برگزیده های پرشین تولز

انجمن افسردگان پی تی

آیا شما احساس میکنید که افسرده اید؟

• بله من به شدت احساس افسردگی دارم

Votes: 20 38.5%
  • نه من کاملا خوبم و هیچ مشکلی ندارم

Votes: 3 5.8%
  • بعضی روزا خیلی خوبم و بعضی روزا افتضاح

Votes: 29 55.8%

• Total voters
    52
  • Poll closed .

memol1985

Registered User
لایک‌ها
2,006

javadth

کاربر فعال پرشین تولز، همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
15,983
رشته توییتی از @pegahmadani
February 1, 2021 by @TwitterVid_bot
1.
پل گلتنر*یکی از روانکاواییه که من گاهی کاراش رو دنبال میکنم.جایی توی یکی از لکچراش از یکی از بیمارانش حرف می‌زنه و میگه توی سال نهم روانکاویش تازه متوجه شده که بیمار، اختلال هویت تجزیه‌ای داره. همون اختلالی که تا چند سال پیش تحت عنوان اختلال چندشخصیتی می‌شناختیم./۱
*Paul Geltner
2.
خب اینم در نظر داشته باشین که وقتی از روانکاوی حرف می‌زنیم یعنی چهار تا پنج جلسه در هفته.یعنی شخصیت و روان ما اونقدر پیچیده‌س که شخصی ممکنه مبتلا به اختلال هویت تجزیه‌ای باشه و روانکاوش در تمام این مدت متوجه نشده باشه. روانکاوی که خودش سالها تحت روانکاوی، آموزش سنگین و سوپرویژن/۲
3.
بوده. حالا اینا رو چرا گفتم؟ واسه اینکه یه یادآوری بشه به همه‌مون و اول از همه خودم که چرا قرار نیست با مسائل روانشناسی سطحی و تقلیل‌گرایانه برخورد کنیم. که چرا سیستم مشاوره و درمان تلویزیونی/رادیویی/اینستاگرامی/دایرکتی نداریم.
که چرا مهمه که وقتی شرح حالی شنیدیم از زندگی کسی/۳
4.
قبل از اینکه با یه مشت قضاوت و برچسب بپریم وسط و نظر بدیم لازمه ترمز خودمون رو بکشیم. که چرا مهمه که به عنوان یه روان‌شناس/روانپزشک در تشخیص گذاشتن برای شخصی که مخصوصا بیمارمون نیست تردید و تامل کنیم و به عنوان یه غیرمتخصص هرگز این کار رو نکنیم. سوزن و جوالدوز، هردو رو اول به/۴
5.
خودم بزنم که در ایام جوانی و خامی چندباری مرتکب این خطا شدم. مشکل آدما، اون چیزی که سیستم‌های تشخیصی مثل DSM تحت عنوان یک اختلال (مثلاً اختلال شخصیت مرزی) دسته‌بندی‌شون می‌کنن، قصه‌ی زندگی یه سری آدمن و قصه زندگی هیچ دو آدمی هم یکی نیست. واسه همینه که نه تشخیص گذاشتن ضربتی/۵
6.
نه قضاوت و مواجهه عجولانه و به اصطلاح «کوبوندن حقیقت تو صورت طرف»و نسخه‌پیچی‌های عمومی،دردی از کسی دوا نمی‌کنه.کدوم حقیقت آخه؟ما چی می‌دونیم از زندگی دیگری؟ چه خبر داریم از اون چه که به سرش اومده و بهش گذشته؟ چه می‌دونیم که فلان رفتار حتی مخربش داره مرهم کدوم زخمش میشه یا طناب/۶
7.
آویزون شدنش از کدوم پرتگاهه.
اگر مشکلی دارین و در جایگاه مراجعه‌کننده به یه متخصص تو حوزه روانین، دایرکت و چت جای مطرح کردن مسئله‌تون نیست و اگر مثل من دانش‌آموز این حوزه‌این یادمون باشه که مراجعین تحت رنج و عذابن و اگر پافشاری می‌کنن برای گرفتن جواب یک خطی و راهکار ضربتی، حق/۷
8.
دارن ولی ما قرار نیست اسیر این توهم بشیم که میشه چنین چیزی فراهم کرد. تغییر و رشد متاسفانه کند و زمان‌بر و سخته و وظیفه ما اینه که خیلی بخونیم و یاد بگیریم و باز دنبال بیشترش باشیم و در کنار این یادگیری پیوسته همیشه به نقص و کوتاه‌دستی خودمون به عنوان درمانگر هم آگاه باشیم/۸
9.
و اگر از مراجع‌مون انتظار روبرو شدن با واقعیت و رشد داریم، خودمون این خودآگاهی و رشد شخصی رو جدی بگیریم. همه اینها که گفتم اول از همه به خودم و بازم خودم که بنا به ماهیت انسانیم نسبت به تکبر و جهالت و غفلت آسیب‌پذیرم.
سرتون سلامت.

