برگزیده های پرشین تولز

درباره الی

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
فیلم خوبی بود دوسش داشتم
با پایانش یه ذره مشکل دارم ولی نه جوری که فیلم رو برام بد جلوه بده
چیزی که توی این فیلم خیلی برام پر رنگ بود واقعی بودن و طبیعی بودن فیلم بود

l'avocat

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
27
خب من برعکس خیلی از دوستان اصلا نظرم این نیست که پیام داستان برمیگرده به بحث آبرو ریزی از الی...
به نظر من اگه بخوایم در یه جمله پیام فیلم رو توضیح بدیم بهترین تعبیر میتونه این باشه که اصغر فرهادی یه فیلم ساخته فقط برای اینکه بگه:"پایانی تلخ بهتر از تلخی بی پایانه"
این دید فرهادی رو به راحتی میشه از روند فیلم دریافت؛در ابتدای فیلم بیننده یک فضای کاملا فان رو تجربه میکنه که تا اوسط فیلم ادامه داره ولی با بوجود آمدن حادثه ای تلخ تمام جنبه ی فان فیلم ناگهان از بین میره و همین باعث میشه بیننده در یک شوک ناگهانی قرار بگیره و تا اواخر فیلم هم به همراه کرکترها درگیر همین واقعه میشه ! درواقع تا انتهای فیلم بیننده همگام با شخصیت ها در نوسانی از امیدواری و ناامیدی به سر میبره تا زمانی که این ماجرا با یک پایان تلخ به اتمام میرسه و همه رو ازین تلاطم نجات میده! و نکته ی جالب هم همین جاست یعنی این حالت معلق داستان تا جایی ادامه پیدا میکنه که بیننده و کرکترها با شنیدن خبر قطعی مرگ الی به نوعی به آرامش میرسن ! سکانس آخر هم که در حال در آوردن ماشین هستند موید همین نکته ست؛ اینکه یک پایان تلخ،هر چند سخت باشه اما میتونه خاتمه دهنده ی تمام این نگرانی ها باشه! مهم رهایی از مخمصه است[FONT=&quot]...

-راستی یکی از دوستانم به من گفت یک جایی خونده آخرین سکانس فیلم ،الی رو نشون میده که در حال بادبادک بازیه اما توی سینما تا همون قسمت درآوردن ماشین نشون داد ،من نفهمیدم بالاخره کدومش سکانس پایانی فیلم بوده؟

[/FONT]

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
attachment.php

برای دیدن در سایز اصلی اینجا رو کلیک کنید

فایل های ضمیمه

• 12.JPG
    12.JPG
    26.5 KB · نمایش ها: 117

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
سلام

به نظرم فیلم بسیار دیدنی و تکان دهنده بود و از بسیاری جهات حائز اهمیت ، چون سوژه اجتماعی خاصی داره که میتونه براحتی در تمام دنیا مطرح بشه اونهم نه بخاطر هنری و خاص بودنش مثل آثار کیارستمی و نه بخاطر وجود ویژگی های سرزمینی

درباره الی میتونه هر جائی اتفاق بیفته و در تمام دنیا مخاطب پیدا کنه ..

فیلم بسیار عادی و معمولی شروع میشه بطوری که بعضی جاها تو ذوق بیننده میخوره ولی بازیهای درخشان و درخور تحسین گروه بازیگری بیننده رو به دیدن ادامه داستان معطوف میکنه تا میرسیم به حادثه ..

تماشاگر ناگهان با یک شوک بزرگ داستانی مواجه میشه ، حادثه ای که یک گروه خوش و خرم رو تا مرز نابودی پیش میبره ..

به نظرم چیزی که اصلا تو این فیلم مهم نیست اینه که الی بیشتر مقصر بوده که اصلا رفته به این سفر یا اینکه گلشیفته که با اطلاع از شرایط الی اون رو به سفر آورده ..

مهمترین مسئله از دید من این بود که مصلحت توافقی از بین رفتن جون الی رو که برای یک کار ارزشمند که نجات جان بچه گروه بود رو بطور کلی لوث کرد ، از الی باید به بهترین نحو تجلیل میشد حتی اگه یک خیانتکار بی وجدان بود !!

ولی همه بخاطر مصلحت !! و گرفتار نشدن احتمالی به راحتی همه تقصیر هارو انداختن گردن کسی که دستش از دنیا کوتاهه ..

و چه بسیار از این مصلحت اندیشی ها که در ابعاد کوچکتر خودمون هم انجام میدیم و به روی خودمون نمیاریم ..

به راستی مصلحت مهمتره یا حقیقت .. ؟؟!

یه نکته دیگه ؟!

چرا احساس میکنیم با داشتن اطلاعات بسیار محدود و کم هم با استفاده از قانوت اگر p آنگاه q و با ملاک قرار دادن یکسری قوانین اصلی میتونیم برای مردم حکم گناهکاری صادر کنیم .. ؟؟!

