برگزیده های پرشین تولز

مجموعه ي كامل نامهاي ايراني و پارسي به همراه معني(براي فرزندان شما)

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
به نقل از korosh bozorg :
درود.
درسته دوست من اين بستگي به نظر هر كس داره.
اما خب من همه ي نامها را اورده ام كه برخي را ميتوان بر روي فرزندان گذاشت و برخي را هم بروي شركت يا واحد تجار ي و...
آتروپات هم از ان دسته از نامها است
ايول، اين شد.

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Nationalist :
راستي من يه گربه ميخوام. هاپو جون ميتوني برام بگيري؟ بهت استخون ميدما! استونه عربّ!!!!!!!!
شمايي كه ايراني رو در جهان لايق استخوان انداختن ميكنيد با رئيس جمهوري بدون كوچكترين سواد سياسي اونم از نوع سياست جهاني و ديپلماسي. حداكثر درك ايشون از سياست جهاني قرارداد بستن و امتياز گيريه! جالبي قضيه اينه كه نادون نميتونه نادونيش رو به رخ نكشه و بدتر از همه اون رو بعنوان افتخار خودش مطرح نكنه ;)

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ز ايراني بودنم كه خيري نديدم! از پارس بودنم كه خيري نديدم! گفتم نازي بشم و بازم خيري نديدم! من خودمو ميكشم! اي زندگي خدانگهدار!

.هويت رو در كلمات يا كليشه ها يا كتابي پوسيده از 1400 سال پيش باقي مانده نميتوان جست
هويت با روزي ايراني بودن روزي مسلمان روي نازي و روزي آريايي و روزي كورش شدن و روزي داريوش و يادآوري اسامي ايراني آبنوس و آرتيوس و .....زنده نميشه ;)
اونچه ما گم كرده ايم براي اهالي كه گوش شنوا دارند صادق بدون با درونه. اعتماد به عقليست كه همه داريم ولي باورش ندارم و كليشه هاي مقدسي است كه كسي جرات نقد ساده آنها را هم نداره در حاليكه در مقام عقل غير منطقي ترين درخواست ها و متضادترين با نيازهاي اوليه روح و جسم آدمي درش وجود داره.
فكر بزرگترين هديه الهي و سخت ترين هديه الهي براي بكارگيري است آنچنان كه اكثر افراد ترجيح ميدن كنارش بگذارن يا حتي پول بدن ديگران جاشون فكر كنن يا تصميم بگيرن.

emad86_20011

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از edward :
من صرفنظر از ايراني يا اسلامي از اين اسمها خوشم مياد:

امين - آرش - شهاب - شيدا - سعيد - ياسر( :happy: )
احسان - هومن - ممدرضا - امير ( :D )
- edward - ladybug - Travis - kako
فريد - عماد - نوشين - هادي -
:p

صرفنظر از معني اسم(كه از نظر من اهميت زيادي نداره!) بنظر من طرز گويش اسم خيلي مهمه. اينكه به زبون بچرخه و گويشش ساده باشه. صداهاش نرم باشه
اكثر اسامي دو هجايي هستن و اصولا طوري ساخته ميشن كه گويش قشنگ و ساده داشته باشن

در اين زمينه هندي ها خيلي جلوتر از مان و خيلي آهنگينه زبانشون و اساميشون. مثلا اسمي مثل abinesh رو در نظر بگيريد. يك اسم هندي و علي رغم سه هجايي بودن بسيار قشنگ به زبون ميچرخه و زيباست. اينهمه روي بار معنايي اسامي بحث كردن بي فايدس از نظر من.
من هم خيلي با اسمت حال ميكنم ;)

littlerabbit

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
6
كسي خوشبختانه اسم منو قبل از من معرفي نكرده!!!
منم اسم خودمو دوست دارم گذشته از دردسرايي كه باهاش داشتم (حتي تو همين فروم!!) ا

فرود اسم پسر بزرگ سياوش در شاهنامه از جريره دختر پيران ويسه وزير افراسياب توراني است. در واقع اين داستان كمي غريب باقي مانده ولي فرود در جريان حمله اول ايران به توران براي خونخواهي سياوش به اشتباه و به فرمان طوس -ديگر شاهزاده ايراني فرزند نوذر نواده فريدون كه به نابخردي معروف بوده و زال او را براي جانشيني پدر مناسب ندانست- و توسط بيژن و برادرش رهام پسران گيو (نواده كاوه آهنگر)‌كشته شد.

