برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی زمین و مسکن

dsaipdsadsaewqk

Registered User
لایک‌ها
1,379
@s.david.s و دیگر دوستان،

یه واحدی هست که اجاره می‌دادیم تا پیش از این و الان هم طرف پاشده و برنامه مجدد همینه. فقط مشکل اینجاست که یارو خونۀ رنگ شده و تمیز رو تحویل گرفت و بعد 2 سال چنان آسیبی وارد کرد که عملا 4 ماه آخر اجاره‌اش معادل هزینۀ نقاشی و تعمیرات و تعویض درب‌ سرویس‌ها و اینا شد. می‌خوام سر نفر بعدی ببینم بَندی، قانونی، روشی وجود داره که از قبل شرط کنیم اگر خونه رو به گند کشید خودش خسارت بده؟ تا حالا از کسی خسارت و چک تخلیه و از اینجور چیزها نگرفتم و حوصله دنبالش رفتن رو ندارم. فقط می‌خوام مراعات کنه. چون هزینه‌ها جوری بالا رفته که دیگه نمی‌شه چشم‌پوشی کرد. والا ما انتظاری نداریم، می‌گیم (تازه پیش خودمون می‌گیم نه به طرف) که مثل آدم زندگی کنه دیگه. آخه چیکار می‌کنن اینا، آدم می‌مونه! تا پیش از این همیشه هروقت هرکی می‌گفت خونه به مجرد اجاره ندید می‌گفتم این حرف‌ها معنی نداره. تو همۀ این سال‌ها می‌گفتم مهم اینه آدم، آدم باشه. ولی واقعا معنی داره! حساب می‌کنم می‌بینم از بین همۀ کسایی که اینجا نشستن هرکی مجرد بود یا خونه رو نابود کرد، یا همسایه‌ها رو عاصی و شاکی. خلاصه ما که دیگه چنین خبطی نمی‌کنیم و می‌خوام برای اولین بار بند «فقط خانواده/زوج» رو اضافه کنم!

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
617

یه واحدی هست که اجاره می‌دادیم تا پیش از این و الان هم طرف پاشده و برنامه مجدد همینه. فقط مشکل اینجاست که یارو خونۀ رنگ شده و تمیز رو تحویل گرفت و بعد 2 سال چنان آسیبی وارد کرد که عملا 4 ماه آخر اجاره‌اش معادل هزینۀ نقاشی و تعمیرات و تعویض درب‌ سرویس‌ها و اینا شد. می‌خوام سر نفر بعدی ببینم بَندی، قانونی، روشی وجود داره که از قبل شرط کنیم اگر خونه رو به گند کشید خودش خسارت بده؟ تا حالا از کسی خسارت و چک تخلیه و از اینجور چیزها نگرفتم و حوصله دنبالش رفتن رو ندارم. فقط می‌خوام مراعات کنه. چون هزینه‌ها جوری بالا رفته که دیگه نمی‌شه چشم‌پوشی کرد. والا ما انتظاری نداریم، می‌گیم (تازه پیش خودمون می‌گیم نه به طرف) که مثل آدم زندگی کنه دیگه. آخه چیکار می‌کنن اینا، آدم می‌مونه! تا پیش از این همیشه هروقت هرکی می‌گفت خونه به مجرد اجاره ندید می‌گفتم این حرف‌ها معنی نداره. تو همۀ این سال‌ها می‌گفتم مهم اینه آدم، آدم باشه. ولی واقعا معنی داره! حساب می‌کنم می‌بینم از بین همۀ کسایی که اینجا نشستن هرکی مجرد بود یا خونه رو نابود کرد، یا همسایه‌ها رو عاصی و شاکی. خلاصه ما که دیگه چنین خبطی نمی‌کنیم و می‌خوام برای اولین بار بند «فقط خانواده/زوج» رو اضافه کنم!
در قرارداد ذکر کنید تمام امکانات و خود خونه به صورت کاملا نو و سالم تحویل داده میشه به مستاجر
همینو اضافه کنید کافیه
سال بعد هر مشکلی باشه مجبورا پاسخ بدن
همچنین معادل ارزش خونه باید چک ضمانت بگیرید

