برگزیده های پرشین تولز

درباره این بخش: پیشنهاد ،انتقاد ،کاربرهای فعال و...( پست اول: قوانین)

ColoFlyin'

کاربر فعال زبانهای خارجی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,233
در چیز هایی که گفتم سعی کردم بگم واژه هایی که از نظر شما فارسی نیست , از نظر من فارسی هست.

در مورد مصاحبه کانال های تلویزیونی و اشتباهات دستوری با شما موافق نیستم. مثال بزنید. مثلا چی رو چی می گن؟ و این تاثیر از قواعد دستوری کدام زبان بر فارسی هست که اینها مرتکب Error میشن؟

اما نکته ی تلخ و گزنده ی این صحبت ها اینجاست که شما با اینکه از گستردگی واژگان فارسی سخن می گویید، در چند نوشته ی آخر چند بار (حدود 10 بار) از واژگان انگلیسی کمک گرفتید.

Arasp

Registered User
لایک‌ها
80
اما نکته ی تلخ و گزنده ی این صحبت ها اینجاست که شما با اینکه از گستردگی واژگان فارسی سخن می گویید، در چند نوشته ی آخر چند بار (حدود 10 بار) از واژگان انگلیسی کمک گرفتید.

از واژگان انگلیسی کمک نگرفتم, دارم سعی می کنم که تخصصی با شما صحبت کنم, خطا را در برابر اشتباه داریم, خطا در زبانشناسی error هست و اشتباه mistake

Error is generated by lack of competence.
یعنی اگر شخصی به دلیل عدم دونستن یک قانون گرامری مرتکب خطا یا Error بشه, یعنی اینکه این خطا در مغز شخص یا به عبارتی در LAD - Language Acquisition Device شخص همانطور تولید شده و به سطح یا surface رسیده و تولید شده.

اما اشتباه Mistake ناشی از Lack of Knowledge نیست, یعنی در LAD قانون گرامی درست تولید شده ولی در سطح surface به دلیل عوامل محیطی مثل گرما, سرما, ترسیدن, هول شدن و .... یک چیز دیگه تولید میشه, ولی در مغزش درست تولید شده بوده.

من چون منتظر جواب بعدی شما که مثالی از آن اشتباه ها یا خطاها می خواستین برام بیارین, مخصوصا از واژه error استفاده کردم.

پس این شیوه گفتار من نه تلخ هست و نه گزنده, البته اشتباه از منه, چون من باید از قبل از شما می پرسیدم که آیا زبانشناسی می دانید یا خیر, چون یک زبانشناس دقیقا فرق error و mistake را میداند و تا بگوییم شخصی مرتکب error شده , می فهمد منظور چیست.

ما در حال بحث تخصصی هستیم و من دارم سعی میکنم پاسخ علمی به شما بدم ! جالبه که شما احساس می کنید این تلخ و گزنده هست !

ColoFlyin'

کاربر فعال زبانهای خارجی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,233
پس زبان فارسی قابلیت بحث علمی ندارد؟

--

کاربرد error تنها شاهدی از گفته های شما برای صحبتم بود، برای واژه های بیشتر پست های قبلیتان را دوباره بخوانید.

Arasp

Registered User
لایک‌ها
80
پس زبان فارسی قابلیت بحث علمی ندارد؟

چرا ولی در مباحث تخصصی خاص معمولا چیزی که در کتب تدریس میشه و همه کسانی که در اون رشته متخصص هستند معادل های انگلیسی یا فرانسه یا آلمانی رو استفاده می کنند. مثلا در مواد شیمیایی و پزشکی و دارویی کلی واژه آلمانی داریم.
در مباحث شعر و صنایع ادبی هم که حوزه تخصصی زبان فارسی هست, کلی واژه عربی و فارسی داریم.

بحث error و mistake مثل بحث روز و شب در بین زبان شناس ها می مونه. همینطور در مهندسی و ... واژه هایی به زبان انگلیسی هست که اگر کسی فارسی اونها رو بگه , ممکنه مخاطبش (کسی که به صورت علمی و حرفه ای در اون حیطه کار می کنه) متوجه نشه که منظور اون شخص چیه. من اگه میگفتم خطا کسی زبانشناس باشه نمی فهمه که منظور من خطایی بوده که از LAD ناشی شده یا از surface ! پس باید بگم error!

دلیل موضع گیری شما در مباحث علمی با من بر سر زبان فارسی چیست؟ آیا شما به صورت آکادمیک زبان انگلیسی , زبانشناسی یا ... را خوانده اید؟ یا خارج از محیط دانشگاهی مطالعه در این زمینه ها دارید؟
آیا شما شیفته تمدن و زبان و ... غرب و هر چیزی غیر از فارسی هستید؟ چون احساس می کنم که من هر چه که می گویم شما تلاش می کنید از بین چیز هایی که میگم تضاد و تناقضی بیرون بکشید ! قدرت سادگی زبان را شلختگی بیان می کنید! و می گویید که بیشتر واژهای فارسی , فارسی نیست! و بعد هم از من ایراد میگیرید که چرا می گویم error !

