برگزیده های پرشین تولز

چرا توپ کات بر می داره؟؟

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
سلام

آقا سوال از این ساده تر!!

فکرم رو بد مشغول کرده بود (( موقع دبیرستان))

یعنی اگر با داخل پای راست شوت بزنید چرا توپ به سمت چپ منحرف میشه:lol:

کلا حرکتهای چرخشی کارهای عجیبی میکنند!!

آیا به اصطکاک با هوا ربط داره؟؟

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
سوال جالبیه. چون هرچی فکر می کنم میبینم که باید بسمت راست منحرف بشه.
1655.gif

چون وقتی با داخل پای راست شوت کنی، از نمای بالا توپ با سرعت زیاد در جهت پادساعتگرد می چرخه. از اونجاکه فشار هوا و درنتیجه چگالی اون در قسمت جلوی توپ بیشتره و از اونجاکه این قسمت توپ هوا رو بهسمت چپ می رونه، خود توپ باید بسمت راست حرکت کنه.

البته اگر خود این محور دوران هم به آرومی بچرخه، ممکنه جهت چرخش توپ از نمای بالا، بعد از طی مسافتی عوض بشه و ساعتگرد بشه. در نتیجه توپ پس از طی مسافتی بسمت چپ خواهد رفت.
big_smileb.gif

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
من هم قسمت اول رو مثل شما فکر کرده بودم!!(( بی نتیجه بود))

ولی دومش رو نفهمیدم !!(( دیگه یک مقدار یا دو مقدار مسافت نداره دیگه))

نگاه !! کلا چرخش ( البت برخی ) باعثه تغییر مرکز ثغل میشه !!!!

مثلا یک فرفره چوبی (( یادش سبز )) با چرخیدن نمی افته به علت اینه که مرکز ثغلش پایین اومده!!!

یه کلا دیگه بگم !!

کلا حرکت چرخشی باعت تعادل بیشتر هم میشه !!

چرا ؟ به خاطره حرکت دورانی یعنی همون اینرسی چرخشی نمیزاره جسم منحرف بشه!

مثله حرکت گلوله فشنگ !! (علت وجود خان تفنگ هم همینه) تا گلوله مسیر مستقیم بره !!

ولی نمیدونم قضضیه توپ چرا برعکسه هم باعث انحراف میشه اون هم بر عکس اصطکاک با هوا!!!

(( اینجا خوب حرکت چرخشی و مسیر عمود بر هم هستند ))

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
یک چیز دیگه

کسی میدونه حرکت وضعی سیاره ها به چه ترتیبه ؟؟ نسبت به حرکت چرخشی

یعنی اگر حرکتش ساعتگرد به دور ستاره باشه حرکت خودش هم ساعت گرده

(( تازه اینجا اصطکاک هم نداریم ))

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
البته اون پایین اومدن مرکز ثقل فرفره رو موافق نیستم.
برای تشریح منظورم این شکلو کشیدم. فرض کن که با ضربه به توپ، یه سرعت چرخش اولیه به توپ بدیم. حرکت توپ رو به دوتا حرکت می شکنیم:
حرکت اول، حرکت حول محور OA هست که با سرعت زیاد انجام میشه. از طرفی محور OA هم با سرعت کمتری دوران می کنه که در اثر اون به زاویه آلفا افزوده میشه. (شاید دقیقتر بود اگر مرکز مختصات رو روی مرکز توپ میزاشتم. ولی برای اینکه شکل واضحتر باشه اینکارو نکردم).حالا اگه زاویه آلفا به 180 درجه برسه، نیروی اصطکاک با هوا در جهت عکس به توپ اعمال میشه.(نسبت به وقتیکه آلفا برابر با صفر بوده).

این توضیح رو هم بدم که در حالت کلی دستگاه مختصات XOY هم می تونه حول OY بچرخه که برای توضیح منظورم نیاز نبود به این حرکت اشاره کنم.

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
سلام باز من نگرفتم !! خوب شبه دیگه :blush: !! اگه oa به ox هم برسه اصطکاک اونطوری که شما بگی نمیشه!!!

شما این یکی رو در نظر بگیر

یه چیزی مثل بوم رنگ یا (( بشقاب پرنده )) (باید بگم یاده این هم بخیر یه زمان پارک ملت بازی میکردیم) :D :(

پرت کردی !! دیدی چطوری بر میگرده (( این که دیگه تغییر محور نمیده))

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
سلام باز من نگرفتم !! خوب شبه دیگه :blush: !! اگه oa به ox هم برسه اصطکاک اونطوری که شما بگی نمیشه!!!

