برگزیده های پرشین تولز

بزرگنربن دایره المعارف هنرهای رزمی به زبان فارسی

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
سلام خوبید
در مبارزه بروس لی سال 1967
چرا بروس لی از کلاه محافظ استفاده کرده
مگر کسیکه به این درجه از مهارت میرسه نیاز به کلاه ایمنی داره؟

اما درمورد مبارزه بروس لی تکنیک هاش منو یاد آخوندک انداخت

سلام ممنون
راستش بروس اکثر اوقات موقع اسپارینگ و مبارزه با حریف همین کار رو می‌کرد یعنی از ساق پا تا سر محافظ می‌‌پوشید و تمرین می‌کرد. دلیل اصلی این بود که بروس می‌خواست مبارزه تمرینی خیلی شبیه به مبارزه واقعی باشه؛ یعنی شما از تمام قسمت‌های بدن استفاده کنید برای ضربه زدن و به تمام نقاط آسیب پذیر هم ضربه بزنید. راستش بروس به ندرت ضربه می‌خورد از حریف و طبیعتا نگران ضربه خوردن نبود، ولی قصدش این بود که آسیب جدی هم به حریف و خودش وارد. نشه.
این راه مناسبیه برای تمرین مبارزه به نظرم هر چند که تجهیزات ایمنی دست و پاگیرند ولی روش جایگزینی هم نیست.
البته خیلی وقت‌ها هم از این وسایل استفاده نمی‌کرد.
bruce-lee-sparring.jpg a72cab5c44d35ae31f28382e3551763e--brandon-lee-bruce-lee.jpg bruce.jpg images.jpg main-qimg-f893291ef60aa76603f87ad7026dced9-c.jpg

اما چرا یاد آخوندک افتادی؟

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
سلام ممنون
راستش بروس اکثر اوقات موقع اسپارینگ و مبارزه با حریف همین کار رو می‌کرد یعنی از ساق پا تا سر محافظ می‌‌پوشید و تمرین می‌کرد. دلیل اصلی این بود که بروس می‌خواست مبارزه تمرینی خیلی شبیه به مبارزه واقعی باشه؛ یعنی شما از تمام قسمت‌های بدن استفاده کنید برای ضربه زدن و به تمام نقاط آسیب پذیر هم ضربه بزنید. راستش بروس به ندرت ضربه می‌خورد از حریف و طبیعتا نگران ضربه خوردن نبود، ولی قصدش این بود که آسیب جدی هم به حریف و خودش وارد. نشه.
این راه مناسبیه برای تمرین مبارزه به نظرم هر چند که تجهیزات ایمنی دست و پاگیرند ولی روش جایگزینی هم نیست.
البته خیلی وقت‌ها هم از این وسایل استفاده نمی‌کرد.
مشاهده پیوست 1076040 مشاهده پیوست 1076042 مشاهده پیوست 1076043 مشاهده پیوست 1076045 مشاهده پیوست 1076046

اما چرا یاد آخوندک افتادی؟

گارد پاها یا مربعی ایستادن بروس لی شبیه آخوندک هاست
ضربات پاش هم شبیه ساوات هست

پانوشت:
انسان ها نادان به دنيا مى آيند نه احمق؛ آن ها توسط آموزش (اشتباه)، احمق می شوند!
برتراند راسل

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
گارد پاها یا مربعی ایستادن بروس لی شبیه آخوندک هاست
ضربات پاش هم شبیه ساوات هست

پانوشت:
انسان ها نادان به دنيا مى آيند نه احمق؛ آن ها توسط آموزش (اشتباه)، احمق می شوند!
برتراند راسل

فکر کنم زیاد درباره بروس حرف زدیم. پیشاپیش از دوستان عذر می‌خوام و امیدوارم خسته نشده باشن.
راستش بروس برخی کونگ‌فوهای جنوبی مثل هونگ گار و مانتیس رو به خوبی آموزش دیده بود. اما این سبک‌ها و حتی وینگ چون درنهایت راهی به جیت کان دو پیدا نکردند. (البته برخی تکنیک‌های وینگ چون مثل پاک سائو، لاپ سائو و ... استفاده محدودی دارن در جیت کان دو، ولی ساختار این دو رشته کاملا متفاوته.)

