برگزیده های پرشین تولز

تاپيك جامع رفع مشكلات هارد ديسك

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
دوستان سلام
یه هارد اکسترنال وسترن 1 ترابایت پاسپورت دارم. دیشب اومدم وصلش کردم دیدم دیتکت که نمیشه هیچ. تق تق صدا میده.
کلا انگار هدش رفته.

راستش در جایی که هستم تعمیرات و تعویض هد نیست. داده های داخل هارد هم فیلم های خانوادگی و شخصی هست که هم مال خودمه. هم مال دوستان و فامیل . برای همین جرأت نمیکنم بدمش بیرون

میخواستم خودم هدش رو عوض کنم. یه سری ویدیوی اموزشی هم گرفتم. خیلی پیچیده نبود اما یه سری ابزار داشتند که بدون اونها کار خیلی خطری و سخت میشه. مثل هد پارک یا هدکامب (2 تا تیکه پلاستیک بود که برای جد کردن هد اول توی هد کار میذاشتن)
یا چکش اهنربایی که باهاش مگنت بالای هارد رو میکند.

میخواستم ببینم اولا اینکه این لوازم رو از کجا میشه تهیه کرد ؟ سایتی هست بفروشه اینها رو ؟
دوما اینکه از بین دوستان تاحالا کسی این کار رو کرده ؟ بیاد ما رو راهنمایی کنه و از تجربیاتش برای ما بگه؟

سوما اینکه هد جایگزین رو از کجا میشه تهیه کرد ؟ من یه هارد وسترن دیگه هم از یه لپتاپ که مشکل بدسکتور داشت دارم. اون پاسپورتی نبوده. میخوام ببینم هد اینها به هم میخوره ؟؟!؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
سپاس از همه

Last edited:

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
راستش من از روی کنجکاوی هارد رو باز کردم و نگاه کردم ببینم چرا اینطوریه. متوجه شدم هدش میره و برمیگرده و نمیره روی صفحات

یه فیلم ازش گرفتم و در اپارات اپلود کردم. کسی از دوستان با دیدن فیلم میتونه بگه علت مشکل چیه ؟

ممنون از همه

لینک ویدیو

EhsanCPU

Registered User
لایک‌ها
199
راستش من از روی کنجکاوی هارد رو باز کردم و نگاه کردم ببینم چرا اینطوریه. متوجه شدم هدش میره و برمیگرده و نمیره روی صفحات
یه فیلم ازش گرفتم و در اپارات اپلود کردم. کسی از دوستان با دیدن فیلم میتونه بگه علت مشکل چیه ؟
ممنون از همه
لینک ویدیو
سلام دوست عزیز
هارد باید حتما داخل کلین روم باز بشه
اشتباه بزرگی انجام دادید که هارد را بیرون کلین روم باز کردید
ببینید داخل هوا پر از گرد و غبار های ریز و میکروسکوپی هست که این گرد و غبار ها وقتی سیلندر هارد باز بشه سریع وارد سیلندر میشن و بین هد و پلتر هارد قرار میگرن و باعث آسیب دیدن سطح پلتر و هد هارد میشن
در عکس زیر فاصله هد هارد تا سطح پلتر نشون داده شده که کنارش اثر انگشت و خاکستر سیگار و گرد و غبار و یک تار مو را نشون داده ببینید در مقایسه با این موارد چقدر این فاصله کم هست برای همین موضوع هارد باید حتما داخل کلین روم باز بشه
head.JPG
البته باز هم ممکنه بشه هارد باز شده را ریکاوری کرد ولی درصد موفقیت ریکاوری ممکنه پائین بیاد
به نظر من باید هارد را برای یکی از مراکز معتبر و تخصصی بازیابی اطلاعات هارد میفرستادین تا براتون ریکاوری کنن
البته به این نکته هم باید اشاره کنم که بازیابی اطلاعات هارد آسیب دیده متاسفانه هزینه بسیار بالایی داره

Last edited:

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
سلام.
راستش به دلیل اینکه هم وقتم کم بود هم اطلاعات داخلش فیلم خانوادگی و ... بود که خانواد به هیچ عنوان اجازه نمیداد بدمش بیرون نمیتونستم بفرستم جایی
هزینه اش هم شنیدم خیلی بالاست و اصلا صرفه نداره

برای همین به نظر میرسه باید بی خیالش بشم.

به نظر شما اینکه هدش میره و برمیگرده دلیلش چی میتونه باشه ؟!

