برگزیده های پرشین تولز

دریافت پذیرش برای ادامه تحصیل در خارج (اروپا ,استرلیا ,کانادا و آمریکا

arh1983

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اجازه کار در سوییس : بله , دانشجو ها میتونند با ارایه نامه از دانشگاه شون تا هفته ای 15 ساعت کار کنند و نیازی به اجازه کار مجزا هم نیست .

ادامه تحصیل : با داشتن لیسانس ریاضی شما میتونید برای فوق لیسانس اقدام کنید ولی با مدرک فوق دیپلم شما باید مجددا برای مدرک لیسانس پذیرش بگیرید ولی در صورتی نمرات فوق دیپلم خوبی داشته باشید امکان اینکه تعدادی از دروس شما ارزشیابی بشن وجود داره , طول دوره لیسانس 3 سال می باشد و فوق لیسانس بین 1 تا 2 سال . (زبان آلمانی تون چطوره ؟ فرانسه چطور ؟ ایتالیایی ؟)

هزینه زندگی : زوریخ و جنوا شهر های گرون سوییس محسوب میشن و هزینه زندگی سالیانه به طور متوسط 12 تا 19 میلیون می باشد که به ازای هر نفر اضافه شما باید حدود 50 % مبلغ رو بهش اضافه کنید .

شهریه دانشگاه : بین 1 تا 1.5 میلیون تومان در سال هست . (ارزونه)

زبان تدریس : آلمانی یا فرانسه یا ایتالیایی

خب حالا با این میزان ساعت کار چقدر هز هزینه ها در میاد ؟
دوم اینکه بعد از تحصیل امکان پیدا کردن کار و اینا چطوریه ؟

nima110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب با این مشخصات توصیه ما این 3 کشور برای شماست : فلاند , سوئد و آلمان - با توجه به شرایط مالی

برای این ترم بهار Jan 2008 شما باید قبل از آخر مرداد اقدام کنید ,

توجه : برای امتحان زبان همه جا ها رزرو هستند , سریع برای امتحان 2 ماه دیگه ثبت نام کنید .

و گرنه sept 2008

اگر قصد شرکت در بورسیه رو هم دارید باید cv تون بفرستید .

من دارم خودم رو واسه sep2008 آماده مي كنم با اين شرايطي كه گفته بودم آيا به نظر شما چالمرز منو پذيرش ميكنه؟؟
چالمرز ielts زبان نمره چنر ميخواد؟؟

آيا من مي تونم اونجا اقامت بگيرم؟به چه نحوي؟

بازم ممنون

Farid.db

کاربر فعال دانشگاه و تحصیل
کاربر فعال
لایک‌ها
116
همکار گرامی می بینم که به پست های تاپیک من خیلی علاقه دارین و به شدت تاپیک رو دنبال می کنین ...
شما چند وقته این کار رو انجام میدین ؟
من 3 سالی هست که روی پذیرش دانشگاههای سوئد و فنلاند و مالزی کار کردم . 1 سال هم هست که روی هند کار می کنیم . شخصا به اندازه یک روز می تونم راجب سوئد و دانشگاهاش حرف بزنم .مشاورینمون سفر های زیادی به سوئد داشتن، نمایندمون داخل سوئد هستند و همه چم وخم راه رو می شناسند .خوب می دونیم که دانشجو با چه شرایطی در کدوم کشور و کدوم دانشگاه پذیرفته می شه .
اینجا بحث زندگی دانشجوها هست چون با یک ترم عقب افتادن یا نگرفتن پذیرش ممکنه مسیر زندگیشون عوض بشه . تعرفه وزارت علوم که به شرکتها ابلاغ شده برای پذیرش از یک دانشگاه سوئد 1.200.000 تومان هست . البته منم این مبلغ رو قبول ندارم ، چون برای اکثر دانشجوها بالاست . منتها رقم شما برای یک شرکت اعزام دانشجو دور از ذهن هست که آدم رو به شک میندازه . به علاوه شما اینجا هیچ راه ارتباطی از خودت مثل شماره تلفن ، کارت ویزیت و ... نذاشتی . فقط یک e-mail هست که اونم تعهدی ایجاد نمی کنه .

