• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

بحث و گفتگو پیرامون خدمات بانکی

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
مگه چند روز پیش یارانه ها رو ندادن؟ :دی
دادن؟ D: به هرحال سررسید که هست
guitar.gif

azada

Registered User
لایک‌ها
279
سلام
من حدودا 6 تومن و یکی از دوستانم حدودا 4 تومن سرمایه داره که می خوایم توی بانک بذاریم
شنیدم اگه سرمایه بالای 10 تومن باشه سری شرایط بهتری هست برای سپرده !
آیا چنین چیزی هست؟
ضمنا می خوایم حسابی حدود 6 تا 9 ماهه باز کنیم
پیشنهاد دوستان چیه؟

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
سلام
من حدودا 6 تومن و یکی از دوستانم حدودا 4 تومن سرمایه داره که می خوایم توی بانک بذاریم
شنیدم اگه سرمایه بالای 10 تومن باشه سری شرایط بهتری هست برای سپرده !
آیا چنین چیزی هست؟
ضمنا می خوایم حسابی حدود 6 تا 9 ماهه باز کنیم
پیشنهاد دوستان چیه؟
خیر. شاید برای 10 میلیارد شرایط بهتری بدن ولی برای 10 تومن فرقی نداره.

miladwwe

Registered User
لایک‌ها
1,486
من 5میلیون سپرده گذاشتم بانک پارسیان یک ساله با سود20درصد

حالا میخاستم وام بگیرم با این سپرده میگن 3میلیون بیشتر نمیشه

ایا بیشتر از 3میلیون میشه وام گرفت با این سپرده

ومیگن باید مدرک شغلی داشته باشی تا بهت وام بدن ایا این درست پس این سپرده من چیه اونجا کشکه لابد خب اون ضامن این وام

Kasandra

کاربر افتخاری و فعال خاطرات
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
درود

براي يك خريد اينترنتي چند بار سعي كردم -هم از سايت بانك ملي و هم از پيامك-شماره سيبا رو به شبا تبديل كنم همش ميگه نامعتبره! به چه شكل بايد تبديلش كرد كه معتبر باشه؟

Last edited:

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
سلام کاسندرا عزیز حالت خوبه؟ :}
شماره حسابا آیا خط فاصله داره؟ بدون خط فاصله هم تست کردی؟

xms

Registered User
لایک‌ها
387
[h=2]مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی خبر داد:
[/h]

[h=1]حجم تراکنش شبکه شتاب کاهش یافت

[/h]

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان اینکه طرح شاپرک از شش ماه پیش آغاز به کار کرد اظهار کرد :تاخیر زمانی تسویه آنی حسابها در حالت عادی بسیار بیشتر از طرح تجمیع واریزها است و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده در تلاش هستیم ، امکان استعلام برخط یا مستقیم از حسابها برای فروشندگان ایجاد شود.
ناصر حکیمی _ مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی_ در گفت ‌و‌گو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: با مدیریت ترافیک در روزهای پایانی سال امیدواریم در تراکنش‌های خرید فروشگاهی،عملکرد بهبود یافته ای را شاهد باشیم .
وی با بیان این که در زمان پرداخت یارانه‌ها ، شبکه شتاب با 15 درصد تراکنش ناموفق مواجه بود ، اظهار کرد: در دور جدید پرداخت یارانه‌ها حجم تراکنش های ناموفق با کاهشی محسوس به 1.3 درصد رسید و این امر بیانگر موفقیت بیش از 98 درصدی تراکنش ها در شبکه شتاب است.
حکیمی با اشاره به جایگزینی تسویه تراکنش بانکها با فروشگاهها در هفت مقطع زمانی به جای تسویه آنی به حساب فروشندگان گفت: براین اساس، تجمیع تراکنش ها در هر 2 یا3 ساعت به صورت تجمعی و در مقاطع مشخصی صورت می پذیرد .
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به ضرورت راه ‌اندازی طرح شاپرک افزود: با توجه به بار ترافیکی شبکه شتاب در مقاطعی همچون پرداخت یارانه ها ، اختلالاتی مشاهده شد که بانک مرکزی با ابلاغیه ای از بانکها خواست حجم تراکنش ها مدیریت شود.
وی گفت: هموطنان می توانند مشکلات مربوط به مغایرتهای حساب و سایر عملیات بانکی درخصوص شبکه شتاب را طی تماس با تلفن گویای میز امداد شتاب اعلام و از خدمات این میز بهره مند شوند و با شماره تلفن 29911 تماس بگیرند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ، حجم بالای تراکنش با توجه به زمان تقریبی 30 الی 40 ثانیه را موجب بروز تراکنش های ناموفق در سطح بالا خواند و افزود: به دلیل عدم ظرفیت سازی در مدت زمان کوتاه برای جواب دهی و نزدیک شدن به ایام پرتراکم پایانی سال و همچنین پرداخت یارانه ها ، بانک مرکزی تصمیم به تمرکز تراکنش‌ها گرفت.
وی همچنین خبر داد:حجم ریالی تراکنش‌ها در فاصله فروردین 90 تا مهر 91 هشت برابر افزایش یافت.
انتهای پیام

