برگزیده های پرشین تولز

آشنایی با جراحی های چشم و پرسش و پاسخ

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
با سلام
دوستان من مدت 6 سال هست که برای شرکت AMO امریکا ( Abbott medical optics ) کار می کنم. این شرکت بزرگترین تولیدکننده دستگاههای فیکو و لنز های داخل چشمی و دستگاه بسیار معروف و گران VISX برای درمان رفراکتیو (همون لیزیک) است. خدا رو شکر توی این مدت اطلاعات خوبی در این موارد پیدا کردم که سعی می کنم توی این تاپیک در اختیار دوستان پی تی قرار بدم.

بیشتر اطلاعات من در مورد بیماری اب مروارید هست اما اطلاعات کمی هم در مورد لیزیک و لازک و PRK که البته این روزها کمتر استفاده میشه دارم.

اما بیشتر و مهمتر از اون پزشکای چشمی هست که به طور ضمنی سر عمل های اونها می رم و از طرز کار و تبحرشون خبر دارم. خیلی از مراکز رو می شناسم که شاید در انتخاب برای عمل جراحی بتونه به شما کمک کنه.

توی این چند سال اطلاعات زیادی از انواع لنز های داخل جشمی IOL و کانتکت Conact هم سافت و هارد کسب کردم که شاید به درد بخوره.

دوستان اگه سوالی دارن و یا خودشون و یا اقوامشون قصد عمل دارن من می تونم تا حدودی اونها رو راهنمایی کنم.

با تشکر

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
آب مروارید

خوب بیشتر جوانها می تونن با خیال راحت این بخش رو رد کنن. آب مروارید بیماری هست که بیشتر افراد مسن تر با اون دست به گریبان هستند.
به طور خلاصه اب مروارید یک بیماری نیست. همانطور که بدن پیر تر میشه و اثرات اون به صورت چروک و سستی و کاهش قدرت حرکتی و... نماد پیدا می کنه آب مروارید هم روند طبیعی پیر شدن بدن هست که در چشم اتفاق می افته.

1094.jpg

همانطور که خیلی از دوستان می دونن در چشم یک لنز ژله ای مانند هست که وظیفه انتقال نور و تمرکز آنرا بر روی شبکیه داره. به مرور زمان بر اثر کهولت سن این لنز ژله ای سخت تر و زرد تر میشه در ابتدا آثار این مورد با کاهش میزان فوکوس ( عدم امکان دید دور ) مشخص میشه که به آن پیر چشمی presbyopia می گن. به مرور زمان لنز داخل چشمی به قدری زرد و سخت میشه که دیگه نور عبوری کاملا فیلتر شده و رنگ آبی آن حذف میشه. در ضمن به دلیل سخت شدن مایعات چشمی دیکر به راحتی از میان آن جریان پیدا نمی کنه.

imgCataract.jpg

عدم جریان مایعات چشمی به مرور زمان باعث افزایش فشار داخل چشم شده و باعث بیماری بسیار خطرناکی به نام گلوکوم یا آب سیاه می شود که معمولا منجر به کوری و یا کاهش دید دائم می شود.
البته این پروسه می بایست سالها به طول انجامد و معمولا در بیشتر موارد کاتاراکت ( لنز زرد و سفت شده) خارج می شود.

CataractByDef.jpg

در این زمان لنز کاتاراکته از چشم خارج شده به جای آن یک لنز مصنوعی IOL جایگزین می شود. interocular optical lens

در روشهای جدید لنز کاتاراکته از برشی کوچک با کمک امواج اولتراسوند خارج می شود و لنز مصنوعی بعد از تا شدن از همان برش وارد می شود. به همین دلیل جراحی زمان بسیار کوتاهی داشته و بیمار بعد از جند روز به طور کامل درمان می شود.

نمونه ای از لنز داخل چشمی
tecnis.jpg

فعلا موفق باشید

Ace...!

Registered User
لایک‌ها
3,083
سلام مرسی . من راجع به لنزم یه سوال داشتم میتونم بپرسم ؟!

یه کم راجع به عمل چشم هم توضیح بدید . بعضیا میگن لیزیک خوب نیست بعضیا میگن خوبه نظر شما چیه !؟

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
سلام مرسی . من راجع به لنزم یه سوال داشتم میتونم بپرسم ؟!

یه کم راجع به عمل چشم هم توضیح بدید . بعضیا میگن لیزیک خوب نیست بعضیا میگن خوبه نظر شما چیه !؟

البته دوست من.

در وجله اول به شما که کانتکت لنز استفاده م یکنی توصیخ می کنم از کانکت لنز استفاده کنی البته با رعایت اصول بهداشتی اونم با دقت بسیار بسیار زیاد . اینو م یگم چوون توی بیمارستان ها خیلی ها رو می بینم که دچار عفونت قرنیه شدن.

لیزیک رو به طور کامل توضیج می دم اما فعلا به این صورت ساده بگم که در این روش بر روی قرنیه شما انجنای عینک و یا کانتکت لنزی رو که استفاده می کنید با لیز می تراشند. به اینصورت قرنیه چشم شکل همون عینکی رو میگیره که میزنید به این صورت دید کامل میشه.

اما آیا لیزیک خوبه ؟

جواب اینه که بله لیزیک به خودی خود مشکلی نداره و یکی از بهریتن روشهای اصلاح ریفراکتیو (کاهش قدرت بینایی) میباشد. ولیکن پزشک و مجل عمل معمولا مهم هست.

قرنیه یک لایه بسیار نازک و قیر غابل جایگزینی است . درصورتیکه سلول های قرنیه به هر دلیل از بین بروند قابل جایگزینی نیستند.
در افرا مختلف ضخامت قرنیه متفاوت بوده و با روشهای عکسبرداری مشخص میشود. بعضی از پزشکان عزیز بدون توجه اصول تدریس شده تمامی افراد متعد برای عمل رو عمل می کنند و در این بین هستند افرادی بخت بگشته ای که با از دست دادن بخشی از قرنیه دچار نابینایی شده و می بایست در صف انتظار پیوند قرنیه قرار بگیرند.

به همین دلیل انتخاب پزشک اهمیت بسیاری دارد.

