• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

آشنایی با جراحی های چشم و پرسش و پاسخ

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
سرور گرامی و استاد ارجمند جناب آقای مهندس یاسینی
با عرض سلام ، ادب و احترام
ضمن تشکر از محضر حضرتعالی
از محضر آن بزرگوار سؤالی داشتم که به شرح زیر تقدیم حضورتان می نمایم :
برای چکاپ و بررسی دوره ای چشم پدرم که 56 ساله هستند و هیچ مشکلی ندارند و فقط سالیانه چکاپ می کنند و به این منظور به پزشک مراجعه می کنند ، فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی مناسب تر است یا فلوشیپ شبکیه و سگمان خلفی ؟

به عبارت دیگر دکتر جعفری نسب بهتر هستند یا دکتر کارخانه ؟
لازم به ذکر است که پدر من 2 سال است که جهت چکاپ و بررسی دوره ای به دکتر کارخانه در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نگاه مراجعه می کنند و در بیمارستان نگاه برای دکتر کارخانه پرونده دارند.
هم چنین مادرم هم به دلیل مصرف قرص هیدروکسی کلروکین به علت لوپوس تحت نظر دکتر احمدیه هستند و من و برادرم هم به علت بلفاریت و حساسیت چشمی تحت نظر دکتر جعفری نسب هستیم .

سلام من را به خانواده محترم ابلاغ فرمایید
ارادتمند

دکتر جعفری نسب کافی هستند. دقت کنید که دکتر های قرنیه به راحتی یک چک آپ از شبکیه شما هم می کنند هر چند نمی تونند درمان بکنند ولی می تونن مشکلات رو تشخیص بدن.
اما اگر با دکتر کارخانه پرونده داره دیگه لازم نیست برید پیش دکتر دیگه. بهترین کار اینه که دکتری که سابقه پدرتون رو می دونه همیشه اون رو ویزیت کنه.

دقت کنید که کلا لازم نیست آدم تا مشخص نشده بره پیش دکتر شبکیه. معمولا دکتر های قرنیه به محض تشخیص مشکل بیمار رو به دکتر شبکیه معرفی م یکنند

aszasz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مشهد دکتر خوب سراغ دارید ؟

عمل لیزیک یا لازک برای نمره چشم 6 رو شما نظرتون چیه؟
دکتر صداقت در مشهد شنیدم شما میشناسید؟

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200
دوست عزیز مورد دوم با شما متفاوته. ایشان لنز فیکیک گذاشتند و نه لنز intraocular .
خب یعنی لنز intraocular تکون نمی خوره اگه دکتر خوب قرارش بده؟ ضمنا این دیدن لنز هم چیز جالبی هست. اینکه چه طور می شه اون دایره های وسط لنز Multifocal دیده نمی شن.