Kasandra

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
سلام کاسندرا عزیز حالت خوبه؟ :}
شماره حسابا آیا خط فاصله داره؟ بدون خط فاصله هم تست کردی؟

درود بر شما جناب balabala عزيز كه ديگه بدون اون تصوير آواتار به ياد موندنيتون هم مي شناسمتون! :) خوبم، سپاس. حال شما چطوره بزرگوار؟

خط فاصله كه نه ولي وقتي دادم سايت بانك ملي تبديلش كنه ، با فاصله بود. اما بار اول كه موقع خريد واردش كردم و گفت غيرمعتبر، بدون فاصله و با دقت كامل واردش كردم، باز هم گفت غير معتبر!

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
ممنون من هم خوبم :}
شماره حساب شما چند رقمیه؟ البته من حساب ملت ندارم ولی ظاهرا شماره حساب های متمرکزشون 10 رقمی هست.
از این صفحه چک میکنید دیگه؟
https://ebanking.bankmellat.ir/ebanking/produceShebaCode.bm
من چند شماره حساب ده رقمی چک کردم جواب داد. شماره ها باید برای سیستم متمرکزشون باشه اگر حساب خیلی قدیمی باشه احتمالا جواب نمیده و دوم اینکه شماره کارت که وارد نمیکنید؟ شماره شبا از روی شماره کارت نمیده فقط شماره حساب قبول می کنند.

Kasandra

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
ممنون من هم خوبم :}
شماره حساب شما چند رقمیه؟ البته من حساب ملت ندارم ولی ظاهرا شماره حساب های متمرکزشون 10 رقمی هست.
از این صفحه چک میکنید دیگه؟
https://ebanking.bankmellat.ir/ebanking/produceShebaCode.bm
من چند شماره حساب ده رقمی چک کردم جواب داد. شماره ها باید برای سیستم متمرکزشون باشه اگر حساب خیلی قدیمی باشه احتمالا جواب نمیده و دوم اینکه شماره کارت که وارد نمیکنید؟ شماره شبا از روی شماره کارت نمیده فقط شماره حساب قبول می کنند.

خب خدا رو شكر كه حالتون خوبه! :happy:

واي خدا چقدر من گيچم! يعني حواسم بود كه يك بار نوشتم "ملت" برگردم بكنمش "ملي" باز مي بينم كه حواس پرتي كردم نوشتم "ملت"!!!

شمارهه 13 رقميه. به مسئول همونجا هم گفتم اگه شماره حساب ملت داريد لطفا اون رو بدين و من رو درگير اين بانك ملي نكنيد كه گفتند نه فقط همين حساب سيبا بانك ملي! از اون ور هم مي خوام از طريق ملت خريد انجام بشه، اون هم فقط شبا قبول ميكرد كه اين يكي رو اومدم تبديلش كردم از طريق همون سايت بانك ملي كه گفت غيرمعتبره! به اون خانمه گفتم اينجوري شده چكارش كنم ؟ گفتند نمي دونم!

IvY

Registered User
لایک‌ها
110
خب خدا رو شكر كه حالتون خوبه! :happy:

واي خدا چقدر من گيچم! يعني حواسم بود كه يك بار نوشتم "ملت" برگردم بكنمش "ملي" باز مي بينم كه حواس پرتي كردم نوشتم "ملت"!!!

