برگزیده های پرشین تولز

rainbow land

Registered User
لایک‌ها
60
خدمت دوستاني كه درخصوص نحوه خريد وفروش سئوال دارند، يايد بگم كه جديدا خريد اينترنتي توسط خود شخص امكانپذيره و خودتون ميتونيد خريد و فروش كنيد،‌البته كدي كه بايد باهاش وارد بشيد رو حتما ميبايست از شركتهاي كارگزاري اي كه اين امكان رو دارند،‌دريافت كنيد،‌(همه ي شركتها، اين خدمات جديد رو ندارند) بعد كه يوزر پسورد رو گرفتيد خودتون ميتونيد اينكار رو بكنيد، البته قوانيني هم داره كه همون شركت كارگزاري طي فرمهايي بهتون ميده..
ميتونيد به سايت بورس مراجعه كنيد و اونجا آدرس اينترنتي همه ي كارگزاري ها هست و همه ي اين مطالب هم تووشون هست.

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
خدمت دوستاني كه درخصوص نحوه خريد وفروش سئوال دارند، يايد بگم كه جديدا خريد اينترنتي توسط خود شخص امكانپذيره و خودتون ميتونيد خريد و فروش كنيد،‌البته كدي كه بايد باهاش وارد بشيد رو حتما ميبايست از شركتهاي كارگزاري اي كه اين امكان رو دارند،‌دريافت كنيد،‌(همه ي شركتها، اين خدمات جديد رو ندارند) بعد كه يوزر پسورد رو گرفتيد خودتون ميتونيد اينكار رو بكنيد، البته قوانيني هم داره كه همون شركت كارگزاري طي فرمهايي بهتون ميده..
ميتونيد به سايت بورس مراجعه كنيد و اونجا آدرس اينترنتي همه ي كارگزاري ها هست و همه ي اين مطالب هم تووشون هست.
مارو که ... کرده :(
اسمش آنلاینه
عرضه اولیرو نمیتونی بخری
قبل از ساعت 9 نمیتونی اوردر بدی
روز بازگشایی تا بعد از بازگشایی و تو زمان تعیین قیمت نمیتونی اوردر بدی
یه روز میبینی قطعه
یه روز نیم ساعت بعد بازار تازه فعال میشه و هزار تا کوفت دیگه
فعلا هم ظاهرا یه مدتی هست که به افراد جدید ظاهرا خدمات نمیدن احتمالا بخاطر همین مشکلاتش باشه البته شاید ولی شنیدم دارن نرم فزار رو آماده میکنن اکثر کارگزاریهارو مجهز کنن
خلاصش فقط موقعی به کارت میاد که بازار رو روال عادی هست باز همون تلفن بهترین گزینست

Mohsen Khan

Registered User
لایک‌ها
299
مارو که ... کرده :(
اسمش آنلاینه
عرضه اولیرو نمیتونی بخری
قبل از ساعت 9 نمیتونی اوردر بدی
روز بازگشایی تا بعد از بازگشایی و تو زمان تعیین قیمت نمیتونی اوردر بدی
یه روز میبینی قطعه
یه روز نیم ساعت بعد بازار تازه فعال میشه و هزار تا کوفت دیگه
فعلا هم ظاهرا یه مدتی هست که به افراد جدید ظاهرا خدمات نمیدن احتمالا بخاطر همین مشکلاتش باشه البته شاید ولی شنیدم دارن نرم فزار رو آماده میکنن اکثر کارگزاریهارو مجهز کنن
خلاصش فقط موقعی به کارت میاد که بازار رو روال عادی هست باز همون تلفن بهترین گزینست
تلفني هم يعني مي شه خريد؟

بعد اينكه سهام هايي كه دولتي هستند و عرضه مي كنند و توي تبليغ تلويزيوني مي گن سود تضميني 17 درصد
يعني اصل و سود را تضمين كردن ،‌اينها چطوريه ؟
يعني هر طور بخري ،‌ 17 درصد سود تضمينه ؟

سجاد

Registered User
لایک‌ها
2
سلام.

سه جور میشه سهام خرید فکر کنم.

1- سهامی رو میخری و اونرو به مدت طولانی نگه میداری و از سود احتمالیش استفاده میکنی (انگار که یه گاو میخری و از شیرش

استفاده می کنی بدون زحمت نگهداری! البته اگه سود ده باشه ) و همچنین قیمت خود سهام هم بالا میره و خواستی بفروشی

سود کردی یا برعکس.

2- سهامی رو میخری و اون رو برای مدت کمتری مثلا شش ماه تا یکسال نگه می داری بعد ترقی میکنه (یا نمیکنه!)(مثل اینکه شما

یک گاو میخری و نگهش میداری بعد که گوشت گرون شد میفروشیش و سود میکنی چون این گاوه هزینه نگهداری و خوراک نداره!!)

3- سهامی رو میخری بعد اون رو برای مدت کوتاهی نگه میداری و یه ذره که ترقی کرد زود میری اونو میفروشی و اونوقت سود

میکنی!( مثال گاوی نداشتم شرمنده!!) واینکار رو تکرار میکنی.

البته شاید همه این سه تا کار رو باهم انجام میدی و یه جوری بالانس میکنی که در کل سود کنی.

حالا این وسط کلی باید تخصص پیدا کنی یا تخصص بخری!

این بود گزارش چند روز تحقیق .

حالا اساتید امر تایید میکنند؟ اگر نه راهنمایی بفرمایید.

ممنون .