نامزد داشته ؟؟ غلط کرده رفته مسافرت .. چقدر پست بوده ؟!؟ اصلا حقش بود !! ( با خیلی ها که صحبت میکردم بیشتر مانور صحبتشون فقط سر کوبیدن و جرم تراشی سفر اومدن الی بود تا ... )

چرا کسی توجه نکرد که الی 2 سال بوده در کشاکش متارکه بوده و پسره ول نمیکرده ( ما که با نیم ساعت دیدن نمیتونیم بگیم نه ! پسر خوبی بود این که .. ؟! ) .. خب شاید واقعا پسر رو نمیخواسته و اونهم برای عذاب دادن الی لج کرده و بعد از 2 سال نامزدیشون رو تموم نمیکرده ..

الی هم با یک جمع خانوادگی رفت به یک سفر یکروزه شاید براش مورد قبلی تموم شده بوده و میخواسته به نوعی استارتی برای تغییر شرایط زندگیش بده ولی ما که بیننده بودیم عذاب و استرس و تشویش و حتی درگیری با وجدان رو براحتی تو رفتارش میدیدیم ، هرچند که بعد از حادثه فهمیدیم برای چی بوده

اشتباه نکنید ! من نمیخوام به الی حق بدم ، فقط میگم ما و همچنین اعضای گروه با اون اطلاعات محدود از زندگی الی در مقامی نبودیم که بخوایم برای الی حکم گناهکاری صادر کنیم

در مورد سوال علیرضای عزیز هم به نظرم برای گروه فقط این مهم بود که هر چه سریع تر و با هر ابزاری که شده راه خودشون رو از این ماجرا جدا کنن و حتی هر چه بیشتر خودشون رو با الی و شرایطش غریبه نشون بدن هرچند که الی برای نجات جان یکی از خوشون به کام مرگ رفت !

در مورد بازی دیدنی شهاب حسینی هم به نظرم بازی همه گروه عالی و یکدست بود نمیتونم بگم کدومشون سر بود

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
در مورد سوال علیرضای عزیز هم به نظرم برای گروه فقط این مهم بود که هر چه سریع تر و با هر ابزاری که شده راه خودشون رو از این ماجرا جدا کنن و حتی هر چه بیشتر خودشون رو با الی و شرایطش غریبه نشون بدن هرچند که الی برای نجات جان یکی از خوشون به کام مرگ رفت !

ممنون, نمیدونم چرا هنوز این موضوع برام سنگین جلوه می کنه
M654 ی عزیز هم در PM موارد خوبی رو پیرامون این موضوع مطرح کردند
در کل, احتمالا دوباره برای دیدنش میرم

در مورد بازی دیدنی شهاب حسینی هم به نظرم بازی همه گروه عالی و یکدست بود نمیتونم بگم کدومشون سر بود

جایزه ای که برای سوپر استار گرفت واقعا یجورایی حقش نبود
یادم نیست کدوم نویسنده گفته بود در واقع برای " درباره الی " باید میگرفته ولی روشون نشده بدن!

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
یه چیزی هم هست..تصمیم نهایی گروه به نفع خودشون بود..چیزی که ماهم ممکنه انجام بدیم..یعنی نجات خودمون و اینکه همیشه خودمون رو بی گناه جلوه می دیم...این طبیعی بودن فیلم رو بیشتر نمایان کرد

یه بازی جالب تو این فیلم بازی مریلا بود...نمونه ی همچین زن هایی رو من زیاد دیدم که از هر حرفی برداشت خودشون رو دارن و همیشه کارهای با منت انجام میدن و از زیر منت همه هم فرار می کنن...مریلا خیلی خوب بازی کرد این نقشو

و اینکه به شدت دوست دارم یه بار دیگه برم فیلم رو ببینم

با فرزاد عزیز هم موافقم که اول فیلم تو ذوق می زنه...تا قبل از اینکه ارش توی آب بیافته نمی دونی قرار چه اتفاق خاصی بیافته و دقیقا همون جایی که بیننده حس می کنه فیلم چیز خاصی نداره فرهادی تلنگر رو می زنه و میخکوب می کنه

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
ممنون, نمیدونم چرا هنوز این موضوع برام سنگین جلوه می کنه
M654 ی عزیز هم در PM موارد خوبی رو پیرامون این موضوع مطرح کردند
در کل, احتمالا دوباره برای دیدنش میرم

جایزه ای که برای سوپر استار گرفت واقعا یجورایی حقش نبود
یادم نیست کدوم نویسنده گفته بود در واقع برای " درباره الی " باید میگرفته ولی روشون نشده بدن!

درود بی پایان ..