moonomid

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
4
اگر شخصی در ایران مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آزاد و یا سراسری دریافت نموده باشدمی تواند برای کارشناسی ارشد اقدام کند و پس از دو سال مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نماید.
كارشناسي ارشد كه من ديدم 1 سال بود البته براي مهندسي مكانيك
ايا درسته؟
يا قبل از فوق ليسانس بايد يك دوره بگذروني؟

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
همکار گرامی می بینم که به پست های تاپیک من خیلی علاقه دارین و به شدت تاپیک رو دنبال می کنین ...
شما چند وقته این کار رو انجام میدین ؟
من 3 سالی هست که روی پذیرش دانشگاههای سوئد و فنلاند و مالزی کار کردم . 1 سال هم هست که روی هند کار می کنیم . شخصا به اندازه یک روز می تونم راجب سوئد و دانشگاهاش حرف بزنم .مشاورینمون سفر های زیادی به سوئد داشتن، نمایندمون داخل سوئد هستند و همه چم وخم راه رو می شناسند .خوب می دونیم که دانشجو با چه شرایطی در کدوم کشور و کدوم دانشگاه پذیرفته می شه .
اینجا بحث زندگی دانشجوها هست چون با یک ترم عقب افتادن یا نگرفتن پذیرش ممکنه مسیر زندگیشون عوض بشه . تعرفه وزارت علوم که به شرکتها ابلاغ شده برای پذیرش از یک دانشگاه سوئد 1.200.000 تومان هست . البته منم این مبلغ رو قبول ندارم ، چون برای اکثر دانشجوها بالاست . منتها رقم شما برای یک شرکت اعزام دانشجو دور از ذهن هست که آدم رو به شک میندازه . به علاوه شما اینجا هیچ راه ارتباطی از خودت مثل شماره تلفن ، کارت ویزیت و ... نذاشتی . فقط یک e-mail هست که اونم تعهدی ایجاد نمی کنه .

با تشکر از راهمایی شما دوست عزیز

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
كارشناسي ارشد كه من ديدم 1 سال بود البته براي مهندسي مكانيك
ايا درسته؟
يا قبل از فوق ليسانس بايد يك دوره بگذروني؟

ج: دوره کارشناسی ارشد در خیلی از کشورها به سه صورت : 1 ساله , 1.5 ساله و 2 ساله وجود داره

قبل از فوق هم نیاز به گذراندن هیچ دوره خاصی نیست

مثلا دانشگاه های انگلیس اکثرا فوق لیسانس اشون 1 ساله هست . البته دوره 1 ساله فشرده هست و نیاز به مطالعه بیشتری در روز داره .

nima110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من دارم خودم رو واسه sep2008 آماده مي كنم با اين شرايطي كه گفته بودم آيا به نظر شما چالمرز منو پذيرش ميكنه؟؟
چالمرز ielts زبان نمره چند ميخواد؟؟

بازم ممنون

پويا جا ممنون ميشم آگر جواب من رو هم بدي

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
طرح دریافت شهریه از دانشجویان غیر اروپایی موقتا متوقف شد

سوئد :

پیشنهادات هیئت بررسی تسلیم دولت شد
روز 25 ماه اکتبر سال 2006 نتیجه تحقیقاتی که دولت سوسیال دمکرات سوئد در ژانویه همان سال تقاضای آن را نموده بود تسلیم این وزارتخانه گردید. و پیشنهادات این هیئت بررسی در مورد تغییر قوانین در صورت به واقعیت درآمدن در بهترین صورت خود کابوسی برای دانشجویان ایرانی مایل به تحصیل در دانشگاههای سوئد شد که بدون نیاز به پرداخت شهریه و بصورت کاملا رایگان در معتبرترین دانشگاهها و مراکز آموزشعالی سوئد به تحصیل مشغول بودند.

