برگزیده های پرشین تولز

برنامه هفت (برنامه تخصصی تلویزیون ایران در رابطه با سینمای ایران)

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
دیشب وقتی اون خاطره رو از متوسلانی در مورد مهدی فتحی شنیدم اعصابم ریخت به هم ... یه کم بعد نشستم برای چندمین بار اعتراض رو دیدم و دو سه بار اون صحنه خداحافظی حسن فتحی از داریوش ارجمند تو زندان رو تکرار کردم ... با نگاه بدرقش میکنه ، کلاهش رو آروم برمیداره ، با بغض گلو یه آه میکشه و بعد .... راهش کج میکنه به طرف بند .

بر باعث و بانی فقر هنرمند لعنت .

Last edited:

I_din

Registered User
لایک‌ها
19
دیشب وقتی اون خاطره رو از متوسلانی در مورد حسن فتحی شنیدم اعصابم ریخت به هم ... یه کم بعد نشستم برای چندمین بار اعتراض رو دیدم و دو سه بار اون صحنه خداحافظی حسن فتحی از داریوش ارجمند تو زندان رو تکرار کردم ... با نگاه بدرقش میکنه ، کلاهش رو آروم برمیداره ، با بغض گلو یه آه میکشه و بعد .... راهش کج میکنه به طرف بند .

بر باعث و بانی فقر هنرمند لعنت .

البته منظور شما مهدي فتحي هست نه حسن فتحي
حسن فتحي كارگردان هست

leo.unique

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
2,722
روزنامه کیهان نوشت: در پی انتقادهای فراوان و نامه جمعی از رسانه های اصولگرا به رئیس صدا و سیما در اعتراض به برنامه «هفت»، این برنامه با دستور مستقیم مدیریت رسانه ملی متوقف شد.

خبرها حاکی است، علی رغم گزارش برخی خبرگزاری ها مبنی بر این که فریدون جیرانی، به دلیل ساخت یک سریال از اجرای این برنامه کنار کشیده، جلوگیری از اجرای وی صرفا به خاطر تحرکات برنامه هفت علیه سیاست های کلان فرهنگی **** جمهوری اسلامی صورت گرفته است. قرار است به زودی گروه جدیدی از سینماگران ساخت برنامه «هفت» را عهده دار شوند.
توسعه جریان لیبرالیستی فرهنگی، بزرگداشت جشنواره های غربی، حمایت از فیلمسازان معاند با جمهوری اسلامی، تریبون دادن به سینماگران ناهمسو با باورهای دینی و ملی مردم ایران و... کارنامه برنامه هفت طی دو سال گذشته را تشکیل داده است.

King Cyrus

Registered User
لایک‌ها
21
جیرانی گفت عدد ۷ را به شمارهٔ پیامک برنامه به یادگار پیامک کنید اما گویا مخالفانش همین را نیز تاب نیاوردند چون گفت پیامک برنامه را قطع کرده‌اند. متأسفم.

al2

Registered User
لایک‌ها
3,254
روزنامه کیهان نوشت: در پی انتقادهای فراوان و نامه جمعی از رسانه های اصولگرا به رئیس صدا و سیما در اعتراض به برنامه «هفت»، این برنامه با دستور مستقیم مدیریت رسانه ملی متوقف شد.

خبرها حاکی است، علی رغم گزارش برخی خبرگزاری ها مبنی بر این که فریدون جیرانی، به دلیل ساخت یک سریال از اجرای این برنامه کنار کشیده، جلوگیری از اجرای وی صرفا به خاطر تحرکات برنامه هفت علیه سیاست های کلان فرهنگی **** جمهوری اسلامی صورت گرفته است. قرار است به زودی گروه جدیدی از سینماگران ساخت برنامه «هفت» را عهده دار شوند.
توسعه جریان لیبرالیستی فرهنگی، بزرگداشت جشنواره های غربی، حمایت از فیلمسازان معاند با جمهوری اسلامی، تریبون دادن به سینماگران ناهمسو با باورهای دینی و ملی مردم ایران و... کارنامه برنامه هفت طی دو سال گذشته را تشکیل داده است.
امشب هم با ناراحتی خدافظی کرد
یه چند تو تیکه هم انداخت

Paranoid Android

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
164
چه دلیلی هست برای رد کردن دوربین روی دست ؟

برای بیننده عادی سینما مثل من دوربین روی دست و این چیزها مهم نیست.