مقصود فیلم سنگینه یا عملکرد گروه ؟

مقصود فیلم فکر میکنم به بوته نقد گذاشتن شرایط پیش اومده و عملکرد گروه بود و اینکه هر بیننده چه برداشتی میتونه از این داستان داشته باشه یا چه نقدی به عملکرد اونها

ولی درباره عملکرد گروه راستش من نمیتونم داوری کنم .. اصلا همچین جراتی در خودم نمیبینم .. چون خودم بارها تو موارد کوچکتر اولش به فکر مصلحت افتادم .. چی بگم .. وجدانم میگه باید از الی تجلیل میشد

از بازی شهاب حسینی جدیدا خیلی خوشم میاد ، از محیا بود فکر کنم .. بازیش به نظرم بی نقص بود ( فیلم نه ها .. )
تو سوپر استار هم همینطور یا دل شکسته

ولی تو این فیلم همه عالی بودن .. شهاب بسیار مسلط و یکدست بود .. گلشیفته حالت های عصبی و ناراحتیش رو بخوبی به بیننده انتقال میداد یا مریلا به قول مرجان زوایای اخلاقی برخی آدما رو بخوبی منعکس میکرد

یا شوهر گلشیفته معرکه بود ! من مثل اون رو زیاد دیدم .. زود دنبال مقصر سازی متهم کردن هرکسی جز خودشون و در نهایت دادن کردیت های خاص برای رفع گرفتاری هستن ایشون هم بخوبی ایفاگر نقشش بود

یا خود الی که تشویش رو بخوبی منتقل میکرد و همه در تفکر بودیم چرا این دختر انقدر دستپاچه و نگرانه ؟؟ چرا همش مقید به برگشتنه ؟؟

شهاب بی نقص بود شکی نیست ولی انقدر مجذوب بازی همه هستم که نمیتونم بگم واسه این فیلم باید جایزه میگرفت .. نظر شما چیه ؟ بازی شهاب تو فیلم چشمگیر تر بود ؟

منم احساس میکنم دیدن دوبارش برداشتهای کامل تری بهمون میده

در ضمن کلیپ و مطالبی که درباره فیلم گذاشتید هم مثل همیشه بسیار جالب بود ، ممنون

یه چیزی هم هست..تصمیم نهایی گروه به نفع خودشون بود..چیزی که ماهم ممکنه انجام بدیم..یعنی نجات خودمون و اینکه همیشه خودمون رو بی گناه جلوه می دیم...این طبیعی بودن فیلم رو بیشتر نمایان کرد

دقیقا ... چیزی که به من هم شدیدا تلنگر زده همینه ،

مصلحت یا حقیقت .. ؟؟!

در ضمن به اون دوستمون که شک داشت برای دیدن فیلم بره یا نه پیشنهاد میدم " حتما " برو ببین و صد البته دیدنش تو سینما چیز دیگریست به انتظار اومدن فیلمش نباش

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
وجدانم میگه باید از الی تجلیل میشد

راستش سنگین از نظر همین تصمیم گیری نهایی
همچنان نمیتونم 100% فکر کنم, یعنی بپذیرم که گروه با اشاره به : " گفته بوده نامزد داره ", از الی تجلیل می کرده . اصل عمل یکی بوده

یا شوهر گلشیفته معرکه بود ! من مثل اون رو زیاد دیدم .. زود دنبال مقصر سازی متهم کردن هرکسی جز خودشون و در نهایت دادن کردیت های خاص برای رفع گرفتاری هستن ایشون هم بخوبی ایفاگر نقشش بود

این مورد درباره تمامی کاراکترها به خوبی صورت گرفته بود
موردی که اشاره شد و همچنین شخصیت مریلا که جری اشاره کرد
در کل تک-تک این کاراکترها قابل لمس هستن و میشه به راحتی نمونه های زنده اونهارو پیدا کرد

شهاب بی نقص بود شکی نیست ولی انقدر مجذوب بازی همه هستم که نمیتونم بگم واسه این فیلم باید جایزه میگرفت .. نظر شما چیه ؟ بازی شهاب تو فیلم چشمگیر تر بود ؟

شاید حتی بشه گفت شوهر گلشیفته ( مانی حقیقی ) و یا پیمان معادی در بسیاری از سکانس ها بهتر از شهاب حسینی هم بودن, در مجموع جایزه ای که برای " سوپراستار " گرفت کمی عجیب بود, شاید هم چون سوپراستار از پایه فیلم خوبی نبود میشه به این شایعه دامن زد که در اصل برای "درباره الی" میخواسته جایزه بگیره

در ضمن کلیپ و مطالبی که درباره فیلم گذاشتید هم مثل همیشه بسیار جالب بود ، ممنون

wubpink.gif

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
خب من دوتا مطلب رو در مورد پستها فرزاد درک نمیکنم! اول کلیات بحثش رو درک نمیکنم ، دوم یکمی عصبانیتی که تو بحثش هست رو درک نمیکنم و اما

مهمترین مسئله از دید من این بود که مصلحت توافقی از بین رفتن جون الی رو که برای یک کار ارزشمند که نجات جان بچه گروه بود رو بطور کلی لوث کرد ، از الی باید به بهترین نحو تجلیل میشد حتی اگه یک خیانتکار بی وجدان بود !!

من این مصلحت رو اصلآ درک نمیکنم! که در تمام این پستهای شما بهش اشاره میشه؟ کدوم مصلحت؟

بارها و بارها وقتی از الی خبری نیست تمام گروه (مخصوصآ پدر بچه) تاکید میکنه که الی به خاطر نجات بچه ما رفته تو آب. عکس العمل گروه در مقابل ناامیدی گروه نجات هم مبین این موضوع هست! از الی به عنوان کسی که برای نجات بچه رفت تو آب همیشه یاد شد! به نامزدش به عنوان یک قهرمان معرفی شد! همینطور برای پلیس و احتمالآ خانواده اش! چه تجلیلی باید ازش میشد که نشد؟! کدوم مصلحت!

