برگزیده های پرشین تولز

بزرگنربن دایره المعارف هنرهای رزمی به زبان فارسی

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
سلام
در اثر ضربه نبوده
راستش من دونده دو استقامت هستم مشکل صافی کف پا هم دارم
آیا بخاطر دو نیست؟

اگه دونده هستید خودتون استادین بهتر میدونین.
این سوالات رو باید براشون جواب داشته باشید:
روی چه سطحی میدوید؟
آیا اضافه وزن هم دارید؟
آیا از کفش مناسب استفاده می کنید؟
آیا درست میدوید؟
اگه مشکل صافی کف پا دارید،‌صد در صد عامل خیلی مهمی میتونه براتون باشه و حتما و قطعا توصیه میکنم از یه کفش حرفه ای استفاده کنید. اوس

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
همین سوالاتی که پرسیدم. برام جالب بود که شما که سیستم ابداع کردید، از چه سابقه ای برخوردارید. شما آزرده نشید. اوس
چاره ای نیست
از 9 سالگی با تکواندو پومسه شروع کردم تو شهرستان سرخس ( از این خلا هستم که از بچگی میگه باید بری از همه یاد بگیری حالا هر کجا که باشه)
زرد رو که گرفتم پدرم گفت تکواندو به درد نمی خوره منو برد پیش دوستش که شوتوکان کار می کرد
پدرم خودش زمانی که من به دنیا اومدم استاد کاراته بود، بعد من دیگه باشگاه نرفت
بعد مدتی ممنوع شدم ( دیگه حق نداری کاراته کار کنی ) این حریص ترم کرد ( اون موقع 12 سالم بود )
بعد اون کاراته شیتوریو ، گونگ فو آزاد مسابقاتی ( این جوری نام می بردند!) کونگ فوی چینی ، لیتوی ، وینگ چون ، نین جوتسو ، کاراته گوجوریو ، بوکس کثیف
پانکریشن و یه خورده شمشیر زنی رو کار کردم هنرهای آیکیدو ، هاپکیدو ، جیت کن دو ، کیک بوکسینگ رو مطالعه کردم
با آدم های از خود مطمئن زیادی هم مبارزه کردم کسایی که با وزن بیشتر ادعای تاماشی واری داشتن
یا این که استاد مبارزه هستن و آخر سر حرفی برای گفتن نداشتن اولین استاد رزمی و نظامی من پدرم بود
یه مدت هم پیش پدرم دوره آمریکایی گذروندم ، نه تو پادگان ، وسط بیابون دهنمون آسفالت می کرد
حتی یه شب به خاطر سرپیچی از سرهنگ ( پدرم ) تا نیمه های شب تو بیابون تنها بودم ( اون موقع 13 سالم بود )
تنبیه جالبی داشت مگه نه می بردت وسط گرگها ولت می کرد میومد:general407:
این همه 18 سال گذشته است
این هنر از تمام تجربیات خودم و تمام استاد هایی که برخورد داشتم ، تجربه هاشون
چه از طریق فیس بوک ، کتاب و تمام چیزایی که میشه از استاد های حال حاظر گیر آورد
دکتر یو سیستم جنگی ابداع کرده و ادعایی زیادی می کنه
اما سیستم من سیستم دفاعی است ، کتابم رو که چاپ نکرد حکومت ایران
اما سیستمای روسیه و کراوماگای اسرائیل برای کسب تجربیات من و تکمیل سیستمهای خودشون اعلام آمادگی کردن
ایمیل ها ی زیادی زدم و جواب های جالبی شنیدم
کراوماگای اسراییل گفته نمی تونه پول نقد پرداخت کنه اما اگر برم اونجا هر امکاناتی بخوام در اختیارم می زاره
سیستمای روسیه هم دعوت کرده برم تورنتو تا با این دو تا مربیای شاخشون یه صحبت بکنم
پر حرفی شد بازم معذرت می خوام ( آریگاتو ) برای این که من رو اینجا تحمل می کنید:D
امیدوارم به زودی شما دوستان خوب رو ببینم