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
تلفني هم يعني مي شه خريد؟

بعد اينكه سهام هايي كه دولتي هستند و عرضه مي كنند و توي تبليغ تلويزيوني مي گن سود تضميني 17 درصد
يعني اصل و سود را تضمين كردن ،‌اينها چطوريه ؟
يعني هر طور بخري ،‌ 17 درصد سود تضمينه ؟

ببین محسن خان
اصل قانون بر این هست که تشریف ببرین کاگزاری و درخواست کتبی بدین و پول به حساب کارگزار بریزین تا براتون خرید رو انجام بده
ولی بعد مدتی که با کارگزارت آشنا شدی کافیه یه زنگ بزنی یا اس ام س بدی یا حتی مسنجری بهش بگی تا خرید و فروشتو انجام بده این دیگه مونده به رفاقت شما با کارگزارت بعدشم میری اسنادو امضا میکنی این سریعترن روشه و مطمعنترین
یه روشی هم که اکثر کارگزاریها انجام دارن میدن تو سایتشون عضو میشی و اونجا درخواستها تو میدی به صورت آنلاین بعد کارگزار میبینه تایید میکنه و انجام میشه که البته معمولا یه ربعی طول میکشه حد اقل چون باید اونجا اوپراتور ببینه و تایید کنه و بده دست فردی که داره معاملات رو انجام میده گاهی هم تو شولوغی بازار میبینی نیم ساعته خبری نیست
یه روشی هم جدیدا راه افتاده که کارگزاری مفید اولینشون هست شما به صورت آنلاین بدون واشطه اقدام به خرید و فروش میکنی مثل بورسهای جهانی که اوایل به هر کسی اجازه نمیدادن بجز مشتریهای خاص ولی بعد به تعدادی از مشتریها دادن ولی چون تازه داره راه میوفته و به قولی حالت آزمایشی هم داره مشکلاتش هم زیاده و یه جاهایی هم دستتو میزاره تو پوست گردو ولی اگه درست کار کنه بهترین گزینه ممکنه البته اگه
یه روش دیگه هک هست که همون تلفنیست ولی کارگزارت با توجه به سهمی که پیشش داری و اعتباری که برات قاعله برات نسیه میخره حالا بین یک هفته تا 1 ماه بهت فرصت میده که مثل این میمونه که وام گرفتی ولی خوب به هر کسی این خدمات رو نمیدن باید براشون معتبر باشی

اونایی که تبلیغ میکنن تو اونجا میگن که اصل رو هم تضمین میکنن یا فقط سود رو دقیقا نمیدونم منظورتون چیه اگه منظورتون سهم شرکتهایی هست که میخاد تازه ساخته بشه مثلا شرکت پتروشیمی خنگستان که قراره از ملت پول بگیرن تو تیمارستان کارخونه بزنن !! چون اهل این چیزا نیستم زیاد در موردشون اطلاعات ندارم فقط یه چیزی مثل سرمایه گذاری بلند مدت تو بانک میمونه و سالها باید منتظر بمونید تا مثلا شرکت فعال بشه و سود آور بشه یا نشه خدا عالمه از نظر من سرمایه گذاری رو این سهما کاره افراد بی اطلاع هست و کسانی که جرات ریسک ندارن معمولا هم سالهای طولانی باید انتظار بکشی و دست اخر هم پشیمون میشی چون اکثرا بعد چند سال نصف قیمت میفروشن چون تا حالا ندیدم یه پروژرو بگن 5 ساله کامل میشه بعد به 8 سال و 10 سال نکشه یه وقت تو تله این چیزا نیفتی همون پولتو بزاری بانک از اینا بهتره

سجاد جان این سه تایی که فرمودین رایجترین استراتزی بازار هست
سومی هم مثل بره میمونه که میخری دو سه روز باهاش بازیو تفریح میکنی بعد میدی میره :D

Mohsen Khan

Registered User
لایک‌ها
299
الان به فرض به یک کارگزار مراجعه کنیم
اون کارگزار می تونه بنا به درخواست ما و با توجه به تجربه خوشد برامون سهام بخره یا سبد سهام تشکیل بده
این ط.ری مناسب تر نیست ؟
این کار را انجام می دن ؟

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
اینجوری که مشخصه سرمایه گذاری توس بورس باید در کنارش یه کار ثابت دیگه هم باشه
یعنی نمی تونی برای زندگی روش حساب کنی!

yn_ali
کتاب چگونه در بورس 2 میلیون دلار بدست اوردم رو خوندی؟
اگه خوندی می خواستم بدون به نظرت روش کاریش توی بورس ایران جواب میده ؟

برای فروش سهام چطوری اقدام میشه ؟ یعنی خود کارگزار سهام رو میگیره و پول قیمت اون سهم در اون زمان رو به فروشنده میده یا
روال دیگری داره ؟

این لینک رتبه بندی کارگزارها از سوی سازمان بورس هست حالا نمی دونم بر چه مبنایی اما فکر کنم در انتخاب موثر باشه
http://www.seba.ir/Members/BrokersRanking.aspx

Last edited:

rainbow land

Registered User
لایک‌ها
60
سه جور میشه سهام خرید فکر کنم.

3- سهامی رو میخری بعد اون رو برای مدت کوتاهی نگه میداری و یه ذره که ترقی کرد زود میری اونو میفروشی و اونوقت سود

میکنی!( مثال گاوی نداشتم شرمنده!!) واینکار رو تکرار میکنی.

.

خيلي خيلي جالب بود

اون کارگزار می تونه بنا به درخواست ما و با توجه به تجربه خوشد برامون سهام بخره یا سبد سهام تشکیل بده
این ط.ری مناسب تر نیست ؟
این کار را انجام می دن ؟

بله كه انجام ميدن، اصطلاحا به اين كار سبدگرداني ميگن،‌در ضمن الان اون شركت هاي كارگزاري مطمئن، صندوق هاي سرمايه گذاري هم دارن، كه اونم انتخاب مناسبي ميتونه باشه

این لینک رتبه بندی کارگزارها از سوی سازمان بورس هست حالا نمی دونم بر چه مبنایی اما فکر کنم در انتخاب موثر باشه

اين رتبه بندي ها رو ميشه روش حساب كرد،‌چون آيتم هاي فراووني رو در نظر گرفتن و نمره دادن و خلاصه اين رتبه بندي بدست اومده، خيلي از جريانات مثل صندوق و ... رو به همين كارگزاري هاي برتر ميدن.

