برگزیده های پرشین تولز

درباره الی

NavidM

Registered User
لایک‌ها
1
میزان فروش درباره الی و خروس جنگی

ایسنا: فيلم سينمايي «درباره الي...» به‌كارگرداني اصغر فرهادي يك ماه پس از آغاز اكران، در تهران و شهرستان‌ها به فروشي بالغ بر يك ميليارد تومان دست يافت.

فيلم «خروس جنگي» به كارگرداني مسعود اطيابي هم فروشي بالغ بر 550 ميليون تومان داشته است.

علي سرتيپي مدير پخش فيلميران ضمن اعلام آمار فروش اين دو فيلم، در پاسخ به سوالي كه مبني بر تأثير شرايط اجتماعي جامعه بر اكران فيلم‌هاي درحال اكران مطرح شده بود، گفت: روز گذشته هم به دليل شرايط موجود در خيابان‌ها، برخي از سالن‌هاي اصلي اين فيلم‌ها تعطيل شدند كه بي‌شك همين مسئله در فروش فيلم‌هاي روي پرده تأثير‌گذار است.

او همچنين عنوان كرد: با توجه به شرايط ويژه فيلم‌هايي كه در اين مقطع زماني برروي پرده رفته‌اند، اميدواريم كه تدابير ويژه‌اي جهت اكران آن‌ها انديشيده شود.

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
به نظر من این فیلم می خواست قضاوت ما رو درباره الی بدونه
همینطور که الان خیلی ها قضاوت می کنند
اینجا دو بحث پیش میاد آیا ما در جایگاهی هستیم که درمورد الی و سرگذشت اش قضاوتی انجام بدیم ( همانطور که فرزاد گفتن )
دوم اینکه آیا قرغ شدن الی اصلا ربطی به گذشته اش داره یا نه ، یعنی اینکه ما اصل قضیه رو ول کردیم و دنبال این هستیم که چرا این اتفاق افتاده الان مهم این هست که الی غرق شده حالا قبلا چکاره بوده یا نبوده آیا این فرق می کنه اینکه الی برای چی غرق شده مهم هست نه اینکه چون الی اومده به این سفر ، فیلم به نظر من هم همین را می خواست بگه که در جامعه ما و خیلی جاهای دیگه یک اتفاقی می افته بجای اینکه همون حادثه رو نگاه بکنیم می ریم دنبال اینکه این آدم خوبی بوده یا نه ، اگه قدیس باشه دیگه هیچ انگی بهش وارد نیست ولی اگه بدکاره باشه حق اش بوده و اصلا به این فکر نمی کنیم که اون برای چی مرده

فیلم می خواست بگه که آیا ما حق داریم در مورد اون شخص قضاوت کنیم یا نه ، و اینکه می تونیم برای رفاه خودمون سرپوش بزاریم رو تمام اون اتفاقی که افتاده و بوسیله دیگر ابزارها ماله بکشیم روش

من خیلی ها رو دیدم که از سینما میومدن بیرون هنوز فکر می کردند که چی شد ، به نظر من قرار نبود که چیزی بشه قرار بود ما بخشی از زندگی خودمون رو ببینیم و فیلم اون رو به خوبی به نمایش گذاشته بود شاید این یک سکانس از زندگی ما می تونست باشه و این اینقدر طبیعی اجرا شده بود که ما اصلا حس نکردیم که داریم یک فیلم می بینیم

اتفاقا فیلم از یک دید می خواست همین رو بگه که یک دختر غرق شده حالا اینکه نامزد داشته یا نه چه فرقی می کرد اینکه درست بوده به این سفر بیاد یا نه چه فرقی می کرده ، مهم غرق شدن اون دختر هست حالا قضیه نامزد داشتن دختر پیش میاد این بهانه های هست که افراد و جامعه برای پاسخگوی به خودشون میارند و دقیقا فیلم همین رو می خواست بگه که در اون شرایط این چیز ها اصلا مهم نبوده

پ.ن : فروش فیلم هم اصلا مهم نیست :cool:
موفق باشید

relax_hit

Registered User
لایک‌ها
15
من درباره الی رو ندیم ولی مگه بقیه فیلم های ایرانی مفهوم داشتند که این داشته باشه ؟ غیر از سگ کشی هیچ فیلمی برای من جذاب نبود

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
به نظر من این فیلم می خواست قضاوت ما رو درباره الی بدونه
همینطور که الان خیلی ها قضاوت می کنند
اینجا دو بحث پیش میاد آیا ما در جایگاهی هستیم که درمورد الی و سرگذشت اش قضاوتی انجام بدیم ( همانطور که فرزاد گفتن )
دوم اینکه آیا قرغ شدن الی اصلا ربطی به گذشته اش داره یا نه ، یعنی اینکه ما اصل قضیه رو ول کردیم و دنبال این هستیم که چرا این اتفاق افتاده الان مهم این هست که الی غرق شده حالا قبلا چکاره بوده یا نبوده آیا این فرق می کنه اینکه الی برای چی غرق شده مهم هست نه اینکه چون الی اومده به این سفر ، فیلم به نظر من هم همین را می خواست بگه که در جامعه ما و خیلی جاهای دیگه یک اتفاقی می افته بجای اینکه همون حادثه رو نگاه بکنیم می ریم دنبال اینکه این آدم خوبی بوده یا نه ، اگه قدیس باشه دیگه هیچ انگی بهش وارد نیست ولی اگه بدکاره باشه حق اش بوده و اصلا به این فکر نمی کنیم که اون برای چی مرده

فیلم می خواست بگه که آیا ما حق داریم در مورد اون شخص قضاوت کنیم یا نه ، و اینکه می تونیم برای رفاه خودمون سرپوش بزاریم رو تمام اون اتفاقی که افتاده و بوسیله دیگر ابزارها ماله بکشیم روش

من خیلی ها رو دیدم که از سینما میومدن بیرون هنوز فکر می کردند که چی شد ، به نظر من قرار نبود که چیزی بشه قرار بود ما بخشی از زندگی خودمون رو ببینیم و فیلم اون رو به خوبی به نمایش گذاشته بود شاید این یک سکانس از زندگی ما می تونست باشه و این اینقدر طبیعی اجرا شده بود که ما اصلا حس نکردیم که داریم یک فیلم می بینیم

اتفاقا فیلم از یک دید می خواست همین رو بگه که یک دختر غرق شده حالا اینکه نامزد داشته یا نه چه فرقی می کرد اینکه درست بوده به این سفر بیاد یا نه چه فرقی می کرده ، مهم غرق شدن اون دختر هست حالا قضیه نامزد داشتن دختر پیش میاد این بهانه های هست که افراد و جامعه برای پاسخگوی به خودشون میارند و دقیقا فیلم همین رو می خواست بگه که در اون شرایط این چیز ها اصلا مهم نبوده

پ.ن : فروش فیلم هم اصلا مهم نیست :cool:
موفق باشید
کاملا تایید می کنم
جامعه و فرهنگ ما جوری هست که دوست داریم قضاوت و نقد بکنیم و هر کسی خودش رو در این حد می دونه که در مورد هر چیزی نظر بده..ولو اینکه نظرش درست باشه یا غلط!
جامعه و فرهنگی که خیلی زود یکی رو عزیز می کنه و خیلی زود نانجیب می کنه
جامعه و فرهنگی که اول از همه به دنبال صلاح خودشون هست

پ.ن:پشت سر بازیگر محبوب بعضی ها حرف در آوردن:happy:

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
من درباره الی رو ندیم ولی مگه بقیه فیلم های ایرانی مفهوم داشتند که این داشته باشه ؟ غیر از سگ کشی هیچ فیلمی برای من جذاب نبود

فیلم های زیادی هست که مفهوم خوبی داشته
وقتی همه خوابیم
خیلی دور،خیلی نزدیک
شب های روشن
خانه ای روی اب
..
الان حضور ذهن ندارم...ولی تو این وانفسای سینما هنوز من معتقدم روزنه های امید با ساختن فیلم های خوب هست:rolleyes:

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
کاملا تایید می کنم
جامعه و فرهنگ ما جوری هست که دوست داریم قضاوت و نقد بکنیم و هر کسی خودش رو در این حد می دونه که در مورد هر چیزی نظر بده..ولو اینکه نظرش درست باشه یا غلط!
جامعه و فرهنگی که خیلی زود یکی رو عزیز می کنه و خیلی زود نانجیب می کنه
جامعه و فرهنگی که اول از همه به دنبال صلاح خودشون هست

پ.ن:پشت سر بازیگر محبوب بعضی ها حرف در آوردن:happy:

به نظر من کلیدی ترین حرفی که فیلم می خواست بگه این بود که یک اتفاقی افتاده و حالا می خواست نوع رفتار اطرافیانش رو به ما نشون بده حالا اینکه درست بوده یا نه و هر چیز دیگری به عهده تماشاگر هست و قضاوت ما در مورد الی و اینکه الان ما داریم چی رو قضاوت می کنیم

اینکه الی قرغ شده یا اینکه داریم شخصیت الی رو قضاوت می کنیم
البته که فیلم در مورد غرق شدن الی هست و ما قضاوتمون رو نه بر روی غرق شدنش می گذاریم بلکه بروی این می گذاریم که اگه الی نمی اومد سفر غرق هم نمیشد و البته اخلاق رو هم خراب نمی کرد و این در حالی هست که اصلا اینجا اخلاق داشتن الی اصلا مهم نبوده بلکه این نوع دید ما و قضاوت های که ما داریم رو نشون داده

به نظر من این فیلم خیلی خوب بود و من دوستش داشتم و احتمالا برای من هم ردیف چهارشنبه سوری هست و شاید هم بیشتر ، و اینکه یک زندگی رئال رو دیدم