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
درد پاشنه پا
به چند صورت اتفاق می افتد
بد دویدن ، یعنی به هنگام دویدن با پاشنه پات میای پایین
درست نبودن ، به این صورت که هنگام هر استارت دوباره تمام پات رو رو زمین فشار میدی و سعی می کنی از تمام پات برای دویدن استفاده کنی
گرم نکردن ، این رو دیگه همه می دونن به خصوص شما
کش آمدن تاندون و آسیب به تاندون و استخوان پاشنه پا ، حرکات کششی کم انجام میدی
این ها مواردی هست که من در مورد اون قسمت به خصوص می دونم
حرکات کششی بیشتر انجام بده ، خودتو گرم کن و بعد دو یکهو سرد نکن
موقع هر استارت با سینه پا نیرو وارد کن و برای هر تماس استارتی سینه پا به زمین تماس پیدا کنه
اینجوری وقتی سینه رو جلو میدی دیگه تو نیستی که میری بدنت مثل گلوله خودش به جلو حرکت می کنه
تو کاراته و هنرهای رزمی میگن بیشترین بهره وری با کمترین نیرو
در ضمن سعی کن برای پاهات از وزنه استفاده کنی تا عضلات پا قوی بشه
من 6 سال پیش تو خدمت از بالای برجک افتادم پایین ، افسر شیفت شب بودم و به خاطر یه نگهبان احمق که خوابیده بود
تو فاصله 200 متری از مرز و 500 متری از پاسگاه پاکستان به دلیل عصبانیت بیش از حد یادم رفت
از برجک و نردبون بالا اومدم ، با پاشنه پای چپ به زمین خوردم ، درد این قسمت و ترک خوردگیش رو با تغذیه
و استفاده از کشش و وزنه و تمرینات ذن برطرف کردم
الان با پای چپم هم سریعترین ضربات رو میزنم و هم مثل دوران دبیرستان بهترین دونده آماتور حال حاضر هستم
بیشتر به بدنت اهمیت بده

Last edited:

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
سلام
حالتون چطوره امیدوارم همیشه پر از حرکت و تکنیک باشید
حسابی کولاک کردین همرزمای عزیز
در خدمتیم ... از حالا به بعد

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
اگه دونده هستید خودتون استادین بهتر میدونین.
این سوالات رو باید براشون جواب داشته باشید:
روی چه سطحی میدوید؟
آیا اضافه وزن هم دارید؟
آیا از کفش مناسب استفاده می کنید؟
آیا درست میدوید؟
اگه مشکل صافی کف پا دارید،‌صد در صد عامل خیلی مهمی میتونه براتون باشه و حتما و قطعا توصیه میکنم از یه کفش حرفه ای استفاده کنید. اوس
بله صافی کف پا مشکل سازه

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,559
سلام
حالتون چطوره امیدوارم همیشه پر از حرکت و تکنیک باشید
حسابی کولاک کردین همرزمای عزیز
در خدمتیم ... از حالا به بعد
استاد گرامی کم سر میزنید به تاپیک خودتون
ما رواز آموزش هاتون بهره مند کنین

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
استاد گرامی کم سر میزنید به تاپیک خودتون
ما رواز آموزش هاتون بهره مند کنین
سلام
ممنون از لطف شما
به دلیل فوت مادرم به خاطر سرطان مدتی گوشه گیر شدم. امیدوارم به حال خودم برگردم.البته امیدوارم.
به امید خدا سوالی بوددر خدمتم

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,559
سلام
ممنون از لطف شما
به دلیل فوت مادرم به خاطر سرطان مدتی گوشه گیر شدم. امیدوارم به حال خودم برگردم.البته امیدوارم.
روحش در تور رحمت الهی باد
من نمیدونستم
دوستان رو در جریان میذاشتین

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
دفاع شخصی به معنای واقعی یعنی
جلوگیری از آسیب به خود بدون آسیب به حریف
باید بتونی از وسط جهنم یک گل بهاری بچینی
البته هر جایی این چیزا رو نباید رعایت کنی
اگر میبینی خانواده ، دوست ، دوست دوخترت یا به قول خودتون عشقتون
پاش تو مسئله هست ، پس واسه خاطر همون هم شده بهترین سیستم رو یاد بگیرید
کاری کنید اگر رفت هم باز بگه هیچ کس اون نمی شد
این یعنی خلق پیروزی در بدترین شکست ها

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,684
سلام
ممنون از لطف شما
خدا بیامرزه تشون
:general507:

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
نگاهی به پنج **** برتر آموزشی در جهان

احمد الجعفري، پژوهشگر و استاد دانشگاه در رشته مدیریت و سیاست‌گذاری آموزشی

پنج کشور در جهان وجود دارند که رتبه نخست را در زمینه آموزش ابتدایی، دارا هستند، و رتبه‌بندی این کشورها بر اساس ضریب همبستگی پیرسون
در خصوص آموزش، مهارت‌های شناختی و پیشرفت تحصیلی جهانی صورت گرفته است، که به نوبه خود، برتری کشورها را بر اساس چندین آزمون بین المللی تعیین کرد، از جمله:

– آزمون بین المللی پیشرفت سواد خواندن و نوشتن (پرلز)
– سنجش روند بین المللی آموزش ریاضیات و علوم (تیمز)
– برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان (پیزا)

رتبه‌بندی ده کشور برتر بدین ترتیب است: كره جنوبي رتبه نخست، ژاپن در رتبه دوم، پس از آن سنگاپور در رتبه سوم، هنگ‌كنگ در رتبه چهارم، اما فنلاند پس از آنکه در سال های گذشته در صدر قرار داشت، در مرتبه پنجم قرار گرفت، بریتانیا رتبه ششم را به خود اختصاص داد، و پس از آن کانادا در رتبه هفتم جای دارد، بعد از آن هلند در رتبه هشتم، ایرلند در رتبه نهم، و لهستان در رتبه دهم قرار دارد.