siamak_mu

Registered User
لایک‌ها
7
دوستان من 3 روز دیگه وقت عمل PRK در بیمارستان نگاه توسط دکتر محمد علی جوادی دارم ولی با کمال احترام به ایشان از روز اول کلاً از شیر تو شیر بودن مطب ایشان و اینکه تمام معاینات رو دکتر های واسطه انجام دادن و نحوه ویزیت خودشان و توضیحات کمشون و کم حرفی و کامل جواب ندادن سوالات مریض بدون هیچ توضیحی دل چرکین شدم.
معاینه نمره چشم را یکی از همکارانشان انجام داد و بعد از تعویض عدسی طبق روال همه معاینات نمره پرسیدند این بهتره یا این و من عدسی بهتر را انتخاب کردم ولی بهشون عرض کردم 100% دید واضح ندارم و بهتر از این هم میشه باشه و خواهش کردم حالت های دیگه هم تست کنن ولی ایشون فرمودن دیگه بهتر از این نمیشه هر کاری کنیم یه ذره تاری وجود داره. تا اینکه امروز تصمیم گرفتم به عینک سازی محلمون که کار نمره دادن دقیق با دستگاه هم انجام میدن مراجعه کنم و بعد از کلی وقت گذاشتن نمره ای که ایشان به من دادن تصویر خیلی واضح تری به من داد (نمره دکتر جوادی هم با ارائه نسخه برام تست کردن و دید تارتری نسبت نمره جدید داشتم) الآن دو تا نسخه رو براتون ضمیمه کردم تفاوت رو خصوصاً تو یکی از چشمام ببینید.
مثلاً من ازشون پرسیدم تا چند وقت بعد از عمل نمیتونم ورزش بدنسازی رو ادامه بدم؟ گفتن میتونی! گفتم یعنی روز بعد از عمل هم میتونم ورزش بدنسازی کنم؟ گفتن بله! حالا من نمیدونم صحبت ایشون با عمل PRK همخوانی داره یا نه ولی برای لیزیک که از قدیم همه شنیدیم میگفتن حداقل یک ماه نباید وزنه سنگیل بلند کرد دیگه چه برسه به بدنسازی! من برای همچین سوالی توقع توضیح بیشتر داشتم نه یک کلمه. بعد از این سوال من هنوز سوال توی ذهنم بود که سریع منو از روی صندلی بلند کردن و مریض بعدی رو نشاندن! تقریباً هر 4-5 مریض رو همزمان وارد اتاق میکردن!
با این اوصاف میخوام بدونم آیا کلاً همه ی جراح ها تو این سطح کار معاینه رو به دکتر های دیگه میسپارن و به دلیل کمبود وقت پاسخ مریضان را مختصر می دهند؟
شما به جز ایشان کدام جراح رو پیشنهاد میدهید؟

فایل های ضمیمه

• نسخه دکتر جوادی.jpg
    نسخه دکتر جوادی.jpg
    31.8 KB · نمایش ها: 13
  • نسخه عینک ساز.jpg
    نسخه عینک ساز.jpg
    41.1 KB · نمایش ها: 14

mehdig20

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
83
دوستان من 3 روز دیگه وقت عمل PRK در بیمارستان نگاه توسط دکتر محمد علی جوادی دارم ولی با کمال احترام به ایشان از روز اول کلاً از شیر تو شیر بودن مطب ایشان و اینکه تمام معاینات رو دکتر های واسطه انجام دادن و نحوه ویزیت خودشان و توضیحات کمشون و کم حرفی و کامل جواب ندادن سوالات مریض بدون هیچ توضیحی دل چرکین شدم.
معاینه نمره چشم را یکی از همکارانشان انجام داد و بعد از تعویض عدسی طبق روال همه معاینات نمره پرسیدند این بهتره یا این و من عدسی بهتر را انتخاب کردم ولی بهشون عرض کردم 100% دید واضح ندارم و بهتر از این هم میشه باشه و خواهش کردم حالت های دیگه هم تست کنن ولی ایشون فرمودن دیگه بهتر از این نمیشه هر کاری کنیم یه ذره تاری وجود داره. تا اینکه امروز تصمیم گرفتم به عینک سازی محلمون که کار نمره دادن دقیق با دستگاه هم انجام میدن مراجعه کنم و بعد از کلی وقت گذاشتن نمره ای که ایشان به من دادن تصویر خیلی واضح تری به من داد (نمره دکتر جوادی هم با ارائه نسخه برام تست کردن و دید تارتری نسبت نمره جدید داشتم) الآن دو تا نسخه رو براتون ضمیمه کردم تفاوت رو خصوصاً تو یکی از چشمام ببینید.
مثلاً من ازشون پرسیدم تا چند وقت بعد از عمل نمیتونم ورزش بدنسازی رو ادامه بدم؟ گفتن میتونی! گفتم یعنی روز بعد از عمل هم میتونم ورزش بدنسازی کنم؟ گفتن بله! حالا من نمیدونم صحبت ایشون با عمل PRK همخوانی داره یا نه ولی برای لیزیک که از قدیم همه شنیدیم میگفتن حداقل یک ماه نباید وزنه سنگیل بلند کرد دیگه چه برسه به بدنسازی! من برای همچین سوالی توقع توضیح بیشتر داشتم نه یک کلمه. بعد از این سوال من هنوز سوال توی ذهنم بود که سریع منو از روی صندلی بلند کردن و مریض بعدی رو نشاندن! تقریباً هر 4-5 مریض رو همزمان وارد اتاق میکردن!
با این اوصاف میخوام بدونم آیا کلاً همه ی جراح ها تو این سطح کار معاینه رو به دکتر های دیگه میسپارن و به دلیل کمبود وقت پاسخ مریضان را مختصر می دهند؟
دوست عزیز من پزشکی که گفتید رو نمیشناسم و نمیتونم اظهار نظر کنم،ولی راجع به سوالی که در مورد اخلاق بقیه پزشکا پرسیدید باید بگم که من هم نگاه عمل کردم،عمل اینتکس واسه قوز قرنیه، پیش دکتر هاشمیان،از نظر اخلاقی باید بگم ایشون تک هستن،نیم ساعت هم دوست دارید تو مطبشون بنشینید،بنشینید حرف بزنید اصلا ناراحت نمیشن،هر سوالی بپرسید جواب میدن و من ندیدم کمتر از ی ربع واسه هر بیمار وقت ویزیت بذارن،سر عمل چقدر برخوردشون خوب بود،آدم بعضی وقتا از ی دکتر عمومی کاملا معمولی ی سوال میپرسه جواب نمیده ناراحت میشه میگه اگه خودت پزشکی چرا اومدی اینجا،ولی ایشون که فوق تخصص و یکی از بهترین های رشته خودشون هستن تک تک سوالاتون رو با خوشرویی جواب میدن.مثلا من گفتم ی جایی از ی پزشکی شنیدم مایو رینگ بهتر از رینگ جواب میده،شاید هرکی بود از اتاق مینداختم بیرون ولی ایشون قشنگ توضیح دادن چرا از رینگ استفاده میکنن،خلاصه بگم ایشون هم کارشون کم نظیره هم اخلاقشون و من به شدت از عمل پیششون راضی هستم.
در مورد دیدن نمره چشم فکر کنم اکثر متخصصا میسپرن به دست کس دیگه ولی خودشون عینک رو چشم تست میکنن.
حالا شما هم اگر شرایطش رو دارید با مشورت با آقای یاسینی پیش ایشون هم برید ضرر نکردید.