شمارهه 13 رقميه. به مسئول همونجا هم گفتم اگه شماره حساب ملت داريد لطفا اون رو بدين و من رو درگير اين بانك ملي نكنيد كه گفتند نه فقط همين حساب سيبا بانك ملي! از اون ور هم مي خوام از طريق ملت خريد انجام بشه، اون هم فقط شبا قبول ميكرد كه اين يكي رو اومدم تبديلش كردم از طريق همون سايت بانك ملي كه گفت غيرمعتبره! به اون خانمه گفتم اينجوري شده چكارش كنم ؟ گفتند نمي دونم!

مگه از طریق این آدرس اقدام نمی کنید ؟؟؟
شاید شماره حساب رو اشتباه بهتون دادند .
اگر از firefox استفاده می کنید ممکنه از اون هم باشه ، حتی المقدور هر دوتا مرحله رو ( گرفتن شبا و خرید از ملت ) رو با explorer انجام بدین .

vazirnia

Registered User
لایک‌ها
80
درود

براي يك خريد اينترنتي چند بار سعي كردم -هم از سايت بانك ملت و هم از پيامك-شماره سيبا رو به شبا تبديل كنم همش ميگه نامعتبره! به چه شكل بايد تبديلش كرد كه معتبر باشه؟

درود بر شما
سیبا واسه بانک ملی هست بعد از بانک ملت تبدیل کردید ؟ آخه چرا ؟

از این پیج باید تبدیل کنید:
بانک ملي ايران ::دريافت شبا (شناسه حساب بانكی ایران) - IBAN

Kasandra

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
درود بر شما
سیبا واسه بانک ملی هست بعد از بانک ملت تبدیل کردید ؟ آخه چرا ؟

از این پیج باید تبدیل کنید:
بانک ملي ايران ::دريافت شبا (شناسه حساب بانكی ایران) - IBAN

درود

اي واي! فكر كنم باز منظورم رو خوب بيان نكردم! :blush: كد رو كه از طريق همون سايت بانك ملي تبديل كردم. خريدهام رو همه از طريق بانك ملت انجام ميدم. چون كد سيبا رو كه وارد كردم، نپذيرفت و شبا خواست، رفتم تو سايت بانك ملي تبديلش كردم. كد شبا رو كه تو فرم حواله اينترنتي بانك ملت وارد كردم گفت غيرمعتبره! :eek:

پ ن. رفتم اون پست رو هم ويرايشش كردم! :blush:

Kasandra

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
مگه از طریق این آدرس اقدام نمی کنید ؟؟؟
شاید شماره حساب رو اشتباه بهتون دادند .
اگر از firefox استفاده می کنید ممکنه از اون هم باشه ، حتی المقدور هر دوتا مرحله رو ( گرفتن شبا و خرید از ملت ) رو با explorer انجام بدین .

درود

چرا اتفاقا از همون طريق اقدام كردم. شماره حساب رو چند جاي ديگه چك كردم و درست بود. البته با اكسپلورر انجام ندادم. ميرم امتحان بكنم ببينم ميشه يا نه.

پ ن. امتحان كردم باز پيام داد كه "شماره حساب(شبا) دريافت كننده وجه معتبر نيست." البته در جستجوها متوجه شدم كه غير از بنده چند نفر ديگه هم موقع خريد اينترنتي از سروش سيما با چنين مشكلاتي روبرو بوده اند! :eek:

Last edited:

Kasandra

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
خب فقط خواستم بگم امروز كارهام رو كه انجام دادم يك سري هم به بانكها زدم و از همونجا هم كد شبا رو گرفتم و هم دادم خودشون حواله پايا رو انجام بدن. فقط هنوز برام عجيبه كه چرا اون كدي كه سايت بانك ملي داد اينترنتي برام كار نكرد و گفت غيرمعتبره. :eek:

parviz_r

کاربر فعال بخش کار و سرمایه
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
18,050
کدملی، شماره حساب جاری افراد می‌شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعلام کرد: کدملی، شماره حساب جاری افراد می‌شود.
براساس طرحی که به مراحل نهایی رسیده هر فرد فقط یک حساب‌جاری در بانک‌ها داشته و شماره‌ ملی فرد شماره حساب جاری وی خواهد شد.
سقف مبلغ و رنگ بندی چک‌ها براساس اعتبار افراد حقیقی و حقوقی در طرح اصلاح قانون چک درنظر گرفته شده است.