در این بین بعضی از مراکز خصوصی و دولتی در مورد دستگاههای بسیار پیرفته ای که برای جراحی لیزر استفاده می کنند تبلیغ می کنند. دستگاههای فوق که البته بسیار گران هستند ( از 400 هزار دلار به بالا) البته در نتیجه عمل موثر بوده ولیکن همچنان تبحر پزشک بیشتر مهم می باشد.

توصیه می کنم در صورت اینکه خواستی لیزیک رو انجام بدی حتما با من یک مشورت کوچیک بکنی.

در ضمن جراحی لیزیک یک عمل زیبایی بوده و معمولا بیمه پرداختی در این مورد ندارد.

یک نکته دیگه به نظر من برای دید زیر 2 لیزیک خیلی لازم نیست.

1200

Registered User
لایک‌ها
7
من شنیدم اگر ورزشکار حرفه ای نیستید (یعنی شنا نمی کنید یا فوتبال بازی نمی کنید) عینک زدن بهتر است و بهتر است هیچ نوع عمل جراحی روی چشم انجام نداد (برای اصلاح نزدیک بینی) نظر شما چیه؟ منظور اینکه بهرحال عمل جراحی نوعی کار تهاجمی روی چشم است و همانطور که ما داروهای شیمیایی را بی ضرر نمی دانیم ( از داروهای شیمیایی فقط باید در اضطرار استفاده شود ) عمل جراحی اصلاح نزدیک بینی هم فقط کسانی انجام دهند که واقعا مجبور هستند.

نکته بعدی اینکه ظاهرا عمل جراحی بدون تبعات هم نیست و مثلاً در مقابل نور آفتاب چشم حساس می شود آیا این تبعات طی گذشت زمان برطرف می شود؟ یا اینکه نباید چشم را زیاد مالش داد یا اینکه در شب ، روشنایی لامپ بصورت تار دیده می شود

سوم اینکه : ظاهراً غیر از دو عمل جراحی لیزیک و لازک ، راه حل سومی هم وجود دارد که نیازی به تراش قرنیه نیست یعنی یک عمل جراحی است که زیر قرنیه ظاهراً لایه ای قرار می گیرد و چیزی تراشیده نمی شود البته دقیق نمی دانم ولی کمترین تهاجم به چشم انجام می گیرد نظر شما چیست؟

چهارم اینکه علت آستیگمات شدن چشم چیست؟ من در تابستان دچار حساسیت فصلی می شوم و زیاد چشمم را می مالم و آیا مالش زیاد چشم باعث آستیگمات شدن چشم می شود؟

پنجم:کیفیت عمل لیزر در شهرستان ها با تهران فرق می کند؟ چون من که نمی توانم از کیفیت دستگاه لیزر و تجربه پزشک اطلاعی بدست آورم چون تخصص پزشکی ندارم و اصطلاحات فنی آنها را نمی دانم ، راهی وجود دارد که بتوانیم تشخیص بدهیم کیفیت عمل در یک کلینیک در چه حدی است ؟

ششم: جراحی اصلاح نزدیک بینی محدودیت سنّی دارد؟ منظورم سنین بالا است آیا در سنین بالا هم این عمل امکان دارد ؟چون ممکن است چشم دچار پیرچشمی هم شده باشد، پیرچشمی مشکلی جهت عمل ایجاد می کند؟

هفتم: توصیه می کنید جهت عمل به تهران و کلینیک های مرکزی و بزرگ مراجعه کنیم تا اینکه در شهرستان خودمان عمل جراحی کنیم ؟ زیرا زمان عمل ظاهراً کوتاه است و نیازی به بستری شدن نیست.

Last edited:

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
من شنیدم اگر ورزشکار حرفه ای نیستید (یعنی شنا نمی کنید یا فوتبال بازی نمی کنید) عینک زدن بهتر است و بهتر است هیچ نوع عمل جراحی روی چشم انجام نداد (برای اصلاح نزدیک بینی) نظر شما چیه؟ منظور اینکه بهرحال عمل جراحی نوعی کار تهاجمی روی چشم است و همانطور که ما داروهای شیمیایی را بی ضرر نمی دانیم ( از داروهای شیمیایی فقط باید در اضطرار استفاده شود ) عمل جراحی اصلاح نزدیک بینی هم فقط کسانی انجام دهند که واقعا مجبور هستند.

من شخصا با شما موافق هستم ولی باید این نکته رو هم اضافه کنم که عمل لیزیک جزوه عمل های نیمه تهاجمی جشم می باشد. چسم خارجی وارد محوطه داخلی چشم نمی شود. از طرف دیگر به دلیل برداشتن بخشی از لایه بیرونی قرنیه (flag ) همیشه احتمال کاهش ضخامت قرنیه و عفونت قرینه وجود دارد.
در مورد لیزیک و نیاز به عمل لیزیک در وجله اول تصمصم کیرنده خود بیمار می باشد. به طور کلی جراحی لیزیک به افرادی توصیه می شود که استفاده عینک برای آنها مشکلاتی را ایجاد می کن. متاسفانه لیزیک در بین بانوان در ایران بیشتر از آقایان رواج دارد. یکی از دلایل این عمر را می توان کاهش زیبایی بینی بانوان در هنگاه استفاده از عینک دانست که البته با وجود فریم های زیای امروزی درمانی بر این مورد وجود دارد.

ته بعدی اینکه ظاهرا عمل جراحی بدون تبعات هم نیست و مثلاً در مقابل نور آفتاب چشم حساس می شود آیا این تبعات طی گذشت زمان برطرف می شود؟

حساسیت به نور شدید مخصوصا نور افتاب به دلیل منطبق نبودن فلگ برداشته شده توسط دستگاه کراتوم می باشد که امری است عادی و به مرور در طی چند هفته بر طرف می شود. البته در بیشتر کشورها مثل ایران در این مدت استفاده از عینک آفتابی توصیه می شود ولی در بعضی کشورها مثل انگلیس و استرالیا اینطور نیست.
به هر حال حساسیت به نور جزوه عوارض جراحی نیست.