ColoFlyin'

کاربر فعال زبانهای خارجی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,233
چرا ولی در مباحث تخصصی خاص معمولا چیزی که در کتب تدریس میشه و همه کسانی که در اون رشته متخصص هستند معادل های انگلیسی یا فرانسه یا آلمانی رو استفاده می کنند. مثلا در مواد شیمیایی و پزشکی و دارویی کلی واژه آلمانی داریم.

گفته های قبلیتان را نقض کردید و توانایی زبان جهانی شدن فارسی را زیر سئوال بردید.

در مباحث شعر و صنایع ادبی هم که حوزه تخصصی زبان فارسی هست, کلی واژه عربی و فارسی داریم.

حتمآ منظورتان شعر و صنایع ادبی فارسی است که حوزه تخصصی زبان فارسی است و این کاملآ طبیعی است. حتی در این حوزه نیز آن طور که می گویید واژگان عربی زیادی وجود دارد که در فارسی بیگانه محسوب می شوند.

بحث error و mistake مثل بحث روز و شب در بین زبان شناس ها می مونه. همینطور در مهندسی و ... واژه هایی به زبان انگلیسی هست که اگر کسی فارسی اونها رو بگه , ممکنه مخاطبش (کسی که به صورت علمی و حرفه ای در اون حیطه کار می کنه) متوجه نشه که منظور اون شخص چیه. من اگه میگفتم خطا کسی زبانشناس باشه نمی فهمه که منظور من خطایی بوده که از LAD ناشی شده یا از surface ! پس باید بگمerror!

نمی دانم چرا بیش از حد روی error و mistake تآکید می کنید. باور کنید نیاز به زبان شناسی دانستن نیست تا به فرق این دو واژه که بسیار ساده و غیر پیچیده هم است پی برد.

دلیل موضع گیری شما در مباحث علمی با من بر سر زبان فارسی چیست؟ آیا شما به صورت آکادمیک زبان انگلیسی , زبانشناسی یا ... را خوانده اید؟ یا خارج از محیط دانشگاهی مطالعه در این زمینه ها دارید؟
آیا شما شیفته تمدن و زبان و ... غرب و هر چیزی غیر از فارسی هستید؟ چون احساس می کنم که من هر چه که می گویم شما تلاش می کنید از بین چیز هایی که میگم تضاد و تناقضی بیرون بکشید ! قدرت سادگی زبان را شلختگی بیان می کنید! ... و بعد هم از من ایراد میگیرید که چرا می گویم error !

موضع من و این که آیا شیفته ی هر چه غیر از فارسی است هستم یا نه اصلآ مهم نیست. من تنها سئوال پرسیدم و شما خودتان را نقض کردید.

و می گویید که بیشتر واژهای فارسی , فارسی نیست!

لطفآ مرا به جایی که چنین حرفی را زدم راهنمایی کنید.

Arasp

Registered User
لایک‌ها
80
گفته های قبلیتان را نقض کردید و توانایی زبان جهانی شدن فارسی را زیر سئوال بردید.

حتمآ منظورتان شعر و صنایع ادبی فارسی است که حوزه تخصصی زبان فارسی است و این کاملآ طبیعی است. حتی در این حوزه نیز آن طور که می گویید واژگان عربی زیادی وجود دارد که در فارسی بیگانه محسوب می شوند.

نمی دانم چرا بیش از حد روی error و mistake تآکید می کنید. باور کنید نیاز به زبان شناسی دانستن نیست تا به فرق این دو واژه که بسیار ساده و غیر پیچیده هم است پی برد.

موضع من و این که آیا شیفته ی هر چه غیر از فارسی است هستم یا نه اصلآ مهم نیست. من تنها سئوال پرسیدم و شما خودتان را نقض کردید.

لطفآ مرا به جایی که چنین حرفی را زدم راهنمایی کنید.

به یک گفته حضرت علی بسیار اعتقاد دارم: انسان دشمن چیزی است که به آن جهل می ورزد.

اینکه کاربر فعال انجمن زبان هستید دلیلی بر این نیست که هر آنچه از زبان می گویید صحیح باشد. من گفته های خودم را نقض نکردم دوست من. مشکل من این هست که شما اصلا نمی فهمید که من چه می گویم و این پست آخر هم ناشی از همین مساله هست. امیدوارم موفق باشید. :)

ColoFlyin'

کاربر فعال زبانهای خارجی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,233
به یک گفته حضرت علی بسیار اعتقاد دارم: انسان دشمن چیزی است که به آن جهل می ورزد.

اینکه کاربر فعال انجمن زبان هستید دلیلی بر این نیست که هر آنچه از زبان می گویید صحیح باشد. من گفته های خودم را نقض نکردم دوست من. مشکل من این هست که شما اصلا نمی فهمید که من چه می گویم و این پست آخر هم ناشی از همین مساله هست. امیدوارم موفق باشید. :)

نوشته ی خوبی برای پایان بحث بود. به نظر می رسید به جایی نخواهیم رسید.

اینکه کاربر فعال انجمن زبان هستید دلیلی بر این نیست که هر آنچه از زبان می گویید صحیح باشد.