بر حسب نتایج فوق الذکر ملاحظه می‌کنیم که چهار کشور از شرق آسیا در صدر این رده‌بندی قرار دارند و چهار رتبه نخست آن را به خود اختصاص داده‌اند. و پژوهشگران بر این باورند که دلیل پیشرفت کشورهای شرق آسیا ناشی از هماهنگ بودن وضوح اهداف و **** آموزشی می‌باشد و همچنین آزمون‌هایی که توانایی دانش‌آموزان در درک و کاربرد برنامه درسی را به روشنی می‌سنجند.

در اینجا از روح ****‌های آموزشی کشورهایی که به پنج رتبه نخست رده‌بندی دست یافته‌اند، مطلّع خواهیم شد؛ و سپس از تجربیات، برنامه‌ها و ایده‌های آموزشی آنها استفاده می‌کنیم تا از روح تخطی‌گری و عقب‌ماندگی و جهلی که ما را از عرصه تمدن و پیشرفت دور می‌کند، رهایی یابیم.

کره جنوبی

وقتی ژاپنی‌ها کره جنوبی را ترک کردند، میزان بی‌سوادی در این کشور 78 درصد بود، زیرا آموزش و پرورش محدود به ژاپنی‌ها بود، و تنها عده اندکی از کره‌ای‌ها مجاز به تحصیل بودند و معلمان کره‌ای در مدارس کره جنوبی حضور نداشتند. و پس از خروج ژاپن، کره جنوبی طی چند دهه کوشید تا یک **** آموزشی نوین و مدرن را بنیان نهد که اکنون به عنوان قدرتمندترین **** آموزشی جهان از آن یاد می‌شود. سخت‌گیری و قاطعیت ویژگی بارز **** آموزشی کره جنوبی است. و میزان ساعاتی که دانش آموزان کره‌ای برای یک سال تحصیلی در مدارس سپری می کنند 1020 ساعت می‌باشد که میانگین آن 14 ساعت در روز و برای پنج روز در هفته است، که این بالاترین نسبت در جهان است. همچنین دانش آموزان کره‌ای نسبت به همسالان خود در سایر کشورها، 22 دقیقه کمتر می‌خوابند. **** آموزشی کره جنوبی در قالب 6.3.3 عمل می‌کند و از نظر ساختار کلی، شباهت فراوانی با **** آموزشی عراق دارد، اما در زمینه روش‌ها و اقدامات با آن تفاوت دارد. و بیشترین مواردی که **** آموزشی کره بر آنها تمرکز دارد عبارتند از: ریاضیات، علوم، و زبان انگلیسی. و با وجود اینکه آموزش و پرورش در کره جنوبی رایگان است، اما والدین، 25 درصد از کل درآمد خود را برای تدریس خصوصی فرزندان خود هزینه می‌کنند. و به تبع آن هم، دانش آموزانی که انتظارات والدین خود را برآورده نسازند، به شدت تنبیه می‌شوند، و عدم دستیابی دانش‌آموز به یک رشته دانشگاهی، در حکم خیانت به خانواده تلقی می‌شود. لذا فشار سنگین و احساس نومیدی به دانش‌آموزان کره‌ای دست می‌د‌هد، و منجر به خودکشی می‌شود.‌

ژاپن

ژاپنی‌ها در سال 1868، علیه حکومت خود قیام کردند، زیرا آن را در آن برهه زمانی فاسد می‌دانستند. سپس دولت جدید پس از آن به اعزام هیئت‌هایی به چند کشور، از جمله: انگلیس، آلمان، فرانسه و امریکا پرداخت تا از ایده‌های آموزشی آنها مطلع شوند. و بدین ترتیب یک **** آموزشی ژاپنی بر اساس ادغام ایده‌های این کشورها با فرهنگ ژاپن ایجاد شد. و ژاپن توانست تا آغاز جنگ جهانی دوم، از ثمره این **** آموزشی بهره ببرد. پس از جنگ، ژاپن اصلاحات آموزشی متعددی را آغاز کرد که توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی ژاپن را تقویت کرد و ارتقا داد. **** آموزشی ژاپن از سیستم 6.3.3 پیروی می‌کند و بر روشی آموزشی متمرکز است که به کار تیمی و حل مسئله متکی است و نه آموزش مستقیم، و دانش آموزان برنامه های درسی مربوط به ریاضیات، علوم، و اخلاق را با درجه‌ای موازی برنامه‌های درسی اخلاق و علوم دانشگاهی فرامی‌گیرند؛ که تاثیر مثبتی بر رفتار افراد جامعه داشته است. و وجهه مدرسه به عملکرد آکادمیک و نوع تعامل آن بستگی دارد، به عنوان مثال، اگر دانش‌آموزی قانون را نقض کند، معلم راهنما و کادر آموزشی مدرسه موظفند که رسما از مقامات عذرخواهی کنند.

