برگزیده های پرشین تولز

فیزیک, دنیایی شگفت انگیز

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
مورد دیگه خیلی از رودخانه هایی هستن که مسیر شمالی جنوبی دارند. جریان آب در این رودخانه ها به یک سمت رودخانه گرایش بیشتری دارند و بهمین دلیل یکی از دیواره های رودخانه بیشتر دچار فرسایش می شود.

حالا اگه در استوا آبی رو به درون گودالی بریزیم، گرداب ایجاد نمیشه؟ البته بدون اینکه خودمون در ابتدا آب رو به گردش در بیاریم. (بنظر من که نباید بشه)

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
#####################################
خب بریم توی بحث ...
اون جمله ی بالایی ارزش زیادی داره به همین خاطر دوباره اینجا آوردمش

و ا ما یه نکته ای که باید به طور واضح گفته بشه اینه که .... نیروی کوریولیس رو فقط اجسام متحرک در دستگاهای شتابدار حس می کنن

چرا این نکته مهمه ... چون امروزه دیگه همه نسبیت رو به خوبی می شناسن , اگر از دید نسبیتی نگاه کنید این نیرو اصلا وجود نداره و صرفا بخاطر سرعت های نسبی هست که جسم و دستگاه نا لخت نسبت به هم دارن و اگر دستگاه
مختصات رو به طور مناسبی انتخاب کنیم این نیرو احساس نمی شه ...
حتی همانطور که شما می دونید و ولی ممکنه که دوستان ندونن ... اینطور بررسی نیرو ها ( از دیدگاه نسبیتی )
باعث شده که حتی نیروی مغناطیسی هم نوعی نیروی کوریولی در نظر گرفته بشه
که در اثر بارهای متحرک احساس می شه و اگر دستگاه مختصات رو درست انتخاب کنیم .. این نیرو هم به سرنوشت نیروی کوریولیسی دچار می شه ....:lol:

و حالا یه سؤال ...
اگر همانطور که شما گفتین یه جسم از فاصله ی خیلی زیاد از بالا به سمت زمین رها بشه کسی که بر روی زمین هست حرکت جسم رو چطور می بینه ؟ ... ( البته می دونم که به راحتی می تونید جواب بدین ولی منظور من بیشتر ###########################################################

بسیار خب.

به نظر من فرمایشات شما به 2 قسمت تقسیم میشه.

1-مکانیک کلاسیک و نسبیت.

2-برسی رفتار شتاب کوریولی.

درمورد قسمت اول:

همونطوریکه خودتون میدونین و داخل همه کتابهای نسبیت آورده شده.قضیه نسبیت و قوانین آن فقط و فقط برای

سیستمهای لخت بیان شدن.و در ههه مثاله اگر دقت کنی کلماتی مانند " ناظر ساکن.ناظر لخت.سیستم لخت و ..."

رو میبینی.همون مثال خوبی که خودتون گفتین سیمهای حامل جریان "موازی" .اینجا کلمه موازی رو بدون دلیل

وارد نرکده. سیمها موازیند.یعنی باهم زاویه ندارند.یعنی با حرکت در نمودار مکان-زمان این دو جسم فاصله آنه از

یکدیگر تغییر نمیکند. زاویه بین بردار سرعت دو سیم نسبت به هم ثابت است. یعنی با پیشروی در مکان-زمان زاویه

بردار سرعتشان نسبت به یک دیگر تغیر نمیکند.یعنی سرعتشان نسبت یه یکدیگر ثابت است.یعنی سیستم مورد

بحثلخت است.

در مورد پارادکس دوقلوها نیز بهمین صورت.این نثال یک فرض ذهنی است. بازهم میدونی که نمیشه در یک لحظه و

بطور ناگهانی از حالت سکون به سرعت رسید و بلعکس از سرعت به حالت سکون.حال سرعت هر چه میخواهد باشد

گفتن این مثال برای توجیه مشکلی ندارد ولی واقعیت اینست که در دنیای واقعی هیچ وقت این اتفاق نمی افتد.

اما در مورد شتاب کوریولی دیگه اینطور نیست. ما اثراتش رو در زندگی واقعی درک میکنیم و میبینیم.