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729

نه چک و این چیزا لازم نیست بگیری مگه اینکه رهن دریافت شده اینقدر کم باشه و اجاره زیاد باشه که اگه مستاجر 1 سال اجاره رو پرداخت نکنه ، کل رهن بره و چیزی باقی نمونه
معمولا پیش فرض توی قرارداد مینویسن که واحد با چه امکاناتی و با وضعیت سالم تحویل داده شده و مستاجر موظفه موقع تحویل ملک به مالک ، تمامی این چیزا رو صحیح و سالم به مالک تحویل بده و درصورتی که خسارتی وارد شده باشه ، مستاجر موظف به پرداخت خسارت هستش
حالا موقعی که مستاجر تخلیه میکنه ، شما واحد رو میبینی ، چه مجرد چه خانواده ، به راحتی بخشی از رهن رو بلوکه میکنی و میگی یا خودت درست بکن که برای من قابل قبول باشه یا خودم درستش میکنم و هروقت تموم شد ، هزینه ها رو طبق فاکتور و قراردادها کسر میکنم و مابه تفاوت رو پرداخت میکنم
مستاجر هم نمیتونه اعتراضی بکنه

اصلا مستاجر موظفه هر چیزی رو همونطوری که تحویل گرفته ، پس بده ، 1 ریال هم خسارت وارد بشه باید از رهنش کم بکنی و موقع تخلیه واحد پشت همون قرارداد دست نویس بنویسی که فلان مبلغ پرداخت شد و رسید بکنی و مبلغ بلوکه شده رو به شرط اتمام تعمیرات و جبران خسارات ذکر بکنی و پاش هم امضاء بندازی !
اگه مستاجر گفت راضی نیستم ، کاری نمیتونه بکنه چون شما قانونا حق هستی
ولی واسه احتیاط بیشتر ، شما وقتی هزینه ای میکنی فاکتور با مهر بگیر که بعدا محکمه پسند باشه اگه یه وقت شکایتی چیزی کرد بتونی اثبات بکنی چقدر هزینه کردی
از خرابی ها هم عکس بگیر ، جوری که واضح باشه که بعدا قابل اتکا باشه
ولی معمولا مستاجر کاری نمیکنه
یه حالت دیگه هم اینه شما تخصص داری و برآورد میکنی چقدر هزینه میشه و مثلا پیش خودت میگی 5 تومن هزینه تعمیرات میشه و به طرف 7 تومن میگی ، یکم چک و چونه میزنید با هم دیگه دور و بر همون 4 یا 5 یا 6 تومن جمش میکنی
یکم کمتر و بیشتر هم شد دیگه مهم نیست
بعضی وقتا هم مستاجر خودش ایرادات رو رفع میکنه و وقتی رفع شد و شما اوکی دادی پوله رو بر میگردونی

dsaipdsadsaewqk

Registered User
لایک‌ها
1,379
در قرارداد ذکر کنید تمام امکانات و خود خونه به صورت کاملا نو و سالم تحویل داده میشه به مستاجر
همینو اضافه کنید کافیه
سال بعد هر مشکلی باشه مجبورا پاسخ بدن
همچنین معادل ارزش خونه باید چک ضمانت بگیرید