شما این یکی رو در نظر بگیر

یه چیزی مثل بوم رنگ یا (( بشقاب پرنده )) (باید بگم یاده این هم بخیر یه زمان پارک ملت بازی میکردیم) :D :(

پرت کردی !! دیدی چطوری بر میگرده (( این که دیگه تغییر محور نمیده))

قربونت OX چیه؟ گفتم آلفا بشه 180 درجه. یعنی 90 درجه بعد از OX .

حالا بومرنگو فعلا بیخیال شو!

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام

آقا سوال از این ساده تر!!

فکرم رو بد مشغول کرده بود (( موقع دبیرستان))

یعنی اگر با داخل پای راست شوت بزنید چرا توپ به سمت چپ منحرف میشه:lol:

کلا حرکتهای چرخشی کارهای عجیبی میکنند!!

آیا به اصطکاک با هوا ربط داره؟؟

دقیقا به اصطحکاک ربط داره

به شکل زیر نگاه کن

ببینین , به دلیل اینکه توپ حرکت انتقالی داره , یک نیرو در جهت مخالف حرکت انتقالی توپ وارد می کنه ولی چون ما با ضربه ی توی پایی که به توپ زدیم , یک حرکت چرخشی هم به توپ دادیم , این باعث می شه که المان های روی سطح توپ با نیروی هوا زاویه بسازن ,

بعد از تجزیه نیرو در جهت عکس و عمود بر حرکت المان ها , می بینیم که به المان یک نیروی مرکز گرا وارد می شه که این نیروی مرکز گرا وظیفه ی ایجاد حرکت دورانی توپ یا همون کات گرفتن توپ رو به عهده داره

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
البته اون پایین اومدن مرکز ثقل فرفره رو موافق نیستم.
برای تشریح منظورم این شکلو کشیدم. فرض کن که با ضربه به توپ، یه سرعت چرخش اولیه به توپ بدیم. حرکت توپ رو به دوتا حرکت می شکنیم:
حرکت اول، حرکت حول محور OA هست که با سرعت زیاد انجام میشه. از طرفی محور OA هم با سرعت کمتری دوران می کنه که در اثر اون به زاویه آلفا افزوده میشه. (شاید دقیقتر بود اگر مرکز مختصات رو روی مرکز توپ میزاشتم. ولی برای اینکه شکل واضحتر باشه اینکارو نکردم).حالا اگه زاویه آلفا به 180 درجه برسه، نیروی اصطکاک با هوا در جهت عکس به توپ اعمال میشه.(نسبت به وقتیکه آلفا برابر با صفر بوده).

این توضیح رو هم بدم که در حالت کلی دستگاه مختصات XOY هم می تونه حول OY بچرخه که برای توضیح منظورم نیاز نبود به این حرکت اشاره کنم.

حرف شما هم کاملا درسته ولی شما فقط حرکت چرخشی توپ رو در نظر گرفتی و حرکت انتقالی رو ...

در ضمن نیروی اصطکاک هم باعث ایجاد چرخش در جهت چرخش توپ می شه و هم در جهت عکس آن چرخش ایجاد می کنه :cool:

در جهت عکس همونی است که شما گفتین ولی در جهت خود چرخش توپ چی ؟

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
یک چیز دیگه

کسی میدونه حرکت وضعی سیاره ها به چه ترتیبه ؟؟ نسبت به حرکت چرخشی

یعنی اگر حرکتش ساعتگرد به دور ستاره باشه حرکت خودش هم ساعت گرده

(( تازه اینجا اصطکاک هم نداریم ))

آره اونجا هم هر دو حرکت ساعتگرد دارن

می دونی چرا ؟

اونجا اصطکاک نیست ولی آیا نیروی مرکز گرا هم نیست ؟

در اصل اونجا نیروی گرانشی بین سیارات و ستاره ها این وظیفه رو به عهده داره

مثل زمین و خورشید

حالا چرا سیاره به دور خودش می چرخه , جواب این سؤال همون جواب سؤالی هست که از reza پرسیدم

حالا جواب :

به این دلیل است که زمین یک نقطه ی مادی نیست بلکه یک حجم است

اثر نیروی گرانشی بر روی مرکز جرم , حرکت دورانی حول مرکز نیرو ایجاد می کنه ولی این نیرو بر روی ذرات جسم دارای حجم هم نیروی وارد می کنه که این باعث ایجاد گشتاور در ذرات جسم می شه در نتیجه ذرات جسم حول محور مرکز جرم خود می چرخد

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
حرف شما هم کاملا درسته ولی شما فقط حرکت چرخشی توپ رو در نظر گرفتی و حرکت انتقالی رو ...