اگر هم بخوایم یک سیستم نالخت رو برسی کنیم اونهم با اسم نسبیتی .م خواه نا خواه وارد نسبیت عام میشویم.

و سرو کارمان با حل معادلات انیشتین وقوانین نسبیت عام و ریاضیات اون خواهد بود. و داستان نسبیت عام و

ریاضیاتش رو که خودت فکر میکنم خوب میدونی......:

این مثال رو حتما خودت خوب میدونی چون پسری. هر آچاری پیچ مخصوص خودشو باز میکنه. یه آچار فرانسه "8

برای باز کردن پیچ "5 الی "8مناسبه. درسته پیچ "1 هم لای دندهاش گیر میکنه و باز میشه ولی با چه زحمتی.:blink:

درمورد قسمت دوم:

جسممون از ارتفاعی سقوط کنه. و ما حرکت زمین رو موقعی که جسم دار سقوط میکنه ندیده بگیریم(منظورم این

نیست که زمین حرکتی نداشته باشه. حرکت هست ولی ما حذف میکنیم انگار که نمبینیم) چرا. میبینیم که جسم با

حرکت منحنیش یک مقطع مخروطی میسازه.(کتاب مکانیک کلاسیک ماریون.ص 431 & 430 )

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
از مثالی که زدین ممنون ... اگر درباره ی اقیانوس ها و جریان ها ی هوایی هم اطلاعات دارین ممنون می شیم ...

و اما یه مثال هم از طرف من ... این خیلی معروفه ... ریختن آب درون یه گودال ...

آبی که دورن یه گودال وارد می شه به صورت گردابی حرکت می کنه و این به دلیل وجود همین نیروی کوریولیسی و آثار چرخش زمین هست ...

و اما یه سؤال ( منم که فقط سؤال طرح می کنم ....)
چرا زمانی که آب درون ظرف قرار داره هیچ آثار چرخشی نداره ؟... چرا زمانی که َآب داره دورن گودال سقوط می کنه اثر نیروی کوریولیسی احساس می شه ولی زمانی که دورن ظرف هست این نیرو احساس نمی شه ؟...

راستی بهنام جان ... علی هستم و از زیارت شما هم خوش وقت
34.gif

بسیارخب.
اول در مورد اقیانوسها و اتمسفر و تاثیر پذیریشون از شتاب کوریولی(از ای به بعد نیروی کوریولی رو ستاب کوریولی

صدا میزنم. چون همونطور که گفتم این پدیده به معنای واقعی نیرو نیست.)

در هر دو مورد .چه آب اقیانوس و چه جربان هوای گرم و سرد.وقتی که (فرضا در نیمکره شمالی.و در نیمکره جنوبی کاملا بر عکس این اتفاقات)

از سمت شمال به سمت جنوب در حرکت هستند.بدلیل جرم زیاد و سرعتهای بالا تحت تاثیر شتاب کوریولی قرار میگیرند.

یک توده هوای سرد و یک حجم آبسرد به سمت جنوب حرکت میکنند.(1-یک فلش رو به پائین فرض کنید)

در طول حرکت شتاب کوریولی آرام آرام بر روی آن اثر میکند.و آنرا به سمت شرق (راست)منحرف مبکند. وچون یک سیال تحت فشار قرار گرفته ذرات آن کما بیش به سمت راست خود متمایل میشن.(2-یک فلس بسمت راست فرض کنید)
کار این شتاب اینجا تمام نمیشود.چون بر هر جسم متحرکی در هر جهتی وارد میشود.پس دوباره توده را بسمت راستش منحرف میکند. (3-یک فش رو به بالا فرض کنید)

بازهم توده تحت تاثیر این شتاب به سمت راستش منحرف میشود.(4-یک فلش رو به چپ فرض کنید)

بازهم انحراف به راست تحت تاثیر ستاب کوریولی(5-یک فلش رو به پائین فرض نید)

از کنار هم قرار دادن 1.2.3.4.5 متوجه میشویم که توده یک دور کامل بدور خود زده.