xms

Registered User
لایک‌ها
387
[h=2]رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:
[/h]

[h=1]تراکنش‌های مشکوک با ورود شاپرک محو شد

[/h]

رییس کل بانک مرکزی گفت: تراکنش‌های مشکوک که برای فعالیت‌های سوداگرانه استفاده می‌شد، از بدو شروع شاپرک محو شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود بهمنی _ رییس کل بانک مرکزی _ درهمایش بانکداری الکترونیکی و ****‌های پرداخت با اشاره به طرح شاپرک گفت: شاپرک در اردیبهشت‌ماه سال جاری فعال و در پنجم دی‌ماه تنها شبکه پرداخت کارتی کشور در فروشگاه مطرح شد که این طرح بیش از دو میلیون سامانه در سراسر کشور را از 17 شبکه‌ی پراکنده به یک شبکه واحد و مستقل تبدیل کرد.
وی گفت: طرح شاپرک یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های فن‌آوری در کشور محسوب می‌شود که چندین تغییر مهم در **** بانکی ایجاد کرد که یکی از آنها این بود که تراکنش‌های مشکوک که برای فعالیت‌های سوداگرانه استفاده می‌شد، از بدو شروع شاپرک محو شد و خلق پول گسترده‌ای که به واسطه‌ی تسویه آنی در بانک‌ها صورت می‌گرفت و مبلغ آن تا 70 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شد، با التزام زمان تسویه‌های به موقع مدیریت شد.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به سامانه پرداختی الکترونیک سیار (سپاس) گفت: مورد دیگر مرکز کنترل امنیت شبکه و فوریت‌های بانکی کاشف است که این دو طرح فعالیت‌های اجرایی‌اش آغاز شده و ظرف ماه‌های آینده عملی می‌شود که امید است با به ثمر‌رسیدن این طرح‌ها و طرح‌های دیگر چالش‌های پیشرو مدیریت شود.
وی در ادامه اظهار کرد: اکنون 75 درصد از شرکت‌های فعال در کشور‌های توسعه‌یافته حداقل از یکی از خدمات الکترونیکی استفاده می‌کنند و مجموعه‌ی تراکنش کارت‌های صادر‌شده توسط مستر‌کارت و ویزا در سال گذشته به میزان 2.141 میلیارد دلار بود.
وی با بیان این‌که بانکداری الکترونیکی از مباحث جدیدی است که در مدت زمان کمی توانسته جایگاه مهمی برای خود پیدا کند، گفت: این جایگاه به گونه‌ای است که تصور بانکداری امروزی بدون بانکداری الکترونیکی بسیار مشکل است و پدیده تجارت الکترونیکی امری جدانشدنی از بحث بانکداری الکترونیکی است.
بهمنی با بیان این‌که برخی از منابع از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک الکترونیکی را یکی از زیرشاخه‌های تجارت الکترونیکی طبقه‌بندی کرده ادامه داد: سابقه‌ی بانکداری الکترونیکی در ایران به سال 1350 بر می‌گردد و در حال حاضر پیشرفت‌های بانک‌های ایران را با استفاده از بانکداری الکترونیکی شاهدیم. به عنوان مثال بانک ملی با طرح سیبا، بانک صادرات با طرح سپهر، بانک کشاورزی با طرح مهر، بانک ملت با طرح جام و بانک‌های خصوصی با طرح‌های بانکداری مستقل و مخصوص خود به صورت منفرد و 24 ساعته در حوزه بانکداری الکترونیکی فعالیت خود را آغاز کردند.
رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد: امروز شاخص کارت به ازای هر نفر در کشورمان 2.8 کارت است یعنی هر ایرانی به‌طور متوسط سه کارت دارد که تقریبا معادل تعداد کارت‌های افراد فعال در کشور‌های پیشرو است.