برخی تحلیلگران آمریکایی معتقدند که پیاده کردن **** آموزشی ژاپن در آمریکا، نسلی قوی را زیر نظر یک موسسه آموزشی قوی به وجود خواهد آورد، و از مشکلاتی که مدارس آمریکا از آنها رنج می‌برند، جلوگیری می‌کند.

سنگاپور

سنگاپور، داستان موفقیت فوق العاده‌ای به‌شمار می‌رود، بطوریکه توانست در کمتر از 50 سال، از جزیره‌ای فقیر و فاقد درآمد و با آمار بالای بی‌سوادی، تبدیل به کشوری بشود که در ردیف کشورهای توسعه یافته و پیشرفته قرار بگیرد. سنگاپور در دوران استعمار و پس از آن هم از وضعیت ستیز و اختلاف بین اقلیت‌های قومی و دیگر اقشار جامعه رنج می برد. و پس از استقلال و جدایی از مالزی در سال 1965، نخست وزیر سنگاپور (لی کوان یو) متوجه شد که آموزش و پرورش تنها راهی است که از طریق آن می‌توان بر مشکلات جامعه سنگاپور غلبه کرد. و عملا به ایجاد یک **** آموزشی شایسته‌سالار پرداخت و این **** هم مدل مورد نیاز محقق شدن سیاست‌های اقتصادی مالزی را تشکیل داد که امروزه به آن دست یافت. ویژگی بارز سیستم آموزشی سنگاپور، وجود معلمان، مدیران با کفایت و مجرب و رهبران توانمند با توانایی ایجاد چشم‌اندازهای بلندمدت متمایز می‌شود.

سنگاپور دارای نظامی آموزشی است که از سیستم 6.2.2 پیروی می‌کند و برنامه‌های درسی‌اش به‌خوبی تدوین شده‌اند و معیارهای آن با روش‌های نوین یادگیری، و روش‌های سنجش و ارزیابی همسویی دارند. سیستم حکومتی سنگاپور دستخوش بسیاری از جنبش‌های اصلاحی شد، که بارزترین آنها در سال 1997 و زمانی بود که که دولت دست به یک اقدام اصلاح‌طلبانه زد که با عنوان (مدل متمرکز بر توانایی سنگاپور) شناخته شد، که هدف آن تاسیس مدارس جدیدی بود که (مدارس تفکر) نام داشت.

این مدل بر چهار محور متمرکز شده است، که عبارتند از: استفاده از معلمان مجرب، مستقل بودن مدارس، لغو سیستم بازرسی، تقسیم‌بندی مدارس به چهار گروه. سنگاپور در سال 2006، چهارمین اقدام اصلاح‌طلبانه را تحت **** جدیدی با عنوان «آموزش کمتر، یادگیری بیشتر» عملی ساخت. و به لطف این دو سیستم آموزشی، سنگاپور توانست در آزمون‌های بین المللی به موفقیتی چشمگیر برسد و رتبه‌ای در سطح بالا در میان کشورها به خود اختصاص دهد.

هنگ‌کنگ

هنگ کنگ تا سال 1997 مستعمره‌ای انگلیسی بود و یک **** آموزشی بریتانیایی داشت، اما پس از خروج استعمارگران در سال 2000، مقامات، اقدام به تغییر **** آموزشی و تبدیل شدن به یک **** آموزشی جدید کردند که از سیستم 6.3.3 پیروی می‌کند، و مقامات متوجه شدند که آموزش و پرورش، دروازه‌ای برای آینده است، لذا به‌جای روش‌های تلقین و حفظ مطالب درسی، بر یادگیری تمرکز کردند. مقامات توجه ویژه‌ای نسبت به قشر معلمین معطوف داشتندکه این امر آنان را تشویق کرد تا تمام تلاش خود را برای امر تعلیم و تربیت به‌کار ببرند و در نتیجه باعث شد که آوازه معلمان بالا برود به‌پای شهرت سوپراستارها برسد تا جاییکه می‌بینی عکس‌های معلمان را به نشانه تقدیر از آنها در خیابان‌ها نصب کرده‌اند.