پ.ن : چی میگی :cool:

f@rzad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
18,797
سلام

شماره 218 مجله همشهری جوان مطالب جالب درباره فیلم داشت گفتم شاید براتون جالب باشه

درباره الی مارا با یکی از واقعیت های زندگی مان روبرو میکند ،دروغ

آیا درباره الی درباره دروغ است ؟ درباره قضاوت ؟ درباره خیانت ؟ یا چی ... هرچی که باشد فرهادی با این فیلم خیلی خوب توانسته مارا درگیر تفکراتش بکند. تفکراتی که به واسطه بازی های درخشان ، فیلمبرداری فوق العاده ، قصه و دیالوگ های مستحکم ، و شخصیت پردازی متنوع کالا ملموس شده
ما بلافاصله بعد از شروع فیلم خودمان را وسط ماجرا میبینیم و با یکی از شخصیت های 9 گانه احساس نزدیکی میکنیم . درباره الی پدیده متفاوتی در سینمای ماست ، این فیلم فرصتی شد تا با نگاه اجتماعی تری برویم سراغ دروغ ، در این قسمت شخصیت ها و دروغ ها را تحلیل میکنیم

عکسی از بازیگران فیلم
از راست به چپ

نازی : با وجود سر و وضع مدرن کاملا سنتی است . وقتی برای اقامت در ویلا رای گیری میکنند موضعی نمیگیرد " هرچی آقامون بگه " زمانی هم که الی غرق شده و با همسرش در اتومبیل حرف میزند ارجاع میدهد به خواب بدی که شب پیش دیده کاری که فقط از زن های سنتی سر میزند. زن آرامیست و پشت شوهرش پنهان میشود. جائی که با سینی کالباس به پذیزائی علیرضا میرود اولین دروغ را بر زبان میاوررد " الی همش ازتون تعریف میکرد "
دروغ سنج : هول میشود و دروغ میگوید !

امیر : محافظه کار ، در ابتدای فیلم به پیمان تذکر میدهد که در جاده تند نراند ، اصلا نمیبینیم با کسی گرم بگیرد. اختلاف سنی زیادی با سپیده دارد . از آن مردهائی است که وقتی در بالکن تخمخ میشکند سپیده باید بیاید و کاسه پوست تخمه را خالی کند. کانون خانواده برای او و سپیده معنائی ندارد. شبی که کنار ساحل دنبال جسد الی هستند سپیده در ماشین میخوابد، امیر در آشپزخانه و مروارید کنار بچه های دیگر در اتاق . کلا غیر غابل پیش بینی
دروغ سنج : دروغگو نیست اما جائی که دروغگوئی دیگران را میبیند هم واکنشی ندارد

منوچهر : جائی که با علیرضا به خانه زن شمالی میروند و زن شمالی موضوع را لو میدهد به جای اینکه با دروغ سروته ماجرا را به هم بیاورد دست و پایش را گم میکند و پا به فرار میگذارد، از آن مردهائی که حتی اگر بخواهند دلقک بازی دربیاورند سخت به سمت دروغ میروند و راحت دروغ را لو میدهند، تنها عضو جمع رفقا که در علیه یا در حمایت از الی موضع گیری نمیکند ، اصلا اهل موضع گیری نیست ، ابتدای فیلم هنگام رای گیری درباره ویلا صبر میکند ببیند اکثریت چه موضعی دارند بعد به آنسو متمایل میشود، حتی زمانی که برای دروغ گفتن به علیرضا رای میگیرند تابع است
دروغ سنج : ترسوها راحت تر به سمت دروغ میروند

سپیده : زندگی زناشوئی خوبی ندارد این را میتوان از مدل مو و شلخته لباس پوشیدنش فهمید. در تمام دو روزی که در ویلا هستند حتی یکبار هم دخترش مروارید را بغل نمیکند ارتباط خوبی با شوهرش ندارد ، هر جائی با شوهرش خلوت میکند واقعیت های زیادی را از او پنهان میکند. هسته مرکزی جمع رفقاست و همه را دور هم جمع میکندو البته تنهاترین شخصیت دوستان هم هست . از آن آدم هائیست که اعتقاد دارد هدف وسیله را توجیه میکند برای همین بدون اجاره ویلا دوستان را به شمال میاورد، از ماجرای نامزد الی حرفی نمیزند و نه تنها به رفقا که حتی به الی هم دروغ میگوید
دروغ سنج : دروغ را وسیله ای میداند برای رسیدن به خیر

پیمان : آرش را کنار ساحل میخوابانند تا به او تنفس مصنوعی بدهند پیمان سراسیمه بالای سر آرش میرسد ولی وقتی امیر او را به کناری میبرد و با دست چشمش را میگیرد تقلائی نمیکند . فلسفه زندگی پیمان همین است برای رسیدن به واقعیت دست به هر کاری میزند ولی به راحتی چشم بر حقیقت میبندد زمانی که الی غرق شده و همه دنبال شکستن کاسه کوزه ها سر الی هستند او تنها کسی است که بیاد میاورد " پس آبروی الی چی میشه ؟ " در بحث منطقی با زنش حق را به الی میدهد که برای نجات آرش غرق شده اما با وجود این انگار در پایان فیلم باز دستی چشمش را میگیرد تا او برای دروغ گفتن به علیرضا رای مثبت بدهد
منطقی تر از دیگران است و البته این منطق جائی برای قانع کردن دیگران برای دروغگوئی علیه الی استفاده میشود، تنها کسی که در دعوای امیر و سپیده میانجی میشود
دروغ سنج : با مخلوطی از منطق و دروغ ناجی جمع رفقاست

شهره : تمامیت خواه همه باید در خدمت بچه هایش باشندوقتی به ویلا میرسند بخاطر اینکه آرش لب دریا بازی نکند با اجاره ویلا مخالفت میکند مادریست که آرش را به دیگران میسپرد تا خودش به خرید برود ، در وضعیتی که همه نگران الی هستند تنها نگران صبحانه بچه هاست . عقاید مذهبی روتری دارد ، تسبیح دست میگیرد و زیر لب ذکر میگوید وقتی علیرضا میخواهد نماز بخواند جانماز را شهره پهن میکند و به سمت قبله اشاره میکند، سنتی است ، با پیمان تنها زوجی میشوند که به دنبال اتاق مستقل در ویلا هستند
دروغ سنج : برای فرار از مسئولیت اشتباهش راهی جز دروغ ندارد

احمد : آدم ساده گیری است ، به همان سادگی که با زن آلمانی بهم میزند با دیدن عکس دختری دیگر دلبسته میشود. از آن پسر هائی که برای دختران دم بخت لقمه میگیرند ، مقیم آلمان تنها کسی که با نامزدی الی و علیرضا راحت کنار میاید ، مسئولیت پذیر وقتی مستقر میشوند برای ویلا خرید میکند زمانی هم که علیرضا به چالوس میرسد اوست که به دنبالش میرود
دروغ سنج : نه دروغگوست نه راستگو

الی : معلق است ، نه میخواهد در شمال بماند نه میتواند به تهران برگردد نه میتواند با علیرضا تمام کند نه میتواند با احمد شروع کند وقتی میخواهند ویلا بگیرند شرط میکند که تمیزی ویلا با من سفره پهن میکند ظرف میشوید اما بر خلاف تصور پیمان که او را دختر گرمی میدانست با کسی گرم نمیگیرد حتی با سپیده هم خلوت نمیکند جز وقتی که برای بازگشت به تهران ساکش را میبندد . در انتخاب بین پایان تلخ و تلخی بی پایان سرگردان مانده برای نجات آرش کوچولو از پایانی تلخ اسیر یک تلخی بی پایان میشود
دروغ سنج : آدم دروغگوئی نیست آدمیست که راست نمیگوید !

علیرضا : به هم ریخته ، 5 دقیقه وقت میخواهد که تنها باشد بعد وضو میگیرد اما بجای اینکه نماز بخواند از نازی درباره الی میپرسد احمد را میزند گریه میکند سیگار میکشد، بهم ریخته است ، انگار این موضوع چندان ارتباطی هم به مرگ الی ندارد از آن آدمهائی که بشناسیشان به راحتی عاشقشان میشوی اما به سختی میتوانی عشقشان را از سر بیرون کنی ، الی او را شناخته بود
دروغ سنج : دروغگوی مصلحت اندیش است ، در تهران خودش را برادر الی جا میزند

gooolsa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
معلومه مردم از فیلم های درام و تلخ بدشون نمیاد وگرنه پرفروش ترین فیلم در تهرون نمی شد

باز جای شکرش باقیه

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
به نظر من کلیدی ترین حرفی که فیلم می خواست بگه این بود که یک اتفاقی افتاده و حالا می خواست نوع رفتار اطرافیانش رو به ما نشون بده حالا اینکه درست بوده یا نه و هر چیز دیگری به عهده تماشاگر هست و قضاوت ما در مورد الی و اینکه الان ما داریم چی رو قضاوت می کنیم

اینکه الی قرغ شده یا اینکه داریم شخصیت الی رو قضاوت می کنیم
البته که فیلم در مورد غرق شدن الی هست و ما قضاوتمون رو نه بر روی غرق شدنش می گذاریم بلکه بروی این می گذاریم که اگه الی نمی اومد سفر غرق هم نمیشد و البته اخلاق رو هم خراب نمی کرد و این در حالی هست که اصلا اینجا اخلاق داشتن الی اصلا مهم نبوده بلکه این نوع دید ما و قضاوت های که ما داریم رو نشون داده

به نظر من این فیلم خیلی خوب بود و من دوستش داشتم و احتمالا برای من هم ردیف چهارشنبه سوری هست و شاید هم بیشتر ، و اینکه یک زندگی رئال رو دیدم

پ.ن : چی میگی :cool:

یه چیزی هم که خیلی نشون میده اینکه ما برای تبرئه خودمون حاضریم نقطات مثبت کسی رو ندیده بگیریم وب رای نجات خودمون نقطه ی منفی طرف رو بالا ببریم
مثل همین که اونا خودشون بی گناه جلوه دادن،البته بی گناه بودن ولی وقتی فهمیدن هم کاری برای نجات ابروی الی نکردن

موافقم...حتی به نظر من از چهارشنبه سوری بهتر بود

پ.ن:خنگ،منظورم ترانه علی دوستی همون الی که پشت سرش حرف در اوردن..راستی غرق هم شد:cool:

سلام

شماره 218 مجله همشهری جوان مطالب جالب درباره فیلم داشت گفتم شاید براتون جالب باشه

/quote]

جالب بود
تقریبا منصفانه نظر داده بود
مرسی فرزاد جان:rolleyes:

Last edited:

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
فرهادی: چرا اسم کامل "الی" در فیلم گفته نمی شود

ایلنا: جلسه نمايش و نقد و بررسي فيلم درباره الي با حضور عوامل برگزار شد.

