برگزیده های پرشین تولز

درباره الی

Ronan

Registered User
لایک‌ها
876
کلا تا وسطای فیلم خدا بود ... خیلی روون و باحال ... بعدش دیگه مورد پسن من نبود

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
باشه حتما میگم در سری بعدی بعدشم درست کنن

test84

Registered User
لایک‌ها
2
دیویدی این فیلم هم به صورت رسمی اومده تو بازار یا فقط VCDـش هستش؟

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
حضور "درباره الی" در رقابت گلدن گلوب

مهر: فیلم سینمایی "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی تنها نماینده سینمای ایران در میان 69 فیلم حاضر در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان جایزه گلدن گلوب است.

فیلیپ برگ رئیس انجمن رسانه‌های خارجی هالیوود اسامی 69 فیلم برگزیده را برای رقابت در رشته بهترین فیلم خارجی‌زبان شصت و هفتمین دوره مراسم اهدای جوایز معتبر گلدن گلوب اعلام کرد که نماینده سینمای ایران در اسکار هشتاد و دوم یکی از فیلم‌های برگزیده است.

رقابت 69 فیلم خارجی‌زبان برای دریافت جایزه گلدن گلوب در نوع خود یک رکورد برای این جوایز محسوب می‌شود که پس از اسکار معتبرترین جایزه در صنعت سینمای جهان است. اسامی پنج نامزد نهایی بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان روز 15 دسامبر و مراسم اهدای جوایز 17 ژانویه 2010 برگزار می‌شود.

در جوایز گلدن گلوب برخلاف مراسم اسکار منعی برای حضور چند فیلم از یک کشور وجود ندارد و به همین دلیل از کشورهای مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، هند و... بیش از یک نماینده برگزیده شده‌اند. از سینمایی آسیا کشور کره جنوبی با دو فیلم "مادر" و "تشنگی" برای گلدن گلوب رقابت می‌کند و ایران، ژاپن و چین هر کدام یک نماینده دارند.

"باریا"، "آجامی"، "لبنان"، "آغوش‌های گسسته"، "شهر زندگی و مرگ"، "رقصنده و دزد"، "بهشت غرب است"، "دختری با خالکوبی اژدها"، "من مادرم را کشتم"، "رود لندن"، "مکس مانوس"، "پلیس، صفت"، "راز چشم‌هایشان"، "سامسون و دلیله"، "وینچره"، "زمستان در زمان جنگ" و "روبان سفید" جدیترین رقبای "درباره الی" برای نامزدی جایزه گلدن گلوب هستند.

چهارمین فیلم فرهادی در مقام کارگردان داستان سفر سه روز چند خانواده به ویلایی در شمال ایران است که سفر آنها با ناپدید شدن یکی از اعضای گروه به ماجرایی وحشتناک تبدیل می‌شود. "درباره الی" در جشنواره فیلم برلین خرس نقره‌ای بهترین کارگردان را برد و در چند جشنواره و مراسم سینمایی دیگر درخشیده است.

Shayan_BHX

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
:blink:

من الان نمیفهمم تو چرا همش میخوای مقایسه کنی ؟! گلشیفته فراهانی تو سینمای ایران بازیگر بسیار خوبی هست. جایی که هدیه تهرانی رو داریم، جایی که همون مریلا زارعی رو داریم (یعنی میگی مریلا زارعی هم بازیگر خوبی نیست ؟! سربازهای جمعه رو دیدی ؟!)، باران کوثری رو داریم، ترانه علیدوستی رو داریم و ....

شایان جان سینمای ما هر چیزی که کم داشته باشه بازیگر خوب زیاد داره. تو وجه منفی قضیه رو نگاه میکنی. بله سوپراستار سینمای ایران الان گلزار هست، ولی رقیب گلزار کیه ؟ بهرام رادان. بهرام رادان هم بازیگر بدیه ؟!

من درباره "درباره الی" صحبت میکنم تو هی میزنی تو خط کل سینمای ایران !

اینهمه تو سینمای ایران بازیگر بزرگ و خوب هست. عزت ال... انتظامی - رضا کیانیان - علی نصیریان - اکبر عبدی و .... دهها مورد دیگه !

بعد اون چیزی که درباره شخصیت ها گفتی دقیقا ضد این فیلم هست ! الان اینجا کدوم شخصیت خیلی بد بود ؟ کدوم خیلی خوب بود ؟!

من بعضی وقتها فکر میکنم مثلا شما میشینی در طول یکسال یه فیلم ایرانی میبینی که محمدرضا گلزار آدم خوبه هست و حسام نواب صفوی آدم بده ! بعد بر پایه همون میای کل سینمای ایران رو زیر سوال میبری !!!

خیلی بی انصافی میکنی کلا !

