برگزیده های پرشین تولز

اندازه گیری ابعاد جهان هستی؟!

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
اتفاقا بر عكس حبيب جان
ما دوست داريم شما نظرات خوبتان را بدهيد . با همين نظرات و پاسخ ها است كه بحث پربار مي گردد . سكوت بر بار معناي اين بحث نمي افزايد .
وقتی که گفتن مواردی ، اجتناب ناپذیر هست ،
و از طرف دیگر ، جرم محسوب میشود ،
میگی در این حالت ، آدم چیکار باید بکنه ؟ :blink:

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
فکر میکنم برای اینکه ایرادی به بحث وارد نشه یه تاپیک باعنوان بحث علمی باز بشه و باز برای اطمینان چندتا قانون برای خود تاپیک تعریف بشه از جمله اینکه هیچ بحث دینی و اعتقادی وارد نشه ویا اینکه ابتدا یک موضوع مشخص مطرح وبعد همه نظراتشون رو بدن تا بعداز اون وارد بخش دیگه ای بشیم چون فکر میکنم در حال حاضر خیلیها دنبال این جور بحثها باشن بشدت نیازشون احساس میشه مطمئنا هم من و هم خیلی از دوستان دیگه دنبال واقعیتها هستیم ومیخواهیم بدونیم که چرا جارو کشیدن در شب باعث دعوا در اون خونه میشه!!!

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از mynobar :
نقش ماوراء الطبیعه را نمیتوان انکار کرد .
حالا میخواد مرتاض باشه یا پیغمبر باشه یا هر چی .​
با راست و ناراستش کاری ندارم ،​
از این نیروها ، هم استفاده های سارنده و هم استفاده های ویرانگر میشه ،

اون دوستمون هم که در پست 86 ، به طور کامل زیرآب متافیزیک رو زدند ،​
باید بگم که دارن نوعی مغلطه کاری می کنن ،​
چون وجداناً همه ما انسانها ، به نوعی در زندگیمان ،​
این نیروها را ولو برای یک بار هم که شده ، تجربه کرده ایم .

دوست عزیز اولا لازم به توضیحه حوزه ای که این موارد رو بررسی میکنه سوپر نچرالیسم است که به اشتباه به آن متافیزیک اطلاق میگردد بحث متافیزیک کاملا متفاوت از موارد یاد شده میباشد ثانیا در این مورد که همه ما در زندگی با این مسئله روبرو بوده ایم سپاسگزار خواهم شد اگر واضح تر صحبت کنید چون من چیزی یادم نمیاد

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
فکر میکنم برای اینکه ایرادی به بحث وارد نشه یه تاپیک باعنوان بحث علمی باز بشه
كل فروم علم و دانش بحث هاش علمي هست.وقتي مي گين توي اون يهتاپيك علمي باز كنيم يعني اينكه ديگه كسي سراغ باز كزدن بحث جديد نره و همه بيان بحث هاشون رو اونجا انجام بدن.

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از us lover :
فکر میکنم برای اینکه ایرادی به بحث وارد نشه یه تاپیک باعنوان بحث علمی باز بشه و باز برای اطمینان چندتا قانون برای خود تاپیک تعریف بشه از جمله اینکه هیچ بحث دینی و اعتقادی وارد نشه ویا اینکه ابتدا یک موضوع مشخص مطرح وبعد همه نظراتشون رو بدن تا بعداز اون وارد بخش دیگه ای بشیم چون فکر میکنم در حال حاضر خیلیها دنبال این جور بحثها باشن بشدت نیازشون احساس میشه مطمئنا هم من و هم خیلی از دوستان دیگه دنبال واقعیتها هستیم ومیخواهیم بدونیم که چرا جارو کشیدن در شب باعث دعوا در اون خونه میشه!!!
بسیار برای شم متآسف هستم که دین را با خرافات ، یکی میدانید
و قابلیت تفکیک این دو را از هم ندارید . :(