حقیقت؟

حقیقت این بود که هیچکس به جز سپیده نمیدونست که الی نامزد داره! و گفتن این موضوع چی رو برای نامزدش عوض میکرد؟! اینکه تمام این دو سال به قول شما دروغ بود و بازی های الی در حالیکه الی میخواستش؟
اصولآ چی رو عوض میکرد؟ عصبانی نباشیم یکم! منطقی باشیم! الی اگر نگفته نامزد داره میشه اینجور برداشت کرد که از نظر اون همه چیز تموم شده هست! خانواده و نامزدش هم با توجه به سابقه دو ساله میتونن درک کنند! اما در نقطه مقابل (چیزی که عملآ شده) اگر گفته و اومده چه معنی میده!

دوستان یکمی واقع بین تر باشیم! به اطرافمون نگاه کنیم! اینجا ایران هست! با فرهنگ خودش! در فرهنگ ما فکر کردن یک زن! به یک مرد! در حالیکه یک مرد دیگه در زندگیش هست چه معنی میده؟!

گروه با تاکید روی این موضوع که نگفته اتفاقآ تجلیل کرد از الی! اتفاقآ اون رو بالا برد! چون الی در شرایطی اومده سفر که دیگه رابطه ای حداقل در ذهنش نداشته با کسی!

ولی همه بخاطر مصلحت !! و گرفتار نشدن احتمالی به راحتی همه تقصیر هارو انداختن گردن کسی که دستش از دنیا کوتاهه ..
قبلآ هم در این مورد بحث شد! فکر کنم علیرضا گفت! و خودم هم پرسیدم! هیچ گرفتاری برای گروه پیش نمیومد!

درضمن داریم در مورد چه تقصیری صحبت میکنیم؟!
تقصیر سفر اومدن؟ یا تقصیر غرق شدن؟!
فکر نمیکنم کسی در مورد تقصیر غرق شدن صحبت کرده باشه! اما در مورد سفر اومدن! یک آدم مستقل خودش تصمیم میگیره چی کار کنه! اصولآ تقصیری تو کار نیست! الی خواسته و به سفر اومده! همین ...

elnaziii

Registered User
لایک‌ها
4
به نظر من که فیلم جالبی بود
همیشه که فیلما نباید منظور خاصی رو برسونن
موضوعش جدید بود من که واقعا خوشم اومد

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
سلام و درود خدمت علی آقای گرامی

عرض کنم خدمتت که تشخیصتون از عصبانیت من متاسفانه کاملا درسته اونهم موردش از خودمه ! بهش ضمنی اشاره کردم چون گفتم شاید به بحث فیلم ارتباط پیدا نکنه

بیشتر دارم خودم رو نقد میکنم که اگه تو موقعیت مشابه قرار بگیرم اونقدر شهامت دارم که حقیقت رو بگم ؟؟ یا تو فکر بهترین نحوه عنوان حکایت هستم ؟؟

مسئله دوم اینکه فیلم داده های بسیار محدودی به بیننده میده و ما از شرایط بین الی و نامزدش هیچ اطلاعی نداریم فقط چند جمله رد و بدل شدس ، حتی گلشیفته بعنوان کسی که الی رو به این سفر آورده حتی اسم کامل اون رو نمیدونه !! ما هم همینطور درسته ؟؟ پس به نظر من نمیتونیم بگیم الی کارش درست بود که به سفر اومد یا غلط ولی یه اخلاق ایرانی ؟! (شاید ) تو ما هست که با کمترین داده ها هم " مجرم تراشی " میکنیم
این بحثی بود که من با چند دوست دیگر هم داشتم و جالب اینجاس که شما هم فرمولی به قضیه نگاه کردی البته با سپر " فرهنگ ایرانی " خب من نمیگم نظرم 100 % صحیحه و نه میگم الی کار خوبی کرد فقط میگم

داده های ما برای تشخیص اینکه اومدن الی به سفر درست بوده یا غلط کافی نیست

درسته که گروه نهایت تلاشش رو میکنه که الی رو پیدا کنه حتی شوهر مریلا هم یکبار عنوان میکنه که الی بخاطر بچه ما به این وضعیت دچار شده ولی بعد از مشخص شدن جریان به نظرم همه به نوعی فقط و فقط میخواستن از قضیه کنده شن و بیشتر به این فکر کنن که اصلا این دختر نباید میومد به این سفر و ما رو هم تو این مکافات ؟! نمینداخت تا اینکه بگن خدا رحمتش کنه واسه نجات بچه ما مرد ..

گروه با تاکید روی این موضوع که نگفته اتفاقآ تجلیل کرد از الی! اتفاقآ اون رو بالا برد! چون الی در شرایطی اومده سفر که دیگه رابطه ای حداقل در ذهنش نداشته با کسی!

