برگزیده های پرشین تولز

آيا ايرانيان عرب ستيز هستند؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
من احساس میکنم این مثل اینه که بگی این چیزیه که شده و هیچجور دیگه ای نمیشده بشه
پس نقش اراده کجاست؟

نه این دقیقآ اینه
چیزی که شده و کاریش نمیتونی بکنی!
پس
از حالا به بعدش رو درست کن!

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
آقا من کاری ندارم کی چی گفته ...

ولی من با افتخار از عرب ها بدم میاد ...

لهستانی ها یک بار از سوی آلمانی ها مورد هجوم قرار گرفتند ، تا همین امروز دارن داد و بیداد می کنند که ای وای فلان ...

تاریخ رو که بخونید ، می بینید که از هر ده نفر ایرانی که کشته شده ، حتما 9 تاش به دست عرب ها کشته شده ...

از هر 5 تا شهری که نابود شده ، حتما 4 تاش به دست عرب ها نابود شده ...

از هر 2 اثر پر افتخاری که دزدیده شده ، حتما یکیش رو عرب ها دزدیند ...

ووو

بابا خوب ، شما اگه آلزامیر دارید داشته باشید ولی به کسی انتقال ندید این بیماری رو ... آدم یاد کامران مظفر زرگنده میوفته !!!

پ.ن. :

در مورد ، دوبی و اینها هم که لازم نیست من چیزی بگم ، فقط یه قوطی کبریت یا بند کفش پیدا کنید که تولید اونجا ها باشه ، اینها اقتصاد حبابی دارند ، هر چقدر هم که بزرگ بشه آخرش یه روزی بوم می ترکه ، همین .

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
تاریخ رو که بخونید ، می بینید که از هر ده نفر ایرانی که کشته شده ، حتما 9 تاش به دست عرب ها کشته شده ...

:blink: :blink: :blink:
جدی؟ چه جالب؟!
پس ایران جمعیت میلیاردی داشته زمان ساسانیان؟!
در مورد ، دوبی و اینها هم که لازم نیست من چیزی بگم ، فقط یه قوطی کبریت یا بند کفش پیدا کنید که تولید اونجا ها باشه ، اینها اقتصاد حبابی دارند ، هر چقدر هم که بزرگ بشه آخرش یه روزی بوم می ترکه ، همین .
کتابهای اقتصادی که میخونی به من هم معرفی کن!
برای داشتن اقتصاد پویا تولید الزامی نیست!
دبی از راه توریست و ترانزیت کالا 100 برابر تولیدات داخلی ما درآمد داره!
دلایل بهتری هم هست که بهش فکر کنی
حالا که به چیزی اعتقاد داری اونو با این حرفها کوچیک نکن!!!!؟

web_doost

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9

شما حق دارید از آنها بدتان بیاید .
اما ، امروز چه ؟

فکر کنم ما بایست نخست از آنها در همه جهات بهتر شویم و سپس از آنها خوشمان نیاید . تکیه بر برتری ایرانیان باستان در قیاس با اعراب 1400 سال پیش و در نقاط ضعف کنونی خود در جا زدن ما را روز به روز نسبت به همین عربهایی که مرتب به انها ابراز نفرت می کنیم عقب تر می برد .

sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
پاسخ به لایو فور وات :

قربان تو بشم :) ، تو مثل اینکه حتی نوشته من رو درست نخوندی :(

من نگفتم از هر 10 تا ایرانی زنده ، نه تاش به دست عرب ها کشته شده !

من گفتم از هر 10 ایرانی که کشته شده ، نه تاش را عرب ها کشتن !

فرق دارن اینها ، یکمی روش فکر کن ...

از اینها گذشته ، برای اطلاع خودت بگم که جمعیت ایران در زمان ساسانیان (یعنی ایران کنونی + 11 کشور همسایه کنونی) کلا 140 میلیون نفر بوده .