شايد بدون اغراق عجيب ترين مادران شاهنامه مادر همين شاهزاده ايرانيست. (نه مادر سهراب و نه اصولا هيچ مادر ديگري اينچنين سوگي براي فرزند برپا نميكند و در آخر خودش را نميكشد - از معدود خودكشي هاي شاهنامه اگر "ميتوانست او اگر ميخواست " رستم را در نظر نگيريم. )

كنيزان فرود بعد از مرگ فروذ و به خواست خود او -براي اينكه مبادا به چنگ بيژن بيفتند- دسته جمعي خود را از بالاي دژ -كلات- به پايين پرت كردند و مادر او جريره هم بعد از دريدن شكم همه اسبها و اتش زدن قصر بر بالاي جنازه فرزند خودش را كشت.

چيز ديگري يادم نيست جز اينكه **** ايران بعد از اين جنگ شكست خورد .

راستي اسم جريره هم معرفي شد ديگه!!!

gholoom

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عرض كردم جاش اينجا نيست ولي بعنوان اينكه مشخص بشه يك سري گزاره پيش فرض پس ذهن شما وجود دارد كه بديهي فرضشان ميكني(به غلط) بخشي از پستت رو نقل ميكنم. پست قبلي من در مورد مطلق نبودن حق است شما داري در مورد خوب و بد صحبت ميكني
زندگي پذيرشي چيزيست كه افراد بدون تعقل بدان نياز دارند و تعبد جز براي حيواناتي كه چاره اي ندارند مصداق ديگري ندارد. كسي كه اختيار دارد از زندگي تعبدي گريزانه و كساني كه بفكر استحمار جامعه هستند اين طرز فكر رو گسترش ميدن

منظور من توهين مستقيم به شما نيست ولي بخاطر اينكه كمي در مورد حرفام فكر كني(و همش حرف پس سر خودت رو تكرار نكني) مجبور شدم يكم مستقيم تر بنويسم اميدوارم از دستم نارحت نشي چون قصدم بي احترامي نيست بلكه با چالش كشيدن طرز فكريست كه وضعيت امروزمان را ناشي از اون ميدونم
شما سعي كن بجاي اين حرفها اگه دليلي براي مطلق نبودن حق داري بگو
اعتقاد من بر اين هست كه حق همواره خوب است پس مطلق است و نمي شه بگيم حق بعضي جاها خوبه بعضي جاها بده و بعضي جاها يك كم خوبه و يك كم بده!! اين هم در وجدان هر انسان سالمي بديهي است. به اعتقاد من مطلق بودن حق هيچ دليلي بر پذيرش بي چون و چراي مسائل نيست چه انسان همواره با بررسي مسئله حق يا باطل بودن آن را تشخيص مي دهد، بلكه مطلق ندانستن حق است كه انسان را كمك مي كند هر جا كه با پيروي از حق به هدف خود نمي رسيد باطل را برگزيند (يا به عبارتي هدف وسيله را توجيه مي كند).
در ادامه ي بحث قبل اين رو بگم كه به اعتقاد من دين فراتر از تعصبات قومي و نژادي و مرزبنديهاي جغرافيايي است و برنامه ايست از سوي خدا براي زندگي انسانها تا بوسيله ي آن نوع بشر به كمال برسد. به اين معني كه در پذيرش دين نبايد اينگونه تعصبات دخالت داده شوند بلكه بايد دين را با عقل و منطق سنجيد و به حق يا باطل بودن آن يا بخشي از آن پي برد. اينكه مثلا يك نفر به كسي بگويد كدام دين را مي خواهي و او بگويد بستگي دارد به كشورم متعلق باشد يا نه؟!! اين دقيقا چيزيست كه عقل را كنار زده و انسان را در مسير خواست كساني قرار مي دهد كه حتي نمي خواهند اختيار تعقل انسان در دست خودش باشد.
در پايان بگم من از دين خاصي جانبداري نمي كنم بلكه از حق جانبداري مي كنم مهم اينه كه انسان دين خود را با منطق بپذيرد حالا هر چي كه بود ولي نه با تعصب.
اميدوارم اين تاپيك با اين حرفها يه وقت حذف نشه چون طبق قوانين اينجا نبايد از دين صحبت كرد (هر چند بحث ما زياد در اين باره نبود) در هر صورت اگر هم حذف شد از اينكه قوانين رو نقض كردم عذر خواهي مي كنم.
.