وی با بیان این‌که حدود 2.5 میلیون پایانه فروش در سراسر کشور وجود دارد، گفت: یعنی به ازای هر یک میلیون ایرانی 34 هزار پایانه‌ی نصب شده وجود دارد و هر ماه بیش از 500 میلیون تراکنش مالی در کشور انجام می‌شود و هر ایرانی بیش از سه بار از کارت‌اش استفاده می‌کند.
بهمنی با بیان این‌که فن‌آوری با سرعت بالا به بدنه **** بانکی رسوخ کرده، اظهار کرد: حدود هشت سال گذشته 18 هزار پایانه فروش در کشور وجود داشت و چیزی به نام حواله الکترونیکی نبود و چک و اسکناس برای پرداخت‌ها استفاده می‌شد، اما امروز اصطلاح کارت‌به‌کارت اصطلاح جاافتاده‌ای است.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که یکسال در حوزه‌ی بانکداری الکترونیکی باید یک قرن حساب شود، گفت: البته در کنار همه این مسائل باید توجه داشت این تحولات همراه با ریسک‌هایی به وجود آمده و ریسک‌ها همیشه وجود دارد که باید با آن مقابله کرد، از جمله ریسک امنیتی که ناشی از هکرها‌، ویروس‌ها و موارد دیگر است که باید از طریق نظارت مستمر به خصوص در مواقع بحرانی بر آنها غلبه کرده و ریسک‌ دیگر قانونی و اخلاقی است که باید با برطرف‌کردن نقاط ضعف قانونی آنها را رفع کنیم. از جمله ریسک پولشویی است که با تقویت سیستم حسابرسی، بازرسی و نظارت و کنترل بیشتر بهتر می‌شود.
بهمنی در ادامه با بیان این‌که ریسک استراتژیک به تولیدات و خدمات جدید در سیستم بانکداری الکترونیکی مربوط می‌شود، گفت: یکی از ابزار‌های مهم نیروی متخصص و کارآمد است که کمتر به آن توجه شده از طرفی ریسک نرخ ارز و ریسک عملیاتی که ناشی از ضعف در طراحی سیستم و کنترل سیستم اطلاعاتی بانک می‌تواند باشد باید برطرف شود.
وی با بیان این‌که در این همایش باید دستاورد‌های نوین صنعت بانکداری را به ملت از طریق رسانه‌ها انتقال داد، گفت: باید زیرساخت‌ها را تکمیل و ابزار‌های جدید پرداخت الکترونیکی را توسعه داده چون خیلی از این ابزار‌ها اطلاعی نداشته و باید در این زمینه به جنبه‌های مختلف بانکداری اشراف داشته باشیم.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بانک مرکزی در سال گذشته دو طرح اساسی و زیرساختی را به مرحله‌ی اجرا درآورد و در خرداد‌ماه سال جاری طرح سپام عملیاتی شد که زبان عملیاتی واحد برای **** بانکی کشور ایجاد کرد که این زبان در سراسر جهان همه فهم است.
بهمنی تاکید کرد: باید نظارت سیستمی، الکترونیکی بر پایه دانش فن‌آوری اطلاعات صورت گیرد و سازمان حسابرسی و حسابرسان بانک‌ها و بانک مرکزی باید خود را با سیستم بانکی الکترونیکی تطبیق دهد و در پایان از مسوولان این همایش تقاضا دارم برای بهره‌برداری بیشتر نتایج این همایش را در کارگروه‌های تخصصی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و در مشکلات و راهکارهای جدید و پیشنهادهای مناسب ارائه شود تا از طریق سیستم بانکی شاهد ارتقاء بیشتر بانکداری الکترونیکی در کشور باشیم.
انتهای پیام

