تازمانی که که کاملا دات نت جانیفتاده باهاش کار می کنم
سعید:happy: :happy:
از نظر سادگی دلفی چیزی از وی بی کم نداره زبان پاسکال زبان ساده و در عین حال قدرتمندیه

در مورد دلفی مرجع بورلند بسیار کامله تقریبا هر چی بخوایید هست البته مراجع دیگه ای هم هست پس اینم هیچی
خب دلفی هم کار بورلند شرکتی که سابقه بسیاری در ساخت کامپایلر داره و بسیار هم موفق بوده تا به حال
دلفی در نسخه 9 متحول شد با پیوند خوردن به سایر محصولات بورلند محیط بورلند استادیو به وجود اومده شما می تونید به دلفی دات نت و سی شارپ یا دلفی و سی ++ کد نویسید دلفی در مورد تکنولوژی CLX هم که دیگه وی بی باید بره..

در مورد دات نت هم من هیچ وقت از طرفدار های دات نت نبودم ولی دلفی هم نسخه دات نت داره با همون سادگی قبلی و همون کتابخانه ی بزرگ تحت دات نت که علاوه برکلاس های دات نت به کمک برنامه نویسی می یاد

Arash_j13

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از aie_saber :
سلام آرش جان
اولاً ببخشید خارج از موضوع پست میزنم
بهترین کتاب فارسی آموزش دلفی و پاسکال چیه ؟؟؟
همچینین بهترین منبع لاتین پاسکال و دلفی چیه ؟؟؟
( فرض بر اینکه که طرف هیچی از دلفی و پاسکال بارش نیست )
ممنون :)
به نظرم کتاب جعفر نژاد خوبه
مهمترین منبع دلفی BDN هست
http://bdn.borland.com/delphi/

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
با سلام
بلکی جان دستت درست . دستت طلا با حال بود . بازم ادامه بدی بعد نمیشه
ادامه بحث متغیر ها :
بجز متغیر ها ثابت ها هستند . که در واقعه مثل یک متغیر دارای نام و مقدار میباشند . اما حین برنامه مقدار انها تغییر نمیکنه . نتیجه همیشه یک مقدار دارند. یکی از ثابت های که به احتمال زیاد با هاش زیاد برخورد کردید ( منظورم درس و مشقه ) ثابت Pi یا همون عدد پی معروفه .خوب اگه ما بخواهیم این عدد رو تعریف کنیم و بصورت ثابت مینویسیم :
Const pi=3.14 یا Const pi as double=3.14
و توی برنامه هم میشه از این مقدار بجای 3.14 استفاده کرد و حین اجرا هم مفسر هر جا pi ببینه بجاش 3.14 رو میگذاره . در ضمن کد زیر باعث خطا میشه :
pi=12
یعنی نمیشه مقدار pi رو تغییر داد.
حالا میرسیم به طول عمر ( به گفته سالک جان ) و محل نظر ( به گفته خودم ) متغیر ها :
متغیر ها دارای دو سه محل نظر دارند :
1- فقط توی تابع تعریف میشن که تا زمانی که توی تابع یا ساب هستیم وجود دارند و هنگام خروج یا از بین میرن یا اگر بصورت static تعریف شده باشند در جایی ذخیره و بابرگشت دوباره به تابع و یا ساب این مقدار باز اوری میشه ( همون مثال چادر اقاق سالک خیلی خوبه )
2- متغییر ای که درکل یک صفحه اعتبار دارند یعنی اینکه فقط توی همون مدل ( صفحه ای هم که شما کدتون رو برای دکمه و فرم ها و ... مینویسید هم به ان مدل گویند ولی تفاوت های هم با مدول ها دارند ) میتونیم انتظار داشته باشید توی تمام توابع از مقدار انها بشه استفاده یا تغییر داده شود . به گفته دیگه یک نوع متغییر عمومی ایند فقط برای یک صفحه خاص
این نوع متغییر ها فقط توی قسمت general هر صفحه تعریف میشن
مثلا
Private saeed as string
به این نوع متغییر ها module level نیز هستند .
3- متغیر های که در module ها تعریف میشن و از همه صفحات میشه به انها دسترسی داشت یا بصورت کلی گلوبال
public saeed as string

به این نوع متغییر ها نیز module level هستند .

module level : یعنی متغیر ای که در قسمت genral و در قسمت declarations تعریف میشن گفته میشه

کد:
Describes code in the declarations section of a module.  Any code outside a procedure is referred to as module-level code.  Declarations must be listed first, followed by procedures.  For example:
.

سطح تعریف
فرض کنید شما یک متغییر توی تابع تون تعریف کردید به نام saeed و همچنین توی مدول تون هم بصورت پاپلیک این مقدار رو تعریف کرده باشید . خوب حالا اگر توی تابع مقدار saeed رو تغییر بدید کدوم متغییر تغیر میکنه ؟
این نوع مشکل با سطح تعریف حل میشه
"همیشه متغیر اصلی متغیره ای که به تابع شما نزدیک تر باشه "
مثلا توی همین مثال : چون saeed توی خود تابع تعریف شده پس به تابع نزدیک تره و این مقدار تغییر میکنه نه مقدار Saeed اس که توی مدول و عمومی تعریف شده
پس متغیر اصلی اول متغیر توی تابع است بعد یک سطح بالا تر توی همون مدل یا صفحه ای که تابع توش قرار داره
و سپس متغیر عمومی

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
سلام به همه خسته نباشید.

اگه امکان داره همین جا نگه داریم تا یکم بیشتر روی این مسایل متغیر و تابعها و ثابتها ..... کار بشه چون یه نمه

سنگین شده و اگه جلوتر بریم احتمالا من یاتاغان میزنم.

اگه امکان داره حول این محورها بگردیم.

ممنون.

بالا