سوم اینکه غیر از دو عمل جراحی لیزیک و لازک ، راه حل سومی هم وجود دارد که نیازی به تراش قرنیه نیست یعنی یک عمل جراحی است که زیر قرنیه ظاهراً لایه ای قرار می گیرد و چیزی تراشیده نمی شود البته دقیق نمی دانم ولی کمترین تهاجم به چشم انجام می گیرد نظر شما چیست؟

اپی لیزیک مدرنترین روش جراحی قرنیه می باشد که در ایران فقط توسط تعداد کمی از پزشکان انجام می گیرد. در این روش با کمک پنبه آغشته به الکل و بعضی مواد دیگر انجنای قرنیه اصلاح می شود. بازده این روش بسیار از لیزیک و لازک کمتر هست و به نظر من سالها با جراحی ایده ال فاصله داره ولی با یشرفتی که عمل پزشکی داره فکر می کنم تا چند سال دیگه به یکی از روشهای درمان تبدیل بشه. این روش هنوز توسط FDA تایید نشده. در ضمن در افرادی استفاده میشه که قرنیه بسیار نازکی دارند و کاندیدای خوبی برای لیزیک نیستند.

چهارم اینکه علت آستیگمات شدن چشم چیست؟ من در تابستان دچار حساسیت فصلی می شوم و زیاد چشمم را می مالم و آیا مالش زیاد چشم باعث آستیگمات شدن چشم می شود؟

دوست عزیز استیگماتیسم عبارت است از انحنای غیر متعارف قرنیه. در نزدیک بینی و دوربینی کره چشم با تغییر شکل شکل کروی خود را از دست داده و به این صورت نقطه کانونی دید را تغییر می دهد که به راحتی با لنز های مقعر و یا محدب اطلاح می شود. ولی در استیگماتیسم به علی تغییر فرم قرنیه ( بخش شفاف روی چشم) امواج نوری وارد شده به چشم دچار اعواج می شوند. به اینصورت شخص چند خط موازی را به صورت کمی منحنی وار می بیند.
در مورد استیگماتیسم می بایست با یک ژشم پزشک مشوزت کنید و لی مالاندن چشم نمی تواند باعث استیگماتیسم شود.
درضمن دوست من استیگماتیسم با لیزیک قابل درمان نیست. برای درمان آستیگماتیسم در صورتی که شماره بالایی داشته باشد از نوعی لنز های داخل چشمی به نام لنز های Phakic فیکیک استفاده می کنند که البته بهتر ایت شماره آستیگماتیسم به قدری بالا باشد که برای شحص ایجاد مشکل کرده باشد چراکه این عمل فیکیک مستلزم برش قرنیه و جایگذاری لنز د داخل چشم می باشد.

پنجم:کیفیت عمل لیزر در شهرستان ها با تهران فرق می کند؟ چون من که نمی توانم از کیفیت دستگاه لیزر و تجربه پزشک اطلاعی بدست آورم چون تخصص پزشکی ندارم ، راهی وجود دارد که بتوانیم تشخیص بدهیم کیفیت عمل در یک کلینیک در چه حدی است ؟

به طور کلی به تمامی دوستانم پیشنهاد می کنم برای جراحی چشم به تهران بیایند. بعضی از شهرستانها از لحاظ رعایت اصول بهداشتی حین عمل و دستگاههای مورد استفاده در حد پایینی هستند. ولی در این بین بعضی شهرستانها به مراتب از تهران بهتر هستند.
شما دوست من کجا هستید شاید بتونم دکتر خوبی رو بهتون معرفی کنم.

ششم: جراحی اصلاح نزدیک بینی محدودیت سنّی دارد؟ منظورم سنین بالا است آیا در سنین بالا هم این عمل امکان دارد ؟چون ممکن است چشم دچار پیرچشمی هم شده باشد

جراحی رفراکتیو (نزدیک بینی) محدودیت سنی ندارد لیکن با توجه به شروع پیر چشمی از سن حدود 40 سال به عزیزان توصیه می شود که در سن کمتر از 40 اقدام به لیزیک کنند. دوستان دقت کنید پیر چشمی به هیچ عنوان با لیزیک درمان نمی شود.

در پیر چشمی لنز داخل چشمی قدرت فوکوس خود را از دست می دهد به همین دلیل شخص دور را که حالت طبیعی لنز برای دیدن هست را راحت می بیند و لی برای دید نزدیک که نیاز به فوکوس هست دچار مشکل می شود.
برای درمان پیر چشمی روش بسیار جدید وجود دارد به نام جراحی PRELEX و یا جراحی حایگزینی لنز. در این روش به مانند آب مروارید لنز طبیعی انسان تخلیه شده و لنز مصنوعی مولتی فواکل در چشم قرار می گیرد. لنز های مولتی فوکان دارای چند کانون برای نزدیک و دور هستند (بعدا مفصلا توضیح می دهم) به اینصورت شخص هم دچار آب مروارید نمی شود( چون لنز داخل چشمی تخلیه می شود) و هم دید دور و نزدیکش خوب می شود.

هفتم: توصیه می کنید جهت عمل به تهران و کلینیک های مرکزی و بزرگ مراجعه کنیم تا اینکه در شهرستان عمل جراحی کنیم ؟ زیرا زمان عمل ظاهراً کوتاه است و نیازی به بستری شدن نیست.

دوست عزیز شما کجا هستید.؟

تهران در هر صورت انتخاب اول هست ولی خیلی از شهرستانها هم امکانات خوبی دارند. بعضی از شهرستانها برای اعمال جراحی چشم واقعا ناجور هستند.
مدت زمان عمل لیزیک حدود 20 دقیقه هست و زمان بستری ندارد ولیکن حتما باید یک نفر همراه با شما باشد.

در صورتیکه سوال دیگری نیز داشته باشید در صورتیکه بدانم در خدمتم.

1200

Registered User
لایک‌ها
7
بسیار بسیار ممنونم
من در قم هستم

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
بسیار بسیار ممنونم
من در قم هستم

دوست عزیز قم جزوه شهرستانهایی است که پزشکان و مراکز جراحی خوبی داره. جراحانی مثل دکتر رحیمی و دکتر مدرس فرد در میدان سعیدی و یا دکتر فرخی و ... و مراکزی مثل کامکار و بفیه ال.. و امیر المونین نگران نباش اگر خواستی می تونی یک سر به دکتر رحیمی در قم بزنی و سلام من رو هم برسونی ( یاسینی) دکتر بسیار خوبیه.
موفق باشی

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
لیزیک

لیزیک همانطور که خیلی از دوستان می دونن یکی از روشهای رفع عیوب انکساری (نزدیک بینی) هست که بعد از تایید توسط FDA به صورت گسترده در جهان انجام می شود. میزان عوارض ناشی از این عمل بسیار کم بوده و نتیجه عمل معمولا بسیار قابل قبول هست. درصد بسیار کمی از افراد بعد از عمل به عمل مجدد و یا به عوارض شدید دچار می شوند.