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از Annapaquin :
كل فروم علم و دانش بحث هاش علمي هست.وقتي مي گين توي اون يهتاپيك علمي باز كنيم يعني اينكه ديگه كسي سراغ باز كزدن بحث جديد نره و همه بيان بحث هاشون رو اونجا انجام بدن.
اینکه کل فروم دانشه که خوب باشه اما برای این شاخه های پراکنده که تاپیک مخصوصی نیست منظور من جمع کردن بحثهای پراکندس

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از mynobar :
بسیار برای شم متآسف هستم که دین را با خرافات ، یکی میدانید
و قابلیت تفکیک این دو را از هم ندارید . :(
من چند بار دیگه متنمو خوندم اما متوجه نشدم کجاش دین و خرافرو یکی دونستم!!!! خودم اشاره کردم که بحث دینی نشه و اشارم هم به یه خرافه رایج در قدیم بوده نمیدونم شاید شما بد متوجه شدید یا شایدم ..... بهرحال این منظور من نبوده لطفا حرف زور نزنید

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
میخوام به بعضی اشکالاتی که در مورد ابعاد جهان مطرح شده پاسخ بدم : 1_ عمر کائنات بر اساس اخرین اطلاعات من 15.000.000.000 سال تخمین زده شده نه 13.7 ونه هر عدد دیگری 2_براساس تئوری بیگ بنگ جهان در حال انبساط است انهم با شتاب فزاینده 3_اساسی ترین وحیاتی ترین وبزرگترین وهر... ترین دیگه ای که به فکرتون میرسه تنها در0.3 ثانیه ابتدایی انفجار بزرگ رخ داده نه در بقیه آن 4_بر اساس تئوری بیگ بنگ و انبساط کائنات حد ومرزی برای آن محاسبه شده واساسا انبساط کائنات زمانی معنی پیدا میکند که مقدار آن مشخص شده باشد در غیر اینصورت برای جهان نامتناهی انبساط بی معنی است 5_{سال ها بعد انیشتن از به کار گیری (( ثابت کیهان شناختی )) به عنوان (( بزرگ ترین اشتباه فاحش )) زندگی علمی خود یاد کرد} درواقع همیطور بود وبعد از آن هابل نظریه شتاب جهان را مطرح کرد این کشف فوق العاده به بسیاری از سوالات پاسخ داد ازجمله اینکه چگونه است اجرامی با قدمتی بیشتر از انچه محاسبه کائنات بما نشان میداد میتوانستند وجود داشته باشند (همان انبساط فزاینده) اما سوالی اساسی ایجاد کرد و آن اینکه با محاسبات چندین وچندباره انرزی کائنات تنها یک سوم مقدار واقعی انرا بر اساس فرمول ارائه شده نشان میدادند:wacko: (مقدار فرمولی عدد 1 بود) در سال 97 یا 98 بود که دانشمندان توانستند ثابت کیهان شناختی انیشتن را برای فرمول فوق در نظر بگیرند تا به عدد واقعی برسند در واقع این ثابت بعد از مطالعات سوپر نواها وانرزیهای تیره مورد تایید قرار گرفت و امروزه به عنوان اصلی ثابت(در علم هیچ چیز مطلقی وجود ندارد) در علم مورد پذیرش است در ضمن این عدد انرزی فوق العاده را در مورد انرزیهای تیره نشان میدهد وبدین ترتیب بزرگترین اشتباه انیشتن در واقع از بزرگترین کشفیات وی بوده است:D

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
من چند بار دیگه متنمو خوندم اما متوجه نشدم کجاش دین و خرافرو یکی دونستم!!!!
من هم 100 بار خوندم نفهميدم.گفتم شايد از كلمات رمز استفاده كرده بودي:D

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
اینکه کل فروم دانشه که خوب باشه اما برای این شاخه های پراکنده که تاپیک مخصوصی نیست منظور من جمع کردن بحثهای پراکندس

شدني نيست.