Mohsen Khan

Registered User
لایک‌ها
299
برای شروع یک سبد گردانی
چه میزان سرمایه بزاریم و حداقل انتظار چه سودی می تونیم داشته باشیم؟

webarts

Registered User
لایک‌ها
9
الان اوضاع اقتصادی کشور رو به آشفتگی می رود. و بالتبع وضعیت سهام بد میشه .من که حتی 8-10 سال قبل تو رونق بورس ضرر کردم. خیلی باید حواستون جمع باشه. برخی کارگزارها مشاوره می دن می گن سهام فلان شرکت را بخر خیلی سود می ده می خری سهامش سقوط می کنه دارایی ات نصف میشه.

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
اینجوری که مشخصه سرمایه گذاری توس بورس باید در کنارش یه کار ثابت دیگه هم باشه
یعنی نمی تونی برای زندگی روش حساب کنی!

yn_ali
کتاب چگونه در بورس 2 میلیون دلار بدست اوردم رو خوندی؟
اگه خوندی می خواستم بدون به نظرت روش کاریش توی بورس ایران جواب میده ؟

برای فروش سهام چطوری اقدام میشه ؟ یعنی خود کارگزار سهام رو میگیره و پول قیمت اون سهم در اون زمان رو به فروشنده میده یا
روال دیگری داره ؟

در مورد شغل دوم بستگی به خودم آدم داره هستند افراد زیادی که به شغل اصلی تبدیلش کردن
اما اعتقاد شخصی من اینه که به یه چیز وابسته بودن میشه همون جهان سومی و دولتهای ما که جونشون به نفت وابستس .خودم درآمد اصلی و زندگیم از بورس میچرخه کنارش کارای دیگه هم انجام میدم که مرتبط یا غیر مرتبط اخیرا هم فارکس رو هم به سبد مشاغلم اضافه کردم

کتابی که فرمودین رو نخوندم
قضیه خرید فروش رو تو بازار سهام به زبان ساده براتون توضیح میدم
فرض کنیم شما یک کالای بخصوص دارین مثلا هارد (همون سهام)و میاین اینجا تو پی تی (همون بازار بورس) میزارین برای فروش حالا اینجا اگه مشتری داشت بچه ها قیمت میدن گام رو هم در نظر میگیرن 1000 تومن (تو بورس روزانه 4 درصد هست بالا یا پایین) یا کسی میخره یا نمیخره و شما منتظر خریداری تو بورس هم ممکنه شما سهمی داشته باشی که کسی نخره و شما بزاری برا فروش به این حالت میگن صف فروش تشکیل شده یه وقت هم شما هاردت خیلی کم یابه بچه ها همه مشترین و اعلام آمادگی میکنن و هر کی یه قیمتی میده اما شما یکی بیشتر که نداری خریدار که زیاد بشه میگن صف خرید
حالا گیریم شما راضی شدی هاردتو به یه نفر بفروشی اونم میگه شمارو نمیشناسم یکی از بچه های اینجا واسطه بشه من پولو میدم به اون شما هم هاردو بده بهش پولتو بگیر (این جناب واسطه میشه کارگزار بورس) و برا این زحمتی که میکشه کارمزد میگیره از هر دوطرف
این اتفاق دقیقا تو بورس رخ میده با این تفاوت که شما به تابلو (فروم) مستقیما مجاز نیستی وارد شی به کارگزار سهمو میدی اون تو سیستم بورس وارد میکنه و همه میبینن و خرید هم همینطور شما پولو به کارگزار میدی برات سهمی که میخای میخره و تحویل میده

مبنای بورس تا حدی میشه گفت بله تا حدی نه چون اون از دیدگاه بورسه نه شما ممکنه شما با کارگزاری کار کنی که تو رتبه چند تای آخر باشه ولی اونقد بهت حال بده که اولی نمیده در کل کارگزار جدای از دانشش دوستی و همکاریش برات خیلی میتونه مفید تر از رتبش باشه
البته این نظر شخصی منه