اصغر فرهادی کارگردان این فیلم در باره روایت در فیلم درباره الی گفت: فیلم با حذف یک لحظه از داستان آغاز می شود و راوی فیلم سعی کرده است تا دانای کل نباشد و به خلوت آدم ها زیاد نفوذ نکند.

وی ادامه داد: اگر در حال تماشای فیلم لحظه ای از فیلم سکته ایجاد شد و برای بیننده سوال پیش بیاید آن لحظه قابل باور است و اگر در لحظه ای تماشاگر اذیت شود و موضوعی را از دست بدهد حق با اوست و جزء ایراد فیلم است.

وی در پاسخ به سوالی درباره بهتر شدن پایان فیلم در صورت حذف پلان کشف جسد الی گفت: حذف این پلان بسیاری کاری راحتی بود. ولی من دوست ندارم تماشاگر سوالش این باشد که سرنوشت الی چه شد و به دنبال پایان فیلم بگردد به نظر من این سوال هیچ گره ای از فیلم باز نمی کند و من به دنبال ایجاد سوال های بزرگتر در فیلم بودم.

وی افزود: در شکل منطقه ای ساختار فیلم اگر پایان را عوض می کردند آن پایان به صورت جز مطرح می شد در حالی که من اعتقاد دارم پایان یک فیلم نقطه آخر شاکله کل فیلم است و باید با سایر نقاط فیلم هماهنگ باشد.

وی ادامه داد: این تجربه را در فیلم هایی دیگر نیز ادامه خواهم داد و تلاش می کنیم که تماشاچی با ابهام از سالن خارج نشود.

فرهادی درباره استفاده از جمله یک پایان تلخ بهتر است از تلخی بی پایان است گفت: این جمله را بعد از مشورت با معادی انتخاب کردم ؛یک ضرب المثل آلمانی است من همیشه از توضیح دادن درباره این جمله اکراه داشتم و دوست داشتم تا تماشاگر با فیلم مانند پازل برخورد بکند و به کشف فیلم بپردازد هدف من این است که بعد از فیلم تماشاچی بتواند در مورد فیلم بیاندیشد و اعتقاد دارم باید حق آزادی اندیشدن را به تماشاگر بدهد و نه اینکه به صورتی القا کند که همان حرفی را که می زنم درست است و از موضوع بالا به مخاطب نگاه کنم لذت دیدن این فیلم زمانی به وجود می آید که افراد درباره خود می اندیشید.

فرهادی در پاسخ به این سوال که آیا در فیلم های خود به دنبال آسیب شناسی مشکلات اجتماعی بوده است و یا به یک طبقه خاص فکر کرده گفت: در زمان ساخت به طبقه اجتماعی خاصی فکر نمی کنم و بیشتربه دنبال این هستم که فضای قصه چه موقعیتی را می طلبد از سویی به این خط کشی های امروز طبقات اجتماعی به چند گروه دسته بندی می کند اعتقاد ندارم و اعتقاد دارم که بعد از انقلاب جابه جایی های زیادی در طبقات اجتماعی صورت گرفته است.

فرهادی درباره بازی بازیگران و شگردهای بازی گرفتن از کودکان گفت: بازی گرفتن از کودکان با بزرگسالان تفاوت بسیاری دارد و باید برای بازی گرفتن بچه ها، بازی کرد به طور مثال در فیلم فضایی را به وجود آوردیم که کودکان حاضر مریلا زارعی و پیمان معادی را به عنوان پدر و مادر واقعی خود قبول کند.سایر بازیگران هم بسیار در فیلم خوب ظاهر شدند و به صورتی بود که در طول فیلمبرداری هیچکدام از بازیگران ابراز خستگی نمی کردند و یا منتظر پایان کار نبودند بلکه از بازی و حضور خود لذت می بردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اسم کامل شخصیت فیلم گفت: اسم الی را هیچگاه در فیلم کامل نگفتیم چون قصد این بود که رازآمیزی و پیچیدگی شخصیت وی حفظ شود.

پیمان معادی فیلمنامه نویس این اثر درباره بازی خود در این فیلم گفت: بعد از چند جلسه دیدار با فرهادی وی اعتقادداشت که یکی از نقش اصلی فیلم که همسر مریلا زارعی بود به شخصیت فیزیک من نزدیک است من خیلی تلاش کردم تا به این شخصیت نزدیک شود.

فرهادی به من گفته بود که دلهره نداشته باش و روزی که شروع کردیم به تمرینات یک دوره دوماهه را گذراندیم و متوجه شدم که می توانم همراه با گروه یک نقطه تازه ای را طی کنم.
معادی اضافه کرد: بعضی از صحنه های فیلم مانند صحنه بحث و جدل من و زارعی در آشپزخانه در فیلمنامه وجود نداشت و در زمان فیلمبرداری به ذهن من خطور کرد و با هماهنگی فرهادی اجرا کردیم.

وی افزود: بازی خانم زارعی بسیار خوب بود و ایشان بازیگری است که در طول کار فقط به دیده شدن خودش فکر نمی کند و بیشتر به دنبال این بود که این رابطه من و او در فیلم شکل بگیرد و رابطه به خوبی دیده شود هر چند هنوز می گویم فرهادی از همه ما بازیگرتر بود.

احمد مهران فر دیگر بازیگر این فیلم در پاسخ به سوالی درباره تفاوت بازیگری در فیلم و تئاتر گفت: به قول آل پاچینو بازیگری در تئاتر راه رفتن روی طناب آویزان است و در سینما بازی کردن بر روی طنابی است که بر روی زمین افتاده است هر کدام در یک سطح می توانند عالی باشد.

به نظرم اصغر فرهادی مفهوم جدیدی را در بازیگری در سینما جا انداخت و آن بازی نکردن بازیگر است هر زمانی که ما در فیلم قصد داشتیم بازی کنیم فرهادی جلوی آن را می گرفت و به دنبال طبیعی جلوه دادن بازی بود.

مهران فر اضافه کرد: بازی کردن و ادای بازی را در آوردن یکی از مشکلات قدیمی سینمای ایران است که از زمان ورود سینمای هند و فیلم فارسی در بدنه سینما ریشه دوانده است.

صابر ابر دیگر بازیگر این فیلم درباره فضای این فیلم و کارکردن با فرهادی گفت: در حالی که من فقط ده روز باید در گروه حضور می یافتم اما به تقاضای خودم از روز اول فیلمبرداری همراه گروه بودم و دوست داشتم با گروه همراه باشم و این همراهی خیلی به من کمک کرد. فضای فیلم به صورتی بود که اینگار ما از قبل فیلمبرداری همه چیز را آماده کرده بودیم و همه موارد چک شده بود. ما حتی سکانس هایی را که در فیلمنامه نبود و یا در فیلم استفاده نشد نیز تمرین کردیم و یا حتی نقش های یکدیگر را جابه جا و بازی می کردیم.

محمود رضوی یکی از تهیه کنندگان این فیلم درباره فروش فیلم گفت: از شرایط فروش راضی نیستم و اگر این فیلم در زمانی که شورای صنفی مصوب کرده بود و در نوروز اکران می شد وضعیت به مراتب بهتری داشت متاسفانه جریانات انتخابات و فضای بعد از آن به فیلم ضربه زد این روزها نیز پخش تیزرهای تلویزیون دچار مشکل شده است.

رضوی در پاسخ به سوالی درباره امکان حضور این فیلم در مراسم اسکار گفت: هرگونه اظهار نظری از امروز بیهوده است و باید منتظر آینده بمانیم و ببینیم کسانی که فیلمهایی را برای شرکت در اسکار انتخاب می کنند چه تصمیمی می گیرند.

رضوی در پایان از دستیاران و تمامی اعضای گروه ساخت این فیلم تشکر کرد و ساخت این فیلم را بدون حضور آنها غیر ممکن دانست.

نشست نمایش و نقد و بررسی این فیلم با حضور پیمان معادی ، صابر ابر، اصغر فرهادی ، محمود رضوی ، احمد مهران فر برگزار شد.

علی اعلایی به عنوان مجری و کیوان کثیریان به عنوان منتقد مهمان حضور داشت این نشست به همت گروه نسل آفتاب برگزار شد.