بنا بر پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قانون, تحصیلات دانشگاهی در سوئد نیز مانند اکثریت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا رایگان و برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایران) جهت تحصیل به سوئد می آیند متضمن پرداخت هزینه ای بسیارسنگین خواهد بود.

پیشنهادات هیئت بررسی تغییر قوانین شهریه دانشگاهی به وزارت آموزش عالی سوئد
پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قوانین که در روز 25 اکتبر 2006 تسلیم وزارتخانه مربوطه شد دارای چندین بند بود. از جمله:

- هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی میبایست شهریه ای را جهت دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مشخص نماید. هیئت بررسی تخمین میزند که چنین شهریه ای با توجه به استانداردهای سوئد بسیار بالا خواهد بود. میانگین شهریه دانشگاهی در دانشگاههای سوئد توسط هیئت بررسی حدود 80 هزار کرون برای هر سال تحصیلی برآورد شده است (کمی بیش از 10 میلیون تومان برای هر سال تحصیلی).

- دانشجویان میبایست بدون استثناء بر اساس نمرات خود وارد دانشگاه شوند و برای مثال پذیرفتن دانشجویانی که پول بیشتری از میزان شهریه درنظر گرفته شده پرداخت کنند ممنوع خواهد بود.

- برای دانشجویان با استعداد خارج از اتحادیه اروپا, یک سیستم بورسیه ایجاد خواهد شد تا استعداد این گروه از دانشجویان با استعداد و برجسته بواسطه کمبود امکانات مالی به هدر نرود. بودجه این بورسیه از طریق مالیات دهندگان تامین خواهد شد.

- برخی از دانشجویان تبعه خارج از اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه معاف خواهند بود. از جمله دانشجویانی که در سوئد اقامت دائم دارند و برای مثال از طریق پیوند به این کشور آمده اند, دانشجویانی که در چهارچوب برنامه های تبادل دانشجو به سوئد می آیند و همچنین اتباع سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیست اما دارای قرارداد ویژه ای در این زمینه با اتحادیه اروپاست.

- دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا غیر از شهریه, جهت تسلیم تقاضا نیز مجبور به پرداخت هزینه ای خواهند بود.

- سیستم شهریه از سال 2008 و یا بطور مرحله ای در طی 3 سال به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

اما همتنطور که گفته شد وزیر آموزش عالی دولت دست راستی سوئد مضوع را موقتا متوقف نموده و اعلام تصمیم خود در این زمینه را به بعدا موکول کرده است.

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
:نوشته ای از nima110
چالمرز ielts زبان نمره چند ميخواد؟؟

بازم ممنون

پويا جا ممنون ميشم آگر جواب من رو هم بدي

ج: شرمنده دیر شد

سعی کنید ielts 7 به بالا بگیرید , البته هنوز وضعیت شهریه برای spt 2008 معلوم نیست , باید دعا کنید پولی نشه

سریع ترین راه برای دریافت اقامت اینکه با یک سوئدی ازدواج کنید !

از 12 تیر ماه ما شروع بع دریافت پرونده ها میکنیم , برای ترم jan 2007

nima110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
شما چند در صد احتمال ميدين پولي شه؟چون من مي خوام هزينه كنم هم از نظر زماني و هم از نظر مالي

nima110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
طرح دریافت شهریه از دانشجویان غیر اروپایی موقتا متوقف شد

سوئد :

روز 25 ماه اکتبر سال 2006 نتیجه تحقیقاتی که دولت سوسیال دمکرات سوئد در ژانویه همان سال تقاضای آن را نموده بود تسلیم این وزارتخانه گردید. و پیشنهادات این هیئت بررسی در مورد تغییر قوانین در صورت به واقعیت درآمدن در بهترین صورت خود کابوسی برای دانشجویان ایرانی مایل به تحصیل در دانشگاههای سوئد شد که بدون نیاز به پرداخت شهریه و بصورت کاملا رایگان در معتبرترین دانشگاهها و مراکز آموزشعالی سوئد به تحصیل مشغول بودند.