البته این تحلیل به نظرم خیلی جالب بود ، از این دید بهش فکر نکرده بودم ، مرسی ..

در ضمن مقصودم از تقصیر بار کیفری داستان نیست بار روانی داستانه و اینکه استنباطم اینه که گروه میخواست این عذاب وجدان رو نداشته باشه که یه روزی تو یه سفری دختری بخاطر نجات جون بچه گروه خودش رو به کشتن داد .. چون اصلا حق نداشت به این سفر بیاد

بازم در ضمن ! اگه احیانا تو پستم تندی کلام بود نظر خاصی نداشتم و شخص خاصی مخاطبم نبود فقط مدتیه خود درگیری دارم با این فیلم !! از همه پوزش میخوام اگه تند صحبت کردم

مخلص.

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
مسئله دوم اینکه فیلم داده های بسیار محدودی به بیننده میده و ما از شرایط بین الی و نامزدش هیچ اطلاعی نداریم فقط چند جمله رد و بدل شدس ، حتی گلشیفته بعنوان کسی که الی رو به این سفر آورده حتی اسم کامل اون رو نمیدونه !! ما هم همینطور درسته ؟؟ پس به نظر من نمیتونیم بگیم الی کارش درست بود که به سفر اومد یا غلط ولی یه اخلاق ایرانی ؟! (شاید ) تو ما هست که با کمترین داده ها هم " مجرم تراشی " میکنیم
این بحثی بود که من با چند دوست دیگر هم داشتم و جالب اینجاس که شما هم فرمولی به قضیه نگاه کردی البته با سپر " فرهنگ ایرانی " خب من نمیگم نظرم 100 % صحیحه و نه میگم الی کار خوبی کرد فقط میگم

داده های ما برای تشخیص اینکه اومدن الی به سفر درست بوده یا غلط کافی نیست

سلام بر بردار بزرگوار فرزاد عزیز!

خب دقیقآ مشکل من با پستهای شما مربوط به این قسمتش هست! کسی (حداقل برداشت من از پستهای اینجا و صحبت با افرادی که فیلم رو دیدن به صورت حضوری) در مورد درست و غلط بودن سفر اومدنش بحث نمیکنه (هر چند در فرهنگ ما تحت هر شرایطی وقتی پای یک مرد در زندگی یک زن هست حتی در حد فکر کردن به یک مرد دیگه معنی خوبی نمیده! در مورد مردها هم هست اما خفیف تر) بحث اصلی من این هست که به این سفر اومده!
با علم به همه این موارد الی خودش به این سفر اومده و کسی دست و پاش رو نبسته که بیارتش! پس: گفتن یا نگفتن این موضوع که ما میدونستیم فرقی در اصل موضوع که رفتن الی به این سفر هست نمیکنه

من نمیخوام بگم الی مقصر هست. من میخوام بگم به این سفر رفته. پس اصولا گناهی به گردن گروه نیست. نه روحی ، نه قانونی

اینکه گروه عذاب وجدان داره! دقیقآ و تنها و فقط تنها به خاطر اینکه الی به خاطر نجات یکی از اونها مرده! اگر الی همینجوری به هر دلیلی میمرد! یا به هر دلیلی غیب میشد این بجث ها به وجود نمیومد. این تنش ها بین اعضای گروه به وجود نمیومد.

در مورد داده ها!
فرزاد عزیز ما یک شرع داریم ، یک قانون داریم ، یک عرف داریم!
یک زنی با یک مردی هست. (به خوب و بدش! به کم و زیادش کاری ندارم) همزمان برای ارتباط با یک مرد دیگه هم اقدام میکنه!

در هر دادگاهی با هر نظری در هر قشری و پیش هر عالمی این کار درست نیست.
حالا اون خوب و بدش! اون کم و زیادش عملآ در مجازاتش تاثیر داره. اگر عقد رسمی بودن و با مردی دیگر یک تراکنش جنسی داشته باشه! حکمش اشد مجازات در قوانین ایران هست (سنگسار) در سایر نقاط دنیا هم به نسبتهای مختلف مجازات داره و به هیچ وجه مورد قبول نیست. اگر هر کدوم از اینها کمتر باشه مجازات قانونیش کمتر میشه! اما باز از نظر عرف جامعه عملی نکوهیده هست! نمیدونم چرا این موضوع رو قبول نمیکنید.
خود شما اگر بدونی یک خانومی هر روز و هر شب و هر ساعت از دست شوهرش عذاب میکشه! اول میبریش با یک مرد دیگه به قصد ازدواج معرفیش میکنی یا اینکه اول سعی میکنی طلاقش رو بگیری؟! کدومش درست تر به نظر میرسه؟!

با توجه به تمام محدودیتهایی که برای سفر کردن یک خانوم مجرد (به درست و غلطش کاری ندارم) در ایران هست! یک سفر با یک جمع چه معنی میده! دقت کنید ما داریم با ظرف خودمون مقایسه میکنیم! یک قرار ساده در یک کافی شاپ نیست! الی به جز سپیده هیچکدوم از افرادی که تو سفر بودن رو قبلآ ندیده! نمیدونه اونها چی کار میکنند! اما سفر رفته! (به قول خودش) به نیت یک شب هم رفته! اما باز به نیت شب موندن رفته!

