برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
13,995

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس ها بسیار زیبا بودن
دوربین قدیمی دیگه گیر نمیاد ! شغل شما اونجا کلکسیون داری هست؟

درود بر شما. سپاس از لطف و همراهی تو. ناقابل بود.
گیر نمیاد؟ اتفاقا خوبم گیر میاد. تو خود ایران تا دلت بخواد پره. از دوربین های آلمانی بگیر تا روسی و انگلیسی و ژاپنی. خودم دیدم تو وب سایت های خرید و فروش دوربین های قدیمی آنالوگ. همه جورش هم دیدم. از بالای ۱۰۰ سالش دیدم تا این دوربین هایی مثل نیکون اف ۱۰۰ و اف ۴ که همین حدود های اواخر سال ۲۰۰۰ میلادی تولید شدن. اگه مشکل گمرکی کشور هلند نبود خودم یه ۴۰۰ و ۵۰۰ تایی از داخل ایران میخریدم. جدی میگم. حتی با یکی از کلکسیون دار ها صحبت کردم به توافق هم رسیدیم. نزدیک ۱۰۰ تا دوربین عتیقه آنتیک داشت. فقط بخاطر گمرکی کمرشکن هلند لعنتی نتونستم بخرم.
آره من کلکسیون جمع میکنم. البته شغلم نیست علاقه شخصی مه.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات دستی آنالوگ در شب بدون سه پایه
نیکون اف جی
آگفا فیستا ۲۰۰
Nikon FG/Agfa Vista 200/Nikkor 50mm F1.8 AI

پل اراسموس در شهر روتردام در شب. ساختمون دست راست ساختمون مخابرات هلنده. این ساختمون واقعا کج ساخته شده. همونطور که میتونید ببینید ساختمون رو عمدا با زاویه کج درست کردن بعدش یه میله زدن وسطش [پایین ساختمون جلو روی زمین] تا از افتادن ساختمون جلوگیری کنه.
شات دستی بدون سه پایه یک ثانیه کامل, دیاف هم فکر کنم ۱.۸ بود. ایزو هم فکر کنم ۱۰۰ بود. ضربه آینه اش هم زیاد سنگین نیست, اگه کمی تمرین کنی میتونی به راحتی یک ثانیه شات دستی بگیری با شارپنس کامل و بدون تار شدن عکست. ولی در کل تو اینجور شات های دستی بدون سه پایه در شب ترجیح میدم با نیکون ای ال یا نیکون اف تی ان کار کنم. کادرتو میبندی و سپس آینه رو میدی بالا قفل میکنی و شاتتو میگیری بدون کوجکترین لرزشی. IMG_20180109_0014 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات دستی آنالوگ در شب بدون سه پایه
روتردام محله خانه های کندویی
نیکون اف جی
آگفا فیستا ۲۰۰
نیکور ۵۰ ام اف ۱.۸ آ ای
۱/۲ ثانیه
ایزو ۱۰۰

IMG_20180110_0006 NACHT FOTO POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ.
شات دستی بدون سه پایه در شب. روتردام محله خانه های کندویی
نیکون اف جی
آگفا فیستا ۲۰۰
نیکور ۵۰ ام اف ۱.۸ آ ای
۱/۲ ثانیه
ایزو ۱۰۰
عکس پانوراما گرفته شده با لنز ۵۰ ام. واسه همون ساختمون بلنده کمی دو رنگه در اومده. دلیلش همینه. نور های تو خیابون هم نور ماشین هایی بوده که با سرعت رد شدن فقط نور چراغشون ثبت شده. شتر فکر کنم یک ثانیه کامل بود. دقیقا یادم نمونده. نیم ثانیه که نوشتم شک دارم. مخصوصا زیر پل میشه اثر ماشین رو دید که مثل شبحی ثبت شده. اون قسمت پیاده روز در زیر پل که کمی ناجور در اومده تقصیر فتوشاپه که پانوراما رو خوب انجام نده. یعنی جای خالی بوده فوتوشاپ سعی کرده خودش پرش کنه. واسه همون.
NACHT FOTO.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ.
شات دستی بدون سه پایه در شب. بندر قدیمی روتردام
نیکون اف جی
آگفا فیستا ۲۰۰
نیکور ۵۰ ام اف ۱.۸ آ ای
۱ ثانیه
ایزو ۱۰۰
این یکی از مهمترین مراکز فرهنگی, توریستی روترداامه. تمام عکس هایی قبلی هم که از کشتی ها و کارگران مشغول کار روی کشتی گذاشتم تو همین بندر گرفته شده. امروزه دیگه فقط به عنوان یک مرکز فرهنگی تاریخی نگه داری میشه و اتفاده تجاری نداره. ولی روزی اینجا قلب تجاری اقتصادی هلند بوده و روزانه صد ها کشتی تجاری صنعتی وارد و خارج میشدند. تمام کشتی هایی که وارد اروپا میشده یا از اروپا خارج میشده میامدن از طریق این بندر وارد یا خارج میشدن. خیلی جای با صفاییه گاهی میرم اونجا کافه پاتوق دارم میرم اونجا یه قهوه میزنم توپ توپ میشم بعد راه میوفتم تو این اسکله قدم میزنم خیلی لذت بخشه.
تو گوگل بزنید
Oude Haven Rotterdam
همه اطلاعات لازمه رو بهتون میده.