این عمل در بیشتر کشورهای جهان بسیار گران قیمت بوده به طوریکه افراد کمی به آن اقدام می کنند ( در آمریکا برای هر چشم حدود 3000 تا 4000 دلار ) ولی در ایران معمولا قیمت عمل متوسط بوده و اقشار زیادی از مردم امکان آنرا دارند.

به طور کلی در طی عمل لیزیک بیمار از وابستگی به عینک رها شده و یا حداقل عینک ساده تری ( مثلا فقط برای آستیگمات) می زند.

در طی عمل با کمک نور لیز یک لایه از قرنیه برداشته شده و انجنای لازم برای تصحیح بینایی بر روی قرنیه تراشیده می شود.

این تراش به چند روش انجام می شود.

1- تراش بر روش خود قرنیه.

2- تراش بر روی لایه میانی قرنیه که در این روش یک برش از قرنیه جدا شده یک لایه از قرنیه برداشته می شود و لایه جدا شده در جای خود قرار می گیرد. در این روش معمولا دوران نقاهت نسبت به روش اول بیشتر بوده (یک یا دو روز بیشتر).

Lasik.jpg

میزان لایه ای که برداشته می شود و طرحی که می بایست بر روی قرنیه اجرا شود به کمک نقشه های سطحی که از قرنیه قیل از عمل گرفته می شود ( توپوگرافی قرنیه) مشخص می شود.

70592tms3.JPG

ضخامت قرنیه و شماره دید مریض مهمترین فاکتور های تشخیصی است که پزشک با توجه به آنها بیمار را مستعد درمان لیزیک می بیند. ضخامت قرنیه نمی بایست از مقدار تعریف شده کمتر باشد و شماره دید مریض نمی بایست از مقدار تعریف شده بیشتر باشد در هر دو صورت امکان کاهش ضخامت قرنیه می باشد که می تواند منجر به عفونت قرنیه و قرار گرقتن در صف منتظران ظهور قرنیه پیوندی شود.!!!!

شرکت های بسیاری دستگاههای تولید لیزر را می سارند. امروزه همچنان از گاز جهت تولید لیزر در این دستگاهها استفاده می شود (دایود لیزر همچنان کاربرد کمی دارد) به همین دلیل همچنان به این دستگاهها اگزایمر لیزر می گویند.

شرکت های آمریکایی که دستگاههایی تحت FDA تولید می کنند مثل ALCON, AMO, B&L بهترین دستگاههای بازار را دارند و دستگاههای بسیار معروف Zeiss‌همچنان به دلیل پاره ای مشکلات اداره تجهیزات ایران ، به ایران وارد نمی شوند.

جهت برش قرنیه دو شرکت AMO و Zeiss از خود لیزر استفاده می کنند که متاسفانه هر دو تحت تحریم قرار گرفته و وارد ایران نمی شوند.

برش با میکروکراتوم (جاقو)
microkeratome.jpg

برش با لایه قرنیه با خود لیزر
p-intralase_ill.jpg

بین این دستگاهها برتری خاصی بر دیگری وجود ندارد جز اندکی که بیمار تفاوت آنها احساس نمی کند به همین دلیل در زمان انتخاب مرکز جراحی خیلی به این موارد توجه نکنید. (البته دستگاههای قدیمی تری وجود دارند مثل nidek و technolos که ارزش گفتن ندارند ولی در بعضی شهرستانها همجنان به کار می روند)

Last edited:

1200

Registered User
لایک‌ها
7
لیزیک

لیزیک همانطور که خیلی از دوستان می دونن یکی از روشهای رفع عیوب انکساری (نزدیک بینی) هست که بعد از تایید توسط FDA به صورت گسترده در جهان انجام می شود. میزان عوارض ناشی از این عمل بسیار کم بوده و نتیجه عمل معمولا بسیار قابل قبول هست. درصد بسیار کمی از افراد بعد از عمل به عمل مجدد و یا به عوارض شدید دچار می شوند.

این عمل در بیشتر کشورهای جهان بسیار گران قیمت بوده به طوریکه افراد کمی به آن اقدام می کنند ( در آمریکا برای هر چشم حدود 3000 تا 4000 دلار ) ولی در ایران معمولا قیمت عمل متوسط بوده و اقشار زیادی از مردم امکان آنرا دارند.

به طور کلی در طی عمل لیزیک بیمار از وابستگی به عینک رها شده و یا حداقل عینک ساده تری ( مثلا فقط برای آستیگمات) می زند.

در طی عمل با کمک نور لیز یک لایه از قرنیه برداشته شده و انجنای لازم برای تصحیح بینایی بر روی قرنیه تراشیده می شود.

این تراش به چند روش انجام می شود.

1- تراش بر روش خود قرنیه.

2- تراش بر روی لایه میانی قرنیه
که در این روش یک برش از قرنیه جدا شده یک لایه از قرنیه برداشته می شود و لایه جدا شده در جای خود قرار می گیرد. در این روش معمولا دوران نقاهت نسبت به روش اول بیشتر بوده (یک یا دو روز بیشتر).

میزان لایه ای که برداشته می شود و طرحی که می بایست بر روی قرنیه اجرا شود به کمک نقشه های سطحی که از قرنیه قیل از عمل گرفته می شود ( توپوگرافی قرنیه) مشخص می شود.

ضخامت قرنیه و شماره دید مریض مهمترین فاکتور های تشخیصی است که پزشک با توجه به آنها بیمار را مستعد درمان لیزیک می بیند. ضخامت قرنیه نمی بایست از مقدار تعریف شده کمتر باشد و شماره دید مریض نمی بایست از مقدار تعریف شده بیشتر باشد در هر دو صورت امکان کاهش ضخامت قرنیه می باشد که می تواند منجر به عفونت قرنیه و قرار گرقتن در صف منتظران ظهور قرنیه پیوندی شود.!!!!