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,983
رشته توییتی از @ashkan\_mojallal
February 3, 2021 by @TwitterVid_bot
1.
به عنوان کسی که حدود ۱۲ ساله در حال درمان بیماری #افسردگی هستم و به گمانم این درمان موفقیت‌آمیز هم بوده و همچنین انتشار خبر #خودکشی دو خانم که یکی خبرنگار حوزه اجتماعی بود و دیگری هم جامعه‌شناس،چند کلمه ای را درباره افسردگی با شما به اشتراک میزارم:
2.
یک-افسردگی یا دپرشن یک بیماریه.ادا و اطوار و لوس‌شدن و ناشکری و امثالهم نیست.ممکنه درصد کمی ادای روشنفکری داشته باشند ولی در بیشتر موارد یک بیماری هولناک مشابه سرطان و یا حتی بدتر میتونه باشه.
3.
دو-شاید در بالغ بر ۹۰ درصد موارد،علت افسردگی فیزیولوژیک و ژنتیکی است.به همین راحتی.
یک یا چند واسطه شیمیایی-عصبی(نوروترانسمیتر) در بدن کم است.در راس آنها:
سرتونین،موسکارین،دوپامین،نیکوتین،نوراپینفرین است
4.
سه-ویژگیهای جسمی این بیماری عبارت است از:غمگینی،بی‌حوصلگی،همیشه‌ناراحت بودن،تنبلی،هیچ چیزی خوشحالشان نمیکند،بیخوابی و درنهایت شخص خودش را میکشد تا از شرّ خودش خلاص شود
5.
چهار-درمان دارویی در این بیماری از اوجب واجبات بوده و شخص حتمن باید به روانپزشک مراجعه کند.
داروها بین ۵۰ تا ۷۰ درصد اوضاع جسمی و روحی بیمار را بهبود بخشیده و او را وارد زندگی نرمال میکند.
اگر در اطرافیان شخص افسرده دارید،به زور هم که شده اورا پیش روانپزشک ببرید
6.
پنج-مصرف داروها به هیچ وجه نباید سرخود و ناگهانی قطع شود .به هیچ وجه
چون شخصا چند بار تجربه این قطع کردن را داشتم توصیه میکنم این کار را نکنید.
چه بسا قطع ناگهانی دارو باعث میل شدید به خودکشی شود
7.
شش-داورهای ضد افسردگی ممکنه احساسات شما را ***** و به اصطلاح بی‌رگ کند.
ایرادی ندارد.بی‌احساس بودن بهتر از زجرکشیدن و حتی خودکشی است
8.
هفت-درمان ضد افسردگی طولانی و شاید تا پایان عمر باشد.خسته نشوید.شک نکنید که درمان کردن بسیار بسیار بهتر از عدم درمان است
9.
هشت-افسردگی ممکنه با بیماری‌های دیگر مثل دوقطبی و شیدایی و اضطراب...همراه باشه که آنها هم درمان خود را طلب میکنند.
به شخصه اضطراب یا شیدایی ندارم و فقط مبتلا به دپرشن هستم
10.
نه- و در آخر هم در مورد خودکشی دو نکته بگم.البته کسی که کارش به خودکشی میکشد گوشش به منطق بدهکار نیست اما
اول اینکه ما فقط برای خودمان زندگی نمیکنیم.در مورد والدین و اقوام و دوستانمان هم مسئولیم.خودکشی ما ممکنه زندگی آنها رو هم نابود کند
11.
دوم اینکه برای بوجود آمدن موجودی منحصر بفرد مثل ما،یک‌ملیون سال تکامل و جهش ژنتیکی و تصادف و اقبال انجام شده و ب۶ آسانی بدست نیامده است.
به گمانم شناختن جسم خودمان و نیاکانمان ارزش ادامه حیات را دارد.
پایان
12.
ریتوییت این رشتو ممکنه برای عده‌ای مفید باشه و مزید امتنان بنده است.

