برگزیده های پرشین تولز

تجربه عملی عکاسی آنالوگ من.

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یه شات دیجیتال از خودم تو رودخونه مروده پایینی تو شهر دوردرخت گرفته شده.
Nikon D7200. Nikkor 55-300mm
زیاد آنالوگ میزارم کمی خسته کننده میشه, کمی هم تنوع گاهی خوبه

Nikon D7200 Nikkor 55-300mm.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکس آنالوگ.
غروب خورشید در پشت پل اراسموس روتردام.
نیکون اف جی
آگفا فیستا ۲۰۰
نیکور ۵۰ ام اف ۱.۸ آ ای
۱ ثانیه
ایزو ۱۰۰
Nikon FG/Agfa Vista 200/Nikkor 50mm F1.8 AI
البته این عکس رو تو فتوشاپ درجه حرارت رنگ آسمون و آب رو کمی بالاتر بردم. عکس اوریجینال هم که از دوربین در اومد به اندازه کافی قشنگ بود ولی باب سلیقه شخصی من نبود. واسه همون. حالا فایل اصلی عکس رو که از دوربین اومده بدون ادیت هم تو کامنت میزارم شاید برای بعضی ها جالب باشه هر دو شو ببینند.

IMG_20180110_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

این هم فایل اریجینال بدون ادیت
IMG_20180110_0001 ORIGINAAL.jpg
ولی بچه ها فکر کنم خرابش کردم. اریجینالش قشنگتر بود. البته بعدا دیدم. فتوشاپ هم به ما نیومده. تو هیچی شانس نداریم. والا به ابوالفضل

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
بندر قدیمی روتردام
اسم کشتی: مرغ نوروزی
نیکون اف ۹۰
آگفا فیستا ۲۰۰
توکینا ۸۰-۲۰۵ ام اف ۴.۵ آ ای
Nikon F90/Agfa Vista 200/Tokina 80-205mm f4.5 AI

IMG_20180115_0004 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
نمی دونم چه سریه تو هلند روی کشتی ها و قطار های قدیمی دودی شون اسم دختر میزارن. مثلا, مریم, فرشته, سهیلا. البته خوشم میاد از این فرهنگشون.
بندر قدیمی روتردام
نیکون اف ۹۰
آگفا فیستا ۲۰۰
IMG_20180115_0003 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
بندر قدیمی روتردام
نیکون اف ۹۰
آگفا فیستا ۲۰۰

اون عکس روبرو خیلی قشنگ بود. واسه همین هم عکسشو گرفتم. عکس قدیمی از زمانیه که بندر فعال بوده.
IMG_20180115_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
بندر قدیمی روتردام
موزه ماریتیم
نیکون اف ۹۰
آگفا فیستا ۲۰۰

اون کافه زیر ساختمون سفیده کافه پاتوق منه هر وقت میرم اونجا قهوه مو اونجا میخورم. قهوه های خوبی داره.