EhsanCPU

Registered User
لایک‌ها
199
سلام.
به احتمال زیاد هد بر اثر افتادن هارد یا ضربه و تکان شدید و یا نوسان برق مشکل پیدا کرده و توانایی خواندن اطلاعات از روی سطح پلتر رو از دست داده
علت اصلیش همینه میاد روی سطح دیسک و چون نمیتونه اطلاعات را بخونه دوباره برمیگرده به حالت قبل و همینطور این اتفاق تکرار میشه ...
به احتمال زیاد با جراحی هارد و تعویض هد با هد سالم هارد مشابه میشه به اطلاعات دسترسی پیدا کرد
البته فقط و فقط در کلین روم و در یک مرکز معتبر و تخصصی بازیابی اطلاعات هارد

sobhan alami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
سلام دوستان ... میخواستم ببینم هارد اکسترنال در چه صورتی اطلاعاتشو از دست میده ؟

به غیر از ضربه خوردن ...

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
سلام دوستان ... میخواستم ببینم هارد اکسترنال در چه صورتی اطلاعاتشو از دست میده ؟

به غیر از ضربه خوردن ...
ضربه- رطوبت شدید - احتمال خرابی در اثر نوسان های ولتاژی هم وجود دارد . البته مورد سوم بیشتر باعث خرابی مبدل میشود تا خود هارد

ed2008

Registered User
لایک‌ها
436
سلام به همه دوستان
این ویندوز 10 هم مشکل ساز هست
دوستان من ویندوز 10 که نصب کردم هارد را سه قسمت کردم به شرح زیر
C = برای نصب ویندوز 10 و برنامه ها
D= برای دانلود و فیلم
F=متفرقه پی دی اف و مقاله ها دانشگاه

حالا مشکل ویندوز پیدا کرده مخصوصا وقتی با potplayer فیلم میبینی و فیلم را میزنی جلو ویندوز هنگ میکنه اول فکر کردم برنامه مشکل داره چند تا برنامه هم نصب کردم همین مشکل هنگی بود حتی رم را هم افزایش دادم برای خود هارد رم مجازی فایده نداشت حالا میخواهم دوباره ویندوز را نصب کنم اما یک بار من ویندوز که نصب کردم موقع نصب من فقط مثلا پارتیشن C , F را فرمت کردم که داده های پارتیشن D را در ویندوز جدید داشته باشم که دیدم بعد نصب ویندوز اصلا ویندوز D را شناسایی نمیکند و باید فرمت کنم تا D را بشناسد خلاصه دادها همگی پرید
حالا میخواهم ببینیم برای اینکه ویندوز نصب کنیم ویندوز 10 !!!!!! ایا قلقی خاصی داره که دادها روی D پاک نشوند و C , F را فرمت کنیم و ویندوز را روی C دوباره نصب کنیم؟

لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
سلام به همه دوستان
این ویندوز 10 هم مشکل ساز هست
دوستان من ویندوز 10 که نصب کردم هارد را سه قسمت کردم به شرح زیر
C = برای نصب ویندوز 10 و برنامه ها
D= برای دانلود و فیلم
F=متفرقه پی دی اف و مقاله ها دانشگاه

حالا مشکل ویندوز پیدا کرده مخصوصا وقتی با potplayer فیلم میبینی و فیلم را میزنی جلو ویندوز هنگ میکنه اول فکر کردم برنامه مشکل داره چند تا برنامه هم نصب کردم همین مشکل هنگی بود حتی رم را هم افزایش دادم برای خود هارد رم مجازی فایده نداشت حالا میخواهم دوباره ویندوز را نصب کنم اما یک بار من ویندوز که نصب کردم موقع نصب من فقط مثلا پارتیشن C , F را فرمت کردم که داده های پارتیشن D را در ویندوز جدید داشته باشم که دیدم بعد نصب ویندوز اصلا ویندوز D را شناسایی نمیکند و باید فرمت کنم تا D را بشناسد خلاصه دادها همگی پرید
حالا میخواهم ببینیم برای اینکه ویندوز نصب کنیم ویندوز 10 !!!!!! ایا قلقی خاصی داره که دادها روی D پاک نشوند و C , F را فرمت کنیم و ویندوز را روی C دوباره نصب کنیم؟