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,983
تا حالا شده چندتا کار خیلی مهم داشته باشید ولی حوصله شروع کردن به انجام دادنشون رو نداشته باشید؟من بشدت درگیر این مشکلم.اوایل فکر میکردم بخاطر تنبلیه.ولی بعدها که راجبش مطالعه کردم فهمیدم یه اختلال اضطرابی بنام anxiety-induced procrastination دارم.این اختلال بشدت شایعه و خیلی ها
2.
بدون اینکه بدونن سالهاست دارن باهاش سرو کله میزنن.برای مثال وقتی یه کار مهمی به من محول میشه من با اینکه میدونم کار حتما باید انجام بشه ولی هی عقبش میندازم.هربار میخوام برم شروع کنم انجامش بدم حس میکنم چندتا وزنه سنگین به دست و پام بستن و نمیتونم حرکت کنم.این عقب انداختن کار خودش
3.
استرس منو بیشتر میکنه و من تو یه سیکل معیوب میوفتم.استرس نمیذاره برم کارمو انجام بدم و چون کارمو انجام نمیدم استرسم بیشتر میشه.حالا این اختلال چندتامنشا داره.یکیش تمایل فرد به کمال گراییه.یعنی فرد میترسه کاری که بهش محول شده به بهترین نحو نتونه انجام بده و همین باعث میشه استرس
4.
بگیره.یکی دیگش اینه که فرد دید درستی از کاری که باید انجام بده نداره و اونو تو ذهن خودش خیلی بزرگ می کنه.یکی دیگش اینه که فرد خودشو دست کم میگیره و احساس می کنه توانایی لازم برای انجام اون کارو نداره.در هر صورت یه استرس اولیه تو ذهن فرد وجود داره که مانع این میشه کارشو شروع کنه
5.
حالا برای غلبه به این مشکل چه کنیم.
یکی از راهکارهایی که برای من موثر بوده اینه که اون کار رو به چند مرحله کوچیکتر تقسیم کنم و بعد انجام هر مرحله به خودم یه جایزه بدم.یه راه دیگه اینه که برای هر روز هفته یه پوشه جداگانه در نظر بگیرید و کارهای هر روزو تو پوشه خودش بگذارید و اصلا
6.
تا خود اون روز سراغ پوشه مربوطه نرید تا فکرتون به سمتش نره و تمذکزتون به هم نریزه. یه راه دیگه هم اینه که اعتماد به نفس خودتونو تقویت کنید و به خودتون بقبولونید که از پس اون کار بر میاید.