این ط.ری مناسب تر نیست ؟
این کار را انجام می دن ؟

کارگزارها تقربا همشون سبد معرفی میکنن و مشاوره میدن ولی یه سری نکات هست که برحسب تجربه میگم
کارگزار هم مثل شما یه انسان هست و بنا به تجربه و دانش خودش راهنماییتون میکنه چون کارگزاره دلیل نمیشه حتما درست بگه و یا حتما صادق باشه
کار کارگزای بسیار وقتگیر و سخته برا همین کمتر فرصت دارن به تحلیل دقیق بپردازن
کارگزارها اکثرا جو روانی بازار روشون تاثیر داره برا همین احتمال خطاشون هم هست
مهمترین نکته از دید من :کارگزاری که سبد معرفی میکنه کنسرو ماهی میده دستت (ممکنه تاریخ گذشته باشه ممکنه فاسد باشه ممکنم هست سالم باشه) اصل مهم و اساسی اینه که ماهیگیری یاد بگیری با نبوغ شخصیت و اطلاعات درست سهمی رو میخری که کارگزار به زور راضی میشه برات بخره همش غر میزنه آقا این بیچارت میکنه ولی چندوقت بعد که بازار پی به اون سهم میبره و ملت بیدار میشن تازه میفهمه زیر خاکی کشف کرده بود ی تازه به مشتریاش معرفی میکنه که شما داری میفروشی میری سراغ چیز دیگه
تجربه تلخ یا شیایدم شیرینی که دارم سالهای 77 78 که بورس زیاد مشتری نداشت منظورم عموم مردم مثل النه خوب میریفتیم با کارگزاریها مشورت میکردیم پاتق منم پل حافظ بودو تالارو کاگزاریا اون موقع اکثرشون تو همون ساختمون بورس دفتر داشتن سیریش میشدیم به بدبختا ولشون نمیکردیم(اون موقعها ساکن تهران بودم) سهمایی که معرفی میکردن چون با جو روانی بازار بود اکثرا به درد 2 هفته بیشتر نمیخورد تو این زمان به یه سود کم قانع نمیشدی اکثرا زیان میداد الانم تا حدی میبینم اینطوریه اینه که باهاشون هم صحبت میشم اطلاعات ردو بدل میکنم ولی تصمیم اصلی و نهایی رو خودم میگیرم
از نظر من مناسبترین برای شما تو صفحه قبل عرض کردم خرید و فروش روی کاغذ هست اینطوری سود وزیان عملی نمیکنین ولی بهترین سود دنیا رو کسب میکنین که همون تجربه هست و سرمایه گذاری روی دانش فردیتون که در اینده هم تو درامد و هم زندگی شخصی فوق اعاده موثره

الان اوضاع اقتصادی کشور رو به آشفتگی می رود. و بالتبع وضعیت سهام بد میشه .من که حتی 8-10 سال قبل تو رونق بورس ضرر کردم. خیلی باید حواستون جمع باشه. برخی کارگزارها مشاوره می دن می گن سهام فلان شرکت را بخر خیلی سود می ده می خری سهامش سقوط می کنه دارایی ات نصف میشه.
شما کی ضرر کردی تو رونق بورس
یعنی رفتی تو گرونترین موقع سهمرو خریدی و احتمال زیاد به توصیه کارگزارت که این سهم داره هر روز مثبت میخوره و از این حرفا
تو بازار میشه تهدید رو به فرصت تبدیل کرد و معمولا کسانی که تو بهرانها که سهم افت کرده و تو کف هست خرید میکنن بیشترین سود رو میکنن و زیان اساسی زمانی هست که تو اوج قیمت وارد سهم بشی
فکر میکنم اگه با اطلاعات کامل وارد بشین هم زیان اون موقعرو جبران میکنین هم سود میکنین
انشالله

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
دوست عزیز نظرت چیه یه تاپیک در زمینه پیشنهاد خرید و فروش سهام و تجزیه تحلیل بازار رو استارت بزنی ؟

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
در مورد شغل دوم بستگی به خودم آدم داره هستند افراد زیادی که به شغل اصلی تبدیلش کردن
اما اعتقاد شخصی من اینه که به یه چیز وابسته بودن میشه همون جهان سومی و دولتهای ما که جونشون به نفت وابستس .خودم درآمد اصلی و زندگیم از بورس میچرخه کنارش کارای دیگه هم انجام میدم که مرتبط یا غیر مرتبط اخیرا هم فارکس رو هم به سبد مشاغلم اضافه کردم

کتابی که فرمودین رو نخوندم
قضیه خرید فروش رو تو بازار سهام به زبان ساده براتون توضیح میدم
فرض کنیم شما یک کالای بخصوص دارین مثلا هارد (همون سهام)و میاین اینجا تو پی تی (همون بازار بورس) میزارین برای فروش حالا اینجا اگه مشتری داشت بچه ها قیمت میدن گام رو هم در نظر میگیرن 1000 تومن (تو بورس روزانه 4 درصد هست بالا یا پایین) یا کسی میخره یا نمیخره و شما منتظر خریداری تو بورس هم ممکنه شما سهمی داشته باشی که کسی نخره و شما بزاری برا فروش به این حالت میگن صف فروش تشکیل شده یه وقت هم شما هاردت خیلی کم یابه بچه ها همه مشترین و اعلام آمادگی میکنن و هر کی یه قیمتی میده اما شما یکی بیشتر که نداری خریدار که زیاد بشه میگن صف خرید
حالا گیریم شما راضی شدی هاردتو به یه نفر بفروشی اونم میگه شمارو نمیشناسم یکی از بچه های اینجا واسطه بشه من پولو میدم به اون شما هم هاردو بده بهش پولتو بگیر (این جناب واسطه میشه کارگزار بورس) و برا این زحمتی که میکشه کارمزد میگیره از هر دوطرف
این اتفاق دقیقا تو بورس رخ میده با این تفاوت که شما به تابلو (فروم) مستقیما مجاز نیستی وارد شی به کارگزار سهمو میدی اون تو سیستم بورس وارد میکنه و همه میبینن و خرید هم همینطور شما پولو به کارگزار میدی برات سهمی که میخای میخره و تحویل میده

مبنای بورس تا حدی میشه گفت بله تا حدی نه چون اون از دیدگاه بورسه نه شما ممکنه شما با کارگزاری کار کنی که تو رتبه چند تای آخر باشه ولی اونقد بهت حال بده که اولی نمیده در کل کارگزار جدای از دانشش دوستی و همکاریش برات خیلی میتونه مفید تر از رتبش باشه
البته این نظر شخصی منه

برای راهنمایی که میکنی ممنونم !
پس برای فروش اگر سهام خریدار نداشته باشه نمیشه اون رو به پول نقد تبدیل کرد درسته ؟ تا این که یکی
بیاد بخره یعنی صف تشکیل بشه !