مطمئنآ، اصلآ شاید دلیلی بر هیچ چیز نباشد. بهرحال تمام سعی خود را می کنم که بی مورد صحبت نکنم.

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
سلام بر همگی...:)

یه پیشنهاد داشتم:

داشتم یه چرخی میزدم همینجوری و یادم اومد که یه تاپیک داشتیم اون قدیما در بخش فرهنگ و هنر با نام زبان و ترجمه ؛ برای علاقه مندان انگلیسی و حل مشکلات دوستان

تا اونجایی که یادمه سیمور هم بطور آزمایشی اون رو گذاشت همونجا باشه تا سر یه فرصت مناسب بسته به شرایط نقل مکانش بده به اینجا و ادغامش کنه.

خواستم بگم اونجا که این تاپیک بیچاره داره خاک میخوره و کسی هم یادی ازش نمیکنه دیگه بهتر نیست بیاد همینجا؟

البته راستش نقل مکانش به اینجا هم چندان سودی نداره فقط صرفا میاد بخش مربوطه خودش که زبان باشه.

حالا اگه لازم نیست هم که خب مسئله ای نیست...در اقع چندان مسئله مهمی نیست.

ممنون.

راستی اینم لینکش:

http://forum.persiantools.com/t41553-page61.html

English Lord

کاربر فعال
لایک‌ها
97
سخنی با مدیریت بخش علم و دانش :

..م
...ی
....د
.....نم

بگم یا نگم...اصلا فایده ای داره؟!!!
راستش اصلا نه حالشو دارم نه حوصله شو نه وقتشو که بخوام کل-کل کنم و درگیری ایجاد کنم چون هم ازما گذشته هم اینکه این روش چه به حق و چه با توسل به زور در این فروم پی تی جواب نمیده.خیلی هم خوب سیستم حاکم بر پی تی رو هم میدونم.آقا اصلا ولش کن برم سر اصل مطلب:

یه کاربر وقتی میاد اینجا دوس داره مطلب مفید بخونه نه چرند.حالا من میخوام بدونم من نوعی حتما باید پستی میدادم به فرد مورد نظر که بعد مدیر اون بخش تازه به فکر این بیوفته که مطالب اضافی رو پاک کنه؟میدونی یه پست یا 10 تا پست که پاک بشه ارزش این حرفا رو نداره ها...اونیکه مسئله هست نحوه عملکرد.میخوام بدونم پس مدیریت تا الان چه میکرده که من باید یه پست میدادم که هم پست من هم پست فرد مورد نظر همه شون (یه بخشیش) پاک شه

خود شخص مدیر متوجه منظور من میشه.
اصلا بهتر نیست بجای پاک کردن و ندیده گرفتن صورت مسئله به حل اون بپردازیم؟
پس بهتره به جای پاک کردن این پست و یا جواب یه طرفه دادن و نقد صحبت من اون به لحن تند و تیز و مستبدانه مسائل دوستانه حل بشه.

دوس نداشتم بعد هرگز اومدن به اینجا بخوام بحث کنم اما واقعا بعضی وقتها از بعضی چیزا نمیشه گدشت.

لطفا پست من پاک نشه و بطور واضح خیلی صمیمی و دوستانه بدور از حاشیه و خودشیفتگی و استبداد به من پاسخ داده بشه ...اگه پاک شد بازم این پست رو میدم.اگه بازم پاک شد این پست رو به مدیر ارشد میدم و با واسطه جوابتون رو از اوشون دریافت خواهم کرد.(راستش واقعا دیگه دعوا و کل-کل از ما گذشته)

تشکر صمیمانه بابت همکاری شما.

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
سلام.

من متاسفانه تا اون لحظه متوجه نشدم که این دوستمون توی هر تاپیکی که رسیده تبلیغ کرده. بازارچه قسمت بزرگی از پست های جدید این سایت هست و برای من که اصلا نمی خوام آپدیت هاش رو ببینم، یه سرچ قسمتی ار سایت باقی می مونه که متاسفانه به نظر می آد همه آپدیت های جدید رو نشون نمی ده. بارها این مسئله رو با مدیر ارشد مطرح کردم ولی گفتن که این ورژن سرچ خوبی نداره و کاری نمی شه کرد.

اما در مورد پست شما، بهتر بود که ریپورت می کردید که یا من یا یکی دیگه پست ایشون رو پاک کنه. تذکر کاربر ها به هم اصلا درست نیست، علی الخصوص که اصلا مرتبط با تاپیک هم نباشه. در هر حال اگر فکر می کنید کاری که انجام شده درست نبوده، حتما با pilot در میون بگذارید.

ممنون.

English Lord

کاربر فعال
لایک‌ها
97
راستش توی هر تاپیکی رفتم اون پستا رو دیدم...با خودم گفتم وقتی مدیر ترتیب اثر نداده پس لابد از نظرش مشکلی نداره.من هم یه پستی بدم خطاب به اون کاربر گرامی که بجای اون کار به همون پیشنهادم توجه کنه(در امضا و تاپیک جدید) وگرنه حق با شماست و ریپورت پست کار صحیح هست.

بهرحال صمیمانه از پاسخگوییت متشکرم.

موفق باشی...

بالا