Bruce_Lee_Mantis.jpg

اما ردپای ساواته در جیت کان دو دیده میشه.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
از دوستان قدیمی بجز آقای اوباماست کسی دیگه اینجا حضور داره؟

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
فکر کنم زیاد درباره بروس حرف زدیم. پیشاپیش از دوستان عذر می‌خوام و امیدوارم خسته نشده باشن.
راستش بروس برخی کونگ‌فوهای جنوبی مثل هونگ گار و مانتیس رو به خوبی آموزش دیده بود. اما این سبک‌ها و حتی وینگ چون درنهایت راهی به جیت کان دو پیدا نکردند. (البته برخی تکنیک‌های وینگ چون مثل پاک سائو، لاپ سائو و ... استفاده محدودی دارن در جیت کان دو، ولی ساختار این دو رشته کاملا متفاوته.)

مشاهده پیوست 1076060

اما ردپای ساواته در جیت کان دو دیده میشه.
یه سوال :
چرا کیک بوکسینگ های مختلف پدید آمد؟
وچرا ساندا را به وشو ربطش میدن؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
یه سوال :
چرا کیک بوکسینگ های مختلف پدید آمد؟
وچرا ساندا را به وشو ربطش میدن؟

کیک بوکسینگ رو می‌شه دو جور تعریف کرد. یک تعریف عام و یک تعریف خاص.
تعریف عام: هر رشته‌ای که مبارزه ایستاده با استفاده از ضربات دست و پا داره. طبق این تعریف موآی تای و ساواته و ساندا هم یک جور کیک بوکسینگ هستن.
تعریف خاص: رشته‌هایی که مشخصا خودشون رو کیک بوکسینگ می‌نامند. با این تعریف ما کیک بوکسینگ ژاپنی، آمریکایی و هلندی داریم.

معمول شدن این اصطلاح بر می‌گرده به زمانی که ژاپنی‌ها به موآی تای علاقمند شدن و یه چیزی شبیه به اون رو با استفاده از کاراته به وجود آوردن.
در آمریکا هم بوکس و کاراته رو با هم آمیختن و کیک بوکسینگ خودشون رو ایجاد کردن.

ساندا هم ظاهرن ریشه در تمرین نظامیان چینی داره که البته بعدها به وسیله دولت ترویج شد برای ورزش و ...
ساندا ترکیبی هست از برخی فنون کونگ فوی کلاسیک و شیوه‌های مدرن مبارزه. یعنی اون تکینک‌ها پرتابی و کشتی و سوئیپ کشیدن و غیره از چین‌نا که بخشی از کونگ فو کلاسیک هست گرفته شده.

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
سلام خوبید
در مبارزه بروس لی سال 1967
چرا بروس لی از کلاه محافظ استفاده کرده
مگر کسیکه به این درجه از مهارت میرسه نیاز به کلاه ایمنی داره؟

اما درمورد مبارزه بروس لی تکنیک هاش منو یاد آخوندک انداخت
مطمئن هستم که شما هم برای خودت یک نوع شیوه مبارزه داری
اما این دلیل نمی شه که به مهارت فرد روبروی خودت اعتماد کنی
البته این تفکر بروس بود ، بنده موقع تمرین با شاگردهام خودم از کلاه ایمنی استفاده نمی کنم
و یک کوچولو ته دلم داره می گه حق با بروس هست

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
اصلا نیازی به زبون تند نیست برادر.
شما البته می‌تونی حرفت به هر نحوی از انحاء بیان کنی. اختیار گفتارت دست خودته. اما اگر انتخابت این بود که احترام نذاری به مخاطب و دانش و تجربه‌ش دیگه معذرت خواهیِ فرمالیته هم نکن. امیدوارم شما هم منظور من رو درک کنی و نرنجی.
نه عزیز من ، دیدی باز بدون شناخت قضاوت کردی
مرد تائو، مرد کاراته، مرد رزمی قضاوت نمی کنه
چون بی پروا سخن می گوییم، امکان دارد برداشت بد شود و یا توسط انسان های معمولی قضاوت شویم
برای همین بیشتر سکوت می کنیم، تا برداشت اشتباه نشود، ما قضاوت کننده نیستیم
تنها خالق لیاقت قضاوت کردن دارد، تنها جاگرنات مطلق اوست

