برگزیده های پرشین تولز

پمپ آب ساختمون رو دزدیدن؛ هزینه خریدش با کیه؟

MVGroup

Registered User
لایک‌ها
180
دزد دزدی میکنه بعد اونیکه در ساختمون رو باز گذاشته، از نظر «قانون» «مقصره»! یا مثلا شما اگه داخل ساختمون، چاهی داشته باشید که سرش باز باشه و دزد داخل اون چاه بیوفته، شما باید دیه دزد رو بدی!
بعد ما 85 میلیون مردم هم، بی عرضگی پلیس و دادگاه رو پذیرفتیم و به این قوانین(!) مزخرف تن میدیم.

smiley60

Registered User
لایک‌ها
2,266
بامستاجراس
ببینید مالک خونه ووسیله هارو هرطوری ک داده باید بهش برگردونید سالم بود سالم مشکل دار بود همونجور
حالا اگه یه کالایی خرابه یا جاش امن نیس قفلش خرابه شما باید بهش متذکربشید ک اوکیش کنه اونموقع از سر شما رفع میشه درحال حاظر باید همگی پول پمپ بدید ما یه کارخونه اجاره کرده بودیم چاه داشت یه پمپ قوی هم توش بود ک ما و کارخونه ها بغلی اب میگرفتیم سوخت همگی دنگی دادیم
باید دنگی بدین پولشو

شما میری هتل اب گرمش قطع میشه پول خرابی چیلر رو شما میدی مطمینا نه
حالا شماره میری یه خونه رو با اسانسور و پکیج و … اجاره میکنی یعنی بابت گرفتن یکسری خدمات به صاحبخانه اجاره پرداخت میکنی قیمت اجاره ها هم بابت همین امکانات بالا پایین میشه
نذارید که قوانین زیر سوال بره برای همین هم هست که در اجاره نامه ذکر میشه
پمپ اب هم جزو خدماتی هستش که صاحبخانه به شما میره یا باید وجاش رو ایمن می کرد یا همه چیز رو بیمه می کرد

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
سلام
حالا بحث این شد
منم یک مورد رو بپرسم

همین یکی دو ماه پیش که همه شهرها به شدت سرد شد و همه جاها یخ بندان شد
ما طبقه چهارم هستیم که یک پمپ داریم و مالک فقط واسه ما گذاشته . چون فشار آب خیلی کم فشار میاد ، مجبورش کردیم پمپ بذاره
بعد تو همین سرما ، پمپ آب که پایینه و پکیج که تو خونه ماست یخ زد .یک هزینه ۵۰۰ تومن بابت تعمیر پمپ و یک ۴۰۰ تومن واسه پکیج .

مالک میگه من همونطور که تحویل دادم ، ازت تحویل میگیرم . خب مسئله اینجاست که عوامل طبیعی و جوی که ربطی به من مستاجر نداره .
میخواست هوا سرد نشه که اونم یخ بزنه .
مثل این میمونه که یک وقت زلزله بیاد خونه کامل بریزه. و مالک بیاد بگه من خونه رو به تو سالم دادم و الآنم سالم میخام ؟

تکلیف چیه در مورد پمپ و پکیج من ؟

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
سلام
حالا بحث این شد
منم یک مورد رو بپرسم

همین یکی دو ماه پیش که همه شهرها به شدت سرد شد و همه جاها یخ بندان شد
ما طبقه چهارم هستیم که یک پمپ داریم و مالک فقط واسه ما گذاشته . چون فشار آب خیلی کم فشار میاد ، مجبورش کردیم پمپ بذاره
بعد تو همین سرما ، پمپ آب که پایینه و پکیج که تو خونه ماست یخ زد .یک هزینه ۵۰۰ تومن بابت تعمیر پمپ و یک ۴۰۰ تومن واسه پکیج .