:wacko:
من نمیدونم چرا نباید مقایسه کنیم ! :D وقتی میخوایم به یه فیلم اسکار بدیم باید با کاندیدای دیگش مقایسش کنیم دیگه درست نمیگم؟
همین مریلا زارعی چند تا مصاحبه ازش خوندی و همینطور رادان رو ؟ وقتی بازیگری اینقدر کوته فکره و خودش با کمال پررویی میاد میگه من بخاطر دستمزد کم فیلم فلان رو قبول نکردم .................... شما به امثال اینا میگی بازیگر؟
درباره ی الی بخشی از سینمای ایرانه
راستی یه سوال : درباره ی الی چه چیزی رو مطرح میکنه و برای حل اون مشکل چیکار میکنه؟
اتفاقا من از گلزار 2 تا فیلم بیشتر ندیدم یکی بوتیک بود فکر کنم یکی دیگشم مال طهمینه میلانی بود کودک درون و اینا ................ اسمش یادم نیست
همیشه هم میرم سراغ مثلا بهترین ها مثلا امسال کلا 20 رو دیدم با الی رو که حیف وقت که بزاری واسه اینا
ضمنا اگه بخوام از درباره ی الی ایراد بگیرم فکر کنم .......................
کلا حسام جان شما به قضیه تعصبی نگاه میکنی :دی و تا اونجایی که من شما رو شناختم شما هیچ وقت نظرت عوض نمیشه حتی اگه کل دنیا خلاف نظرت رو داشته باشن
در کل اگه همیشه بدون تعصب به فیلما نگاه کنیم نه تنها در این مورد در تمام موارد دیگه هم قضاوت بهتری خواهیم داشت

Last edited:

H-C

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
414
:wacko:
من نمیدونم چرا نباید مقایسه کنیم ! :D وقتی میخوایم به یه فیلم اسکار بدیم باید با کاندیدای دیگش مقایسش کنیم دیگه درست نمیگم؟
همین مریلا زارعی چند تا مصاحبه ازش خوندی و همینطور رادان رو ؟ وقتی بازیگری اینقدر کوته فکره و خودش با کمال پررویی میاد میگه من بخاطر دستمزد کم فیلم فلان رو قبول نکردم .................... شما به امثال اینا میگی بازیگر؟
درباره ی الی بخشی از سینمای ایرانه
راستی یه سوال : درباره ی الی چه چیزی رو مطرح میکنه و برای حل اون مشکل چیکار میکنه؟
اتفاقا من از گلزار 2 تا فیلم بیشتر ندیدم یکی بوتیک بود فکر کنم یکی دیگشم مال طهمینه میلانی بود کودک درون و اینا ................ اسمش یادم نیست
همیشه هم میرم سراغ مثلا بهترین ها مثلا امسال کلا 20 رو دیدم با الی رو که حیف وقت که بزاری واسه اینا
ضمنا اگه بخوام از درباره ی الی ایراد بگیرم فکر کنم .......................
کلا حسام جان شما به قضیه تعصبی نگاه میکنی :دی و تا اونجایی که من شما رو شناختم شما هیچ وقت نظرت عوض نمیشه حتی اگه کل دنیا خلاف نظرت رو داشته باشن
در کل اگه همیشه بدون تعصب به فیلما نگاه کنیم نه تنها در این مورد در تمام موارد دیگه هم قضاوت بهتری خواهیم داشت

الان کسی نگفت این فیلم باید اسکار بگیره ! ملاک خوب بودن فیلمها "اسکار"نیست ! فیلم خوب، خوب هست !

من قبلا هم گفتم، برای اسکار بهترین فیلم خارجی فقط "خوب بودن" ملاک نیست.

دوم اینکه خب بازیگر حرفه ای همین هست ! بر فرض مثال الان به فلان بازیگر توی هالیوود میگن آقای/خانم X شما بیا 5 میلیون دلار بگیر در فیلم بازی کن، در صورتی که همون بازیگر برای فیلم قبلی 15 میلیون دستمزد گرفته !

حالا یا بازی در فیلم رو قبول میکنه یا قبول نمیکنه ! این میشه ایراد گرفتن ؟!

دوم ! شما دقیقا 2 از بهترین فیلم های گلزار و سینمای ایران رو دیدی ! حالا بگیریم آتش بس رو خیلی ها هم دوست ندارن (من خیلی دوست دارم) ولی خدایی "بوتیک" فیلم بدی بود ؟!! :eek:

لول !

شما میای میگی کل یوم سینمای ایران درپیت هست !!! من میام میگم آقا نه ! کل یوم درپیت نیست ! سالی 5 تا فیلم خوب هم پیدا میشه اگر خوب نگاه کنیم !

بعد شما به من میگی :

؟!

الان دقیقا اینجا تعداد افرادی که میگن سینمای ایران و درباره الی کل یوم چرت هست چند نفره و تعداد افرادی که با شما موافق نیستند چند نفر ؟!

نزن این حرف رو برادر من ! :blink:

Last edited:

Yousef

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,952
شایان و حسام
با هم خوب باشید :دی

پ.ن: همش میخواستم نیام تو این بخش سینما نظر بدم، اما بالاخره یک پست زدم :دی

vahiddddd

Registered User
لایک‌ها
352
به نظر من فيلم بسيار خوبی بود،همه بسيار عالی تو نقش خودشون بازی کردن.
به نظر من يکی از نکته های اساسی فيلم نکوهش دروغ گفتن هست که آثار اون ممکنه هيچ وقت از بين نره
سپيده در مورد الی به بقيه دروغ گفت(يا حداقل حقيقت رو نگفت)و کسانی که در اون جمع بودن رو به اشتباه انداخت و داستان به تلخی به پايان رسيد.
البته تضمينی نيست که الی نيز در مورد خودش به سپيده همه چيز را راست گفته باشه
در واقع الی شخصی ناشناخته بود که در کل فيلم از سوی ديگران و همچمين از سوی بيننده های فيلم مورد قضاوت قرار گرفت.

در انتهای فيلم نيز سپيده در ادامه دروغ گويی های خودش آبروی الی رو پيش نامزدش ميبره .
الی ناشناخته امد و ناشناخته هم رفت،حتی در انتهای فيلم مشخص نشد که الی واقعاً مرده يا با پای پياده به تهران برگشته.