بنا بر پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قانون, تحصیلات دانشگاهی در سوئد نیز مانند اکثریت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا رایگان و برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایران) جهت تحصیل به سوئد می آیند متضمن پرداخت هزینه ای بسیارسنگین خواهد بود.

پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قوانین که در روز 25 اکتبر 2006 تسلیم وزارتخانه مربوطه شد دارای چندین بند بود. از جمله:

ميشه منبع خبر رو ذكر كنيد؟

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
دکترا PHD

سئوالات متعددی در باره تحصیل در مقطع دکترا میشود. از جمله این که آیا تحصیل در مقطع دکترا رایگان است یا خیر. چه زمان و چگونه باید اقدام کرد؟ دوره دکترا چه مدت طول میکشد؟
از آنجا که شیوه اخذ پزیرش در مقطع دکترا بر خلاف مقاطع لیسانس و فوق لیسانس از قانون ثابتی پیروی نمیکند، در اینجا سعی میکنم توضیحات مختصری در این زمینه بدهم.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در هر کشور و در هر رشته متفاوت است.

درهلند برای اینکه بتوانید تحصیلات دکترا را شروع کنید حتما باید در دانشگاه یا در شرکتهایی که به نحوی با دانشگاه همکاری دارند بصورت کارمند مشغول به کار شوید. این بدان معنی است که شما نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت واز دانشگاه یا شرکت مربوطه حقوق دریافت خواهید کرد. میزان این حقوق متفاوت خواهد بود ولی طبق قانون هلند از 1867 یورو در ماه در سال اول شروع شده و به 2394 یورو در ماه در سال آخر افزایش خواهد یافت. نقطه مثبت این سیستم این است که شما در طول تحصیل با مشکل اقتصادی مواجه نخواهید شد، اما شما حتما باید زمانی درخواست اخذ پذیرش کنید که یک شغل تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلیتان از طرف دانشگاه پیشنهاد شده باشد. و شما کاملا واجدالشرایط آن شغل باشید و تمامی مدارک مورد نیازتان را از قبل آماده کرده باشید

در نروژ و سوئد دو راه برای تقاضا وجود دارد. اولین راه مثل شرایط هلند است که البته میزان حقوق آن میتواند متفاوت باشد. و دومین راه به این ترتیب است که شما نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای به دانشگاه نخواهید داشت ولی دانشگاه نیز به شما حقوقی پرداخت نخواهد کرد. در این حالت شما میتوانید هر زمان از سال که آماده بودید جهت اخذ پذیرش اقدام نمائید. البته اگر قبل از شروع تحقیقات نیاز به گذراندن یکسری از دروس داشته باشید دوباره تا حدی محدویت زمانی شامل حالتان خواهد شد.

مدت دوره دکترا نسبت به رشته و دانشگاه متفاوت بوده و حتی بعضی اوقات به برنامه ای که استاد راهنما با همکاری خودتان تهیه میکند بستگی دارد. مقطع دکترا میتواند بین 2 سال تا 4 سال باشد که گاها به 5 سال هم میرسد.

بهترین زمان اقدام برای گرفتن پذیرش دکترا آن زمانی است که تصمیم جدی و قطعی برای این کار داشته باشید. برای شروع این کار واقعا باید انگیزه بالا داشته و عزمتان جزم باشد و به بالا بردن سطح علمتان علاقه بسیار زیادی داشته باشید. یک پیشنهاد دوستانه ما این است که اگر تنها انگیزه شما خارج شدن از ایران و رهایی از مشکلات زندگی در ایران است، برای دکترا اقدام نکرده و به جای آن برای فوق لیسانس اقدام کنید که راهی بسیار ساده تر میباشد. اما اگر میتوانید نشان دهید که تا کنون سابقه علمی خوبی در رشته تحصیلی خودتان داشته اید و میخواهید در یک شرایط بهتر و با امکانات بیشتر در این زمینه ترقی کنید برای دکترا اقدام کنید و حتما موفق خواهید بود.