در مورد اقتصاد عرب ها من نمی دونم چرا کاسه داغ تر از آش شدی ، ولی کمی از اون کتاب های اقتصاد که می گن با جاذبه گردشگری می شه تولید داخلی رو جبران کرد بده ما هم بخونیم ، ولی پیش از اون به من چند تا از جاذبه های گردشگری کشور امارات رو نشون بده که جای دیگه دنیا وجود نداشته باشه ، اگر منظورت همین چند تا ساختمون سر به فلک کشیده است ، که عزیز من تمام دنیا از اینها دارند ، حتی برزیل و افریقای جنوبی هم از این ساختمون ها دارند ، ولی ما چون نداریم (خوب واقعا نداریم دیگه ، بی شوحی) فکر می کنیم این ساختمون ها نشان دهنده اقتصاد کارآمد هستند ، نه عزیز من اینجوری نیست ، ژاپن زمانی گفت ما اقتصاد موفقی داریم که میانگین قد مردمش 11.8 سانت بلندتر شده بود ، نمی دونم لازم به توضیح است که چرا قد مهمه یا نه ، ولی از نظر اقتصادی و اجتماعی و چیزهای دیگه بلند شدن میانگین قد یک جامعه نشون دهنده افزایش رفاه اون جامعه است . ما هم که می بینی هز سال داریم آب می ریم :lol:

کل اقتصاد کشور امارات بر پایه دلالی شکل گرفته ، آره می دونم دلالی خیلی بی کلاسه ، الان می گن ترانزیت و از این حرف ها ، ولی اصلش همون دلالیه ، یک سری کالا ها هستن که ما دوست داریم امریکاییش رو بخریم ولی نمی تونیم ، زنگ می زنیم دوبی ، می خرن بعدش ما از اونها می خریم ، البته بعد از یه مدت دیگه نیازی به زنگ ما نیست ، خودشون می خرن منتظر ما می شن تا بریم بخریم ، این حرف هایی که می گن سود گمرکی کم و فلان و فلان همش کشکه ، چرا کشکه ؟ چون از تو پول گمرکی رو کمتر می گیرن ولی بار تو رو 10 روز بیشتر می ذارن توی انبار ، پول انبار رو موقع ترخیص از تو می گیرین ، همین ... از سوخت هواپیما گرفته تا گوشی نوکیا ان93 و سی دی خام و کارت تلویزیون شوتایم همه و همه رو اماراتی ها دلالی می کنند ، اسمش رو هم یه چیز دیگه می ذارن .

حالا اینکه توی بخش تاریخ و باستان شناسی ، چقدر درسته که ما بشینیم از اقتصاد حرف بزنیم بماند ، ولی در کل دوست ندارم (و نباید) هیچ تاپیکی منحرف بشه ، پس برمی گردم به موضوع اصلی ، آیا ایرانیان عرب ستیز هستند ؟ پاسخ : چرا نباید باشند ؟ مگر الان ارمنی ها عاشق ترک ها هستند ؟ یا لهستانی ها عاشق آلمانی ها ؟ ما که داریم به طور ادامه دار نقش کامران مظفر زرگنده رو بازی می کنیم :( :blink: ، و یه سیلی می خوریم می گیم یکی دیگه هم بزن ولی در کل ، اگر هم نخواهیم پاسخی (منظور از پاسخ ، انتقامه ، بله انتقام چیزه خیلی خوبیه) به عرب ها بدیم ، اگر اونقدر بی رگ و ریشه شده باشیم که احساس خنثی ایی نسبت بهشون داشته باشیم دست کم حتی ظاهری هم که شده می تونیم بگیم ما از این ها بدمان می آید ، همین ...

منظور از رگ و ریشه : منظور از داشتن رگ و ریشه ، کینه شتری نیست ، مثلا اینکه فکر کنیم الان همه مردم مقدونیه الکساندر هستن و باید از اونها تنفر داشته باشیم ... نه

منظور از رگ و ریشه داشتن اینه که خود رو متعلق به جایی دانستن.

پس ترجمه جمله آخر من اینه :

اگر خود را متعلق به ایران نمی دانیم و انسان های آسمان جلی شده ایم و در نتیجه گذشته و حال* را فراموش کرده ایم ، دست کم می توانیم برای آبرو داری ، در ظاهر از آنها بدمان بیاید ، چون اگر اینکار را هم نکنیم این شانس را از آیندگانمان هم گرفته ایم ، شاید زمانی فرزندانمان بخواهند دوباره ایرانی شوند ...

