برگزیده های پرشین تولز

امپرسيونيسم چيست؟

DOOSTeKHOOB

Registered User
لایک‌ها
6
چه خبر شده اينجا مدتي كه نبوديم.از دوست خوبم آشنا و خواهرم slu كه اين مطالب رو براي تنوير افكار عمومي نوشتن:lol: كمال تشكر را داشته و مراتب امتنان و سپاس گذاري داشته:D
نتيجه گيري مباحث مربوطه:
1- هر ايسمي بد نيست.
2-ايسمي بده كه شاملو ميگه بده.
3-كانديسكي خرش كيلو چنده.
4خدا كساني كه مكاتب ايسمي را به وجود آوردن به راه راست هدايت كنه:lol:
5-بابا كي گفته پيكاسو نقاشه،(ايشون ميتونن براي درمان به پي تي بيان تا بفهمن كه چطور بايد نقاشي كنن.)
نتيجه گيري اخلاقي:مميزان و ناقدان بزرگ پي تي ميگن فعلا حرف نزن.
نتيجه گيري علمي:اگه ميخواي سانسور نشي خودتو بزن به اين راه;)

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از DOOSTeKHOOB :
نتيجه گيري اخلاقي:مميزان و ناقدان بزرگ پي تي ميگن فعلا حرف نزن)

نه دوست عزیز !
حرف بزن ، استفاده می کنیم :)

DOOSTeKHOOB

Registered User
لایک‌ها
6
به نقل از ashena55 :
نه دوست عزیز !
حرف بزن ، استفاده می کنیم :)
دوست خوب منظور شما نبودي كه جلوي حرف زدنم و ميگيري منظورم اين ها هستن.
4_2_202.gif

http://forum.persiantools.com/showthread.php?p=586427#post586427
اگه اجزه بدن و هي رو عصابم راه نرن سعي ميكنم بقيه سبك هاي هنر را هم معرفي كنم(البته در نقاشي و سينما)
بقيه دوستان هم اگه كمك كنن كه سبك هاي هنري را به دوستان بشناسونيم كار بزرگي كردن.شما كه تخصصتون موسيقي هست اگه بيان وقت بزارين و سبك هاي موسيقي را معرفي كنين لطف بزرگي كردين.

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از DOOSTeKHOOB :
دوست خوب منظور شما نبودي كه جلوي حرف زدنم و ميگيري منظورم اين ها هستن.
4_2_202.gif

http://forum.persiantools.com/showthread.php?p=586427#post586427
اگه اجزه بدن و هي رو عصابم راه نرن سعي ميكنم بقيه سبك هاي هنر را هم معرفي كنم(البته در نقاشي و سينما)
بقيه دوستان هم اگه كمك كنن كه سبك هاي هنري را به دوستان بشناسونيم كار بزرگي كردن.شما كه تخصصتون موسيقي هست اگه بيان وقت بزارين و سبك هاي موسيقي را معرفي كنين لطف بزرگي كردين.

اگه عکس ها غیر اخلاقی بوده تذکر بجایی دادن.

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
امپرسیونسیم در موسیقی

شنبه ۹ خرداد ۱۳۸۳ ، کاوه رهنما

تفكر امپرسیونسیم (Impressionism) در قرن نوزدهم از فرانسه آغاز شد، تفكری كه درست بر خلاف روشهای آكادمیك هنری موجود مانند رئالیسم شكل گرفت. این تفكر تقریبا" در تمامی هنرها رسوخ كرد اما حركتهای ابتدایی توسط نقاشانی چون Claude Monet و Pierre-Auguste Renoir و Alfred Sisley و .... آغاز شد.

نظر این هنرمندان این بود كه با تصاویری رویایی كه انسان در ذهن دارد، هنرمند راحت تر مینواند احساس خود را به مخاطبین القا كند تا اینكه عین واقعیت را در کار هنری بیان كند.