فنلاند

فنلاند در طول دهه‌ها به دلیل منابع محدود، بحران‌های زیادی را متحمل شد، لذا دولت فنلاند از دهه هفتاد برای اصلاح اقتصاد کشور وارد عمل شد، اما بحران‌های اقتصادی در دهه نود قرن گذشته میلادی و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شدت گرفت، و میانگین بیکاری به 20 درصد افزایش یافت که بالاترین نرخ بیکاری در کشور است، دولت فنلاند متوجه شد که اصلی‌ترین عامل رشد اقتصادی، آموزش و پرورش می‌باشد، در نتیجه، دولت استراتژی‌هایی را به‌کار بست که از 40 سال پیش، کمک قابل توجهی به پیشرفت آموزش و پرورش کرده است، از جمله: آموزش و توانمندسازی معلمان در دانشگاه‌های فنلاند، شرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد، اعطای استقلال کاری به معلمان، از جمله حق انتخاب برنامه درسی با مشارکت دانش آموزان، تدوین برنامه جامع ملی برای اصلاحات، انجام اقدامات متعددی در خصوص ساختار مدارس و تبدیل آنها به برنامه‌های آموزشی به‌منظور ایجاد انگیزه در دانش آموزان جهت استفاده از مهارت های تفکر، حل مشکلات و کار گروهی. اکثر مردم فنلاند در سال 2000 و هنگامی که متوجه شدند فرزندانشان به رتبه‌های برتری در آزمون‌های بین المللی دست یافته‌اند، شوکه شدند و گفتند که این امر “اتفاقی بوده است”، اما در سال های بعد یقین حاصل کردند که این پیشرفت، بازتاب توسعه آموزش در فنلاند بوده است، و به لطف پیشرفت آموزش و پرورش، اقتصاد هم به تبع آن پیشرفت چشمگیری داشته و فنلاند به یک کشور اقتصاد رقابتی جهانی تبدیل شد.

‌ پس از اطلاع از تجربیات پنج کشور اول در آموزش و پرورش، متوجه شدیم که این کشورها از مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فراوانی رنج می‌بردند، اما از طریق ایجاد سیستم‌های آموزشی قوی که به رشد اقتصادی و اجتماعی این کشورها کمک کرد، توانستند دوباره روی پای خود بایستند، و این امر باعث شد تا در ردیف کشورهای پیشرفته قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که این مقاله، فراخوانی برای پیاده کردن تجربیات آموزشی و توسعه این کشورها به صورت کلمه به کلمه در ایران نیست، زیرا در آن‌صورت یک نظریه‌پردازی بیهوده و خطایی فکری و راهبردی خواهد بود، بلکه دعوتی است برای بررسی این تجربیات، به منظور ایجاد انگیزه برای پرسش، و جلب توجه برای به حرکت درآوردن چرخ اصلاحات در آموزش و پرورش ایران. از یک سو با پیاده کردن آنچه که با میراث فرهنگی و اخلاقی و ارزشی و تمدنی تناسب دارد.

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی
بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی کدام است؟
توانایی دفاع از خود در برابر حملات، انگیزه بسیاری از افراد برای یادگیری ورزش های رزمی است و اینکه بدانید بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی کدام است میتواند کمک زیادی در انتخاب ورزش مورد علاقه تان به شما کند.
در این مقاله سعی شده است که برترین ورزش های رزمی برای دفاع شخصی معرفی شده و نقاط قوت هر کدام از آنها معرفی شود:

کیک بوکسینگ/موای تای

KickboxingBanner.jpg

ورزش های رزمی زیادی با الهام از کیک بوکسینگ ایجاد شده اند که معروف ترین آنها موای تای است.

قدرت کیک بوکسینگ برای دفاع شخصی، بخاطر طرز استفاده از ضربات مشت، زانو، و آرنج در آن است که بسیار سریع و سنگین و گیج کننده بوده و به راحتی از دفاع حریف عبور میکنند.

تکنیک های موای تای بصورت نسل به نسل منتقل شده و تقویت شده اند و تنها بهترین و قوی ترین تکنیک ها باقی مانده اند. این فنون طوری طراحی شده اند که هر کدام از قسمت های بدن شما را تبدیل به یک سلاح خطرناک و کشنده می کنند.

در صورتی که شما در ورزش کیک بوکسینگ/موای تای تبحر داشته باشید و یک نفر از نزدیک با سلاح گرم یا سرد به شما حمله کند، شما میدانید که باید چکار کنید: یک ضربه لگد محکم به چانه از پائین که باعث شکسته شدن آرواره میشود، یا حرکت سریع به کنار و گرفتن دست حمله کننده و یک ضربه سر مستقیم به بینی وی، حرکاتی هستند که شما در کیک بوکسینگ خیلی آنها را تمرین کرده و در آن تبحر به دست آورده اید.

کیک بوکسینگ کارهای حرفه ای، تمرینی به اسم “کی رزمی” دارند، که تقویت فیزیکی تمام بخش های مهم بدن با استفاده از صدمه زدن پیاپی به آن بخش است. این تمرین بطور مثال برای استخوان ساق بطوری در طی چند سال انجام می شود که این استخوان به کرات آسیب دیده و ترمیم و تقویت میشود، بطوری که بسیار محکم شده و در اثر ضربات دردی انتقال نمیدهد.

کاراته
karate.jpg

در کاراته، تمرکز خاصی روی رد کردن حمله وجود دارد. در مبارزات خیابانی، بیشتر حملات با دست یا چاقو بصورت مستقیم به سمت شما انجام می شود و نه بصورت یک حرکت منحنی از اطراف.
بنابراین، یک گام به کنار، یک ضربه به دست فرد مهاجم، و سپس ضربه به پهلو یا شکم یا پشت وی، او را کاملاً تحت کنترل شما در میاورد.