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
نه عزیز من ، دیدی باز بدون شناخت قضاوت کردی
مرد تائو، مرد کاراته، مرد رزمی قضاوت نمی کنه
چون بی پروا سخن می گوییم، امکان دارد برداشت بد شود و یا توسط انسان های معمولی قضاوت شویم
برای همین بیشتر سکوت می کنیم، تا برداشت اشتباه نشود، ما قضاوت کننده نیستیم
تنها خالق لیاقت قضاوت کردن دارد، تنها جاگرنات مطلق اوست
ببین دوست عزیز من شخص شما رو قضاوت نکردم و نمی کنم. ممنون میشم اگر بیشتر توجه کنی و به قول فرمایش خودت من رو قضاوت نکنی که مرد تائو هستم یا نیستم، انسان معمولی هستم یا غیرمعمولی. من "تند زبونی" شما رو قضاوت کردم که هر علت و فلسف‌ای داره از نظر من پسندیده نیست.
افرادی که اینجا جمع شدند هر کدوم دانش و تجربه‌ای دارند. اگر بنا داریم از دانش و تجربه هم استفاده کنیم کلیدش رعایت احترام هست.
ممنونم.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
بهترین روش مبارزه روش بی روشی است
مثل آب باید بی شکل باشید وگرنه تکنیک شما توسط حریف لو میره
حدود 2 سال کتاب تائوچینگ را مطالعه کردم و متوجه شدم این همه وقت گذاشتن مردم در باشگاه های رزمی دنیا امری بیهوده است زیرا در جمع نشستن فرصت فکر کردن را از تو سلب کرده و تمرکز شما را پخش میکند.
فقط دو تا فاکتور میتونه باعث موفقیت رزمی کار بشه
1- قدرت تفکر
2- آمادگی جسمانی

وقتی مبارزی برای خودت پیدا نکنی مجبوری با خودت بجنگی

داشتم صفحات قبل رو مطالعه می‌کردم این کامنت شما رو دیدم. راستش با شما در بخشی از نظراتت موافقم. اما حقیقتا رفتن به باشگاه رزمی بیهوده نیست. یعنی همه‌ی ما احتیاج به یک استاد و مربی خوب داریم برای اینکه راه رو نشونمون بده. وقتی راه رو پیدا کردیم می‌تونیم با تمرینات شخصی بهتر و بهتر بشیم. ضمن اینکه ما احتیاج به حریف تمرینی داریم. ظریفی می‌گه مبارزی که هنرهای رزمی رو بدون مبارزه تمرین می‌کنه مثل شناگری هست که شنا کردن رو در بیرون از آب تمرین می‌کنه.

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
داشتم صفحات قبل رو مطالعه می‌کردم این کامنت شما رو دیدم. راستش با شما در بخشی از نظراتت موافقم. اما حقیقتا رفتن به باشگاه رزمی بیهوده نیست. یعنی همه‌ی ما احتیاج به یک استاد و مربی خوب داریم برای اینکه راه رو نشونمون بده. وقتی راه رو پیدا کردیم می‌تونیم با تمرینات شخصی بهتر و بهتر بشیم. ضمن اینکه ما احتیاج به حریف تمرینی داریم. ظریفی می‌گه مبارزی که هنرهای رزمی رو بدون مبارزه تمرین می‌کنه مثل شناگری هست که شنا کردن رو در بیرون از آب تمرین می‌کنه.
ورزش رزمی مثل رانندگی است تا پشت فرمان قرار نگیرید راننده نمیشید
2 سال وقت گذاشتم تعالیم نهائی لائوتسه رو مطالعه کردم و روی تک تک جملاتش در مورد طبیعت و این کره زمین فکر کردم و اتفاقاتی که در مایه فیزیک در این دنیا رخ میده دقیقا با تعالیم لائوتسه مطابقت میکنه
اما هنوز این مطالعه مقدمه است تازه اول راه است
یک ورزشکار رزمی وقتی میدونه که نمیدونه میتونه راه درست رو تشخیص بده
بعضی ها هستن نمیدونن که میدونن اما بازم اصرار دارن که چرا نمیدونن