راستی نميدونم تو اين تاپيک مطرح شده يا نه ,موزيک تيتراژ اين فيلم از يک هنرمنده آلمانی به نام آندره باور هست که اين ترک در آلبوم اين هنرمند نيز به اسم song for eli هستش.

Yousef

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,952
دقیقا
نکته مهم فیلم دروغ گفتن بود.

در راستای پست بالایی اضافه میکنم
یک نسل هم سن و سال که همه تو این فیلم دروغ گفتن.
و حتی به بچه ها هم دروغ گفتن رو یاد دادن. اونجایی که گفتن فلانی داره میاد و هر چی از شما پرسید بگید ما نمیدونیم!
جالب ترین دروغ این فیلم جایی بود که همه تصمیم گرفتن با صداقت رفتار کنن و با نامزد الی روراست باشن اما در همین روراستی و صداقت هم باز دروغ گفتن!
یک نسل دروغ گو که به نسل های بعدی هم دروغ گفتن رو یاد میدادن ...

Shayan_BHX

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من قبلا هم گفتم، برای اسکار بهترین فیلم خارجی فقط "خوب بودن" ملاک نیست.
دوم اینکه خب بازیگر حرفه ای همین هست ! بر فرض مثال الان به فلان بازیگر توی هالیوود میگن آقای/خانم X شما بیا 5 میلیون دلار بگیر در فیلم بازی کن، در صورتی که همون بازیگر برای فیلم قبلی 15 میلیون دستمزد گرفته !
حالا یا بازی در فیلم رو قبول میکنه یا قبول نمیکنه ! این میشه ایراد گرفتن ؟!

دوم ! شما دقیقا 2 از بهترین فیلم های گلزار و سینمای ایران رو دیدی ! حالا بگیریم آتش بس رو خیلی ها هم دوست ندارن (من خیلی دوست دارم) ولی خدایی "بوتیک" فیلم بدی بود ؟!! :eek:
لول !

شما میای میگی کل یوم سینمای ایران درپیت هست !!! من میام میگم آقا نه ! کل یوم درپیت نیست ! سالی 5 تا فیلم خوب هم پیدا میشه اگر خوب نگاه کنیم !

الان دقیقا اینجا تعداد افرادی که میگن سینمای ایران و درباره الی کل یوم چرت هست چند نفره و تعداد افرادی که با شما موافق نیستند چند نفر ؟!

نزن این حرف رو برادر من ! :blink:
ملاک خوب بودن فیلم ایرانی نبودن اونه :D
پیشنهاد میکنم زندگی بعضی از بازیگران رو مرور کنی
یه نگاه به کارنامه ی دنیروی کبیر بنداز تا بفهمید ملاک بازیگر حرفه ای بازیه حرفه ای هست نه دستمزد بالا
بازیگر حرفه ای به کسی میگن که چک سفید امضا میزارن جلوش ولی چک رو رد میکنه (مارلون براندو) اینایی که شما داری میگی همون مانکن های احمق سینمان نه بازیگران

سینمایی که بهترین فیلماش ایناست رو باید نابود کرد
اینکه اصلا دلیل نمیشه کل دنیا میگن دنیرو جز بازیگران برتره تاریخه ولی شما میگی من قبولش ندارم

و اما چرت و پرتی به نام درباره ی الی
اولا این فیلم برتر سال ایران فیلمبرداریش در سطح افتضاح هست
فیلمنامه کلا تعطیله! اصلا موضوع نداره کل موضوع فیلم درباره ی دختریه که غرق میشه و یه سری ابهامات الکی بوجود میاد که اصلا مسخرس
بازیگران فیلم در بهترین نگاه متوسطن و اصلا هم کسی خوب بازی نمیکنه (گلشیفته هم فقط بلده الکی گریه کنه :lol: تو اگه بازیگر بودی جلوی لیو خودتو نشون میدادی نه جلوی 4 تا بازیگر درپیتی مثل خودت)
فضاسازی فیلم افتضاحه مثلا در صحنه ی غرق شدن پسر بچه هیچ حس نگرانی یا ......... به بیننده دست نمیده و کلا روند فیلم مسخرس
کارگردان فیلم هم فقط یه دلقکه که ادای خارجی ها رو در میاره
نمره ی فیلم 1 از 10 اونم فقط بخاطر این جمله : یه پایان تلخ بهتر از یه تلخ بی پایانه که اینم یه ضرب المثل المانی هست و ابداع نویسنده و کارگردان و ...... نیست
البته یکی از دلایلی که باعث شده فیلم به چشم بیاد جو صمیمانه میان شخصیت هاست که انصافا دلقک محترم از پس این یه کار خوب بر اومده
اینا نظر شخصی من هست به نظر همه هم احترام میزارم نکته ی اخلاقی فیلم هم اینه که بینندگان عزیز که 2 ساعت از وقتتون رو حروم کردین دروغ نگین دروغ گفتن کار بدیه
loudlaff.gif

شایان و حسام

ما چاکر اقا حسام هم هستیم فقط داریم تبادل نظر میکنم :D یکم تبادل نظرمون خاصه:D

Last edited:

H-C

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
414
یه نگاه به کارنامه ی دنیروی کبیر بنداز تا بفهمید ملاک بازیگر حرفه ای بازیه حرفه ای هست نه دستمزد بالا
بازیگر حرفه ای به کسی میگن که چک سفید امضا میزارن جلوش ولی چک رو رد میکنه (مارلون براندو) اینایی که شما داری میگی همون مانکن های احمق سینمان نه بازیگران