شرکت های بسیاری دستگاههای تولید لیزر را می سارند. امروزه همچنان از گاز جهت تولید لیزر در این دستگاهها استفاده می شود (دایود لیزر همچنان کاربرد کمی دارد) به همین دلیل همچنان به این دستگاهها اگزایمر لیزر می گویند.

شرکت های آمریکایی که دستگاههایی تحت FDA تولید می کنند مثل ALCON, AMO, B&L بهترین دستگاههای بازار را دارند و دستگاههای بسیار معروف Zeiss‌همچنان به دلیل پاره ای مشکلات اداره تجهیزات ایران ، به ایران وارد نمی شوند.

جهت برش قرنیه دو شرکت AMO و Zeiss از خود لیزر استفاده می کنند که متاسفانه هر دو تحت تحریم قرار گرفته و وارد ایران نمی شوند.

بین این دستگاهها برتری خاصی بر دیگری وجود ندارد جز اندکی که بیمار تفاوت آنها احساس نمی کند به همین دلیل در زمان انتخاب مرکز جراحی خیلی به این موارد توجه نکنید. (البته دستگاههای قدیمی تری وجود دارند مثل nidek و technolos که ارزش گفتن ندارند ولی در بعضی شهرستانها همجنان به کار می روند)

چند سؤال داشتم که اگر محبت کنید پاسخ دهید ممنون می شوم
سؤال اول: این عوارض شدید احتمالی لیزر چند درصد احتمال وقوع دارد؟ عوارض شدید غیرقابل درمان منظورم است و آیا این عوارض همزمان روی هر دو چشم اتفاق می افتد؟ اگر بله ، آیا نمی توان یک روز یک چشم و روز بعد چشم دیگر را لیزر کرد که همزمان هر دو چشم دچار آسیب های غیر قابل درمان نشود؟

سؤال دوم: تصمیم برای اینکه کدام روش تراش را انتخاب کنیم با خودمان است؟ ظاهراً روشی که زحمت و دوران نقاهت بیشتری دارد بهتر است؟ (طبق قانونی که می گوید معمولاً زحمت بیشتر نتیجه بهتر را دارد)

سؤال سوم : شماره عینک من حدود چهارده و پانزده است ، حداکثر میزان نزدیک بینی مجاز برای لیزر چقدر است؟

سؤال چهارم: بهتر نیست کمی صبر کنیم تا دستگاههای آمریکایی با کیفیت وارد ایران شوند(یعنی صبر کنیم تا ببنیم که بالاخره دلالان روشهای دور زدن تحریم را پیدا می کنند؟)

سؤال پنجم: در حال حاضر تصمیم به لیزر ندارم (شماره عینک حدود چهارده و پانزده است ) ولی اگر بعد از چهل سالگی نظرم عوض شود ولی آن موقع چشمم دچار پیرچشمی شده باشد و تصمیم من هم به معالجه نزدیک بینی با لیزر شود و تصمیم بگیرم لیزر کنم ، دچار مشکل خواهم شد؟ (می دانیم که پیرچشمی با لیزر معالجه نمی شود ولی نزدیک بینی با لیزر معالجه می شود) [مخصوصاً که الان اغلب وزرا و مقامات عالیرتبه **** عینک استفاده می کنند که ظاهراً به دلیل این است که پیرچشمی خود را معالجه نمی کنند] نظر شما چیست؟

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
دوست عزیز

سؤال اول: این عوارض شدید احتمالی لیزر چند درصد احتمال وقوع دارد؟ عوارض شدید غیرقابل درمان منظورم است و آیا این عوارض همزمان روی هر دو چشم اتفاق می افتد؟ اگر بله ، آیا نمی توان یک روز یک چشم و روز بعد چشم دیگر را لیزر کرد که همزمان هر دو چشم دچار آسیب های غیر قابل درمان نشود؟

نگران نباش از هر 1000 نفری که واکسن آنفولانزا رو می زنن یکی آنفولانزا می گیره و احتمال داره جونشو از دست بده در حالیکه از هر 100 هزار لیزیک یک مورد دچار عفونت میشه ( در صورت انتخاب صحیح جراخ). در مورد جراحی دو چشم معمولا هر دو در یک روز انجام میشه که بیمار هر چه سریعتر درمان بشه و معمولا یک چشم بر دیگری اثری نداره.
دوست من آسیب های بعد از لیزیک به قدری کم هست که می شه اونها رو نادیده گرفت یادت باشه که از هر 300 سفر زمینی یکی دچار صانحه میشه . آیا باید سفر کردن رو تعطیل کرد؟

سؤال دوم: تصمیم برای اینکه کدام روش تراش را انتخاب کنیم با خودمان است؟ ظاهراً روشی که زحمت و دوران نقاهت بیشتری دارد بهتر است؟ (طبق قانونی که می گوید معمولاً زحمت بیشتر نتیجه بهتر را دارد)

متاسفانه دوست عزیز انتخاب این روشها با شما نیست و پزشک در این زمینه تصمیم می گیرد بنا بر نتایج تصویر برداری از قرینه شما.( باز هم نگران نباش)

سؤال سوم : شماره عینک من حدود چهارده و پانزده است ، حداکثر میزان نزدیک بینی مجاز برای لیزر چقدر است؟
فکر می کنم منظور شما اینست که دید شما 15 از 20 می باشد یعنی دید شما نزدیک به 5 می باشد. در اینصورت شما برای عمل لیزیک مستعد هستید و می بایست از قرنیه شما عکسبرداری شود ( با پزشک مشورت کنید)

سؤال چهارم: بهتر نیست کمی صبر کنیم تا دستگاههای آمریکایی با کیفیت وارد ایران شوند(یعنی صبر کنیم تا ببنیم که بالاخره دلالان روشهای دور زدن تحریم را پیدا می کنند؟)

دوست من دستگاههای آمریکایی خوبی در ایران موجود هستند مثل Alegratoo از شرکت Alcon ولی هنوز دستگاه فمتوسکند و اینترالیز که سطح قرنیه را با لیزر برای عمل لیزیک برش می دهند به ایران وارد نشده اند. همانطور که گفتم در عمل لازک سطحی از قرنیه برداشته شده و سطح زیرین با لیزر اصلاح میشود و سطح برداشته شده دوباره به محل برمی گردد. این برش سطحی فعلا با چاقو دقیق (میکروکراتوم) انجام می شود ولی در روشی نوین این برش با لیزر انجام می شود. دستگاههای برش لیزری فعلا در تحریم قرار دارند و از من میشنوی هزگر وارد ایران نخواهند شد.