چند نفر به من پیشنهاد کردن که برای ورود چند ماه روی کاغذ معامله رو انجام بده که با جزئیات اشنا بشی
سوالی که برام پیش اومد اینه که مبنای محاسبات قیمتها از نظر زمانی روزانه هست یا هفتگی یا ماهانه
یا همه با هم ؟

یک دوره کلاس اموزشی کانون کارگزاران بورس گذاشته به نظرت شرکت کردن توش میتونه مفید باشه ؟

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
این تاپیک رو بگید منتقل کنن
تا از دست نره

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
دوست عزیز نظرت چیه یه تاپیک در زمینه پیشنهاد خرید و فروش سهام و تجزیه تحلیل بازار رو استارت بزنی ؟
مخلص کاربر فوق فعال پی تی
اینجا زیاد طالب نداره این چیزا
تا جایی که من متوجه شدم پی تی بجز بازارچش باقی قسمتهاش مخصوصا تخصصیها زیاد جلو نمیره از بازارچش هم ممنون که خیلی چیزا دستگیرمون شد

برای راهنمایی که میکنی ممنونم !
پس برای فروش اگر سهام خریدار نداشته باشه نمیشه اون رو به پول نقد تبدیل کرد درسته ؟ تا این که یکی
بیاد بخره یعنی صف تشکیل بشه !

چند نفر به من پیشنهاد کردن که برای ورود چند ماه روی کاغذ معامله رو انجام بده که با جزئیات اشنا بشی
سوالی که برام پیش اومد اینه که مبنای محاسبات قیمتها از نظر زمانی روزانه هست یا هفتگی یا ماهانه
یا همه با هم ؟

یک دوره کلاس اموزشی کانون کارگزاران بورس گذاشته به نظرت شرکت کردن توش میتونه مفید باشه ؟
اختیار دارین وظیفست
نه تو بورس بلکه تو هز بازار دیگه ای باید یکی بخره یکی بفروشه این قاعده معاملست تو همه چیز میگه جای دیگه غیر از اینه؟
تو بورس هم همه سهما این نیست که خریدار یا فروشنده نداشته باشه
یکی از فاکتورها که هنگام معامله یه سهم در نظر گرفته میشه نقد شوندگی هست یعنی یه وقت شما به هر دلیلی تصمیم به فروش داشتی معمولا راحت میتونی بفروشی یا نه مثلا بانک پارسیان یه سهمی هست با نقد شوندگی بالا که کمتر پیش میاد تو صف بره ،نه این که نره ولی روزهای تبادل خرید و فروشش درصد بالایی داره که میتونید از روزنامه دنیای اقتصاد به این ارقام دسترسی بهتری داشته باشین

خرید و فروش کاغذی رو قبلا هم عرض کردم خدمتتون دوستانتون بهترین توصیرو بهتون کردن شما سالهای سال برای درآمد کسب کردن وقت دارین
پس تمرین کنین و تجربه کسب کنین بعد عملی وارد بشین و از اول ورود تو سود باشین تا مثل بعضی از افراد دچار زیان و سرخوردگی نشین
مطمعنم که شما موفق میشی خیالتم راحت بورس خیلی راهتر از معامله کردن تو جاهای دیگس بری توش هم ترست میریزه هم میبینی که چقدر جذاب و شیرینه و چقدر درآمد زا
جالبش اینه که مثلا شما زمین یا خونه یا هر کالای فیزیکی دیگرو میخای معامله کنی باید کلی با مشتری کلنجار بری قسم و آیه و کوفت و زهر مار حالا پای معامله میشینی یارو شروع میکنه به چمونه و تخفیف اما اینجا از این خبرا نیست ،قیمت مشخصه خواستی میفروشی نخواستی نمیفروشی و همینطور خرید
اینجا نون هوش و استعداد و دانش خودتو میخوری البته خیلیا هم نون رانت خبریشونو میخورن

کلاسهاشونو حتما برین برای شوع خیلی مفید میتونه باشه مخصوصا که رایگان هم هست یه بورس باز هیچ فرصتی نخسوزن رایگانشو از دست نمیده

این تاپیک رو بگید منتقل کنن
تا از دست نره
مهم اینه که رفاقت شما از دست نره . از این تاپیکا زیاد اومده رفته شما نایابی عزیز

Last edited:

Mohsen Khan

Registered User
لایک‌ها
299
جناب yn_ali
با تشكر از مطالب خيلي خوبتون و اينكه وقت مي گذاريد براي سوالات دوستان
يك سوال داشتم
اون روش كه فرموديد قبل از سرمايه گذاري واقعي ،‌توي يك دفتر بصورت مجازي شروع كنيم
به نظر شما چند وقت حداقل نياز هست تا يك نفر مسلط بشه
2-اگر مي شه چند تا سايت معتبر و آموزشي هم معرفي كنيد
3- براي شروع مجازي ( همون دفتر )، نيازي به رفتن به خود تالار بورس هست يا از طريق همين اينترنت هم مي شه كار انجام داد؟

ممنون‌

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
جناب yn_ali
با تشكر از مطالب خيلي خوبتون و اينكه وقت مي گذاريد براي سوالات دوستان
يك سوال داشتم
اون روش كه فرموديد قبل از سرمايه گذاري واقعي ،‌توي يك دفتر بصورت مجازي شروع كنيم
به نظر شما چند وقت حداقل نياز هست تا يك نفر مسلط بشه
2-اگر مي شه چند تا سايت معتبر و آموزشي هم معرفي كنيد
3- براي شروع مجازي ( همون دفتر )، نيازي به رفتن به خود تالار بورس هست يا از طريق همين اينترنت هم مي شه كار انجام داد؟