* منظور از "حال" : منظور از حال اینه که گند زدن به ایران و ایرانیان تنها به گذشته عرب ها مربوط نیست ، از خلیج همیشه پارس بگیرید تا ابوریحان بیرونی و فلان و فلان و فلان ... عرب ها حتی همین الانه هم دارند راه گذشته رو با سرعت ادامه می دن ! کسی می دونه چند میلیارد دلار به صدام کمک مالی کردند که جنگ با ایران رو پیروز بشه ؟ کسی می دونه به موزه لوور چقدر پول دادند که نقشه دیواری تازه اش رو بدون نام خلیج فارس درست کنه ؟ کسی می دونه چفدر به مایکروسافت پول دادند که ابوریحان بیرونی توی دانشنامه انکارتا عرب نام بگیره ؟ می خواهید ادامه بدم یا بسه ؟

یادمه یکی از بزرگان کرد ها گفته بود " کوردی که خودش رو ایرانی ندونه کورد نیست"

حالا منم این رو می گم " ایرانی که از عرب ها بدش نیاد ایرانی نیست"

توضیح جمله بالا :
می شد گفت "ایرانی که از عرب ها خوشش میاد ایرانی نیست" ، ولی این رو نگفتم، چون اینکه شما از دشمنت خوشت بیاد اصلا یک مشکل روانیه و "خود - کامران مظفر زرگنده - بینی" بزرگیه !!! و اگر هم بگی از دشمنت خوشت نمیاد هنر نکردی ، هیچ مرغی هم از گربه خوشش نمیاد ، یه چیز طبیعیه ! پس در جمله بالا تاکید شد که از عرب ها بدش بیاد و کامران مظفر زرگنده یا مرغ نباشه...

توضیح حالات احتمالی :

یک عده ممکنه بگن : یه عده که نشون دهنده همه نیستن ، عرب خوب هم هست !

بر منکرش لعنت ، ما نمی گیم عرب خوب وجود نداره ، ما می گیم عربی که بتونه به ایرانی جماعت ضربه بزنه ولی این کار رو به دلیلی به جز ترس انجام نده وجود نداره ، اگر پیدا کردید خیلی سریع به موزه تحویل بدید و جایزه بگیرید چون این نوع نه در گذشته نه در حال نه در آینده و نه در زمین و نه مریخ و حتی بیرون کهکشان راه شیری یافت نشده ...

یک عده دیگه ممکنه بگن : حالا کی گفته اینها با ما دشمن هستن ؟

ما در پاسخ ، عاجزانه دعا می کنیم خیلی زود دانشمندان داروی آلزایمر رو بسازند و پس از اون در صورت لزوم راهی برای درمان کوری و کری، پیدا کنند .

آها یک عده هم ممکنه بگن : چرا انتقام میگی خوبه ؟

انتقام اصولا باید وجود داشته باشه ، اگر انتقام وجود نداشته باشه مجازات یا پاداشی هم وجود نخواهد داشت و ایجوری خیلی بد می شه ، کسی دیگه به خودش زحمت نمی ده که کار بدی نکنه و کار خوب انجام بده ، دیگه دنیا همش می شه هرچه پیش آید خوش آید ، و همه هر کاری که بیشتر دوست دارند انجام می دن ، اون چیزی که توی تلویزیون می گن بد است ، انتقام شخصیه ، یعنی یکی از زیر چشمت برای کاشت بادنجون استفاده کنه و تو به جای اینکه بری به پلیس بگی ، خودت دست به کار بشه و انتقام بگیری ، این نوع انتقام ، کلا شخصیه و سبب هرج و مرج میشه و خوب نیست ... پس اصل انتقام نه تنها خوبه بلکه خیلی هم نیاز است.

چقدر من اینجا نوشتم !:p چون نمی دونستم کی دوباره وقت می کنم اینجا رو بخونم این همه نوشتم ، در کل ببخشید این بنده کوچکترین را ...

شما حق دارید از آنها بدتان بیاید .
اما ، امروز چه ؟

فکر کنم ما بایست نخست از آنها در همه جهات بهتر شویم و سپس از آنها خوشمان نیاید . تکیه بر برتری ایرانیان باستان در قیاس با اعراب 1400 سال پیش و در نقاط ضعف کنونی خود در جا زدن ما را روز به روز نسبت به همین عربهایی که مرتب به انها ابراز نفرت می کنیم عقب تر می برد .

ببین دوست من ، یادم میاد سر جریان نشنال جئوگرافیک ، یه نفر گفت بابا شما دیگه چقدر بیکارید به این نقشه ها و اینا گیر دادید ، ما این همه مشکل بیکاری و فلان و فلان داریم ، برید اونا رو اول حل کنید بعدا بیایید اینجا شلوغ بازی در بیارید ...