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
دوستان درباره عمل لیزیک خیلی بحث شده. ولی بازم چون چیز ساده ای نیست سوال داشتم ببینم انجامش بدم یا با عینک روی صورتم سازش کنم؟ میشه همزمان هم لیزیک انجام داد هم انحراف چشم تو یه عمل؟ و حدودا هزینه ش چقدر میشه؟

siamak_mu

Registered User
لایک‌ها
7
دوست عزیز من پزشکی که گفتید رو نمیشناسم و نمیتونم اظهار نظر کنم،ولی راجع به سوالی که در مورد اخلاق بقیه پزشکا پرسیدید باید بگم که من هم نگاه عمل کردم،عمل اینتکس واسه قوز قرنیه، پیش دکتر هاشمیان،از نظر اخلاقی باید بگم ایشون تک هستن،نیم ساعت هم دوست دارید تو مطبشون بنشینید،بنشینید حرف بزنید اصلا ناراحت نمیشن،هر سوالی بپرسید جواب میدن و من ندیدم کمتر از ی ربع واسه هر بیمار وقت ویزیت بذارن،سر عمل چقدر برخوردشون خوب بود،آدم بعضی وقتا از ی دکتر عمومی کاملا معمولی ی سوال میپرسه جواب نمیده ناراحت میشه میگه اگه خودت پزشکی چرا اومدی اینجا،ولی ایشون که فوق تخصص و یکی از بهترین های رشته خودشون هستن تک تک سوالاتون رو با خوشرویی جواب میدن.مثلا من گفتم ی جایی از ی پزشکی شنیدم مایو رینگ بهتر از رینگ جواب میده،شاید هرکی بود از اتاق مینداختم بیرون ولی ایشون قشنگ توضیح دادن چرا از رینگ استفاده میکنن،خلاصه بگم ایشون هم کارشون کم نظیره هم اخلاقشون و من به شدت از عمل پیششون راضی هستم.
در مورد دیدن نمره چشم فکر کنم اکثر متخصصا میسپرن به دست کس دیگه ولی خودشون عینک رو چشم تست میکنن.
حالا شما هم اگر شرایطش رو دارید با مشورت با آقای یاسینی پیش ایشون هم برید ضرر نکردید.
آخه مشکل اینجاس نمره چشم من از نمره عینکم ضعیف تر شده و نمیشه به نمره عینک اکتفا کرد. من شنیده بودم چشم باید ثابت بشه ولی با این حال مانعی برای عمل ندیدند! ضمن اینکه ظاهراً نمره دقیق در عمل هایی مثل لیزیک و PRK از اهمیت بالایی برحوداره چون فکر میکنم بر به اندازه نمره چشم لایه ای از قرنیه برش داده میشه. درسته؟
دکتر هاشمیان مریض ها رو تک تک داخل اتاق میکنند؟ حالا به جز معاینه نمره، سایر معاینات و عکس برداری ها رو خودشون انجام میدن؟
تجربه دوستان از نظر سایر پزشکان در مورد ورزش بدنسازی بعد از عمل چیه؟
اگر کسی از دوستان تجربه معاینه توسط دکتر خانلری رو داره لطفاً با بنده در میان بذاره و با توضیحات من مقایسه کنه.