IMG_20180112_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این دوربین قدیمی که قبلا گفتم خریدم مال ۷۰ و ۸۰ سال پیش یادتونه؟ اولی سری عکس هام با این دوربین در اومد. میزارم. اول عکس دوربین رو میزارم چون که از این دوربین ها ۳ تا خریدم. این عکسشه با اسم کاملش.
Voigtländer Perkeo I 6x6 75mm f4.5
این دوربین ساخت سال ۱۹۵۵ میلادیه. یعنی حدود ۶۳ سال پیش. همینطور که تو عکس نشون دادم تنها امکاناتی که این دوربین بهت میده اینها هستند:
چهار تا سرعت شاتر ۱/۲۵, ۱/۵۰, ۱/۱۰۰ و ۱/۲۰۰ ثانیه به اضافه بالب
دیاافش هم پنج تا بیشتر نیست. ۴.۵, ۵.۶, ۸, ۱۱, ۱۶
اون رینگی هم که روی لنزه با چند تا شماره و یه مثلث رینگ فاکوسشه. اونها واحد اندازه گیری متر هستند. اول با چشمت فاصله خودتو با سوژه متر میکنی و تخمین میزنی مثلا ۱۰ متره, سپس روی این رینگ فاصله رو میزاری روی ۱۰ متر, وقتی این کار رو کردی [بسته به اندازه دیافت] مثلا از بین حدود ۸ متر تا ۱۲ متر میوفته توی محوطه فاکوس. این دوربین دیگه هیچی نداره. بقیه اش پای خودته. حتی چشمی اش هم از لنز جداست و کادرتو بایستی بر اساس تجربه ببندی. فاکوسش هم تخمینیه با چشم. نور رو هم بایستی با چشمت تخمین بزنی.
این هم عکس دوربین.
حالا عکس هایی که دو شنبه هفته گذشته با این دوربین انداختم رو میزارم تو پست های بعدی. شاید براتون جالب باشه که این دوربینی که فقط ۴ تا سرعت شاتر داره و ۵ تا اندازه دیاف چی کار ها که نمیتونه بکنه.

Voigtländer Perkeo I SHUTTER&DIAF LATEN JONGENS ZIEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
با همون دوربین قدیمی کشویی و فیلم کداک ۴۰۰ تری اکس
Voigtländer Perkeo I/400TX

تو همین عکس اولی بگم که این رل فیلم رو امتحانی زدم تا ببینم دوربین در چه وضعیتیه؟ مثل دقت زمان شاتر و باز و بسته شدن ورقه های دیاف و این جور چیزا. از شات های بعدی بیشتر تمرکز میکنم روی کنتراست عکس و این چیزا.

IMG_20180109_0002 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
روی شیشه عکس پل اراسموس افتاده با قسمتی از رودخونه مس بزرگ. بیشتر واسه همون عکس رو گرفتم.

IMG_20180109_0006 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347

البته من تو عکاسی اعتماد به نفس خیلی زیادی دارم. ولی هیچ وقت فکر نمیکردم این لنز ۸۰ سال پیش بتونه نور خورشید رو اینطوری جمع و جور کنه. خودم احتمال میدم لنزش از این هاست که لایه محافظتی داره در مقابل نفوز ذرات نور خورشید. انگلیسی میگن
Milti Coated
فارسی شو دقیقا نمیدونم چی میگن؟ البته نمیدونم فقط یه لایه محافظتی داره یا بیشتر؟ چون نور خورشید کم جون بود. ولی هر چیه لنزش خیلی آسه. این لنز کیفیت یه لنز ۲۰۰۰ دلاری امروزی رو میده. تازه لنز های امروزی هر کدوم ۷ و ۸ تا شیشه دارند برای حمایت لنز اصلی و جمع و جور کردن انحراف لنز و جمع و جور کردن نور های اضافی و غیره و غیره. لنز این دوربین فقط یه شیشه داره. فقط یه عدسی. تکنولوژی آلمان ۸۰ سال پیش
IMG_20180109_0009 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

بالا