برگزیده های پرشین تولز

معرفی کتاب کودک و نوجوان

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
دوستان همه کتاب هایی که معرفی کردید را من خواندم و با نظر شما که کتاب های خوبی هستند موافقم اما توجه کنید که یک بچه 12 ساله خیلی خیلی روح لطیفی داره و باید مراقب بود که چی می خونه، فکر کنم اکثراً به این نکته توجه نکردید
اگر هم تلخی تو زندگی بچه ها باشه دلیل نمیشه با این کتاب ها چند برابرش کنیم شما نمی توانید تصور کنید که اکثر بچه ها چه ذهن خلاقی دارند و چطور تصاویر داستان را بصورت بسیار گسترده تو ذهنشان می سازند به نظر من برای انتخاب کتاب کودک خیلی خیلی خیلی باید مراقب بود و احتیاط کرد من اگر دسته یک بچه ناتور دشت ببینم بیشتر از اینکه چاقو دستش باشه میترسم
البته بعدش که همشون به سلامتی مثل دوستان اینجا عاقل و بالغ شدن همه این کتاب ها را باید بخونن

پ.ن.
کتاب رشد انسان (روانشناسی رشد) فلیپ رایس را توصیه می کنم بخوانید(انتشارات ارجمند - ترجمه دکتر فروغان)

پاینده باشید و خیلی خوشحالم که آدم های روشنفکری اینجا هستند که مساله ای مثل کتاب کودک براشون مهم هست

من اگر آثار مرادی کرمانی رو معرفی کردم به این خاطر بود که این نویسنده همین طور که میدونید تو حیطه ی ادبیات کودک و نوجوان کار میکنن. راستش تابستون امسال من بیشتر کتابهای ایشون رو به خواهر زاده ام که متولد سال 1377 هستش دادم و ایشون هم همه رو خوند و همونطور که خودش میگفت همشونو هم دوست داشت.

ولی با این حرفتون کاملا موافقم که نیازی نیست با دادن کتابهایی که مضامین تلخی دارن به دست بچه هامون به تلخی های زندگی فعلیشون اضافه کنیم.

من یک پسر کلاس اول دبستان دارم که دقیقا از سن یک سال و سه ماهگی دارم براش کتاب می خونم و الان خودش یک کتابخونه ی درست و حسابی توی اتاقش داره! تا الان که خیلی سعی کردم تو انتخاب کتاباش دقت کنم. البته تو این سن و ماقبلش کتابها اغلب مضامین شاد و دلچسبی دارن. ولی خب! فکر میکنم از این به بعد خیلی بیشتر باید به این مساله توجه کنم. ممنون از تلنگری که زدین:happy:

لی‌لی عزیز، نظر شما همیشه محترمه. به هیچ وجه قصد جسارت نداشتم. امیدوارم از حرفم ناراحت نشده باشید.

راستش اولش کمی ناراحت شدم! :D ولی بعد دیدم که نوشته ی من مشکل داره و ممکنه باعث سوتعبیر بشه. شما همیشه دوست خوب من هستین.

یک سوال! راستش من خیلی به ادبیات فانتزی علاقمند نیستم و به همین خاطر مجموعه داستان های هری پاتر رو نخوندم( البته فیلم هاشو دیدم ها !) میخواستم نظر دوستان رو بدونم که خوندن این مجموعه داستان رو از چه سنی توصیه میکنید؟

نگین

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
71
كاراي آقاي مرادي كرماني خيلي زيباست من اون سني كه بودم عاشقشون بودم
بچه هاي بد شانس لموني اسنيكت هم خيلي قشنگه وهمين طور مجموعه ي نارنيا وهري پاتر هم واسه اون طيف سني خيلي جالبه توي اون سن عاشق ماجراجويي وخيال بافي اند
اين كتابا هم خيلي خوبه
اگه دختره;شرورترين دخترمدرسه از انيدبلايتون وپولينا چشم وچراغ دهكده از انامارياماتوته خيلي قشنگند ساراكورو هم همين طور
ماجراجوي جوان وجيم دگمه از انتشارات كانون پرورش فكري جالب اند
بچه هاي دهكده از ايوان ساوثال
وصورت هاي كاغذي ازراشل اندرسون هم جالب اند
كليه ي آثار ژول ورن ومارك تواين