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
ورزش رزمی مثل رانندگی است تا پشت فرمان قرار نگیرید راننده نمیشید
2 سال وقت گذاشتم تعالیم نهائی لائوتسه رو مطالعه کردم و روی تک تک جملاتش در مورد طبیعت و این کره زمین فکر کردم و اتفاقاتی که در مایه فیزیک در این دنیا رخ میده دقیقا با تعالیم لائوتسه مطابقت میکنه
اما هنوز این مطالعه مقدمه است تازه اول راه است
یک ورزشکار رزمی وقتی میدونه که نمیدونه میتونه راه درست رو تشخیص بده
بعضی ها هستن نمیدونن که میدونن اما بازم اصرار دارن که چرا نمیدونن

بسیار عالی. شما کتاب دائو ده چینگ یا تائو ته چینگ رو مطالعه می‌کردید در این مدت؟
پیشنهاد می‌کنم تعالیم بودا رو هم مطالعه کنید. بسیار انسان‌ساز هست. منظورم آیینی یا دمّه‌ای (سانسکریت) هست که شخص سیذارتا گوتمه آورد. شخص تاریخی بودا. چهار حقیقت و هشت راه بزرگ.
البته بعد از مطالعه آیین اولیه بودا می‌تونید شاخه مهایانه را هم مطالعه کنید که شامل ذن هم می‌شه. مفاهیمی مثل وابی و سابی در زندگی من بسیار اثر گذار بودند...
این رو هم اضافه کنم که اگر بتونیم خویشتن‌دار باشیم و فروتن در زندگی و روابط پیروزیم و غرور هم عامل بدبختیه...

همون طور که اشاره کردید هنرهای رزمی مثل رانندگی یا هر مهارت دیگه باید به طور عملی آموخته بشه و تمرین بشه...

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
بسیار عالی. شما کتاب دائو ده چینگ یا تائو ته چینگ رو مطالعه می‌کردید در این مدت؟
پیشنهاد می‌کنم تعالیم بودا رو هم مطالعه کنید. بسیار انسان‌ساز هست. منظورم آیینی یا دمّه‌ای (سانسکریت) هست که شخص سیذارتا گوتمه آورد. شخص تاریخی بودا. چهار حقیقت و هشت راه بزرگ.
البته بعد از مطالعه آیین اولیه بودا می‌تونید شاخه مهایانه را هم مطالعه کنید که شامل ذن هم می‌شه. مفاهیمی مثل وابی و سابی در زندگی من بسیار اثر گذار بودند...
این رو هم اضافه کنم که اگر بتونیم خویشتن‌دار باشیم و فروتن در زندگی و روابط پیروزیم و غرور هم عامل بدبختیه...

همون طور که اشاره کردید هنرهای رزمی مثل رانندگی یا هر مهارت دیگه باید به طور عملی آموخته بشه و تمرین بشه...
لطف میکنید اگر لینک pdf این کتاب ها دارن رو بدین

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
لطف میکنید اگر لینک pdf این کتاب ها دارن رو بدین
متاسفانه کتاب pdf ترجمه شده که خودم خونده باشم و بتونم توصیه کنم نمیشناسم. الان یه سرچی کردم شاید این بد نباشه:

http://files.tarikhema.org/pdf/story/02/Amuzehaye-Buddah.pdf

اما اگر کتاب معمولی می‌تونید تهیه کنید برای شروع اینها رو توصیه می‌کنم:
دین بودا، ترجمه حسن افشار، نشر مرکز
بودا، ترجمه‌ی ع.پاشایی، نگاه معاصر
https://shahreketabonline.com/products/47/8579/بودا
ذن چیست، ترجمه ع.پاشایی