اگر در گرفتن پذیرش برای دکترا موفق شوید احتمال اینکه به شما ویزای نفر همراه (همسر و فرزند پائینتر از 18 سال) بدهند بسیار بالا است ولی این امکان برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار پائین است مگر اینکه نفر همراه نیز شرایط گرفتن ویزای دانشجوئی را داشته باشد.

یک سئوال دیگر که بسیاری از افراد از ما میپرسند این است که چرا موسسات همکار شما در مقطع دکترا فعالیت نمیکنند. از آنجا که تمانی موسساتی که در اعزام دانشجو فعالیت میکنند همکاران گرامی ما محسوب میشوند و به نظر ما این حق را دارند که خودشان حوضه فعالیت خودشان را متناسب با امکانات و شرایتشان انتخاب کنند، در این مورد اظهار نظری نمیتوانیم داشته باشیم. فقط جهت راهنمایی به متقاضیانمان میتوانیم بگوییم که گرفتن پذیرش جهت دکترا به شناخت و معلومات حرفه ای و به روز شده از سیستم و فرهنگ تحصیلی در کشور مورد نظر دارد. کاری که ما انجام میدهیم ارزشیابی، راهنمائی، همکاری، دادن اطلاعات، وصل ارتباطات و سرپرستی شما در این راه است و همه اینها زمانی به نتیجه خواهد رسید که ما بتوانیم درست شما را هدایت کنیم و شما پشتکار و انگیزه مورد نیاز را داشته باشید. موسسه ما نیز در تمام طول سال جهت گرفتن پذیرش دکترا متقاضی نمیپذیرد و این امر به حجم کاری ما و شرایط در هر زمان بستگی دارد.

سئوال آخر این است که کار را از کجا شروع کنیم. از آنجا که قبل از شروع کار باید مطمئن شویم که آیا موفق خواهیم بود یا خیر، قبل از عقد قرارداد مدارک زیر را برای ما ارسال کنید.

- کپی از ریز نمرات لیسانس
- کپی از ریز نمرات فوق لیسانس
- رزومه به زبان انگلیسی
- رشته مورد نظرتان
- آیا امتحان IELTS یا TOEFL را داده اید و یا زبان انگلیسیتان در حدی هست که بتوانید امتحان دهید؟ نمره آن؟
- آیا خودتان میتوانید مخارج زندگی خود را در کشور مورد نظر تامین کنید یا وابسته به بورسیه و یا حقوق از دانشگاه خواهید بود؟
- برای متقاضیان رشته های مدیریت آیا دارای مدرک جی.آر.ای میباشید و یا امکان دادن این امتحان را دارید؟

مدارک فوق را میتوانید از طریق ایمیل زیر یا با پست و یا حضورا به ما ارائه دهید. حدود یک هفته پس از دریافت این مدارک ما نتیجه ارزشیابی را به شما اطلاع خواهیم داد و خواهیم گفت که میتوانیم با شما همکاری کنیم یا خیر.

nima110

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا من مي خوام پائيز 2008 واسه سوئد اقدام كنم

ميخوام بدونم تا كي معلوم ميشه كه سال 2008 هم مجاني يا پولي ميشه؟

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
سوئدی ها به نحو شگفت انگیزی منظم و وقت شناس هستند و حتی در میان کشورهای اروپائی به وقت شناسی شهره هستند و به تعبیری، کمی زیادی وقت شناس هستند و این امر در تمام زندگی شخصی و اجتماعی آنها مشهود است. سیستم اتوبوس شهری در اینجا بسیار منظم و دقیق است و تمام شهر را پوشش می دهد. در هر ایستگاه اتوبوس ، جدول زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه ، نام ایستگاه و نیز ایستگاه های قبل و بعد مشخص شده است. علاوه بر این کتابچه هائی شامل راهنمای خطوط و جدول زمانی حرکت هر اتوبوس از ایستگاه های شهری به تمام منازل شهر داده می شود. این مطالب شامل اتوبوس های برون شهری به مقصد شهرها و روستا های حومه نیز می شود با این تفاوت که اتوبوس های برون شهری زرد رنگ و اتوبوس های درون شهری سبز رنگ می باشند. کمتر پیش می آید که اتوبوسی حتی یک دقیقه تاخیر داشته باشد.