اینکه اصلا دلیل نمیشه کل دنیا میگن دنیرو جز بازیگران برتره تاریخه ولی شما میگی من قبولش ندارم

فیلمنامه کلا تعطیله! اصلا موضوع نداره کل موضوع فیلم درباره ی دختریه که غرق میشه و یه سری ابهامات الکی بوجود میاد که اصلا مسخرس
بازیگران فیلم در بهترین نگاه متوسطن و اصلا هم کسی خوب بازی نمیکنه (گلشیفته هم فقط بلده الکی گریه کنه :lol: تو اگه بازیگر بودی جلوی لیو خودتو نشون میدادی نه جلوی 4 تا بازیگر درپیتی مثل خودت)
فضاسازی فیلم افتضاحه مثلا در صحنه ی غرق شدن پسر بچه هیچ حس نگرانی یا ......... به بیننده دست نمیده و کلا روند فیلم مسخرس
نمره ی فیلم 1 از 10 اونم فقط بخاطر این جمله : یه پایان تلخ بهتر از یه تلخ بی پایانه که اینم یه ضرب المثل المانی هست و ابداع نویسنده و کارگردان و ...... نیست
البته یکی از دلایلی که باعث شده فیلم به چشم بیاد جو صمیمانه میان شخصیت هاست که انصافا دلقک محترم از پس این یه کار خوب بر اومده
اینا نظر شخصی من هست به نظر همه هم احترام میزارم نکته ی اخلاقی فیلم هم اینه که بینندگان عزیز که 2 ساعت از وقتتون رو حروم کردین دروغ نگین دروغ گفتن کار بدیه
loudlaff.gif

خدایی این اوج بی انصافی هست ! این اوج بی انصافی هست که این همه بازیگر خوب تو این سینما داری ولی شما اینجوری میگی ! اوج بی انصافی هست.

همین مانکن هایی که میگی من پیشنهاد میکنم یه چندتا ازشون فیلم ببینی !

مریلا زارعی ؟! واکنش پنجم و مهم تر سربازهای جمعه رو دیدی ببینی این زن چه میکنه ؟

بهرام رادان ؟! شمعی در باد رو دیدی ؟ سنتوری رو دیدی ؟!

همین بازیگران این فیلم :

گلشیفته فراهانی در میم مثل مادر عالی نبود ؟! شهاب حسینی تو این فیلم ضعیف بود ؟! تو شمعی در باد هم ضعیف بود ؟!

نزن این حرف رو آقا !

فیلمبرداری درباره الی اشکال داشت، قبول ! اون لرزش ها کلا زیاد بود ولی این دلیل نمیشه لقب افتضاح رو بهش بدی !

فیلمنامه این فیلم جزو قویترین فیلمنامه های سینمای ایران هست ! شما میگی هیچی نداشت ! ولی وقتی میایم میبینیم نویسنده اومده از یک داستان ساده، واقعا ساده کار رو به اینجا میکشون واقعا جای تحسین داره.

اون کلمه دلقک هم کلا مناسب نیست ...

در کل من شک ندارم اگر این فیلم در آمریکا ساخته میشد حتی با کیفیت پایین تر، شما میومدی ازش دفاع میکردی !

این نگاه که کلا هر چیزی در سینمای ایران هست بده، واقعا درست نیست چون همین درصدی که از سینما زنده مونده رو هم از بین میبره.

من کلا دیگه حرفی ندارم !

- کل دنیا هم نمیگه دنیرو جزو بهترین های تاریخه ! و من یک نفر هم فقط مخالف این موضوع نیستم ! من حداقل اگر از بازی فردی مثل دنیر خوشم نمیاد برای خودم دلیل دارم که خیلی از طرفداران ایشون هم این موضوع رو قبول دارند ولی نکته منفی ای نمیدونن. ولی شما همین دلیل رو هم نمیاری ! یاد تاپیک لینج افتادم که داشتیم بحث میکردیم یکی اومد مخالف لینچ بود و شروع کرد به مسخره کردن !

در ضمن تو همین فروم هم تا اونجایی که من دیدم 2-3 نفر با من هم عقیده هستن. بگذریم ! کلا بحث ارتباطی به دنیرو و اینا نداره !