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
واقعا نا امیدم کردید
فکر کردم به افرادی رسیدم که هم بی قصد هستند، هم چیزی به آنها نمی چسبد( منظورم سودا می باشد)
شما هم معمولی هستید ، انگار قراره تنها بمیرم
اگر به مفهوم بودن یا نبودن بچسبی، زندگی را از کف داده ای جانم
به هر حال چون گنگی می مونم که نمی تونم خوابم رو برات تعریف کنم
فقط داشتم با ایما و اشاره حالیتون می کردم ، اما شما هم معمولی هستید
به هر حال یک خطا هزار خطا در پی دارد
تا آماده نباشی، هیچ نخواهی دریافت، از مفاهیم خارج شو، سخن مرا خالص بخوان
اگر توانستی با قلبی بدون قصد به دیگران بنگری، می توان تو را بودا یافت، آن موقع تمام تکنیک هایت خالص می شود
آنگاه دیگر تو حرکت نمی کنی، نیازی به اندیشیدن به جریان پیش رو نداری، فقط کار درست را انجام ده
او هم حرکت می کند، هم از تو دفاع می کند، هم تکنیک انجام می دهد و هم جریان را پیش می برد
آنگاه دیگر نیازی به نگرانی و ترس نداری، ترسیدن مربوط به انسان های کوچک است
کسی که بودا شده ، نیازی به ترس ندارند چون خود را نه بزرگ می بینند و نه قدرتمند
فقط با جریان هستی پیش می روند

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450

از قید مفاهیم بیرون بیایید، مگر سخن علی را یادتان نیست( علی خود مصداق بودا(روشن شده) بود)
از جدل بپرهیزید ، جدل کردن یعنی بحث کردن، نیاز به مفاهیم دارد، بازی با مفاهیم
می شوید سوفسطاییان نادان، بودا زمانی آمد که همه در حال نوشتن در مورد بودا بودند و به مفاهیم می نگریدند و کمتر به ذن می پرداختند
بودا به یکباره گفت بس کنید این همه مفهوم را برای چه ، چه چیزی از جدل درک می کنید
هر بار برای اثبات خود روشنایی را لگد کوب می کنید ، چرا نمی اندیشید که چرا می اندیشید
اگر در قرآن بنگری تمام حرفهای بودا را گفته است
قرآن=تورات=اوستا=انجیل
در قرآن می گوید آنان که در همه حال به یاد ما هستند بهترینان هستند
بودا= اگر در همه حال با قلبی پاک برای برادرانت ابراز کردی می توان تو را نیز بودا نامید
بودا= زمانی که بر تخت نشسته اید همواره افکاری شبیه این داشته باشید( امیدوارم تمام مخلوقات زمین بر تخت روشن شدگی آرمیده باشند)
همین که با خودتان این را بگویید یعنی شما رستگار شده اید، شما خود بودا هستید

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
بنا بر آیین روشن شدگی فقط از طریق تجربه می توانید به روشنایی برسید، با خواندن کسی به روشنایی نرسیده
شما میز را میبینید و فکر می کنید به میز می نگرید، اما شما نمی دانید این میز میز نیست
میز وجود ندارد اما وجود دارد تشکیل شده از اجزایی دیگر در همان حوالی که اگر نبودند بودن میز غیر ممکن بود
شما به مانیتور می نگرید اما این شما هستید که مانیتور را مانیتور میبینید
به نماز دقت کردید 1 + 0 = 1
ایستادید میشوید 1 رکوع می روید و بلند می شوید می شوید + سپس سجده می کنید 0
وی نشینید دو بار می شوید = و بلند می شوید می شوید 1
این معنای واقعی نماز است آیا درک کردید شما با خواندن نماز و فقط با حرکات خود می گویید او فقط یکی است و من هیچ هستم
برای همین بهترین حالت 0 است یعنی اقرار به هیچ بودن این که می گویی من هم این کتاب را خواندم یا باشگاه به درد می خورد
منظورت سرو کله زدن با آدم هایی هست که منظور تو را درک نمی کنند، وقتی میبینی بهتر هستی و در باشگاه می مانی
یعنی می خواهی برتری را ثابت کنی این خلاف چیزهایی هست که می خوانی اصلا به من بگو تو برای چه می خوانی
کاش اینجا بودی تا کوآنی در خور خودت طرح کنم باید هدف داشته باشی اما هیچ هدفی نداشته باشی بی قصد باش ki-no-myoyo
انرژی خالص حقیقی، چگونه درک می شود، بی قصد باش، علی می گوید هیچ نبین و همه چیز را ببین
بودا می گوید با دقت ببین و همه چیز را رها کن
می توانی معنی این را بگویی یا خودم بگویم