ممنون‌
خواهش میکنم کار خاصی نمیکنم امیدوارم حداقل براتون مفید باشه
البته یه سوالت سه تاس تا بورس با بی دقتی منافات داره مهندس
نمیشه گفت چند وقت نیاز هست بستگی به علاقه و پشتکار خود شخص داره ولی فکر میکنم حداقل 3 ماه انجام بدین 1چون 3 ماه یه بازه کوتاه مدت تو بورس ایران هست که میتونید کارنامه خودتون و نقاط ضعف و قوت خودتون رو بشناسین و بعد با سرمایه اندک مثلا 200 یا 300 هزار تومن وارد بشین تا براتون جذابیتش بیشتر بشه و همین مبلغ کم باعث میشه از نظر روانی هم با بازار درگیر بشین و همراهش معاملات کاغذیتونو هم پیگیری کنین تا به موقعش با سرمایه دلخواهتون عملا با کار درگیر بشین
2 سایت معتبری که بخواد از سیر تا پیازو توضیح بده و از صفر شروع کنه تا حالا ندیدم ولی یه نعداد فروم هستن که براتون میزارم خیلی میتونه کمکتون کنه
http://forum.sarmaye.com/index.php
http://bourex.com/
http://www.talarebourse.com/forum/

3 برای شروع نیازی نیست حتما بخواین برین تالار بورس اما اگه وقت کنین برین براتون مفیده
اونجا بعضا به افرادی برخورد خواهید کرد که از نظر سواد و یا سطح اگاهی و هوش بسیار از خودتون پایینترن و متوجه میشین که بازی بزرگان اونقدیم که از دور نشون میده سخت و پیچیده نیست

لینک بورس رو براتون میزارم که با صفحه معاملات اشنا بشین
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx
http://www.irbourse.com/
و اما یه پیشنهاد
تو بورس دوتا روش عمده داریم که در مورد آینده شرکتها بتونیم تصمیم بگیریم 1 تحلیل فاندامنتال یا بنیادی 2 تحلیل تکنیکال
تحلیل فاندامنتال بر اسال اطلاعات شرکتها،صورتهای مالی، نوع فعالیت ،اخبار روز و عوامل دیگه در مورد یه شرکت دیدگاهی به شما میده که در مورد سهم ارزش گذاری کنید
تحلیل تکنیکال کلا در مورد گذشته معاملات و با نمودارها سروکار داره و براسال معاملاتی که در گذشته بوده ارزندگی یه سهم رو میسنجه
دو تا کتاب معرفی میکنم که اول
تحليل بنيادي در بازار سرمايه از انتشارات چالش نوشته آقای شهدایی رو توصیه میکنم بخونید و بعد از اون
کتاب دوم
تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه از انتشارات چالش نوشته جان جی مورفی و ترجمه آقایان فراهانی فرد و قاسمیان لنگرودی هست
اگه میخواین تو بورس موفقتر باشین توصیه میشه هر دو نوع تحلیل رو یاد بگیرین .
البته فقر تحلیل تو ایران فوق العاده زیاده و خیلی از افرادی که معامله میکنن مثل بچه اول ابتدایی از دست اینو اون نیگاه میکنن و معامله میکنن بعد که شکست میخورن میگن بورس اله و بله یا اصلا تحلیل نمیدونن یا به یکی از این دو اکتفا میکنن و افرادی که به هردو بها دادن متاسفانه خیلی کمن ولی برای موفقیت از نظر من هر دو لازمه
بازم اگه کمکی از دستم بر بیاد مخلصانه در خدمتتون هستم

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
اشه ؟
اختیار دارین وظیفست
نه تو بورس بلکه تو هز بازار دیگه ای باید یکی بخره یکی بفروشه این قاعده معاملست تو همه چیز میگه جای دیگه غیر از اینه؟
تو بورس هم همه سهما این نیست که خریدار یا فروشنده نداشته باشه
یکی از فاکتورها که هنگام معامله یه سهم در نظر گرفته میشه نقد شوندگی هست یعنی یه وقت شما به هر دلیلی تصمیم به فروش داشتی معمولا راحت میتونی بفروشی یا نه مثلا بانک پارسیان یه سهمی هست با نقد شوندگی بالا که کمتر پیش میاد تو صف بره ،نه این که نره ولی روزهای تبادل خرید و فروشش درصد بالایی داره که میتونید از روزنامه دنیای اقتصاد به این ارقام دسترسی بهتری داشته باشین

خرید و فروش کاغذی رو قبلا هم عرض کردم خدمتتون دوستانتون بهترین توصیرو بهتون کردن شما سالهای سال برای درآمد کسب کردن وقت دارین
پس تمرین کنین و تجربه کسب کنین بعد عملی وارد بشین و از اول ورود تو سود باشین تا مثل بعضی از افراد دچار زیان و سرخوردگی نشین
مطمعنم که شما موفق میشی خیالتم راحت بورس خیلی راهتر از معامله کردن تو جاهای دیگس بری توش هم ترست میریزه هم میبینی که چقدر جذاب و شیرینه و چقدر درآمد زا
جالبش اینه که مثلا شما زمین یا خونه یا هر کالای فیزیکی دیگرو میخای معامله کنی باید کلی با مشتری کلنجار بری قسم و آیه و کوفت و زهر مار حالا پای معامله میشینی یارو شروع میکنه به چمونه و تخفیف اما اینجا از این خبرا نیست ،قیمت مشخصه خواستی میفروشی نخواستی نمیفروشی و همینطور خرید
اینجا نون هوش و استعداد و دانش خودتو میخوری البته خیلیا هم نون رانت خبریشونو میخورن

کلاسهاشونو حتما برین برای شوع خیلی مفید میتونه باشه مخصوصا که رایگان هم هست یه بورس باز هیچ فرصتی نخسوزن رایگانشو از دست نمیده