Last edited:

نگین

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
71
یک سوال! راستش من خیلی به ادبیات فانتزی علاقمند نیستم و به همین خاطر مجموعه داستان های هری پاتر رو نخوندم( البته فیلم هاشو دیدم ها !) میخواستم نظر دوستان رو بدونم که خوندن این مجموعه داستان رو از چه سنی توصیه میکنید؟
من 12 و13 سالم بود كه هري پاتر را خوندم همه ي دنيام شده بود هري پاتر ولي چندسال كه از خوندنشون گذشت كه اون شور وهيجان اوليه را نداشتم اما هنوزم خيلي دوسش دارم البته بي عيب ونقص نيست ولي جادوي خاصي داره كه آدمو تا تهش ميكشونه به خصوص اگه مشغول تحصيل باشي خيلي باشخصيت ها همذات پنداري ميكني واقعا نميتونم نظر قطعي بدم كه هري پاتر بده يا خوب خيلي از بزرگسالا عاشقشن خيلي ها هم بدشون مياد ولي فكرنكنم محدوديت سني داشته باشه

غریبِ آشنا

کاربر فعال ادبیات و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
585

من که میگم حیفه «سپنتا»ی نازنین هری پاتر خون بشه! :happy:

ولی جداً، به نظر من مجموعۀ هری پاتر، چیزی بیشتر از یک Hype تجارتی نیست. یک نوع «مد» که خیلی زود فراموش خواهد شد. در برابر یک اثر ادبی واقعی مثل «ماجراهای هاکلبری فین» که هنوز بعد از ١٣٠ سال، بار ادبی و نقد اجتماعی‌اش داغتر و به‌روزتر از همیشه است.

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
من 12 و13 سالم بود كه هري پاتر را خوندم همه ي دنيام شده بود هري پاتر ولي چندسال كه از خوندنشون گذشت كه اون شور وهيجان اوليه را نداشتم اما هنوزم خيلي دوسش دارم البته بي عيب ونقص نيست ولي جادوي خاصي داره كه آدمو تا تهش ميكشونه به خصوص اگه مشغول تحصيل باشي خيلي باشخصيت ها همذات پنداري ميكني واقعا نميتونم نظر قطعي بدم كه هري پاتر بده يا خوب خيلي از بزرگسالا عاشقشن خيلي ها هم بدشون مياد ولي فكرنكنم محدوديت سني داشته باشه

من که میگم حیفه «سپنتا»ی نازنین هری پاتر خون بشه! :happy:

ولی جداً، به نظر من مجموعۀ هری پاتر، چیزی بیشتر از یک Hype تجارتی نیست. یک نوع «مد» که خیلی زود فراموش خواهد شد. در برابر یک اثر ادبی واقعی مثل «ماجراهای هاکلبری فین» که هنوز بعد از ١٣٠ سال، بار ادبی و نقد اجتماعی‌اش داغتر و به‌روزتر از همیشه است.

ممنون از راهنمایی هر دو عزیز

سپنتا فعلا دلبسته ی دایناسورها و همینطور فضاست! کلی بابت کتابها و

سی دی های آموزشی توی این زمینه ها جیب ما رو سبک کرده! :lol: تو

مدرسه بابت اطلاعاتی که داره حسابی مورد تشویق قرار گرفته. (امیدوارم گفتن

این موضوع رو حمل برخودستایی من نکنید و بذاریدش به حساب عواطف رقیق مادرانه م!)