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
شرمنده نشد حتي مغز شما رو براي لحظه اي به خارش بندازم
بازم الگوها و كليشه هاي خودت رو تكرار كردي كه
من عقايد شما رو تا تهش بلدم(اميدوارم فكر نكني قپيه) دليلش هم اينه كه روزي مثل شما بودم. مثل مثل شما
ولي الان اين حرفها رو قي كرده ام.
بحث من تعصب خوب بد دين يا حق نيست خواستم كمي طرز تفكر نسبي نگري به همه چيز رو برات مطرح كنم
هدف وسيله را يا وسيله هدف رو توجيه كنه مطمئنم شما با عقلت به اين جمله نرسيده اي و اين يك الگوي پيش پذيرفته شده ذهني است مثل مابقي جملاتت از جمله خوب بودن حق
خوب مطلق بد مطلق حق مطلق خداي مطلق جهان مطلق و دين مطلق از نظر من وجود ندارند و مطلق گرايي ضد تفكر و تعقل اتفاقا الحاد آور(!) و انحصار طلبانه است.
آنچه باعث شده شما اينطور از تفكراتت دفاع كني مطلق گرائيست. ميدونم شما هم پارادوكس اينكه اگر من همه چيز رو نسبي ميدونم پس همين جمله« همه چيز نسبي است» رو دارم مطلق ميدونم ( ;) ) ولي بدون اين يك حربه و سفسطه روانشناسيه بجاي استدلال منطقي و فلسفي
نسبيت با تفكر ضديت نداره ولي مطلق گرايي چرا و اونجايي كه دين قائل به خدا و ولايت و امام و پيامبر مطلق مقابل عقل گرايي قرار ميگيره هم همينجاست.

من قصد هدايت كردن كسي رو ندارم چون توانش رو ندارم. فقط خواستم برات صورت مسئله مطرح بشه مثل من نباشي كه خيلي دير با صورت مسئله اي برخورد كردم كه نميشد با هيچكدوم مطلق گرايي ها حلش كرد و به ناچار همه مطلق ها رو كنار گذاشتم.

:)

مثال ديگر:

مهم اينه كه انسان دين خود را با منطق بپذيرد
شما اصلا گزينه اي كه منطق به نپذيرفتن دين بيانجامه رو توي محاسباتت نميبيني چون اين يك كليشه است كه هر كس بايد دين داشته باشه!

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از littlerabbit :
كسي خوشبختانه اسم منو قبل از من معرفي نكرده!!!
منم اسم خودمو دوست دارم گذشته از دردسرايي كه باهاش داشتم (حتي تو همين فروم!!) ا

فرود اسم پسر بزرگ سياوش در شاهنامه از جريره دختر پيران ويسه وزير افراسياب توراني است. در واقع اين داستان كمي غريب باقي مانده ولي فرود در جريان حمله اول ايران به توران براي خونخواهي سياوش به اشتباه و به فرمان طوس -ديگر شاهزاده ايراني فرزند نوذر نواده فريدون كه به نابخردي معروف بوده و زال او را براي جانشيني پدر مناسب ندانست- و توسط بيژن و برادرش رهام پسران گيو (نواده كاوه آهنگر)‌كشته شد.

