برگزیده های پرشین تولز

درخواست راهنمايى در زمينه ی انتخاب کتاب

30we

Registered User
لایک‌ها
135
"تاریخ" هزار بار از هر رمان عاشقانه ای سانتی مانتال تر و بسیار اشک درآره. زیادی زنانه است برای کسی که خووندن رمانی رو به خاطر عاشق شدن شخصیت اصلی کنار میذاره.
موضوع عشق و عاشقی خودش یه بخشی از هر داستان موفق بزرگ هست و قابل تقبیح هم نیست،چرا که احساست هر انسان خواه ناخواه با جامعه اون انسان در ارتباط هست و تاریخمند
تاریخ هم ازین قاعده مستثنی نیست اگر چه که به نظر من جنبه تاریخمندی داستان خیلی بیشتر به عشق و عاشقی داستان میچربه ، و تنها صحنه های اروت..ک داستان تو همون فصل اول سرباز هست،که اون هم بیشتر شوکه کننده هست تا...
جنگ موضوع انسانی هست و فکر نمیکنم تو دسته بندی زنانه و مردانه بگنجه
دست آخر....تاریخ فوق العادست.

unknown boy

Registered User
لایک‌ها
918
درود،

اصلا تم عاشقانه نمیخوام. فقط تم "نا امیدی و خودکشی و مهاجرت و ذجر و شکنجه و مردن و جنگ و تنهایی و افسردگی و خشم و عصبانیت و برادرکُشی و نامردی و ..." این تم رو میخوام.

خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

400px-The_Absolutely_True_Diary_of_a_Part-Time_Indian.jpg

نام اصلی رمان : The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian

نام ترجمه شده: خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

نویسنده : Sherman Alexie (شرمن الکسی)

مترجم : رضی هيرمندی

ناشر : افق

blushsmiley.gif

شرح : این کتاب روایت اول شخص توسط آرنولد اسپیریت جونیور، نوجوان ۱۴ سالهٔ کاریکاتوریست می‌باشد. این کتاب یک رمان تربیتی است و جزئیات زندگی آرنولد در منطقهٔ اسپوکین محل زندگی سرخ‌پوست‌های آمریکایی و تصمیم او برای خارج شدن از این منطقه و رفتن به مدارس دولتی سفیدپوستها را در رآردان، واشینگنتون تشریح می‌کند.
این رمان به دلیل اشاره‌کردن به مسائلی چون الکلیسم، فقر، قلدری، استمناء و تحریک فیزیکی، و همچنین برای مرگ غم انگیز شخصیت‌هایش و استفادهٔ دشنام و ناسزا بحث‌برانگیز شد، از این‌رو برخی از مدارس آن را از کتاب‌خانه مدرسه حذف و گنجاندن آن را در برنامه‌های درسی ممنوع کردند.(این کتاب برنده چندین جایزه معتبر شده است.)

جونيور، كاريكاتوريست نوجوان در اقامتگاه سرخ پوستان زندگي مي كند. او با گرفتاری های جورواجور جسمی به دنيا آمده. اطرافيانش (جز دوست يك دل و يك رنگ او) مرتب آزارش می دهند.

جونيور به قصد آموزش بهتر، اقامتگاه را ترك مي كند و به مدرسه ای تمام سفيد پوست در شهرك مجاور مي رود. قوم و قبيله اش به او كه نخواسته هم رنگ جماعت باشد لقب خائن مي دهند و دردسری تازه شروع مي شود.

این کتاب که تصویرهایی ساده هم در قالب نقاشی‌های سیاه و سفید دارد، در بخش‌های باشگاه چشم کبودها، چرا مرغ این همه برای من، انتقام جزیی از اسم من است، هندسه همچین الکی نیست، امید در برابر امید، وقتی باید بری برو، رادوی دمغ می‌شود، مشورت با مادربزرگ‌ها، هالووین، عید شکرگزاری، سر خاک، بازی نفس‌گیر، راهنمای بحث و .... تنظیم شده است و کلا کتابی است که بخش‌های زیادی دارد.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:‌ قبل از هر چیز بگویم. من فهمیدم که از بیشتر بچه‌های سفیدوست زرنگ‌ترم. البته چندتایی دختر و یک پسر بودند که اینشتین‌های کوچولو بودند و من هیچ‌جوری زرنگ‌تر از آنها به حساب نمی‌آمدم اما از 99 درصد بقیه زرنگ‌تر بودم. نه اینکه سرخپوست زرنگ‌تری باشم. خب؟ زرنگ بودم بدون اما و اگر...

لینکها :
خاطرات کاملاً واقعی یک سرخ‌پوست پاره‌وقت - ویکی‌پدیا

خبرآنلاین - خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست

----------------
پست اصلیم:
forum.persiantools.com/t65840-page3.html#post6211262

Last edited:

chelsea67

Registered User
لایک‌ها
269
درود،

اصلا تم عاشقانه نمیخوام. فقط تم "نا امیدی و خودکشی و مهاجرت و ذجر و شکنجه و مردن و جنگ و تنهایی و افسردگی و خشم و عصبانیت و برادرکُشی و نامردی و ..." این تم رو میخوام.

ناتور دشت نمیدونم کی نوشته!
کوری که اینم نمیدونم کی نوشته!
یه رمانم بود وقتی 7-8 سالم بود خوندم همینگوی نوشته بود. شراب عشق و عاشقی داشت ولی بیشتر توش خشونت بود تا عشق و عاشقی. فک کنم شکست ناپذیر بود اسمش. ولی بعد از اون هرچی ساتا رو زیر و رو کردم در مورد این کتاب چیزی ننوشته بودن!!

arar195511

Registered User
لایک‌ها
20
باغ مارشال عشق و عاشقی ش تهوع اور نبود و قابلتحمل مگه میشه ایرانی عشق وعاشقی نباشه!!!

arar195511

Registered User
لایک‌ها
20
من دنبال رمان تاربخی میگردم که توش تم خاله زنک بازی داشته باشه مثل سه زن و دزبره

Mari.Achi

Registered User
لایک‌ها
48
کدوم ترجمه ی جنایت و مکافات از بقیه بهتره؟

helijoop

Registered User
لایک‌ها
969
سلام
لطفا چند رمان ایرانی که در یکی دوسال اخیر چاپ شدند و از همه نظر (اقبال خوانندگان و منتقدان) خوب بودند معرفی بفرمایید

تشکر و سپاس

Mari.Achi

Registered User
لایک‌ها
48
سلام
لطفا چند رمان ایرانی که در یکی دوسال اخیر چاپ شدند و از همه نظر (اقبال خوانندگان و منتقدان) خوب بودند معرفی بفرمایید

تشکر و سپاس

اینم تقریبا جدیده: احتمالا گم شده ام/سارا سالار

جایزه ی گلشیری رو هم برده.

Mari.Achi

Registered User
لایک‌ها
48
کدوم ترجمه ی جنایت و مکافات از بقیه بهتره؟

من یکم تحقیق کردم فهمیدم ترجمه ی مهری آهی ترجمه خوبیه..ایشون استاد زبان روسی دانشگاه تهران هستن و کتاب رو از زبان اصلی(روسی) ترجمه کردن نه از زبان انگلیسی یا فرانسه که این خودش یه مزیته.

E-Foroush

Registered User
لایک‌ها
47

E-Foroush

Registered User
لایک‌ها
47
کتاب های زویا پیرزاد هم خوبه
عادت می کنیم و چراغ ها را من خاموش می کنم
کتاب های جعفر مدرس صادقی
کتاب های مصطفی مستور
سلام

تشکر و سپاس

MJ1991

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
میخواستم لطفا چنتا رمان عاشقانه ایرانی بهم معرفی کنین که ترجیحا پایان خوب و خوشی داشته باشن! واسه یکی از دوستام میخوام
م. مودب پور هم رمانی داره که پایان خوب و خوشی داشته باشه و اشک آدم در نیاد؟ اگه آره اون رو هم معرفی کنید.
سپاس:happy:

Old Ali

کاربر افتخاری موسیقی
لایک‌ها
3,530
درود،

کلاً دوست عزیز، حال شما خوبه :blink::exclamati

برادر من خیلی از چنین درخواستی نگران شدم :cigar: اما اگر فکر می‌کنید که همه چیز آرومه، جسارتا یک رمان معرفی کنم که دیگه آخرشه. فقط تمنا می‌کنم دم دستتون طنابی، قرصی چیزی نباشه. دیگه بقیه‌اش با خودتون، ضمناً من هیچ مسئولیتی رو هم به عهده نمی‌گیرم :exclamati

کتاب شیشه نوشتهٔ سیلویا پلات که البته خودش هم خودکشی کرد.

آقا اصلاً ندیده بگیر. مخلص :)

Old Ali

کاربر افتخاری موسیقی
لایک‌ها
3,530
ناتور دشت نمیدونم کی نوشته!
کوری که اینم نمیدونم کی نوشته!
یه رمانم بود وقتی 7-8 سالم بود خوندم همینگوی نوشته بود. شراب عشق و عاشقی داشت ولی بیشتر توش خشونت بود تا عشق و عاشقی. فک کنم شکست ناپذیر بود اسمش. ولی بعد از اون هرچی ساتا رو زیر و رو کردم در مورد این کتاب چیزی ننوشته بودن!!
کتاب همینگوی خیلی اسرارآمیز شد. آخه برادر من، اول برو یقهٔ اطرافیانت رو بگیر که واسه چی بچهٔ ۸ ساله کتاب همینگوی دستش بود :hmm: جدی میگم، هیچ خوب نیست که بچه‌ها، زودتر از موعد مشخصی به سراغ ادبیات بزرگ‌سالان بروند. :eek:

اما من از این توضیح چیز زیادی دستگیرم نشده. ممکنه منظورت رمان «خورشید همچنان می‌دمد» باشه. شاید هم رمان «به راه خرابات در چوب تاک» باشه. البته این آخری اسم اصلیش هست «در امتداد رودخانه و در میان درختان».

توصیه‌ات هم برای ادبیات یاس آور خوب بود :thumbsup: ضمناً بخش‌هایی که نمی دونستی رو بگم. چند بار اسم نویسندهٔ ناطوردشت تو همین صفحات تکرار شده. جروم دیوید سالینجر که البته اغلب او را به ج. د. سالینجر می‌شناسند.
ایضاً نویسندهٔ کوری (که انگار ظرف یکسال، چهار ترجمه ازش به بازار آمده!): ژوزه ساراماگو.
Lildude جان انگار دوستان تا حلوات رو نخورند دست بردار نیستند. ماشاالله چه ذوق و حرارتی هم به خرج دادن. چه توصیه های ملسی، جدا کارشون حرف نداره :lol:
نوشته های صادق چوبک هم بد نیست به قول استادمون خیلی چرکه !
دقیقاً. پر از لجن و اخ و تف و کثافت :puke: قصه‌هایی مثل «پیرهن زرشکی» از مجموعهٔ «خیمه شب بازی»، یا «انتری که لوطیش مرده بود» از مجموعه ای به همین نام؛ و یا داستان «چرا دریا طوفانی شد» بازم از همین مجموعه.

اما به خصوص رمان طولانی «سنگ صبور» رو بد جور پیشنهاد می‌کنم. راستی یک نفر بود که دنبال «جریان سیال ذهن» می‌گشت (یا نمی‌گشت؟). این کتاب جزو اولین آثار ایرانی هست که بر اساس این شیوه نوشته شده. البته اصلاً در کلاس جهانی این جریان نیست ولی اتفاقاً برای شروع خیلی مورد خوبیه.

راستی اینم بگم که خودم خیلی از این کتاب و کلاً آثار صادق چوبک خوشم میاد.
مگه میشه ایرانی عشق وعاشقی نباشه!!!
ای بابا اختیار دارین. از همون اولش جریان جدی رمان نویسی (که جمالزاده رو ازش کم می‌کنم) با ادبیات غمگین شروع شد و بارزترین شخصیتش هم صادق هدایت.
راستی Lildude جان، ما که کمر به قتلت بستیم ;) پس چه باک که پیشنهادات رو غلیظ‌ترش بکنیم. صادق هدایت برای افسردگی خیلی مفید هست:wacko: یه «سگ ولگرد» و بعدشم «سه قطره خون» رو بزن به بدن، شیر گاز رو باز کن و «بوف کور» رو بگیر دستت. خیلی سینمایی میشه :cool:

arvin676

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
بالاخره رفتم 4 تا رمان که فکر میکنم قشنگه, خریدم
تهوع
انتری که لوطیش مرده بود
سگ ولگرد
سه قطره خون
4تاش شد 30 تومن:)
2 تا رمان هم پارسال گرفتم که خوب بودن:
1-کنت مونت کریستو از الکساندر دوما
2-ابله از داستا یوسکی
این کتابارو به دیگران پیشنهاد میکنم

ariya-123

Registered User
لایک‌ها
140
چند تا رمان یا کتاب میخوام در مورد یه شخصیت قهرمان
مثلا کسی که از پولدارها میگیره میده به فقرا ( کلا قهرمانانه )

maryamsayfee

Registered User
لایک‌ها
18
منم میخوام دوتا کتاب بهنون پیشنهاد بدم
مرد تکثیر شده نوشته ژوزه ساراماگو.
مرشد و مارگاریتا نوشته میخائیل بولگاکف.

maryamsayfee

Registered User
لایک‌ها
18
سلام دوستان
میخواستم لطفا چنتا رمان عاشقانه ایرانی بهم معرفی کنین که ترجیحا پایان خوب و خوشی داشته باشن! واسه یکی از دوستام میخوام
م. مودب پور هم رمانی داره که پایان خوب و خوشی داشته باشه و اشک آدم در نیاد؟ اگه آره اون رو هم معرفی کنید.
سپاس:happy:
مودب پور اصلا داستان با پایان خوب نداره، که البته رمان هاش از نظر ادبیاتی حتی نمره صفرم نمیگیره. ولی یه رمان هست که میگن قشنگه ( من خودم اهل رمان های عاشقانه ایرانی نیستم) اسمش همخونه هستش نوشته مریم ریاحی. اما به جز رمان های عاشقانه ، نویسنده های فارسی زبان خیلی خوبی داریم که پرمغز مینویسند.

بالا