در ضمن نیروی اصطکاک هم باعث ایجاد چرخش در جهت چرخش توپ می شه و هم در جهت عکس آن چرخش ایجاد می کنه :cool:

در جهت عکس همونی است که شما گفتین ولی در جهت خود چرخش توپ چی ؟

درست نگرفتم چی گفتید.
42lywkw.gif

چی در جهت چرخش توپ حرکت می کنه؟ چی در جهت عکس جهت چرخش توپ حرکت می کنه؟ (هوا؟ نیرو؟ توپ؟) و چرا؟

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
سلام هیوسان جان!!!

کات گرفتن یعنی اگر از ناظر بالا پاد ساعت گرده برآیند نیرو هایشان به سمت چپ بشه!!!(( در مرکز ))

اینجا یک اصطکاک مقاوم دارم در حرکت مستقیم (( که شما سمت چپ را فراموش کردید . اگر آنطرف را هم در نظر بگیرید مانند یک گشتاور همدیگر را خنثی میکنند))

(( در ضمن نیروی اصطکاک برعکسه سایشه نه در جهتش!!!!!!)))

و یک اصطکاک چرخشی که مماس بر سطح توپه و مانع چرخیدن ! و نمیتونه باعث تغییر حرکت بشه!!

پ.ن فک کنم حالا فهمیدم چی شد!! شما هم نظرتون رو بگید تا من هم بعد بگم !!!

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
درست نگرفتم چی گفتید.
42lywkw.gif

چی در جهت چرخش توپ حرکت می کنه؟ چی در جهت عکس جهت چرخش توپ حرکت می کنه؟ (هوا؟ نیرو؟ توپ؟) و چرا؟

خود توپ دیگه

شما اون تجزیه ی نیرو رو تو شکل بالا که من گذاشتم قبول دارین دیگه ؟ :cool: ,

خیلی ساده است , دلیل چرخش توپ ( یا همون کات گرفتن ) باید یک نیرو مرکزی باشه که اینجا نیروی مقاومت هوا هست

نیروی مقاومت هوا هم باعث چرخش توپ حول محور مرکز نیرو می شه که همون کات گرفتن توپ هست و هم باعث چرخش توپ حول محور خودش می شه با توجه به شکل بالا در جهت پادساعتگرد

ولی از طرفی چون هوا تمام حجم توپ رو در بر گرفته با چرخش توپ حول محور خودش مخالفت هم می کند , این همونی است که شما بهش اشاره کردین , اون چیزی که من در بالا بهش اشاره کردم مخصوص تاثیر همه ی نیرو های مرکزگرا بر روی جسم است که هم باعث حرکت دورانی حول محور مرکز نیرو می شود و هم باعثه حرکت چرخشی حول مرکز جرم جسم

ولی تو این مسئله چون نیروی مقاومت هوا هم نیروی مرکزگزا هست و هم نیروی مقاوم , یه کمی تحلیل مسئله رو مشکل کرده ;)

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
سلام هیوسان جان!!!

سلام :happy:
آی دی من خواشان خونده می شه
( در آینده یه توضیح کوچیکی در مورد آی دیم تو امضام می زارم که تو خوندنش مشکل پیش نیاد ;) )

اینجا یک اصطکاک مقاوم دارم در حرکت مستقیم (( که شما سمت چپ را فراموش کردید . اگر آنطرف را هم در نظر بگیرید مانند یک گشتاور همدیگر را خنثی میکنند))

کاملا درسته , ولی نکته اینجاست که مقاومت هوا با سرعت , یا در سرعت های بالا , با مجذور سرعت جسم متناسب است , سرعت جسم در حرکت رو به جلو قابل مقایسه با سرعت جسم در حرکت رو به چپ نیست

توپ ممکنه که در یک زمان مشخص 100 متر به طرف جلو بره و در همون زمان 2 یا 3 متر ( البته اعداد ذهنی هست ) به طرف چپ حرکت کند , خب می بینیم که در حرکت رو به چپ سرعتی نداره که می شه از تاثیر مقاومت هوا صرفنظر کرد.

(( در ضمن نیروی اصطکاک برعکسه سایشه نه در جهتش!!!!!!)))