پرداخت کرایه به صورت نقدی یا با کارت اعتباری اتوبوسرانی پرداخت می شود. پرداخت نقدی 15 کرون سوئد معادل حدود 1800 تومان است که تاریخ و ساعت سوار شدن به اتوبوس در قبض آن قید می گردد و بدون توجه به دفعات سوار و پیاده شدن، به مدت یک ساعت اعتبار دارد . یعنی در این یک ساعت برای سوار شدن به دیگر خطوط اتوبوس شهری نیاز به پرداخت مجدد نمی باشد و فقط با نشان دادن قبض قبلی انجام می شود. کارت اعتباری اتوبوس شهری خود به دو نمونه تقسیم می شود . نمونه اول به قیمت 380 کرون معادل حدود 45000 تومان است که اعتبار آن یک ماهه است ، اما در این یک ماه به کرات و به صورت نامحدود قابل استفاده است. نمونه دیگر به مقدار دلخواه در قبال پرداخت وجه شارژ می شود و دامنه زمانی آن نامحدود است اما در هر بار استفاده 12 کرون از اعتبار آن کم می شود (3 کرون تخفیف نسبت به پرداخت نقدی) البته استفاده از این نوع کارت همانند پرداخت نقدی است و چنانچه در یک ساعت بیش از یکبار استفاده شود ، فقط بار اول از اعتبارآن کم می شود. سهولت استفاده و نیز تخفیف 3 کرونی باعث می شود بیشتر مردم از کارت استفاده کنند.

ضمنا با توجه به تعهد شرکت اتوبوسرانی نسبت به تامین به موقع سرویس در صورتی که هر یک از شهروندان به دلیل تاخیر اتوبوس خسارتی ببینند مثلا به خاطر تاخیر اتوبوس از تاکسی استفاده نمایند ، شرکت موظف به پرداخت خسارت مربوطه می باشد.

از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد ( و نیز همه جای اروپا) استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد.تنوع انواع دوچرخه نیز جالب توجه است.خانواده ها برای سوار کردن فرزندانشان صندلی های خاصی ، که من برای اولین بار در سوئد می بینم ، بر روی دوچرخه های خود نصب می کنند که البته در هنگام سوار نمودن فرزندان کمربندهای ایمنی خاص آن را می بندند و فرزندان نیز از کلاه ایمنی استفاده می کنند.البته برخی نیز یدک هائی پشت دوچرخه می بندند و از آن برای حمل فرزندان خود استفاده می کنند.

خرید ماشین در سوئد آسان است و هر کسی از عهده ی خرید آن بر می آید ، ابته اگر از عهده ی هزینه های پس از خرید بر آید. یک ماشین دست دوم مناسب به قیمت 5000 کرون ، معادل حدود 600000 تومان است و این در حالی است که قیمت یک کالسکه بچه ( البته کالسکه ی نو ) نیز حدود همین مبلغ است. یکبار یکی از همکاران ما در ایران به دوستی که قصد خرید ماشین داشت ، توصیه می کرد یک پژو پارس برای مسافرت های برون شهری و یک پراید برای رفت و آمد درون شهری بخرد. آن دوست ما البته شوخی می کرد ولی چنین امری در اینجا کمی معمول است و برخی افراد برای رفت و آمد درون شهری ماشین های دو نفره و کوچکی می خرند که مصرف سوخت آن هم بسیلر کم است. البته این ماشین ها واقعا کلاس ماشین را ندارد ولی بهر حال از دوچرخه بهتر و راحت تر است.