IMG_20180115_0002 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
ساختمان اداره پلیس روتردام
شات آنالوگ مدیوم فرمت ۱۲۰ میلیمتری ۶ در ۹
دوربین آنالوگ مدیوم فرمت [زیز ایکون سوپر ایکونتا] متعلق به حدود ۷۰ سال پیش
ظهور در خانه
داروی ظهور آی دی ۱۱
زمان ظهور ۱۰ دقیقه
اولین عکسی بود که با این دوربین تاشو قدیمی ام انداختم تا دوربین رو تست کنم. این عکس رو تکی انداختم. از تمام یه رل فیلم فقط یه عکس انداختم و جدا قیچی اش کردم و جدا ظاهرش کردم. واسه اینکه اول میخواستم از دقت سرعت شاتر دوربین مطمئن بشم. دفعه بعد کل فیلم رو میگیرم.
یه قسمتی از ته کادر رو هم مجبور شدم قیچی کنم. واسه اینکه این دوربین فریم اش ۶ سانتی متر در ۹ سانتی متره و فاکوس گرفتن با این دوربین دقت بالایی میخواد با روش کار متفاوت. ته کادر کلا از محوطه فاکوس خارج شده بود. البته بخاطر بی تجربه گی خودم. اولین باره عکس ۶ در ۹ میگیرم خوب نمیدونستم. واسه همون هم احتیاط کردم و از تمام یه رل فیلم فقط یه عکس گرفتم و قیچی کرده و جداگانه ظاهرش کردم. فریم این دوربین خیلی بزرگ و پهنه و باید مواظب باشی نقطه فاکوست کجا رو میگیره؟ باید حتما حتما فاکوستو ۱/۳ بگیری, یا اینکه حتما روی سه پایه بگیری با دیاف بالای ۱۶, وگرنه یه قسمتی از فریم ات خارج از محوطه فاکوس میوفته. این عکس شات دستی بود. البته همه عکس هام با این دوربین های قدیمی تاشو آنالوگ شات دستی هستند. این دوربین های قدیمی تاشو که گرفتم مدیوم فرمت هستند و روش کار با اینها با دوربین های معمولی آنالوگ که فریم استاندارد ۳۵ میلیمتری دارند فرق میکنه. فریم این دوربینی که این عکس رو انداختم حدودا ۸ برابر یه فریم استاندارده. این هم که مخصوصا فریم اش ۶ در ۹ است گوشه های کادر [بخاطر فاصله زیاد از مرکز لنز] سخته خوب در آوردنش و تمرین و کار سخت میخواد. در اصل هم واسه همین این ها رو خریدم تا دستم تو عکاسی مدیوم فرمت راه بیوفته. حالا دستم که راه افتاد و عیب های دوربین ها رو شناختم حتما آنالوگ رنگی هم میزنم. این دوربین های کهنه کمکم میکنند تا بتونم بدون کمک تکنولوژی کامپیوتری عکاسی رو یاد بگیرم. واسه همون این ها رو دوست دارم.
Zeiss Ikon super Ikonta and 400TX.
home developed with ID-11.
IMG_20180109_0001 POSTEN VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
اینها سه تا دوربین های آنالوگ متعلق به حدود ۸۰ سال پیش هستند که چند وقت پیش خریدم. این عکس بالایی هم با این دوربین اولی از راست گرفته شده. البته این عکس بالایی رو فقط برای تست گرفتم. کمی محتاطم با دوربین کم کم دستم راه بیوفته این دوربین یه دوربین بی نظیره تو تاریخ عکاسی.
اولی از چپ شاترش زیاد دقیق نیست و تا ۱/۵۰ ثانیه گیر میکنه و بقیه هم حدود یک سوم تاخیر دارند. اول باید شاترش رو باز کنم فنرشو تعمیر کنم بعدا استفاده کنم. عکس های قبلی هم از اینجا

https://forum.persiantools.com/threads/تجربه-عملی-عکاسی-آنالوگ-من.898669/page-2#post-12381974

تا اینجا

https://forum.persiantools.com/threads/تجربه-عملی-عکاسی-آنالوگ-من.898669/page-2#post-12381983

رو هم با دوربین وسطی گرفتم. این دوربین وسطی ساده ترین و اولیه ترین شون بین این سه تاست. ولی من باهاش خیلی حال میکنم. بنظر خودم کار باهاش راحتره و بیشتر مجبوری از خودت مایه بزاری. یعنی اگه یاد بگیری با این دوربین کار کنی این دوربین ازت یه فولاد میسازه که هیچ چی بهت اثر نمیکنه. یعنی ازت یه عکاسی میسازه که اگه یه روزی جعبه خالی کفش هم بدن میتونی یه سوراخ بکنی یه لنز بندازی روش باهاش عکس بندازی. تو این مایه ها میسازتت. کاری میکنه که چشاتو ببندی نور محیط و فاصله تو با سوژه متر کنی و با همون چشم بسته عکستو بگیری بدون اینکه حتی لازم باشه به سوژه نگاه کنی.
در کل بخواهی با معیار های امروزی عکاسی این سه تا دوربین رو مقایسه کنی دوربین وسطی مثل دوربین نیکون دی ۴۰ میمونه. دوربین سمت چپی هم مثل نیکون دی ۵۵۰۰ میمونه و دوربین دست راستی مثل نیکون دی ۸۱۰ میمونه. دوربین دست راستی زمان خودش غولی بوده واسه خودش و هر کی که میتونسته اینو بخره مردم فکر میکردن این بابا حتما یه عکاس فوق حرفه ایه یا اینکه پولش از پارو بالا میره. این زمان خودش خدایی بوده واسه خودش.
این ها هم اسامی شون هستند از راست به چپ
Zeiss Ikon Super Ikonta 531_2 6x9 10.5cm F3.5 with the lens Novar Anastigmat
تولید سال ۱۹۳۹ میلادی در آلمان قبل از جنگ جهانی دوم
Franka Solida III 6x6cm 80mm f2.8 Schneider-Kreuznach Radionar lens
تولید سال ۱۹۳۶ میلادی در آلمان