شکل حاصل از فرض ما یک مربع میشود. چون بطور خلاصه اثر شتاب را در 4 جهت محاسبه کردیم. ولی در حقیقت این شتاب "دائما و در هر لحظه"به توده وارد میشه و از اون یک گرد باد(کاترینا) و یا یک گرد آب میشازه.

هرچه جرم توده و سرعت حرکتش که تابع دمای اونه بیشتر باشه شتاب بیشتری میگیره و فاجعهای بزرگتری به بار میاره.

اینهم چندتا عکس که فهمشو بهتر میکنه.

[
IMG]http://www.futura-sciences.com/comprendre/d/images/573/cyclone_15.jpg[/IMG]

که البته این پائینی در چین اتفاق افتاده(نیمکره شمالی)

http://www.populationdata.net/images/cartes/actus/chine-cyclone-chanchu.jpg

کاترینا

http://www.jp-petit.com/Presse/dessins/cyclone_Katrina.jpg

در استرالیا (نیمکره جنوبی)به جهت چرخش توجه کنید.

http://wilsonsalmanac.blogspot.com/uploaded_images/cyclone_larry-735354.gif

در مورد سوال دوم:
خب اگر منظورت از آب درون ظرف "ساکن" هست که خوب طبیعیه.انتظلرهم نداریم که حرکتی بکنه. ولی اگر منظورت ظرف متحرکه که نه.اصلا اینطور نیست آب اونجاهم میتونه این تاثیرو از شتاب کوریولی بگیره.

اتفاقا یک آزمایش جالب تو برنامه WOW از کانالSuper RTL پخش میشد همین اتفاقو نشون میداد.
که یک ظرف سر بسته شفاف رو توش آب یا یک مایعی که چرخشش قابل رویت باشه رو بشدت تکون میدیم بالا و پائین.
بعد از اینکه بطری رو ساکن نگه میداریم میبینیم مایع داخل بطری در جهتی که انتظار میرفت (شتاب کوریولی)میچرخید.
اونوقت من تا خود کلایس مکانیک تو دانشگاه اصلا اسم این نیرو رو هم نشنیده بودم.:hmm:

در مورد آب درون ظرف در حال سقوط نیز این قضیه حاکمه.
در حین سقوط هم ظرف بشمت دیواره متمایل میشه و آب درون ظرف چرخش داره.
بیبین علی جان به هر جسم در حال حرکتی در هر ناحیه ای به استثنائ استوا این شتاب وارد میشه .منتها مقدار اون کم و زیاد داره.و شاید تحت تاثیر نیروهای دیگه اصلا به چشم نیاد.

اینهمجناب

Coriolis.jpg

Gaspard de Coriolis

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
واو , یعنی شما 30 گیگ ای بوک دارین ؟!! ... آقا بیا با هم چک کنیم ؟ ... البته چک کردن که نه بیا شریک شیم ...:lol:

کتاب ششمی از هاوکینگ هست ؟ .. من ندیده بودم .. البته اسم آشناست ولی نمی دونستم که مربوط به هاوکینگه ..
این کتاب پنجم چند مگ هستش ؟ ... :happy:

آقای علی آقا اون 30MB هست نه 30GB .آرشیو من 30 مگابایته.:D فکر نمیکنم اصلا بشه بهش گفت آرشیو.

کتاب ششمی یه هندبوک فیزیک هست.مجموعه معادلات فیزیک در یک کتاب.توسط Graham Woan از of Glasgow university
و حجم کتاب مقدمه ای بر نجوم ستاره شناسی و ....+++ تقریبا 7.5MB هست.

راستی یک سوال هم من داشتم.
چطوری یه عکس رو تو پست نشون بدیم نه اینکه لینکشو ؟
من چند تا عکس برای پستها گذاستم ولی فقط یکی رو باز کزد و ما بقی رو لینک کرد.؟

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
بسیار خب.

کوریولی رو تمومش کنیم یا ادامه بدیم؟:rolleyes:

اگه مایلید تموم شه. جاش یه جایگزین پیشنهاد کنید.