در حال حاضر تصمیم به لیزر ندارم (شماره عینک حدود چهارده و پانزده است ) ولی اگر بعد از چهل سالگی نظرم عوض شود ولی آن موقع چشمم دچار پیرچشمی شده باشد و تصمیم من هم به معالجه نزدیک بینی با لیزر شود و تصمیم بگیرم لیزر کنم ، دچار مشکل خواهم شد؟ (می دانیم که پیرچشمی با لیزر معالجه نمی شود ولی نزدیک بینی با لیزر معالجه می شود) [مخصوصاً که الان اغلب وزرا و مقامات عالیرتبه **** عینک استفاده می کنند که ظاهراً به دلیل این است که پیرچشمی خود را معالجه نمی کنند] نظر شما چیست؟

دوست من در پیر چشمی لنز داخل چشم قدرت تطابق خود را از دست می دهد. به اینصورت برای دیدن دور و نزدیک که لنز داخل چشم باید تغییر شکل دهد تا کانون بر روی شبکیه تغییر کند دیگر اتفاق نمی افتد. به دلیل اینکه در پیر چشمی لنز عامل اصلی است با لیزیک نمی توان دید را اصلاح نمود اما همانطور که گفتم با کمک جایگذاری لنز های مولتی فوکال می توان دید کامل را بدست اورد.
بزرگ مردان و سیاست مداران زیادی به جراحی لیزر و کاشت لنز داخل چشمی مولتی فوکال اقدام می کنند. ولی همیشه عده ای به عینک علافه دارند.
دوباره می گویم عمل لیزیک برای افرادی خوب است که با عینک مشکل دارند. اگر با عینک مشکلی ندارید دلیل وجئد ندارد که لیزیک کنید.

موفق و سالم باشید

fcbarcairan

Registered User
لایک‌ها
227
ممنون بابت تاپیک
بهترین سن برای عمل لازک یا لیزیک چی هست؟
و کلا لازک بهتره یا لیزیک؟
در اصفهان دکتر خوب سراغ ندارید برای اصلاح نزدیک بینی؟

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
رفیق ببخشید ها، امیدوارم بد برداشت نکنید، ولی از مشورت دادن افراد غیر پزشک و دارای اطلاعات نصفه نیمه به مردم در مورد مسائل پزشکی، من خاطره خیلی بدی دارم... :(

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
ممنون بابت تاپیک
بهترین سن برای عمل لازک یا لیزیک چی هست؟
و کلا لازک بهتره یا لیزیک؟
در اصفهان دکتر خوب سراغ ندارید برای اصلاح نزدیک بینی؟
خواهش مي كنم
بهترين سن براي عمل ريفراكتيو ٢سال بعد از ثابت شدن شماره عينك مي باشد
معمولا حد بالايي براي ان در نظر نمي گيرند . انتخاب ليزيك يا لازك با پزشك جراح ميباسد و نه بيمار
اصفهان از لحاظ چشم پزشكي بسيار پيشرفته مي باشد و دكتر هاي خوبي مثل دكتر قريشي ، سلوطي و كلينيك هاي خوبي مثل پارسيان و ابان و صدرا و بيمارستان فيض و فارابي هستند. من دكتر قريشي را به دليل تبحر زياد معرفي مي كنم.

رفیق ببخشید ها، امیدوارم بد برداشت نکنید، ولی از مشورت دادن افراد غیر پزشک و دارای اطلاعات نصفه نیمه به مردم در مورد مسائل پزشکی، من خاطره خیلی بدی دارم... :(
تشكر از ياداوريتون
هدف از اين تاپيك معرفي جراحي هاي چشم و راهنمايي در مورد محل درمان و انتخاب پزشك مجرب هست. من به هيچ عنوان مشورت پزشكي نمي دم . من فارغ التحصيل رشته مهندسي پزشكي هستم و ٦ ساله دارم تو رشته چشم پزشكي كار مي كنم براي همين بيشتر جراحان چشم ايران و مراكز جراحي چشم ايران رو ميشناسم و مي تونم در اين زمينه دوستان رو كمك كنم. راستي منم طرفدار بازيهاي رايانه اي هستم! كاش با هم بيشتر اشنا بشيم
موفق باشيد

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
تشكر از ياداوريتون
هدف از اين تاپيك معرفي جراحي هاي چشم و راهنمايي در مورد محل درمان و انتخاب پزشك مجرب هست. من به هيچ عنوان مشورت پزشكي نمي دم . من فارغ التحصيل رشته مهندسي پزشكي هستم و ٦ ساله دارم تو رشته چشم پزشكي كار مي كنم براي همين بيشتر جراحان چشم ايران و مراكز جراحي چشم ايران رو ميشناسم و مي تونم در اين زمينه دوستان رو كمك كنم. راستي منم طرفدار بازيهاي رايانه اي هستم! كاش با هم بيشتر اشنا بشيم
موفق باشيد

آهان! خوب اگر آموزش آکادمیک دارید که خوبه...

راستش یه عده ای از افراد بی اطلاع توی این انجمن Pseudoscience بار ملت می کنند و ملت رو به روش های عامیانه مثل حجامت، انرژی درمانی و ... راهنمایی می کنند و مشاوره های غلط میدن. یه مقداری سوء تفاهم شد که از این قضایا نباشه...

امیدوارم تاپیک قوی و خوبی بشه.

در مورد گیم هم تشریف بیارید بخش بازی های کامپیوتری در خدمتیم! :)

fcbarcairan

Registered User
لایک‌ها
227
ممنون چقدر سریع
این جراحی در اصفهان در حد تهران هست یا خیر؟
و کدوم یک از مراکزی که گفتید دستگاههای پیشرفته تری دارند؟
ارزش داره بخواطر این عمل به خارج از ایران بریم؟
من شماره چشمام رویه هم 2 هم نمیشه اما خیلی رویه چشام حساس هستم و ضد عینک! الان لنز نرم میزنم اما دوست دارم از شر لنز هم راحت بشم
بازم ممنون

Ace...!

