برگزیده های پرشین تولز

چرا توپ کات بر می داره؟؟

faraz-hacker

Registered User
لایک‌ها
1
بحث راجبه سخت خوندن بود که یاد این کتاب اخترفیزیک ستاره ای افتادم که اگه بخونی هیچی نمی فهمی از بس که ترجمش بده.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
نظر Reza_A : ( البته با اجازه ی رضا جان من نظر ایشون رو در کنار نظر خودم می زارم )

در مورد کات برداشتن توپ :

سرعت مماسی بیشتر سطح توپ در سمت راست، باعث تغییر مومنتوم بیشتر ملکولهای هوا در این سمت میشه (بخاطر اصطکاک). این مساله باعث افزایش فشار استاتیک در این منطقه میشه. افزایش فشار استاتیکی در سمت راست توپ، باعث راندن آن بسمت چپ می شود. (البته در اینجا الزاما افزایش فشار استاتیکی بخاطر کاهش فشار دینامیکی نیست. بلکه بخاطر انرژیی است که گردش توپ به هوا تزریق می کند.)

نظر خودم :

با توجه به اینکه برای هر حرکت چرخشی و دایره ای نیاز به یک نیروی مرکزگرا داریم ؛ پس باید در حرکت توپ هم به دنبال یک نیروی مرکزگرا باشیم , و من نیروی مرکزگرا رو به صورت پایین توجیه می کنم

129fs2041236.jpg

به دلیل اینکه توپ حرکت انتقالی داره , یک نیرو در جهت مخالف حرکت انتقالی توپ وارد می کنه ولی چون ما با ضربه ی توی پایی که به توپ زدیم , یک حرکت چرخشی هم به توپ دادیم , این باعث می شه که المان های روی سطح توپ با نیروی هوا زاویه بسازن ,

بعد از تجزیه نیرو در جهت عکس و عمود بر حرکت المان ها , می بینیم که به المان یک نیروی مرکز گرا وارد می شه که این نیروی مرکز گرا وظیفه ی ایجاد حرکت دورانی توپ یا همون کات گرفتن توپ رو به عهده داره

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
خب رضا جان استفاده کردیم
34.gif

هر چند که هر دوتامون , سر حرفامون ایستادیم , کل زبرالحدید
22.gif
...

ولی باز هم این بحث باعث شد که دونسته هامون رو حلاجی کنیم
23.gif

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
بحث راجبه سخت خوندن بود که یاد این کتاب اخترفیزیک ستاره ای افتادم که اگه بخونی هیچی نمی فهمی از بس که ترجمش بده.

:blink: ما سه صحفه در مورد کات برداشتن توپ بحث کردیم و یک پست در مورد سخت بودن نوشته های rax گفتیم :D ...

بعد شما می گین که بحث راجب به سخت بودن بود ....:lol:

راستی خیلی وقت از شما خبری نبود :happy:

می بینم که هنوز دنبال نجوم هستین

هنوز هم می خواین که المپیاد نجوم شرکت کنین ;)

رشاهی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام

آقا سوال از این ساده تر!!

فکرم رو بد مشغول کرده بود (( موقع دبیرستان))

یعنی اگر با داخل پای راست شوت بزنید چرا توپ به سمت چپ منحرف میشه:lol:

کلا حرکتهای چرخشی کارهای عجیبی میکنند!!

آیا به اصطکاک با هوا ربط داره؟؟

سلام
دوست عزیز برای سوال شما یه پاسخ دارم
اما اینجا فرصت پاسخش نیست چون فضا کمه
همین قدر بدونین که نیروی اولیه وارده به دو نیرو تقسیم میشه
یک نیرو باعث حرکت وضعی در توپ میشه
ونیروی دیگه باعث حرکت انتقالی در توپ میشه
چون ضربه وارده از خارج به سمت مرکز توپ هست مدت زمانی طول میکشه تا این دو نیرو دقیقا در مرکز ثقل توپ بر هم منطبق بشن
تا این لحظه که مدتی طول میکشه توپ حرکت کمانشی پیدا میکنه
پس از منطبق شدن دو نیرو بر هم دیگه توپ به صورت مستقیم به حرکت خودش ادامه میده
فرض تو اینجا اینه که اصطکاک هوا ، باد ، جاذبه ، جنس توپ ثابت و بی تاثیر هستش و تغییر نمیکنه
اینایی که براتون نوشتم حاصل یه تحقیق من هستش که باهاش امسال جشنواره خوارزمی شرکت کردم
موفق باشین

بالا