برگزیده های پرشین تولز

آشنایی با جراحی های چشم و پرسش و پاسخ

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
من چیزی نگفتم خود خانم منشی همون اول پرسید قبلا عمل شدید یا نه؟ آقای عقدایی منشی هستن؟ دکتر جوادی که میگین همونه که مطبش فرمانیه هست دیگه؟

دکتر جوادی منشی زن نداشت. معلومه جدیدا آورده. اقای عقدایی توی علوم تحقیقات کتر میکنه بعضی وقتها هم به دکتر کمک میکنه.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

alirezaepanah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
دکتر جوادی منشی زن نداشت. معلومه جدیدا آورده. اقای عقدایی توی علوم تحقیقات کتر میکنه بعضی وقتها هم به دکتر کمک میکنه.

درست میگن من چند دفعه شنیدم که خانم منشی از مریض ها می پرسید که عمل کردین یا نه . می گفت دکتر مریض هایی که قبلا پیش کس دیگه عمل کردند را قبول نمی کنه. در ضمن مطب دکتر جوادی چند تا منشی و دکتر کار می کنن که انصافا همشون خیلی مودب و مهربونن.

zahraaa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
مشهد عمل کردم.فکر میکنم 20.21 سالم بود.نیشابور هستم.آقای خوشرو.زنداداشم همینجا عمل کرد اما اون مشکلی نداره.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
درست میگن من چند دفعه شنیدم که خانم منشی از مریض ها می پرسید که عمل کردین یا نه . می گفت دکتر مریض هایی که قبلا پیش کس دیگه عمل کردند را قبول نمی کنه. در ضمن مطب دکتر جوادی چند تا منشی و دکتر کار می کنن که انصافا همشون خیلی مودب و مهربونن.

منشی ها رو خیلی نمیشناسم. اما دکترهایی که اونجا هستند دکتر عظیم زاده و دکتر فدایی هستند که هر دوتا خیلی خوب هستند. اما خود دکتر جوادی از همه بهتره.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
مشهد عمل کردم.فکر میکنم 20.21 سالم بود.نیشابور هستم.آقای خوشرو.زنداداشم همینجا عمل کرد اما اون مشکلی نداره.

دکتر خوشرو. فکر میکردم تو سبزوار باشه. کارش تکه. اما شاید بهتر باشه با دکتر صداقت هم مشورت کنید.

Unforgiv3N

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
627
دوستان چون تاپیک چشم و اینهاست .. من یه پیشنهاد خیلی خوب دارم برای افرادی که با کامپیوتر زیاد کار یا بازی میکنند .. حتما از این عینک ها تهیه کنید

Advanced Computer Eyewear Gunnar Optiks | Gunnars.com

قیمت اش بالاست ولی واقعا خوبه .. من که دیگه از چشم در نمیاد D:

Dark B0y

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اقای یاسینی برم میلاد عمل کنم؟ نزنن کورمون کنن :Dاخه ما یه پارتی داریم تو میلاد یکی از بستگان رو عمل کردن خرج عمل 1 تومن میشد این پارتی ما یه کاری کرد 100 تومن گرفتن ازش :D میگم نکنه واسه پول کمتر بزنن ناقصمون کنن

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
اقای یاسینی برم میلاد عمل کنم؟ نزنن کورمون کنن :Dاخه ما یه پارتی داریم تو میلاد یکی از بستگان رو عمل کردن خرج عمل 1 تومن میشد این پارتی ما یه کاری کرد 100 تومن گرفتن ازش :D میگم نکنه واسه پول کمتر بزنن ناقصمون کنن

پس یه لطفی به خودت بکن تو میلاد برو پیش دکتر نیکخو و یا دکتر صادقی (اونیکه جوونه نه اون پیره) این دوتا کارشون عالیه.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
دوستان چون تاپیک چشم و اینهاست .. من یه پیشنهاد خیلی خوب دارم برای افرادی که با کامپیوتر زیاد کار یا بازی میکنند .. حتما از این عینک ها تهیه کنید

Advanced Computer Eyewear Gunnar Optiks | Gunnars.com

قیمت اش بالاست ولی واقعا خوبه .. من که دیگه از چشم در نمیاد D:

متاسفانه در این زمین نمی تونم نظری بدم. چز اینکه مصرف کننده ها بگن. شما که استفاده کردی راضی هستی؟
به طور کلی این عینک های بازی و استفاده از رایانه رو FDA تایید نمی کنه.

tamoozdad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام وقت به خیر
من یکشنبه عمل شدم دوشنبه صبح دکتر چشممو باز کرد الان نوشته هارو نمی تونم بخونم همه چیزو باکنتراست خیلی زیاد و کمی زوم شده می بینم!
این مشکلات حل میشه احتمالا؟

manager_66

Registered User
لایک‌ها
1,573
دوست عزیز اینکه طرف اشتباه محاسبه کرده باشه احتمالش هست اما خیلی خیلی کمه. در مورد مغز دید چپ و راست شما بشنو و کمی خستگی در کن و بیخیال این حرف ها بشو. اما در مورد دید دورتون دقیقا به عمل کراس ربط داره و به مرور زمان درست میشه. حتمـــــــــــــــــــــــــا پیش دکتر صداقت برو.

چون من با عینک الان نزدیک رو خیلی بهتر از لنز میبینم . بنظرتون بگم واسه چشم چپم یک لنز دیگه بده یا واسه کار با کامپیوتر عینک بزنم ؟ ممنون .

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
سلام وقت به خیر
من یکشنبه عمل شدم دوشنبه صبح دکتر چشممو باز کرد الان نوشته هارو نمی تونم بخونم همه چیزو باکنتراست خیلی زیاد و کمی زوم شده می بینم!
این مشکلات حل میشه احتمالا؟

بله نگران نباشید. فکر کنم باید 6 یا 7 روز صبر کنید تا دیدتون کمی بهتر بشه.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
چون من با عینک الان نزدیک رو خیلی بهتر از لنز میبینم . بنظرتون بگم واسه چشم چپم یک لنز دیگه بده یا واسه کار با کامپیوتر عینک بزنم ؟ ممنون .

فکر می کنم بهتر باشه عینک بزنید. فعلا شاید بهتر باشه لنز رو عوض نکنید.

Dark B0y

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درود. جناب یاسینی ممنون از پاسختون

یه سوال من یه فیلم از عمل لیزیک گرفتم بعد عمل یه لنز میزارن تو چشم یه توضیح کلی راجب این میدید ؟ همیشه اینو میزارن بعد عمل ؟ اصلا چرا میزارن ؟ تا ابد تو چشم میمونه یا مدتی بعد عمل درش میارن ؟ نیاز به شستشو داره تو چشم ؟ کلا چجوریه این ؟

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
درود. جناب یاسینی ممنون از پاسختون

یه سوال من یه فیلم از عمل لیزیک گرفتم بعد عمل یه لنز میزارن تو چشم یه توضیح کلی راجب این میدید ؟ همیشه اینو میزارن بعد عمل ؟ اصلا چرا میزارن ؟ تا ابد تو چشم میمونه یا مدتی بعد عمل درش میارن ؟ نیاز به شستشو داره تو چشم ؟ کلا چجوریه این ؟

فکر می کنم منظورتون لنز محافظه (پانسمان) برای اینکه در لایک لایه بیرونی برداشته میشه اون محافظ رو می ذارن تا لایه بیرونی بسته بشه. دو روز بعد برداشته میشه.

اما در لیزیک همون قرنیست که به طرفی میره بعد دوباره بر میگرده سر جاش

Last edited:

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
لیزیک چیست؟

اینطور که می بینم بیشتر سوالات در این تاپیک در مورد لیزیک و عمل های ریفراکتیو (اصلاح بینایی) هست. برای همین توی چند تا پست سعی می کنم لیزیک ، لازک ، PRK و جراحی فیکیک با لنز آرتیزان رو به طور خلاصه توضیح بدم.

دروبینی یا نزدیک بینی عبارتست از تغییر تحدب کره چشم به طوریکه امواج نوری به جای اینکه بر روی شبکیه تشکیل بشن جلوتر یا عقبتر تشکیل بشن. این مثل دوربینی می مونه که لنزش به جای فوکوس بودن جلوتر و یا عقبتر باشه.