تاکید میکنم
1. موضوع بحث من از اول در مورد درست و غلط نبودن سفر الی نبود . در رفتنش بود که اتفاق افتاده
2. در ظرف فرهنگی ما سفرش صحیح نیست

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
خود شما اگر بدونی یک خانومی هر روز و هر شب و هر ساعت از دست شوهرش عذاب میکشه! اول میبریش با یک مرد دیگه به قصد ازدواج معرفیش میکنی یا اینکه اول سعی میکنی طلاقش رو بگیری؟! کدومش درست تر به نظر میرسه؟!

سلامی دوباره

خب مشکل من سر اینکه داده های ما واسه قضاوت کامل نیست سر همین 2 اسم بولد شدس

کجای فیلم اشاره شد که اینها زن و شوهر بودن ؟؟ یا با هم زندگی کردن ؟؟ اگه همچین اشاره ای شده و من دقت نکردم همینجا حق رو به شما میدم ، پست هام رو هم ادیت میکنم .. مجددا هم پوزش میخوام

تا اونجا که من یادمه عنوان شد که نامزد بودن ..تازه از چگونگی نامزدی هم هیچ اطلاعی در دست نیست

من تو همون پست اول هم گفتم الان هم میگم نمیگم الی حق داشت یا نداشت میگم داده های ما برای اثبات عمل اون کافی نیست

اینکه گروه عذاب وجدان داره! دقیقآ و تنها و فقط تنها به خاطر اینکه الی به خاطر نجات یکی از اونها مرده! اگر الی همینجوری به هر دلیلی میمرد! یا به هر دلیلی غیب میشد این بجث ها به وجود نمیومد. این تنش ها بین اعضای گروه به وجود نمیومد.

استنباط من این بود که همین عذاب وجدان رو هم نمیخوان داشته باشن !! کما اینکه مریلا هم یکجا گفت همچین به پسر من نگاه میکنین انگار اون و ما مقصر این جریان هستیم ؟!

Last edited:

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
سلامی دوباره

خب مشکل من سر اینکه داده های ما واسه قضاوت کامل نیست سر همین 2 اسم بولد شدس

کجای فیلم اشاره شد که اینها زن و شوهر بودن ؟؟ یا با هم زندگی کردن ؟؟ اگه همچین اشاره ای شده و من دقت نکردم همینجا حق رو به شما میدم ، پست هام رو هم ادیت میکنم .. مجددا هم پوزش میخوام

تا اونجا که من یادمه عنوان شد که نامزد بودن ..تازه از چگونگی نامزدی هم هیچ اطلاعی در دست نیست

من تو همون پست اول هم گفتم الان هم میگم نمیگم الی حق داشت یا نداشت میگم داده های ما برای اثبات عمل اون کافی نیست

دقت نکردید! من حد بالا رو مثال زدم بعد گفتم حدود پایینش هم وجود داره!
دو فرض هست! یا نامزد اینجا به معنی واقعی نامزد هست! یا همون تفسیر از دوست پسر هست!

در هر دو حالت! اگر الی گفته داره و اومده کار جالبی نکرده! شرعی و عرفی درست نیست! اگر اولیش هست قانونیش هم درست نیست.
اگر گفته! یعنی هست. ببینید هر آدمی ممکنه با چند نفر ارتباط داشته باشه! (نامزد باشه :دی) وقتی که رابطه دو طرفه یا یک طرفه بهم میخوره اون طرف خودش رو نامزد دار معرفی نمیکنه! میکنه؟!
وقتی گفته دارم اما مشکل دارم باهاش یعنی بلاخره هست! وقتی گفته دو سال هست میخواد جدا بشه اما نشده هنوز (حالا به اصرار پسره) یعنی هست!

در کل باز هم میگم بحث من اصلآ در درستی و غلطی این کار نیست! بحث من در مورد عذاب وجدان گروه و بحثهایی که در مورد انکار یا تایید دانستن این موضوع داشتن هست! چون الی اومده! حالا چه اینها میدونستن! چه نمیدونستن! چه کار غلطی کرده! چه کار درستی کرده! الی اومده! خودش اومده! کسی دست و پاش رو نبسته که بیاد! پس گروه هیچ دلیلی برای انکار و تاییدش نداره! اتفاقآ با ردش آبروی الی رو میخرن! به پسره میگن اون خودش رو از تو جدا میدید! نه اینکه با تو بود همزمان دنبال یه کیس بهتر بود.