کاراته ورزشی است که هم افراد بزرگسال و هم کودکان میتوانند آن را فراگرفته و از آن بهره ببرند، برای اینکه در آن کنترل ضربه وجود دارد و برخلاف سبک های خشن غربی که صرفاً برای صدمه زدن به حریف ایجاد شده اند، هدف اصلی آن دفاع شخصی است.
کاراته از سبک های مختلفی تشکیل شده است که بطور مثال سبک گوجوریو، یکی از قوی ترین سبک های تمام ورزش های رزمی برای دفاع شخصی محسوب می شود.

آیکیدو
Aikido.jpg

آیکیدو یک هنر رزمی جالب است که بخاطر نوع حرکات خود براحتی قابل تشخیص و شناسایی است.
در آیکیدو ضربات کمی وجود دارد و بیشتر تمرکز آن روی این مسئله است که زمانی که یک نفر حمله میکند، همیشه بخشی از دفاع وی ضعیف خواهد شد.
و آیکیدو از این ضعف دفاعی حریف بر علیه وی استفاده میکند.
در آیکیدو شما در برابر حملات مقاومت نمیکنید، بله از نیروی حرکت فرد مهاجم بر علیه وی استفاده خواهید کرد.
استیون سیگال یکی از شناخته شده ترین آیکیدوکاها در دنیای غرب است.
قدرت آیکیدو در قفل مفصل است و در صورتی که از حرکات این ورزش رزمی به خوبی استفاده کنید، توانایی بسیار زیادی در بی حرکت ساختن و دفع تهدید فرد مهاجم بدست خواهید آورد.

وینگ چون
wing-chun.jpg

وینگ چون هنری است نسبتاً معاصر (احتمالاً حدود قرن 17 میلادی پایه ریزی شد) و همان ورزش رزمی است که ییپ من به بروس لی آموزش داد، ولی بروس لی از آنجا که آن را خیلی آرام و رسمی برای دفاع شخصی تشخیص داد، به دنبال ارتقاء آن برآمد.
البته این نظر بروس لی، مربوط به استفاده از وینگ چون در برابر اساتید بزرگ هنرهای رزمی همانند وانگ جک من بود که یک دوئل خیلی معروف با وی داشت.
به همین خاطر بروس لی نسخه خودش از وینگ چون را ابداع کرد که توانست بوسیله آن وانگ را ظرف 3 دقیقه شکست بدهد.
خاطر شنان کنم که مبارزه بروس و جکمن هنوز در هاله ای از ابهام هست
اطلاعاتی از این مبارزه کسب کردم که در ستون خودم می گذارم ، فقط همین رو بگم که بروس در اون مبارزه شکست سختی خورد
به دلیل این که جکمن از تکنیک هایی که باعث ابداع وینگ چون شد استفاده کرد مثل دستهای مانتیس که باعث شد گردن بروس برای 40 ثانیه در دستان جکمن گیر بیفته
و بروس برای رهایی از این اتفاق دست به خشونت شدیدی زد که باعث زخمی شدن جکمن شد
اما در کل بروس شانس زیادی آورد که فقط دچار درد گردن و مچ دست شد ، این رو هم بدونید که جکمن در اون مبارزه از پاهاش استفاده نکرد
در حالی که دو ماه قبل طی یک مبارزه در معبدی در چین با یک ضربه پا یک استاد تای چی رو زمین گیر کرده بود اما بروس از تمام توانایی خودش استفاده کرد
بعد از این ماجرا بروس اویامای پیر رو دید و تنها چیزی که شنید این بود ( تو اصلا نمیدونی سرعت یعنی چی ) داستان این رو هم تو قسمت خودم شرح می دهم.
این پیروزی بروس بخاطر استفاده از خشونت زیاد و مشت های مخصوص وینگ چون که نیروی کم ولی سرعت بسیار زیادی دارند و به مرکز سینه فرد وارد می شوند بدست آمد.
توانایی وینگ چون برای دفاع شخصی به این دلیل است که دفاع و حمله در آن در یک حرکت انجام می شود و فنون حمله و دفاع در این ورزش رزمی از هم جدا نیستند.
علاوه بر این،
وینگ چون ورزشی است که بخاطر سرعت بالای ضربات در آن، برای افراد کوتاه قد بسیار مناسب است و هر چقدر فاصله دو مبارز در آن کمتر باشد، بهتر می توان فنون وینگ چون را اجرا کرد.

جوجیتسو
این جامع ترین سبک در این لیست است. بسیاری از سبک های محبوب ورزش های رزمی از جمله جودو، آیکیدو و جوجیتسوی برزیلی در واقع با الهام از جوجیتسو ایجاد شده اند.
در این ورزش که یک ورزش رزمی کاملاً ترکیبی است، تمام عناصر قفل مفصل، گلاویزی، ضربه ای، استفاده از نقاط حساس، گاز گرفتن، … استفاده می شود.