ما چاکر اقا حسام هم هستیم فقط داریم تبادل نظر میکنم :D یکم تبادل نظرمون خاصه :D

آره بابا ما خیلی هم با هم صمیمی هستیم
icon10.gif

Ronan

Registered User
لایک‌ها
876
شایان و حسام

بابا تو باید نخود هر آشی باشی آخه ؟ با درگیری دیگران چی کار داری :D

ولی درباره الی آخرش خیلی بد بود اما کلیتش خوب بود

iced earth

کاربر فعال سینما
کاربر فعال
لایک‌ها
180

loudlaff.gif

ما چاکر اقا حسام هم هستیم فقط داریم تبادل نظر میکنم :D یکم تبادل نظرمون خاصه:D

خوب دوست عزیز من باکلیت روش شما در نقد یکم مشکل دارم!
داوینچی میگه:
هیچ کس حق ندارد پیش از رسیدن به شناخت کامل از چیزی یا کسی به آن عشق بورزد یا از آن نفرت داشته باشد!
البته یه ذره زیادی آرمان گرایانه است این حرف ولی همین که سعی کنیم به یه شناخت نصفه ونیمه هم برسیم و بعدش نظرمون رو بگیم ارزشمنده!
شما به هیچ عنوان منطق رو در نظر نمی گیرید و فقط همه چیز رو زیر سوال می برید خوب اگه بنا به این شیوه باشه که در مورد هر فیلمی میشه گفت فیلمنامه اش افتضاح بود هیچ مفهومی نداشت!
مثلا
در مورد فیلمنامه من می گم ساختار قابل قبول مستحکم که همه قواعد رو رعایت کرده یعنی گره افکنی /نقطه عطف / گره گشایی / تعلیق/..ولی شما صرفا می گید مزخرفه!
و مرتبا هم بر نظر خودتون پافشاری می کنید.
حداقل فایده بحث منطقی و منصفانه اینه که می تونه کمی ما رو دو دل کنه و به فکر کردن وادار کنه و در نهایت شاید بتونه نظر ما رو دگرگون کنه!البته منظور این نیست که بلافاصله بعد از شنیدن نظر کس دیگه تغییر عقیده بدیم ولی حداقل خوبیش اینه که به ما می فهمونه کسان دیگری که این فیلم را دیده اند نکات دیگه ای رو توی فیلم دیده اند که ما ندیدیم و همین طور ما هم چیزایی رو دیدیم که بقیه ندیده اند!
باید حساب واقعیت یک اثر هنری رو از اون چیزی که با یک بار دیدن دریافت می کنیم جدا کرد.
نقد کردن به ما کمک می کنه تا ببینیم در اثر چه چیزهایی هست / چه چیزهایی هست که نباید باشه / چه چیزهایی نیست که می تواند(باید!!) باشد..شاید نقد کردن دیدن قسمت خالی لیوان باشه ولی رعایت انصاف و مستدل صحبت کردن یه چیز ضروریه!
البته بحث من از سر طرفداری از این فیلم نیست چون حتی در مورد یک فیلم که در نگاه اول به شدت ما رو به وجد میاره باید آنقدر فیلم رو دید(با فاصله زمانی) تا سطح رویی و نکات احساس برانگیز و تاثیرگذار اون از آدم کنده بشه یعنی به تدریج فیلم عادی بشه اگه در این حالت فیلم سرپا موند پس فیلم خوبیه!

حالا وقتی یه فیلم تا این حد موفق بوده و کلی نقد مثبت روش شده شما فکر نمی کنید ارزشش رو داشته باشه که نگاهی هم به نظر بقیه بیندازید ؟

Shayan_BHX

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خدایی این اوج بی انصافی هست ! این اوج بی انصافی هست که این همه بازیگر خوب تو این سینما داری ولی شما اینجوری میگی ! اوج بی انصافی هست.

همین مانکن هایی که میگی من پیشنهاد میکنم یه چندتا ازشون فیلم ببینی !

مریلا زارعی ؟! واکنش پنجم و مهم تر سربازهای جمعه رو دیدی ببینی این زن چه میکنه ؟

بهرام رادان ؟! شمعی در باد رو دیدی ؟ سنتوری رو دیدی ؟!

همین بازیگران این فیلم :

گلشیفته فراهانی در میم مثل مادر عالی نبود ؟! شهاب حسینی تو این فیلم ضعیف بود ؟! تو شمعی در باد هم ضعیف بود ؟!

نزن این حرف رو آقا !

فیلمبرداری درباره الی اشکال داشت، قبول ! اون لرزش ها کلا زیاد بود ولی این دلیل نمیشه لقب افتضاح رو بهش بدی !

فیلمنامه این فیلم جزو قویترین فیلمنامه های سینمای ایران هست ! شما میگی هیچی نداشت ! ولی وقتی میایم میبینیم نویسنده اومده از یک داستان ساده، واقعا ساده کار رو به اینجا میکشون واقعا جای تحسین داره.

اون کلمه دلقک هم کلا مناسب نیست ...

در کل من شک ندارم اگر این فیلم در آمریکا ساخته میشد حتی با کیفیت پایین تر، شما میومدی ازش دفاع میکردی !

این نگاه که کلا هر چیزی در سینمای ایران هست بده، واقعا درست نیست چون همین درصدی که از سینما زنده مونده رو هم از بین میبره.

من کلا دیگه حرفی ندارم !

- کل دنیا هم نمیگه دنیرو جزو بهترین های تاریخه ! و من یک نفر هم فقط مخالف این موضوع نیستم ! من حداقل اگر از بازی فردی مثل دنیر خوشم نمیاد برای خودم دلیل دارم که خیلی از طرفداران ایشون هم این موضوع رو قبول دارند ولی نکته منفی ای نمیدونن. ولی شما همین دلیل رو هم نمیاری ! یاد تاپیک لینج افتادم که داشتیم بحث میکردیم یکی اومد مخالف لینچ بود و شروع کرد به مسخره کردن !

در ضمن تو همین فروم هم تا اونجایی که من دیدم 2-3 نفر با من هم عقیده هستن. بگذریم ! کلا بحث ارتباطی به دنیرو و اینا نداره !