Registered User
لایک‌ها
3,083
البته دوست من.

در وجله اول به شما که کانتکت لنز استفاده م یکنی توصیخ می کنم از کانکت لنز استفاده کنی البته با رعایت اصول بهداشتی اونم با دقت بسیار بسیار زیاد . اینو م یگم چوون توی بیمارستان ها خیلی ها رو می بینم که دچار عفونت قرنیه شدن.

واقعا مرسی اطلاعات خوبی راجع به لیزیک بدست آوردم . مسلما این گسترش اطلاعاتتون پاداش خوبی خواهد داشت

اول بگم که من شماره چشمام هر کدوم 1 تا 1.5 ( دقیق نمیدونم ) هست و البته آستیگمات . تابستون ساله قبل واسه خریدن لنز اقدام کردم . رفتم مشهد جای دکتر عدالت . ایشون هم گفتن چون چشات آستیگماته باید به تهران سفارش بدیم واسه چشات لنز بسازن . خلاصه اینو گرفتم و توصیه های لازمو کرد . راستش من بیشتر لنزو واسه خلاص شدن از عینک گرفتم ( چون اصلا با عینک نسبت به چهرم حس خوبی ندارم ) من تقریبا هر روز از لنز استفاده میکردم و همه ی کارای بهداشتی رو هم انجام میدادم ( مثلا هر ماه جای لنزو عوض کردن و سرم و مایع لنز و ... ) اما بعد یه مدت حدودا 4-5 ماه روی لنز یکی از چشام یه لکه هایی اومد . دوباره رفتم و گفت این دیگه قابل استفاده نیست و یکی دیگه سفارش داد . ولی بعد اون قضیه دیگه نسبت استفاده از لنز خیلی نا امید هستم چون مجموعا تا الان 250 تومن واسم آب خورده و مثلا من میخواستم با لنز در هزینه های عینک و ... صرفه جویی کنم . و دیگه "خیلی" کمتر از لنز استفاده میکنم و گاهی اوقات هم نه از عینک استفاده میکنم و نه از لنز . تو دیدن هم مشکل ندارم فقط از فاصله های بیشتر از 5-6 متر سخت میتونم چهره ی افرادو تشخیص بدم . تنها دغدغ ه ذهنیمم همینه که تقریبا نصف روز رو از عینک استفاده نمیکنم ( یعنی زمانایی که بیرون از خونم ). این مشکلی بوجود نمیاره ؟!

بازم مرسی بابت وقتی که میذارید

1200

Registered User
لایک‌ها
7
مأجور باشید ، مجدداً از پاسخ های دقیق و علمی تشکر می شود

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
آهان! خوب اگر آموزش آکادمیک دارید که خوبه...

راستش یه عده ای از افراد بی اطلاع توی این انجمن Pseudoscience بار ملت می کنند و ملت رو به روش های عامیانه مثل حجامت، انرژی درمانی و ... راهنمایی می کنند و مشاوره های غلط میدن. یه مقداری سوء تفاهم شد که از این قضایا نباشه...

امیدوارم تاپیک قوی و خوبی بشه.

در مورد گیم هم تشریف بیارید بخش بازی های کامپیوتری در خدمتیم! :)

متشکرم من به طور کلی درمان علمی رو قبول دارم و با درمان سنتی رابطه خوبی ندارم. هیچ مدل درمانی رو توصیه نمی کنم و تصمیم گیرنده پزشک متخصص می باشد.
در مورد گیم هم من بعضی وقتها یک سری می زنم به انجمن بازی باز هم متشکرم.

ممنون چقدر سریع
این جراحی در اصفهان در حد تهران هست یا خیر؟
و کدوم یک از مراکزی که گفتید دستگاههای پیشرفته تری دارند؟
ارزش داره بخواطر این عمل به خارج از ایران بریم؟
من شماره چشمام رویه هم 2 هم نمیشه اما خیلی رویه چشام حساس هستم و ضد عینک! الان لنز نرم میزنم اما دوست دارم از شر لنز هم راحت بشم
بازم ممنون

خواهش می کنم البته فعلا چند روز تعطیلی هست بعدا ممکنه کمی بیشتر طول بکشه.
در اصفهان من فکر می کنم مرکز جراحی آبان و پارسیان بسیار عالی هستند (البته خصوص بوده و کمی گرانتر هستند) هر دو اگر دست یادم باشه دستگاه Alegrato تولید wavelight ( الان دیگه متعلق به شرکت ALcon ) رو دارند که یکی از بهترین دستگاههای بازار هست.
به هیچ عنوان جراحی در خارج از کشور بهتر نیست. متاسفانه یا خوشبختانه جراحی لیزیک در ایران به تعداد زیاد انجام میشه به همین دلیل به مانند جراحی زیبایی بینی پزشکان ایرانی در این مورد تبحر خاصی دارند. در ضمن جراحی لیزیک در ایران بسیار ارزان تمام میشه.
در مورد جراحی لیزیک قویا پینشنهاد می کنم به پزشک مراجعه کنید و مشورت کنید. اما به نظر من دید 2 از 10 رو شاید بهتر باشه با استفاده از عینک کنترل کرد. هم اکنون فریم های بسیار زیبا و ف ش ن ی در بازار هستند.

واقعا مرسی اطلاعات خوبی راجع به لیزیک بدست آوردم . مسلما این گسترش اطلاعاتتون پاداش خوبی خواهد داشت

