• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

سرمایه گذاری روی زمین و مسکن

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
به نقل از یکی از کامنت ها
سونامی عرضه مسکن - آگهی های روزنامه همشهری رو امروز حتما" ببینید مرزدازان نوساز 5.200 فردوس شرق نوساز 4.350 کامرانیه جنوبی نوساز 6.200 من فکر میکنم برنامه پایش که این هفته پخش شد خیال فروشنده ها رو راحت کرد طبق آمار ارائه شده رسمی عرضه مسکن خیلی بیشتر از تقاضای بازار است چیزی که در طی 36 سال بعد از انقلاب اتفاق نیافتاده بود و آمار ازدواج هم رو به کاهش است و با این طرح صندوق مسکن و زمین دولت میخواهد ساخت وساز رو بیشتر کنه و از پول مردم در جهت ساخت مجتمع ها استفاده میکنه و این خودش نوعی عرضه بیشتر رو در آینده نزدیک ایجاد میکنه.

همشهری روزی 3000 ملک برای فروش داره!(فقط مسکونی) ببینید

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
با یه بنگاهی صحبت میکردم میگفت وضع مسکن حداقل حداقل تا آخر سال خرابه یعنی بالا که نمیره هیچ ، تازه راحت میشه چونه زد ! قیمت که قطعی شد میشه چک 6 ماهه هم به طرف داد !

davodmg

Registered User
لایک‌ها
1,311
به نقل از یکی از کامنت ها
سونامی عرضه مسکن - آگهی های روزنامه همشهری رو امروز حتما" ببینید مرزدازان نوساز 5.200 فردوس شرق نوساز 4.350 کامرانیه جنوبی نوساز 6.200 من فکر میکنم برنامه پایش که این هفته پخش شد خیال فروشنده ها رو راحت کرد طبق آمار ارائه شده رسمی عرضه مسکن خیلی بیشتر از تقاضای بازار است چیزی که در طی 36 سال بعد از انقلاب اتفاق نیافتاده بود و آمار ازدواج هم رو به کاهش است و با این طرح صندوق مسکن و زمین دولت میخواهد ساخت وساز رو بیشتر کنه و از پول مردم در جهت ساخت مجتمع ها استفاده میکنه و این خودش نوعی عرضه بیشتر رو در آینده نزدیک ایجاد میکنه.

همشهری روزی 3000 ملک برای فروش داره!(فقط مسکونی) ببینید
اون کسی که کامنت گذاشته واسه خودش گذاشته.
اولا کسی کاری به تلویزیون نداره حالا توی پایش نشستن واس خودشون تحلیل کردن به خودشون مربوطه ولی اون آقایی که اومده بود واس خودش حرف میزد اصلا کی هست؟! اگه اینطوریه منم کارشناس مسکن و تحلیل گر اقتصادیم , پدر پدر بزرگمم کارشناسه!
آخه یه دلیل منطقی واسه کاهش وجود نداره و حتی افزایش قیمت هم هستش البته نه بیشتر از تورم .
اونایی هم که قیمتای پرت میدن مطمئن باشید موردای آشغاله! شما پورشه رو به قیمت پراید میفروشی؟!
اما رکود سنگینه ولی دلیلی برای کاهش قیمت وجود نداره
اونی هم که همشهری روزی 3000 ملک واسه فروش داره خوب چیزه عجیبی نیست!
ولی بازم میگم رکود هست ولی کاهش قیمت به اون شکل خیر

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
اولا کسی کاری به تلویزیون نداره حالا توی پایش نشستن واس خودشون تحلیل کردن به خودشون مربوطه ولی اون آقایی که اومده بود واس خودش حرف میزد اصلا کی هست؟! اگه اینطوریه منم کارشناس مسکن و تحلیل گر اقتصادیم , پدر پدر بزرگمم کارشناسه!
آخه یه دلیل منطقی واسه کاهش وجود نداره و حتی افزایش قیمت هم هستش البته نه بیشتر از تورم .
اونایی هم که قیمتای پرت میدن مطمئن باشید موردای آشغاله! شما پورشه رو به قیمت پراید میفروشی؟!
سوال: اگه میگفت بالا میره ، باز برای خودش کارشناسی کرده بود؟ قطعا و به قول روحانی والله بالله تالله که از فرداش همین امثال شما( نه شخص شما) بر طبل گرونی می کوبید.( حداقل جو ایجاد میشد که واحدها رد بشه)
دوما اصلا اون آقا هیچی ! حرفاش رو شما گوش کردی؟ چرا عادت داریم نشنیده و ندیده قضاوت کنیم؟ اصلا اون حرف ها رو یه نمکی زده ! ببین اگه منطقی زده قبول کن ، اگه منطقی نیست ،حتی اگه .... هم بود قبول نکن !

davodmg

Registered User
لایک‌ها
1,311
سوال: اگه میگفت بالا میره ، باز برای خودش کارشناسی کرده بود؟ قطعا و به قول روحانی والله بالله تالله که از فرداش همین امثال شما( نه شخص شما) بر طبل گرونی می کوبید.( حداقل جو ایجاد میشد که واحدها رد بشه)
دوما اصلا اون آقا هیچی ! حرفاش رو شما گوش کردی؟ چرا عادت داریم نشنیده و ندیده قضاوت کنیم؟ اصلا اون حرف ها رو یه نمکی زده ! ببین اگه منطقی زده قبول کن ، اگه منطقی نیست ،حتی اگه .... هم بود قبول نکن !
درمورد اینکه چند سال قیمت ملک رفت بالا حرف شما صحیح + 1000 تا لایک
چه بگه میره بالا و چه بگه میره پایین باید دید تحلیلش درست بوده یا نه . اگه درست تحلیل کنه مشکلی نیست ولی اینا معمولا روی هوا حرف میزنن و نظر میدن . از بیرون گود. حالا مشکل کجاست؟! اینجاست که چند صد هزار نفر و شاید میلیون ( معلوم نیست ) اون برنامه رو میبینن بعد اونا میگن میاد پایین . حالا مردم هم میگن حتما درست میگه چشو میبندن و میرن به چند نفر دیگه هم میگن که آره اینطوره ! بعد 7 8 میلیون نفر خبر دار میشن و همینطوری کل کشور که توی تلویزیون ایران گفتن ارزون میشه!
حالا اونایی که میخان بخرن تا دیروز توی منطقه مثلا ملک متری 6 بوده میرن میگن نه ارزون میشه اگه 5 میدی میگیرم!
خدا شاهده آگهی زدم متری 4300 یارو زنگ زده میگه گفتین تخفیف آخرش چند میدین میگم شما بیاید پای معامله مشکلی نیس . میگه نه خوب یه حدودی به ما بگین . میگم احتمال داره 4200 هم یه کم دیگه پایین تر بیایم . میگه فقط 4200 ! ملک داره ارزون میشه همه هم میدونن تا چند وقت دیگه 3500 هم نمیتونی بفروشی! بهش گفتم خوب تو بزار هر وقت 3500 شد بگیر .
حالا ما 3 هفته پیش حدودا 4380 فروختیم , بهش میگم میگه خوب الآن نمیتونی بفروشی دیگه :eek:

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
درمورد اینکه چند سال قیمت ملک رفت بالا حرف شما صحیح + 1000 تا لایک
چه بگه میره بالا و چه بگه میره پایین باید دید تحلیلش درست بوده یا نه . اگه درست تحلیل کنه مشکلی نیست ولی اینا معمولا روی هوا حرف میزنن و نظر میدن . از بیرون گود. حالا مشکل کجاست؟! اینجاست که چند صد هزار نفر و شاید میلیون ( معلوم نیست ) اون برنامه رو میبینن بعد اونا میگن میاد پایین . حالا مردم هم میگن حتما درست میگه چشو میبندن و میرن به چند نفر دیگه هم میگن که آره اینطوره ! بعد 7 8 میلیون نفر خبر دار میشن و همینطوری کل کشور که توی تلویزیون ایران گفتن ارزون میشه!
حالا اونایی که میخان بخرن تا دیروز توی منطقه مثلا ملک متری 6 بوده میرن میگن نه ارزون میشه اگه 5 میدی میگیرم!
خدا شاهده آگهی زدم متری 4300 یارو زنگ زده میگه گفتین تخفیف آخرش چند میدین میگم شما بیاید پای معامله مشکلی نیس . میگه نه خوب یه حدودی به ما بگین . میگم احتمال داره 4200 هم یه کم دیگه پایین تر بیایم . میگه فقط 4200 ! ملک داره ارزون میشه همه هم میدونن تا چند وقت دیگه 3500 هم نمیتونی بفروشی! بهش گفتم خوب تو بزار هر وقت 3500 شد بگیر .
حالا ما 3 هفته پیش حدودا 4380 فروختیم , بهش میگم میگه خوب الآن نمیتونی بفروشی دیگه :eek:
باز حرف من رو نخوندید ، منم نمیگم چون اون گفته درسته که !
من تا حدودی برنامه رو دیدم ، حرفی نمیزد که عجیب غریب باشه !
مثلا شما با این مخالفی که تورم اگه روی همین 25 درصد باقی بمونه و تثبیت بشه ملک دیگه رشد آنچنانی نمی کنه؟
مثلا شما با این مخالفی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده؟
مثلا شما با این مخالفی که واحد خالی ، خیلی زیاده؟
مثلا شما قبول داری از اواخر سال پیش خیلی از سازنده ها استارت کار زدن به امید سود 200-300 درصدی ولی الان باید با سود 100 درصدی بفروشن؟
مثلا شما قبول داری حدود 1 میلیون واحد مسکن مهر که رقم بسیار بالاییش رو پرند و پردیس و هشتگرد تشکیل میدن تحویل داده بشه تقاضای ملک حداقل به اندازه 30 درصد تعداد واحدهای تحویل داده شده میاد پایین؟( نمیگم 100 درصد که میدونم چی جواب داره)
مثلا ....
البته توی همین برنامه گفت ما داریم برای کل بازار مسکن رو میگیم ، نه فلان منطقه تهران ! ممکنه تو همین سال یه منطقه رشد 100 درصدی هم بکنه ! ولی ما کلیت جامعه رو داریم میگیم.
مثلا : پردیس سال پیش 10 نقد الباقی قسط میتونستید واحد بگیرید الان 60 نقد باید بدید ! خب این رشد رو نباید به پای کل بازار مسکن گذاشت که !
جای دیگه ملک به عینه بسیار دیدم واحدهایی که مالک با التماس 20-30 درصد زیر قیمت چندماه پیش داره میفروشه اونم میشه 10-20 درصد مبلغ رو چک داد !
منطقی بحث کنیم بهتره ، شما ملک دارید؟ یا ندارید یا منفعتی دارید یا ندارید ! اگه درست خرید کردید پس سود می کنید مثل مثال بالا ، ولی اگه درست خرید نکردید ، نمی تونید جلوی کاهش رو بگیرید.

davodmg

Registered User
لایک‌ها
1,311
باز حرف من رو نخوندید ، منم نمیگم چون اون گفته درسته که !
من تا حدودی برنامه رو دیدم ، حرفی نمیزد که عجیب غریب باشه !
مثلا شما با این مخالفی که تورم اگه روی همین 25 درصد باقی بمونه و تثبیت بشه ملک دیگه رشد آنچنانی نمی کنه؟
مثلا شما با این مخالفی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده؟
مثلا شما با این مخالفی که واحد خالی ، خیلی زیاده؟
مثلا شما قبول داری از اواخر سال پیش خیلی از سازنده ها استارت کار زدن به امید سود 200-300 درصدی ولی الان باید با سود 100 درصدی بفروشن؟
مثلا شما قبول داری حدود 1 میلیون واحد مسکن مهر که رقم بسیار بالاییش رو پرند و پردیس و هشتگرد تشکیل میدن تحویل داده بشه تقاضای ملک حداقل به اندازه 30 درصد تعداد واحدهای تحویل داده شده میاد پایین؟( نمیگم 100 درصد که میدونم چی جواب داره)

مثلا ....
البته توی همین برنامه گفت ما داریم برای کل بازار مسکن رو میگیم ، نه فلان منطقه تهران ! ممکنه تو همین سال یه منطقه رشد 100 درصدی هم بکنه ! ولی ما کلیت جامعه رو داریم میگیم.
مثلا : پردیس سال پیش 10 نقد الباقی قسط میتونستید واحد بگیرید الان 60 نقد باید بدید ! خب این رشد رو نباید به پای کل بازار مسکن گذاشت که !
جای دیگه ملک به عینه بسیار دیدم واحدهایی که مالک با التماس 20-30 درصد زیر قیمت چندماه پیش داره میفروشه اونم میشه 10-20 درصد مبلغ رو چک داد !
منطقی بحث کنیم بهتره ، شما ملک دارید؟ یا ندارید یا منفعتی دارید یا ندارید ! اگه درست خرید کردید پس سود می کنید مثل مثال بالا ، ولی اگه درست خرید نکردید ، نمی تونید جلوی کاهش رو بگیرید.
چرا خوندم
مثلا با همینایی که بولد کردم مخالفم.واحد خالی داریم ولی نه بیشتر از نیاز ( اینم قبول دارم که بعضی جا ها سازنده ها زیاده روی کردن و بیشتر از نیاز منطقه ساختن )
تورم یعنی سرعت رشد قیمت و اصلا ربطی به ثبات قیمت نداره ! اگه تورم 1 درصد هم باشه یعنی باز هم گرونی داریم ولی خیلی ناچیز . پس اگه تورم هم روی 25 بمونه ربطی به تثبیت نداره.قیمت ملک به اندازه تورم حالا 5 درصد بالا پایین رشد داره.
اصلا فرض کنیم تورم کاهش پیدا کنه ( شده ) ولی معنیش این نیست که ارزون شده ! یعنی اگه اول 92 متری 4 بود آخر 92 شد متری 5 بعد آخر 93 به جای 6 مثلا به 5.7 میرسه . (این عدد ها مثال بودن)
سود های 100 درصدی توی ساخت و ساز بسیار نادره چه برسه به 200 و 300 ! البته اگه با تورم حساب بکنیم درسته (البته نه این قدر فضایی )
خلاصه بگم جو بیخودی میدن.یک کلاغ 40 کلاغ میکنن تا به مردم القا کنن قیمت پایین میاد!
من نمیگم برنامشون غلطه یا درست ولی هرکسی اون چیزی رو که به نفعشه میگیره ! چه من چه شما و چه هر کس دیگه ای
مشکلاینه که بعضیا خودشون یا فکر نمیکنن و فقط قبول میکنن یا اینکه سوء استفاده میکنن.
در مورد مسکن مهر هم باید بگم تقریبا بی تاثیره.چون کسی که میخاد بره ملکه 600 700 میلیونی بخره که با ساخت مسکن مهر نیازش برطرف نمیشه که تقاضا کاهش پیدا کنه.بیشتر از 50% املاک تهران بیشتر از 250 قیمت دارن.
اینا فقط یه سری مثال بود
ما سازنده ایم و دنبال کاهش یا افزایش قیمت ملک نیستیم ولی این جو های الکی فقط تو کار ما سنگ میندازه . کشور هم با فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز زندست . باور کنید که با فلج شدن صنعت ساختمان کشور هم فلج میشه و چند میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیکار میشن و این یعنی فاجعه.
باید از ساخت و ساز حمایت بکنن ولی اینطور که بوش میاد میخان همه رو زمین بزنن.
البته لازم به ذکره که خرید ملک و فروش اون با هدف سود های کلان فقط یه رویاست . ملک خیلی بالا بره به اندازه تورمه (البته استثنا همیشه هس) پس فقط ارزش پولتون حفظ خواهد شد.

davodmg

Registered User
لایک‌ها
1,311
الان بازار حسابی پکیده پر از فروشنده ولی خریدار نیست
امکان اینکه قیمت ها شکسته بشه خیلی هست چون بی حد مرز الکی بالا رفته بود
اینطوری ها هم که شما میفرمایید نیست.
ملک معمولا جهش های ناگهانی داشته مثل همین اواخر ولی بعد از هر جهش سرعت افزایش قیمت پایین میاد و حباب از بین میره و باز هم جهش و دوباره از بین رفتن حباب با گذشت زمان.
الآن هم با افزایش ناگهانی هزینه ها افزایش قیمتی رخ نداده و باید یک کمی افزایش ایجاد بشه در این صورت سازنده ها ضرر میکنن . نمونه بارزش خوده ما توی یه پروژه که پارسال برداشته بودیم تا الآن 700 میلیون ضرر کردیم.منظورم اینه که سود 1400 تبدیل به 700 شده (حدودی عرض میکنم) یعنی اگه ما پولمون رو توی بانک میزاشتیم بیشتر سود میکردیم بدون هیچ زحمتی ولی حالا که پروژه مشارکت در ساخت رو قبول کردیم باید تا آخر بریم و کلی دردسر رو تحمل بکنیم و آخرش هم هیچی به هیچی ! نا عادلانه نیست؟! این یعنی بیگاری . یعنی پولتو بزاری وسط و خودتم کار کنی و سختی بکشی آخرشم همون پولی رو که گذاشته بودی برداری!!
پس قاعدتا افزایش قیمت وجود خواهد داشت.مثلا وقتی شما یه جنس رو 1000 میخریدی و بعد 1250 با سود 25% میفروختی و حالا اون جنس رو 1100 میخری نمیشه که 1250 بفروشی یعنی 14% سود . پس اگه 10 تا خریده باشی اولی رو 1250 و بعدی رو 1270 و همینطوری بالا میبری تا به سود معقولت برسی.
سال 91 خونه گرون شد ولی خیلیا زمین خوردن .

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
چرا خوندم
مثلا با همینایی که بولد کردم مخالفم.واحد خالی داریم ولی نه بیشتر از نیاز ( اینم قبول دارم که بعضی جا ها سازنده ها زیاده روی کردن و بیشتر از نیاز منطقه ساختن )
تورم یعنی سرعت رشد قیمت و اصلا ربطی به ثبات قیمت نداره ! اگه تورم 1 درصد هم باشه یعنی باز هم گرونی داریم ولی خیلی ناچیز . پس اگه تورم هم روی 25 بمونه ربطی به تثبیت نداره.قیمت ملک به اندازه تورم حالا 5 درصد بالا پایین رشد داره.
اصلا فرض کنیم تورم کاهش پیدا کنه ( شده ) ولی معنیش این نیست که ارزون شده ! یعنی اگه اول 92 متری 4 بود آخر 92 شد متری 5 بعد آخر 93 به جای 6 مثلا به 5.7 میرسه . (این عدد ها مثال بودن)
سود های 100 درصدی توی ساخت و ساز بسیار نادره چه برسه به 200 و 300 ! البته اگه با تورم حساب بکنیم درسته (البته نه این قدر فضایی )
خلاصه بگم جو بیخودی میدن.یک کلاغ 40 کلاغ میکنن تا به مردم القا کنن قیمت پایین میاد!
من نمیگم برنامشون غلطه یا درست ولی هرکسی اون چیزی رو که به نفعشه میگیره ! چه من چه شما و چه هر کس دیگه ای
مشکلاینه که بعضیا خودشون یا فکر نمیکنن و فقط قبول میکنن یا اینکه سوء استفاده میکنن.
در مورد مسکن مهر هم باید بگم تقریبا بی تاثیره.چون کسی که میخاد بره ملکه 600 700 میلیونی بخره که با ساخت مسکن مهر نیازش برطرف نمیشه که تقاضا کاهش پیدا کنه.بیشتر از 50% املاک تهران بیشتر از 250 قیمت دارن.
اینا فقط یه سری مثال بود
ما سازنده ایم و دنبال کاهش یا افزایش قیمت ملک نیستیم ولی این جو های الکی فقط تو کار ما سنگ میندازه . کشور هم با فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز زندست . باور کنید که با فلج شدن صنعت ساختمان کشور هم فلج میشه و چند میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیکار میشن و این یعنی فاجعه.
باید از ساخت و ساز حمایت بکنن ولی اینطور که بوش میاد میخان همه رو زمین بزنن.
البته لازم به ذکره که خرید ملک و فروش اون با هدف سود های کلان فقط یه رویاست . ملک خیلی بالا بره به اندازه تورمه (البته استثنا همیشه هس) پس فقط ارزش پولتون حفظ خواهد شد.
دوست عزیز ، بنده اقتصاد خوندم و معنی تورم رو تا حدی میدونم !
توی صحبتم هم عرض کردم تورم رو 25 درصد تثبیت بشه ! نه قیمت !
واحد خالی داریم بیشتر از نیاز ( همون طور که قبول دارید سازنده ها بعضی جاها زیاده روی کردن)
بله اونی که ملک 600 میلیونی میخواد نیازش با مسکن مهر رفع نمیشه ، ولی کسی اکثر این ملک های 600-700 میلیون دست عده کثیری با 70-80 میلیون رهن و اجاره هست که دارم عرض می کنم 30 درصد ، 30 درصد 30 درصد 30 درصدشون قطعا و یقینا با تحویل مسکن مهر پردیس ، پرند ، منطقه 22 ، و.... دیگه از بازار خارج خواهند شد و ملکی که اینا میشستن خالی میشه ! نمیشه؟
من موافق رونق کار سازنده های ملک هستم ، چرا؟ چون از نظر اقتصادی کار تولیدی چرخه اقتصاد رو میچرخونه وحداقل بهتر از این هست که پول تو بانک بی مصرف ایرانی بلوکه بشه و مثلا در همین کار شما صرفا شما سود نمی کنی، شما یه آپارتمان 10 واحده میسازی ، ولی از قبلش کارگر نون میخوره ، کارخانه ذوب آهن نون میخوره ، کارخونه کولر و پکیج نون میخوره ، کارخونه سیمان نون میخوره ، کارخانه لوله نون میخوره و....
من مخالف رشد طبیعی ملک هم نیستم ، در اون برنامه هم کسی نگفت ملک پایین میاد ! همین هم از عدم دقت شماست ! اون برنامه گفت رشد ملک کمتر از تورم خواهد بود ! به دلایل مختلف و منطقی ! نه الابختکی !
من مخالف رشد طبیعی ملک هم نیستم چون اگر رشد طبیعی نکنه مثل یه فنر جمع میشه ، میشه قضیه پارسال و پیارسال و سالهای 84-85 و...
ولی تو این تاپیک ، یه عده که واحدها رو دستشون مونده ، میگن بخرید که ملک میخواد پرواز کنه ! اونی هم که میخواد بخره میگه 30 درصد میاد پایین حتما !
من دارم میگم خودم از بنگاهی های منطقه اطراف تهران پرسیدم ، دیدم ، ملکی که چندماه پیش مثلا متری 100 تومن میفروخت با ناز و عشوه ! الان والله سازنده ، واحد نوساز رو التماس می کنه 90 ! باز هم میگم قبول دارم و خودم هم دارم میگم همین 4-5 ماه پیش پردیس کجا ، الان کجا !
مثال هم کم نیست ولی کلیت بازار مسکن فعلا رکود شدید اندر شدیده ! این رکود هم تا آخر سال درست شدنی نیست ولی بازار ملک هیچ وقت ضرر نداده و نمیده برای بلند مدت.

Last edited:

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
مسکن 6 ماه اول سال حتی با تورمم رشد نکرده:

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در ماه‌های اردیبهشت و خرداد مترمربعی حدود ۲۰۰هزار تومان در هر ماه به قیمت مسکن افزوده شد، اما در دو ماه اول تابستان در مجموع ۱۵۰هزار تومان از قیمت هر متر آپارتمان‌ها کاسته شد.
با افت و خیز قیمت مسکن در ماه‌های اخیر مشخص می‌شود سرمایه‌گذاری در این بازار طی ۵ماه اول امسال هیچ بازدهی ملموس و قابل محاسبه‌ای نداشته است به این معنی که قیمت آپارتمان در پایان مردادماه امسال به مترمربعی ۴میلیون و ۲۰۰هزار تومان رسیده که در مقایسه با قیمت متری ۲/۴میلیون تومان ابتدای فروردین۹۳، بیانگر عدم تغییر قیمت در این فاصله یا بازدهی صفردرصدی در ۵ ماه است. میانگین قیمت مسکن در تهران طی ۵ ماه اول امسال ۹/۰درصد افزایش پیدا کرده است! (یعنی تورم سالانه حدود 18 درصد تا اینجا)انتظار می‌رود در پایان سال۹۳، معدل تغییرات ۱۲ماهه قیمت با فاصله زیادی از سطح ۳۳درصد سال گذشته کمتر شود.

بازگشت قیمت مسکن در پایان مرداد به نقطه ۵ ماه پیش، مُهر تاییدی است بر گزارش‌های پیشین «دنیای‌اقتصاد» مبنی‌ بر «از دست رفتن خاصیت سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در بازار مسکن». سال گذشته پیش‌بینی می‌شد در سال۹۳ به علت شروع قسمت دوم رکود مسکن، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار و همچنین فعالیت‌های سفته‌بازی، تحت‌تاثیر تداوم کاهش قیمت، بالا می‌رود. این پیش‌بینی هم‌اکنون با عدم مشاهده هیجانات خرید و فروش، تحقق پیدا کرده است.

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494

davodmg

Registered User
لایک‌ها
1,311
وضعیت عمومی **** انقلاب کاملاً خوب و طبیعی است

در ضمن @davodmg شما که میگید پایش اشتباه کرده که گفته ملک کمتر از نرخ تورم رشد می کنه، یعنی شما اعتقاد داری الان هر کسی ملک بخره ، فروردین 94 میتونید مثلا با 10-15 درصد سود بفروشه؟
من با این موافقم که ملک تا یکی دو سال آینده کمتر از تورم رشد میکنه ولی احتمال اینکه قیمت ملک به دلیل افزایش شدید هزینه ها افزایش پیدا کنه بیشتره . چون کسی که آپارتمان ساخته و سرمایه خودشو درگیر کرده دلیلی نداره که با سود نا چیز بفروشه.پس میاد یه واحد رو با همین قیمت میده میره که جیبش پر شه بعد سر فرصت و بدون هیچ عجله ای واحد های بعدی رو با قیمت های بالا تر میفروشه.
اگه پول لازم نباشه مرض نداره که ارزون بده .
من میگم که تحت هیچ شرایطی کاهش قیمت معنی نداره . افزایش قیمت هم چند درصد کمتر از تورم خواهد بود مگر اینکه شرایط خاصی ایجاد بشه تا یه جهش مشاهده کنیم.چون سود ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا کرده و باید افزایش قیمت به وجود بیاد

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
من با این موافقم که ملک تا یکی دو سال آینده کمتر از تورم رشد میکنه ولی احتمال اینکه قیمت ملک به دلیل افزایش شدید هزینه ها افزایش پیدا کنه بیشتره . چون کسی که آپارتمان ساخته و سرمایه خودشو درگیر کرده دلیلی نداره که با سود نا چیز بفروشه.پس میاد یه واحد رو با همین قیمت میده میره که جیبش پر شه بعد سر فرصت و بدون هیچ عجله ای واحد های بعدی رو با قیمت های بالا تر میفروشه.
اگه پول لازم نباشه مرض نداره که ارزون بده .
من میگم که تحت هیچ شرایطی کاهش قیمت معنی نداره . افزایش قیمت هم چند درصد کمتر از تورم خواهد بود مگر اینکه شرایط خاصی ایجاد بشه تا یه جهش مشاهده کنیم.چون سود ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا کرده و باید افزایش قیمت به وجود بیاد
برای پست قبلیم جواب بدید ممنون میشم.
در ضمن شما خودتو نبین ، رشد نجومی پارسال خیلی ها رو وسوه کرد که خونشون رو بفروشن و بزنن تو همین کار.
اطراف تهران ، بسیار بسیار زیاده سازنده پول لازمی که زیر قیمت واحدهاشو رد می کنه ، خب همینا قیمتو میکشه پایین.

Toranj85

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
39
سلام
کارشناس برنامه پایش مدیر عامل فرابورس بود که به عنوان کارشناس مسکن صحبت کردن ، هنوز مسکن تو دوره رکوده ولی باز هم جاهایی هستن که اگه کسی مثل عنوان این تاپیک قصد سرمایه گذاری داشته باشه میتونه سود بالای تورم هم داشته باشه ، من مطالب این تاپیک رو میخونم ولی متاسفانه نمیشه نظر داد چون دوستان شمشیر رو از رو بستن واگه کسی پیش بینی افزایش قیمت زمین و مسکن رو داشته باشه سریعا میشه بنگاهی یا دلال...
سال 71 یکی از آشناها 1 خونه حیات دار 200متری تو پاسداران خریدن دور و بر 80 میلیون و الان همون خونه که بر خیابون هم هست 7 میلیارد مشتری داره، مثال دیگه تو بازه زمانی کوتاهتر عموی خودم سال 87 برای دختر عموم که دانشگاه گیلان قبول شده بود تو خیابون گلسار رشت 1 واحد آپارتمان خرید متری 1 میلیون و الان اون آپارتمان چیزی حدود 5 میلیون قیمتشه ، مطمئنا همه دوستان اگه 1 نگاه به دور و اطرافشون بندازن از این موارد زیاد دارن و پیدا میکنن، بازار ملک و مسکن تو ایران بازاری نیست که تهش سوخت داشته باشه میتونم کسایی که علاقه دارن به تحقیق رو لینک بدم به مصاحبه حسین هدایتی که تعریف کرده بود از خرید زمین تو لواسان متری چند هزار تومن و الان قیمتش چند میلیونه،
اگه نظر کارشناسی هم کسی خواست پیش بینی های 1 بابایی به اسم بیت الله ستاریان بد نبوده، تو 87-88 قبل از گرونی ها همین آقا پیش بینی رشد وحشتناک رو کرده بود و برخلاف تعداد زیاد کارشناسایی که میگفتن مسکن ارزون میشه و مسکن مهر بازار رو کنترل میکنه و ... حرف ایشون درست از آب دراومد الان هم باز هم آقای ستاریان پیش بینی افزایش قیمت به دلیل کمبود ساخت و ساز رو کرده که با پیش بینی های بقیه کارشناسا متفاوته ولی در کل هیچکدوم از این کارشناسا غم من و شما رو نمیخورن ، کسی اگه قصد خرید یا سرمایه گذاری داره باید بره تو بازار و حداقل 10 روز بگرده و بگزده تا اون فروشنده پول لازمو پیدا کنه و ملکشو به قیمت و با تخفیف خوب بخره وگرنه وقتی بازار تکون بخوره و کسی که مالکه بجای هفته ای 1 نفر روزی 2 نفر برن خونه شو ببینن تخفیف که نمیده هیچ هفته ای،ماهی 100 تومن هم میزاره رو قیمت ملکش

بالا