roshi.whitewolf

Registered User
لایک‌ها
1,450
می توانم به قدر 100 کتاب 1000 صفحه ای با شما سخن بگویم اما چه سود
نمی توان از راههایی مثل این به روشنایی رسید
چیزی است که باید از درون بجوشد این که اشکال مرا می گیرید یعنی دارم به روشنایی می رسم
دیوانه باش و فرزانه باش،
خرد حقیقی چون حماقت می ماند، سکوت مایه عذاب است ، سخن گفتن فقط وراجی کردن است، خوانده نشان نادانی است، خود را مطرح کردن بیهوده است
به من بگو چه کسی از صدای رعد خوشحال می شود؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
واقعا نا امیدم کردید
فکر کردم به افرادی رسیدم که هم بی قصد هستند، هم چیزی به آنها نمی چسبد( منظورم سودا می باشد)
شما هم معمولی هستید ، انگار قراره تنها بمیرم
اگر به مفهوم بودن یا نبودن بچسبی، زندگی را از کف داده ای جانم
به هر حال چون گنگی می مونم که نمی تونم خوابم رو برات تعریف کنم
فقط داشتم با ایما و اشاره حالیتون می کردم ، اما شما هم معمولی هستید
به هر حال یک خطا هزار خطا در پی دارد
تا آماده نباشی، هیچ نخواهی دریافت، از مفاهیم خارج شو، سخن مرا خالص بخوان
اگر توانستی با قلبی بدون قصد به دیگران بنگری، می توان تو را بودا یافت، آن موقع تمام تکنیک هایت خالص می شود
آنگاه دیگر تو حرکت نمی کنی، نیازی به اندیشیدن به جریان پیش رو نداری، فقط کار درست را انجام ده
او هم حرکت می کند، هم از تو دفاع می کند، هم تکنیک انجام می دهد و هم جریان را پیش می برد
آنگاه دیگر نیازی به نگرانی و ترس نداری، ترسیدن مربوط به انسان های کوچک است
کسی که بودا شده ، نیازی به ترس ندارند چون خود را نه بزرگ می بینند و نه قدرتمند
فقط با جریان هستی پیش می روند

من حقیقتا ادعایی ندارم. اگر از نظر شما من یک فرد معمولی و بی‌اطلاع هستم مساله‌ای نیست. این نظر شماست و محترم.
ممنون از شما.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
می توانم به قدر 100 کتاب 1000 صفحه ای با شما سخن بگویم اما چه سود
نمی توان از راههایی مثل این به روشنایی رسید
چیزی است که باید از درون بجوشد این که اشکال مرا می گیرید یعنی دارم به روشنایی می رسم
دیوانه باش و فرزانه باش،
خرد حقیقی چون حماقت می ماند، سکوت مایه عذاب است ، سخن گفتن فقط وراجی کردن است، خوانده نشان نادانی است، خود را مطرح کردن بیهوده است
به من بگو چه کسی از صدای رعد خوشحال می شود؟

اگر متون بودایی نبود و اشخاصی نظیر سیوان زانگ هم نبودن که مکتب ترجمه به راه بیاندازن و متون بودایی سانسکریت را به چینی ترجمه کنن، شاید مکاتب بودایی در چین و بعد در ژاپن چندان توفیق پیدا نمی‌کردن تا در سده‌های بعد اساتید ذن بگویند که ذهن تو بوداست.
البته خودِ ذن هم هر چند به نظر نافیِ منطق و زبان هست و بیشتر به سکوت و ایجاز در سخن اهمیت می‌ده (مخصوصا در مکتب دوگن راهب ژاپنی)، اما در عمل اساتیدِ فیلسوف و متکلمی داره که کتاب‌های ارزشمندی هم نوشته‌اند. اشخاصی نظیر موسو کوکوشی و ...

در این با شما موافقم که خواندن کتاب با آزمودنِ حقیقت متفاوت است. اما بیهوده نیست.
ممنونم

بالا