من منتظرم....:)

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
مورد دیگه خیلی از رودخانه هایی هستن که مسیر شمالی جنوبی دارند. جریان آب در این رودخانه ها به یک سمت رودخانه گرایش بیشتری دارند و بهمین دلیل یکی از دیواره های رودخانه بیشتر دچار فرسایش می شود.

حالا اگه در استوا آبی رو به درون گودالی بریزیم، گرداب ایجاد نمیشه؟ البته بدون اینکه خودمون در ابتدا آب رو به گردش در بیاریم. (بنظر من که نباید بشه)

نه ایجاد نمی شه ... ولی می شه شما بگین که با چه استدلالی به این نکته رسیدین ؟....

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
#####################################
خب بریم توی بحث ...
اون جمله ی بالایی ارزش زیادی داره به همین خاطر دوباره اینجا آوردمش

و ا ما یه نکته ای که باید به طور واضح گفته بشه اینه که .... نیروی کوریولیس رو فقط اجسام متحرک در دستگاهای شتابدار حس می کنن

چرا این نکته مهمه ... چون امروزه دیگه همه نسبیت رو به خوبی می شناسن , اگر از دید نسبیتی نگاه کنید این نیرو اصلا وجود نداره و صرفا بخاطر سرعت های نسبی هست که جسم و دستگاه نا لخت نسبت به هم دارن و اگر دستگاه
مختصات رو به طور مناسبی انتخاب کنیم این نیرو احساس نمی شه ...
حتی همانطور که شما می دونید و ولی ممکنه که دوستان ندونن ... اینطور بررسی نیرو ها ( از دیدگاه نسبیتی )
باعث شده که حتی نیروی مغناطیسی هم نوعی نیروی کوریولی در نظر گرفته بشه
که در اثر بارهای متحرک احساس می شه و اگر دستگاه مختصات رو درست انتخاب کنیم .. این نیرو هم به سرنوشت نیروی کوریولیسی دچار می شه ....:lol:

و حالا یه سؤال ...
اگر همانطور که شما گفتین یه جسم از فاصله ی خیلی زیاد از بالا به سمت زمین رها بشه کسی که بر روی زمین هست حرکت جسم رو چطور می بینه ؟ ... ( البته می دونم که به راحتی می تونید جواب بدین ولی منظور من بیشتر ###########################################################

بسیار خب.

به نظر من فرمایشات شما به 2 قسمت تقسیم میشه.

1-مکانیک کلاسیک و نسبیت.

2-برسی رفتار شتاب کوریولی.

درمورد قسمت اول:

همونطوریکه خودتون میدونین و داخل همه کتابهای نسبیت آورده شده.قضیه نسبیت و قوانین آن فقط و فقط برای

سیستمهای لخت بیان شدن.و در ههه مثاله اگر دقت کنی کلماتی مانند " ناظر ساکن.ناظر لخت.سیستم لخت و ..."

رو میبینی.همون مثال خوبی که خودتون گفتین سیمهای حامل جریان "موازی" .اینجا کلمه موازی رو بدون دلیل

وارد نرکده. سیمها موازیند.یعنی باهم زاویه ندارند.یعنی با حرکت در نمودار مکان-زمان این دو جسم فاصله آنه از

یکدیگر تغییر نمیکند. زاویه بین بردار سرعت دو سیم نسبت به هم ثابت است. یعنی با پیشروی در مکان-زمان زاویه

بردار سرعتشان نسبت به یک دیگر تغیر نمیکند.یعنی سرعتشان نسبت یه یکدیگر ثابت است.یعنی سیستم مورد

بحثلخت است.

در مورد پارادکس دوقلوها نیز بهمین صورت.این نثال یک فرض ذهنی است. بازهم میدونی که نمیشه در یک لحظه و

بطور ناگهانی از حالت سکون به سرعت رسید و بلعکس از سرعت به حالت سکون.حال سرعت هر چه میخواهد باشد

گفتن این مثال برای توجیه مشکلی ندارد ولی واقعیت اینست که در دنیای واقعی هیچ وقت این اتفاق نمی افتد.

اما در مورد شتاب کوریولی دیگه اینطور نیست. ما اثراتش رو در زندگی واقعی درک میکنیم و میبینیم.