500px-Hypermetropia.svg.png

برای اصلاح این مورد قدیمتر از عینک و لنز استفاده میشد. که در این موارد نوعی لنز بر عکس تجدب کره چشم بر روی چشم قرار می گیرف و کانون تشکیل تصویر رو دوباره بر روی شبکیه قرار می داد.

در اصلاح با لیزر (لیزیک) با کمک باریکه نوری لیزر با قدرت مشخص لایه ای از قرنیه تراشیده میشه و همون عینک به صورت مینیاتوری روی قرنیه به وجود میاد. این بارکیه لیزر با فرکانس مشخص و قدرت مشخص ایجاد میشه به طوریکه فقط لایه بیرونی قرنیه رو می سوزونه و بعد از اون از بین میره و به داخل چشم وارد نمیشه. به همین دلیل دستگاههای تولید این لنیزر بسیار دقیق و گران هستند.

مراحل لیزیک:

lasik-process.jpg

مرحله 2- با کمک تیغه ای بسیار تیز به نام کراتوم لایه بیرونی قرنیه برش داده میشه (این لایه سلول زنده نداره) این برش می بایست بسیار دقیق انجام بشه در صورتیکه برش دارای نا همواری باشه بعد از برش و قرار گرفتن سر جای اولیه کمی فاصله ایجاد میشه و باعث آستیکمات بعد از عمل میشه.

مرحله 3-4 در این دو مرحله برش ایحاد شده از روی قرنیه به کناری می رود .

Lasik01.jpg

مرحله 5- با کمک باریکه لیزر سطح کروی ایجاد شده برش داده میشود و شماره عینک که قبل از عمل با کمک عکسبرداری مشخص شده است بر روی قرنیه تراش می خورد.
مرحله 7-8 فلپ ایجاد شده بر سر جایش قرار می گیرد.

روش های ایجاد عینک بر روی قرنیه در دستگاههای مختلف متفاوت است و معمولا دقت عینک تراش خورده به قطر باریکه لیزر و روشی که برای برش استفاده میشه بستگی داره.
مثلا یک باریکه بزرگ دقت کمتری داره و باریکه های کوچکتر دقت بیشتری را ایجاد می کنند.
در مورد روش جاروب مثلا در Visx جاروب به صورت فراکتال هست. باریکه لیزر با اندازه های مختلف و در مکان های مختلف زده میشه و به اینصورت یک دایره کامل ایجاد میشه. ولی در مورد Alegrato یک باریکه ثابت از مرکز به صورت دوار به اطراف می چرخد و یک دایره را ایجاد می کند.
به همین دلیل دقت دستگاه Visx کمی بیشتر و سرعت بیشتری هم دارد.

در دستگاههای جدیدتر با عکسبرداری از قرنیه قبل از عمل یک تصویر از چستی و بلندی های قرنیه بدست می آورند (Wavefront ) که با کمک این تصویر و بدون دخالت پزشک دستگاه برش زیر لایه قرنیه رو هماهنگ با پستی بلندی های رویین قرنیه انجام می ده که باعث افزایش دید شب (Asphercity ) بعد از عمل میشه.

در چدیدترین روش برش قلپ قرنیه (لایه که بلند میشه) با کمک لیزر انجام میشه که مبدا این روش شرک AMO با دستگاه Intralase بود که الان به نام فمتو در تمامی دستگاهها قرار گرفته.

eyes.jpg

Femto_Lasik_step%201_klein.png

lasik-psuedosmile-2.gif

getAsset.aspx
مقایسه برش با کراتوم و لیزر​

این روش علاوه بر دقیقتر بودن از افزایش آستیگمات بعد از عمل جلوگیری میکند و به دلیل برش با لیزر دوران نقاهت کمتری هم دارد.

شرکت های مختلفی اقدام به تولید دستگاههای لیزر می کنن. با توجه به اینکه تولید لیزر به روش اگزایمر همچنان به صرفه تر است استفاده از لنیزر های Solid کاربرد کمتری دارد.