INJ3CT8R

Registered User
لایک‌ها
172
دوستان درباره عمل لیزیک خیلی بحث شده. ولی بازم چون چیز ساده ای نیست سوال داشتم ببینم انجامش بدم یا با عینک روی صورتم سازش کنم؟ میشه همزمان هم لیزیک انجام داد هم انحراف چشم تو یه عمل؟ و حدودا هزینه ش چقدر میشه؟

من خودم شماره چشمم بالاست و تصمیم گرفتم اینکارو نکنم و از طرفی دکتر شبکیه هم برام لیزیک رو توصیه نکرد همزمان تحقیق هم کردم شنیدم این عمل ها گرچه در 95 درصد موارد موفقیت آمیز هستند ولی مسئله 10 سال یا 20 سال بعد از عمل مطرح هست که در دراز مدت مشکلاتی ممکنه بوجود بیاد مثلا اگه شماره چشمتون عوض بشه یا عارضه خشکی چشم و موارد بسیار بسیار نادر هم باعث مگس پران Floater و تاری دید برگشت ناپذیر. اینا رو خودتون در اینترنت جستجو کنید و از منابع انگلیسی استفاده کنید همونطور که من کردم و هیچ وقت کامل به حرف یک دکتر اعتماد نکنید و نظر چند متخصص رو جویا بشید چون چشم انسان عضو بسیار حساسی است و برای یک عمر بهش نیاز دارید من خودم یک عمر با عینک زندگی کردم راضی هم هستم

mehdig20

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
83
بله،ایشون تک تک بیماران رو ویزیت میکنن،اصلا من تعجب میکنم میگید پزشک معالجتون بیمارا رو چند نفر چند نفر معاینه میکنن.
عکس رو یک پزشک دیگه میگیرن،که این اصلا مهم نیست،مهم چک کردن عکس ها و شماره چشم و معاینه هست که توسط دکتر هاشمیان انجام میشه،بهتون قویا پیشنهاد میکنم حتما اگه تونستید و بهتون وقت دادن پیش این مرد برید.