نقاشان امپرسیونیسم اغلب از رنگ های ساده و غیر تركیبی در نقاشی هایشان استفاده میكنند، رنگها را در مرز عوض شدن بدون حساب و كتاب خاصی درهم میدوانند، اغلب سعی در نمایش جهت قلم خود بصورت مصنوعی دارند و بسیاری از آنها در نمایش نور خورشید یا رنگها اغراق های خاصی میكنند.

در هر صورت یك امپرسیونسیت سعی دارد دنیای واقعی را بصورت غیرواقعی و رویایی به تصویر بشكاند. مثلا" در نقاشی بالا رنگ ها دقت كنید، ببینید كه چگونه رنگ قسمت برگ گلها با آب برکه قاطی شده و در یکدیگر محو شده اند و در كل یک حالت غیر واضحی تهیه کرده اند.

طرز تفكر امپرسیونیسیم به تدریج به سایر هنرها كشیده شد، مجسمه سازی، تئاتر، نویسندگی، سینما و ... حتی موسیقی.

باوجو آنكه موسیقی برخلاف سایر هنرها توانایی بیان قاطع واقعیت ها را ندارد و یا حداقل باید بگوییم ما توان درك آنرا نداریم؛ اما هنرمند فرانسوی بنام کلادیو دبوسی (Claudio Debussy) به دلیل حضورش در زادگاه امپرسیونیسم توانست این سبک تفكر را وارد دنیای موسیقی نماید.

دبوسی برای این منظور در کارهایش سعی در بیان داستانها و وقایع میكرد، او برای شكستن روشهای سنتی استفاده از نت های موسیقی از آكوردهای جدید مبهم، گامهای whole tone و حركتهای كروماتیك استفاده كرد.

از بارزترین نشانه های كارهای دبوسی استفاده از آكوردها بدون توجه به آكوردهای همسایه بود. حتما" میدانید یك سری قواعد و مقرراتی وجود دارد كه وصل آكوردها را به هم مجاز یا غیرمجاز میكند. دبوسی این قواعد را كنار گذاشت و سعی كرد به هارمونی پرصدا و رنگارنگ بصورت تنها نگاه كند و توجه خاصی به هارمونی های میزانهای بقلی نداشته باشد. در كارهای دبوسی آكوردهای حل نشده یا فاصله های dissonance بوضوح مشاهده میشود.

برای مثال به این شکل نگاه كنید، دو میزان اول تم مشهوری از بتهوون است كه خیلی به صراحت عقیده ای را بیان میكند. اما دو میزان بعدی حرف خاصی نمیزنه و فقط انسان را به رویا می برد؛ آكوردهایی كه شاید هدف خاصی مانند ملودی اول سنفونی بتهوون به انسان القا نمیكند.

Imp-Music.jpg

ناگفته نماند كه بسیاری از هنرمندان و منتقدین موسیقی، امپرسیونیسم را موسیقی اوج و قله موسیقی رمانتیك میدانند. تاثیرات امپرسیونسیم در موسیقی را میتوان در كارهای دیگر موسیقیدانهایی مانند Ravel یا Albeniz و ... هم مشاهده کرد.

Debussy - Claire de Lune

اينهم قسمت هايي از قطعه Claire de Lune از Debussy به این قطعه خوب گوش كنید، چه حسی به شما دست میدهد؟ احساس پرواز، احساس اینكه در خواب دارید رویای زیبایی را میبینید؟ احساس یك شب مهتابی در یك شالیزار كه نسیم شالی ها را نوازش می دهد؟

این قطعه را با Moonlight بتهوون مقایسه كنید.