واقعا از اطلاعات که دادای ممنونم!
البته اون دوره ای که گفتم رایگان نیست نمی دونم شما چطوری میگید رایگان هست
تو صفحه اول سایتشون زده دوره ها رو ! البته قیمت این دوره اس نسبت به دوره های
دیگه که 1 تومن شهر یه اش هست گرون نیست
http://www.seba.ir/index.aspx

یه سری اصطلاحات هست مثل تابلو اصلی و فرعی حجم معاملاتی و شاخص و...
معانی اینها رو چطوری می تونم پیدا کنم
فاکتورهای تاثیر گذار روی قیمت یک سهم کدوم موارد هستند ؟
کدوم گروه از گروه های بورسی برای سرمایه گذای بهتر هستند؟
یعنی بانکی ها - خودرویی ها - الکترونیکی ها -لیزینگ و بیمه - بانک ها یا ...؟
البته با نگاه کردن سهام بانک ها توی این چند روزه من خودم فکر می کنم
سهام بانک ها ریسک کمتری داشته باشن مخصوصا که سهام پست بانک
در یک روز به فروش رفت

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
yn_ali عزیز

شما الان خودت فاندامنتال بیشتر کار میکنی یا تکنیکال ؟!

بعد میخواستم ببینم تو ایران کارگزاری ها کندل های یک روزه میدن که بشه با نرم افزار تحلیل مثل داینامیک تریدر و ... چارت ها رو تحلیل کرد
اصلا به اون شکل انلاین هست ؟ مثل متاتریدر و فارکس

و اینکه نمیدونم چقدر در فارکس کار کردی ؟ ایا الگوهای فیبوناچی یا الیوت ویو یا پترن های فیبو تو بازار سهام ایران جواب میده ؟

و در اخر پیشنهاد میکنم وبلاگی در این زمینه بزنید
یا اگه دوست داشتید وب سایتی راه اندازی کنید. (در این مورد بنده اگه دوست داشته باشید میتونم کمک کنم بهتون)

اموزش هم میتونید بدید (که هم میتونه ثواب معنوی داشته باشه هم راهی برای کسب درامد)

yn_ali

Registered User
لایک‌ها
35
واقعا از اطلاعات که دادای ممنونم!
البته اون دوره ای که گفتم رایگان نیست نمی دونم شما چطوری میگید رایگان هست
تو صفحه اول سایتشون زده دوره ها رو ! البته قیمت این دوره اس نسبت به دوره های
دیگه که 1 تومن شهر یه اش هست گرون نیست
http://www.seba.ir/index.aspx

یه سری اصطلاحات هست مثل تابلو اصلی و فرعی حجم معاملاتی و شاخص و...
معانی اینها رو چطوری می تونم پیدا کنم
فاکتورهای تاثیر گذار روی قیمت یک سهم کدوم موارد هستند ؟
کدوم گروه از گروه های بورسی برای سرمایه گذای بهتر هستند؟
یعنی بانکی ها - خودرویی ها - الکترونیکی ها -لیزینگ و بیمه - بانک ها یا ...؟
البته با نگاه کردن سهام بانک ها توی این چند روزه من خودم فکر می کنم
سهام بانک ها ریسک کمتری داشته باشن مخصوصا که سهام پست بانک
در یک روز به فروش رفت
اقا شرمنده من از این دوره ای که معرفی کردی اطلاع ندارم فکر کردم دوره های خود بورس رو میگی که خود سازمان بورس برگزار میکنه برای عموم مردم
http://www.irbourse.com/amuzesh
قسمت تقویم آموزشی میزنه تاریخهاشونو
چه فاکتورهایی موثرند ،کدام گروهها بهترند و غیره همشون همون میشه فوت و فن بازار که نمیشه یا چند خط روشون بحث کرد
چندتا چیز رو به طور کلی عرض میکنم

سرمایه:مبلغ اسمی هست که یک شرکت هنگام ثبت در اداره ثبت بر اساس اون ارزش گذاری شده و در حقیقت پولی هست که برای تاسیس شرکت سرمایه گذاری شده
سهام: وقتی یک شرکت سهامی عام یا خاص تاسیس میشه سرمایه اون به مبلغی که استاندارد بورس 100 تومتن هست تقسیم میشه و شرکا به ازا هر یکصد تومانی که سرمایه گذاری میکنن یک سهم میگیرن
افزایش سرمایه:به هر دلیلی ممکنه یه شرکت سرمایشو افزایش بده مثلا پروزه یا کارخونه جدیدی راه انداخته و براش هزینه کرده یا از سهامدارا پول میگیره و اون کارخونه جدید رو تاسیس میکنه پس سرمایه اولیه اضافه شده و حالا به تعداد سهام شرکت افزوده میشه و سرمایش افزایش پیدا میکنه عکس این هم میتونه صادق باشه یعنی کاهش سرمایه که خیلی کم و معمولا در زمانی که یه شرکت تو بحران یا در حال ورشکستگش هست رخ میده (بیشتر به دلیل قانون تجارت)
حق تقدم :زمانی که افزایش سرمایه انجام میشه به سهامدارا به تناسب درصد سهمشون اجازه داده میشه که از سهام جدید شرکت بخرن یا اگه نخواستن بفروشنش
مثلا یک شرکت 1میلیون تومن سرمایه داره و 50 درصد افزایش سرمایه میده و شما 200 سهم از اون شرکت دارین شما 200*50%=100 یعنی حق دارین 100 سهم جدید رو به قیمت 100 تومان تو شرکت سرمایه گذاری کنین و صاحب بشین
حالا چند تا نکته داره
1ممکنه شرکت این افزایش سرمایرو از سودی که به شما تغلق میگیره بده یعنب سود امسال 10 هزار تومن بوده که به شما 100 سهم میده و دیگه پول نمیده و پول شمارو سرمایه گذاری میکنه که به این میگن از محل مطالبات سهامدار یا این که از خودتون نقد میخاد که بدین و شما تو شرکت سود ندارین بعد از مجمع عادی خریدین که اصطلاحا میشه ار محا آورده نقدی سهامدار یا شاید تلفیقی از این دو یعنی شما 5تومن سود دارین و 5 تومن هم از جیب میدین
ممکن هم هست سود شرکت خیلی بیشتر باشه و شما هم سهم بگیرین و هم سود
حالا شاید شما نخواین از این حق خودتون استفاده کنین میبرین تو زمان معینی که اعلام میشه حق تقدمتون رو تو بورس میفروشین و خریدار بعد از خرید اون مالکش میشه و تو یه بازه زمانی مشخص مبلغ صد تومان به ازا هر سهم میریزه به حساب شرکت و معمولا بین 3 تا 6 ماه طول میکشه که این حق تقدم به سهم عادی تبدیل بشه