لطفا راهنمایی کنید
با تشکر
ممکنه درایور کارت گرافیک برای ویندوز ۱۰ نیست و قدیمی شده باشه، درایور جدید رو میتونی از لینک زیر دانلود کنی:

https://www.techpowerup.com/downloads/Drivers

Last edited:

ed2008

Registered User
لایک‌ها
436
ممکنه درایور کارت گرافیک برای ویندوز ۱۰ نیست و قدیمی شده باشه، درایور جدید رو میتونی از لینک زیر دانلود کنی:

https://www.techpowerup.com/downloads/Drivers

سلام چک کردم کارت گرافیک نصب و آپدیت هست ممنون برای راهنمایی
باید ویندوز را عوض کنم بدون اینکه فایلها درایو D پاک بشه البته اگر قلق در ویندوز 10 وجود داشته باشد که داده پاک نشوند یا بعد نصب ویندوز هارد بشناسد

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
سلام چک کردم کارت گرافیک نصب و آپدیت هست ممنون برای راهنمایی
باید ویندوز را عوض کنم بدون اینکه فایلها درایو D پاک بشه البته اگر قلق در ویندوز 10 وجود داشته باشد که داده پاک نشوند یا بعد نصب ویندوز هارد بشناسد
ممکنه کارت گرافیکتون قدیمی شده و این نسخه ویندوز ۱۰ که نصب کرید رو ساپورت نمیکنه که اگر آپدیت های قدیمی تر ویندوز ۱۰ رو نصب کنید ممکنه مشکل حل بشه، در مورد درایو D، ویندوز قبلی رو دوباره نصب کنید و محتویات درایو رو به هارد اکسترنال منتقل کنید و بعد دوباره ویندوز ۱۰ رو نصب کنید و بعد از فرمت کردن پارتیشنها، اطلاعات رو به هارد داخل کامپیوتر انتقال بدید.

ed2008

Registered User
لایک‌ها
436
ممکنه کارت گرافیکتون قدیمی شده و این نسخه ویندوز ۱۰ که نصب کرید رو ساپورت نمیکنه که اگر آپدیت های قدیمی تر ویندوز ۱۰ رو نصب کنید ممکنه مشکل حل بشه، در مورد درایو D، ویندوز قبلی رو دوباره نصب کنید و محتویات درایو رو به هارد اکسترنال منتقل کنید و بعد دوباره ویندوز ۱۰ رو نصب کنید و بعد از فرمت کردن پارتیشنها، اطلاعات رو به هارد داخل کامپیوتر انتقال بدید.

مهندس جان ممنون از راهنمایی شاید مال نسخه ویندوز باشه این سری حتما نسخه دیگخ میگیرم چون من الان از شرکت خوبی ویندوز تهیه کردم JB team
www.jb-team.com
اگر شرکت خوب یا جایی سراغ داری ارجنال دانلود کنیم اطلاع دهید
اما در مورد انتقال به هارد اکسترنال باید 700 هزارتومان پول بدم که هارد جدید بخرم بصرفه نیست :general406: بحرحال دنبال راه درست برای نصب دوباره میگردم فکر کنم دوستان هم اینده به مشکل من بخورند
البته هنوز امتحان نکردم اما میدونم موقع نصب ویندوز 7 یا حتی 10 همان اول 400 تا 500 مگابایت قبل از نصب خودش یک پارتیشن جدا میسازه فکر کنم اگر ان را پاک کنیم بعد نصب پارتیشنهایی که فرمت نکردیم و داده روش دارد را نشناسد هنوز امتحان نکردم ببینم این فرضیه درست هست یا نه:general406:

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
البته هنوز امتحان نکردم اما میدونم موقع نصب ویندوز 7 یا حتی 10 همان اول 400 تا 500 مگابایت قبل از نصب خودش یک پارتیشن جدا میسازه فکر کنم اگر ان را پاک کنیم بعد نصب پارتیشنهایی که فرمت نکردیم و داده روش دارد را نشناسد هنوز امتحان نکردم ببینم این فرضیه درست هست یا نه:general406:
اگه اون پارتیشن رو پاک کنید حتما بعد نصب ویندوز مشکل پیدا می کنید، هیچ وقت اون پارتیشن رو نباید پاک کنید.

ed2008

Registered User
لایک‌ها
436
اگه اون پارتیشن رو پاک کنید حتما بعد نصب ویندوز مشکل پیدا می کنید، هیچ وقت اون پارتیشن رو نباید پاک کنید.