اول بگم که من شماره چشمام هر کدوم 1 تا 1.5 ( دقیق نمیدونم ) هست و البته آستیگمات . تابستون ساله قبل واسه خریدن لنز اقدام کردم . رفتم مشهد جای دکتر عدالت . ایشون هم گفتن چون چشات آستیگماته باید به تهران سفارش بدیم واسه چشات لنز بسازن . خلاصه اینو گرفتم و توصیه های لازمو کرد . راستش من بیشتر لنزو واسه خلاص شدن از عینک گرفتم ( چون اصلا با عینک نسبت به چهرم حس خوبی ندارم ) من تقریبا هر روز از لنز استفاده میکردم و همه ی کارای بهداشتی رو هم انجام میدادم ( مثلا هر ماه جای لنزو عوض کردن و سرم و مایع لنز و ... ) اما بعد یه مدت حدودا 4-5 ماه روی لنز یکی از چشام یه لکه هایی اومد . دوباره رفتم و گفت این دیگه قابل استفاده نیست و یکی دیگه سفارش داد . ولی بعد اون قضیه دیگه نسبت استفاده از لنز خیلی نا امید هستم چون مجموعا تا الان 250 تومن واسم آب خورده و مثلا من میخواستم با لنز در هزینه های عینک و ... صرفه جویی کنم . و دیگه "خیلی" کمتر از لنز استفاده میکنم و گاهی اوقات هم نه از عینک استفاده میکنم و نه از لنز . تو دیدن هم مشکل ندارم فقط از فاصله های بیشتر از 5-6 متر سخت میتونم چهره ی افرادو تشخیص بدم . تنها دغدغ ه ذهنیمم همینه که تقریبا نصف روز رو از عینک استفاده نمیکنم ( یعنی زمانایی که بیرون از خونم ). این مشکلی بوجود نمیاره ؟!

بازم مرسی بابت وقتی که میذارید

دوست عزیز شما به من لطف دارید. امیدوارم این اطلاعات بدرد دوستان بخوره.
در مشهد دکتر صداقت رو به شما پیشنهاد می کنم که از اساتید بسیار مجرب هستند و در کنگره های چشم پزشکی نیز معمولا بیشتر پزشکان به ایشان رجوع می کنند. (مرکز جراحی طوس)
در مورد شماره چشم معمولا دو شماره مشخص می شود یکی نشان دهنده ضعف بینایی و دیگری میزان استیگماتیسم. در مورد شماره 1 تا 1.5 من خودم به شخصه شماره چشمم 1.75 هست و از عینک استفاده می کنم.
در مورد لکه روی چشم کار بسیار خوبی کری به پزشک مراجعه کردی به مجض بروز هر نوع عوارض در استفاده از لنز های نرم می بایست مورد رو جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.

لنز های نرم لایه ای از جنس هیدروژل هستند که بر روی قرنیه قرار می گیرند. متاسفانه قرنیه ، جزوه معدود بافتهای بدن می باشد که رگ های خونی وظیفه اکسیزن رسانی را برای آن بر عهده ندارند. در این بخش هوای بیرون اکسیژن لازم را برای قرنیه فراهم می کنند. لنز های نرم باید طوری طراحی شوند که اکسیژن را به راحتی به لایه بیرونی قرنیه برسانند. بعد از مدتی به دلیل قرار گیری انواع پروتئین بر روی لنز این وطیفه مختل می شود که می تواند باعث مرگ سلول های قرنیه و یا غفونت گردد. به همین دلیل شستشوی مداوم لنز با مایع شستشو و عدم استفاده بعد از تاریخ انقضا توصیه می شود.

در مورد کاتکت لنز حتما از مارک های معتبر استفاده کنید. سعی کنید از شرکت های وارد کننده و یا پزشکان تهیه کنید به داشتن برچسب مشخصات شرکت وارد کننده به زبان فارسی دقت کنید.. می دونم معمولا قیمت تموم شده در چند سال خیلی بیشتر از یک عمل لیزیک می شود. به
همچنان فکر میکنم استفاده از عینک بهتر می باشد.

مأجور باشید ، مجدداً از پاسخ های دقیق و علمی تشکر می شود

خواهش می کنم.
موفق باشید دوستان

Last edited:

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
با سلام

در مورد درمان ریفراکتیو ( نزدیک بینی) همانطور که گفته شد درمان لیزیک یکی از روشهای جدید می باشد که در سراسر جهان استفاده می شود و FDA آمریکا آنرا قبول دارد. لیکن در بعضی موارد بدلیل شماره عینک بسیار بالا و یا ضخامت بسیار کم قرنیه امکان درمان لیزر وجود ندارد. در مواردی که شماره عینک بالا نیست معمولا پزشکان از درمان صرفنظر کرده و به بیمار توصیه به استفاده از عینک می کنند.
لیکن در مواردی که دید بیمار بسیار کم است (شماره عینک بالا است) از روش درمانی دیگری به نام جراحی فیکیک استفاده می کنند.

در این روش نوعی لنز داخل چشمی مینیاتوری در داخل چشم و بر روی عنبیه (بخش رنگی ) چشم قرار می گیرد. این درمان نیاز به جراحی داشته و معمولا بیمار یک روز بعد از عمل بستری می باشد.

درمان فیکیک یک یاز روشهای ایمن برای کاهش و یا تصحیح کامل دید بیمارانی است که شماره عینک بالایی دارند. البته این روش به برای هر بیماری استفاده نمی شود.
درمان با لنز فیکیک یک روش تهاجمی بوده به این معنا که قرنیه شکافته شده و لنز در داخل چشم قرار می گیرد.

verisyse-iris.gif

i10.jpg

Verisyse.jpg

Verisyseineye2.jpg

Verisyse%20by%20Dr%20Ash.jpg

آرتیزان معروفترین لنز فیکیک چهان می باشد که در ایران نیز بسیار کاربرد دارد. در زمان جایگذاری لنز فیکیک ارتیزان امکان حذف آستیگماتیسم چشم نیز وجود دارد این مورد خیلی مهم میباشد چرا که بیمار هم نزدیک بینی را تصحیح می کند و هم آستیگماتیسم.

لنز های فیکیک بر روی آیریس ( عنبیه ) قرار می گیرند به همین دلیل نصب آنها نیاز به دقت بسیار بالایی دارد . پزشکان کمی اقدام به جایگذاری این لنز می کنند.

قیمت لنز های فیکیک نصبت به لنز های داخل چشمی که در آب مروارید استفاده می شود بالاتر بوده و از 400 هزار تومان تا 600 هزار تومان متفاوت است.

همچنان اضافه می کنم در صورتیکه کاندیدای نصب لنز فیکیک هستید، دقت کنید که لنز برچسب مشخصات فارسی شرکت وارد کننده را دارا باشد در ضمن می توانید مشخصات کامل لنز را در سایت Imed.ir (سایت اداره کل تجهیزات پزشکی) مشاهده کنید. دقت کنید اگر در بخش مصرف کننده ها اطلاعات لنز فوق پیدا نشد لنز فوق دارای تاییدیه اداره کل نیست.

موفق باشید

Last edited:
بالا