نه چک و این چیزا لازم نیست بگیری مگه اینکه رهن دریافت شده اینقدر کم باشه و اجاره زیاد باشه که اگه مستاجر 1 سال اجاره رو پرداخت نکنه ، کل رهن بره و چیزی باقی نمونه
معمولا پیش فرض توی قرارداد مینویسن که واحد با چه امکاناتی و با وضعیت سالم تحویل داده شده و مستاجر موظفه موقع تحویل ملک به مالک ، تمامی این چیزا رو صحیح و سالم به مالک تحویل بده و درصورتی که خسارتی وارد شده باشه ، مستاجر موظف به پرداخت خسارت هستش
حالا موقعی که مستاجر تخلیه میکنه ، شما واحد رو میبینی ، چه مجرد چه خانواده ، به راحتی بخشی از رهن رو بلوکه میکنی و میگی یا خودت درست بکن که برای من قابل قبول باشه یا خودم درستش میکنم و هروقت تموم شد ، هزینه ها رو طبق فاکتور و قراردادها کسر میکنم و مابه تفاوت رو پرداخت میکنم
مستاجر هم نمیتونه اعتراضی بکنه

اصلا مستاجر موظفه هر چیزی رو همونطوری که تحویل گرفته ، پس بده ، 1 ریال هم خسارت وارد بشه باید از رهنش کم بکنی و موقع تخلیه واحد پشت همون قرارداد دست نویس بنویسی که فلان مبلغ پرداخت شد و رسید بکنی و مبلغ بلوکه شده رو به شرط اتمام تعمیرات و جبران خسارات ذکر بکنی و پاش هم امضاء بندازی !
اگه مستاجر گفت راضی نیستم ، کاری نمیتونه بکنه چون شما قانونا حق هستی
ولی واسه احتیاط بیشتر ، شما وقتی هزینه ای میکنی فاکتور با مهر بگیر که بعدا محکمه پسند باشه اگه یه وقت شکایتی چیزی کرد بتونی اثبات بکنی چقدر هزینه کردی
از خرابی ها هم عکس بگیر ، جوری که واضح باشه که بعدا قابل اتکا باشه
ولی معمولا مستاجر کاری نمیکنه
یه حالت دیگه هم اینه شما تخصص داری و برآورد میکنی چقدر هزینه میشه و مثلا پیش خودت میگی 5 تومن هزینه تعمیرات میشه و به طرف 7 تومن میگی ، یکم چک و چونه میزنید با هم دیگه دور و بر همون 4 یا 5 یا 6 تومن جمش میکنی
یکم کمتر و بیشتر هم شد دیگه مهم نیست
بعضی وقتا هم مستاجر خودش ایرادات رو رفع میکنه و وقتی رفع شد و شما اوکی دادی پوله رو بر میگردونی

ممنون بابت توضیحات کامل. قبلی که پرید، بعدی‌ها رو ببینیم چیکار می‌تونیم بکنیم!

بچه ها منطقه بلوار فردوس کسی قیمت داره چقدر شده؟

بعد از خودرو، قیمت‌ ملک هم به دیوار برگشته و می‌شه چک کرد و به یه حدودی رسید. ایران فایل هم چه قبلا و چه الان فایل‌بندی منظمی داره و کلا قیمت‌ها رو حذف نکرده بود.

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
بچه ها منطقه بلوار فردوس کسی قیمت داره چقدر شده؟
از دیوار بازم خودت یه قیمت بگیر
ولی اگه اشتباه نکنم حوالی 50 تا 60 که شرق یا غرب ، بالای بلوار یا پایین بلوار و کجای محل هم تاثیر داره

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
[emoji832]چرا ریزش قیمتها در بازار مسکن همچنان ادامه دارد؟

[emoji843]دنیای‌اقتصاد نوشت: بیست روز اول زمستان در بازار ملک به‌ «یخبندان» برای معاملات مسکن در تهران تبدیل شد. داده‌های ثبت‌شده از فروش آپارتمان در سامانه رهگیری نشان می‌دهد طی سه هفته اول دی‌ماه، حجم معاملات بیش از ۶۰ درصد نسبت به مدت‌زمان مشابه در آذر افت کرده است
[emoji843]بررسی‌ها درباره «ادامه ریزش» در بازار مسکن از فعال شدن ۹ حباب‌شکن جدید حکایت دارد که مهم‌ترین آنها، «پمپاژ فایل» و «تغییرات نرخ دلار» است