سلام
دوستان مشکل سر اصل همان پارتیشن تقریبا 500 مگابایتی بود نباید پاک بشود اگر پاک بشود دیگر درایورها قابل تشخیص نیستند من فقط C را فرمت کردم و ویندوز را دوباره نصب کردم بدون از دست دادن اطلاعات روی درایورهای دیگه

ممنون از دوستان بخاطر راهنمایی و امیدوارم این تجربه به کار دوستان هم در آیند بیاید

behrooz3229

Registered User
لایک‌ها
1,270
سلام.
راستش به دلیل اینکه هم وقتم کم بود هم اطلاعات داخلش فیلم خانوادگی و ... بود که خانواد به هیچ عنوان اجازه نمیداد بدمش بیرون نمیتونستم بفرستم جایی
هزینه اش هم شنیدم خیلی بالاست و اصلا صرفه نداره

برای همین به نظر میرسه باید بی خیالش بشم.

salam
میدونید هزینش چقدر میشه ؟

ali_toxicer

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام بنده از طریق برنامه minitool partition wizard یک پارتیشن را پاک و دوباره ساختم ولی بعد از اعمال تغیرات کل پارتیشن ها به یک نوار مشکی رنگ به نام bad disk تبدیل شد و همه پارتیشن ها رفتند ینی چی چرا این اتفاق افتاد تورو خدا اگه کسی میتونه کمک کنه اطلاعات بسیار برای من مهم بود در حال حاضز از طریق گزینهpartition recovery wizard در همان برنامه در حال ریکاوری هستم ولی بسیار زمان گیر هست هر ساعت شاید یک در صد میره
در ضمن توضیح اینکه دلیلی که با این برنامه خواستم پارتیشن فرمت کنم به دلیل اینکه میخواستم روی این پارتیشن ویندوز نصب کنم ولی setup ویندوز هنگامی که درایو را میخواستم فرمت کنم بعد از مدت طولانی ارور میداد و این کار رو انجام نمیداد فک کردم مشکل از ستاپ ویندوز هست خواستم از طزیق این برنامه مشکلو حل کنم که حالمو گرفت کسی راه کاری داشته باشه ممنونم ازش

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
با عرض سلام بنده از طریق برنامه minitool partition wizard یک پارتیشن را پاک و دوباره ساختم ولی بعد از اعمال تغیرات کل پارتیشن ها به یک نوار مشکی رنگ به نام bad disk تبدیل شد و همه پارتیشن ها رفتند ینی چی چرا این اتفاق افتاد تورو خدا اگه کسی میتونه کمک کنه اطلاعات بسیار برای من مهم بود در حال حاضز از طریق گزینهpartition recovery wizard در همان برنامه در حال ریکاوری هستم ولی بسیار زمان گیر هست هر ساعت شاید یک در صد میره
در ضمن توضیح اینکه دلیلی که با این برنامه خواستم پارتیشن فرمت کنم به دلیل اینکه میخواستم روی این پارتیشن ویندوز نصب کنم ولی setup ویندوز هنگامی که درایو را میخواستم فرمت کنم بعد از مدت طولانی ارور میداد و این کار رو انجام نمیداد فک کردم مشکل از ستاپ ویندوز هست خواستم از طزیق این برنامه مشکلو حل کنم که حالمو گرفت کسی راه کاری داشته باشه ممنونم ازش
تو setup ویندوز بجای فرمت پارتیشن رو delete کنید و بعد فرمت کنید.

saadi1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
قبلا ویندوز سون نصب کردم به دلیل ایرادی که داشت مجددا ویندوز جدید نصب کردم چون شک داشتم کدامیک از درایو های هارد دیسک حاوی اطلاعات است در هنگام نصب ویندوز فرمت نکردم الان که سیستم لود شده دوتا از پارتیشن های هارد حاوی فایل ویندوز است
سوال:
  • چطور میشه مطمئن شد که کدام پارتیشن ویندوز اصلی است؟
  • درایوی که احتمال میدم ویندوز اصلی نیست از طریق ویندوز(داخل مای کامپیوتر و منیجر) فرمت نمیشه
باید چکارکرد تا بشه فرمت کرد؟

msh2008

Registered User
لایک‌ها
319
سلام
قبلا ویندوز سون نصب کردم به دلیل ایرادی که داشت مجددا ویندوز جدید نصب کردم چون شک داشتم کدامیک از درایو های هارد دیسک حاوی اطلاعات است در هنگام نصب ویندوز فرمت نکردم الان که سیستم لود شده دوتا از پارتیشن های هارد حاوی فایل ویندوز است
سوال:
  • چطور میشه مطمئن شد که کدام پارتیشن ویندوز اصلی است؟
  • درایوی که احتمال میدم ویندوز اصلی نیست از طریق ویندوز(داخل مای کامپیوتر و منیجر) فرمت نمیشه
باید چکارکرد تا بشه فرمت کرد؟
روی هر درایو راست کلیک کنید، در قسمت properties مقدار حافظه هر درایو معلوم میشه و با توجه به used space هر درایو میتونید بفهمید تو کدوم ویندوزه نصب شده

بالا