منبع : گفتگوی هارمونیک
http://www.harmonytalk.com/id/48

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
دوستان شرمنده ... من تازه همین الان این سه صفحه رو یه دید زدم ... با اجازه اساتید ، چند تا نکته به ذهنم رسید ...:cool: ببخشید که خیلی دیره ... ولی خوب گفتم شاید دوستان بپسندن ...
به نقل از doostekhoob :
البته ون گوگ را ميتوان ..... اكسپرسيونيستي نام برد.خود من نفهميدم كه آخرش اون امپرسيونيسم بود يا اكپرسيونيسم
مطمئنا post impressionism بوده ... ولی روی expressionist ها هم تاثیر فراوان داشته ... جالبه که این دوتا سبک نقطه مقابل همن ( یعنی این دومی میگه هر چیزی رو از فیلتر روحت بگذرون و بکش ) ... ولی این ونگوگ ، در هر دوشون نقش داشته ... واسه همین بهش میگن نابغه دیگه :cool:
به نقل از Iced angel :
من برای کلاس هنرم باید یه مقاله کوچولو درباره بنویسم continuous drawing... اگه اطلاعاتی داری ممنون میشم ... کمک بزرگیه اگه منو از دست این معلم خبیثم نجات بدی
جزو تکنیک های پایه ای نقاشی هستش ... ظاهرا یکی از هدفاش افزایش مهارت " خوب دیدن " ه ... مدل ها معمولا زنده هستن یا مجسمه ای از اونهاس ... از تکنیک هاییه که متوسط و پایین تر هم می تونن برن سراغش ... باید بیشتر ( یا همیشه ) نگاه به مدل باشه تا به تابلو ... مدل می تونه هر چند دقیقه یه بار حالتش رو عوض کنه ... و تو باید با توجه به حست نقاشی رو ادامه بدی ... ظاهرا توسط Rodin ( فرانسوی ) معرفی شد ... شعارش این بوده : ببین و بکش ... با توجه به بحث این تاپیک ، امپرسیونیسم حساب میشه ;)

والا geocities که ف.ی.ل.ت.ره ولی اینجا یه سری تمرین در این زمینه بود :happy:
به نقل از ashena55 :
اما من چنین تصوری ندارم ... بلکه صاف و صریح و پوست کنده معتقدم " هر اثر هنری که در خدمت انسانی نباشد دروغی تجملی بیش نیست " .
خوب پس چطور می گه این سبک های جدید بدردنخورن ؟ از همه دنیا نظرسنجی کرده ؟ شاید در خدمت خیلی انسانها بودن ...
من خودم با خیلی از این کارها ارتباط برقرار می کنم ... از خیلی هاشون هم متنفرم ... خیلی هاشون شاهکارن ... خیلی هاشون هم چرت و پرت مطلق ... مساله اینه که دنیایی خوبه که خیر و شر با هم رشد کنه ... بذار هر کی هر چی می خواد بکشه ... آخرش من و تو باید قضاوت کنیم ... دوره مطلق انگاری تموم شده ... دیگه نمیشه واسه هرچیزی نسخه پیچید ... آقای شاملو ، تاج سر ما بود ( و هست ;) ) و حق داشت نظرشون بگه ... ولی یادمون باشه که 100 تا آدم متخصص تر و واردتر در زمینه نقاشی و هر هنر دیگه ای هستن که ممکنه خلاف حرفای ایشون رو بزنن ...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در بالا نقل قول اولی و دومی جزو پست های من نیست
تصحیح بفرمایید

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
تصحیح شد ...;)

parisaa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این طور سبک ها ساخته و پرداخته ذهن های بی ذوق و خالی از درک انسان هاست
مثل کوبیسم در نقاشی
مثل رئالیسم جادویی در ادبیات
و....

غافل کسی که فریفته این سبک های بی محتوا بشه ....

آره والله حق با شماست ، به نظرم شما با اين حرف من موافقيد كه آدم به جاى اين چيزا بره كتاب حلية المتقين ، نحج البلاغه ، قرآن ، رساله امام خميني يا دنبلان نامه شيخ كليني رو بخونه
درسته ؟
:blush:

بالا