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,730
واسه پرداخت اینترنتی قبوض که شناسه قبض به این صورت 0000123456789 و شناسه پرداخت به صورت 0000012345678 هست لازمه صفرها هم وارد بشه یا نه؟؟

xms

Registered User
لایک‌ها
387
یک کارشناس امور بانکی در گفت‌وگو با ایسنا:
هیچ مدلی برای اجرای بانکداری بدون ربا در کشور وجود ندارد

رییس اداره اعتبارات و ارزیابی حوزه مرکزی بانک مهر اقتصاد معتقد است که هیچ مدلی برای اجرای بانکداری بدون ربا در کشور وجود ندارد و با آن به‌طور ریشه‌ای برخورد نشده است.

دکتر جمال بحری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که رعایت بانکداری اسلامی نیازمند الزامات و بستر‌هایی است که هیچ‌گاه در کشور به درستی فراهم نبوده‌، اظهار کرد: قانون بانکداری بدون ربا، از ابتدا قوانینی با سازو‌کار موقت بود که قرار بود بعد از یک دوره اجرای کوتاه‌مدت اصلاح شود، اما هنوز بعد از گذشت چند سال این اتفاق نیفتاده و دچار مشکلات بسیاری است.

وی تاکید کرد: به روز‌شدن قوانین بانکداری بدون ربا از اصلی‌ترین نیاز‌های موجود برای ترویج آن است.

این کارشناس امور بانکی با اشاره به مشکلاتی که بانک‌ها دراجرای بانکداری بدون ربا با آن مواجه هستند، بیان کرد: ایرادات و تناقضات موجود در مفاد قانونی و بسته‌های سیاست‌های نظارتی که سالانه توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود و سازو‌کاری برای اجرا ندارد، از یک‌ سو و از سوی دیگر رفتار افراد که اگر نپذیرند بانک یک بنگاه اقتصادی است، از جمله مواردی هستند که این قانون را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بحری با بیان این‌که اجرایی‌نشدن بانکداری بدون ربا تنها یک مسوول ندارد، افزود: مجلس که قانون‌گذار است همچنین بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی که باید مطالبه‌گر بوده و از بانک‌ها بخواهد که مسوولیت خود را در قبال این مساله به درستی انجام دهند و خود بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی باید هر کدام بخشی از اجرای این قانون را متعهد شوند.

او در مورد این‌که **** بانکی تا چه حدود می‌توانسته در اجرای بانکداری اسلامی موفق باشد، گفت: بانک‌های خصوصی، دولتی و موسسات مالی و اعتباری هر کدام با توجه به‌ سازو‌کارهای مربوط به خود در این زمینه عملکردی متفاوت داشته‌اند در حالی که همه مدعی اجرای این قانون هستند، اما باید گفت که موفقیت چندانی به دست نیامده است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در پاسخ به این‌که کدامیک از بانک‌های خصوصی و یا دولتی در رعایت بانکداری بدون ربا عملکرد بهتری داشته‌اند، عنوان کرد: به نظر می‌رسد که بانک‌های دولتی دراین زمینه موفق‌تر بوده‌اند و فرآیند اعطای تسهیلات در این بانک‌ها نشان می‌دهد که تا چه حد قائل به رعایت این مساله هستند؛ اما به‌طور کلی تمامی بانک‌ها تنها از نظر قرار‌دادی بانکداری اسلامی را رعایت می‌کنند و این‌که در واقعیت تا چه حد به آن عمل نموده‌اند، جای سوال دارد.

او با تاکید بر این‌که بحث تعیین نرخ‌های دستوری به سیستم بانکداری ایران ضربه می‌زند و مانعی برای اجرای بانکداری اسلامی است، ادامه داد: زمانی که در کشور نرخ تورم بالاتر از نرخ تسهیلات است در این شرایط بانک مرکزی این اجازه را به بانک‌ها می‌دهد که سپرده‌هایی 17 تا 18 درصد داشته باشند و از سویی دیگر الزام به ادامه‌ی تسهیلات 15 درصد می‌نماید، واضح است که قانون دچار مشکل می‌شود.

بحری هم‌چنین بانکداری اسلامی را فراتر از بانکداری بدون ربا دانست و خاطر نشان کرد: قانونی که امروزه در کشور وجود دارد، بانکداری بدون رباست که این از حداقل‌های بانکداری اسلامی است که سازو‌کارهای بسیار محکم‌تری دارد؛ اما باید در نظر داشت که همین بانکداری بدون ربا نیز تنها یک تئوری صرف است که ضمانت اجرایی ندارد.

به گفته‌ی وی در اجرای بانکداری اسلامی مشکلات بنیادی، اجرایی و مدیریتی وجود دارد که در مجموع شرایطی را ایجاد کرده که در این امر موفق نباشیم.

بحری یاد‌آور شد: اگر حتی کمترین اهمیتی در **** بانکی برای بانکداری بدون ربا قائل شده بودند، هیچ‌گاه تقلب‌های اخیر بانکی و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی اتفاق نمی‌افتاد و یا عدد آن به این حد نمی‌رسید.

انتهای پیام

بالا