سود نقدی شرکت یا dps :به سود سالانه شرکت گفته میشه که نقدا به سهامدار تحویل داده میشه
پیش بینی سود یا eps :سودی هست که شرکت پیش بینی میکنه و به بورس اعلام میکنه
p/e:از تقسیم سرمایه به سود بدست میاد
تالار اصلی و فرعی در اصل یه کارو انجام میدن و برای شما تفاوتی نداره و شما سهم هر دورو میتونید بخرید و بفروشید در واقع تقسیم بندی داخلی بورس هست که تو کار شما چندان تاثیری نداره
فرابورس :تشکیلات جدیدی هست که عمدتا سفارشهای عمده و شرکتهایی که تو تالار اصلی عرضه نمیشن و تعداد کارگزارهاشون هم محدوده
حجم معاملات به مقدار سهمی که تو یه روز انجام شده گفته میشه
شاخص هم در حقیقت نبض اصلی بازار هست که بدست آوردنش فرمولهای خاصی داره که شما نتیجه هنایی رو تو صفحه اصلی بورس میتونین ببینین
در حقیقت روند بازار رو نشون میده که در کل بورس امروز مثبت بوده یا منفی بوده کل بورسها نه یک سهم که هرچی یه سهمی حجم بالاتری داشته باشه و قیمت بالاتر و حجم معامله بالاتر بیشترین تاثیر رو میتونه تو شاخص اعمال کنه در حقیقت میشه سادهتر گفت میانگین بورس هست
از سایتهای خود بورس و اون کتابی که تو پست قبلی گفتم میتونید اطلاعات کاملتری بدست بیارید و فرومهایی که تو پست قبلی عرض شد

فاکتورهای کلی رو شاید بشه اینا گفت
1 گذشته صنعت و اون شرکت خاص توی همون صنعت هست
که در حقیقت میشه تحلیل تکنیکال مردم تو بازه های زمانی به این شرکت خاص چه عکس العملی نشون دادن
سابقه فوق العاده مهمه مثلا میبینین یه شرکتی مثلا سود یک سالشو 200 تومن اعلام میکنه اما سهمش مثلا 500 تومن بیشتر نیست تو نگاه اول شاید بگین این عالیه ولی عموما بازار بهش توجه نداره دلیلش اینه که مدیریای اون شرکت همیشه از این کارا میکنن و لی موقع حسابرسی که میشه همون 200 تومن میشه 10 تومن و یا بلعکسش هم صادقه و تو بورس ایران قربونش برم زیاده
2 سرمایه شرکت
3 p/e که قبلنها خیلی فاکتور مهمی در نظر گرفته میشد ولی الان براش زیاد ارزش قاعل نمیشن ولی خودم براش اهمیت زیادی قاعلم
دلیل این که بازار الان زیاد براش اهمیت قاعل نیست همن مطلبی هست که تو شماره 1 عرض کردم یعنی حقه بازی مدیران و یه چیزای دیگه ولی درحقیقت شما میتونید دیدگاه کلی مردم رو به یه سهم بفهمید یعنی هر چی یه سهم پی بر ای بالاتری داره یعنی مردم بیشتر به آینده این سهم خوشبینن و از گذشتش راضی هست و احتمال میدن در آینده این سهم رشد بیشتری بکنه و بلعکس مثلا تو خودروییها میبینید پی به ای خیلی پایینه یعنی این سهم برای مردم جذابیت نداره و احتمال رشد زیادی بهش نمیدن یا سودشو واحی میدونن یا این صنعت رو آیندا دار نمیبینن
3وابستگی صنعت به مساعل روز مثلا تحریم یا همین طرح تحول که وقتی شما میگین بانکیها خوبن د تو این چند روزه مردم میگن خوب بانک که سوخت مصرف نمیکنه پس هزینش بالا نمیره پس مطمعنتره رو این حساب الان بانکیها روشون بیشتر صحبت میشه و شما نظرت جلب شده همونطور که طرح تحول در موردش اطلاعات کافی به مردم داده نمیشه ممکنه فردا دولت بیاد اعلام کنه نرخ وام هم باید مثل همه جای دنیا واقعی بشه میدونید که تو اروپا و امریکا بین 0.5 تا 2.5 درصد در سال هست اون موقع همین بانکیها کله معلق میشن
و خیلی عوامل دیگه که بهترین جا فکر میکنم انجمن سرمایه قسمت آموزشیش کمکتون کنه و حتما به تالار بورس سر بزنین و از تاریخ کلاسهاشون مطلع بشین اگر هم پول میتونین هزینه کنین همون کلاسهایی که گفتین برین سریعتر به نتیجه میرسین

بالا