به نظر شما و اون آقا ما باید اول اقتصاد ایران رو درست می کردیم بعدش می رفتیم روی چاپ 90ام نقشه های جعلی نشنال جئوگرافیک اعتراض می کردیم ؟

من نمی دونم ما ایرانی ها چزا فکر می کنیم مالتی تسکینگ گناهه !!! آخه یک کم هم فکر کنید ، هر که را بهر کاری ساختند !!! پس به من مربوط نیست فلان شرکت ژاپنی ساختمون 800 طبقه بزنه توی دوبی و چون ما ندریم اول باید بریم ساختمون 800 طبقه بسازیم بعدش بیایم بگیم خوب کجا بودیم ؟ آها ابوریحان و اینا ...

در ضمن ایرانیان باستان از عرب ها برتری داشتند و الان هم دارند ! بله ایرانیان زمان باستان نه تنها از عرب های 1400 سال پیش برتری داشتند ، از عرب های الان هم برتری دارند ! و خود ما هم از عرب های الان برتری داریم .

شما مطمئن باش اگر قزاقستان و ترکمنستان می شد محل سرمایه گذاری شرکت های ساختمون سازی الان می گفتید "هاااا ای خوبه " باید بگذاریم قزاقستان و ترکمنستان هر غلطی می خواد بکنه و باید کر و لال باشیم چون شرکت های ساختمون سازی و چه و چه و چه نمیان توی ایران سرمایه گذاری کنند ...

در ضمن بخش هایی از پاسخ به لایو فور وات ، پاسخ شما هم هست

web_doost

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
منظور من از پیشرفتگی و ترقی برخی سرزمینهای عربی ساختمانهای بلند و هتلهای آنچنانه نیست !

من عقیده دارم هر ملتی به فراخور لیاقتش از داشته های این آفرینش ( اعم از مادی و معنوی ) توشه بر می دارد . بنابراین باور من این است که اگر ما در مقایسه با جهانیان و حتی همین عربها چیزی کمتر داریم ناشی از حد لیاقت و شایستگیمان است . البته دستهایی نیز در محدود کردن ما در کارند ولی نهایتا مسئولیت بر گردن خود ماست .

به نظر من دویدن به دنبال این موسسه جغرافیایی و آن موزه که مبادا نقشه ای رو با نام خلیج *** چاپ کنند در حالی که ما از جانب مشکلات رو به تصاعد خود ساخته در حال غرق شدنیم عین بیهودگی است !
در واقع دارند به نوعی ما را با این ترفندها سر کار می گذارند !

ما نباید بگذاریم داشته های فرهنگی مان از دست برود ، این کاملا درست است . اما برای حفظ ثروتهایمان راهی درست را باید بیابیم .

اگر مشکلاتمان را با پذیرش نقاط ضعفمان برطرف کنیم خود به خود عربها عقب نشسته و فرانسویها و آمریکایی ها به خود جرات نمی دهند به خاطر مشتی دلار تاریخ را جعل کنند ، و تا زمانی که این مشکلات فرهنگی ، اجتماعی وجود دارند مطمئن باشید این نهضت همچنان ادامه خواهد داشت .

در مورد عربها :

من نیز چون شما علاقه خاصی به عربها ندارم . اما به نظر من بهتر است به جای این حرفها به خودمان بیاندیشیم و با کوبیدن دیگران تمرکز را از ضعفهای خود منحرف نکنیم !

در ضمن فراموش نشود که ریشه اختلاف ایرانیان با اعراب قومی و نژادی نیست ، اخلاقی است !

MMaker

Registered User
لایک‌ها
2
ببین دوست من ، یادم میاد سر جریان نشنال جئوگرافیک ، یه نفر گفت بابا شما دیگه چقدر بیکارید به این نقشه ها و اینا گیر دادید ، ما این همه مشکل بیکاری و فلان و فلان داریم ، برید اونا رو اول حل کنید بعدا بیایید اینجا شلوغ بازی در بیارید ...
دوست عزیز من اصلا قصد مجادله ندارما.اما به نظر شما ما باید وزارت فرهنگ رو تعطیل کنیم که به مشکل اقتصادی برسیم؟
ببینید هر ارگانی تو کشور یه وظیفه ای داره.ما نمیتونیم از یه جهت پیشرفت کنیم و از یک طرف عقب بمونیم.یه زمانی میگفتن حالا اومدن بجای هلیکوپتر اسمشو گذاشتن چرخ بال.ولی اینقدر نمیفهمیدن که وزارت فرهنگ کارش اینه.نمیتونه بره خودرو اختراع کنه که خودرو سازیمون از دنیا عقب نمونه.اگر این وا÷ه قبلا تو فارسی بود ماهمونو تلفظ میکردیم کمااینکه امروز ما میگیم یخچال نه رفریجریتور!درسته؟پس اینکه اونو ولش کن اینو بچسب فکر بسیار غلطیه و یک کشور باید از همه لحاظ پیشرفت کنه و هر جایی وظیفه ی خاص خودشو داره.
امیدوارم سو تفاهم نشده باشه دوست عزیزم :)