مالک میگه من همونطور که تحویل دادم ، ازت تحویل میگیرم . خب مسئله اینجاست که عوامل طبیعی و جوی که ربطی به من مستاجر نداره .
میخواست هوا سرد نشه که اونم یخ بزنه .
مثل این میمونه که یک وقت زلزله بیاد خونه کامل بریزه. و مالک بیاد بگه من خونه رو به تو سالم دادم و الآنم سالم میخام ؟

تکلیف چیه در مورد پمپ و پکیج من ؟
ببینید یه سری چیزا ماهیت وجودی دارن که با مالک هست مثلا کولر داشتن یه خونه یا پکیج یا ....
اگر کولر رو بدزدن برعهده مالکه ( اگر محافظ نداشته باشه) اگر موتورش بسوزه برعهده مستاجر.
یه مواردی بستگی به مستاجر داره مثل همون سوختن موتور کولر.خرج هایی که دراثر استفاده کردن از کولره . یعنی مالک وظیفه نداره پول سرویس و تعمیر و پوشال بده شما استفاده نکنی نه میسوزه نه پوشال میخواد نه هیچی.
چون شمایی که استفاده میکنی هزینه سرویس و خرج های روتین و گاه و بی گاه با مستاجره.
درثانی مالک نمیتونه بیاد چک کنه کولر مثلا تو چه شرایطی کار میکنه درنتیجه سالم تحویل میده سالم تحویل میگیره.

دوستان در بالا اشاره کردن تعمیرات کلی فقط شامل حال مالک میشه یعنی مثلا سیستم سرمایشی یا گرمایشی خونه اصلاح شه.
این مورد شما هزینه برعهده خودتونه مگر اینکه الزاماتی باید برای جلوگیری ازیخ زدگی انجام میشده و نشده. مثل همون پمپ آبی که باید محافظ میشده.

درمورد این مبحث چی با مستاجر و چی با مالکه چون قبلا مفصلا خوندم سر یه مشکل شخصی شاید بشه این شکلی دسته بندی کرد.
هرمشکلی که بشه انگشت اتهام رو سمت مستاجر بلفرض شارلاتان گرفت ( حالا چه عمدی چه غیر عمدی) دراستفاده از وسایل و لوازم و هرچه در اختیارش گذاشته شده هزینه اش با مستاجره . مثال میگم مستاجر موتور کولرو عوض کنه بگه سوخته مالک جان بیا عوض کن. قطعا این شکلی سنگ رو سنگ بند نمیشه.

i.sharifi

کاربر حرفه ای گرافیک و انیمیشن
لایک‌ها
410
مورد اخر صحیح نیست
چه خالی باشه چه خالی نباشه، اگر مستاجر تقصیری در دزدیده شدن اموال مشاع نداشته باشه، مالک باید عینش رو تهیه کنه و بذاره
مورد آخر رو یه بار با دقت مطالعه کنید ، گفته شده که اگر بخاطر بی توجهی مستاجر بوده باشه بر عهده خودشه. (باز گذاشتن در و اینجور موارد)

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
این مورد شما هزینه برعهده خودتونه مگر اینکه الزاماتی باید برای جلوگیری ازیخ زدگی انجام میشده و نشده. مثل همون پمپ آبی که باید محافظ میشده.
اقداماتی انجام شده بودن مثل پوشاندن پکیج و ... ولی بازم یخ زدن
مالک طبقه ی پایینی خودمونه ...حتی به خاطر یخ زدگی کل لوله ها یک هفته کلا آب ساختمان قطع بود .
با چند مشاور املاک صحبت کردم گفتن توافقیه
منم فکر کردم که هزینه ها رو با مالک نصف نصف کنیم .
ولی زور داره به خاطر عوامل طبیعی بخوام خسارت بدم

Last edited:

DIVINERIPPER

Registered User
لایک‌ها
202
کلا هزینه تعمیرات و نگهداری با کسی هست که ساکنه ولی هزینه ها اصلی مثلا فرض کنیم اصلا پمپ نداشته و بخوان پمپ جدید بزارن با مالک هست ! برای این قضیه دزدی هم با مالکان هست ولی هزینه تعمیرات و نگهداری و .... با ساکنان ساختمان هست که به عنوان شارژ هرماه پرداخت می کنن !! این یه قانون ساده هست همه جا هم همینه به عنوان مثال اگر چاه خونه نیاز به تخلیه داشته باشه با مستاجره اگر نیاز به یه چاه جدید داشته باشه با مالکه ! یا شیر الات خانه نیاز به تعمیر داشته باشه با مستاجره اگر تعویض باید بشه با مالکه ! در مورد قضیه دزدی هم چون جای عمومی بوده و تحویل شخص خاصی نبوده کل ساختمان و مالکان باید جایگزین کنن

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
14,043
همونطور که هزینه تعمیرات آبگرمکن به عهده صاحب خونه هست. اینم همینطور
مگر اینکه مستاجر نباشن خودشون مالک باشن. پول بزارن روی هم یکی بخرن

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,263
عده یی با مستاجر ها ارتباط برقرار کردن و پول گرفتن نتیجه نهایی تاپیک رو تغییر بدن..