برای باد کردن چرخ دو چرخه ، ویلچیر و کالسکه ی بچه نیز پمپ های باد در برخی نقاط شهر وجود دارد که با انداختن سکه 10 کرونی در آن ، از آن برای باد کردن چرخ ها استفاده می شود

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
80 هزار کرون شهریه, برای هر سال تحصیلی

تاکنون دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا, از جمله دانشجویان ایرانی با استعداد, که با نمرات خوب از ایران موفق میشدند از دانشگاهی در سوئد پذیرش بگیرند, بدون اینکه نگرانی جهت پرداخت شهریه های سنگین دانشگاهی داشته باشند, فقط با نشان دادن اینکه معادل مبلغ 6300 کرون سوئد جهت امرار معاش برای هر ماه را دارا هستند (که حتی لازم نبود آن را خرج کنند و اقوام مقیم سوئدشان نیز میتوانستند برای آن تضمین بدهند), قادر بودند که از سوئد ویزای تحصیلی و دانشجویی گرفته, به سوئد آمده و در دانشگاههای معتبر این کشور به تحصیل بپردازند. در حالیکه دانشجویان ایرانی در صورت پذیرش در دانشگاههای دیگر کشورهای غربی مجبور به پرداخت ده ها هزار دلار و یورو شهریه دانشگاهی بودند.

اما شواهد حاکی از آن است که این امکان استثنائی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا, و از جمله دانشجویان ایرانی, روزهای آخر زندگی خود را سپری میکند.

روز 25 ماه اکتبر نتیجه تحقیقاتی که وزارت آموزش عالی سوئد در ژانویه سال جاری تقاضای انجام آن را نموده بود تسلیم این وزارتخانه گردید. و پیشنهادات این هیئت بررسی در مورد تغییر قوانین در صورت به واقعیت درآمدن در بهترین صورت خود کابوسی برای دانشجویان ایرانی مایل به تحصیل در دانشگاههای سوئد خواهد بود که تاکنون قادر بودند بدون نیاز به پرداخت شهریه و بصورت کاملا رایگان در معتبرترین دانشگاهها و مراکز آموزشعالی سوئد به تحصیل بپردازند.

اما بنا بر پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قانون, تحصیلات دانشگاهی در سوئد نیز مانند اکثریت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا رایگان و برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایران) جهت تحصیل به سوئد می آیند متضمن پرداخت هزینه ای بسیارسنگین خواهد بود.

پیشنهادات هیئت بررسی جهت تغییر قوانین که در روز 25 اکتبر تسلیم وزارتخانه مربوطه شده است دارای چندین بند میباشد. از جمله:

- هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی میبایست شهریه ای را جهت دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مشخص نماید. هیئت بررسی تخمین میزند که چنین شهریه ای با توجه به استانداردهای سوئد بسیار بالا خواهد بود. میانگین شهریه دانشگاهی در دانشگاههای سوئد توسط هیئت بررسی حدود 80 هزار کرون برای هر سال تحصیلی برآورد شده است (کمی بیش از 10 میلیون تومان برای هر سال تحصیلی).

- دانشجویان میبایست بدون استثناء بر اساس نمرات خود وارد دانشگاه شوند و برای مثال پذیرفتن دانشجویانی که پول بیشتری از میزان شهریه درنظر گرفته شده پرداخت کنند ممنوع خواهد بود.

- برای دانشجویان با استعداد خارج از اتحادیه اروپا, یک سیستم بورسیه ایجاد خواهد شد تا استعداد این گروه از دانشجویان با استعداد و برجسته بواسطه کمبود امکانات مالی به هدر نرود. بودجه این بورسیه از طریق مالیات دهندگان تامین خواهد شد.

- برخی از دانشجویان تبعه خارج از اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه معاف خواهند بود. از جمله دانشجویانی که در سوئد اقامت دائم دارند و برای مثال از طریق پیوند به این کشور آمده اند, دانشجویانی که در چهارچوب برنامه های تبادل دانشجو به سوئد می آیند و همچنین اتباع سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیست اما دارای قرارداد ویژه ای در این زمینه با اتحادیه اروپاست.

- دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا غیر از شهریه, جهت تسلیم تقاضا نیز مجبور به پرداخت هزینه ای خواهند بود.

- سیستم شهریه از سال 2008 و یا بطور مرحله ای در طی 3 سال به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

تجربه دانمارک

قوانین مشابهی در کشور همسایه, دانمارک, به مرحله اجرا گذاشته شده است. تجربه دانمارک گویای آن است که پس از شهریه ای شدن دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دانمارک, تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در این کشور تقریبا به صفر سقوط کرده است.

ppro

Registered User
لایک‌ها
65
تحصیلات در دانمارک

یک خاطره :

با دوستی صحبت می کردم از اوضاع درس و دانشگاهش پرسیدم، علاوه بر مشکلات موجود از قبل و محدودیت هایی که بر دانشجوها اعم از دختر و پسر اعمال می شود، به مشکلی که به تازه گی مسئولین دانشگاه برای ایشان به وجود آورده اند اشاره کرد که برای من خیلی درد آور بود. بعضی وقتها وقتی شرایط موجود در ایران را با شرایط کشورهایی دیگری که بوده ام و دیده ام مقایسه میکنم به جراٌت می تونم بگم فاصلۀ ما با اونها حداقل 200 ساله. اصلاٌ اجازه بدین شرحی از امکانات تحصیلات عالی برای دانشجوها رو با استفاده از تجربۀ خودم براتون بگم اونوقت خود شما قضاوت کنید.

زمانی که به دنبال رشتۀ مورد علاقه ام و دانشگاهی بر حسب اولویتهام می گشتم توی یه روزنامۀ محلی یک آگهی راجع به دانشگاهی در شهری که زندگی می کنم خواندم، بعد از مطالعۀ وب سایت دانشگاه و درخواست اطلاعات بیشتر از اونها توسط پست کتابچۀ راهنمایی برام ارسال شد که ضمیمۀ آن دعوت نامه ای برای شرکت در یک مهمانی (اوپن هاوس) در محل دانشگاه بود.

در روز مهمانی مشاوران مختلف راجع به رشته های مختلف صحبت می کردند و دانشجویانی از رشته های مختلف راجع به تجربۀ خودشان از تحصیل در دانشگاه می گفتند. ساعت 13 از مهمانان به صرف نهار پذیرایی شد و بعد از آن قسمتهای مختلف دانشگاه توسط چندین راهنما دریک تور یک ساعته به مهمانان نشان داده شد.

در چهارمین جمعه پس از شروع سال تحصیلی دانشجویان سال اول به مهمانی شامی در دانشگاه دعوت بودند. من به همراه دوستی و چند دانشجوی دیگر که تازه با اونها آشنا شده بودم در حال غذا خوردن و صحبت بودیم که مدیر دانشکده به جمع ما پیوست، پس از کمی صحبت نظرمان را راجع به دانشگاه و اساتید با توجه به یک ماه حضور ما در دانشگاه جویا شد.

تحصیلات تا هر درجه ای برای شهروندان کاملا رایگان است و دانشجو شهریه ای از طرف دولت هر ماه دریافت میکند. دسترسی به هر گونه امکانات و اساتید مختلف به آسانی امکان پذیر، سطوح درسی کاملا به روز و کاربردی وهمه گونه آزادی و انعطاف برای دانشجو مهیاست. ناگفته نماند که ارتباط بین استاد و دانشجو کاملا غیر رسمی و کاغذ بازی در سطوح اداری صفر است.

naeemtop

Registered User
لایک‌ها
4
سلام
من زیاد از این مسایل خبر ندارم فقط میخواستم بدونم اگه اینجا رشته مکانیک رو تموم کنم راه واسه فوق لیسانس تو دانشگاههای خیلی معروف مثل ام آی تی یا استانفورد یا کالیفرنیا هست؟
اگه هست سر جمع هزینه تحصیل واسه فوق لیسانس و دکتری رو بگید
عجله هم دارم

بالا