Amir_2591

Registered User
لایک‌ها
0
کتابهای اقتصادی که میخونی به من هم معرفی کن!
برای داشتن اقتصاد پویا تولید الزامی نیست!
دبی از راه توریست و ترانزیت کالا 100 برابر تولیدات داخلی ما درآمد داره!

خیر، مصرف وابسته و همسای با عمل تولید است، اگرنه وابستگی به پول(=وابستگی به تولیدکننده خارجی، استعمار اقتصادی)را پدید می آورد که آنهم نیازمند بازتولید پول کاغذی توسط بانک مرکزی و به نسبت آن نابودی اقتصاد داخلی است، همه اینها وابستگی به محور مصرف و کالای خریداری شده را بوجود می آورد که مانع از پیشرفت بنیادهای اقتصاد تولیدگرا می شوند: یک دور باطل. درآمد یک دولت ربطی به ساختارهای اقتصادی کشور ندارد، دولت سوئد یک دولت بسیار کوچک، ناتوان و فقیر است، که می کوشد با مالیاتهای سنگین نقش خود را در چرخه اقتصاد تثبیت بکند و در جامعه توازن ثروت را برقرار نماید، ولی ملت آن ثروتمند هستند، ساختارگرایی در اقتصاد امر بسیار مهم و حیاتی است که اگر وجود نداشته باشد پویایی در اقتصاد ناممکن می شود، چون وابستگی به تولید همیشه وجود دارد، ولی در اقتصاد «سرمایه محور» پول منبع نامتناهی نیست که همواره بخواهد با کالای جواب دهنده ی این نیاز مبادله بشود، عمر چنین اقتصادی وابسته به منبع است، خوب اینجا تناقض بوجود می آید، اقتصاد وابسته به منبع(مانند دبی)، در ظاهر می تواند بآسانی رفاه شهروند خود را بدست بیاورد، ولی هرقدر رفاه بیشتر باشد، جمعیت رشد می کند، نیروی کار بیشتر می شود و تولید بایسته می شود، دولت در اینجا دچار یک تناقض اقتصادی بزرگ می شود: بازار رقابتی و عطف الگوی مصرف به کالای خارجی، مانع رشد بازار تولیدات داخلی می شود، بی کاری رشد می کند و سرمایه انباشته می شود نزد چند شرکت سوپرسایز ِ مبادله گر، از این گذشته در چنین کشورهایی هرقدر پول بیشتر باشد، بالعکس جوامع تولید کننده، شخص بیشتر تمایل به «خرید بیشتر» دارد تا «تولید بیشتر»، بنابرین کشور به زودی با انبوهی از کالاهای ناکارآمد روبرو می شود که ناچار است برای خلاصی از آن فروش را طبقاتی بکند، یعنی کالای بیشتر به جای آنکه به تعداد بیشتری برسد، با ثروت بیشتر مبادله می شود! خود ماهم بدلیل وابستگی به «درآمد» نفتی با این مشکل روبرو هستیم، ولی به مراتب کمتر.

برای آنکه تئوری بالا کمی مستند و محسوس باشد، مثالی می زنم، اگر به یاد داشته باشید سر ماجرای «کاریکاتورهای کذایی» کشورهای عربی دانمارک را تحریم اقتصادی کردند، 90% مبادلات ایشان با دانمارک در واقع کالاهای لبنی بود، خوب خیال می کنید چه اتفاقی افتاد؟ از نیمه دوم سال 05 حجم خرید لبنیات از دانمارک، در انگستان و آلمان سه برابر سابق شد، تولید کنندگان در این دو کشور همان فرآورده های دانمارکی می خرند، در یک بسته بندی انگلیسی_آلمانی به دو برابر قیمت به «کشورهای عربی» می فروشند !