@Akharinkhabar

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
از دیوار بازم خودت یه قیمت بگیر
ولی اگه اشتباه نکنم حوالی 50 تا 60 که شرق یا غرب ، بالای بلوار یا پایین بلوار و کجای محل هم تاثیر داره
نوسازش این قیمتاست؟ قیمت 8-7 سال ساخت نداری.
والا دیوار و شیپور که بنظر پرت میاد متری 30 تومنم دیدم

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
نوسازش این قیمتاست؟ قیمت 8-7 سال ساخت نداری.
والا دیوار و شیپور که بنظر پرت میاد متری 30 تومنم دیدم
آره نوساز این قیمت هاست
تا سن 12-13 سال که ساختمون بیشترین افت رو داره حداکثر 20 یا 30 درصد قیمتش رو از دست میده
یعنی یدونه ملک 12-13 ساله اونجا متری 35 الی 45 میلیون هستش
ملک خیلی خاصه ، مثلا فردوس شرق کوچه های کنار خطِ متروی روباز ، قیمتش پایینتره ، کنار مهد کودک و مدرسه ارزون تره ، کوچه عریض و خلوت نزدیک پارک گرونتره
فردوس غرب ، اطراف شقایش مرکزی یعنی بین فردوس و حکیم گرون تر از شقایق جنوبی سمت مترو ارم سبزه
بعد مثلا فردوس غرب ، نزدیکِ شهربازی ارم سبز ( یعنی غربِ باکری ) از شرق باکری بازم ارزون تره

موضوع دیگه هم اینه ، این قیمت عرف و معقول هستش ، ولی یه جایی یکی ممکنه متری 5 تومن هم ارزون تر بده ، به دلایلی ! حالا ممکنه خودش پول لازم باشه ، یا ممکنه از قیمت ها دقیق خبر نداره ، یا ملکی رو خریده و باید اینور رو بفروشه و دیگه زیاد به 100 میلیون بالا پایین اهمیتی نمیده . یا ممکنه ملک مشکل داشته باشه ! مشکل سندی نه ولی فرضا شما اونجا میری و متوجه میشی دیوار به دیوار مدرسه یا مهد کودک یا مسجده !
یا مثلا میبینی اینقدر پرته که هنوز اطرافش رو نساختن یا ممکنه ملک ذاتا مواردی رو داشته باشه که باعث میشه ارزون تر معامله بشه . مواردی مثل تعداد واحد بالا ، طبقه اول یا آخر بودن ، داشتن 1 پارکینگ کمتر ، ساخت بی کیفیتِ ملک ، نورگیر نبودن و ...

برای همین ممکنه شما ملک 10 ساله با قیمت متری 30 میلیون هم اونجا ببینی و یک موضوع دیگه اینه که :
وقتی رشد قیمت اتفاق میوفته ، موج از مناطق ارزون تر شروع میشه و به مناطق گرون تر میرسه ! برای اینکه متوجه حرفم بشید ، آگهی اجاره یک ملک فرضا استاد معین یا مناطق مرکزی تهران رو ببینید و بعد آگهی یک ملک فردوس رو هم ببینید ! یه زمانی فردوس 2.5 الی 3 برابر مناطق مرکزی تهران بود ولی الان خودش رو به 1.5 الی 2 برابر رسونده !
خوب این دوتا مناطق اصلا مقایسشون خنده داره !
مناطق مرکزی از مشکل شلوغی تا آلودگی هوا و کوچه های عرض کم و ساخت های با کیفیت پایین تر داره تااااا ویژگی های خاصِ همون محل !
قطعا منطقه ای که قیمتش بالاتر بوده ، آدم های خاص خودش رو جذب کرده ولی منطقه ای که یه زمانی اینقدر پایین بوده یا مناطق بد با آمار جرم بالا اینقدر به اونا نزدیکه که خودش باعث میشه قیمت این مناطق رو پایین بکشه ولی الان میبینید بعد از موج کاهش قیمت ، اون مناطق افت کمتری رو تجربه کردن !
و این باعث میشه بعدا یدونه زیرِ قیمتِ مناطقی مثل فردوس زده بشه و یه پله بالاتر بیان