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
من خودم شماره چشمم بالاست و تصمیم گرفتم اینکارو نکنم و از طرفی دکتر شبکیه هم برام لیزیک رو توصیه نکرد همزمان تحقیق هم کردم شنیدم این عمل ها گرچه در 95 درصد موارد موفقیت آمیز هستند ولی مسئله 10 سال یا 20 سال بعد از عمل مطرح هست که در دراز مدت مشکلاتی ممکنه بوجود بیاد مثلا اگه شماره چشمتون عوض بشه یا عارضه خشکی چشم و موارد بسیار بسیار نادر هم باعث مگس پران Floater و تاری دید برگشت ناپذیر. اینا رو خودتون در اینترنت جستجو کنید و از منابع انگلیسی استفاده کنید همونطور که من کردم و هیچ وقت کامل به حرف یک دکتر اعتماد نکنید و نظر چند متخصص رو جویا بشید چون چشم انسان عضو بسیار حساسی است و برای یک عمر بهش نیاز دارید من خودم یک عمر با عینک زندگی کردم راضی هم هستم
ممنون از راهنماییتون
من مشکلی با عینک ندارم فقط چون از 3سالگی بعد یه مریضی شدید گرفتم و دچار انحراف چشم شدم که البته تو این چند ساله شکر خدا یه کم بهتر شده
ولی بازم میخواستم بدونم تفاوت چشم سالم با انحراف چشم تو چیه؟ مثلا الان من چی رو نمیبینم که چشم سالم میبینه؟ سه بعدی بودن تصویر؟
چون الان با دو تا چشمم با هم یه تصویر رو نمیبینم. یعنی بصورت اختیاری میتونم یا با چشم راست یا با چشم چپ نگاه کنم و تصویری که با چشم دیگه م میبینم یه حالت مات شده داره. یعنی نمیتونم روش فوکوس کنم
میشه یه کم توضیح بدین یا لینکی چیزی بهم بدین. ممنون

poorya0014

Registered User
لایک‌ها
200

متاسفانه بیش تر دکترهای چشم اصلا وقت نمی گذاردن. اینجا تو کانادا هم همینه بعضی از مریض ها مثلا می گن دکتر استاین ۳۰ ثانیه هم وقت نمی ذاره بعضی دیگه میگن ۲ ساعت هم بخوای توضیح می ده. این مساله مثل اینکه بین دکترهای چشم جهانیه.

منم یک عمر با عینک زندگی کردم ولی به خدا اصلا راضی نیستم. البته حق دارید. اما بالاخره چشم با چشم متفاوت هستش.

baran.nemati

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام. برید پیش دکتر خانلری. مطبش تو شهرک غربه ولی می تونید برید بیمارستان محب تو ونک. فکر می کنم یک شنبه اونجا باشه ولی لطفا زنگ بزنید از بیمارستان سوال کنید.
نگران نباشید.

یک دنیا از شما سپاسگزارم.
چون پیام شما رو دیر دیدم. همون روز به بیمارستان نور مراجعه کردیم و توسط دکتر سیدیان ویزیت شدن و قراره دو روز دیگه تحت عمل قرار بگیرن.
خدا به شما و خانواده تون سلامتی بده که جواب مردم رو میدید.
یه سوال دیگه از خدمتتون دارم. کسی که در اثر دارو و بیماری (داروی کلروکین و یماری لوپوس) به طور ناگهانی شبکیه چشمش سوخته باشه امکان بهبودی داره؟ و آیا دکتری در ایران هست که بتونه کمک کنه.

دوست عزیزی که سوال کردی اون دکتر کی بوده. تهران نبوده. دکتر کامرانی در استان همدان بودن. ما که نمیبخشیم ایشون رو. اصلا پزشک نیستن.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
مشهد دکتر خوب سراغ دارید ؟

عمل لیزیک یا لازک برای نمره چشم 6 رو شما نظرتون چیه؟
دکتر صداقت در مشهد شنیدم شما میشناسید؟
بله ایشان یکی از بهترین دکتر های ایران هستن. برید پیش خود ایشان.

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
خب یعنی لنز intraocular تکون نمی خوره اگه دکتر خوب قرارش بده؟ ضمنا این دیدن لنز هم چیز جالبی هست. اینکه چه طور می شه اون دایره های وسط لنز Multifocal دیده نمی شن.
خیر. لنز داخل چشمی introcular داخل کپسول فیکس میشه ولی لنز فیکیک با دو عدد قلاب ریز به عنبیه متصل میشه که ممکنه جابجا بشه. مثل لنز های چند کانونه دوربین که نمیشه محل تغیر لنز رو دید لنز مولتی فوکال هم نمیشه دوایرش رو دید.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
متاسفانه این فقط شما نیستید که این مورد رو گوشزد میکنید. دکتر جوادی به دلیل معرفیت بسیار و اینکه استاد لبافی مژاد هستند مطبشون بسیار شلوغه.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
دقت کنید که جتما با یک دکتر خوب برای انحراف چشم مشورت کنید وگرنه با تزدن عینک ممکنه انحراف چشمتون بیشتر بشه. بله میشه هر دو همل را در یک روز انجام داد. ولی بهتره در چند روز انجام داد. هرینه عمل لیزرها حدود 2 تومن میشه ولی انحداف حدودا 1 تومن میشه البته انحراف رو بیمه پرداخت میکنه.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930