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
به نظر من مجموعه داستانهای صمد بهرنگی رو هم براش بگیری بد نیست ، اینطوری میتونه در یک متن ساده با فضای روستاهای ایران و قشر کم درآمد شهری بیشتر آشنا بشه و کلی هم درس های آموزنده یاد میگیره
فقط اینجانب هیچگونه مسیولیتی در مورد آخر عاقبت این کودک 12 ساله قبول نمیکنم ، فردا انقلابی شد نندازی گردن ما ... :دی

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
چند جلد کتاب از یوستین گردر(Jostein Gaarder)نویسنده ی نروژی که به نظر من برای نوجوانان می تونه مناسب باشه.

دنیای سوفی
راز فال ورق
درون یک آیینه، درون یک معما
دختر پرتقالی
قصر قورباغه ها

کتاب مرد داستان فروش از این نویسنده رو برای قشر نوجوان توصیه نمیکنم!

دوستان دیگه لطفا اگر نظری دارن حتما بگن.چون من همین کتاب ها رو از این نویسنده می شناسم.

دانلود چند جلد از کتاب های گردر

غریبِ آشنا

کاربر فعال ادبیات و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
585
چند جلد کتاب از یوستین گردر(Jostein Gaarder)نویسنده ی نروژی که به نظر من برای نوجوانان می تونه مناسب باشه.

دنیای سوفی
راز فال ورق
درون یک آیینه، درون یک معما
دختر پرتقالی
قصر قورباغه ها

کتاب مرد داستان فروش از این نویسنده رو برای قشر نوجوان توصیه نمیکنم!

دوستان دیگه لطفا اگر نظری دارن حتما بگن.چون من همین کتاب ها رو از این نویسنده می شناسم.

دانلود چند جلد از کتاب های گردر

نویسندۀ خوبیه، بد نیست یه معرفی کوتاه داشته باشیم ازش:

i77519_01.jpg

یوستین گردر (به نروژی: Jostein Gaarder) (زاده ۸ اوت ۱۹۵۲) نویسنده نروژی و معلم فلسفه است. عمده شهرت او به‌خاطر نگارش کتاب آموزش فلسفه در قالب داستان با عنوان دنیای سوفی است. او رمان‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه است که اکثرأ دارای اطلاعات فلسفی برای مخاطبین جوانش می‌باشد. یوستین گردر در رشته فلسفه، الهیات، و ادبیات از دانشگاه اسلو فارغ‌التحصیل شد و سپس به‌مدت ده‌سال به‌تدریس «تاریخ عقاید» در دبیرستان‌ها پرداخت. او در حال‌حاضر به‌عنوان نویسندهٔ آزاد درکنار ِ همسر و دو پسرش در اسلو زندگی می‌کند. رمان معروفش به‌نام دنیای سوفی که در سال (۱۹۹۱ میلادی) منتشر شد او را به شهرت رساند. این کتاب تاکنون به‌بیش از ۵۰ زبان مختلف برگردانده شده و ملیون‌ها جلد ِ آن به‌فروش رفته‌است. از روی کتاب دنیای سوفی فیلمی نیز به‌همین نام ساخته‌اند.

کتاب‌شناسی
  • دنیای سوفی
  • راز فال ورق
  • درون یک آیینه، درون یک معما
  • تشخیص بیماری
  • پرنده کمیاب
  • زندگی کوتاه است
  • مرد داستان‌فروش
  • راز کریسمس
  • سلام، کسی خونه نیست؟
  • کتابخانه جادویی بیبی بوکنز
  • مایا و معجزه زندگی
  • دختر پرتقالی
  • قلعه قورباغه‌ها
  • کیش مات
و این دو، که ظاهراً هنوز به فارسی ترجمه نشده‌اند:
  • یوناتان و کوتوله‌ها از فضا
  • زنی با شال قرمز

//

به نظر من «مایا و معجزه زندگی» هم جزو کتاب‌های خوب این نویسنده هست. برای سنین ١٣ و ١٤ به بالا.

i77524_9782020510608.jpg

چند جمله از این کتاب:

«پانزده میلیارد سال پس از وقوع "سحابی اولیه"، تازه کف‌زدن‌ها شروع شده است.»

«شما فکر می‌کنید در مراسم تدفین شرکت کرده‌اید، اما در حقیقت به‌جشن زایمان آمده‌اید.»

