برگزیده های پرشین تولز

زبان ژاپنی

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
سلام

جلسه سوم​

تذكر:جهت و ترتيب حروف را رعايت كنيد. سايت براي تلفظ http://www.kanjistep.com/en/online/hiraganasteps

سري سوم حروف يعني:

さ sa し shi す su せ se そ so

pic.php

مي توانيم حركت 2و3 را به هم بچسبانيم و بنويسيم (به حالت چاپي بالا نگاه كنيد)
pic.php

اين هم از اولين استثناء تلفظي (لطفا به تلفظ گوش كنيد) در زبان ژاپني چيزي با صداي "سي" وجود نداره مثلا ه "PC" به صورت "پي شي" خوانده ميشه، shi را خيلي غليط تلفظ نكنيد و لبها را ثابت نگه داريد.
pic.php

به ان حالت "و" مانند شكل نگاه كنيد! فكر نمي كنم يادتان بره كه اين حرف "سو"
pic.php

دقت كنيد كه حتما اول خط كوچك سمت راست را بكشيد بعد خط بلند سمت چپ و حتما ادامه اش بايد زير خط كوچك برسه
pic.php

اين يكي فقط تمرين لازم داره يه چيزي مثل نوشتن كلمه "حجم" به صورت تحريري​

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
سلام

جلسه سوم​

تذكر:جهت و ترتيب حروف را رعايت كنيد. سايت براي تلفظ http://www.kanjistep.com/en/online/hiraganasteps

سري سوم حروف يعني:

pic.php

pic.php

اين هم از اولين استثناء تلفظي (لطفا به تلفظ گوش كنيد) در زبان ژاپني چيزي با صداي "سي" وجود نداره مثلا ه "PC" به صورت "پي شي" خوانده ميشه، shi را خيلي غليط تلفظ نكنيد و لبها را ثابت نگه داريد.
pic.php

pic.php

دقت كنيد كه حتما اول خط كوچك سمت راست را بكشيد بعد خط بلند سمت چپ و حتما ادامه اش بايد زير خط كوچك برسه
pic.php

بسیار ممنون .من هم متالبی به دست آوردم که به زودی میزارم

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
ببخشید که مطلب رو با ت نوشتم :lol: چون لب تابم فونت فارسیش بهم ریخته بود:lol:

Kakashi

Registered User
لایک‌ها
2
خوب من هم از امروز شروع به آموزش نکاتی در مورد گرامر زبان ژاپنی میکنم ;) امیدوارم به دردتون بخوره :happy:

اول از همه از فعلها شروع میکنم ، همونطور که میدونید در زبان ژاپنی فعل در آخر جمله میاد ، چون تو جملات ژاپنی فاعل معمولا حذف میشه پس فعل احتمالا مهمترین چیز در تفهیم معنی جمله است. ولی در زبان ژاپنی درک حالتهای فعلها یکی از سختترین کارهاست ;) خوی زیاد ناراحت نشین در عوض ترکیب بندی جمله به مراتب ساده تر هستش ;) و فقط باید چندتا نکته رو در یادتون داشته باشین :happy: برعکس بعضی از زبانها که برای هر شخص فرم خاصی از فعل رو بکار میبرند ( زبان فارسی هم جزو این گروه از زبانها هستش) زبان ژاپنی کاری به جنس ، تعداد نداره ;) برای مثال ما تو زبان فارسی میگیم : من آمدم ، او آمد و یا تو انگلیسیی میگیم : I know , She Knows

خوب دیگه بریم سر اصل مطلب :happy:

فعلهای ژاپنی رو تقریبا میشه در 3 گروه اصلی طبقه بندی کرد.

گروه اول : فعلهایی که به U ختم میشند. این فعلها رو به اصطلاح فعلهای هم آهنگ یا Godan میگن. به مثالهای زیر توجه کنید :

hanasu = صحبت کردن
kaku = نوشتن
kiku = گوش دادن
matsu = صبر کردن
nomu = نوشیدن

گروه دوم : فعلهایی که به Iru و یا Eru ختم میشند. این فعلاهارو به اطلاح فعلهای مصوته و یا Ichidan میگن. به مثالهای زیر توجه کنید :

kiru = پوشیدن
miru = دیدن
okiru = بلند شدن
oriru = پیاده شدن
shinjiru = باور کردن
------------
akeru = باز کردن
ageru = دادن
deru = بیرون رفتن
neru = خوابیدن
taberu = خوردن

خوب در این گروه هم تعدادی استثنا وجود داره که هر چند در گروه اول هستند ولی به Iru و Eru ختم میشند :

hairu = وارد شدن
hashiru = فرار کردن
iru = نیاز داشتن
kaeru = بازگشتن
kagiru = محدود کردن
kiru = بریدن
shaberu = حرف زدن
shiru = دانستن

گروه سوم : یا بعبارت دیگر فعلهای بی قاعده . در ژاپنی فقط 2 تا فعل بی قاعده داریم : kuru = آمدن و suru = انجام دادن.
فعل suru احتمالا معمول ترین فعلی هست که در زبان ژاپنی استفاده میشه ;) این فعل در معانی انجام دادن ، درست کردن و قیمت کردن بکار میره و با اسمهای زیادی ( که معمولا از زبانهایی مانند چینی و زبانهای غربی هستند) استفاده میشه تا اونارو به فعل تبدیل کنه. به مثالهای زیر توجه کنید :

benkyousuru = مطالعه کردن
ryokousuru = سفر کردن
yushutsusuru = صادر کردن
dansusuru = رقصیدن
shanpuusuru = موها رو با شامپو شستن

دفعه بعد به فرمهای دیگری از فعلها میپردازیم :happy:

فعلا

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
خواهش مي كنم جناب miladninja ، شخصا هر مورد جديد ،درباره زبان ژاپني را مشتاقانه دنبال مي كنم خيلي ممنون مي شم از اطلاعات شما استفاده كنم (اشكالات تايپي پيش مي ايند ^_^ مي توانيد از گزينه Edit استفاده كنيد )

angryvolcan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

Kakashi

Registered User
لایک‌ها
2
اینجا کسی ژاپنی بلده .میتونی بگید تو این صفحه چی نوشه .
http://www.nhk-ep.com/view/1113.html

عرض کنم خدمتتون ظاهرا اطلاعاتی در مورد یه رمان با نام splash scene در این سایت داده میشه ;) حالا چون زیاد هستش زیاد وقت صرف نکردم ولی اگه خیلی واجبه بگو شاید یه کاریش کردم ;)

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
روش ساخت یک جمله ساده ژاپنی:

i am taro
به ژاپنی میشه:
watashi wa taro desu
わたしわたろです

watashi : わたし
wa : わ
taro : たろ
desu : です
میتوانید به جای taro اسم خودتون بزارید

:):p

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
سلام

اين مطلب كاملا درست فقط يك نكته هست ژاپني هم مثل هر زبان ديگري استثناء هاي خودش را داره وقتي مي نويسيد
watashi wa اين كلمه در واقع با حرف は هيراگانا نوشته مي شه ولي در جمله wa خوانده مي شه در واقع جمله از نظر دستوري درسته ولي از نظر نوشتن بايد اين طور باشه
わたし 。。。 です。 ^_^

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
سلام

اين مطلب كاملا درست فقط يك نكته هست ژاپني هم مثل هر زبان ديگري استثناء هاي خودش را داره وقتي مي نويسيد
watashi wa اين كلمه در واقع با حرف は هيراگانا نوشته مي شه ولي در جمله wa خوانده مي شه در واقع جمله از نظر دستوري درسته ولي از نظر نوشتن بايد اين طور باشه
わたし 。。。 です。 ^_^

مرسی عزیز

میشه کمی در مورد روش جدا کردن کلمات بگید
راستی درسایی که داری میدی به شدت دارم دنبال میکنم ودارم تمرین میکنم

اگر بخوام بیشتر یاد بگیرم ازتون چیکار کنم؟

email: [email protected]

angryvolcan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عرض کنم خدمتتون ظاهرا اطلاعاتی در مورد یه رمان با نام splash scene در این سایت داده میشه ;) حالا چون زیاد هستش زیاد وقت صرف نکردم ولی اگه خیلی واجبه بگو شاید یه کاریش کردم ;)

نه .مهم نیست .من فکر کردم راجع به فروش سریال هانیکو چیزی نوشته .:rolleyes:
به هر حال ممنون .

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
سلام دوستان تاپیک خوبی رو دایر کردین خیلی ممنونم
انشاءالله از فرمایشات دوستان نهایت استفاده رو خواهم برد
خیلی نکات جالبی رو فرمودین
ممنونم

سلام بابا دمتون گرم با این مطالبتون و معلوماتتون
ولی کاش یه منبعی رو معرفی میکردین که آموزشش باشه که دانلود کنیم مگه نه؟:):rolleyes:

سلام دوستان تاپیک خوبی دارین امیدوارم گسترشش بدین که قابل استفاده بشه برای همه:):rolleyes::happy:

meqi

Registered User
لایک‌ها
0
سلام

جلسه سوم​

سري سوم حروف يعني:

pic.php

pic.php

pic.php

pic.php

pic.php

باسلام خدمت دوستان عزيز متاسفانه به علت پر بودن وقت و مشغله نتونستم سر به اينتزنت بزنم از جناب yen yen وkakashiعزيز هم تشكر مي كنم كه محفل رو گرم نگه داشتن آموزش تون حرف نداره فقط تلفظ حروف اگه صوتي باشه بهتره به همين منظور من 2 سايت دارم اميدوارم خوشتون بياد
http://www.kanachart.com
http://www.freejapaneselessons.com/

اگه دوستان لينك هاي خوب دارن بزارن تا همه استفاده كنن بازم ممنون اميدوارم كشور تا جايي پيشرفت كنه كه واسه اين جور چيزا تو هر شهري به راحتي جاي رشد باشه

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
در مورده سایت ...

به این هم یه نگاه بندازین ...

http://www.nhk.or.jp/lesson/persian/index.html

هر از گاهی به این سایت هم یه سری می زنم ... درس های مکالمه ی خوبی داره ... نوشتاری ( به فارسی ) و صوتی ...

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
سلام

مرسی عزیز

میشه کمی در مورد روش جدا کردن کلمات بگید
راستی درسایی که داری میدی به شدت دارم دنبال میکنم ودارم تمرین میکنم

اگر بخوام بیشتر یاد بگیرم ازتون چیکار کنم؟

email: [email protected]

جناب miladninja
اول از محبتتان ممنونم راستش فکر نمی کنم از بنده چیزی بیشتر از خطوط هیراگانا و کاتاکانا یاد بگیرید (فکر می کنم موردی که اشاره کردید جناب کاکاشی بتوانند راهنمایی تا بکنند)
می بخشید این چند وقت کمی گرفتار بودم سعی می کنم درسهای بعدی را سریع تر بنویسم هر چند فکر می کنم الان دوستان یک اشنایی مختصری با روش کار پیدا کرده اند از همان سایت همیشگی و همین طور هم از سایتهایی که دوستان گذاشته اند می توانند به راحتی بقیه کار را ادامه بدهند .

جناب meqi از لطفتان ممنونم

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
جلسه چهارم
لطفا برای شنیدن تلفظ به این سایت مراجعه کنید http://www.kanjistep.com/en/online/hiraganasteps/

سری چهارم حروف یعنی:

た ta ち chi つ tsu て te と to​

pic.php

فکر می کنم حفظ کردن شکل این حرف ساده باشه به حالت t مانند نگاه کنید و بعد هم کنارش یک ko کوچیک می نویسید ^_^
pic.php

استثناء جدید در زبان ژاپنی چیزی که ti تلفظ بشه وجود نداره به جای ان داریم chi "چی" ولی اگر می خواید خوب تلفظ کنید یادتان باشه این حرف از یک ti تغییر پیدا کرده به chi به وجود امده شکلش هم خیلی ساده است ولی یادتان باشه که با sa اشتباه نکنید
pic.php

این حرف در حکم همان thank انگلیسی زبان هاست یعنی در زبان فارسی چیزی که حتی شبیه این حرف تلفظ بشه هم نداریم (لطفا با دقت به تلفظ گوش کنید) فکر کنم موقع تمرین این حرف خیلی لذت ببرید ! تلفظ به این صورت که t و s را باید با هم تلفظ کنید و اخرش هم یک u اضافه کنید
یک نمونه بارز از استفاده این حرف در کلمات در کلمه ی "تسونامی" یا "سونامی" که حتما در اخبار مرتب شنیدید ولی گاهی با ت گاهی بدون ت ولی در حقیقت هم ت و هم س را باید با هم ادغام کنید تا تلفظ درست را داشته باشید در نهایت با توضیح دادن فکر نمی کنم چیزی را بتوانم یاد بدم بهتره در اتاقتان را ببندید و شروع کنید tsu گفتن هیچ چاره دیگه ای نیست موفق باشید! :happy:
pic.php

نکته خاصی در این باره نیست ولی بد نیست یک کلمه ژاپنی یاد بگیرد te یعنی دست (این حرف را بعدا با یک تغییر کوچک به عنوان یک فعل خیلی زیاد می بینید)
pic.php

نکته ای نیست!​

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
جلسه پنجم

سری پنجم حروف یعنی:

な na に ni ぬ nu ね ne の no

یک نکته کلی در مورد تمام حروف گروه n (به جر ni) اگر دقت کنید در این سری (برای راحتتر حفظ شدن فکر کنید مثل ن فارسی) انحنا های دایره مانندی در اخر کار وجود داره

pic.php

با ta اشتباه نکنید به حالت منحنی اخر دقت کنید
pic.php

نکته خاصی نیست!
pic.php

به حالت منحنی اخر دقت کنید دقیقا همین شکل ولی بدون ان منحنی اخر را بعدا هم داریم دقت کنید
pic.php

دقت کنید که حالت z مانند اولیه از خط شماره ی زیاد بیرون نره (گاهی می گن که باید کاملا مماس بشه ولی خب کمی هم قابل اغماض) به حالت منحنی اخر دقت کنید دقیقا همین شکل ولی بدون ان منحنی اخر را بعدا هم داریم دقت کنید
pic.php

به حالت منحنی دقت کنید (این حرف در حکم ِ در فارسی بعدا زیاد کی می بینید پس با دقت حفظ کنید)​

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
جلسه ششم​

سری ششم حروف یعنی:

は ha ひ hi ふ fu へ he ほ ho

pic.php

نکته خاصی نیست!
pic.php

نکته خاصی نیست!
pic.php

استثناء در زبان ژاپنی چیزی یه اسم hu وجود ندارد در عوض حرفی دارند به اسم .... فکر کنم بهترین اسم "سوت " باشه این حرف چیزی مثل سوت زدن از لبهای نیمه باز سعی کنید چیزی بین hu و fu را تلفظ کنید البته fu بیشتر به نظر میاد ولی در عین حال خود fu هم خیلی رقیق! تلفظ میشه فکر کنید دندانها را نمی توایند روی هم ببندید در عین حال باید بگید fu :f34r:
در مورد نوشتن این حرف دقت کنید احتمالا دراینده با انواع و اقسام رسم والخطهای این حرف اشنا می شید ولی بهتره همین یکی را دقیقا مثل شکل بنویسید تا گیج نشید
pic.php

موقع نوشتن دقت کنید که حتما قسمت اول باید کوچکتر از قسمت دوم باشه
pic.php

دقت کنید که در موقع کشیدن مرحله 4 خط نباید خط شماره 2 را قطع کند باید به هم چسبیده بنویسید( در بعضی چاپها حتی بین این دو خط یک فاصله خیلی کمی هم وجود دارد)

یک نکته مشترک: دقت کنید که ha و ho را درست یاد بگیرید ha نسبت به ho یک خط اضافه دارد

は ほ

Yen Yen

كاربر فعال هنرهاي نمايشي
کاربر فعال
لایک‌ها
2
برای امروز جلسه بعدی نیست ولی دفعه بعد احتمالا یک دوره کلی روی مهارتهای نوشتاری و خواندن تا اینجا انجام بدیم برای همین مدتی برای تمرین فاصله می گذارم .

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
برای امروز جلسه بعدی نیست ولی دفعه بعد احتمالا یک دوره کلی روی مهارتهای نوشتاری و خواندن تا اینجا انجام بدیم برای همین مدتی برای تمرین فاصله می گذارم .

سلام من هچنان درسهای شما را دنبال میکنم موفق باشی:)

shimas
ooss

بالا