منظورم اینه که اگر چیزی از خوب یا بد بودن یه فیلم به عنوان مثال " جدایی نادر" الان یاد من باشه ثابت یا تکون خوردن دوربین در فلان صحنه نیست.

به این بحث علاقه‌ی زیادی دارم. اینکه دوربین روی دست برای بیننده عادی اهمیتی داره یا اساسا تأثیر جدی روی تجربه‌ش از فیلمی که در مقابلش می‌بینه، می‌ذاره یا خیر؟
یه سری حرف‌های خوبی از فرزاد مؤتمن توی مصاحبه‌ی اخیرش با رضا کاظمی در شماره‌ی عید ماهنامه‌ی فیلم خوندم که کلا خوندن متن کامل‌ش حسابی توصیه می‌شه(یک مصاحبه کامل و خوندنی پر از نکته‌های جذاب راجع به سینما و فیلمسازی و مسائل جزئی دیگه)، ولی به طور دقیق درمورد موضوع «دوربین روی دست» حرف‌های جالبی برای گفتن داشته؛

ـــــــــ

تا به حال از دوربین روی دست استفاده کردهاید؟

هرگز. حتی تکان‌های دوربینی که در صداها می‌بینید مال دوربین روی دست نیست. سه‌پایه را حرکت می‌دادیم. با دوربین روی دست مشکل تئوریک دارم.

حتی برای POV شخصیتهای فیلم هم از این تمهید استفاده نمیکنید؟

نه. دوربین روی دست شگردی است که از مستندهای خبری و جنگی وارد سینما شده. در آن مستندها فیلم‌بردار وقتی ندارد که دوربین را روی سه‌پایه بگذارد چون اگر دیر بجنبد ماجرای جلوی دوربین را از دست می‌دهد. دوربین را روی شانه می‌گیرد و پابه‌پای سوژه و ماجرای می‌دود تا ضبطش کند. تصور نادرستی است که هرجا قرار است به واقعیت نزدیک بشویم باید دوربین را روی دست بگیریم. به نظر من این یک جور کلاه‌برداری است در فیلم داستانی. چرا می‌خواهیم به تماشاگر القا کنیم که چیزی شبیه به واقعیت را به او نشان می‌دهیم؟ اصلاً صرف حضور دوربین یعنی دست بردن در واقعیت. مثلاً وقتی دوربین می‌گذاری و از این فنجان اینسرت می‌گیری یعنی دنیای به این بزرگی را (اطرافش را نشان می دهد) حذف کرده‌ای. به تماشاگر می‌خواهی بگویی که این واقعیت است. این کجایش واقعیت است؟ این فقط یک فنجان است. این واقعیتی است که خودت می‌خواهی ببینی؟

با نفش دوربین روی دست مشکل دارید یا با تکانهایش؟ کنجکاوم که نظرتان را درباره‌ی استدیکم هم بدانم. مثلاً سکانس معروف جنون هیچکاک که دوربین از در آپارتمان عقب میکشد و همان طور در جهت عکس از پلهها پایین میآید و به خیابان میرسد و… چهطور میشود چنین چیزی را روی سهپایه و ریل گرفت؟