البته از این دوربین ها بیشتر خریدم تو راه هستند. ۵ تا دیگه خریدم در اندازه های مختلف. شاید دو هفته دیگه همشون دستم برسند. اینجا ارزونه مخصوصا بیشتر اینها شاترشون مشکل داره و بیشتر شون فنشون خرابه مردم ارزون میفروشن. منم سرم درد میکنه واسه این کار ها میخرم با پیچ گوشتی میوفتم به جونشون یا تعمیر شون میکنم استفاده میکنم. یا اینکه میزنم خرابشون میکنم به عنوان کلکسیونی استفاده میکنه. البته خدا رو شکر تا حالا هیچ کدوم از تعمیراتی که رو دوربین هام انجام دادم تلفات ندادم و همشون درست شدن.
alle 3 met elkaar ORIGINAAL VOOR BLOGFA.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
یه عکس دیجیتال از یه روز برفی تو شهرمون. عکس قبل از کریستمس گرفته شده. عکس فتوشاپ نیست و هیچ گونه ادیتی روش انجام نشده. عکس مستقیما از دوربین میاد و با دوربین نیکون دی ۴۰ گرفته شده.
با نیکون دی ۴۰ و فلاش کنن ۴۲۰ ای زد. لنز فکر کنم نیکور ۱۶-۳۵ میلیمتر اف ۴ جی بود. دقیقا یادم نمونده
Nikon D40, Canon 420EZ speedlite
sneuw in Dordrecht.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این هم یه دیجیتال دیگه با همون مشخصات عکس قبلی. هر دو عکس کاملا بدون ادیت هستند.
sneuw in Dordrecht 1.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
تریلی های بدون راننده در آینده ای نزدیک. الان فقط دارن روی مدل نمایشی اش کار میکنند. احتمالا در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده شاهد اینگونه تانکر های بدون راننده در جاده های اروپا خواهیم بود. این تریلی متعلق به شرکت آلمانی اتومبیل سازی اودی است. طراح هم دو تا طراح روسی هستند به نام های آرتم اسمیرنووو و ولادیمیر پانچنکو. البته بخاطر اسامی شون حدس میزنم روسی باشند. احتمال هم داره اوکراینی یا هر کشور اروپای شرقی دیگه ای باشند. البته شرکت هایی مثل بی ام و و مرسدس ان تویوتا هم طرح های خودشونو دارند. نقشه اودی اینه که تریلی بسازه که کاملا مستقل و خودکار بدون نیاز به راننده بتونه کار کنه و همچنین بتونه مقدار زیادی بار رو جابجا کنه. البته این دو تا طراح دو تا طرح مختلف دادن و شرکت اتومبیل سازی اودی تصمیم داره هر دو رو بصورت آزمایشی بزنه تا نقاط ضعف و قوت هر دو رو در عمل ببینه. یکی از طرح ها تریلی الکتریکی با راننده است و یکی هم تریلی بدون راننده که کاملا خودکار میتونه عمل بکنه و همه مشکلاتشو بتونه خودش حل بکنه.

عکس برگرفته از سایت تخصصی
www.techsledge.com

تریلی های بدون راننده در آینده ای نزدیک.jpg
تریلی های بدون راننده در آینده ای نزدیک 2.png
تریلی های بدون راننده در آینده ای نزدیک 1.jpg

Last edited:

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
مرغ دریایی ماهی خوار. فکر کنم بهش تو فارسی مرغ نوروزی میگن. دقیقا نمیدونم.
عکس حدود یک سال پیش گرفته شده در رودخانه مروده پایینی در شهر دوردرخت هلند. دوربین نیکون دی ۷۲۰۰ با لنز نیکور ۵۵-۳۰۰ میلیمتر اف ۳.۵ - ۵.۶ جی. ایزو دوربین فکر کنم ۴۰۰ بود و دیاف ۵.۶ و سرعت شاتر ۱/۵۰۰ ثانیه اگه اشتباه نکنم.
معمولا تو عکس هام تنظیمات دوربین رو نمیزنم. ولی اگه کسی براش مهم بود هر کدوم از عکس هامو خواست بپرسن میگردم تنظیمات دقیقشو پیدا میکنم اضافه میکنم.
Nikon D7200 Nikkor 55-300mm 4.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
مرغ دریایی ماهی خوار. فکر کنم بهش تو فارسی مرغ نوروزی میگن. دقیقا نمیدونم. البته اینجا انواع مختلف میبینم تفاوت شونو زیاد نمیدونم.
عکس حدود یک سال پیش گرفته شده در رودخانه مروده پایینی در شهر دوردرخت هلند.
تنظیمات و محل عکاسی هم تو همه عکس هایی که پرندگان رو تو هوا در حال پرواز ثبت کردم تقریبا یکی هستند.
D7200
300mm
f8
1/600 sec
ISO: 400
Nikon D7200 Nikkor 55-300mm 2.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
مرغ های دریایی ماهی خوار. فکر کنم بهش تو فارسی مرغ نوروزی میگن. دقیقا نمیدونم.
این عکس رو تو زمین عکاسی اصلا متوجه نشدم. خونه که اومدم اینو دیدم خیلی جالب بود. عکس حدود یک سال پیش گرفته شده در رودخانه مروده پایینی در شهر دوردرخت هلند.
تنظیمات و محل عکاسی هم تو همه عکس هایی که پرندگان رو تو هوا در حال پرواز ثبت کردم تقریبا یکی هستند. تنها جایی که تو شهرمون میتونم پرندگان رو بدون درختان و ساختمون های مزاحم عکاسی کنم همین قسمت از رودخونه مروده پایینی است. جای قشنگیه, بهشون غذا میدم اونها هم میان تا حدود زیاد نزدیکم میشن و منم عکسشونو میگیرم.
Nikon D7200 Nikkor 55-300mm 1.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
این عکس رو هم صبح زود تو روستای اسخرافندیل هلند گرفتن. برای عکاسی از طلوع خورشید رفته بودم که این صحنه رو دیدم. چیزی که من تو تجربه هام دیدم صبح زود حدود ساعت ۴ پرندگان دریایی از خواب بیدار میشن و شروع میکنن در روی سطح آب رودخونه پرواز کردن و شکار ماهی ها. معمولا هم در سطح پایین پرواز میکنند تا بتونن ماهی ها رو در زیر آب ببینند. البته تو عکس حدودی زدم ساعت ۶ صبح ولی فکر کنم عکس ساعت بین ۵ و ۶ گرفته شده. دوربین نیکون دی ۷۲۰۰ و لنز نیکور ۵۵-۳۰۰ ام اف ۳.۵ - ۵.۶ جی. وایت بالانس هم روی ۱۰ هزار کلوین
فقط محض اطلاع اونهایی که احتمالا براشون سؤال پیش اومده در داخل پرانتز اضافه کنم که این عکس فتوشاپ نیس. منظورم رنگ و داینامیک رنج عکسه. داینامیک رنج عکس رو با برکت به دست آوردم. فایل مادر رو تبدیلش میکنی به ۳ تا عکس مختلف با تنظیمات مختلف و سپس هر سه عکس رو با هم ترکیب میکنی این در میاد. بهش میگن برکت. رنگ عکس هم طبیعیه و مستقیما از دوربین اومده. اگه درجه حرارت رنگ رو بزارید روی ۱۰ هزار کلوین این رنگ ها رو بهتون میده.
یه نکته دیگه برای کسانی که احتمالا دوربین دارن و دوست دارند چنین عکس هایی بندازن. برای ثبت چنین عکسی شما بایستی تابستون ساعت ۴ صبح دم رودخونه باشید جایی که خورشید طلوع میکنه با یه دوربینی که فاکوس عالی داره و کلوین بهتون میده و یه لنز تله خوب و سه پایه و تجهیزات کامل. فقط محض اطلاع گفتم چون که تو ایران مد شده هر چیزی رو که نمیفهمن یا ندیدن سریع فکر میکنن فتوشاپه. راهشو بلد باشید احتیاجی به فتوشاپ ندارید.
Nikon D7200 Nikkor 55-300mm 3.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
شات آنالوگ
دوردرخت, خیابون نوردندیک.
اینجا قبلا خونه من بود. دقیقا روبروی آسیاب اونور خیابون خونه من بود. البته اون مقه این خونه ها همه قدیمی ساخت بودن بعد از اینکه من از اونجا اسباب کشی کردم دولت زد همه رو خراب کرد این مجتمع رو ساخت. اون موقع که اونجا بودم هر شنبه این آسیاب رو درش رو باز میکردن و توش از این کیک ها میفروختن که گندمشو تو همین آسیاب کوبیده بودن. این آسیاب دیگه کار نمیکنه, ولی برای اینکه سنت قدیمی شونو نگه دارن گاه گاهی یک گونی گندم رو توش آسیاب میکنند. وقتی آسیاب میچرخه کل محل ولوله میشه. صحنه زیبایی میشه و احساسات مردم کلی گل میکنه. این آسیاب ها جزیی از تاریخ و فرهنگ مردم هلند محسوب میشن و براشون خیلی ارزش دارند. یک شنبه ها هم میتونی بری توی آسیاب رو از نزدیک نگاه کنی. یادش بخیر اون روزا
Noordendijk, Dordrecht
Nikon FG/Nikkor 50mm F1.8 AI/Agfa Vista 200
IMG_20180128_0006 POSTEN.jpg

Dan Bahrami

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
2,347
عکاسی آنالوگ
نیکون اف ۶۵
دارو و ظهور مثل عکس های قبلی
شهر دوردرخت