درسته ولی این فقط برای حرکت چرخشی جسم حول محور خودش درست است ولی شما باید مقاومت هوا رو در اثر حرکت انتقالی رو هم در نظر بگیرین

شما دارین اینطوری فرض می کنین که توپ فقط داره دور خودش می چرخه در صورتی که به سمت جلو هم حرکت می کنه و باید این تاثیر رو هم وارد کنین

و یک اصطکاک چرخشی که مماس بر سطح توپه و مانع چرخیدن ! و نمیتونه باعث تغییر حرکت بشه!!
این همونی هست که reza می گه

حرکت توپ به سمت جلو هست که باعث حر کت چرخشی می شه

ولی چرخش جسم چه کمکی می کنه ؟

کارش اینه که باعث می شه نیروی مقاومت هوا با جهت حرکت المان روی سطح جسم زاویه بسازه و نیروی مرکز گرا رو برای حرکت کات دار تامین بکنه

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
این معقولانه ترین استدلال از نظر منه!!

چون اصطکاک بعلت فشار هوای جلوی توپ بیشتره نیروی عکس العملش هم بیشتر

و پشت توپ چون به حالت خلا است کمتر!!

حالا اگه کل توپ رو 2 گشتاور از جلو تا مرکز و از مرکز تا پشت بگیریم

چون تکیه گاه ثابت نیست برایندش به مرکز به سمت چپ میشه!!

attachment.php

فایل های ضمیمه

• toop.JPG
    toop.JPG
    6.3 KB · نمایش ها: 99

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
این معقولانه ترین استدلال از نظر منه!!

چون اصطکاک بعلت فشار هوای جلوی توپ بیشتره نیروی عکس العملش هم بیشتر

و پشت توپ چون به حالت خلا است کمتر!!

حالا اگه کل توپ رو 2 گشتاور از جلو تا مرکز و از مرکز تا پشت بگیریم

چون تکیه گاه ثابت نیست برایندش به مرکز به سمت چپ میشه!!

attachment.php

فکر نمی کنی جهت نیروی اصطکاک وارد بر توپو برعکس کشیدی؟

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
بله بله! من عکسشو کشیدم!! (یعنی این رو میشه عمل گرفت !عکس العملش به توپ هم اندازه و برعکسشه!!!)

( چون پینت رو الان نکشیدم!!)

برای درک بهترش میشه یک توپ الاستیک(( مثل همین توپهای موسوم به شیطونک )) رو با چرخش به زمین زد !!

جالبش اینه که موقع برگشت عکس چرخش اولی حرکت میکنه!!(( امید وارم منظورم رو رسونده باشم)))

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
بله بله! من عکسشو کشیدم!! (یعنی این رو میشه عمل گرفت !عکس العملش به توپ هم اندازه و برعکسشه!!!)

( چون پینت رو الان نکشیدم!!)

برای درک بهترش میشه یک توپ الاستیک(( مثل همین توپهای موسوم به شیطونک )) رو با چرخش به زمین زد !!

جالبش اینه که موقع برگشت عکس چرخش اولی حرکت میکنه!!(( امید وارم منظورم رو رسونده باشم)))

اگر جهت عکس اینی باشه که کشیدی، توپ میره سمت راست.

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,346
اگر جهت عکس اینی باشه که کشیدی، توپ میره سمت راست.

2 مدل کات داریم..:

1.کات پینگ پنگی یا چرخشی که توضیحشو دوستان دادن..ولی ربطی به فوتبال نداره انچنان..مگه هنگام زده ضربه ولی بخاطر اینکه جهت تغییر نیرو عمود میشه بر راستای نیروی وزنش...

2.کات اصلی که مهارت بازیکن رو میطلبه..با 2 ضربه غیر همزمان بوجود میاد..همیتونه با عامل چرخش هم هم زمان بشه..

این دو عامل توضیح میده که چرا مثلا یکی میاد با داخل پای راست کات بده بسمت چپ ولی بعد از چند ثانیه توپ میره به سمت راست..( اول منحرف میشه به چپ و بعد به راست)

توضیحش..کات داخل رو با چرخش سعی کرده بده ولی بخاطر 2 نیروی بودن ضربه توپ نیرو جهش به سمت راست رو داره...چرخش مثه سرعت توپ در اثر اصطکاک کاهش پیدا میکنه و همون ان نیروی منفی بسمت راست که از اول تا اخر تقریبا ثابته غلبه میکنه و توپ منحرف میشه..

توضیحات تکمیلی:
http://forum.persiantools.com/t20236.html

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
نه دیگه

تو گشتاور بر عکس میشه!!!

مثلا اگه یه چوب یا دسته بیل :D رو یک طرفش رو پایین بدی طرف دیگه بالا میره!!!

بالا