آره بابا ما خیلی هم با هم صمیمی هستیم
icon10.gif

حسام جان شما نامردی میکنیا ! ;):D
اون قسمتای مهم رو جواب نمیدی مثلا اون قرمزه رو یا اینکه سوال پایینی رو
درباره ی الی چه چیزی رو مطرح میکنه و برای حل اون مشکل چیکار میکنه؟
من سربازای جمعه رو دیدم فکر کنم ولی زیاد یادم نیست چجوری بود همونی بود که یه دختره معتاده و چند نفر میریزن اخرش کتک کاری میشه هست دیگه؟ درسته؟
من نمیدونم چرا یه فیلم خارجی که میبینم تا 12-10 سال بعد :D حتی دیالوگاشم یادمه ولی فیلمای ایرانی زود یادم
میره:lol:
سنتوری رو هم دیدم هیچ چیز خاصی نداره م مثل مادرم که صحبت کردیم قبلا دربارش ولی شمعی در باد رو ندیدم
مساله اینجاست که قویترین فیلم نامه ها و کارگردانی ها در ایران وقتی میرن خارج متوسطن
ولی باور کن هیچی نداشت
کلا حسام پارسال با دوستام تابستون رفتیم شمال چه صفایی داد فیلمشم هست میخوام بفرستم جشنواره برلین بهش خرس طلایی بدن :lol:
اصلا هم اینطور نیست هیچ فرقی نمیکنه
درباره ی دنیرو هم که در تمام نظرسنجی ها جز 5 تای برتر بوده از نگاه منتقدین هم که یه افسانهی تکرار نشدنی هست:rolleyes:
شما دلیل داری واسه دنیرو خب منم دلیل دارم 2 ساعت دارم چی میگم پس؟:D اینهمه نوشتم تازه میگی دلیل نداری:D
ضمنا دلیلای دنیروییت اصلا قابل قبول نیست (ولی فعلا بیخیال اون افسانه ی بزرگ شو)

خوب دوست عزیز من باکلیت روش شما در نقد یکم مشکل دارم!
داوینچی میگه:
هیچ کس حق ندارد پیش از رسیدن به شناخت کامل از چیزی یا کسی به آن عشق بورزد یا از آن نفرت داشته باشد!
البته یه ذره زیادی آرمان گرایانه است این حرف ولی همین که سعی کنیم به یه شناخت نصفه ونیمه هم برسیم و بعدش نظرمون رو بگیم ارزشمنده!
شما به هیچ عنوان منطق رو در نظر نمی گیرید و فقط همه چیز رو زیر سوال می برید خوب اگه بنا به این شیوه باشه که در مورد هر فیلمی میشه گفت فیلمنامه اش افتضاح بود هیچ مفهومی نداشت!
مثلا

در مورد فیلمنامه من می گم ساختار قابل قبول مستحکم که همه قواعد رو رعایت کرده یعنی گره افکنی /نقطه عطف / گره گشایی / تعلیق/..ولی شما صرفا می گید مزخرفه!
و مرتبا هم بر نظر خودتون پافشاری می کنید
.
حداقل فایده بحث منطقی و منصفانه اینه که می تونه کمی ما رو دو دل کنه و به فکر کردن وادار کنه و در نهایت شاید بتونه نظر ما رو دگرگون کنه!البته منظور این نیست که بلافاصله بعد از شنیدن نظر کس دیگه تغییر عقیده بدیم ولی حداقل خوبیش اینه که به ما می فهمونه کسان دیگری که این فیلم را دیده اند نکات دیگه ای رو توی فیلم دیده اند که ما ندیدیم و همین طور ما هم چیزایی رو دیدیم که بقیه ندیده اند!
باید حساب واقعیت یک اثر هنری رو از اون چیزی که با یک بار دیدن دریافت می کنیم جدا کرد.
نقد کردن به ما کمک می کنه تا ببینیم در اثر چه چیزهایی هست / چه چیزهایی هست که نباید باشه / چه چیزهایی نیست که می تواند(باید!!) باشد..شاید نقد کردن دیدن قسمت خالی لیوان باشه ولی رعایت انصاف و مستدل صحبت کردن یه چیز ضروریه!
البته بحث من از سر طرفداری از این فیلم نیست چون حتی در مورد یک فیلم که در نگاه اول به شدت ما رو به وجد میاره باید آنقدر فیلم رو دید(با فاصله زمانی) تا سطح رویی و نکات احساس برانگیز و تاثیرگذار اون از آدم کنده بشه یعنی به تدریج فیلم عادی بشه اگه در این حالت فیلم سرپا موند پس فیلم خوبیه!

حالا وقتی یه فیلم تا این حد موفق بوده و کلی نقد مثبت روش شده شما فکر نمی کنید ارزشش رو داشته باشه که نگاهی هم به نظر بقیه بیندازید ؟
به به دوست عزیز خوبی شما؟
شما با تمام نقدای من در سایت مشکل داری یا فقط همین یکیه؟
اینایی که شما میگی کاملا درسته و من کاملا قبولشون دارم مخصوصا این رو ولی حرف شما فقط درباره ی فیلمای هنری صدق میکنه و ربطی به درباره ی الی نداره چون الی اصلا هنری نیست!
من نمیدونم شما با سلیقه من اشنایی دارید یا نه؟ یا اینکه نقدای منو میخونید یا نه؟ ولی اونایی که منو میشناسن میدونن من در فیلم بدنبال جذابیت و سرگرمی و ............. نیستم و فقط به دنبال هنرم چون سینما هنره نه سرگرمی و صرفا به دنبال حرف ها و نکات زیبا هستم که این فیلم به جز اون یک مورد هیچ چیز خاصی نداره
من خودم بعضی از فیلما رو بیش از 20 بار دیدم ولی فیلمایی که ارزش دیدن داشته باشن نه اینکه وقت ادم رو تلف کنن و ادم رو صرفا سر کار بزارن
اره گره افکنی داره اونم بیخودی و بدون دلیل
گره افکنی در فیلم به جذب بیننده خیلی کمک میکنه ولی درصورتی که درست و به جا باشه که در این فیلم اینطور نیست