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
یادداشتی درباره سوال سینمایی مهم این روزها؛
واکنش‌های متناقض تماشاگران نسبت به فیلم «درباره الی...» نشانه چیست؟

%20الي3.jpg

سینمای ما - کریم نیکونظر: اگر اين روزها سري به سينماهاي نمايش‌دهنده فيلم «درباره الي...» بزنيد، واکنش‌هاي جالبي از تماشاگران مي‌بينيد. واکنش‌هايي که احتمالا منتقدان اصلا به آنها فکر نکرده‌اند و به ذهنشان هم نرسيده که مي‌شود چنين برداشتي هم از فيلم ارائه کرد. ماجراهايي که مي‌گويم کاملا واقعي است! روبه‌روي يکي از سينماها جمعي از تماشاگران «درباره الي...»، با هم بحث مي‌کردند و «درباره الي...» را فيلمي درباره «خيانت» مي‌دانستند و گم و گور شدن «الي» را «نتيجه» چنين رفتاري با «عليرضا» به حساب مي‌آوردند. آنها دربه‌در به دنبال «پيام اخلاقي» فيلم بودند و مي‌خواستند با طرح تئوري‌شان، سندهايي هم براي آن دست‌وپا کنند. همانطور که بخشي از تماشاگران «درباره الي...» هم نمي‌دانستند چرا بايد فيلم بعد از پيدا شدن «جسد» ادامه پيدا کند و به نظرشان مي‌رسيد معما برايشان حل شده است و ديگر به آن همه کش دادن نيازي نيست. اينها نمونه‌هايي از تحليل‌هاي تماشاگر فيلمي هستند که طبق نظر منتقدان، قرار بود تصويري باشد از جامعه امروز ايراني؛ جامعه‌اي پرتناقض، که حد و اندازه «قضاوت» و «اخلاق‌گرايي» در آن مشخص نيست. فيلمي که بي‌پرده نشانمان مي‌داد برخي از اصول «اخلاقي» ديگر جوابگوي جامعه امروز ما نيستند و نمي‌شود براساس آنها، به راحتي درباره «آدم‌ها» حرف زد. اگرچه تعيين حد تفسير براي فيلمي مثل «درباره الي...» تناقضي است با منطق محتواي فيلم، ولي اين محدوده وسيع تفسيري هم چندان قابل باور نيست. درست است که تماشاگراني هم بوده‌اند که لب کلام را گرفته‌اند و جزو اين گروه‌هايي که توضيح داده شد نيستند، ولي بخشي از تماشاگران ـ که اتفاقا کم هم نيستند با استدلال‌هاي مشابهي فيلم را براي دوست و آشنا تعريف مي‌کنند. راستش در مدت اکران فيلم، آنقدر نظر عجيب شنيده بوديم که به نظر مي‌رسيد ديگر چيزي توجهمان را جلب نکند. مثلا در نقدي اشاره شده بود که «درباره الي...» به نوعي تحت تاثير «زير شن» ساخته «فرانسوا اوزون» است وخبرنگاري هم در گفت‌وگويي؛ همان‌طور كه نويسنده‌اي آن را فيلمي در ژانر «وحشت» به‌حساب آورده بود آن را با «اجاره‌نشين‌ها» [ساخته داريوش مهرجويي] مقايسه کرده بود. اينکه فيلم از جهت مضمون شبيه «ماجرا»ي «آنتونيوني» هم هست که ديگر ورد زبان‌ها بود و کسي هم براي اثبات حرفش دنبال سند و مدرک نمي‌گشت. ولي اينکه تازه‌ترين فيلم ِ«اصغر فرهادي» درباره «خيانت» است و نتيجه اخلاقي‌اش «مرگ گناهکار»، غريب‌ترين واکنش و البته جالب‌ترين آنها به حساب مي‌آيد. مهم‌تر اينکه، چنين واکنشي از طرف «مخاطب عام» سر زده و قاعدتا نشان‌دهنده سطح تاثيرگذاري فيلم بر بخشي از تماشاگران است. طبيعي است که هر تماشاگري مي‌تواند با سطحي از فيلم ارتباط برقرار کند و خوبي فيلمي مثل «درباره الي...» اين است که مي‌تواند هر کدام از مخاطبانش ـ چه سينماروهاي حرفه‌اي و چه تماشاگران معمولي- را قانع کند. ولي چنين عکس‌‌العمل‌هايي مي‌تواند از جنبه ديگري هم مورد بررسي قرار بگيرد. اينکه سينماي ايران تماشاگر را آماده تماشاي فيلم متفاوتي مثل «درباره الي...» کرده است يا نه.
1 چه فيلم را دوست داشته باشيم و چه مخالف سرسخت آن به حساب بياييم، بايد قبول کنيم «درباره الي...» از نظر ساختار شبيه فيلم‌هاي ايراني نيست و تماشاگر در برابر ساختاري قرار گرفته که براي او چندان آشنا نيست. ذائقه‌اي که با «تاکيد» و نمايش «اغراق‌آميز» واکنش‌ها شکل گرفته، در برابر ساختار بدون تاکيد فيلم «فرهادي» دچار مشکل مي‌شود. تماشاگر ايراني مدام با فيلم‌هايي روبه‌رو بوده که کمترين اهميت را به ساختار داده‌اند و هميشه با شلختگي تمام خواسته‌اند «عمق» موضوع را به او يادآوري کنند. اين نکته ديگر از کسي مخفي نيست که فيلم‌هاي مشهور به «متفاوت» و «هنري» ـ چه از نظر محتوا و چه از نظر ساختارـ در اکران عمومي با مشکل روبه‌رو هستند. هرچه قدر هم که آنها تماشاگري نداشته باشند و اکران عمومي‌شان با شکست روبه‌رو شود نمي‌توان نتيجه گرفت که آنها در تغيير ذائقه هنري مردم نقشي ندارند. به هرحال تجربه‌گرايي در فرم و روايت، مي‌تواند تماشاگر را با انواع ديگري از شيوه‌هاي قصه‌گويي آشنا کند و هميشه براي او الگويي تک‌بعدي از روايت نسازد. در کنار اين، ما حتي از داشتن کمدي‌ها و ملودرام‌هاي محکم و جذاب ـ که بخش عمده‌اي از فيلم‌هاي ايراني را تشکيل مي‌دهندـ هم محروميم. در اين سينما مدت‌هاست «زير پوست شهر»، «شوکران»، «مهمان مامان» و... ساخته نمي‌شود. جايگزين اينها ‌فيلم‌هايي هستند که انگار از يک الگو و روش مشخص استفاده کرده‌اند و با سرعت ساخته شده‌اند و با سرعت هم مي‌خواهند اکران شوند. در فضايي که «تک‌صدايي» در فضاي فرهنگي حاکم است، فيلمي مثل «درباره الي...» در فاصله‌اي زياد از ساير فيلم‌هاي قرار مي‌گيرد. نه فرم قصه‌گويي آن شبيه فيلم‌هاي متدوال است و نه داستاني مثل آنها دارد. حتي بازيگر نقش اصلي هم ندارد و خبري هم از قهرمان ـ به عنوان شخصيتي موجه در قصه ـ نيست. اگرچه مي‌شود اينطور توضيح داد که مخاطب فيلم «درباره الي..» ربطي به مثلا مخاطب فيلم «اخراجي‌ها2» ندارد. ولي نمي‌شود با اين استدلال درک «مفهوم» فيلم را محدود به گروهي خاص کرد. به هرحال وقتي از فيلمي صحبت مي‌‌کنيم که درباره طبقه متوسط ايراني است و تماشاگر را رودرروي خودش قرار مي‌دهد و رفتارش را به رخش مي‌کشد و انعکاسي از تصوير اجتماعي اوست،، داريم از يک ويژگي عام حرف مي‌زنيم که براي تماشاگر آشناست و او از اين موضوع سابقه تاريخي مشخصي در ذهن دارد. بنابراين مضمون فيلم، خارج از درک روزمره‌اش نيست که بخواهد محدود به مخاطبي خاص شود. در چنين فضايي، وقتي خلأ در سينما عاملي عليه خود سينما مي‌شود، بايد فکر چاره بود.
2 «درباره الي...» فيلمي است متعلق به دوران گذار. روح زمانه در تک‌تک پلان‌هايش حضور دارد و در قصه‌اش مدام الگوهاي ذهني را زير سوال مي‌برد. همانطور که از ايده‌هاي سينماي مدرن مثل تکيه بر شخصيت‌ها، روايت سوم شخص و استفاده از عنصر تصادف بهره مي‌برد، در ساختارش تلاش مي‌کند از ابهام دور شود، از عينيت به جاي روايت سوبژکتيو استفاده کند و پاياني قطعي داشته باشد. اين راه رفتن روي لبه سنت-مدرنيته، او را به سطح جامعه‌اي که به آن تعلق دارد نزديک مي‌کند. همان چيزي که ما به آن روح زمانه مي‌گوييم و به آن تناقض، مي‌خواهيم از سرمان بازش کنيم. تناقضاتي که دامن شخصيت‌هاي فيلم را هم مي‌گيرد و آنها را وادار به واکنش‌هاي مختلفي مي‌کند. مثل واکنش‌هايي که بين تماشاگران فيلم به وجود آمده و آنها را بعد از مدت‌ها در جايگاهي جز قاضي بلاشرط قرار داده. بخشي از تناقض‌ها در درک فيلم از همين غلتيدن مداوم در سنت و مدرنيته ناشي مي‌شود و اينکه کارگردان هم مثل تماشاگرانش نتوانسته خودش را از علقه‌هاي سنتي و جاذبه‌هاي مدرن برهاند. اگرچه در عين حال پيشنهاد مي‌دهد در «خود» اين تصميم‌گيري شک کنيم. اينکه کجا بايستيم و چه چيزي را درست به حساب بياوريم. در سينماي ايران فيلم‌هايي مثل «درباره الي...» کم داريم. فيلم‌هايي که تماشاگر را به درک تناقض‌ها و شرايط گذار عادت و تصويري تازه از روابط و الگوهاي ذهني در برابرش قرار دهند. فيلم‌هايي که در اينجا غريبه نباشند و تماشاگر آنها را با تمام وجود حس کند
.