شايد بدون اغراق عجيب ترين مادران شاهنامه مادر همين شاهزاده ايرانيست. (نه مادر سهراب و نه اصولا هيچ مادر ديگري اينچنين سوگي براي فرزند برپا نميكند و در آخر خودش را نميكشد - از معدود خودكشي هاي شاهنامه اگر "ميتوانست او اگر ميخواست " رستم را در نظر نگيريم. )

كنيزان فرود بعد از مرگ فروذ و به خواست خود او -براي اينكه مبادا به چنگ بيژن بيفتند- دسته جمعي خود را از بالاي دژ -كلات- به پايين پرت كردند و مادر او جريره هم بعد از دريدن شكم همه اسبها و اتش زدن قصر بر بالاي جنازه فرزند خودش را كشت.

چيز ديگري يادم نيست جز اينكه **** ايران بعد از اين جنگ شكست خورد .

راستي اسم جريره هم معرفي شد ديگه!!!
عجب فراز و فرودی داره این اسمت!!!
0655.gif
0655.gif
0655.gif

پس بی خود نیست که هی عزرائیل دنبالته!! ولی تو هم خوب قالشون گزاشتی!!
معمولا تو خانواده های ایرانی فرزندان (حداقل فرزند ارشد) اسمش برگرفته از نام یکی از اجدادشه! مال شما هم همینطور بوده؟

gholoom

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از edward :
شرمنده نشد حتي مغز شما رو براي لحظه اي به خارش بندازم
بازم الگوها و كليشه هاي خودت رو تكرار كردي كه
من عقايد شما رو تا تهش بلدم(اميدوارم فكر نكني قپيه) دليلش هم اينه كه روزي مثل شما بودم. مثل مثل شما
ولي الان اين حرفها رو قي كرده ام.
بحث من تعصب خوب بد دين يا حق نيست خواستم كمي طرز تفكر نسبي نگري به همه چيز رو برات مطرح كنم
هدف وسيله را يا وسيله هدف رو توجيه كنه مطمئنم شما با عقلت به اين جمله نرسيده اي و اين يك الگوي پيش پذيرفته شده ذهني است مثل مابقي جملاتت از جمله خوب بودن حق
خوب مطلق بد مطلق حق مطلق خداي مطلق جهان مطلق و دين مطلق از نظر من وجود ندارند و مطلق گرايي ضد تفكر و تعقل اتفاقا الحاد آور(!) و انحصار طلبانه است.
آنچه باعث شده شما اينطور از تفكراتت دفاع كني مطلق گرائيست. ميدونم شما هم پارادوكس اينكه اگر من همه چيز رو نسبي ميدونم پس همين جمله« همه چيز نسبي است» رو دارم مطلق ميدونم ( ;) ) ولي بدون اين يك حربه و سفسطه روانشناسيه بجاي استدلال منطقي و فلسفي
نسبيت با تفكر ضديت نداره ولي مطلق گرايي چرا و اونجايي كه دين قائل به خدا و ولايت و امام و پيامبر مطلق مقابل عقل گرايي قرار ميگيره هم همينجاست.

من قصد هدايت كردن كسي رو ندارم چون توانش رو ندارم. فقط خواستم برات صورت مسئله مطرح بشه مثل من نباشي كه خيلي دير با صورت مسئله اي برخورد كردم كه نميشد با هيچكدوم مطلق گرايي ها حلش كرد و به ناچار همه مطلق ها رو كنار گذاشتم.

:)

مثال ديگر:

شما اصلا گزينه اي كه منطق به نپذيرفتن دين بيانجامه رو توي محاسباتت نميبيني چون اين يك كليشه است كه هر كس بايد دين داشته باشه!
باز هم دليلي براي مطلق نبودن حق نياوردي كه من بتونم ازش استفاده كنم اين تفكري كه شما داري رو در گذشته خيلي ها داشتن حتي در بحث اثبات خداوند وقتي فلاسفه دليل مي آوردن و خيلي ها نمي تونستن اون رو رد كنن به ناچار دست به طرح همچين تفكراتي مي زدن مثلا وجود رو رد مي كردن (جمله ي معروف دكارت هم كه مي گه "من مي انديشم پس هستم" در پاسخ به همين مسئله هست) و با اين كار ديگه هيچ مبنايي براي شروع بحث باقي نمي گذاشتن اين نوع تفكرات كه حاصل باهوشي و زيركي ساده و طبيعي انساني است براي انسانهايي كه مطالعات گسترده و اطلاعات كافي نداشته باشند خيلي خطرناك هست و مي تونه اونها رو تا حد زيادي حتي به يقين برسونه كه تفكري كه دارن درسته.
ضمنا نمي دونم مي دوني يا نه ولي اين رو هم بگم كه صهيونيستها براي پيشبرد مقاصد خودشون در دنيا و طبق اعتقاد معروفشون كه خود رو نژاد برتر مي دونن مسئله ي "هدف وسيله را توجيه مي كند" رو مطرح كردن و با استفاده از اون خود رو در برابر كشتن عده ي زيادي از انسانهاي بيگناه آزاد كردن و براي حل اين مسئله كه آيا اين كار اخلاقي هست يا نه، نظريه ي نسبي بودن اخلاق رو مطرح كردن يهني كشتن آدماي بيگناه هميشه يك كار غير اخلاقي نيست و وقتي ما رو به هدفمون برسونه كاملا اخلاقيه!! و به اين ترتيب همه ي كاراشون رو جلو بردن.

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
به نقل از korosh bozorg :
درود.
...
ديني كه در ايران زاده شد و يك دين يكتاپرستي بود (6 تا 7 هزار سال پيش) دين زرتشت بود.
"درود بر شما"
من واقعا لذت ميبرم اين جمله رو ميشنوم، واقعا جمله اي به اين زيبايي تو فارسي براي اداي احترام به طرف مقابل وجود داره؟

دين زرتشت هم دين خوبي بوده و پيامبرش انسان قابل احترام و وارسته اي شمرده ميشده.

littlerabbit

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
6
به نقل از mehrdad1355 :
عجب فراز و فرودی داره این اسمت!!!
0655.gif
0655.gif
0655.gif

پس بی خود نیست که هی عزرائیل دنبالته!! ولی تو هم خوب قالشون گزاشتی!!
معمولا تو خانواده های ایرانی فرزندان (حداقل فرزند ارشد) اسمش برگرفته از نام یکی از اجدادشه! مال شما هم همینطور بوده؟
من فرزند ارشد نيستم ولي اسم من قبلا در كل فاميل بي سابقه بوده. البته مادر بزرگم اسمش جريره هست -بود !!!!- اما فرود نداشتيم قبلا.

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از littlerabbit :
من فرزند ارشد نيستم ولي اسم من قبلا در كل فاميل بي سابقه بوده. البته مادر بزرگم اسمش جريره هست -بود !!!!- اما فرود نداشتيم قبلا.
چنین رسم نامگزاری در خانواده شما هست؟

El Che

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
20
اوه..........اينجا چه خبره!!!!!!!!!!

اسم فقط : محمود احمد نژادي

مردي براي تمام فصول!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از El Che :

مردي براي تمام فصول!
34.gif
الچه جان. ول كن اين بنده خدا رو.. تو كه كشتيش..
21.gif

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از raspina :
داريد در مورد اسم پارسي صحبت ميكنيد . مهدي و محمد كه عربيه :blink: :blink:
درود
دوست من كسي نگفت اين نامها پارسي هستند
اما انگار دوستاني از اين نامها خيلي خوششان مياد :)

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
آهنگ(قصد) اين را داشتم كه در اينجا تنها نامها را بياورم، كه به جايگاه گفتگو دگرگون(تبديل) شد. البته اگر گرداننده(مدير) گرامي تالار بخواهند يك جستار(تايپيك) ديگر ميگشايم و در آنجا تنها نامها را بر پايه ي (اساس) حروف الفبا مي اورم.

برگرفته شده از تارنگار تاريخ جشن8ها و زبان پارسي

نام دختران كه با ( آ ) آغاز ميشود

نام.................................................................روشنگري(توضيح)

۱- آبگينه .................................................آبنوس

۲- آتوسا..................................................نام يک شاهزاده ايراني

۳- آذر ....................................................آتش، نهمين ماه ايراني

۴- آذرافروز................................................ نام پسر مهرنوش پسر اسفنديار

۵- آذرخش................................................صاعقه، نام روز نهم از ماه آذر

۶- آذرگون................................................. نام گلي است برنگ سرخ

۷- آذرنوش............................................... پاکدين

۸- آرا.....................................................