یخوام به بعضی اشکالاتی که در مورد ابعاد جهان مطرح شده پاسخ بدم : 1_ عمر کائنات بر اساس اخرین اطلاعات من 15.000.000.000 سال تخمین زده شده نه 13.7 ونه هر عدد دیگری 2_براساس تئوری بیگ بنگ جهان در حال انبساط است انهم با شتاب فزاینده 3_اساسی ترین وحیاتی ترین وبزرگترین وهر... ترین دیگه ای که به فکرتون میرسه تنها در0.3 ثانیه ابتدایی انفجار بزرگ رخ داده نه در بقیه آن 4_بر اساس تئوری بیگ بنگ و انبساط کائنات حد ومرزی برای آن محاسبه شده واساسا انبساط کائنات زمانی معنی پیدا میکند که مقدار آن مشخص شده باشد در غیر اینصورت برای جهان نامتناهی انبساط بی معنی است 5_{سال ها بعد انیشتن از به کار گیری (( ثابت کیهان شناختی )) به عنوان (( بزرگ ترین اشتباه فاحش )) زندگی علمی خود یاد کرد} درواقع همیطور بود وبعد از آن هابل نظریه شتاب جهان را مطرح کرد این کشف فوق العاده به بسیاری از سوالات پاسخ داد ازجمله اینکه چگونه است اجرامی با قدمتی بیشتر از انچه محاسبه کائنات بما نشان میداد میتوانستند وجود داشته باشند (همان انبساط فزاینده) اما سوالی اساسی ایجاد کرد و آن اینکه با محاسبات چندین وچندباره انرزی کائنات تنها یک سوم مقدار واقعی انرا بر اساس فرمول ارائه شده نشان میدادند (مقدار فرمولی عدد 1 بود) در سال 97 یا 98 بود که دانشمندان توانستند ثابت کیهان شناختی انیشتن را برای فرمول فوق در نظر بگیرند تا به عدد واقعی برسند در واقع این ثابت بعد از مطالعات سوپر نواها وانرزیهای تیره مورد تایید قرار گرفت و امروزه به عنوان اصلی ثابت(در علم هیچ چیز مطلقی وجود ندارد) در علم مورد پذیرش است در ضمن این عدد انرزی فوق العاده را در مورد انرزیهای تیره نشان میدهد وبدین ترتیب بزرگترین اشتباه انیشتن در واقع از بزرگترین کشفیات وی بوده است

آقا خيلي تشكر مي كنم از اطلاعات مفيدتون.
بالاخره بحث رو سر جاش برگردوندين.

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
عمر کائنات بر اساس اخرین اطلاعات من 15.000.000.000 سال تخمین زده شده نه 13.7 ونه هر عدد دیگری
قديما مي گفتن كه 15000,000,000 سال پيش به وجود اومده ولي حالا مي گن كه با خطاي 200 ميليون سال حدود 13.7 ميليارد سال پيش به وجود اومده.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از us lover :
میخوام به بعضی اشکالاتی که در مورد ابعاد جهان مطرح شده پاسخ بدم : 1_ عمر کائنات بر اساس اخرین اطلاعات من 15.000.000.000 سال تخمین زده شده نه 13.7 ونه هر عدد دیگری 2_براساس تئوری بیگ بنگ جهان در حال انبساط است انهم با شتاب فزاینده 3_اساسی ترین وحیاتی ترین وبزرگترین وهر... ترین دیگه ای که به فکرتون میرسه تنها در0.3 ثانیه ابتدایی انفجار بزرگ رخ داده نه در بقیه آن 4_بر اساس تئوری بیگ بنگ و انبساط کائنات حد ومرزی برای آن محاسبه شده واساسا انبساط کائنات زمانی معنی پیدا میکند که مقدار آن مشخص شده باشد در غیر اینصورت برای جهان نامتناهی انبساط بی معنی است 5_{سال ها بعد انیشتن از به کار گیری (( ثابت کیهان شناختی )) به عنوان (( بزرگ ترین اشتباه فاحش )) زندگی علمی خود یاد کرد} درواقع همیطور بود وبعد از آن هابل نظریه شتاب جهان را مطرح کرد این کشف فوق العاده به بسیاری از سوالات پاسخ داد ازجمله اینکه چگونه است اجرامی با قدمتی بیشتر از انچه محاسبه کائنات بما نشان میداد میتوانستند وجود داشته باشند (همان انبساط فزاینده) اما سوالی اساسی ایجاد کرد و آن اینکه با محاسبات چندین وچندباره انرزی کائنات تنها یک سوم مقدار واقعی انرا بر اساس فرمول ارائه شده نشان میدادند:wacko: (مقدار فرمولی عدد 1 بود) در سال 97 یا 98 بود که دانشمندان توانستند ثابت کیهان شناختی انیشتن را برای فرمول فوق در نظر بگیرند تا به عدد واقعی برسند در واقع این ثابت بعد از مطالعات سوپر نواها وانرزیهای تیره مورد تایید قرار گرفت و امروزه به عنوان اصلی ثابت(در علم هیچ چیز مطلقی وجود ندارد) در علم مورد پذیرش است در ضمن این عدد انرزی فوق العاده را در مورد انرزیهای تیره نشان میدهد وبدین ترتیب بزرگترین اشتباه انیشتن در واقع از بزرگترین کشفیات وی بوده است:D
اول از همه با هم به يك تعريف برسيم .