منبع : http://www.cinemaema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-26-pid-1241.html

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
«درباره الی» هم ميلياردی شد

فارس: بر اساس اعلام «علي سرتيپي» فيلم سينمايي «درباره الي» با فروش آخر هفته 2٦ ميليوني در تهران، از مرز يك ميليارد تومان گذشت و فروش كل آن نيز به يك ميليارد و سيصد و پنجاه ميليون تومان رسيد.

«علي سرتيپي» مدير موسسه فيلميران با اعلام اين مطلب اظهار داشت: فيلم سينمايي «درباره الي...» به‌كارگرداني اصغر فرهادي كه از تاريخ ١٦ خرداد ماه روانه اكران عمومي سينما شد در آخرين هفته قانوني نمايش شد در تهران و شهرستان‌ها توانست از مرز يك ميليارد و سيصد پنجاه ميليون تومان عبور كند. اين در حالي است كه هفته گذشته، جمع فروش تهران و شهرستان‌هاي اين فيلم به يك ميليارد تومان رسيده بود.

وي افزود: فيلم سينمايي «درباره الي...» در ٢٠ شهرستان و مجموعا در ٥٩ سالن سينما در سطح كشور اكران شده است كه تاكنون در تهران بالغ بر يك ميليارد تومان و در شهرستانها بالغ بر ٣٥٠ ميليون تومان فروش داشته است كه با توجه به اتفاقاتي كه در زمان اكران اين فيلم به وجود آمد پس از اثبات وضعيت نمايش توانسته است فروش بسيار خوبي داشته باشد و همين موضوع نشانگر ظرفيت‌هاي بسيار بالاي اين فيلم است.

سرتيپي همچنين با اشاره به فروش فيلم «خروس جنگي» نيز به خبرنگار فارس گفت: «خروس جنگي» به كارگرداني «مسعود اطيابي» نيز در آخرين هفته قانوني نمايش خود در ٢٢ شهرستان و مجموعا در ٥٥ سالن و با فروش آخر هفته ٢٥ ميليوني از مرز ٩٥٠ ميليون در تهران و شهرستان عبور كرده است.

وي تصريح كرد: «خروس جنگي» در پايان اكران خود تا روز پنجشنبه در تهران ٥٥٠ و در شهرستانها ٤٠٠ ميليون تومان فروخته است.

مدير مؤسسه فيلميران خاطرنشان كرد: با توجه به اتفاقاتي كه در زمان نمايش فيلم افتاد و عملا بين ١٠ تا ١٥ روز سينماهاي سرگروه خود را از دست داديم اما بر اساس قول مساعدي كه پيش از اين شوراي صنفي نمايش و معاونت سينمايي مبني بر ادامه اكران فيلم‌هاي روي پرده داده بودند، اميدواريم اين موضوع محقق شود.

سرتيپي در خصوص احتمال ادامه نمايش اين دو فيلم و همچنين زمان دقيق اكران «پستچي سه بار در نمي‌زند» گفت: با توجه به ضربه شديدي كه تمامي فيلم‌ها از اوضاع اجتماعي در يك مقطع ١٥ روزه متحمل شدند، اميدواريم شوراي صنفي نمايش و معاونت سينمايي با مد نظر قراردادن اين موضوع، شرايط ادامه اكران فيلم‌ها را تا پايان تابستان با توجه به ظرفيت‌هاي بالاي آنها فراهم كند چرا كه فيلم‌ها در شرايط عادي مي‌توانند به اكران خود به صورت آزاد ادامه دهند اما بحث اصلي اين كه بتوانيم همچنان سينماهاي سرگروه خود را حفظ كنيم.

و همچنين در مورد اكران «پستچي سه بار در نمي‌زند» نيز گفت:همچنان منتظر تصميم شوراي صنفي نمايش هستيم تا ببينيم اكران «درباره الي...» ادامه خواهد داشت يا خير چرا كه «پستچي سه بار در نمي‌زند» قرار است جايگزين اين فيلم شود كه در صورتي كه با ادامه نمايش «درباره الي...» موافقت نشود از چهارشنبه «پستچي سه بار در نمي‌زند» جايگزين آن خواهد شد.

فيلم سينمايي «درباره الي...» پس از فيلم‌هاي «اخراجي‌ها2» و «سوپر استار» سومين فيلم ميليادري اكران سال 88 سينماهاي كشور است.

TURK_AVENGER

کاربر فعال عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
891
من امروز صبح رفتم دیدم . فیلم جالبی بود . میخوام یه بار دیگه برم فیلم رو ببینم.
میشه آخرین اطلاعات رو در مورد فروش بگین. خیلی دلم میخواد بالای 2 میلیارد به فروش بره !!! به نظرتون میشه ؟ فروش اخراجی های 1 چقدر بود>!!

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
نسل نو، نقد نو؛
درباره بازی بازیگران «درباره الی...» / همه آدم‌های توی قاب

c7363a45e9b9861fcfd9db2fb1b47e54.jpg

سینمای ما - کاوه اسماعیلی: درباره الی به شکل معنا داری در اغلب جشنواره ها جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرده و فارغ از اینکه نقش جوایز جشنواره ای درباره الی تا چه حد در تحلیل تماشاگر ایرانی موثر است اما می تواند به نقش انکار ناپذیر اصغر فرهادی در آنچه ساختار واقع گرایانه فیلم می دانیم اشاره داشته باشد.درباره الی فیلمی ست که پروسه انتقال از روی کاغذ تا مقابل دوربین را به شکلی درخشان طی کرده و یکی از مهمترین اتفاقات در این گذار نقش بازیگردانی فیلمساز و توجیه بازیگران ، درباره آنچه باید جلوی دوربین اتفاق بیفتد است.ساختار واقعگرایانه و پر از جزئیات مستند گونه در بسیاری از فیلمفارسی های جشنواره ای ایرانی تکرار شده و در اغلب آنها نابازیگران نقش آفرینی کرده اند .انتخاب نابازیگر برای فیلمساز می تواند توجیه گر واقعی و مستند بودن فیلم باشد و بسیاری از ضعف های اجرایی فیلم را در نگاه آماتور بپوشاند.شاید قبل از اصغر فرهادی تنها بتوان از کیانوش عیاری و مثلا سریال روزگار قریب اشاره کرد که به دلیل اعتقاد فیلمساز به درام و عنصر نمایش حتی در چنین ساختاری از بازیگران حرفه ای استفاده کرده باشد که در مثال روزگار قریب به نتیجه درخشانی مثل نقش آفرینی آفرین عبیسی و مهران رجبی و مهدی هاشمی منتج می شود.
درک قالب ساختاری فیلم درباره الی کلید اصلی برای ورود به تحلیل بازیگری در این فیلم است.در صحنه ای از فیلم که شهاب حسینی (احمد) ماجرای طلاق گرفتن از همسر آلمانیش را برای ترانه علیدوستی (الی) شرح میدهد و به جمله ای که قرار است بار اصلی آن سکانس را به دوش بکشد می رسد موبایل الی زنگ میخورد و همین مکثی که در ادای ان جمله"یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایانه" و ترجمه آن بوجود می آید بار عاطفی روی دوش جمله را که میتوانست باعث احساسی شدن بیش از حد آن لحظه شود را کاهش می دهد و از شعاری شدن آن جلوگیری میکند.بازیگر درباره الی باید در چنین جو خوددارانه ای جلوه کند و در این قالب خشن ، داستان تکان دهنده فیلم را نمایش دهد.
بازیگر درباره الی باید آدمهای طبقه مورد تاکید فیلم را بشناسد.باید با جزئیات رفتاری آنها آشنا باشد.آنها باید بدانند که اغلب تماشاگران فیلم از طبقه مورد نظر فیلم هستند و آنها هستند که قرار است هنگام خروج از سالن سینما خودشان را هدف انتقادات فیلم بدانند.پس باید باورشان بشود که آدمهای فیلم از جنسشان هستند.اینجاست که جزئیاتی مثل رقصیدن ، آواز خواندن ،سیگار کشیدن ، غذا خوردن ، درگیر شدن ، فحش دادن وخندیدن و خیلی از خصوصیات رفتاری دیگر اهمیتی بالا پیدا میکنند.و چگونگی اجرای آن میتواند راه رفتن روی نخ نازکی باشد که غفلت در آن باعث به باد دادن همه محتوای اثر شود.
بازیگر درباره الی باید با چرخش های پیچیده داستان همراه باشد.درک درستی از پیش رفتن ماجرا داشته باشد و انسجام بازی خود را حفظ کند.درباره الی فقط به دو نیمه قبل و بعد از حادثه غرق شدن الی تقسیم نمی شود.خرده اتفاقهای داخل داستان ، واکنش های مخصوص به خود را می طلبد.....
درباره الی فیلم جزئیات ظاهرا بی اهمیت است.از افتادن ذغال سر قلیان بگیر تا خیلی چیزهای دیگر....و جدا از نقش اساسی این جزئیات در پیرنگ داستانی فیلم حواسمان باشد که بسیاری از این جزئیات به خصوص در نیمه اول فیلم که زمان زیادی هم هست و قبل از طرح چالش اصلی فیلم باید تماشاگر را سرگرم کند و مانع سرد شدن و دلزدگی تماشاگر از دنبال کردن ادامه فیلم باشد.وقتی بمب فیلم می ترکد هم ، چنین جزئیاتی به حاشیه نمی افتند ....مجموعه بازیگران فیلم بخش اصلی بازی خود در فیلم درباره الی صرف ایده های کلی اثر نمی کنند بلکه به چنین جزئیاتی مشغولند....
حالا بعد از شمارش چند فاکتور اصلی برای بازی در چنین فیلمی خوب است که مروری هم به بازی تک تک بازیگران فیلم داشته باشیم.