ممنون از راهنماییتون
من مشکلی با عینک ندارم فقط چون از 3سالگی بعد یه مریضی شدید گرفتم و دچار انحراف چشم شدم که البته تو این چند ساله شکر خدا یه کم بهتر شده
ولی بازم میخواستم بدونم تفاوت چشم سالم با انحراف چشم تو چیه؟ مثلا الان من چی رو نمیبینم که چشم سالم میبینه؟ سه بعدی بودن تصویر؟
چون الان با دو تا چشمم با هم یه تصویر رو نمیبینم. یعنی بصورت اختیاری میتونم یا با چشم راست یا با چشم چپ نگاه کنم و تصویری که با چشم دیگه م میبینم یه حالت مات شده داره. یعنی نمیتونم روش فوکوس کنم
میشه یه کم توضیح بدین یا لینکی چیزی بهم بدین. ممنون
هیچ فرقی در دید شما و دید من نیست. مغز به سرعت مشکلات انحراف رو اصلاح میکنه و دید را کامل میکنه.
دوست عزیز شماره چشمتون چنده؟

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
متاسفانه بیش تر دکترهای چشم اصلا وقت نمی گذاردن. اینجا تو کانادا هم همینه بعضی از مریض ها مثلا می گن دکتر استاین ۳۰ ثانیه هم وقت نمی ذاره بعضی دیگه میگن ۲ ساعت هم بخوای توضیح می ده. این مساله مثل اینکه بین دکترهای چشم جهانیه.

منم یک عمر با عینک زندگی کردم ولی به خدا اصلا راضی نیستم. البته حق دارید. اما بالاخره چشم با چشم متفاوت هستش.
دوستان قانون عوض شده. طبق دستور وزیر هر دکتر جداقل باید 15 دقیق برای ویزیت بیمار وقت بزاره و بیمار رو تکی ببینه.
موارد مشکل دار رو لطفا به وزارت بهداشت گزارش کنید.
یادتون باشه مترجم گوگل به زبان فارسی افتضاحه چون ما ایرانی ها عادت نداریم اشکالاتش رو اصلاح کنیم و منتظریم دیگران این کار رو بکنن.
لطفا هر مورد مشکل دار از پزشکهای چشم رو به وزارت بهداشت بخش شکایات گزارش کنید.

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
دقت کنید که جتما با یک دکتر خوب برای انحراف چشم مشورت کنید وگرنه با تزدن عینک ممکنه انحراف چشمتون بیشتر بشه. بله میشه هر دو همل را در یک روز انجام داد. ولی بهتره در چند روز انجام داد. هرینه عمل لیزرها حدود 2 تومن میشه ولی انحداف حدودا 1 تومن میشه البته انحراف رو بیمه پرداخت میکنه.

هیچ فرقی در دید شما و دید من نیست. مغز به سرعت مشکلات انحراف رو اصلاح میکنه و دید را کامل میکنه.
دوست عزیز شماره چشمتون چنده؟

ممنون از پاسختون دوست محترم
من بیمه ی تامین اجتماعی دارم چقدر میتونه تاثیر داشته باشه تو کل هزینه و عوارض عملش چیه؟

راستش دقیق یادم نیست یه سالی میشه شماره چشممو عوض نکردم ولی لب مرز معافی بودم. یه 25صدم فکر کنم بیشتر از مرز معافی برای دو چشمم
موقع 19سالگی خواستم واسه معافی اقدام کنم شماره چشمم کم بود ولی تو23سالگی معاف شدم و تو این 3 سال خیلی تغییر نکرده. ولی درکل راحت نیستم با این وضع.

بالا