اگر هم بخوایم یک سیستم نالخت رو برسی کنیم اونهم با اسم نسبیتی .م خواه نا خواه وارد نسبیت عام میشویم.

و سرو کارمان با حل معادلات انیشتین وقوانین نسبیت عام و ریاضیات اون خواهد بود. و داستان نسبیت عام و

ریاضیاتش رو که خودت فکر میکنم خوب میدونی......:

این مثال رو حتما خودت خوب میدونی چون پسری. هر آچاری پیچ مخصوص خودشو باز میکنه. یه آچار فرانسه "8

برای باز کردن پیچ "5 الی "8مناسبه. درسته پیچ "1 هم لای دندهاش گیر میکنه و باز میشه ولی با چه زحمتی.:blink:

....
(کتاب مکانیک کلاسیک ماریون.ص 431 & 430 )
حرف های شما کاملا درسته .. ولی منظور من این بود که با اختیار کردن یک مختصات مناسب می شود که دستگاه رو از حالت شتاب دار یا نا لخت به حالت بی شتاب و لخت تغییر داد .... درسته که نسبیت خاص در دستگاه های لخت کاربرد داره ولی باید به این نکته توجه داشت که این شرط فقط باید بین دو دستگاه برقرار باشه ... یعنی دو دستگاه نباید نسبت به هم دارای شتاب باشن ... ولی می تونن که هر دو دستگاه دارای شتاب و نالخت باشن ....

البته با کش دادن این موضوع می رسیم به تعیین مکان مطلق که این هم برای خودش جای بحثهای زیادی داره ...

درمورد قسمت دوم:

جسممون از ارتفاعی سقوط کنه. و ما حرکت زمین رو موقعی که جسم دار سقوط میکنه ندیده بگیریم(منظورم این

نیست که زمین حرکتی نداشته باشه. حرکت هست ولی ما حذف میکنیم انگار که نمبینیم) چرا. میبینیم که جسم با

حرکت منحنیش یک مقطع مخروطی میسازه.(کتاب مکانیک کلاسیک ماریون.ص 431 & 430 )

جواب شما درسته ولی من می خواستم که شما این جواب رو بدین و بعد یه نکته ی دیگه ای بگم که ... متاسفانه بعد از گذشت چند روز هر چی فکر می کنم چیزی به ذهنم نمی رسه ...

بعضی مواقع اینطوری هستم ... که یه چیزی رو متوجه می شم ولی بعد از گذشت چند روز کلا یادم می ره ... خنده دار ترش اینه که زمانی من یه مسئله رو حل می کنم ولی بعدا که می خوام دوباره حلش کنم ... نمی تونم ...:lol:

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
...

از کنار هم قرار دادن 1.2.3.4.5 متوجه میشویم که توده یک دور کامل بدور خود زده.

....

Gaspard de Coriolis

بسیار کامل و مفید ....

هرچه جرم توده و سرعت حرکتش که تابع دمای اونه بیشتر باشه شتاب بیشتری میگیره و فاجعهای بزرگتری به بار میاره.
این سؤال پیش میاد که چرا در همه ی اقیانوس ها همیشه گرداب نیست و در بعضی از مواقع در بعضی از جاها بوجود میاد ؟....

در مورد سوال دوم:
خب اگر منظورت از آب درون ظرف "ساکن" هست که خوب طبیعیه.انتظلرهم نداریم که حرکتی بکنه. ولی اگر منظورت ظرف متحرکه که نه.اصلا اینطور نیست آب اونجاهم میتونه این تاثیرو از شتاب کوریولی بگیره.

...
بیبین علی جان به هر جسم در حال حرکتی در هر ناحیه ای به استثنائ استوا این شتاب وارد میشه .
منتها مقدار اون کم و زیاد داره.و شاید تحت تاثیر نیروهای دیگه اصلا به چشم نیاد.
منم منظورم همین بود , درون ظرف ما نیروی اصطکاک رو هم داریم ... برای همین هست که حتی زمانی هم که آب رو به حرکت در میاریم باز هم به سکون می رسه ...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
آقای علی آقا اون 30MB هست نه 30GB .آرشیو من 30 مگابایته.:D فکر نمیکنم اصلا بشه بهش گفت آرشیو.