گلشیفته فراهانی ..... این حسرت همه تماشاگران فیلم بعد از دیدار با آن است که این ظاهرا و فعلا آخرین فیلم ایرانی گلشیفته فراهانی است.بار اصلی فیلم روی دوش اوست.تباهی و رنجی که بر درون او فرود می آید و مصیبتی که در چهره اش نمایان است در تقابل با بازگوشی ذاتی او و زیبایی وحشی و بکر چهره اوست.حفظ انسجام بازی گلشیفته در توالی زمانی اثر که ویژگی بازی در سینما در مقابل بازی در تئاتر است تکان دهنده و باورنکردنیست. و برای من یادآور بازی آل پاچینو در بی خوابی ( کریستوفر نولان ) است.تازه از آن هم دشوار تر.....مثلا گرفتن صدای سپیده در صبح فردای حادثه و به مرور بهتر شدن آن در طول روز یکی از نمونه های چنین ویژگی بازی اوست.برجسته شدن کاراکتر سپیده در مقایسه سایر آدمهای فیلم در طول اثر شکل می گیرد و کم کم ، نماهای تنها شدن سپیده او را در مقابل جمع قرار می دهد و این فردیت شکل گرفته سپیده در بازی او عیان است و فقط روی کاغذ نیامده.ادای جملات هم توسط او بی نظیر است.مثلا در نمایی که جریان نامزد داشتن الی را برای بقیه شرح می دهد سکته های کلامی او و حواس پرتی تعمدیش در بیان جملات حیرت انگیز است و اینگونه نبظ فیلم را در اختیار می گیرد و صاحب بی چون و چرای پایان درباره الی اوست.

ترانه علیدوستی.....نام افشاگرانه فیلم توجه تماشاگر را از آغاز به او جلب می کند.مکث ها و کاتهای فیلم روی اوست.رمز و راز نهفته در شخصیت الی گویی برای ترانه علیدوستی و آرامش ظاهری چهره اش آفریده شده.هر چند قضاوت منفی برای تماشاگری که از تیپ بازی ترانه ، پیش داوری قابل پیشبینی دارد سخت است . اما او هم از پس نقش برآمده و آگاهانه تردید های الی مثلا هنگام دور شدن از جمع برای تلفن زدن و نمک آوردن از آشپزخانه را در تقابل با شور وصف ناشدنیش هنگام بادبادک بازی و خنده های گاه و بیگاهش قرار می دهد....به همین دلیل در ادامه تماشاگر هم در کنار آدمهای فیلم می تواند و باید قضاوت بی رحمانه ای نسبت به الی داشته باشد.و در کنار این قضاوت اخلاقی باید در تحلیل شخصیت الی با اطلاعات ناقصی که فیلم در اختیارمان قرار می دهد هم همراه باشیم.همه اینها در صورتی میسر است که حضور اندک ترانه علیدوستی تاثیرش را گذاشته باشد.اگر این اتفاق افتاده (که افتاده) پس آن حضور هم تاثیر گذار بوده

مانی حقیقی.....غافلگیر کننده ترین نقش آفرینی در فیلم از آن اوست.او به شکل جالبی در قالب فیلم حل شده و به نظر می رسد تجربه های کارگردانیش اینجا به کمکش آمده.شناخت او از حرکات دوربین آنقدر خوب است که در برخی صحنه ها گویی نیمی از واکنش و اکت خود را قبل از رسیدن دوربین به او و قبل از اینکه نوبتش بشود انجام می دهد.و این نوع آماتور نمایی آگاهانه مقابل دوربین یکی از ویژگی های قابل تحسین بازی اوست.

شهاب حسینی.....حالا و بعد از بهرام رادان (و به قول برخی رفقا بعد از لئونارد دی کاپریو) باید او را هم باور کنیم. بعد از حضور دلنشینش در محیا(اکبر خواجویی) حالا نقش احمد را در درباره الی ایفا کرده.هر چند که سیمرغ را به خاطر سوپراستار گرفت اما تلاش او برای جان بخشیدن به شخصیت احمد که می توانست تخت و بی حس و حال اجرا شود ارزشمند تر از بازی در نقش سطحی کورش زند بود.در درباره الی اینبار از صدایش و چهره اش برای آن چیزی که نقش از او می خواهد استفاده می کند.به همین دلیل همراهی با احمد آسان است اما پذیرفتن این نکته که او هم همراه با بقیه آدمهای فیلم حقیقت را آنگونه که مصلحت است می خواهند تنهایی سپیده را آشکار می کند دلخراش است.بازی شهاب حسینی در لحظه ای که به سپیده می گوید"چاره ای نیست.باید حقیقت را بگوییم." و سکوت دردآور آن لحظه تاثیرش را روی تماشاگر می گذارد.شهاب حسینی هنوز بهترین بازیش را انجام نداده.اما از اینجا به بعد می شود منتظر فیلمهای بعدش بود.

پیمان معادی......خوب این اولین حظورش است و در همین اولین بازی نشان داد حظورش روی پرده دوست داشتنیست و آنِ محکمی در فیلم دارد.هر چند بازی یکدستی در طول فیلم از خود نشان نمی دهد.در صحنه های پایانی فیلم و وقتی قرار است سپیده را برای دروغ گفتن قانع کنند طوری همراه با دیالوگ از جلوی دوربین رد می شود که گویا یکی از سکانس های فیلمهای بیضایی را می بینیم(که البته در ساختار منحصر به فرد فیلمهای بیضایی چنین بازیهایی قابل توجیه است اما در فیلم اصغر فرهادی که تمام تلاش برای حذف بازیهای نمایشگرانه است به ساختار اثر لطمه می زند)

مریلا زارعی.....خشونت بی رحمانه قضاوت او درباره الی در عمق بازی مریلا زارعی نفوذ کرده.او کم کم به آیینه ای برای تماشای خودمان تبدیل می شود....آرامش آغازین او در طول فیلم رنگ می بازد و درگیری های او با سایرین و عصبانیت های مداومش ، هر چند گاهی با اغراق بیش از اندازه همراه است اما به خوبی تزلزل هنجارهای مصنوعیش را عیان میکند.اوج او زمانیست که با همسرش درگیری لفظی پیدا میکند و به شکل آزار دهنده ای از او می خواهد که جلوی جمع با او درست صحبت کند.

رعنا آزادی ور ....گلیم خودش را از آب بیرون می کشد.سادگی تیپیکال و مهربانی فطری اما ناخودآگاه و غیر ارادی نقش را دریافته و هر چند فظای اندکی دارد اما در کنار سایر آدمهای فیلم باور پذیر است.

احمد مهران فر.....نقطه ضعف مجموعه بازیهای فیلم است.جایگاه او در فیلمنامه هم به نظر می رسد ناقص و سرسریست.و خود او هم نمی تواند خلاقیتی برای جان دادن به شخصیت منوچهر پیدا کند.

صابر ابر.....در تیتراژ آغازین فیلم نامی از او نیست و کنجکاوی بیننده برای دیدن نامزد الی تعلیق مناسبی برای استارت او در فیلم پدید می آورد.صابر ابر از چنین فرصتی استفاده می کند.عزاداری ناتمام علیرضا و تلاشش برای پاسخ به سوالی که بیش از حتا مرگ الی برایش مهم است ریتم فوق العاده ای به بازی او می دهد.و البته سکانس کلیدی و دو نفره با گل شیفته فراهانی هم که به یکی از لحظه های به یادماندنی تاریخ سینمای ایران تبدیل خواهد شد را هم از این به بعد در کارنامه اش خواهد داشت و از آن می تواند به عنوان بخشی از رزومه کاریش برای قراردادهای بعدی در سینمای ایران استفاده کند.

و نکته تلخ فیلم اینجاست که بازیگران خردسال فیلم هم باید بازیگران خوبی باشند....وقتی احمد قبل از آمدن علیرضا از بچه ها می خواهد که دروغ بگویند آنها با آسودگی خیال می گویند"ما که چیزی ندیدیم." و در دنیای تلخ فیلم این کودکان معصوم هم به بازیگرانی تبدیل می شوند که باید در گناه بزرگترهایشان شریک باشند.حالا و با این نگاه همه شان بازیگرهای خوبیند.

منبع : http://www.cinemaema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-26-pid-1350.html

Last edited:

gooolsa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
بازی خوب همه بازیگرای درباره الی به خاطر کارگردانی خوبه فرهادیه

تو چهارشنبه سوری هم از همه خوب بازی گرفته بود

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
«درباره الی...» از نگاهی دیگر؛
چرا برای مخالفان فیلم هیچ حقی قائل نیستید آقایان؟ / کمی آب به صورت‌ات بزن!