استارتر، بر حذر باش..

light67

Registered User
لایک‌ها
282
فقط میدونم چیزی خراب بشه مالک باید هزیته های تعمیر رو بده

Saeid Yaghubi

Registered User
لایک‌ها
209
بعضی از دوستان فقط مزه ریختن بلدن
این رفیقمون به مشکل خوردن که اینجا مطرح کردن
به صورت کلی تمامی مشاعات ساختمان اعم از آیفون و کنتور ها و پمپ ها و مشعل که جزیی از ساختمان میباشد در مجتمع های آپارتمانی جزیی از ملک میباشد و هرگونه هزینه ای از جهت تعویض و خریداری آنها بر عهده مالک هست
یک هزینه شارژ هست که هزینه های نگهداری و سرویس های دوره ای آن بایستی درش لحاظ بشه مستاجر هست

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,263
بعضی از دوستان فقط مزه ریختن بلدن
این رفیقمون به مشکل خوردن که اینجا مطرح کردن
به صورت کلی تمامی مشاعات ساختمان اعم از آیفون و کنتور ها و پمپ ها و مشعل که جزیی از ساختمان میباشد در مجتمع های آپارتمانی جزیی از ملک میباشد و هرگونه هزینه ای از جهت تعویض و خریداری آنها بر عهده مالک هست
یک هزینه شارژ هست که هزینه های نگهداری و سرویس های دوره ای آن بایستی درش لحاظ بشه مستاجر هست
من نظرمو توی صفحه اول گفتم..
بالاتر یه چیزی گفتم فقط خستگی جمع رفع شه،
به هر حال دلسوزی شما رو برای رفع مشکل استارتر محترم میدونم

OMiD.1080p

Registered User
لایک‌ها
240
فقط میدونم چیزی خراب بشه مالک باید هزیته های تعمیر رو بده
حالا با اینکه من متاسجرم ولی اینطوری هم نیست ... در اثر استفاده اگر خراب بشه و نیاز به تعمیر ... معلومه که باید مستاجر بده
مگر هزینه های سنگین .

light67

Registered User
لایک‌ها
282
حالا با اینکه من متاسجرم ولی اینطوری هم نیست ... در اثر استفاده اگر خراب بشه و نیاز به تعمیر ... معلومه که باید مستاجر بده
مگر هزینه های سنگین .
شاید هر روز خراب بشه شما باید تعمیر کنی خونه مالک رو ؟

hamid5566

Registered User
لایک‌ها
992
من که ن. دوستم. هرروزم که ن. ولی هفته ای یه بار تعمیرش میکرد.خونه مالک رو ن. زنشو. خراب شده بود. (این جریان کاملا واقعیه)

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
اگر مستاجر گولرآبی رو خشک روشن کنه بسوزه شمای مالک میای هزینه بدی؟ اگر موتورشو عوض کنه بگه سوخته بیا عوض کن خودش موتور سالم و ببره بفروشه چی؟ بریم همه پیچ هارو برچسب پلمپ بزنیم.

light67

Registered User
لایک‌ها
282
اگر مستاجر گولرآبی رو خشک روشن کنه بسوزه شمای مالک میای هزینه بدی؟ اگر موتورشو عوض کنه بگه سوخته بیا عوض کن خودش موتور سالم و ببره بفروشه چی؟ بریم همه پیچ هارو برچسب پلمپ بزنیم.
کدوم ادم عاقل خونه ای که نشسته وسیله رو عمدا خراب میکنه 😐

miladazn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
79
کدوم ادم عاقل خونه ای که نشسته وسیله رو عمدا خراب میکنه 😐
آدم عوضی و یا نوب به پستت نخورده پس . استفاده از امکانات دوتا روش درست داره n روش نادرست. از طرفی گفتم حتی به عمد هم میتونن خرج تراشی کنن که خودشون سود کنن

light67

Registered User
لایک‌ها
282
آدم عوضی و یا نوب به پستت نخورده پس . استفاده از امکانات دوتا روش درست داره n روش نادرست. از طرفی گفتم حتی به عمد هم میتونن خرج تراشی کنن که خودشون سود کنن
اخرش به ضرر مستاجر میشه باید سر سال تخلیه

بالا