اين حد و مرز كه مي فرماييد آيا از جنس ماده است يا پديده ؟؟؟

mynobar

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :

بهروز جان ، خواهشن شما دیگه بحث رو دوباره فلسفی نکنید .

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
عمر جهان فکر میکنم جواب هردو مورد بالا روبده
Age of universe
Universe is 13.7 billion years old
T=13.7x10^12 years =4.3x10^20 s

شعاع جهان
Radius of universe
R=1.6x10^26 m

حجم جهان
Volume of universe
V=4/3 pi R^3
V=17.1x10^78m^3

چگالی چهان
Density of universe
D=10^-18 kg/m^3

جرم جهان
Mass of universe
M=(density)x(volume), so;
M=DV=10^-18x17.1x10^78=17.1x10^60 kg

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از behroozsara :

البته من اشنایی زیادی با فلسفه ندارم و درست منظورتون رو متوجه نمیشم اما فکر میکنم باید مادی نگاه کنم

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از us lover :
البته من اشنایی زیادی با فلسفه ندارم و درست منظورتون رو متوجه نمیشم اما فکر میکنم باید مادی نگاه کنم

این بحث جدای از فلسفه به فیزیک هم مربوط می شود .

می خواستم نظر شما را در مورد این ابعاد بدانم . شما به این ابعاد به چشم ماده نگاه میکنید یا پدیده ؟؟؟
بگویید تا بیشتر با هم صحبت کنیم .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از mynobar :
بهروز جان ، خواهشن شما دیگه بحث رو دوباره فلسفی نکنید .
بحث فلسفی نیست اصلا
نمی دانم چرا دوستان بسیاری این تصور را دارند . در صورتیکه کاملا بحث علم فیزیک است حبیب جان

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
حبیب جان
شما وقتی فیزیک کحض بخوانی همه صحبت پیرامون این مباحث است ، نمی دانم چرا این ذهنیت در بچه های فروم بوجود امده که این بحث ها به علم فلسفه مربوط میشود . از سویی تمام علم ها در سطوح بالایی خود به فلسفه منتهی میشوند که قبلا در مورد آن توضیح داده ام .

us lover

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
لطفا در مورد منظورتون از پدیده توضیحی بدید؟ تا اونجا که من میدونم جهان ماده و انرزیه! اما اینم هست که فرضیه هایی ارائه شده که در مقابل جهان مادی ما جهان دیگری وجود داره و از اونها بعنوان ضد ماده یاد شده و اونها هم میتونند وجود داشته باشند!:blink:

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
دوست من

شما هر آنچه را که حواس شما تشخیص می دهند پدیده هستند . با تاریخ تولد و تاریخ مرگ و طول عمر مشخص

بالا