شما با پائین آوردن مرکز ثقل حریف، او را بلند کرده و به زمین می زنید. این یک روش ساده و موثر است. یا در صورتی که حمله با سلاح انجام شود، شما دستی که سلاح در آن است را قفل کرده و سپس با یک حرکت حریف را به زمین زده و دست وی را با کمترین نیرویی میشکنید.
جوجیتسو یک هنر رزمی باستانی است و تمرکز آن دفاع در برابر حملات با سلاح و بدون سلاح است.
خوبی ورزش رزمی جوجیتسو در این است که حرکات آن به نیروی زیادی برای اجرا نیاز نداشته و تمام افراد می توانند با یادگیری آن، بخوبی از خود در برابر حریف دفاع کنند.

کراو ماگا
krav-maga-main1.jpg

کراوماگا یک ورزش رزمی ترکیبی است که از فنون و ضربات کاراته، بوکس، کشتی غربی، مبارزه زمینی جوجیتسوی برزیلی، پرتاب ها و فنون گلاویزی جوجیتسو، و از همه مهم تر ترکیب دفاع و حمله الهام گرفته شده از وینگ چون ایجاد شده است.

در کراوماگا که یک ورزش بسیار
خشن محسوب میشود، تمرکز روی ضربه به نقاط حساس، چشم، گلو، کشاله ران، … است و به همین دلیل استفاده از آن تنها در شرایط ویژه که خطر جانی وجود دارد توصیه میشود. شما در این ورزش رزمی، فرد را خلع سلاح کرده و از همان سلاح در برابر خود وی استفاده میکنید.

راحتی کراو ماگا در این مسئله است که تمام گاردها و فرم ها را کنار گذاشته و فقط روی حرکات تمرکز می کند. به همین دلیل در ظرف چند ماه شما می توانید بطور حرفه ای حرکات آن را در مبارزات خیابایی برای دفاع از خود بکار بگیرید.

علاوه بر این، این ورزش رزمی به نیروی بدنی خاصی نیاز ندارد و کمابیش تمامی افراد می توانند فنون آن را برای دفاع از خود بکار بگیرند.

جیت کان دو
jeet-kune-do.jpg

بروس لی به دنبال ایجاد “سبک بدون سبک” بود که متناقض بنظر میرسد. ولی سعی کنید که مفهوم انطباق را در ذهن داشته باشید.
تأکید بروس لی روی این بود که بجای تفکر روی نتیجه مبارزه، فقط روی حمله و پاسخ خودتان تمرکز کنید. تمام فکرها را از ذهن خودتان خارج کنید زیرا سرعت‌تان را کاهش میدهد.

در جیت کان دو، از یک گارد که همان گارد شمشیرزنی غربی است استفاده میشود که در آن، شما همیشه روی انگشتان خودتان بالا و پائین پریده و پاهای خودتان را جابجا میکنید تا بتوانید از هر دوپا برای حمله استفاده کنید. حرکت پا در این ورزش بسیار اهمیت دارد، برای اینکه فاصله شما تا فرد حمله کننده را تعیین میکند.

عناصر وینگ چون همانند رد کردن ضربات دست و ضربات پا در این ورزش استفاده میشوند. هیچ ضربه پایی به بالاتر از کمر زده نمیشود برای اینکه کند بوده و دفاع شما در قسمت کشاله ران و پایی که روی زمین است را باز میکند.

سرعت ضربات در این ورزش بسیار بالا است و یک فرد متبحر می تواند در یک ثانیه چندین ضربه به حریف وارد کند.

بوکس غربی
boxing.jpg

داستان های زیادی در مورد افرادی که در خیابان قصد سرقت از یک فرد مسن داشته اند وجود دارد که مبارزه معمولاً با یک ضربه تمام شده است.
تمام چیزی که یک بوکسور نیاز دارد همان است، یک ضربه. مشت های یک بوکسور در واقع سلاح های مرگباری هستند.

دلیل این مسئله این است که یک بوکسور بطور متوسط فقط چهار سال یک تمرین را انجام می دهد: تمرین مشت زدن. آنها اجازه استفاده از پاهای خودشان را ندارند، بنابراین دست هایشان تمام چیزی است که در اختیارشان قرار دارد.

علاوه بر این، بوکسورها هرروز بدن خودشان را تمرین می دهند تا قدرت و استقامت ماهیچه های خودشان را افزایش بدهند.
درست است که ماهیچه های آنها به بزرگی ماهیچه های یک بدنساز نیست ولی از قدرت و استقامت بسیار بالایی برخوردار است.

بوکسورها بطور روزانه تمرینات جاخالی دادن و مشت زدن را انجام می دهند و به همین دلیل فرد بیخبری که در خیابان قصد حمله به آنها را داشته باشد، در واقع همانند یک کیسه بوکس در برابر تکنیک و سرعت آنها بی دفاع خواهد بود.