کتاب ششمی یه هندبوک فیزیک هست.مجموعه معادلات فیزیک در یک کتاب.توسط Graham Woan از of Glasgow university
و حجم کتاب مقدمه ای بر نجوم ستاره شناسی و ....+++ تقریبا 7.5MB هست.

راستی یک سوال هم من داشتم.
چطوری یه عکس رو تو پست نشون بدیم نه اینکه لینکشو ؟
من چند تا عکس برای پستها گذاستم ولی فقط یکی رو باز کزد و ما بقی رو لینک کرد.؟

یادم باشه که اون کتاب مقدمه ای بر نجوم رو گیر بیارم ...

من نحوه ی گذاشتن عکس و همچنین نقل قول کردن رو هم براتون توی پی ام خواهم گفت ..

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
این سؤال پیش میاد که چرا در همه ی اقیانوس ها همیشه گرداب نیست و در بعضی از مواقع در بعضی از جاها بوجود میاد ؟....

بسیار خب.
علی جان این بستگی داره به سبکی و سنگینی آب.و اینکه اختلاف دمای آبها که باعث جابجائیشون میشه چقدر باشه. شرایط هوا و جوی هم خیلی تاثیر داره. کلا هر عاملی که بتون یه حجم یا جرمی از آب را به سرعت لازم برای مشاهده واضح اثر شتاب کوریولی برسونه.

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
ولی منظور من این بود که با اختیار کردن یک مختصات مناسب می شود که دستگاه رو از حالت شتاب دار یا نا لخت به حالت بی شتاب و لخت تغییر داد .... درسته که نسبیت خاص در دستگاه های لخت کاربرد داره ولی باید به این نکته توجه داشت که این شرط فقط باید بین دو دستگاه برقرار باشه ... یعنی دو دستگاه نباید نسبت به هم دارای شتاب باشن ... ولی می تونن که هر دو دستگاه دارای شتاب و نالخت باشن ....

بسیار خب.
ببینید علی جان اینجا بحثمون در مورد شتاب کوریولیس بود و من این پاسخ را برای این موضوع دادم .حالا یکم بیشتر
واردش میشیم:

در مورد شتاب کوریولی .ما یک جسم دوار داریم که بدور محور خودش حتما و حتما گردش میکنه(این دلیل وجود شتاب
کوریولیست)و یک جسم که در این گردونه سرعتی پیدا میکنه. قبول؟
جسم اول در حال گردش هست حال یا با سرعت زاویه ای ثابت و یا متغیر.ولی در هر حال این جسم حرکتش شتابدار است.(حرکت دورانی.در هر لحظه جهت بردار سرعت تغیر میکند)
و جسم دوم ممکن است حرکتش شتاب دار باشد و یا نباشد. اگر باشد کند شونده اشت یا تند شونده و مهمتر از همه
ی اینها شتابش برابر شتاب جسم اول هست؟
و میدانیم که مورد آخر که بنیادی ترین شرط برای تعیین نسبت سرعتهاست هیچوقت بر قرار نخواهد شد. 2 جسم از هم جدا هستند و حرکت خود را پی میگیرن. بدلیل تاثیر گذاری اجسام بر روی یکدیگر .هیچ سیستمی نمیشه پیدا کرد که نسبت به هر دو لخت باشه.

ولی من می خواستم که شما این جواب رو بدین

بسیار خب.
اگه نظر منرو بخواین.

این یه مسئله بدیهی و واقعیه که در ابعاد کلاسیکی رخ میده .پس همه ی مشاهده کننده ها باید نتایج مشاهداتشون یی باشه.

ناظر روی زمین و ناظر همراه جسم این تغیر رو حس میکنن.
اما ناظری که بیرون از سیستم ساکن هست و حرکتی نداره.متوجه این تغیر مسیر نمیشه.