به نظرم یک اشتباه اساسی است که فکر می‌کنیم اگر می خواهیم POV از چشم یک شخصیت بگیریم با دوربین روی دست واقعی‌تر می‌شود. به نظر من واقعی‌تر نیست. باسمه‌ای‌تر است. برای این‌که دوربین پر از تکان است. ما وقتی حرکت می‌کنیم این‌قدر تکان نمی‌بینیم. انسان تصاویر را اتفاقاً خیلی دقیق و صاف می‌بیند. برای این‌که عضلات گردن جوری ساخته شده‌اند که سنگینی سر را درست تحمل می‌کنند و از طریق عضلات گردن می‌توانیم تیلت‌آپ تیلت داون، پن انجام بدهیم. در واقع سه‌پایه‌های هیدرولیکی مدل‌شان مانند عضلات گردن است و حرکت دوربین روی ریل نزدیک‌ترین حرکت به چشم انسان است، اگر لنز را درست بگذاری. به نظرم موقعی که گدار و بقیه‌ی موج‌نویی‌ها در دهه‌ی ۱۹۶۰ دوربین را روی دست گرفتند بیش‌تر داشتند به متد استودیویی واکنش نشان می‌دادند. ضمناً این یک شیوه‌ی اقتصادی برای آن‌ها بود که بودجه‌ی بسیار کمی داشتند. دوربین روی دست بود و خیلی جاها نورپردازی هم در کار نبود و از نور طبیعی استفاده می‌کردند. این طوری فیلم‌ها زودتر ساخته می‌شدند. از نفس افتاده در ۲۷ روز ساخته شد. اما حتی گدار هم بدها متوجه شد که مدل جان فورد بهتر است. از Tout va bienبه این طرف دیگر گدار را با دوربین روی دست نمی‌بینیم. او هم دوربینش را روی سه‌پایه گذاشت و مثل جان فورد فیلم گرفت. در فیلم‌های اخحیرش که اصلاً حرکت هم نمی‌دهد. نام کوچک، کارمن دو تا پن دارد که در حد تصحیح قاب است. و فیلم خیلی خوبی مثل آلما ۹۰ حتی آن دو پن را هم ندارد و قاب‌ها ثابت است. و اما در مورد استدی‌کم: حرکت استدی ‌کم مانند پرنده‌ای است که در ارتفاع پایین پرواز می‌کند و به درد هرجایی نمی‌خورد. پل شریدر در ژیگولوی آمریکایی استفاده‌ی بسیار خوبی از استدی‌کم کرد ولی توی خیلی از فیلم‌ها توی ذوق می‌زند.

Last edited:

wolf144grz1

Registered User
لایک‌ها
46
من اصلا سینمایی نیستم ولی این برنامه هفت بخش نقد فیلم و مهمان بازیگرش رو خیل دوست داشتم و تنها برنامه ای بود که از تلویزیون دنبال می کردم.

امشب هر چی منتظر موندم نداد بعد یه جستجو کردم دیدم آقای جیرانی رو بر کنار کردن!!!

واقعا آقای جیرانی و آقای فراستی تیم خیلی خوبی شده بودن. واقعا از نقد فیلمش ادم مطلب یاد می گرفت. خوب برنامه رو اداره می کرد.

جو خوب داشت. از جوش خوشم می اومد. :(

بابا تازه بهش عادت کرده بودیم :(

اخه این چه وضعشه؟؟؟؟؟؟؟
angry.gif
angry.gif
angry.gif

sara.n

Registered User
لایک‌ها
629

ها؟؟؟؟؟چی میگن اینا......انتقاد اسمونو به زمین نمیاره اقایون....بزرگداشت جشنواره غربی؟؟؟؟پ نه پ جشنواره فجر شما خوبه با دو سه تا تندیس که به قول اکبر عبدی از گچه...فیلم ساز معاند!ایران هم حتما اصغر فرهادی ؟؟
سینماگر ناهمسو هم سهیلی که ناحق فیلمشو کشیدن پایین....
متاسفم...

s.reza

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
728
به دیدن 7 با اجرای جیرانی عادت کرده بودم
این مجری جدید اصلا جذبم نمیکنه

بالا