جوجیتسوی برزیلی
BJJ.jpg

این ورزش رزمی ترکیبی، از ترکیب پرتاب ها و ضربات جوجیتسو و مبارزه روی زمین ایجاد شده و تأکید آن روی استفاده از مفاصل و کنترل حریف و به پایان رساندن سریع مبارزه است.
هر چقدر حریف بزرگ تر باشد، راحت تر می توان او را به زمین زده و وادار به تسلیم کرد.

زمانی که حریف روی زمین می افتد، اولین کاری که جوجیتسوی برزیلی آموزش میدهد، این است که یکی از اعضای وی را گرفته و مفصل مرتبط به آن شکسته شود.

به همین دلیل است که جوجیتسوی برزیلی در مبارزات خیابانی بسیار مفید است و میتواند در کمتر از چند ثانیه، حریف از همه جا بیخبر را به زمین زده و امکان هر گونه حمله یا دفاعی را از وی سلب کنید.

روش مبارزاتی کیسی
keysi.jpg

در صورتی که شما فیلم های
بتمن نولان را دیده باشید، احتمالاً با سبک مبارزاتی که بتمن استفاده می کند آشنا هستند: این سبک رزمی، روش مبارزاتی کیسی نامیده می شود.

تأکید این ورزش رزمی، روی مبارزه در فاصله بسیار نزدیک است. در روش کیسی، تقریباً از هیچ گونه لگدی استفاده نمی شود و ضربات با هر سلاحی که در اختیار شما باشد انجام می شود: مشت، سر، زانو، و بویژه آرنج.

روش مبارزاتی کیسی فقط یک گارد دارد که براحتی قابل تشخیص است و مرد متفکر نامیده می شود.
در این گارد، دستها روی سر قرار می گیرد و آرنج ها بالا آورده می شود تا از سر و صورت دفاع کند.
این سبک برای استفاده حداکثری از ضربات سریع آرنج و ضربات چکشی مشت که از تمام قدرت بالاتنه در آن استفاده میشود ایجاد شده است.

روش مبارزاتی کیسی، یک سبک ترکیبی است و از عناصر گلاویزی جوجیتسو و آیکیدو، مبارزه زمینی جوجیتسوی برزیلی، ضربات نزدیک و دفاع قسمت مرکزی از وینگ چون، و دفاع در برابر مشت جیت کان دو بهره می گیرد.

در این سبک، بخاطر حرکات 360 درجه و استفاده از تمام اشیاء محیط بعنوان سلاح، شما یاد میگیرید که چطور بخوبی در برابر 5، 10 یا 20 نفر از خودتان دفاع کنید.

این مقاله به همه موارد نمی تواند بپردازد یکی از آنها ( بوکس کثیف ) است
مبدا این ورزش را فیلیپین دانسته اند که به ترتیب از آن انگلیسی ها شده و هنوز هم بوکسورهای آمریکایی و انگلیسی در آن رکورد دار هستند
هاپکیدو هانمینجوک : یکی از رشته های دفاع شخصی سلطنتی کره است همانند تکیون ، با این تفاوت که شما در این هنر یاد می گیرید در واقعیت همانند یک محافظ شخصی از خود و اشخاص محافظت کنید
ممنون از خواندن مقاله

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
سلام ققنوس عزیز
خوب هستین؟
خوشحالم که سر زدین به اینجا. زمانی اینجا با وجود دوستان فرزانه‌ای مثل شما خیلی پررونق بود...

سلام ابتین جان خوبی ؟
یه سوالی در مورد وینگ چون داشتم .
موقع زدن مشت های زنجیره ای اینجوری که من دیدم صورت شخص وینگ چون کار هیچ پوششی نداره انگار .
یعنی مثل بوکس و ورزشای مشابه نیست که موقع ضربه زدن کتف دست ضربه زننده سر و صورت رو پوشش میده
خواستم ببینم کلا وینگ چون به این شکله یا اون چیزی که من دیدم اشتباه وینگ چون کار میکرده ؟

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
سلام ابتین جان خوبی ؟
یه سوالی در مورد وینگ چون داشتم .
موقع زدن مشت های زنجیره ای اینجوری که من دیدم صورت شخص وینگ چون کار هیچ پوششی نداره انگار .
یعنی مثل بوکس و ورزشای مشابه نیست که موقع ضربه زدن کتف دست ضربه زننده سر و صورت رو پوشش میده
خواستم ببینم کلا وینگ چون به این شکله یا اون چیزی که من دیدم اشتباه وینگ چون کار میکرده ؟
اگر اجازه هست من جواب بدم به شما

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
دوستان عزیز سلام
سال نو مبارک
اگر اومدید مشهد به ما هم سر بزنید
چهاراه گاز ، طبرسی 55 و 57 ، باشگاه گلستان
روزهای زوج ساعت 7.30
بهترین متد برای بهترین ها

بالا