ببین این برداشتی هست که میشه کرد: الی با کسی بوده ، ناراضی بوده ، اما هنوز جدا نشده بوده! حالا برای یک کیس بهتره میره یه یک سفر (در مورد سفر رفتن یک خانم هم صحبت کردم به اون قسمت بیشتر توجه کنید) که احتمالآ اگر اون کیس بهتر پیدا شد این قبلی رو کلآ بذاره کنار

در مورد عذاب وجدان الی هم من موافق نیستم! همونطور که شهاب حسینی (اسم کارکترش رو یادم نیست) از زندگی گذشته خودش و از زنش میگه! این هم باید همینکار رو میکرد! اما الی 1: به خانواده خودش دروغ میگه در مورد سفر ، 2: به پسره دلیل بی تابیش رو حال بد مادرش عنوان میکنه نه نامزد داشتنش.
پس اولین کسی که الی رو متهم میکنه که کار اشتباهی داره میکنه خودش هست. با دروغش با سرپوش گذاشتن روی واقعیت اینها رو داره به ما میگه.

باز بحث من این نیست که الی چرا اومده؟ بد کرده یا خوب کرده؟! بحث من این هست که بحث گروه و جهتش اصلآ منطقی نیست ...

در مورد صحبت مریلا زارعی (مجدد اسم کارکتر رو یادم نیست) در مورد پسرش عکس العمل کاملا طبیعی یک مادر هست! که اتفاقآ الی رو به خاطر اومدنش مقصر نمیدونه بلکه خودش و خانواده اش رو به طور غیر مستقیم مقصر میدونه و سعی میکنه از این تقصیر فرار کنه! در حالیکه اون هم اشتباه میکنه! اونها مقصر در مرگ الی نیستند.

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
برسی از یک زاویه دیگه :

خب واقعا کسی بجز گلشیفته از نامزد داشتن الی خبر نداشت اگه واقعیت جریان گفته بشه از بار گناه ( احتمالی ) الی تا حدودی کاسته میشه چون میتونست اینجور وانمود بشه که الی به عهد هرچند نامشخصی که داشته پایبند بوده ولی به اصرار و زبون بازی گروه ( یا فقط یک فرد ) به این سفر شوم برده شده و :

پایین اومدن بار گناه ( احتمالی ) الی = دردسر مستقیم برای گلشیفته و کل گروه که به تعبیری زن شوهر دار رو بیخود کردین ببرین سفر برای همسر یابی !!
هر چند به تعبیری این ادعا بار قضائی هم نداشته باشه تا به اون مرحله برسه میتونه کلی دعوا و جنجال و دردسر داشته باشه .

نکته :

چرا یکبار هم اینجوری فکرنکنیم که اگه صابر ابر الی رو واقعا زن خودش میدونست به همون یک سوال بسنده میکرد و میرفت ؟؟
شاید خودش هم پیش وجدانش تو اثبات موجودیت و حقانیتش تو زندگی الی شک داشت ؟؟!

تشویش و عدم قدرت تصمیم گیری تو قیافش موج میزد .. همش داشت با خودش کلنجار میرفت ، شاید خودش هم واقعا نمیدونست که نقشش تو زندگی الی چیه .. شاید حتی خودش رو هم مقصر میدونست که با اذیت های احتمالیش الی رو تو این مسیر و در نهایت اون سفر و مرگ انداخته ؟؟

در ضمن راجع به اینکه گفتم کاسه کوزه ها رو شکستن سر کسی که دستش از دنیا کوتاهه واسه همینه که وقتی الی مرده هر پروسه ای رو میتونن واسش بسازن نمونش اینکه به تعریف خودتون هم شاید الی بی گناه تر از اونی که بود نشون داده شد ولی حقیقت سفر جلوی نامزد عنوان نشد ، مصلحتی که گروه توافق کرد عنوان شد

در کل علی آقا منم به حرف علیرضای عزیز دارم میرسم که : با پایانش مشکل دارم ! اولش فکر کردم تونستم نتیجه گیری بکنم ولی تعابیر شما هم میتونه خیلی از نتیجه گیری ها رو بهم بزنه چون میتونه اونجور باشه تازه با ادله محکمه پسند تر

و بازم در کل خیلی مخلصم ..

درود بی پایان

NavidM

Registered User
لایک‌ها
1
با پشت سر گذاشتن تقريبا يك ماه از اكران «درباره الي...» ساخته تحسين شده اصغر فرهادي در جشنواره‌هاي جهاني، اين فيلم که در رقابت با سه فيلم عامه‌پسند و کمدي به فروش 600 ميليون تومان دست يافته است.

هر چند طبق تحليل‌ها و بررسي‌ها و آنچه در مطبوعات منعكس شده است، اين فيلم مي‌توانست بيش از اين فروش داشته باشد. با تمام اينها اقبال جهاني به اين فيلم ادامه دارد و آنطور كه ايسنا خبر داده اكران جهاني آن از كشور فرانسه از نهم سپتامبر (18 شهريور) توسط كمپاني «ممنتو فيلمز» momento ) films ( آغاز مي‌شود.

روز چهارشنبه گذشته (اول ژوئيه) اولين پخش فيلم «درباره الي» براي مطبوعات، روزنامه‌نگاران و منتقدين در سينما «لينكولن» پاريس انجام شد كه بسيار مورد توجه منتقدين و روزنامه‌نگاران حاضر در مراسم قرار گرفت.