Last edited:

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
لیزیک چیست2؟

بزرگترین شرکت های تولید کننده دستگاه لیزر عبارتند از

Abbott Medical Optics (AMO) team:
دستگاه بسیار معروف لیزر Visx که در ابتدا شرکت جداگانه ای بود ولی بعدها توسط AMO خریداری شد و با خرید کمپانی معظم له Intralase توسط AMO به اوج خود رسید.
متاسفانه این دستگاه در ایران دارای خدمات پس از فروش نیست و با وجود اینکه دستگاه بسیار پیشرفته ایه ولی فقط در مرکز نور تهران نصب هست.

لینک شرکت

iLASIK%20Fifth%20Generation%20at%20the%20Orange%20County%20LASIK%20Institute.png

شرکت ALCON :
بزرگترین شرکت تولید کننده تجهیزات چشم که از نخ بخیه تا دستگاه لیزر رو تولید می کنه در سال 2010 شرکت بزرگ Wavelight رو خرید و به اینصورت تبدیل به بزرگترین شرکت تولید کننده لیزر های چشمی در دنیا شد. صاحب اصلی این شرکت Novartis سوئد و شرکت تولید مواد غذایی Nestle هست به همین دلیل این شرکت از احتمال تجریم شدن کمتری برخورداره.
دستگاه بسیار معروف Alegrato که در بیشتر مراکز ایران نصبه تولید این کمپانیه. سال 2012 شرکت آلکان در رقابت با رقیب دیرینه خود AMO ، دستگاه فمتو خود را با کپی بر داری از دستگاه زایس به بازارعرضه کرد که مورد استقبال شدید قرار گرفت. این دستگاه در حال حاضر بهترین اینتخاب برای بیماران می باشد.

دستگاه گران قیمت Concerto هم تولید همین کمپانی است.

EyeQ%20family.jpg

دستگاه آلگرتو Alegretto پر طرفدارترین دستگاه لیزر ایران

fs200-femto-femtosecond-laser.jpg
دستگاه فمتو الکان​

eligator.JPG
دستگاه Concerto یکی از گران ترین دستگاههای دنیا​

شرکت معروف Zeiss :
همونطور که بیشتر افراد زایس رو می شناسن هر جا سخن از لنز و نور هست نام زایس می درخشد اما اینبار شرکت Zeiss Meditec که شرکت ساخت تجهیزات Zeiss اصلی هست دستگاه فمتو زایس رو به بازار داد که کپی از روی اصل از دستگاه Intralse کمپانی AMO هست.

NewsImage_15437.jpg
دستگاه فمتو زایس​

شرکت Zeimer :
شرکت جدید التاسیس زایمر از لجاظ کیفیت در حد زایس هست.

شرکت Technolos :
با تکنولوژی بوش اند لامب آمریکا شرکتی بود که می بایست رقیب AMO و Alcon باشد اما به دلیل عقب افتادن در تکنولوژی این روزها کمتر به ان توجه می شود. اما با خدمات پس از فروش شرکت فحر شاهد در ایران یکی از مطمئن ترین دستگاههای لیزر ایران هست.

شرکت Nidek :
الفاتحه مع الصوات فکر کنم تکنولوژیش ماله 20 سال پیش باشه.

Last edited:

Dark B0y

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اقای یاسینی عزیز یه عکس ام از Algratoo میزاشتید ببنیم چجور دستگاهیه یادمه گفتید میلاد ام با الگراتو عمل میکنه؟

tamoozdad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
1-یه مایعی بعد از عمل توی چشمم بود الان دیگه نیست.
2- فیکیک با کاتاراکت چه فرقی می کنه؟ چرا دکتر برای من تو دستور عمل نوشته بود لیترکتومی کاتاراکت و ازش مدل لنز رو پرسیدم گفت آرتیزان؟
3-بعد مگه این لنزها تولید آمریکا نیست پس چرا روی کارتش نوشته بود ایرلند؟
4- ظهر ده دقیقه رفتم بیرون پیاده روی بعدش احساس کردم چشمم خشک شده:blink: و تا الان هم احساس خشکی می کنم که فکر می کنم از همون موقع اون مایع لغزان دیگه توی چشمم نیست.
ممنون

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
اقای یاسینی عزیز یه عکس ام از Algratoo میزاشتید ببنیم چجور دستگاهیه یادمه گفتید میلاد ام با الگراتو عمل میکنه؟
حتما این کار رو می کنم. هنوز کامل نشده.

بالا