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
Untitled88.jpg

javadth

کاربر فعال
لایک‌ها
15,983
رشته توییتی از @havas\_paart
July 5, 2022 by @TwitterVid_bot
1.
یک گروه از پژوهشگران اومدن پرونده ۳۷۰ نفری در انگلیس خودکشی کردند رو مورد بررسی قرار دادند تا برای پیشگیری از خودکشی راه کار بدن. در حین مطالعه و مصاحبه با خانواده‌های افراد کشف خیلی مهمی کردند.
حدود ۴۰ درصد از افرادی که خودکشی کردن اوتیسم خفیف داشتند! حالا اوتیسم خفیف چیه؟/۱
2.
اوتیسم بطور ساده یعنی اختلال در رفتارهای اجتماعی و مهارتهای ارتباطی که گاها در کودکان دیده میشه و سریع تشخیص داده میشه چون در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند. اما بزرگسالان دچار اختلال طیف اوتیسم میشن و ممکنه کسی نفهمه اوتیسم دارند! حالا نشونه‌های تشخیص اوتیسم در بزرگسالان چیه؟/۲
3.
یکی از نشانه‌ها اوتیسم بزرگسالا‌ن مشکلات ارتباط کلامیه که خیلی ساده قابل تشخیصه.‌ فقط بدونید که ۴۰ درصد از افراد که اوتیسم دارن اصلا مشکل کلامی ندارند. یه عده هم کلمات رو خوب ادا میکنند ولی مثلاً در گفتگو کلمات رو یادشون می‌ره یا مثلاً گفتگو رو ناتمام میذارن و بحث رو گم میکنن/۳
4.
یکی از نشانه‌های اوتیسم بزرگسال عدم توانایی در گرفتن ارتباط و برقراری دوستیه. نگه داشتن رابطه دوستی براشون خیلی سخته. رابطه عاشقانه به مراتب سخت‌تره. کلا رابطه بلند مدت رو نمیتونن ادامه بدن‌ چون برقراری رابطه عاطفی یک سری رمز گشایی میخواد و اونا نمیتونن این چالش رو پشت سر بذارن/۴
5.
یکی از نشونه‌های اوتیسم عدم توانایی در برقراری ارتباط غیر کلامیه. مثلاً نمیتونن حالت چهره طرف رو بفهمند یا نمیتونن چشمی ارتباط بگیرند. همیشه احساس میکنند یه چیزی در ارتباط گرفتن کم دارند/۵
6.
کسانی که اوتیسم دارند در پردازش حسی هم دچار چالش‌اند.‌ وقتی با آدم جدید روبرو میشن اطلاعات حسی جدیدی شامل بوها، صداها، نورها و انواع دیگری از پردازشها رو در خودشون دارند و نمیتونن ارتباط بگیرن!/۶
7.
به نشانه بعدی میگن فقدان همدلی!
افراد مبتلا اوتیسم به سختی با دیگران مَچ میشن و نمیتونن خواسته‌ها یا احساسات و یا افکار دیگران رو درک کنند. بزرگسالان اتیستیک ممکنه در درک شوخی‌های افراد مشکل داشته باشند و یا اصلاً جوک‌ها را نفهمند/۷
8.
نشونه بعدی اشتغال به موضوع خاصه.
افراد اوتیستک گیر سه پیچ میدن‌ به یک موضوع! اگر شما به موضوعی ویژه خیلی علاقه‌مند هستید و طولانی مدت درباره آن با دیگران گفتگو می‌کنید و نمیتونید آن موضوع را از ذهنتون بیرون کنید و اون رو رها کنید، ممکنه دچار اُتیسم بزرگسالان باشید/۸
9.
نشونه بعدی رفتار کلیشه و پر تکراره. مثلاً به گفتن بعضی جملات عادت شدید دارن و نکن عصبی میشن یا اگر یکسری کاری که همیشه میکنن رو انجام ندن مضطرب میشن!
چرا؟ چون کنترل شرایط رو از دست میدن/۹
10.
افراد مبتلا اوتیسم پایبند شدید به روتین دارن:
+اصلا سفر نمی‌کنند
+غذای جدید را امتحان نمی‌کنند.
+بر طبق یک جدول روزانه عمل می کنند.
+در صورت بر هم خوردن روال زندگی روتینشان احساس ناراحتی شدیدی می‌کنند.
+با تغییر برنامه در زندگی خود مشکل دارند./10
11.
+تنها از مسیر های آشنای ذهن خودشان از مکانی به مکان دیگر می روند.
+فرد جدیدی به محدوده اجتماعی خود اضافه نمی کنند و از ارتباطات جدید دوری می کنند.
فکر نکنید آدمهای ضعیفی‌اند. همین حفظ روتین ممکنه باعث بشه در بعضی کارها خیلی موفق باشند/11
12.
نشونه دیگه داشتن نبوغ خاصه
۱۰ درصد از مبتلایان به اوتیسم در بعضی زمینه‌ها واقعا نابغه‌اند. مثلاً خوره‌ی موسیقی‌اند یا خوره‌ی ریاضیات‌اند یا.../12
13.
۷۰ درصد از مبتلایان اوتیسم مشکل خواب دارند و خواب درس درمون ندارند و مبتلا به اضطراب هم هستند البته این دوتا مورد لزوما نشونه اوتیسم نیست ولی افراد مبتلا به اوتیسم دارند اینا رو/13
14.
ببخشید طولانی شد ولی باید مختصر و ساده می‌نوشتم. از طرفی کن متخصص نیستم و فقط گردآوری و ساده سازی کردم.
ممکنه چندتا از این نشونه‌ها رو داشته باشید و ممکنه درمان هم نشه ولی همین که بدونید کمک کننده است. البته اگر دارید حتما با مشاور و متخصص در موردش حرف بزنید/14
15.
برگردیم به داستان خودکشی. ۶۵ درصد افراد مبتلا به اوتیسم به خودکش فکر میکنن و ۳۵ درصد فکرشون رو عملی می‌کنند. اگر آگاهی بالا بره آدما میفهمن که این فکر کردن به خودکشی یک عارضه است و نباید جدی گرفته بشه.
و در پایان مراقب خودتون و اطرافیان‌تون باشید. ممنون که خوندید[emoji257]/پایان

sisaco

Registered User
لایک‌ها
841
سلام
من چند روز پیش رسما وارد 28 سالگی شدم جالب اینجا بود که دو روز بعد از تولدم فهمیدم که تولدم بوده
و هیچ کس هم خبردار نشد که این اتفاق افتاده
زندگیم به معنای واقعی روی دور تکرار حرکت میکنه
امروزم هیچ فرقی با دیروزم نداره و میدونم که فردا هم مثل همین امروز مزخرفه
تیپ و ظاهرم خوبه اما به هیچ عنوان حس برقراری رابطه با جنس مخالف رو ندارم نمی دونم چرا
دوست زیادی ندارم یکی هست که اونم مثل من افسرده است
به هیچ عنوان انید به زندگی ندارم
ناراحت نشید ولی از این کشور متنفرم از همه چیزش با تمام وجود دوست دارم از این کشور فرار کنم اما نمی تونم
تا دو سال قبل به شدت آدم مذهبی بودم ولی الان به هیچ چیزی غیر از خدا اعتقاد ندارم و شدیدا از عقایدی که قبلا داشتم متنفر شدم
همه فکر میکنن من آدم قوی با اعتماد به نفس بالا هستم
ولی من یه افسرده واقعی هستم
سلام اقای 38 ساله :))

dooste.man83

Registered User
لایک‌ها
7,352
ایرانی باشی افسردگی حاد نداشته باشی !!!! جک میگین ها ...

بالا