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,312
ولی یه جایی یکی ممکنه متری 5 تومن هم ارزون تر بده ، به دلایلی ! حالا ممکنه خودش پول لازم باشه ، یا ممکنه از قیمت ها دقیق خبر نداره ، یا ملکی رو خریده و باید اینور رو بفروشه و دیگه زیاد به 100 میلیون بالا پایین اهمیتی نمیده . یا ممکنه ملک مشکل داشته باشه ! مشکل سندی نه ولی فرضا شما اونجا

دو هفته پیش یکی از دوستان من آپارتمان که قیمتش متری 14.5 بوده رو 7.5 خریده , بهش میگن چجوری آخه ؟ میگه طرف گفت فردا صبح پول میخوام منم گفتم اینقد میدی همین الان بنویسیم . جالبه آپارتمان سند دار هم هست و جای نسبتا خوب ولی قدیمی ساز هست
بعضی ها هم اینجوری شانسی یهو سرمایشون دوبل میشه

پسره خوب

Registered User
لایک‌ها
2,159
آره نوساز این قیمت هاست
تا سن 12-13 سال که ساختمون بیشترین افت رو داره حداکثر 20 یا 30 درصد قیمتش رو از دست میده
یعنی یدونه ملک 12-13 ساله اونجا متری 35 الی 45 میلیون هستش
همین الان دیوارو نیگا میکردم نوساز فردوس غرب متری 47 مییون که هفتادو پنج متریش میشه سه و پونصد.
یه 5 تومنی فک کنم گرون گفتی ولی درست میگی ملک خیابون به خیابون که هیچی ساختمون به ساختمون طبقه به طبقه فرق داره

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
اینجور موقعیتها بزودی بیشتر گیر میاد..تو دوران رکود فروشنده ها حسابی راه میان
دو هفته پیش یکی از دوستان من آپارتمان که قیمتش متری 14.5 بوده رو 7.5 خریده , بهش میگن چجوری آخه ؟ میگه طرف گفت فردا صبح پول میخوام منم گفتم اینقد میدی همین الان بنویسیم . جالبه آپارتمان سند دار هم هست و جای نسبتا خوب ولی قدیمی ساز هست

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
شدیدا تایید میشه

فقط طرف باید هم صبر داشته باشه هم حرفه ای باشه
من خودم یکبار به موردی برخورد کردم که بخاطر چک ، تقریبا هر روز که به موعد پرداخت نزدیک تر میشد ، قیمت ملکش رو پایین میوورد و به من زنگ میزد که تا اینقدر هم میدم ! بعد من میدونستم پای قرار خیلی پایینتر از این حرفا هم میده
k06052.gif

هرچند که خودم نخریدمش ( هم اونموقع پول نداشتم و هم اینکه از سر ناچاری کسی اینقدر داراییش رو ارزون بفروشه پولش برای خریدار برکت نداره ) ولی به یکی دیگه معرفی کردم که بخره ولی دیگه بیشتر تخفیف نگیره و حتی بهش قیمت بالاتر از اونچیزی که فروشنده میخواست بفروشه هم گفتم
800.gif

با فروشنده هم هماهنگ شدم درصورتی که خریدار آشنا بود
s0201.gif

ایشالا خریداره ، پستِ منو اینجا نخونه
bav3_154fs759111.gif

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
حالا شد ، داره قیمتا کم کم منطقیتر می شه ، البته رکود هم خوب نیست .
فکر کنم این رکود کاهشی حالا حالا ها ادامه دار باشه