یادداشت دبورا یانگ برای «درباره الی...»؛
او دارد جامعه‌اش را تصویر می‌کند

c2f2d50450f9afac550be9031ff13169.jpg

سینمای ما - درام جذاب، محكم و درگيركننده «درباره الي» كه داستان آن حول محور ناپديد شدن پررمز و راز يك دختر جوان مي‌چرخد اصغر فرهادي را به عنوان يك نابغه در سينماي ايران مطرح مي‌كند. كسي كه توانايي‌هايش در به تصويركشيدن و شرح جزءبه‌جزء معضلات طبقه متوسط ايراني بي‌همتاست. اين فيلم پيچيده و ماهرانه كه از بازيگران مطرحي برخوردار است، نظر جشنواره‌ها را جلب كرده و مخاطبان گسترده‌اي خواهد داشت و به نظر مي‌رسد در هر حال به خاطر نيمه اولش، موفقيت اقتصادي نيز داشته باشد.
دور زدن سيستم مميزي و ساختن «چهارشنبه سوري» (درامي اجتماعي در مورد طبقه متوسط ايراني) در شرايطي كه صنعت سينماي ايران به شدت تحت‌فشار بوده و ظرف سه سال گذشته طي روندي رو به تزايد كارگردانان خلاق خود را به ورطه نابودي كشانده است، تنها به معجزه‌اي مي‌ماند. فيلم «درباره الي» نيز مانند «چهارشنبه سوري»‌به روابط بين‌زنان و مردان و همچنين شبكه درهم تنيده دروغ، بين كساني كه در حال از دست دادن معصوميت و پاكي زندگي خود هستند، مي‌پردازد. گروهي از دوستان كه شامل سه زوج به علاوه احمد (شهاب حسيني) و الي (ترانه عليدوستي) هستند با شور و شوق زيادي براي گذراندن سه روز تعطيلات خود عازم سواحل درياي خزر مي‌شوند. در اين بين سپيده (گلشيفته فراهاني) قصد دارد احمد را كه تازه از همسر خود جدا شده و به دنبال يافتن همسري جديد است، با الي كه يك معلم كودكستان است، آشنا كند. تمام گروه در يك مقدمه‌چيني بيش از حد طولاني و تدريجي الي (دختري دوست‌داشتني كه هيچكس به درستي او را نمي‌شناسد) را به ازدواج با احمد (نبايد فراموش كرد كه او در آلمان زندگي مي‌‌كند و تنها 10 روز براي يافتن همسر جديد وقت دارد) تشويق مي‌كنند.
اولين دروغگويي فيلم، معرفي كردن احمد و الي به عنوان تازه عروس و داماد به پيرزني است كه ويلاي ساحلي بزرگي را به آنها اجاره مي‌دهد. دروغي كه به خاطر ريشه‌داشتن در قراردادهاي اجتماعي ايرانيان قابل‌درك است اما در آخر نتايج وخيمي در پي دارد. الي درست زماني ناپديد مي‌شود كه ديگر حوصله همه از رقص، لال‌بازي، واليبال و مسخره‌بازي درآوردن سر رفته است. از اين لحظه به بعد لحن فيلم تلخ و گزنده است،‌آيا او بدون اينكه به كسي چيزي گفته باشد به تهران بازگشته؟ يا وقتي كه قصد نجات دادن يكي از بچه‌ها را داشته، در دريا غرق شده است؟
با ورود قايق‌هاي نجات، غواص‌ها و پليس‌هايي كه منتظر بازگشت جسد الي به ساحل هستند، خاطره‌فيلم «ماجرا» آنتونيوني (درامي در مورد گم‌شدن يك زن) براي بيننده تداعي مي‌شود. در اين لحظات پرتب و تاب سپيده و شوهرش اميد (ماني حقيقي كارگردان فيلم «كارگران مشغول كارند») اضطرابي خاص و مضاعف دارند، زيرا تنها سپيده مي‌داند كه الي نه براي آمدن به آنجا و نه براي ازدواج با احمد تمايلي نداشته است.
با نزديك شدن به انتهاي فيلم حجم دروغ‌هايي كه بين شخصيت‌ها رد و بدل مي‌شود و به خانواده الي گفته مي‌شود، افزايش مي‌يابد. اينجاست كه تنها راه فرار باقي مانده براي گروه تخريب شخصيت الي است، چيزي كه بيننده در ساحل نشسته آن را منطقي نمي‌بيند اما نبايد فراموش كرد كه فرهادي در حال به تصوير كشيدن چهره جامعه خويش است، جامعه‌اي كه به سمت غرق شدن در دريايي از دروغ عريان حركت مي‌كند.
تمامي بازيگران عالي هستند اما شور و شوق و‌ل‌انگارانه گلشيفته فراهاني در نقشش، كه در پايان بدل به تصويري بهت‌زده و شوكه شده از او مي‌شود، او را از ديگران متمايز مي‌سازد. در آخر بايد از كار تصويربرداري حسين جعفريان كه بسيار تاثيرگذار و مدرن است، ياد كرد.

منبع : http://www.cinemaema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-26-pid-1360.html

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
حضور " درباره الی " در جشنواره ابوظبی

به كزارش عصر ايران، پیتر اسكاليت مدير اجرايي اين جشنواره اعلام كرد اين فيلم به همراه 15 فيلم ديگر كه در سال گذشته موفقيت هايي را در جشنواره هاي معتبر جهاني به دست اوردند ، در بخش خارج از مسابقه به نمايش در مي ايد.

این جشنواره در تاریخ هشتم اکتبر آینده در شهر ابوظبی پایتخت امارات افتتاح خواهد شد وتا هفدهم همان ماه ادامه می یابد.

مدير اجرايي اين جشنواره اضافه کرد: فيلم مصري "مسافر" ساخته "ماهر" با نقش آفريني "عمر الشريف" به عنوان فيلم افتتاحية این جشنواره انتخاب شده است .

نیمی از فیلم هاي سومين جشنواره MEIFF ابوظبی محصول كشورهاي خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.

فیلم های انتخاب شده برای شرکت در جشنواره امسال توسط کمیته ای از کارشناسان بین المللی متشكل از پیتر اسكارليت، انتشال التميمي، رشا سلطي و تيريزا كافيناو كيلين كوين برگزیده شده اند .

در بخش فيلم هاي بلند نیز دو فيلم "فرزند بابل" از محمد الدراجي از عراق و"رنگهاي طبيعي" از اسامه مصري از مصر براي اولين بار به نمايش در می آیند وفيلم "آشپزي با ستيلا " از ديليب ميتا نیز براي اولين بار در خارج از كانادا نمايش داده مي شود.

ديگر فيلم هاي اين بخش نیز عبارت اند از:
رازهاي پنهان – ساخته رجاء عماري از تونس
زمان باقي مانده – ساخته ايليا سليمان از فلسطين
إج - ساخته فاليري بودوروفسكي از روسيه
شمالي نيست – ساخته روبيرتو بيريزكانو از مكزيك
آخرين گردش- ساخته غليندين ايفين از استراليا
جنگجو و گرگ ساخته - تيان زوانك از جين
ماده سفيد – كلير دنيس از فرانسه
تابستان بومباي – يوسف ماتيو فيرغيس از امريكا
شماره كم شده شخص سوم – مصطفى فاروقي از بنگلادش
شب طولاني – حاتم علي از سوريه
10-11 كالا ، بيلين ازمير – تركيه
هليوبولبس/مصرجديد - ساخته أحمد عبد الله أز مصر

جوايز فيلم هاي بلند این جشنواره نیز اینگونه اعلام شده اند:
100 هزار دلار برای بهترین فیلم بلند سینمایی
50 هزار دلار برای بهترین کارگردان
100 هزار دلار برای بهترین فیلم بلند از خاورمیانه
50 هزار دلار برای بهترین کارگردان جدید شرق میانه
25 هزار دلار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
25 هزار دلار برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
عيسى المزروعي مدير اين جشنواره سینمایی اعلام كرد كه سومين دوره اين جشنواره فرصت بي نظيري براي تجليل از هنر هفتم خواهد بود و صدها فيلم از 80 كشور جهان در بخش هاي مختلف مسابقات اين جشنواه شركت خواهند كرد.

دوفيلم ايراني نیز براي دريافت مرواريدهاي سياه با ديگر فيلمهاي شركت كننده در مسابقات این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

در بخش فيلم هاي مستند نیز فيلم ايراني - عراقي "همه مادران من" ساخته ابراهيم سعيدي و زهاوي سنجاوي به اين بخش مسابقات راه یافته است.

اين فيلم در ارتباط با جنايات رژيم بعث و كشتار دسته جمعي كردها در شمال عراق است.

فيلم (1958) ساخته غسان سلهب از لبنان ، (زمان ابلهان) ساخته فراني آرمسترونغ از انگلستان، (پوشش ) ساخته لوي بسيويس از امريكا ، (دريافت دوبرابر) ساخته يوهان غريمونبريز از هلند، (گاندي مرزها ) ساخته تي. سي. مكلوهان از افغانستان ، (خدا حافظ حالت جطوراست؟) ساخته دافيد جينجا از صربستان ، (در برلين ) ساخته مايكل بالوس از المان ، (در راه مدرسه ) ساخته أورهان اسكيكي از تركيه ، (آيين تروما ) ساخته مايكل وينتربوتوم از انگلستان از دیگر فیلم های بخش مستند است.

همچنين فيلم ايراني «کسی درباره گربه های ایرانی چیزی نمی داند» ساخته بهمن قبادی نیز براي بخش مسابقه فيلم هاي بلند انتخاب شده است.

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
"درباره الی" نماینده سینمای ایران در اسکار 2010 شد

فیلم سینمایی "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران به هشتاد و دومین دوره رقابت‌های اسکار معرفی شد.

به گزارش مهر، هیئت معرفی فیلم ایرانی به اسکار با توجه به شایستگی‌های فیلم آخر فرهادی به لحاظ ساختار، مضمون و تکنیک و همچنین موفقیت‌های آن در سطوح ملی و بین‌المللی و امکان پخش مناسب در آمریکای شمالی "درباره الی" را به اتفاق آرا برای رقابت در بخش اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان انتخاب کردند.