درباره ی الی چه چیزی رو مطرح میکنه و برای حل اون مشکل چیکار میکنه؟ اینم اگه میشه جواب بدید

Last edited:

Daneel Olivaw

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
31
@ شایان:

اول بگم که من بر خلاف شما با سینمای سرگرم کننده مشکلی ندارم. آدم یه وقتی فسنجون می خوره و به عنوان (مثلا) بهترین غذا هم بهش نگاه می کنه، یه وقتی هم هوس می کنه سمبوسه! بخوره و کمتر از اونم لذت نمی بره (مثال رو
icon10.gif
) به نظر من سینما در اوج، هنره؛ ولی در بدنه میتونه هم یه رسانه اجتماعی تاثیرگذار باشه و هم وسیله سرگرمی، یا در بیشتر موارد ترکیبی از این 3 تا ...

توی صحبت هات این نکته نظرمو جلب کرد:

اونایی که منو میشناسن میدونن من در فیلم بدنبال جذابیت و سرگرمی و ............. نیستم و فقط به دنبال هنرم چون سینما هنره نه سرگرمی و صرفا به دنبال حرف ها و نکات زیبا هستم که این فیلم به جز اون یک مورد هیچ چیز خاصی نداره

چند روز پیش فیلم Zombieland رو معرفی کردی و ازش تعریف کردی ... اتفاقا زامبی لند فیلمیه که منم ازش خوشم اومد، ولی انصافا شالوده اش هیچی غیر از سرگرمی محض نبود. الان به نظر شما زامبی لند چه چیزی رو می خواست مطرح کنه؟ مزیتش به درباره الی چیه؟ غیر از سرگرم کننده تر بودن (برای شما)؟

اولین نتیجه ای که به ذهن من می رسه اینه که شما با درباره الی سرگرم نشدی، و احتمالا برای همین خوشت نیومده، که حرفی هم نیست و کاملا قابل قبوله. قرار نیست همه از یه فیلم خوشمون بیاد. ولی اینکه چون از فیلمی خوشمون نمیاد بیایم ایرادهای ساختاری به فیلم بگیریم یه کم غیر منصفانه اس به نظر من
download.aspx

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
یکی از دوستان بود که گفته بود این فیلم رو باید چندبار دید....

انصافا شخصا خود من هر وقت میشینم میبنم تا آخرش آدم رو میخکوب میکنه و چهار چیشه توی تی وی هستی

اینکه میگین فیلم نامه خوبی داشت قبول دارم و بنظر من وجدانی فوق العاده بود....همه چیز فیلم عالی بود غیر از یه جاش و اون آخر فیلم هست که چرا اینجوری تموم شد...واقعا جای بحث داره...

از اول تا آخر تاچیک رو خودنم و همه فقط طبق گفته درون فیلم میگن:
1- پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایانه یایا
2- هیچ وقت بدون اطلاع خانواده کسی رو بیرون با خودمون نبریم...
3-اگه غریبه ای رو به عنوان دوست دوستمون باهامون گردش میاد بدونیم کیه....
4- غیره...

واقعا برای من سواله؟یه فیلم به این خوبی آخرش میخواست همینو بگه؟یا کدوم مورد رو؟

اگه مورد اوله که واقعا برای همه گنگه..یعنی یه آدم عادی که میشینه میبینه چیزی نمیگیره از فیلم(بدون در نظر گرفتن دیدگاهش)
اگه مورد دوم و سومه باز هم خیلی کسی به این توجه نمیکنه(با یکبار دیدن)
یا مورد 4 هست؟

یکی باید بگه پیام داستان چی هست؟
واقعا یه بیننده غیر حرفه ای و معمولی چی میگیره از فیلم؟(در نگاه اول.چیزی که به ذهنش میاد)
ایا این فیلم خانواده پسنده یا انفرادی؟

یک چیز قابل توجهی که من در نگاه اول متوجه اش نشدم اینه که بعد از مزگ دختره وقتی خیالشون از بابت خودشون راحت میشه بدون هیچ دغدغه ای میرن و ماشین رو از کنار ساحل در بیارن و برن...این خود نکته مهمی هست که وافعا چهره افرادی که ادعای دوستی میکنن رو نشون میده و این یک پیامی بود که من گرفتم.... و فیلم بابت همین نکته بنظرم قابل نحسین هست..

H-C

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
414
حسام جان شما نامردی میکنیا ! ;):D
اون قسمتای مهم رو جواب نمیدی مثلا اون قرمزه رو یا اینکه سوال پایینی رو
من سربازای جمعه رو دیدم فکر کنم ولی زیاد یادم نیست چجوری بود همونی بود که یه دختره معتاده و چند نفر میریزن اخرش کتک کاری میشه هست دیگه؟ درسته؟
من نمیدونم چرا یه فیلم خارجی که میبینم تا 12-10 سال بعد :D حتی دیالوگاشم یادمه ولی فیلمای ایرانی زود یادم
میره:lol:
سنتوری رو هم دیدم هیچ چیز خاصی نداره م مثل مادرم که صحبت کردیم قبلا دربارش ولی شمعی در باد رو ندیدم
مساله اینجاست که قویترین فیلم نامه ها و کارگردانی ها در ایران وقتی میرن خارج متوسطن
ولی باور کن هیچی نداشت
کلا حسام پارسال با دوستام تابستون رفتیم شمال چه صفایی داد فیلمشم هست میخوام بفرستم جشنواره برلین بهش خرس طلایی بدن :lol:
اصلا هم اینطور نیست هیچ فرقی نمیکنه
درباره ی دنیرو هم که در تمام نظرسنجی ها جز 5 تای برتر بوده از نگاه منتقدین هم که یه افسانهی تکرار نشدنی هست:rolleyes:
شما دلیل داری واسه دنیرو خب منم دلیل دارم 2 ساعت دارم چی میگم پس؟:D اینهمه نوشتم تازه میگی دلیل نداری:D
ضمنا دلیلای دنیروییت اصلا قابل قبول نیست (ولی فعلا بیخیال اون افسانه ی بزرگ شو)