یه مثال ساده تر:

شما و دوستتان تو یه چرخ و فلک(یه قرص دوار افقی )کنار 2 میله روبرو ایستادید.
شما هدف میگیرین و توپی رو به سمت دوستتان پرتاب میکنین.ولی علاوه بر اینکه نشانه گیریتون دقیق بوده
توپ به دوستتون نمی رسه.
اینهم از اثرات این شتاب هست.
ناظر بیرونی اشتباه رو از ناحیه شما میبینه و قضاوت اون از این ماجرا اینه که شما خوب هدف گیری نکردید.توپ مستقیم رفت ولی به هدف تعیین شده نرسید. در صورتی که کار شما بی نقص بوده و شما هم با چشماننتان دیدید که توپ منحرف شد.

ه زمانی من یه مسئله رو حل می کنم ولی بعدا که می خوام دوباره حلش کنم ... نمی تونم ...

خب اینکه خوبه.:happy:

یه ضرب المثل فیزیکی میگه:

استاد میره پای تخته. یه چیزی میگه.یه چیزه دیگه مینویسه.بعد تازه معلوم میشه منظورش یه چیزه دیگه بوده

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
من نحوه ی گذاشتن عکس و همچنین نقل قول کردن رو هم براتون توی پی ام خواهم گفت ..

اینگار گوش شیطون کر پرسشو پاسخ یاد گرفتم:rolleyes:

فقط مونده عکسها :blush:

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
نه ایجاد نمی شه ... ولی می شه شما بگین که با چه استدلالی به این نکته رسیدین ؟....

وقتی جهت سرعت ملکول آب بسمت شمال یا جنوب بشه، با بردار گردش زمین همجهت میشه و حاصلضرب برداریشون میشه صفر و نیروی جانب مرکز بهش وارد نمیشه. در نتیجه حرکت چرخشی ادامه پیدا نمی کنه.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
بسیار خب.
علی جان این بستگی داره به سبکی و سنگینی آب.و اینکه اختلاف دمای آبها که باعث جابجائیشون میشه چقدر باشه. شرایط هوا و جوی هم خیلی تاثیر داره. کلا هر عاملی که بتون یه حجم یا جرمی از آب را به سرعت لازم برای مشاهده واضح اثر شتاب کوریولی برسونه.

توضیح خوبی بود ... ممنون :happy:

اینگار گوش شیطون کر پرسشو پاسخ یاد گرفتم

فقط مونده عکسها
خب امیدوارم که این مشکل هم حل شده باشه ...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
بسیار خب.
ببینید علی جان اینجا بحثمون در مورد شتاب کوریولیس بود و من این پاسخ را برای این موضوع دادم .حالا یکم بیشتر
واردش میشیم:

در مورد شتاب کوریولی .ما یک جسم دوار داریم که بدور محور خودش حتما و حتما گردش میکنه(این دلیل وجود شتاب
کوریولیست)و یک جسم که در این گردونه سرعتی پیدا میکنه. قبول؟
جسم اول در حال گردش هست حال یا با سرعت زاویه ای ثابت و یا متغیر.ولی در هر حال این جسم حرکتش شتابدار است.(حرکت دورانی.در هر لحظه جهت بردار سرعت تغیر میکند)
و جسم دوم ممکن است حرکتش شتاب دار باشد و یا نباشد. اگر باشد کند شونده اشت یا تند شونده و مهمتر از همه
ی اینها شتابش برابر شتاب جسم اول هست؟
و میدانیم که مورد آخر که بنیادی ترین شرط برای تعیین نسبت سرعتهاست هیچوقت بر قرار نخواهد شد. 2 جسم از هم جدا هستند و حرکت خود را پی میگیرن. بدلیل تاثیر گذاری اجسام بر روی یکدیگر .هیچ سیستمی نمیشه پیدا کرد که نسبت به هر دو لخت باشه.

....

[/COLOR][/B]
آها شما منظورتون اینه که حتی با نسبیت هم نمی شه نیروی کوریولیس رو حذف کرد ؟.....
خب من اینطور فکر نمی کنم .... هر چند که تا به حال جایی ندیدم که در نسبیت اینکار رو کرده باشن

ولی وقتی که به دید نسبیتی به نیروی کوریولیس نگاه می کنم و با توجه به اینکه نیروی کوریولیس از سرعت نسبی بین ناظر ساکن و جسم متحرک ناشی می شه ... فکر می کنم که باید بوسیله ی نسبیت بشه این سرعت نسبی و به تبع اون نیروی کورویلیس رو حذف کرد ... منظورم رو متوجه می شید ؟...