پ.ن:
1_من شیفته ی بحثهای اقتصادی هستم، همینطور شیفته ی گفتگو به روی اصول به ظاهر بنیادین، بازگشتن به خاستگاه ها و سرچشمه ها و به چالش کشیدن آنها، آیا شما به موضعی که مطرح کردید پایبند هستید یا آنرا فقط در جایگاه یک مدل تمثیلی درست می شمارید؟ اگر مورد اول صادق است ، با بردن آن به جستاری جدید پیرامون اصول اولیه اقتصاد کلان همنگرید؟
2_اگر نظر به ادامه این بحث دارید، بدون شک ما باید پیرامون تعریف کارکرد و چیستی پول در اقتصاد کلان توافق کلی داشته باشیم.

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
پ.ن:
1_من شیفته ی بحثهای اقتصادی هستم، همینطور شیفته ی گفتگو به روی اصول به ظاهر بنیادین، بازگشتن به خاستگاه ها و سرچشمه ها و به چالش کشیدن آنها، آیا شما به موضعی که مطرح کردید پایبند هستید یا آنرا فقط در جایگاه یک مدل تمثیلی درست می شمارید؟ اگر مورد اول صادق است ، با بردن آن به جستاری جدید پیرامون اصول اولیه اقتصاد کلان همنگرید؟
2_اگر نظر به ادامه این بحث دارید، بدون شک ما باید پیرامون تعریف کارکرد و چیستی پول در اقتصاد کلان توافق کلی داشته باشیم.

من اصولآ ارز بحث کردن با شما خوشحال میشم چون علاوه بر اینکه چیزی از دست نمیدم (یعنی وقت ;) ) چیزهایی هم بدست میآورم!
من به این اعتقاد ندارم که امارات از اقتصاد بسیار پویا بر خورداره اما نساختن یک قوطی کبریت هم نمیتونه دلیلی بر ضعف کامل اقتصاد امارات باشه!
مقایسه امارات با 2 ویلیون و خورده ای جمعیت با ایران با 70 میلیون و خورده ای جمعیت اصلآ صحیح نیست اما من یک سطح پایین مقایسه رو بین این دو کشور انجام میدم
البته میتونم حدس بزنم برای کسی آمار واقعی مهم نباشه به جز شما و بعضی از افراد شناخته شده!
یک نگاهی هم به اینجا بندازید
خب با توجه به اینکه روی لینک کلیک کردن کمی سخته من یه خوردشو اینجا میارم!
GDP (purchasing power parity):
$129.4 billion (2006 est.)

GDP (official exchange rate):
$110.6 billion (2006 est.)

GDP - real growth rate:
10.2% (2006 est.)

GDP - composition by sector:
agriculture: 2.3%
industry: 61.9%
services: 35.8% (2006 est.)

Unemployment rate:
2.4% (2001)

Budget:
revenues: $57.85 billion
expenditures: $36.89 billion; including capital expenditures of $3.4 billion (2006 est.)

Industrial production growth rate:
4% (2000)
Electricity - production:
49.52 billion kWh (2004)
Electricity - consumption:
46.05 billion kWh (2004)
Electricity - exports:
0 kWh (2004)
Electricity - imports:
0 kWh (2004)
Oil - production:
2.396 million bbl/day (2005 est.)
Oil - consumption:
400,000 bbl/day (2004 est.)
Oil - exports:
2.5 million bbl/day (2004 est.)
Oil - imports:
0 bbl/day (2004)
Oil - proved reserves:
97.8 billion bbl (2006 est.)
Natural gas - production:
46.29 billion cu m (2004 est.)
Natural gas - consumption:
40.31 billion cu m (2004 est.)
Natural gas - exports:
7.18 billion cu m (2004 est.)
Natural gas - imports:
1.2 billion cu m (2004 est.)
Natural gas - proved reserves:
6.006 trillion cu m (1 January 2005 est.)
Current account balance:
$26.89 billion (2006 est.)
Exports:
$137.1 billion f.o.b. (2006 est.)
Exports - commodities:
crude oil 45%, natural gas, reexports, dried fish, dates
Exports - partners:
Japan 24.4%, South Korea 9.7%, Thailand 5.5%, India 4.3% (2005)
Imports:
$88.89 billion f.o.b. (2006 est.)

بقیش و از روی همون لینکی که دادم بخونید!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا