• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

طرح 3 فوريتي تحريم فروش نفت ايران به اروپا

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
سلام مهدی جان
بعضی وقت ها خندم می گیره کامنتاتو می خونم بعضی وقت ها گریه ام می گیره که چقدر بعضی ها کوته نگرند.
ایشالا همه چیز درست میشه
سلام
خدا رو شکر افراد بلند نگری مثل شما داریم که کامنتاتون نه دیگران رو میخندونه نه میگریونه :D
خوش باشی
امریکن دریم از اور

ftec

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
388
سلام مهدی جان
بعضی وقت ها خندم می گیره کامنتاتو می خونم بعضی وقت ها گریه ام می گیره که چقدر بعضی ها کوته نگرند.
ایشالا همه چیز درست میشه

شما فکر میکنی این بابا واقعا به حرفایی که میزنه ، اعتقاد داره ؟:rolleyes: . مطمئن باش این از من و شما بهتر اوضاعو میدونه :D . پول میگیره این چرت و پرت ها رو بنویسه .
هر کاری دلقک میکنه ، واسه نونه :)

mohenh

Registered User
لایک‌ها
73
سلام
خدا رو شکر افراد بلند نگری مثل شما داریم که کامنتاتون نه دیگران رو میخندونه نه میگریونه :D
خوش باشی
امریکن دریم از اور

جسارت نباشه مهدی جان
می تونم سن شما رو بپرسم؟
می تونم بپرسم آیا سفر به خارج از کشور داشتید؟

برای این نمی پرسم که بگم شما سنتون پایینه یا سردی گرمی زندگی رو نچشیدید بیشتر می خوام بگم که دنیا رو از توی یک رسانه نبین بلکه دنیا چند بعدیه و انسان هم عاقله با منطق می شه همه چیز رو توضیح داد!
وقتی الان توی بحران ارزی هستیم قطع کردن درآمد و مفت فروختن به شرقی ها به نظرم به ضرر من و شما و تمام ایرانی هاست.
ایران چاره داره و خوبشم داره.

حساب کن جامعه جهانی یک خانواده بزرگ باید مشکلاتشون رو بزارن روی میز حل کنند دیگه.

من زیاد توی جزئیات نمی رم چون در حیطه این تاپیک نیست.

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
جسارت نباشه مهدی جان
می تونم سن شما رو بپرسم؟
می تونم بپرسم آیا سفر به خارج از کشور داشتید؟

برای این نمی پرسم که بگم شما سنتون پایینه یا سردی گرمی زندگی رو نچشیدید بیشتر می خوام بگم که دنیا رو از توی یک رسانه نبین بلکه دنیا چند بعدیه و انسان هم عاقله با منطق می شه همه چیز رو توضیح داد!
وقتی الان توی بحران ارزی هستیم قطع کردن درآمد و مفت فروختن به شرقی ها به نظرم به ضرر من و شما و تمام ایرانی هاست.
ایران چاره داره و خوبشم داره.

حساب کن جامعه جهانی یک خانواده بزرگ باید مشکلاتشون رو بزارن روی میز حل کنند دیگه.

من زیاد توی جزئیات نمی رم چون در حیطه این تاپیک نیست.
فعلا این جامعه جهانی شما به شدت به مشکلات جدی برخورده و اصلا فرض کنیم ایرانی وجود نداره، اروپا و آمریکا به شدت دچار مشکل هستن

الان کل دنیا فهمیدن وضع چقدر بحرانیه!!! بعد شما نگران ارتباط با شرقی؟

هزاران بحث و مقاله در مورد وضعیت خراب دنیا مطرح شده................ از بین همه اونها ببین سایت معروف فوربس چی نوشته؟ America in Danger of Collapse? - Forbes

یکم ترجمه میکنی ما هم فیض ببریم؟ :D

flasher_for_nok

Registered User
لایک‌ها
32
یک نکته ای هست لطفا بهش توجه کنین
ما باید مشکلات اقتصادی خودمون رو ببینیم نه بگیم بقیه مشکل دارن دیگه خودمونو بی خیال
دوم اینکه در کشورهای دیگه به تغییرات کم در وضعیت اقتصاد به شدت بها می دن مثلا اگه نیم درصد بی کاری زیاد بشه گوش فلک رو کر می کنن این از نظر ما بد بخت شدن و بحران اونا است خوب واسشون خیلی مهمه اما اینو بدونین که هر کی بیکار شد کلی بیمه بی کاری می گیره و زندگی اش می گذره
حالا در اینجا چی نیم درصد بی کاری زیاد بشه چی میشه؟ آیا بهش توجه می کنیم؟
این اشتباه کوته فکرانه رو نکنین که اونا بدبختن در اوج مشکلاتن که کاملا اشتباه هست. ببین دوست عزیز یه مثال می زنم من اگه صد تا ماشین بنز داشته باشم شما یه پیکان اگه یکی از بنز ها آتیش بگیره شما فکر می کنی وای من که پیکان دارم اون بنزش آتیش گرفت بدبخت شد اما اولا اون 99 تا دیگه داره بعدشم بیمه کرده همه پولشو هم می گیره به ظاهر اقتصاد غربی ها نگاه نکنین و الکی نگیم در بحرانی ان که دارن بدبخت می شن

mohenh

Registered User
لایک‌ها
73
فعلا این جامعه جهانی شما به شدت به مشکلات جدی برخورده و اصلا فرض کنیم ایرانی وجود نداره، اروپا و آمریکا به شدت دچار مشکل هستن

الان کل دنیا فهمیدن وضع چقدر بحرانیه!!! بعد شما نگران ارتباط با شرقی؟

هزاران بحث و مقاله در مورد وضعیت خراب دنیا مطرح شده................ از بین همه اونها ببین سایت معروف فوربس چی نوشته؟ America in Danger of Collapse? - Forbes

یکم ترجمه میکنی ما هم فیض ببریم؟ :D

سلام مهدی جان

شما هم اخلاق بعضی ها توی راس مملکت رو داری اجرا می کنی یعنی جواب سوال رو با سوال میدی!
من چند تا سوال ساده کردم شما دارید به من حمله می کنید؟

خوب شد بحث سر انتخاب مقالات گزینشی رو باز کردی:
یعنی شما الان مجله فوربز رو قبول داری؟ من چند تا مقاله دیگه هم از این مجله بیارم شما باهاشون مشکل نداری؟

من یک سرچ برای ایران کردم این جواب ها رو داد:
As Iran Cracks Down Online, Tor Tests Undetectable Encrypted Connections - Forbes
Before We Thank Iran's Tanker Fleet... - Forbes
Gulf To Benefit From Iran Oil Embargo? - Forbes

مشکل ما در حال حاضر اینه که گزینشی عمل می کنیم این رو من چند بار هم گفتم. یعنی یک روزنامه ۱۰ تا مقاله می زنه اون یکی که موافق ما هست رو انتخاب می کنیم بقیه رو قبول نمی کنیم.

من مترجم نیستم ولی حالیم میشه چی می گن لطفا از گوگل استفاده کنید اگر زبان انگلیسیتون خوب نیست.

من یادمه یک مقاله می خوندم در مورد BBC ملعون. می گفت یکی از خصوصیات این رسانه از بدو تاسیس این بود که همه چیز رو می گفت و سانسور خبری نداشت. مشکلات رو می گفت خوبی ها رو هم می گفت. می گفتند این یکی از ابزار هایی بود که موجب برتری انگلیسی ها بر آلمانی ها بود که رسانه شان یک طرفه حرف می زد. رسانه های آزاد می توانند همه جوانب را در نظر بگیرند و کامنت بدهند. می توانند مخالفت کنند بر تصمیمات رئیس جمهور حتی توی تلویزیون میان اوباما رو تا حد مرگ کوچک می کنند بخاطر کار هایی که کرده است (نه بخاطر شخصیتش).

گفتید دنیا داره از هم می پاشه:
توی یک خانواده و اجتماع جهانی همه به هم وابسته اند. یعنی آمریکا بدهکارترین کشور به چینه و چین میاد سرمایه گذاری می کنه توی آمریکا چون اگر اقتصاد آمریکا از هم بپاشه چین بیشترین ضرر رو می کنه.
شما خودتون دیدید که خودرو ساز های آمریکایی مشکل خورده بودند و اعلام ورشکستگی کردند از این طرف خودرو های ژاپنی بیشترین فروش خود را گزارش دادند اما نیومدند مالیات ۹۰٪ ببندند. اقتصاد ها به هم وابسته اند و همه جامعه دارند با هم کار می کنند. در حالیکه رشد اقتصادی اروپا و آمریکا زیر ۱٪‌هست چین رشد ۶× ای رو تجربه می کنه و دارند این اقتصاد ها با هم کار می کنند.

آمریکا در اول سال اخیر بیشترین رشد اقتصادر چند سال اخیر رو تجربه کرد و دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها ارزش خودش رو بالا برد:
Company Comparison - Google Finance

حالا مشکل ما هم اقتصاد جهانی یا اقتصاد آمریکا نیست ما داریم در مورد شرایطی که در ایران داریم حرف می زنیم. همه داریم احساس می کنیم.

ایشالا همه چیز درست میشه.
باز هم اگر سوال داشتی جزئی بگو من در توان خودم جواب بدم.

sekke bekhar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
حکومتی که پشتوانۀ مردمی نداشته باشد و از درون گندیده باشد جرأات رویارویی با عوامل خارجی را ندارد . اگر نهضت ملّی به ***** زنده یاد مصدّق توانست در برابر استعمار بریتانیای کبیر پیروز شود به دلیل پشتوانۀ مردمی اش بود . نه مانند **** سر سپُرده ای که روزنامه ها را می بندد و بر دهان ها قفل می زند و به چین و روسیه باج می دهد . کدام استقلال ؟ کدام آزادی ؟ کدام جمهوری ؟ مصدّق نفت را بدون دل بستن به روسیه ملّی کرد . مصدّق در برابر شرق و غرب ایستاد و به هیچ کس باج نداد . مصدّق برای مردم خودش نفت را ملّی کرد نه برای شیخ و شاه و مذهب . مصدّق حرف نزد عمل کرد و پای عملش ایستاد . چون عملش حقّ بود مردانه ایستاد و جام زهری هم ننوشید و تاوان داد . مثل حکومتی سر سپرده که فقط حرف می زند و دروغ تحویل مردم می دهد نبود .

حکومتی که حتّی خودش و طرفدارانش هم گنده گویی ها و لاف هایش در مورد دستاورد های هسته ای و بسته ای اش را باور نمی کنند . طبل های تو خالی .

mohenh

Registered User
لایک‌ها
73
بگذارید بحث رو علمی نگه داریم. خیلی خوبه که آدم تاریخ رو مرور کنه ولی شعاریش نکنیم.

xms

Registered User
لایک‌ها
387
نتیجه اصرار آمریکا به تحریم ایران
قیمت جهانی نفت از مرز ۱۲۱ دلار گذشت

خبرگزاری فارس: به دنبال انتشار اخباری در مورد توقف صادرات نفت ایران به اروپا قیمت جهانی نفت از مرز ۱۲۰ دلار عبور کرد و در معاملات روز جمعه به 121.84 دلار در هر بشکه رسید.

13901112000385_PhotoA.jpg

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، روز جمعه با ادامه نگرانی خریداران اروپایی از احتمال کاهش حجم صادرات نفت ایران و افزایش امیدها برای افزایش تقاضای نفت همزمان با تقویت احتمال اختصاص بسته کمک اقتصادی به یونان، بهای نفت برنت همچنان در بالای بشکه ای 120 دلار باقی ماند.
مشتریان اروپایی نفت ایران در آستانه تحریم نفتی اروپا علیه این کشور، در تدارک کاهش قابل توجه واردات نفت مورد نیاز خود از تهران هستند. بر اساس گزارش ها، در ماه مارس میزان خرید نفت اروپا از ایران به میزان بیش از یک سوم، معادل 300 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.
ایران با توجه به این که پالایشگاه های اروپایی در فاصله کوتاه نمی توانند خود را از خرید نفت ایران بی نیاز کنند شروطی را برای ادامه فروش نفت به این پالایشگاه ها تعیین کرده است که انعقاد قراردادهای بلندمدت از جمله آن هاست.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در روز جمعه به 121.84 دلار رسید که نسبت به روز چهارشنبه و قبل از اعلام توقف صادرات نفت ایران به اروپا بیش از 3 دلار افزایش داشته است.
در معاملات روز جمعه نیز قیمت این نفت تاکنون ۲۱ سنت افزایش داشته است. قیمت نفت سبک آمریکا نیز به بالای ۱۰۲ دلار رسیده است.
جاناتانبارات، از کارشناسان بازار انرژی گفت: «برنت در حال واکنش به برخی از عوامل است که شامل خوش بینی در مورد وضعیت یونان، کاهش ارزش دلار و تمرکز بازار بر موضوع کاهش صادرات ایران به اروپاست.»
در همین حال،با افزایش امیدواری ها در خصوص اوضاع اقتصادی یونان، ارزش یورو در مقابل دلار افزایش یافت.
پیش بینی هادر مورد احتمال اینکه وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو روز دوشنبه بسته کمکی جدیدی را برای یونان به تصویب برسانند، پس از رد پیشنهاد موکول کردن اختصاص بخشی از بسته کمکی یونان به بعد از برگزاری انتخابات این کشور در ماه آوریل، افزایش یافت.
کن هاسوگاوا،دیگر کارشناس مسائل انرژی در توکیو اظهار داشت: «نشست اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه تاثیری کلیدی بر قیمت های نفت بر جای خواهد گذاشت.»
وی همچنین افزود: «وضعیت در لیبی، نیجریه، سوریه، سودان و ایران بیش از آنکه بر وست تگزاس اینترمدییت تاثیرگذار باشند بر برنت موثر است.»
وی اضافه کرد،تا زمانی که موضوع ایران حل نشده باقی بماند، بهای نفت برنت بالای 110 دلار در هربشکه باقی خواهد ماند.
انتهای پیام//

xms

Registered User
لایک‌ها
387
بازخوانی سخنان مقام معظم ***** درباره جایگاه نفت پس از انقلاب -2
اگر این نفت دست اروپائی‌ها بود برای فروش هر استکانش جان شما را می‌گرفتند

خبرگزاری فارس: "من یک وقت راجع به نفت گفتم اگر این نفتى که دست کشورهاى این منطقه است، در دست اروپاییها بود و بنا بود آنها به شما مردم ایران و مردم سایر کشورهایى که امروز نفت تولید مى‏کنند، بفروشند، براى هر استکانش جانِ شما را مى‏گرفتند"، این جملات بخشی از سخنان مقام معظم ***** در دیدار اقشار مختلف مردم در 11 آبان سال 82 است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در سال های پس از انقلاب بارها این گفته را از حضرت امام ***** (ره)و مقام معظم ***** شنیده ایم که می فرمودند، منافعی که عاید کشورهای مصرف کننده نفت می شود بسیار بیشتر از کشورهای تولید کننده آن است.
قبل از آنکه به این موضوع بپردازیم نگاهی به 10 کشوری که بیشترین مصرف کننده نفت خام در جهان هستند می اندازیم براین اساس به ترتیب ایالات متحده آمریکا، چین ، ژاپن، آلمان، روسیه، هندوستان، کانادا، برزیل، کره جنوبی و فرانسه بیشترین مصرف کننده نفت در جهان محسوب می شوند.
در میان این فهرست کشورهایی وجود دارند که در تلاشند به دلیل کمبود ذخایر نفتی در کشورشان قیمت نفت کشور های تولید کننده را کاهش دهند تا بتوانند از ذخایر این کشورها بیشترین بهره را ببرند که از جمله این کشورها ایالات متحده آمریکا است.
این کشورها تنها منافع خود را در اولویت می بینند و حتی حاضرند برای منافعشان دست به تهاجم به دیگر کشورهای دارنده نفت بزنند و یا حتی از روش های دیگر مانند چانه زنی و واریز کالاهای مصرفی در ازای واردات نفت ارزان به کشورشان به اهداف خود دست‌یابند که به عنوان نمونه می توان به تهاجم آمریکا به عراق در اولین سال های قرن 21 اشاره کرد.
این گزارش خاطرنشان می کند مصرف کنندگان نفت درحالی به دنبال کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی هستند که برخی از کشورهای تولید کننده از جمله ایران بودجه سالانه خود را براساس درآمد نفتی تنظیم و تدوین می کنند. بنابراین کاهش قیمت نفت به ضرر کشورهایی تمام می شود که تک محصولی هستند و تنها از نفت امرار معاش می کنند.
اما موضوع در اینجا ختم نمی شود و کشورهای مصرف کننده تنها به دنبال کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نیستند بلکه از طریق روشهای دیگر مانند جذب پول نفت کشورهای تولید کننده در بانک های خود و جذاب کردن سرمایه گذاری در کشورشان علی رغم وجود شرایط رکود و از طرفی کاغذ بازی از ایجاد نوسانات موجود در بازار نفت به دنبال کسب منافع بیشتر برای خود هستند.
درکنار این موارد نباید از درآمد مالیات نفتی کشورهای مصرف کننده گذشت زیرا هم اکنون درآمد مالیات نفتی کشورهای مصرف کننده (گروه هفت) که شامل آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ژاپن، کانادا و ایتالیا است از درآمد 12 کشور تولید کننده نفت عضو اوپک بسیار بیشتر است.
براین اساس اکنون نگاهی به فرمایشات امام ***** (ره) و مقام معظم ***** در سال های بعد از انقلاب نسبت به این موضوع می اندازیم:
* بیانات امام *****(ره) در جمع کارکنان صنعت نفت
" ایـنکه دولت آمریکا در اینوقت از زمان مى گوید ما دوستانى داریم در منطقه که منافع ما را تامین می کنند، بـاید دید که او چه مى گوید، دوستان آنها چه کسانی هستند و منافع آنها در این منطقه چیست؟ آنها دوستانى دارند که منافع کشور خودشان را، سـرمایه هاى انسان هاى مظلوم را به پاى قدرتمندان مى ریزند و منافع آنها را تامین مى کنند، مراد از منافع اینطور منافع است ، منافعى که شریان حیات آنها را در صورتى که قـطع بشود، قطع مى کند. و دوستان آنها دوستانى هستند که اگر کنار بروند، حیات آنـهـا سـلب مـى شود. و ما به همه کشورهائى که همسایه ما هستند، اسلامى هستند، به دولتـمـردان آنـهـا که به خیال خودشان اسلامى هستند، تذکر مى دهیم که مقصود آمریکا از ایـنـکـه می گوید مـا دوسـتـانـى داریـم و مـنـافـعى داریم آن منافع ، همان منابع سرشار کشورهاى اسـلامـى اسـت و همان منابع زیرزمینى در کشورهاى اسلامى و مناطق مهم براى آنها هست و آن دوسـتـان شـمـاهـا هـستید که بعض شما هست که براى آنها خدمت مى کنید و در ازاء این خدمت ، ذخایر خودتان را هم تقدیم مى کنید."
11/3/61
* بیانات مقام معظم ***** در جمع اقشار مردم در حرم امام رضا(ع)
"یک وقت خطاب به بعضى از سیاسیّونى که در کشورهاى دیگر تولید کننده فعّال نفت هستند، نکته و سؤالى مطرح کردم و گفتم: «ما امروز نفت داریم. کشورهاى حاشیه خلیج فارس،بعضى کشورهاى افریقایى و بعضى کشورهاى آسیایى هم، نفت تولید مى‏کنند. این نفتِ گران قیمت را به قیمتهاى ارزان و به بشکه‏اى چندین برابر کمتر از قیمت حقیقى آن، از اینها مى‏خرند. این کشورها هم چون به پولِ فروشِ نفت احتیاج دارند، بالاجبار آن را با قیمت پایین مى‏فروشند. آن‏گاه مستکبرین مى‏روند و از این نفت، حداکثر استفاده را مى‏کنند.» سؤالى که مطرح کردم این بود. گفتم: «حالا فرض کنید به جاى کشورهاى عربستان، ایران، اندونزى، امارات، کویت و غیره و غیره، نفت در اختیار امریکا و انگلیس و ایتالیا و بعضى کشورهاى دیگر اروپایى بود و ما مى‏خواستیم از آنها نفت بخریم. شما را به خدا، حاضر بودند حتى یک قطره نفت به ما بدهند؟! اگر شما مى‏خواستید یک بشکه نفت از آنها بگیرید، صد گونه شرط و شروط مى‏گذاشتند و بعد هم به هر قیمتى که دلشان مى‏خواست، آن را به شما مى‏دادند! امروز همان نفت، یعنى همان مایع ذى‏قیمت را، با استفاده از خیانت بعضى از دولتهاى تولید کننده نفت، که دستشان در دست آنهاست، به کمترین قیمت ممکن مى‏خرند و در واقع غارت مى‏کنند و مى‏برند و از آن، همه اساس مدنیّت صنعتى کنونى را بر پا مى‏دارند. روشنایى‏شان از نفت ماست؛ گرمایشان از نفت ماست؛ حرکتشان از نفت ماست؛ کارخانه و مصنوعاتشان هم از نفت ماست."
1/1/73
* بیانات مقام معظم ***** در جمع اقشار مردم در حرم امام رضا (ع)
ما از جهت نفت هم ضربه‌ى اقتصادى مى‌خوریم! نفت، ثروت ملت ایران و ثروت دولت است اما درآمد دولت تولید کننده‌ى نفت، کمتر از درآمد دولتى است که کمپانیهاى نفتى آن را از ما مى‌خرند و آن دولت از آنها مالیات مى‌گیرد! شما ببینید چه ظلم بزرگى در دنیا انجام مى‌گیرد و اتفاق مى‌افتد! یعنى تجار و کارخانه‌داران فلان کشور صنعتى که نفت را از خلیج فارس مى‌خرند و به آن‌جا مى‌برند، دولت از آنها مالیات مى‌گیرد - به خاطر نفتى که آنها مى‌خرند و وارد مى‌کنند - آن مالیاتى که او به‌خاطر این نفت مى‌گیرد، بیشتر از آن قیمتى است که دولت تولید کننده و صادر کننده‌ى نفت، به خاطر فروش نفت خودش مى‌گیرد! آیا این ظلم نیست؟! این ظلمى است که کشورهاى صنعتى مى‌کنند؛ اعمال نفوذى است که مى‌کنند. این یک ضرر است
1/1/77
* بیانات مقام معظم ***** در خطبه های نماز جمعه
"ماده‏ى ارزشمندى که امروز دنیا جانش به آن بند است یعنى نفت به ملتهاى خاصى متعلّق است عمدتاً در همین منطقه‏ى خود ما، مقدارى هم در جاهاى دیگر اما سرنوشت این ماده، قیمت‏گذارى و مصرفش، دست دیگران است و صاحبان اصلى در آن کمترین نقش را دارند! یک روز سیاستهاى آن‏ها به نحوى اقتضا مى‏کند که قیمت را اندکى بالا ببرند، تا فلان دولت پول‏دار شود و برود جنسهاى آن‏ها را بخرد؛ لذا مقدارى قیمت را بالا مى‏برند. یک‏وقت سیاستها اقتضا مى‏کند که چند کشور را دچار تنگناى اقتصادى کنند، پس قیمت نفت باید پایین بیاید."
4/10/77
* بیانات مقام معظم ***** در دیدار با اقشار مختلف مردم
"من یک وقت راجع به نفت گفتم اگر این نفتى که دست کشورهاى این منطقه است، در دست اروپاییها بود و بنا بود آنها به شما مردم ایران و مردم سایر کشورهایى که امروز نفت تولید مى‏کنند، بفروشند، براى هر استکانش جانِ شما را مى‏گرفتند! حالا میلیونها بشکه را به قیمت ثمن‏بَخس مى‏خرند و پولى که بابت آن مى‏دهند، مثل ندادن است."
11/8/82
* بیانات مقام معظم ***** در خطبه های نماز جمعه
"من یک‏وقت گفتم که اگر نفت در اختیار آن‏ها (آمریکا) بود و ما احتیاجِ به نفت داشتیم، آنها یک بطرى نفت را به قیمت پدر و مادرشان به ما مى‏فروختند. این‏طور نبود که یک بشکه‏ى نفت را مثلًا فرض کنید بیست، سى یا سى و پنج دلار- و در واقع مفت- که ما الآن داریم مى‏فروشیم، بفروشند. ولى مى‏بینید که کشورهاى داراى نفت، سرمایه‏ى تجدیدنشدنى خودشان را تبدیل مى‏کنند به یک پول ناقابل."
1/4/83
* بیانات مقام معظم ***** در جمع مردم در حرم امام رضا(ع)
"من چند سال پیش در یکى از سخنرانى‏هایم در مشهد گفتم اگر نفتى که امروز تولید کشور ما و منطقه‏ى خاورمیانه است، اروپایى‏ها و غربى‏ها مى‏داشتند و بنا بود ما از آن‏ها نفت بخریم، هر بشکه نفت را از قیمتى که امروز از این منطقه مى‏خرند، گران‏تر مى‏فروختند و حاضر نبودند به ما نفت بدهند.
آن‏ها از هر چیزى که ملتهاى این منطقه را مستغنى و مستقل کند و آن‏ها را روى پاى خودشان نگه دارد، نگرانند. آن‏ها مى‏خواهند این منطقه‏ى پُرجمعیت و پُرنعمت و داراى منابع زیرزمینى همیشه محتاج آن‏ها باشد؛ لذا با فناورى ما هم مخالفند، با دانشمند شدن جوانان ما هم مخالفند، با داشتن انرژى هسته‏‌ای هم مخالفند و اگر بتوانند، با داشتن نفت ما هم مخالفند؛ کمااینکه یک روز از بى‏کفایتى و خیانت زمامداران این کشورها استفاده مى‏کردند و نفت را به یغما مى‏بردند. سالهاى متمادى نفت ایران در اختیار انگلیسى‏ها بود؛ حتّى مختصرى به دولت وابسته‏ى بى‏کفایت آن روز مى‏دادند و نفت را براى خودشان مى‏بردند؛ بعد هم امریکایى‏ها و دیگران وارد شدند و اختیارها را در دست گرفتند. این‏ها این را مى‏خواهند. این‏ها از اینکه کشورى مثل ایران بتواند نیروگاه هسته‏‌اى داشته باشد و خودش هم سوخت این نیروگاه را تولید کند و دستش پیش کشورهاى اروپایى و غیره دراز نباشد، ناراحتند؛ مسئله این است."
1/1/84
* بیانات مقام معظم ***** در دیدار با اقشار مختلف مردم
"حالا آنها نفت را ندارند، ولى اگر همین نفت - فعلاً انرژى کنونى ما نفت و گاز است - که در اختیار کشور ما و کشورهاى این منطقه‌ى خلیج فارس هست، در دست دیگران بود و بنا بود آنها به ما بدهند، من بارها گفته‌ام که نه بشکه‌اى، هر بطرى‌اش را گرانتر از قیمتى که ما امروز به آنها یک بشکه را مى‌فروشیم، به ما مى‌فروختند؛ با هزار تحمیل. آنها مى‌خواهند فردا که نفتى وجود نداشت در دنیا - نفت که تا ابد نمى‌ماند، تمام مى‌شود - اختیار انرژى در دست آنها باشد. ملتهایى که مى‌توانند خودشان تولیدِ انرژى کنند، نکنند؛ این را مى‌خواهند، دنبال اینند. ملت ما این را فهمید، ایستاد. خوشبختانه مسئولان ما آگاهانه دنبال این قضیه رفتند و تصمیمشان هم جدى است، به جاهاى بسیار خوبى رسیده‌اند؛ ان‌شاءاللَّه به جاهاى بهترى هم خواهند رسید."
28/11/85
محمد حسین سیف الهی مقدم
ادامه دارد...

poole21

Registered User
لایک‌ها
47
عمادی: اروپا می‌تواند کمبود نفت خود را جبران کند
159E499A-4AC5-480E-9747-8156256ACDF6_w640_r1_s.jpg
روز چهارشنبه وزارت خارجه ایران سفیران شش کشور اروپایی را برای گفتگو درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران احضار کرد.

سفیران کشور‌های ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، یونان، پرتقال و هلند بطور جداگانه با
مدیر کل غرب اروپای وزارت امور خارجه دیدار کردند.

ساعاتی پس از این دیدار‌ها تعدادی از خبرگزاری‌های داخلی اعلام کردند که جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه بخش‌های انرژی و بانکی ایران، صادرات نفت به دو کشور فرانسه و هلند را قطع کرده و به چهار کشور دیگر اولتیماتوم داده است.

اما پس از انتشار این خبر‌ها سخنگوی وزارت نفت ایران به خبرگزاری رویترز گفت که این گزارش‌ها درست نیست و در صورتیکه چنین تصمیمی اتخاذ شود شورای عالی امنیت ملی آنرا اعلام خواهد کرد.

اتحادیه اروپا یکماه پیش طرح تحریم نفت ایران و بانک مرکزی را تصویب کرد ولی به کشورهای عضو شش ماه فرصت داد تا منابع دیگری برای جایگزین ساختن نفت ایران بیابند.

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در آغاز گفت‌وگویی با رادیو فردا می‌گوید در صورتی که ایران صادرات نفت به تعدادی از کشورهای اروپایی را قطع کند، اروپا به اندازه کافی نفت دارد و این اقدام در بلند مدت به ضرر ایران تمام خواهد شد.

مهرداد عمادی: ایران خواسته اینجا پیشدستی کند تا از نظر سیاسی مقداری از هزینه توقف خرید نفت از ایران که قرار بود از روز اول جولای- یازدهم تیر- شروع بشود، را برای اروپا افزایش دهد. قصد ایران این است که کاری کند که کشورهای اتحادیه اروپا آنقدر زمان نداشته باشند که بتوانند برای نفت ایران جانشین پیدا کنند. این البته درست است. در کوتاه مدت این هزینه را برای کشورهایی بخصوص مثل اسپانیا، ایتالیا و یونان بالا خواهد برد. اما گمان می‌کنم شاید انگیزه بیشتر این تصمیم ایران، فشارهایی بود که داشت در داخل خود ایران و در سطح جامعه به خاطر اثرگذاری این تحریم‌ها داشت به وجود می‌آمد.

به همین دلیل هم می‌خواستند یک جوری در داخل به مردم نشان بدهند که ما هم فقط عکس العمل نشان نمی‌دهیم بلکه ما هم می‌توانیم تصمیم بگیریم. ولی هزینه این مسئله برای ایران بسیار بسیار بالا‌تر خواهد بود. برای اینکه این کشور درآمد ارزی خودش را از امروز با یک تصمیم ساده بسیار پایین آورد. ما تاثیر این تصمیم گیری را در هفته‌های آینده بر قیمت ارز در ایران خواهیم دید.

آیا کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه شش کشوری که ایران گفته است که دیگر به آنها نفت نخواهد فروخت، برای چند ماه آینده ذخایر کافی در اختیار دارند؟

در سطح اتحادیه اروپا دو مسئله وجود دارد. یکی اینکه یک ذخایر مشترکی وجود دارد و یک سری ذخایر ملی که هر کشوری برای خودش دارد. ذخایر مشترک اختصاص به شرکت‌های نفتی دارد که هر شرکتی یک سری انبارهایی دارند که ذخایر این انبار‌ها را می‌توانند برای کشورهای دیگر هم استفاده کنند. ما اکنون در سطح اتحادیه اروپا بیش از صد روز بدون احتساب ذخیره استراتژیک امنیت انرژی، ذخیره نفتی داریم. با توجه به اینکه دیگر داریم به آخر زمستان نزدیک می‌شویم، این مقدار قابل توجه خواهد بود. علاوه بر این در دو هفته اخیر مقامات عربستان سعودی در مذاکراتی که با سه تا از این کشورهای اروپایی داشته‌اند، به آنها اطمینان داده‌اند که بسیار بسیار سریع میزان انتقال نفت به این کشور‌ها را بالا خواهند برد. در نتیجه من تصور می‌کنم که حتی در کوتاه مدت هم با این همکاری عربستان سعودی و همگامی شرکت‌های نفتی خصوصی می‌توان این هزینه را پایین آورد.

پیامدهای قانونی چنین عملی از سوی ایران در سطح بین المللی و در سطح اتحادیه اروپا چه خواهد بود؟

به نظر من شاید این موضوع جالب‌ترین بخش این چالش باشد. برای اینکه این موضوع از پیش آگاهی داده نشده بود و در چهارچوب این قرارداد‌ها یک مدت زمان خاصی پیش بینی شده است که اگر شما بخواهید قراردادی را لغو کنید، باید این پیش آگاهی را بدهید.
ایران اما این کار را نکرده است. به هر حال اگر در اتحادیه اروپا جو به سمت و سویی برود که رودرویی سنگین‌تر بشود به هر دلیلی، این امکان کاملا از بین نرفته است که یک یا چند تا از این کشور‌ها از کانال‌های حقوقی استفاده کنند و درخواست خسارت کنند.
برای اینکه ایران تعهد کرده است که نسبت به تحویل نفت تا زمانی که در قرارداد‌ها ذکر شده است متعهد باشد. اینها اگر الان گفتند که ما دیگر از ایران نفت نمی‌خریم اما به لحاظ قانونی پنج ماه و یازده روز به ایران پیش آگاهی داده‌اند که مدت زمانی بیشتر از ۹۰ روزی است که در این قرارداد‌ها پیش بینی شده است. من تصور می‌کنم که باز هم این تصمیم بر اساس مسائل سیاسی گرفته شده است و زیاد به جنبه‌های حقوقی این مسئله توجه نشد و این حدس زده شده که ممکن است این کشور‌ها دنبال نکنند و یا اگر دنبال هم بکنند، ما که پولی نداریم که آنها بخواهند خسارت بگیرند. ولی ما مرتبا فراموش می‌کنیم که منافع دراز مدت ایران بر این مبناست که ما تعهدات خودمان را به شکل درست و قانونی و شفاف انجام بدهیم. نباید چشممان فقط به کوتاه مدت باشد و این برداشت را داشته باشیم که ما الان این کار را می‌کنیم و طرف مقابل هم کاری نخواهد توانست که انجام بدهد چون از ما گروگانی ندارد. این به نظر من منفی‌ترین مدیریت روابط خارجی کشور با جهان بیرون است که متاسفانه روز به روز ما داریم در این چهارچوب فرهنگی بیشتر گرفتار می‌شویم.

poole21

Registered User
لایک‌ها
47
ا
تنها 12کشور مخالف
عضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه که در آن دولت بشار اسد و ***** مخالفان در سوریه محکوم شده است، خواستار کناره گیری رئیس جمهوری سوریه از قدرت شدند.
این قطعنامه که روز (پنجشنبه ۱۶ فوریه - ۲۷ بهمن) در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به رای گذاشته شد با ۱۳۷ رای موافق و تنها ۱۲ رای مخالف به تصویب رسید.
اگر چه تصویب قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل ضمانت اجرایی مشابه شورای امنیت این نهاد بین المللی ندارد اما تصویب این قطعنامه با رای اکثریت نسبتا قاطع می تواند به انزوای چین و روسیه بینجامد که چند روز پیش همین قطعنامه را وتو کرده بودند.
علاوه بر چین و روسیه، ایران، ونزوئلا و کره شمالی هم از جمله ۱۲ کشوری بودند که امروز به این قطعنامه رای منفی دادند.
با این حال دولت سوریه اعلام کرده است که چنین تصمیماتی تنها بر وخامت اوضاع خواهد افزود و دست کسانی که دولت سوریه "تروریست" نامیده را باز خواهد گذاشت.
کشورهایی که به این قطعنامه 'نه' گفتند
اکوادور
ایران
بلاروس
بولیوی
چین
روسیه
زیمبابوه
سوریه
کره شمالی
کوبا
نیکاراگوته
ونزوئلا

چین هم پیش تر اعلام کرده بود که به منظور بررسی راه حل های صلح آمیز برای پایان بخشیدن به بحران سوریه، نماینده ویژه ای را به دمشق فرستاده است.
اگر چه تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل ضمانت اجرایی ندارد اما به گفته تحلیلگران می تواند ضمن ایجاد امید برای مردم سوریه به افزایش فشارهای بین المللی برای مواجهه با بحران سوریه کمک کند.
تصویب قطعنامه امروز در حالی اتفاق می افتد که چند روز پیش ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته بود که سوریه به خاطر "بی‌عملی سازمان ملل متحد جسور شده است" و حمله به مخالفان را شدت بخشیده است.
به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، این که کشورهای جهان نمی توانند به موضع واحدی در خصوص سوریه برسند به این کشور فرصت داده تا "نیرویی عظیم" را علیه مخالفان به کار گیرد.
فعالان سیاسی در سوریه می گویند که از زمان آغاز عملیات نیروهای امنیتی سوریه در مناطق تحت نفوذ مخالفان در شهر حمص، ۴۰۰ نفر در این محل کشته شده اند.

xms

Registered User
لایک‌ها
387

استیتزمن ژورنال:
آمریکا در توقف فروش نفت ایران شکست خورد/ افزایش خرید چین و هند
یک رسانه غربی با اشاره به تلاش آمریکا برای متوقف کردن فروش نفت ایران و خودداری کشورهای مهم آسیایی از این اقدام، از شکست تلاش های واشنگتن علیه تهران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استیتزمن ژورنال، با خودداری کره و ژاپن از قبول خواسته آمریکا برای متوقف کردن خرید نفت از ایران، تلاش های واشنگتن برای دور کردن واردکنندگان آسیایی نفت، از ایران شکست خورد.
علاوه بر آن اقتصادهای رو به رشد هند و چین حتی ممکن است خرید نفت از ایران را افزایش دهند. در سال 2011 ژاپن، کره جنوبی، چین و هند 60 درصد از نفت فروخته شده توسط ایران را خریداری کردند و این به رغم تلاش های آمریکا برای افزایش فشارها بر تهران بود .
به عبارت دیگر ایران در سال 2011 و از راه فروش نفت به چهار کشور چین، هند، کره جنوبی و ژاپن 100 میلیارد دلار به دست آورد . ممکن است با اجرایی شدن طرح لغو خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی اقتصاد ایران دچار مشکلاتی شود اما تهران با تخفیف دادن می تواند نفت خود را به خریداران آسیایی بفروشد.
در همین رابطه "ویکتور شوام" از کارشناسان نفتی حاضر در موسسه "گرتز اند گوروین" سنگاپور می گوید : چند کشور آسیایی برای تولید نیازمند نفت ایران هستند که دراین میان نیاز هند و چین از همه بیشتر است. این موضوع برای آمریکا که امید داشت با تحریم نفت ایران بتواند تهران را در تنگنا قرار دهد موجب نگرانی است.
در ادامه این مطلب آمده است : آمریکا امید داشت که با تحریم نفت ایران بتواند در دور جدید مذاکرات 1+5 با تهران دست بالا را در اختیار داشته باشد اما با ادامه فروش نفت ایران به کشورهای آسیایی، این امید آمریکا نیز نمی تواند محقق شود.
بر اساس این گزارش، دلیل اصلی کشورهای آسیایی از ادامه خرید نفت از ایران آن است که درصورت قطع خرید نفت از ایران، اقتصاد آنها دچار مشکل می شود . برای مثال کره جنوبی در سال 2011 روزانه 250 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده که این میزان 10 درصد از نفت وارداتی کره را تشکیل می دهد بر همین اساس قطع روزانه این میزان نفت، برای اقتصاد کره خطرناک است.
وضعیت در ژاپن نیز به همین شکل است. توکیو نیز در سال 2011 میلادی 10 درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد کرده و برهمین اساس است که مقامات کره ای و ژاپنی از آمریکا خواسته بودند تا با ادامه خرید نفت از ایران توسط این دو کشور موافقت کند.

xms

Registered User
لایک‌ها
387

مقامات اسپانیایی مطرح کردند؛
شروط جدید ایران برای فروش نفت به اروپایی ها
وزیران امور خارجه و صنعت اسپانیا از شروط جدید ایران برای فروش نفت به کشورهای اروپایی خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه کریستین ساینس مانیتور، "خوزه مانوئل گارسیا مارگالو" وزیر خارجه اسپانیا دیروز پنجشنبه اعلام کرد که ایران شروط جدیدی را برای فروش نفت به کشورهای اروپایی تعیین کرده است.
به نوشته این روزنامه، این شروط جدید به طور کلی بر ضد تحریمهای نفتی است که اتحادیه اروپا آنها را از ماه جولای علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت.
ساینس مانیتور در ادامه می نویسد : ایران اعلام کرد که تنها در صورت گرفتن امتیازهای اقتصادی حاضر به فروش نفت به کشورهای اروپایی است، اما وزیر خارجه اسپانیا توضیح چندانی در این رابطه نداد.
اما "خوزه مانوئل سوریا" وزیر صنعت اسپانیا با تایید این خبر مدعی شد: ما جایگزین هایی برای خرید نفت داریم و می توانیم نفت عربستان، عراق و یا روسیه را جایگزین نفت ایران کنیم.
758118_orig.jpg
"خوزه مانوئل گارسیا" وزیر خارجه اسپانیا
رویترز در این رابطه نوشت : خوزه مانوئل سوریا دیروز پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون اسپانیا با بیان این مطالب از شروط ایران برای فروش نفت به اروپا خبر داد.
رویترز به نقل از این دو وزیر اسپانیایی می نویسد : شروط سه گانه ایران برای ادامه فروش نفت به اروپا عبارتند از گرفتن ضمانتهایی برای دریافت پول، اینکه دیگر تهران به صورت قراردادهای کوتاه مدت نفت به اروپا نمی فروشد و این قراردادها باید سه و یا پنج ساله باشد.
شرط دیگر ایران برای فروش نفت به اروپا نیز این است که کشورهای طرف قرارداد حق لغو این قراردادها را بنا بر شرایط موجود و یا اضطراری ندارند.
به گفته وزیران صنعت و خارجه اسپانیا، این شروط ایران در جلسه ای که روز چهارشنبه در وزارت امور خارجه ایران و در پی احضار شش سفیر اروپایی برگزار شد، به اطلاع نمایندگان اروپا رسیده است.

mohenh

Registered User
لایک‌ها
73
خیلی با حالند

اتحادیه اروپا بستن قرار داد های جدید با ایران رو ممنوع کرده اینها شرط گذاشتند برای قرار داد هاشون.

با خودشون حال می کنند دیگه!

xms

Registered User
لایک‌ها
387
یک موسسه تحقیقاتی:

قیمت جهانی نفت با عملی شدن تحریم اروپا علیه ایران ۲۰۰ دلار می‌شود

خبرگزاری فارس: موسسه مالی سوسایت جنرال هشدار داد در صورت اعمال تحریم نفت ایران از سوی اروپا قیمت جهانی نفت به بیش از 200 دلار خواهد رسید.

13901119000327_PhotoA.jpg

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ کارشناسان موسسه سوسایت جنرال اعلام کردند افزایش تنش در روابط ایران و غرب طی هفته های اخیر موجب رشد 15 درصدی قیمت جهانی نفت شده است.
بر اساس این گزارش تنش در روابط ایران و غرب موجب افزایش 5 تا 15 دلاری قیمت نفت برنت دریای شمال شده است و در صورت اعمال تحریم نفت ایران از سوی اروپا از ابتدای جولای 2012 قیمت نفت به بیش از 200 دلار خواهد رسید.
بر این اساس اولیویر یاکوب کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد افزایش قیمت نفت طی روزهای اخیر فراتر از انتظارات اولیه بوده است . تنها احتمال مسدود شدن تنگه هرمز و حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران موجب افزایش 15 دلاری قیمت نفت شده است . قیمت نفت برنت دریای شمال از 14 دسامبر تا کنون بیش از 14 درصد رشد داشته است .
فرانسیسکو بلانچ کارشناس اقتصادی نیز تاکید کرد در صورت مسدود شدن تنگه هرمز قیمت نفت بیش از 100 دلار دیگر افزایش خواهد یافت . تنگه هرمز روزانه 17 میلیون بشکه نفت مورد نیاز بازارهای جهانی را ترانزیت می کند.
انتهای پیام /

xms

Registered User
لایک‌ها
387
رئيس اجرايي شركت نفت "اسار" هند كه دومين مشتري بزرگ نفت ايران در هند است گفت كه شركت "اسار" در سال مالي آتي كه از اول آوريل شروع مي‌شود به خريد روزانه 100 هزار بشكه نفت ايران براي يك پالايشگاه خود در غرب هند، ادامه خواهد داد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) به نقل از خبرگزاري رويترز، ايران حدود 11 درصد(350 تا 400 هزار بشكه در روز) از نفت مورد نياز هند را تامين مي‌كند و دومين صادركننده نفت به اين كشور است.
ال كي گوپتا رئيس اجرايي شركت اسار پس از اعلام نتايج سه ماهه اين شركت به خبرنگاران گفت: ما توافقاتي با ايران داشته‌ايم كه تا 31 مارس 2013 معتبر هستند.
هند تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا و اتحاديه اروپا را عليه ايران ناديده گرفته است.
گوپتا گفت كه شركت اسار در حال حاضر حدود يك ميليارد و 200 ميليون دلار بابت واردات نفت به ايران بدهكار است.
اسار قصد دارد ظرفيت سالانه 14 ميليون تني(280 هزار بشكه در روز) پالايشگاه وادينار در غرب هند را تا ماه مارس به 18 ميليون تن در سال(360 هزار بشكه در روز) و تا ماه سپتامبر به 20 ميليون تن در سال( 400 هزار بشكه در روز) برساند.
انتهاي پيام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
نگاهی به استراتژی تهدید در برابر تهدید؛​
[h=1] بر سر چاه های بدر خلیج فارس منتظر آمریکا هستیم + عکس [/h]

نگاهی به استراتژی تهدید در برابر تهدید؛​
پس از تنش­های میان ایران و صهیونیسم جهانی و تحرکاتی چون نامه­‌ی اوباما برای **** انقلاب و تحریم نفتی دو سویه­‌ ایران و اروپا و تهدیدهای نظامیان دو طرف، سخنرانی **** انقلاب در نماز جمعه­‌ی پیش از 22 بهمن سی و سومین سال انقلاب تنش­ ها را به اوج رساند. آیا این تنش ­ها، در مسیری بی بازگشت، به جنگی تمام عیار ختم خواهد شد؟!
به گزارش مشرق، رصد مواضع رهبران صهیونیسم پس از سخنرانی **** معظم انقلاب ، حاکی از سیر نزولی تهدیدات و عقب‌نشینی آنان در برابر بیانات ایشان بود. به نحوی که نتانیاهو در جلسه­‌ی کابینه‌­ی خود، آنان را از یاوه­‌گویی درباره­‌ی حمله­‌ی نظامی به ایران بر حذر داشت. گویا دشمنان صهیونیست، درس­های خود را از سخنان **** انقلاب به نحو احسن فرا گرفته­‌اند.
**** انقلاب پس از جمله­‌ی شیرین و شادی بخش "همه­‌ی گزینه­‌ها روی میییز است"، خط و نشان و استراتژی خود را اینگونه ترسیم نمود:
«تهدید در برابر تهدید»

حمله­‌ی پیشدستانه به قلب جهان

«هنري كيسينجر» وزير امور خارجه سابق آمريكا می گوید:" نفت بسيار مهم‌تر از آن است كه بتوان اختيار آن را به اعراب واگذار كرد. اگر صدای طبل جنگ را نمی­شنوی، تو حتما کَر هستی." كنت پولاك كارشناس سابق سازمان اطلاعات مركزي آمريكا (سيا) می نویسد: تنها انسان‌هاي احمق درك نمي‌كنند كه نفت هدف واقعي در سياست جهاني است.
البته کنت پولاک با نادیده گرفتن انگیزه­‌هایی فرا انرژیک، همچون ایدئولوژی، قدرت و ... ثابت می­‌کند که عمق نگاه استادان خود همچون کیسینجر را درک نکرده است؛ آنجا که کیسینجر نفت را نه به عنوان هدفی غایی بلکه به عنوان هدفی واسطه­‌ای و ابزاری برای تامین سلطه­‌ی همه­‌جانبه­‌ی (اقتصادی، فرهنگی، نظامی،...) تمدن صهیونیستی بر جهان می‌بیند.
اهمیت موضوع آنجا خود را بیشتر نشان می­دهد که بدانیم نفت ماده­‌ی اولیه­‌ی تولید بسیاری از کالا­ها و نه انرژی چرخه­‌ی تولید آنها محسوب می­شود این در حالی است که مجله آلمانی اشپیگل با تعبیر نفت به عنوان خون در رگهای جهان کنونی، درباره­‌ی این ماده­‌ی حیاتی با استناد به ارزيابي دیک چني در زمان ریاست جرج بوش می­نویسد: «در حالي كه ما هر سال به دو درصد افزايش توليد نفت نياز داريم، ميزان توليد نفت سالانه 3 درصد كاهش مي‌يابد و اين امر بدين‌معناست كه تا سال 2010 ميلادي روزانه حدود 50 ميليون بشكه كمبود نفت وجود خواهد داشت.»
در جمع­ بندی اجمالی از این نکات است که مشخص می­شود: چرا رهبران صهیونیسم همچون کیسینجر، با هوشمندی و آینده‌نگری، برای تکمیل پازل خود و تامین و کنترل یکی از 2 منبع قدرت در قرن 21، یعنی انرژی، در کنار دیگر منبع قدرت، یعنی اطلاعات، که هم اکنون نیز بر تولید و کنترل آن تسلط دارند، به تکاپو افتاده و دست به اقدامات اینچنینی می­زنند. آنان به خوبی به این نکته واقفند که قدرتی بر جهان و دیگر قدرتهای بزرگ حکومت خواهد کرد که پازل منابع قدرت خود را با شاه قطعه­‌ای با نام حکومت بر قلب (نفت) جهان تکمیل نماید چرا که او مشخص خواهد کرد که به رگ‌های هر تمدنی چه سهمی از این خون تزریق خواهد شد. از اینرو فرمان حمله به نفتستان صادر می­شود. هدف تسلط بر منطقه پیش از رسیدن دست دیگر قدرتها به آن است: حمله­‌ی پیشدستانه.

«حمله­‌ی پیشدستانه به قلب جهان: خلیج فارس»دکترین دفاع پیشدستانه، استراتژی تهدید در برابر تهدید اما پاسخ دکترین جنگ پیش دستانه از سوی جبهه­‌ی مقاومت انفعال نبود. چرا که به مقاومین فرموده شده بود:
ذلیل و خوار نشد مگر مردمی که در خانه­‌ی خود با دشمن خود جنگید. (امیرالمومنین علی علیه­السلام)
مبتنی بر همین آموزه‌­ها بود که دکترین دفاع پیشدستانه در جهت از بین بردن زمینه­‌ی ایجاد تهدیدات و تهدیدات نابالغ پیش از اِعمال آنها در دستور کار **** امنیتی انقلاب اسلامی قرار گرفت. تحرکات استراتژیک انقلاب در قالب دکترین دفاع پیشدستانه قدمتی به تاریخ انقلاب داشت. آنجا که انقلاب اسلامی با حضور در مناطق فرای مرز خود همچون فلسطین، لبنان و شامات به دفاع پیشدستانه بر علیه دشمن صهیونیستی در سرزمینهای اشغالی-اسلامی دست زد و موفق شد علاوه بر از بین بردن تهدیدات قریب­الوقوع برای امنیت ملی خود، برگ­هایی استراتژیک برای توازن قدرت استراتژیک با تمدن صهیونیستی در عرصه­‌ی جهانی، ایجاد نماید. این تحرکات بقدری موفقیت آمیز بود که دشمن مسلط به منطقه را در چارچوب مرزهای خود به مرز نابودی کشانده و پس از سالها فشار، برکات آن به شکل بیداری اسلامی ظهور و بروز پیدا کرده است.
حال جبهه­‌ی مقاومت مبتنی بر همین قاعده و با استفاده از استراتژی تهدید در برابر تهدید، وارد میدان نبرد با دشمنی می‌شود که سالهاست با جنگ پیشدستانه دست به تجاوز و کشتار زده است.
وضعیت میدان
در چنین شرایطی است که امام و پیروان مقاوم ایشان، از شیرینی پیروزی­ های بدر و خیبر سخن می­ گویند و اوباما آشفته، سعی بر حفظ ژست ابرقدرتی گذشته­‌ی تمدن خود می­کند و در چارچوب جنگ پیشدستانه برای موقعیت جغرافیایی در هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای خود تعیین تکلیف می­ن ماید، تنگه­‌ی هرمز را خطوط قرمز ایالات متحده می­نامد و بستن آنرا اعلان جنگ تلقی می­کند و با اعمال تحریم­هایی هر­چه شدیدتر، ایران را تهدید به حمله نظامی می­کند.
حال سوال اینجاست آیا مشاوران اوباما به این وارث امپراتوری در حال تلاش نکات لازم را جهت تصمیم درست برای خود و کشورش گوشزد کرده‌­اند؟ آیا میزان بیرون بودن گام­های آمریکا را از محدوده­‌ی خود متوجه­‌اند؟ احتمالا پاسخ نه می­ باشد چرا که در این صورت متوجه حرکات مضحک و خطرناک خود شده، به این نکات توجه نموده و نامه­ای دیگر می­‌نگاشتند:
1. آقای اوباما و صهیونیسم جهانی باید بدانند تنگه­‌ی هرمز مکانیست جغرافیایی درست در مرزهای آبی انقلاب اسلامی و نه هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای آن، آیا تمدنی که از هیچ، برای خود منبع قدرتی استراتژیک خلق می­نماید و هزاران کیلومتر فراتر از مرزهای خود از مدیترانه گرفته تا آمریکای لاتین، دشمن خود را در جبهه‌­ای جهانی به چالش می­کشد و شکست می­دهد، به آنان و تهدیدات آنان در رابطه با آبراهی در درون مرزهای خود نخواهد خندید؟
2. آیا آنان حقایقی که خود در گزارش ژانویه 2012 موسسه­‌ی صلح ایالات متحده منتشر نموده­‌اند را به یاد می­‌آورند:
· تنگه هرمز مهم ‌ترين گذرگاه جهان است كه در سال 2011 روزانه حدود 17 ميليون بشكه نفت و طي سال هاي 2010-2009 روزانه بين 16-15.5 ميليون بشكه نفت در آن جريان داشته است.
· سال 2011 به طور ميانگين روزانه 14 نفتكش حامل نفت ‌خام در تنگه هرمز تردد داشتند كه البته به همين تعداد نيز نفتكش خالي براي انتقال محمولات جديد وارد تنگه هرمز مي ‌شدند. بيش از 85 درصد صادرات نفت ‌خام وارد بازارهاي آسيايي شده كه در اين ميان ژاپن، هند، كره ‌جنوبي و چين مقاصد اصلي اين انرژي هستند.
136166_367.jpg

· در باريكترين نقطه، عرض تنگه‌ هرمز 21 مايل است اما عرض خط عبور كشتي در هر دو جهت فقط 2 مايل است كه بوسيله يك منطقه حائل دو مايلي نيز جدا مي ‌گردند. لازم به ذكر است كه تقريباً دو سوم محمولات نفتي جهان بوسيله نفت‌كش هايي با ظرفيت بيش از 150000 تن حمل مي‌ گردند.
· از جمله مسيرهاي جايگزين، خط لوله انتقال 745 مايلي معروف به خط لوله انتقال شرق به غرب است كه از ميدان نفتي ابقيق در عربستان سعودي تا درياي سرخ امتداد دارد. خط لوله انتقال شرق به غرب ظرفيت اسمي تقريباً 5 ميليون بشكه در روز را داراست. خط لوله انتقال گاز طبيعي مايع ابقيق به ينبو كه به موازات خط لوله نفتي به درياي سرخ كشيده شده است ظرفيتي در حدود 290000 بشكه در روز دارد.
· مازاد نفت خام را مي‌ توان به طرف شمال يعني از طريق خط لوله عراق ـ تركيه به بندر جيحان در درياي مديترانه پمپاژ كرد اما با انسداد خط لوله استراتژيكي كه شمال و جنوب عراق را به يكديگر متصل مي ‌كند، حجم انتقال نفت نيز كاهش يافته است.
· امارات متحده عربي در حال تكميل خط لوله ابوظبي با ظرفيت 1.5 ميليون بشكه در روز است كه از شيخ ‌نشين ابوظبي عبور كرده و به بندر فجيره در جنوب تنگه هرمز خواهد رسيد. از ديگر مسيرهاي جايگزين مي ‌توان به خط لوله غيرفعال عراق با ظرفيت 1.65 ميليون بشكه در روز كه از خاك عربستان سعودي مي‌ گذرد و خط لوله غيرفعال "تاپلاين"(Tapline) از ميدان نفتي ابقيق تا لبنان با ظرفيت 0.5 ميليون بشكه در روز اشاره كرد.
3. به گزارش موسسه­‌ی ماساچوست آمریکا تنها کشوری که توان پوشش خلاء نفت ایران را تا حدی داراست، عربستان می‌باشد که فرض بر این است که در بالاترین سطح بتواند به تولید 11.8 میلیون بشکه در روز دست یابد که با توجه به تولید کنونی آن نمی­تواند کاملا خلاء 2.4 میلیون بشکه‌­ای صادرات نفت ایران را پوشش دهد.
4. تمدن صهیونیستی با حمله­‌ی پیشدستانه به دنبال تسلط بر منطقه­ و چیزی می­باشد که به آنان آنچنان قدرتی می‌دهد که بتواند بر تمامی قدرتهای جهانی اعمال قدرت و کنترل کند. آیا متوجه این نکته هستند که آن چیز که آنان در آسمان در پی آن هستند هم اکنون در مشت­ انقلاب اسلامی قرار دارد؟ آیا می­دانند این به چه معنی است؟
5. تنها نیرویی که می­تواند در کار کنترل دریچه­‌ی حیات جهانی (تنگه­‌ی هرمز) اختلال ایجاد کند، ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا مشتمل بر بيش از 20 كشتي است كه هواپيماهاي جنگنده، 15000 خدمه در دريا و 1000 پرسنل ديگر در ساحل از آن پشتيباني مي ‌كنند. آن نیز به اذعان پایگاه تحلیلی گلوبال ریسرچ طبق بازی جنگ انجام شده در سال 2002 با توجه به ضعیف بودن توان ایران نسبت به اکنون، در 24 ساعت ابتدای درگیری با رقم زدن یک تراژدی برای صهیونیست­ها تمامی نیروها و استعداد رزمی خود را از دست خواهد داد.
6. موازنه­‌ی نظامی و بازی جنگ انجام شده در مراکز مطالعات استراتژیک جهان نشاندهنده­‌ی این نکته است که در حال حاضر هیچ مولفه­‌ای برای تغییر شرایط و سرنوشت منازعه وجود ندارد و به احتمال قریب به یقین تنگه­‌ی هرمز در صورت اراده­‌ی سخت برای به دست گیری کنترل آن برای همیشه بسته خواهد شد. متاسفانه در این مجمل امکان بررسی سناریوهای درگیری دو طرف وجود ندارد لذا سعی خواهیم نمود به بررسی بخشی از آنها را در مقلات آینده بپردازیم. اما علاقه مندان می­توانند از منابع بیشمار منابع غربی موجود در فضای مجازی استفاده نمایند.
در تقارن سازی وضعیت کنونی با وضعیت صدر اسلام که توسط امام امت انجام شد، وضعیت ما به حق به وضعیت مسلمانان در بدر و خیبر تشبیه شد. آنجا که ما را یادآور تسلط پیامبر بر راههای مواسلاتی و تجاری کفار و چاههای استراتژیک بدر شد و مژده­‌ی پیروزهای نزدیک بزرگ و شیرین را داد.

ما در انتظار کفار، بر سر چاه­‌های بدر نشسته‌­ایم دفاع پیشدستانه؛ جنگ پیشدستانه
دفاع پیشدستانه از سوی مقاومت و جنگ پیشدستانه‌­ی صهیونیستی از سوی دیگر صحنه­‌ی عظیمی از ابعاد گوناگون مکان زمان و تنوع مولفه­ها و تجهیزات ... درگیر بوجود می­آورد که همانطور که بیان شد بررسی سناریوهای آن خارج از توان و حوصله­ می­باشد. اما اگر آنرا محدود به وضعیت و مطالعات موردی پیش گفته نماییم بخشی از سناریو روشن خواهد شد.
نقطه­‌ی عزیمت سناریو رفتار دشمن می­باشد. اوباما با در نظر گرفتن هزینه­‌ها و ریسک­‌های درگیری سخت با ایران برای اجتناب از درگیری سخت تا جاییکه می­تواند ناگزیر از انتخاب راههای اعمال قدرت نیمه سخت در چارچوب حمله­‌ی پیشدستانه با هدف تغییر ****، تغییر رفتار انقلاب اسلامی در پرونده­‌ی هسته‌ای و موضع آن در قبال **** صهیونیستی و ... می­باشد. گزینه­‌ها:
· مرگ تدریجی شیر ایرانی: پیش­فرض این زیرسناریو این نکته می­باشد که هنگامی که ما توان نزدیک شدن به دشمنی با این قدرت را نداریم باید با جلوگیری از تامین نیاز­های آن به تضعیف و مرگ تدریجی آن اقدام کنیم. اعمال تحریم­های همه جانبه، شدیدتر و گسترده­تر همچون تحریم مالی و نفتی، به مرور حلقه و فضای حیاتی را بر انقلاب اسلامی تنگ می­نماید تا در مدت معینی ادامه­‌ی پیشروی در مسیر آرمانها را برای انقلاب اسلامی غیر ممکن سازد که در صورت شکست اراده­‌ی انقلاب در پی آن گام­های مذاکره و امتیازده‌ی دنبال خواهد شد. هدف غایی این استراتژی در ترکیب با استراتژی بی ثبات سازی ****، تسلیم و اضمحلال **** می­باشد که معتقدین به مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی باید به آن توجه نموده، انتخاب بدترین زمان را برای مذاکره و امتیازگیری درک نمایند.
· عملیات اطلاعاتی، رسانه ­ای: این گزینه نیز به علت عدم وجود امکان انجام گزینه‌­های نظامی، با عجله و گستردگی غیر منطقی در دستورکار صهیونیسم قرار گرفت به نحوی که نتیجه­‌ی آن را می­توان در گاف­های اطلاعاتی پی‌درپی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی جبهه­‌ی صهیونیستی داده می­شود مشاهده نمود. البته نباید از موفقیت‌های حاصل از سرمایه­گذاری گسترده در این بخش نیز غافل ماند. اما آنچه در این بخش نیز جلب نظر می­کند وجود بسته­‌ی متنوع و کاملی از عملیات اطلاعاتی می­باشد که شامل ترور، ایجاد شبکه عملیات نیمه سخت و نرم برای استفاده در مواقعی همچون فتنه 88، اختلال در روند پیشرفت علمی ایران، بی ثباتی در اقتصاد ملی، ... می­شود که اثرگذاری آن در تکمیل با دیگر قطعات پازل به چشم خواهد آمد.
در جمع­بندی حرکت استراتژیک صهیونیسم جهانی در قبال انقلاب اسلامی با توجه به شرایط موجود می­توان هدف را:
بالا بردن فشار محیط داخلی و خارجی و مختل نمودن سیستم­های حیاتی پیکره­‌ی انقلاب و **** تا مرز بقاء بیان نمود. مبتنی بر مدل مدیریت بحران همانطور که در شکل زیر مشاهده می­شود، آمریکا در پی بالا بردن سطح بحران از سطوح تنش به تشنج و سپس به سطح بحران در حوزه­­‌های اقتصادی و سیاسی در عرصه­‌ی داخلی و خارجی می‌باشد.
136168_289.jpg

اما همانطور که گفته شد برای مدیریت بحران صحنه و کنترل استراتژیک آن به شدت از ورود به حوزه‌­ای که در آن مزیت استراتژیک نداشته و می­تواند برای آن منجر به فاجعه شود یعنی حوزه­‌ی نظامی پرهیز داشته و سعی می‌نماید تا زمان آماده شدن زمینه‌­ی آن، از روشن شدن چرخه­‌ی تشدید عمودی بحران به تنش و تشنج در حوزه­‌ی نظامی جلوگیری نماید. آنچه ضامن عدم واکنش سخت شیر انقلاب و عدم ورود آن به حوزه­‌ی نظامی در برابر این مرگ تدریجی و بستن راهها و منابع حیاتی آن می‌باشد عملیات روانی و تهدید­های مکرر صهیونیسم جهانی به جنگ است که با طرح­ریزی و سازماندهی دقیقی در حال انجام می­باشد. دقیقا در این نقطه است که دلیل اظهارات کیسینجر را درباره‌­ی صدای طبل جنگ درک می­کنیم. صهیونیسم به دنبال حبس شیر ایرانی-اسلامی در زندانی خیالین از تهدیدات و ترس از جنگ است. و این شیر در حالی که تمامی ابزارها را برای شکست دشمن در اختیار دارد در توهمی ساخته و پرداخته­‌ی صهیونیسم بماند و مرگ تدریجی خود را تماشا کند. کنترل استراتژیک شیر ایرانی و پیروزی بدون جنگ.
نقطه­­‌ی پایان سناریو واکنش امام امت است. امام با درک حرکات دشمن با اتخاذ روندهایی چند جانبه به استراتژی دشمن حمله می­کند.
انقلاب با دفاع پیشدستانه خود به تحریم نفتی پیش از موعد اروپا اقدام می­کند و با بسط و گسترش کانالهای دور زدن تحریمها به رشد شتابان اقتصاد جهادی خود ادامه می­دهد و با اتخاذ استراتژی تهدید در برابر تهدید در چارچوب دفاع پیشدستانه به تقابل با جنگ پیشدستانه­‌ی دشمن می­پردازد و زندان از وهم ساخته‌­ی تهدیدات دشمن را از بین برده و زمینه‌ی واکنش، استفاده از برگ­های برنده و مدیریت بحران بوجود آمده را فراهم می­کند.
امام امت با درک این نکته که صهیونیسم جهانی در ضعیف­ترین حالت خود در طی سالهای گذشته است و با توجه به ضعف آنها در ورود به درگیری نظامی علارغم تبلیغات معکوس آنها، از این فرصت بهره برده و با پیگیری تهدید در برابر تهدید به امتیازگیری از دشمن در حوزه­‌ی سیاسی و اقتصادی دست می­زند تا توان ایران را در شکستن حلقه­‌ی فشارهای سیاسی-امنیتی و تحریم­های اقتصادی به شکلی تصاعدی افزایش دهد. از سویی دیگر گزینه­‌های ایران این امکان را به او می­دهد تا بتوان با کنترل موثر استراتژیک بر عملکرد دشمن ضمن تهدید و امتیازگیری از جنگ نیز اجتناب کند که این خود در طی سالیان پس از انقلاب، استراتژی محوری انقلاب بوده است. از جمله­‌ی این گزینه ­ها برای کنترل استراتژیک معکوس انقلاب بر دشمن خود:
تنظیم عرضه و تقاضای انرژی در جهان، در صورتیکه دولت یا دولی دست به تحریم نفتی ایران بزند و برای پوشش خلاء بازار به تولید مضاعف نیز موفق شوند، ممکن است ایران در شمارش 14 نفت­کش عبوری از تنگه کمی اشتباه نماید البته حفظ امنیت این نفت­کش­ها توسط ایران خود موید این نکته خواهد بود که اشتباه تنها احتمال دارد در شمارش نفت­کش‌های عبوری از تنگه در هر روز رخ دهد خود باعث اجناب از درگیری است. در قبال این اشتباه نیز هر قدرتی بخواهد خود شمارش را به عهده بگیرد باعث تسری بحران به حوزه­‌ی نظامی و تشدید عمودی آن تا سطح تشنج و بحران خواهد بود که تمامی استراتژیست­ها متوجه خارج از کنترل بودن این وضعیت هستند.
بدیهی است که با توجه به مجموع ظرفیت خطوط لوله­‌ی انتقال نفت منطقه که در شکل نشان داده شده است، در صورت هرگونه اشتباه از هر قدرتی، شاید بتوان با هزینه­‌ی گزاف، نیمی از 15.5-16 میلیون بشکه نفت صادراتی از تنگه را بوسیله­‌ی تمامی خطوط ­لوله‌­ی فعال و غیرفعال و در حال احداث، از مناطقی غیر از تنگه حمل نمود اما آیا فکری به حال 8-10 میلیون بشکه کمبود عرضه در جهان شده است.
136167_810.jpg

تمامی این موارد در حالی است که جهان تنها یک تنگه نداشته و ممکن است نا امنی در بخشی از آبهای بین ­المللی طبق قاعده­‌ی ظروف مرتبطه به کانال­ها و تنگه­‌های دیگر جهان تسری پیدا کند.
این در حالی است که هیچ کس تضمین نمی­ کند که برای تاسیسات تولید نفت، پالایش و انتقال آن در کشورهای همکاری‌کننده با تحریم مشکلی پیش نیاید.
اگر ایران اسلامی تا کنون نیز در قبال تحریم­ها واکنشی از خود نشان نداده است علت آن محاسبه هزینه و فایده­‌ی آن است که تا به حال تنها به افزایش هزینه­‌ی تامین برخی از کالا­ها منجر شده است و اگر نه در بحث کالاهای استراتژیک که ایران اسلامی 33 سال است در تحریم به سر می­برد. در تحریم نفتی نیز خود از بخش اول تحریم یعنی تحریم اروپا استقبال می­نماییم. اما خطر برای تمدن بحران‌زده­‌ی‌ غرب از آنجایی آغاز خواهد شد که در هزینه و فایده­‌ی جبهه­‌ی مقاومت عملی نمودن تهدیدات توجیه خود را پیدا کند.
بنابراین همانطور که ایران اسلامی شمارش و عبور امن نفت­کش­ها را برای حرکت اقتصاد جهان تضمین می­کند باید جهان نیز انتقال و معامله­‌ی امن و عادی نفت ایران را تضمین نماید.
پیام امتی که حضور میلیونی آنها در روز 22 بهمن چشم دوست یا دشمن را خیره کرد آن بود که ما پای امام خود تا آخر ایستاده‌­ایم و آقای اوباما به جای اینکه نگاه خود را بر عبور این نفت­کش­ها متمرکز نماید آنرا به ایران سپرده و به جای انحراف به سمت برنامه­‌ی هسته­‌ای ایران یا تهدید سربازان مشتاق شهادت امام، سعی در بهبود اقتصاد جهان غرب نماید. بلکم در آستانه­‌ی انتخابات ریاست جمهوری خود فرجی برایشان حاصل شود.

نویسنده: محمد خالد

ARSIAN

Registered User
لایک‌ها
83
ایول مجلسی ها ... تحریمشون کنین قبل از اینکه اونا تحریممون کنن ... بذار همه ی برنامهاشون بهم بخوره !:hair:

xms

Registered User
لایک‌ها
387

حسینی به مهر اعلام کرد؛
جزئیات پیام مهم نفتی ایران به اروپایی‌ها/ مأموریت جدید وزیر نفت
سخنگوی اقتصادی دولت جزئیاتی از پیام مهم نفتی ایران به برخی کشورهای اروپایی را اعلام کرد و گفت: وزیر نفت با توجه به اختیاراتی که داشته و دارد، قرار شده است فروش یا عدم فروش نفت به اروپا را سیاست‌گذاری کند.
شمس‌الدین حسینی در گفتگو با مهر درباره تصمیم جدید نفتی دولت در رابطه با کشورهای اروپایی گفت: بالاخره عرضه نفت، به عنوان یک امکان در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است ولی در چند سال گذشته، ایران نه در تشکل‌های نفتی نظیر اوپک و نه در ارتباط با مشتریان خود، با نفت به عنوان یک ابزار سیاسی برخورد نکرده است. سخنگوی اقتصادی دولت افزود: نفت وسیله‌ای است که از گرمایش خانه‌ها گرفته تا مواد اولیه کارخانجات را تامین می‌کند؛ ولی احساس ما این است که برخی از دولت‌های اروپایی، با ایران مزورانه برخورد می‌کنند؛ به این ترتیب که به ایران اعلام کرده‌اند که نفت را تحریم نمی‌کنیم اما اگر می‌خواهید مبلغ حاصل از فروش نفت خود را به ایران منتقل کنید، باید از ما اجازه بگیرید. وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی اعلام می‌کنند که هم نفت را از ایران خریداری و هم در خصوص پرداخت پول آن برای ایران تصمیم‌گیری می‌کنند در حالی که ایران چنین وضعیتی را نمی‌پذیرد. حسینی افزود: لذا وزیر نفت با توجه به اختیاراتی که داشته و دارد، قرار شده است فروش یا عدم فروش نفت به اروپا را سیاست‌گذاری کند. وی اظهار داشت: اگر کشور یا دولتی نخواهد از رفتار مزورانه‌اش در قبال ایران دست بردارد، جمهوری اسلامی ایران نیز از منافع کشور خود دست برنمی‌دارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سئوال که آیا کشوری هم در این فهرست قرار گرفته است، گفت: نمی‌توانم جزئیات را بازگو کنم. به گزارش مهر، ماجرا از آنجا آغاز شد که 6 سفیر از برخی کشورهای اروپایی شامل فرانسه، هلند، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان نوبت به نوبت چهارشنبه گذشته به وزارت امور خارجه رفتند تا هر کدام پیام و تصمیم مهم جمهوری اسلامی ایران را بشنوند. باتوجه به اینکه رستم قاسمی وزیر نفت ایران چندی پیش از برنامه جمهوری اسلامی ایران برای قطع صادرات نفت به برخی از کشورهای اروپایی خبر داده بود، زمزمه ابلاغ رسمی این تصمیم در محافل اقتصادی و دیپلماتیک بر سرزبان‌ها افتاد.
در همین حال، اگرچه خبر توقف صادرات نفت خام ایران به 6 کشور اروپایی ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، هلند و یونان بلافاصله توسط مقامات وزارت امور خارجه تکذیب شد اما سکوت رسمی وزارت نفت در این باره در چند روز گذشته، زوایای جدیدی از تصمیم مهم نفتی ایران بازگشایی می‌کند. در همین حال، انتشار این خبر، بلافاصله منجر به وقوع یک التهاب جدید نفتی در بازار اروپا و آمریکا شد.

بالا