بیشتر منظورم همینه که نیروی کوریولیس و نظریه نسبیت هر دو به سرعت نسبی تو متحرک مربوط می شن , پس باید بشه این دو رو یه جوری با هم آشتی داد ...

ناظر روی زمین و ناظر همراه جسم این تغیر رو حس میکنن.
اما ناظری که بیرون از سیستم ساکن هست و حرکتی نداره.متوجه این تغیر مسیر نمیشه.
منم دقیقا همین منظور رو داشتم ولی می خواستم که در پی این جواب یه سؤال دیگه مطرح کنم ... که همونطور که گفتم یادم رفته ...

خب اینکه خوبه.:happy:

یه ضرب المثل فیزیکی میگه:

استاد میره پای تخته. یه چیزی میگه.یه چیزه دیگه مینویسه.بعد تازه معلوم میشه منظورش یه چیزه دیگه بوده

:lol: :lol: :lol: , خیلی خنده دار بود ...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
وقتی جهت سرعت ملکول آب بسمت شمال یا جنوب بشه، با بردار گردش زمین همجهت میشه و حاصلضرب برداریشون میشه صفر و نیروی جانب مرکز بهش وارد نمیشه. در نتیجه حرکت چرخشی ادامه پیدا نمی کنه.

کاملا درسته ...:happy: ... ولی بجای نیروی مرکزی باید می گفتین نیروی کوریولیس ... چون بردار سرعت , ضرب خارجی بردار سرعت زاویه ای مساوی نیروی کوریولیس است ولی ... برای نیروی جانب مرکز , بردار مکان , ضرب خارجی بردار سرعت زاویه ای هست که بدلیل اینکه این دو بردار زاویه ی 90 درجه می سازن صفر نمی شود ...

Shredder

Registered User
لایک‌ها
3
ولی وقتی که به دید نسبیتی به نیروی کوریولیس نگاه می کنم و با توجه به اینکه نیروی کوریولیس از سرعت نسبی بین ناظر ساکن و جسم متحرک ناشی می شه ... فکر می کنم که باید بوسیله ی نسبیت بشه این سرعت نسبی و به تبع اون نیروی کورویلیس رو حذف کرد ... منظورم رو متوجه می شید ؟...

بیشتر منظورم همینه که نیروی کوریولیس و نظریه نسبیت هر دو به سرعت نسبی تو متحرک مربوط می شن , پس باید بشه این دو رو یه جوری با هم آشتی داد ...

ببین علی جان.کلا میگم البته این به سواد منه ششاید واقعا فرمایش شما درست باشه ولی تا جائی که به ذهن من میرسه.

دو جسمی که تو این قضیه شرکت میکنن شتابدار هستند و شتابشون با هم فرق میکنه.

شما چطور میتونین سیستمی اختیار کنین که نسبت به هر دو بدونه شتاب باشه.

البته این قضیه با نسبیت حل شدنیست ولی نه با نسبیت خاص.همونطور که قبلا گفتم نسبیت عام جواب این سوال

رو تمام و کمال به شما میده.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
چطوره بحث بعدی رو به سمت امواج الکترومغناطیس ببریم ؟!!...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
ببین علی جان.کلا میگم البته این به سواد منه ششاید واقعا فرمایش شما درست باشه ولی تا جائی که به ذهن من میرسه.

دو جسمی که تو این قضیه شرکت میکنن شتابدار هستند و شتابشون با هم فرق میکنه.

شما چطور میتونین سیستمی اختیار کنین که نسبت به هر دو بدونه شتاب باشه.

البته این قضیه با نسبیت حل شدنیست ولی نه با نسبیت خاص.همونطور که قبلا گفتم نسبیت عام جواب این سوال

رو تمام و کمال به شما میده.

باید تو اوقات فراغتم یه مطالعه ای در این زمینه بکنم ..

هر چه
هست
انتخاب
است

می گم امضای شما هم پتانسیل بحث رو هم داره ها !!!
23.gif

بالا