کمال تبریزی، ایرج تقی‌پور، محمد داودی، مرتضی رزاق کریمی، سیدجمال ساداتیان، کیانوش عیاری، علی معلم و امیر اسفندیاری اعضای هیئت معرفی فیلم ایرانی به اسکار بوده‌اند. "درباره الی" علاوه بر جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره برلین و جایزه فیلم برگزیده جشنواره ترایبکا، در چند جشنواره و رویداد بین‌المللی دیگر نیز درخشیده است.
سینمای ایران تا به حال یکبار با "بچه‌های آسمان" مجید مجیدی در اسکار حضور داشته است. مهلت ارسال فیلم برای حضور در بخش اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اول اکتبر به پایان می‌رسد و هشتاد و دومین دوره اسکار هفتم مارس 2010 در لس آنجلس برگزار می‌شود. اسامی پنج نامزد نهایی اسکار این بخش هفتم فوریه اعلام خواهد شد.

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
"درباره الی" در چهار رشته نامزد جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شد

فیلم‌های سینمایی "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی و "شهر زندگی و مرگ" از چین با چهار و سه نامزدی پیشتاز دریافت جایزه از سومین دوره اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکرین دیلی اعلام کرد تازه‌ترین فیلم فرهادی که نماینده ایران در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار 2010 است، در بخش‌های بهترین فیلم، فیلمنامه، کارگردانی و بازیگر زن (گلشیفته فراهانی) نامزد دریافت جایزه شده است. نام فیلم سینمایی "چراغی در مه" نیز در بخش بهترین فیلمبرداری (علیمحمد قاسمی) در فهرست نامزدها به چشم می‌خورد.

سینمای استرالیا امسال برای نخستین بار با فیلم سینمایی "سامسون و دلیله" به کارگردانی وارویک تورنتن نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم از جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شده است. این فیلم که نماینده سینمای استرالیا در اسکار هشتاد و دوم نیز هست، امروز در جوایز فیلم اینساید نامزد دریافت هشت جایزه شد.

در بخش بهترین فیلم انیمیشن پنج نامزد حضور دارند که دو فیلم محصول ژاپن هستند و یک فیلم هم تولید مشترک این کشور است. هر پنج نامزد بخش بهترین فیلم کودک از یک کشور هستند. در مجموع 37 فیلم از 16 کشور برای دریافت جایزه اسکرین آسیا پاسیفیک نامزد شده‌اند که تایلند و کامبوج برای نخستین بار در این فهرست نماینده دارند.

سینمای ژاپن با نامزدی در هفت رشته در صدر کشورهای منطقه قرار دارد و پس از آن چین با شش رشته و ایران، روسیه، هند و کره جنوبی با پنج نامزدی در رده بعدی قرار دارند. جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک در 9 رشته فیلم، فیلمنامه، کارگردان، فیلمبرداری، بازیگر زن و مرد، مستند، فیلم کودک و انیمیشن اهدا می‌شود.

فهرست نامزدهای دریافت جایزه از سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک عبارتند از

بهترین فیلم: درباره الی، ایران/ شهر زندگی و مرگ، چین/ همیشه شیفته، چین/ سامسون و دلیله، چین/ زمان باقیمانده، فلسطین

بهترین انیمیشن: یگان اول: لحظه حقیقت، روسیه/ مری و مکس، استرالیا/ آسمان‌خراش‌ها، ژاپن/ جنگ‌های تابستانی، ژاپن/ داستان سرباز فدوت، یار شجاع، روسیه

بهترین فیلم کودک: بوگی‌من، ترکیه/ یک زندگی کاملا تازه، کره جنوبی/ پسانترن: سه آرزو سه عشق، اندونزی/ قدرت آب، نیوزیلند/ تاهان: پسری با نارنجک، هند

بهترین مستند داستانی: همشهری جولینگ، تایلند/ افترا، **** صهیونیستی/ فرزندان گاندی، استرالیا/ مهمترین چیز زنده ماندن است، کامبوج/ منتال، ژاپن

دستاورد کارگردانی: اصغر فرهادی برای "درباره الی"، ایران/ ویموکتی جایاسوندارا برای "بین دو زندگی"، سریلانکا/ لو چون برای "شهر زندگی و مرگ"، چین/ آنوراگ کاشیاپ برای "دیو. دی"، هند/ سیون سونو برای "در معرض عشق"، ژاپن

بهترین فیلمنامه: درباره الی، ایران/ خروجی‌ها، ژاپن/ اعضای خاکسپاری، کره جنوبی/ مادر، کره جنوبی/ مومبای زندگی من، هند

دستاورد فیلمبرداری: آرمانشهر آگراریان، تایلند/ شهر زندگی و مرگ، چین/ چراغی در مه، ایران/ سرباز کاغذی، روسیه/ وولفی، روسیه

بهترین بازیگر زن: گلشیفته فراهانی برای "درباره الی"، ایران/ زون ژو برای "برابری عشق و مرگ"، چین/ مالینی فونسکا برای "گل‌های آسمان"، سریلانکا/ کیم هیه جا برای "مادر"، کره جنوبی/ یانا ترویانووا برای "وولفی"، روسیه

بهترین بازیگر مرد: ماساهیرو موتوکی برای "خروجی‌ها"، ژاپن/ ناصرالدین شاه برای "یک چهارشنبه"، هند/ محمد بکری برای "جشن تولد لیلا"، فلسطین/ یانگ ایک جون برای "از نفس افتاده"، کره جنوبی/ جی یو برای "اگر شما یکی هستید"، چین

امسال 212 فیلم از 43 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه برای حضور در جوایز فرم پر کردند که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید. جشن سومین دوره اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک به برگزیدگان روز 26 نوامبر در استرالیا برگزار می‌شود و تهمینه میلانی یکی از اعضای هیئت داوران آن است.

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
فیلم ایرانی در بوته نقد روزنامه اماراتی؛
«درباره الی» نشان داد که ایرانی‌ها خود را مالک دریای خزر می‌دانند

انتخاب نام‌های کودکان در این فیلم نیز جالب توجه است: «آنیتا» و «ایلی» و چند نام دیگر نامأنوس در میان خانواده‌های ایرانی نیز از نقاط قوت این فیلم به شمار رفته و گویی، کارگردان می‌خواهد مردم و جامعه ایرانی، دست از سنت‌های قدیمی برداشته و به تجدد روی بیاورند!
یک روزنامه اماراتی، با نقد فیلم سینمایی «درباره الی»، ساخته اصغر فرهادی، آن را «آیینه‌ای از آنچه جامعه ایرانی می‌خواهد» خواند.
به گزارش خبرنگار «تابناک»، روزنامه «الاتحاد» امارات در صفحه هنری خود به نقد فیلم پرفروش «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی پرداخته و می‌نویسد: دیالوگ‌های بسیار ساده فیلم، نشان دهنده سادگی متن فیلمنامه و دلیل اصلی استقبال مردم از آن است و کارگردان و نویسنده، تلاش کرده‌اند واقعیت‌های پیچیده جامعه ایرانی را در قالب ساده‌ترین الفاظ گنجانده و به مخاطب منتقل کنند.
39858_264.jpg

یکی دیگر از موفقیت‌های «درباره الی»، دکور طبیعی آن در سواحل دریای خزر است که نشان می‌دهد ایرانی‌ها خود را مالک این دریا دانسته و این فیلم از این نظر ابعاد سیاسی به خود می‌گیرد. همچنین در بخش نقد جامعه ایرانی، این فیلم یک سناریوی خانوادگی را به تصویر می‌کشد و از اینکه در این سناریو کودکان و نوجوانان نقش پررنگی دارند، «درباره الی» را از دیگر ساخته‌های اجتماعی متمایز کرده است.
نکته جالب اینجاست که اگر اماراتی‌ها به چنین درکی از فیلم «درباره الی» رسیده باشند، این موضوع می‌تواند امیدوارکننده باشد که آنها به فهم درستی از حساسیت ایرانی‌ها نسبت به آب و خاکشان رسیده باشند.
روزنامه اماراتی در ادامه می‌‌افزاید: انتخاب نام‌های کودکان در این فیلم نیز جالب توجه است: «آنیتا» و «ایلی» و چند نام دیگر نامأنوس در میان خانواده‌های ایرانی نیز از نقاط قوت این فیلم به شمار رفته و گویی کارگردان می‌خواهد که مردم و جامعه ایرانی دست از سنت‌های قدیمی برداشته و به تجدد روی بیاورند!
39859_140.jpg

«الاتحاد» در بخش پایانی نقد خود بر «درباره الی» که با توجه به گذشت چند ماه از اکران آن در ایران کمی غیر معمول می‌نماید، نوشته است: «مرگ و زندگی»، «حضور و غیبت» و «غریبه و آشنا»، مفاهیمی هستند که فرهادی آن‌ها را از یک مفهوم فلسفی به یک نماد قابل لمس در آورده و آن را در فیلم خود به خوبی نمایش داده است.
و سرانجام آنچه «درباره الی» را متمایز از دیگر آثار سینمایی ایران می‌کند، بازتاب مشکلات داخلی ایرانی‌ها در قالب دیالوگ‌های ساده است و کارگردان در این فیلم به مخاطبان خود این‌گونه تفهیم می‌کند که برای شناخت مشکلات نیاز به مطالعات عمیق جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی آماری نیست بلکه حضور در جامعه، بهترین راه شناخت مشکلات آن است و از این دیدگاه «درباره الی» فیلمی سیاسی و خانوادگی است.

بالا