خب اون قرمزه که سوال نبود !

شما گفتی براندو میاد فلان کار رو میکنه ! خب چه ربطی داره ؟! همون براندو هم برای n میلیون دلار میاد در سوپرمن بازی میکنه !!

در مورد سوال :

اول اینکه من نمیدونم شما چرا همش دنبال این هستی که از یه فیلم یه سوال بدست بیاری و یه جواب. الان شما تمام فیلمهایی که دیدی و خوشت اومده توش سوالی بوده و جوابی گرفتی ؟! (رجوع شود به پست دنی درباره زامبی لند).

آقای اصغر فرهادی وقتی فیلمی رو میسازه قصد نداره بینندگانش رو نصیحت کنه. بگه خوب الان این مشکل هست، پس بینندگان عزیز لطفا این کار رو نکنید !

درباره دروغ : اینکه ما میایم تو درباره الی دروغ دادن رو نشون میدیم، از ساده ترین دروغ ها شروع میشه تا بدترینشون. چیزی که واقعیت جامعه هست.

خود من یا شما شاید تو روز بیایم دروغ بگیم ! خب اونها هم از اول همین کار رو کردند. یک مساله خیلی ساده رو پنهان کردند که در نهایت دیدیم به کجا کشید !

اصغر فرهادی نمیخواست بگه خب من الان دو ساعت فیلم برای شما نمایش دادم که آخرش بگم دروع نگید، نه ! اصغر فرهادی اومد واقیت جامعه ما رو به تصویر کشید. اینکه دروغ بده رو هم من میدونم هم شما. کاری از اصغر فرهادی کرد این بود که اومد یک داستان رئال ساخت با شخصیت های حقیقی، با افکار و رفتار و گفتار حقیقی که همه ما این نوع از رفتارها و افکارها رو میشناسیم. پس اینجا قرار نیست ما حتما پیام اخلاقی دریافت کنیم !

- این نظر شماست که وقتی قویترین فیلمنامه ها و فیلمهای ایرانی میرن خارج متوسط میشن ! مثال میزنم، پارسال اون فیلم شبه هندی اومد 8 تا اسکار گرفت ! اون فیلم خارجی که اسکار رو گرفت از نظر شما فیلم خیلی خوبی بود ؟! شما که اینقدر اهمیت میدی به قدرت فیلمنامه و بازی های سطح اول و همه چیز رو سطح اول میخوای قطعا نباید اون فیلم رو دوست داشته باشی. حالا اون فیلم اومده 8 تا اسکار گرفته. ولی همین درباره الی به نظر من خیلی قویتر و بهتر از اون فیلم هست (در شرایطی که درباره الی جزو 5 فیلم برتر ایرانی هم نیست از نظر من). پس ببین این حرف شما کاملا مردود هست.

من گفتم، مسخره کردن کلا کار درستی نیست !

شما داری ارزش های فیلمی رو میاری پایین که در جوامع بین المللی مورد تحسین قرار گرفته. پیشنهاد میکنم در گوگل این فیلم رو سرچ میکنی و رتبه هایی که منتقدان خارجی (که احیانا مثل من یا بقیه از روی تعصب صحبت نمیکنند) رو ببینی. ریت های 4 از 5 فیلم رو ببینی و فکر کنی شاید اینها دلیلی داشته باشه !

اینکه ما میایم بخاطر سابقه نچندان خوب سینمامون تمام موارد رو نادیده میگیریم، اینکه اگر بازیگری 10 بازی بد داشته باشه، اون یک بازی خوبش رو هم نادیده میگیریم، اینکه اگر ما از چیزی خوشمون نمیاد ولی خالق اون رو دلقک قلمداد میکنیم در کل نه کار درستی هست و نه قابل قبول.

- اگر دلایل من مبنی بر اینکه از باری دنیرو خوشم نمیاد، برای شما قابل قبول نیست خب دلیلی نمیشه که اون دلیل کلا رد بشه ! حداقل اسمش دلیل هست و من بر پایه همین دلیلم میام حرف میزنم و طرفداران اون شخص هم این موضوع رو قبول دارند ولی فرقش اینه که اون رو نکته منفی ای نمیدونن ! ولی شمایی که میگی خب "تصویر میلرزید بعضی جاها، پس فیلمبرداری کلا افتضاح هست ! داستان نداشت (!!!) پس فیلمنامه هم افتضاح هست ! همینا باعث میشه کلا بقیه موارد هم آشغال قلمداد بشه، در نتیجه سینمای ایران کل یوم چرت هست "

نه شایان جان، اینها نه اسمش تحلیل هست و نه نقد !

بالا