۹- آرزو....................................................آرزو

۱۰- آزاده................................................ آزاد، رها

۱۱- آزيتا................................................. نام يک شاهزاده ايراني

۱۲- آزين.................................................. زينت آلات

۱۳- آسا................................................. مانند

۱۳- آفرين .............................................. تشويق

۱۴- آلاله ...............................................نام گلي

۱۵- آناهيتا ............................................. الهه آب

۱۶- آوا.................................................... صدا

۱۷- آويزه................................................. آويز

۱۸- آهو................................................... آهو

19 - آتميس...............................دريا سالار ايران در زمان خشايارشاه

20-آريادخت...............................دختر آريايي ونام خزانه دار ايران در زمان داريوش

21-آزرمي دخت...........................پادشاه ايران در زمان ساسانيان

22-آنيتا.....................................مخفف آناهيتا

*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*

نام پسرانكه با ( آ ) آغاز ميشود.

نام.................................................................روشنگري(توضيح)

- آبـتين ................................... يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه، پدر فريدون

۲- آتـش..................................... آتـش

۳- آذين ..................................... نام فرمانده لشگر بابک خـرمدين، تـزيـين و آرايش

۴- آراد ......................................... نام فرشته اي

۵- آرام.......................................... ساکت

۶- آرتان ........................................ نام پدر زن داريوش کبـير

۷- آرش......................................... يکي از پهـلوانان سنـتي ايران

۸- آرشام.........................................بسيار نيرومند، پدر بزرگ داريوش کبـير

۹- آرمان..........................................هـدف

۱۰- آرمين........................................يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه

۱۱- آريا...........................................نام باستاني ايران

۱۲- آريامنش....................................داراي خلق و خوي آريايي، نام پسر داريوش

۱۳- آريانا........................................منسوب به نژاد و قوم آرين يا آريايي

۱۴- آرين.......................................مربوط به نژاد آريا

۱۵- آزاد.......................................آزاد

۱۶- آويژه....................................خاص و خالص، پاک و پاکيزه

17-آتروپات...................به معني نگاهبان آتش و نام ساتراپ آذربايجان در زمان حملهء اسكندر گجستك
18-آذرخش.........................

19-آريان......................از ريشهء فرانسه به معني آريايي=آرين

20-آريوبرزن...................آز سرداران پارسي كه مقاومت او در برابر **** اسكندر معروف است

21-آريافر.....................داراي فر آريايي

22-آريابان....................سرور آريايي يا فرماندهء آرياييان

23-آريامهر...................نور و دوستي آريايي

****************** پيوست ******************

23- آزرمگان ...............................پدر فرخ زاد ، از سرداران خسروپرويز.

24- آذرمه ...............................پدر بهرام.

25 - آيين گشسپ ...............................دبير هرمزد. نيز از پهلوانان **** بهرام چوبينه.

26 -آوه ...............................پهلوان ايراني.

27 -آوگان ...............................از سرداران فريدون.

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از El Che :

مردي براي تمام فصول!
نامگذاري انتخاباتي دوقلوها در كردستان

روزنامه‌ «كيهان» نوشت: يك خانواده كردستاني، هم‌زمان با انتخابات رياست‌جمهوري، نام نوزادان دو قلوي خود را «اكبر» و «محمود» گذاشتند.

پدر اين دو قلوها در مصاحبه تلفني با واحد مركزي خبر در سنندج، هدف از اين اقدام خود را همزماني تولد نوزادانش با حضور آقايان اكبر هاشمي رفسنجاني و محمود احمدي‌نژاد، دو نامزد نهايي نهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، براي كسب كرسي اول قوه مجريه اعلام كرد.

وي ابراز اميدواري كرد كه روزي پسرانش با كسب مدارج علمي بتوانند براي كسب اين كرسي با هم رقابت كنند.
می بینم که

بالا