همچنين از تاريخ هشتم ژوئيه تا 31 اگوست، 7 نمايش براي مطبوعات و روزنامه‌نگاران و منتقدين قبل از شروع اكران عمومي در فرانسه برنامه‌ريزي شده است.

براساس اعلام كمپاني «ممنتو فيلمز» كه حق پخش و توزيع «درباره الي» در فرانسه را برعهده دارد، اكران عمومي اين فيلم از روز نهم سپتامبر ـ 18 شهريور ماه ـ با حداقل 30 سينما آغاز مي‌شود. «درباره الي» پيش از اين در بخش رقابتي دو جشنواره بين‌المللي شركت كرد و از هر دو جايز گرفت.

«درباره الي» سال گذشته خرس نقره‌اي بهترين كارگرداني را در برلين گرفت و رابرت دنيرو در جشنواره «ترابيكا» جايزه بهترين فيلم بلند را به اصغر فرهادي براي «درباره الي» داد. چندي قبل نيز مايكل مور كارگردان مطرح آمريكايي، درخواست نمايش اين فيلم را در جشنواره‌اش اعلام كرد و قرار است اين فيلم براي نمايش در اين جشنواره فرستاده شود.

همچنين اين فيلم در جشنواره‌هاي «سياتل»، «ترانسيلوانيا» روماني و «سيدني» استراليا و.... به نمايش درآمده است.

ديتر کسليک مدير جشنواره برلين اين فيلم را نشانه‌اي از آغاز موجي نو در سينماي ايران دانست. خبرگزاري فرانسه از اين فيلم به عنوان «درامي ايراني که قلب‌ها را شکست»، ياد کرده‌است. ديويد بوردول، از بزرگ‌ترين منتقدان و نظريه‌پردازان سينماي جهان به تازگي فيلم را ديده و آن را يک شاهکار و بهترين فيلم سال جهان تا به حال مي‌خواند.

در فيلم «درباره الي...» بازيگراني چون گلشيفته فراهاني، ترانه عليدوستي، شهاب حسيني و مريلا زارعي ايفاي نقش داشته‌اند.

NavidM

Registered User
لایک‌ها
1
فروش «درباره الي» بعد از نزديك به يك ماه نمايش به 630 ميليون تومان رسيد.

علي سرتيپي پخش‌كننده اين فيلم در گفتگو با ايسنا با اعلام اين مطلب گفت: متاسفانه همه چيز در اكران اين فيلم تاثيرگذار بوده و اين روزها هم گرفتار آلودگي هوا شده‌ايم اما اكران فيلم در 25 سينما ادامه دارد.
در فيلم «درباره الي...» بازيگراني چون «گلشيفته فراهاني»، «ترانه عليدوستي»، «شهاب حسيني» و «مريلا زارعي» ايفاي نقش داشته‌اند و در خلاصه داستان آن آمده است «سه روز تعطيلي در پيش‌روست و چند خانواده براي تفريح راهي شمال‌اند، اما شلوغي‌هاي شمال باعث مي‌شود محل مناسبي براي اسكان پيدا نكنند و...»

Fuhrer

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من که کلا از این فیلم حالم بد شد. متاسفانه از یکسری از کامنت ها هم حالم بد شد.
این فیلم چی میخواست بگه؟ اینکه تو این جامعه همه زنها احمق و بیشعور هستند؟ اصلا کسی به این موضوع دقت کرد که تو این فیلم همه زنها یه مشت احمق و بیشعور بودند؟ سپیده که آدمو به مرحله دیوانگی میرسوند. اون یکی تو اون وسط فکر اینه که بچش گشنست.همشون احمق.
جدا اینه سینمای روشنفکری ما؟ نمیخواید بگید که جامعه اینه. اولا جامعه اینطوری نیست. دوم اینکه روشنفکر یعنی کسی که باید جلوتر از جامعه بره نه اینکه عقب تر از اون.
در مورد شخص ال میشه بپرسم چی شده همه غیرتی شدن و از شرع و عرف حرف میزنند. بازم میگم اگه اهالی سینما دارند خودشون رو روشنفکر میدونند که به قول ابراهیم گلستان تو این جامعه مد شده همه بگند روشنفکریم، پس لطفا دم از شرع و عرف نزنید. آقا این خانم یه دوست پسر داره میخواد یکی دیگه هم جور کنه چطوری حاج آقاها صد تا صد تا دارندعیب نداره؟
در کل به نظر من یه فیلم اکشن چرت بود و نظرم رو در مورد اینکه سینمای ایران رو باید گل گرفت تایید کرد.
به جای این فیلم چند تا فیلم خوب از سینمای اروپا ببینید.

Noel Gallagher

کاربر فعال موسیقی و فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
15,857
منم از این فیلم حالم بد شد
مفهومی نداشت

من نمیدونم چجوری جایزه برد

امثال همه داور ها برای جوایز احمق بودند مثل اسکار

gooolsa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
من احساس می کنم کمی کشدار ساخته شده

مثلا از اون قسمتی که نامزد قبلی به اسم برادر وارد صحنه می شه کمی سناریو به هم می ریزه

می تونستن تو چندتا سکانس تمومش کنن نه این قدر کش بدن

بالا