3POWER

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
543
قیمت ملک هم به موازات سایر چیزها خیلی بالا رفته الان واسه یه زمین خالی یا حیاط مخروبه ۸۰ متری باید ۴۰۰ میلیون تو شهرستان پول بدی، تازه چقدر هزینه کنی که بتونی خونه کنی می بینی قیمت دراومده خیلی بالاست، من بعید می دونم طی یک سال قیمت ها باز افزایش پیدا کنه

mohsen25

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,116
مسئله ای که هست توی ملک اینه که واقعا اگه بخواد افزایش بیشتری داشته باشه حداقل توی خیلی از مناطق تهران دیگه واقعا کسی قصد سرمایه گذاری هم داشته باشه به نظرم ارزش نداره پولشو بزاره تهران بخره، همون پولو ببره توی کشورهای دیگه میتونه راحت موردهای خوب پیدا کنه.

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
617
مسئله ای که هست توی ملک اینه که واقعا اگه بخواد افزایش بیشتری داشته باشه حداقل توی خیلی از مناطق تهران دیگه واقعا کسی قصد سرمایه گذاری هم داشته باشه به نظرم ارزش نداره پولشو بزاره تهران بخره، همون پولو ببره توی کشورهای دیگه میتونه راحت موردهای خوب پیدا کنه.
رشدی که ملک در ایران داره در کشورهای دیگه به این راحتی نیست
حتی الان خارجی ها هم میان ایران سرمایه گذاری می کنن روی ملک

mohsen25

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,116
رشدی که ملک در ایران داره در کشورهای دیگه به این راحتی نیست
حتی الان خارجی ها هم میان ایران سرمایه گذاری می کنن روی ملک

رشد ملک توی ایران در واقع بدلیل کاهش ارزش پول و تورم بالاست در واقع کسی که سرمایه گذاری میکنه توی ملک، مقدار زیاد رشد رو به دلیل تورم از دست میده و چیزی که در نهایت دستش میمونه خیلی کمتر از اون چیزیه که به نظر میاد.
مثلا موردی که جا افتاده توی ایران میگن ملک ضرر نداره طرف حتی شاید 2 سال پولش رو میخوابونه توی ملک که بعد به قیمت بالاتر از خریدش بفروشه و فکر میکنه که سود کرده در حالیکه دو سال خواب پول با تورمی که ایران داره بشدت ارزش پولش رو کاهش داده و میتونسته توی همین 2 سال با سرمایه گذاری بهتر سود به مراتب بیشتری رو بدست بیاره.

pool

همکار بازنشسته
لایک‌ها
10,697
رشد ملک توی ایران در واقع بدلیل کاهش ارزش پول و تورم بالاست در واقع کسی که سرمایه گذاری میکنه توی ملک، مقدار زیاد رشد رو به دلیل تورم از دست میده و چیزی که در نهایت دستش میمونه خیلی کمتر از اون چیزیه که به نظر میاد.
مثلا موردی که جا افتاده توی ایران میگن ملک ضرر نداره طرف حتی شاید 2 سال پولش رو میخوابونه توی ملک که بعد به قیمت بالاتر از خریدش بفروشه و فکر میکنه که سود کرده در حالیکه دو سال خواب پول با تورمی که ایران داره بشدت ارزش پولش رو کاهش داده و میتونسته توی همین 2 سال با سرمایه گذاری بهتر سود به مراتب بیشتری رو بدست بیاره.
مشکل اینه توی ایران برای عوام سرمایه گذاری بهتر برای سود بیشتر وجود نداره سرمایه گذاری توی ملک در ایران امن ترین شکل سرمایه گذاریه استرس پایینی در مقابل هر سرمایه گذاری داره همیشه روند رو به رشدی داره در مقاطعی فقط ساکن میشه که در حرکت بعدی جبران میکنه

بالا