«میلیاردها سال وقت لازم است تا انسانی خلق شود، اما مرگ را ثانیه‌ای بس است.»

Last edited:

l'avocat

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
27
ما (من و بچه های فامیل) وقتی 12/13 سالمون بود عزیز نسین میخوندیم،بعد یه عده تذکر دادن که نخونین! و ما همچنان میخوندیم...:دی
یه داستانی داشت "شوهر نازی خانوم" ! کلی خاطره دارم ازش...

13/14 سالگی هم که کتاب های بزرگ علوی و سیمین دانشور میخوندیم.به خصوص کتاب "جزیره ی سرگردانی" سیمین دانشور که کلا با شخصیت هاش زندگی میکردیم...
چیزی که مسلمه من و هم سالانم اون زمان حرف اصلی این نویسنده ها و کتابهاشون رو درک نمی کردیم،اما به دلیل تاثیرات غیر ارادی و غیر مستقیمی که در شکل گیری ذهنیاتم و جریانات فکریم گذاشت ، اگر بازهم برگردم به اون سال ها ترجیح میدم همین کتابها رو بخونم ! هرچند باز هم نفهمم که نویسنده چی میخواسته بگه...

به نظر من در نوجوونی هر نوع کتابی رو بخونی در بزرگسالی هم با همون جریان پیش میری.برای همین اساسا معتقد نیستم که یه نوجوون حتما باید کتاب هایی رو بخونه که از خیلی جهات کنترل شده باشه!

maral-

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
چه خاطراتی رو این تاپیک برام زنده کرد
زنگای تفریحی خودمو تو کتابخونه مدرسه حبس میکردم و فکر میکردم تو بهشت برینم.
از دیوان پروین تا فرهنگنامه ها رو زیر و رو میکردم.
memories:lol:

maral-

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
پولینا چشم و چراغ کوهپایه
جک لندن( کلکسیون کتاباش)
نسیم خاکسار
عزیزنسین
مارک تواین
ویکتور هوگو
ساداکو و هزار درنای کاغذی
پرنده ای به نام آذرباد
کلاس پرنده
امیل و کاراگاهان
از اریش کستنر من با اینا زندگی میکردم و بزرگ میشدم.
به من بگو چرا رو کسی یادشه؟یه مجموعه دایرةالمعارف بود.
اولین و آخرین رمان عاشقانه ای که خوندم عشق هفت عروسک بود .
راهنمایی که بودم رفتم سراغ کتابخونه بابا.

maral-

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
اسم نویسنده کتاب پرنده ها باغ ما همینجاست رو کسی میدونه؟

mahmahot

Registered User
لایک‌ها
1,094
روی ساداکو اتفاق نظردارم
سالهای نوجوونی آبونمان کانون پرورشی بودم و هرچن وقت یه بار کتابی پستی می اومد چه ذوقی می کردیم
برای نوجوانان کتابهای آقای محمد رضا بایرامی به شدت توصیه میشه.بعضی داستانها و رمانهای تخیلی هم جالبه مثل جان کریستوفر ژول ورن. بعضی از رمانهای مشهور جهان هم خلاصه شده هست و ترجمه اش موجوده مثل کتابهای جک لندن.

maral-

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
منم از کانون برام کتاب میومد. بسته ها ی کتاب ...
قصه های خوب برای بچه های خوب هم کتابای مناسبی هستند.

Last edited:

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
اخیرا یک مجموعه کتاب 5 جلدی دیدم با عنوان خاطرات یک بچه ی چلمن ! جلد اولشو رو گرفتم برای پسر هفت

ساله م. ولی فکر میکنیم برای بچه های کمی بزرگتر مثلا بالای 10-9 سال جالبتر باشه.نکته ی جالب این مجموعه

کاریکاتورهای جالبشه. معرفی زیر از سایت خبر نیوز

هستش:

مجموعه خاطرات «یک بچه‌ چلمن» با عنوان اصلی «The Diary of a Wimpy Kid» توسط نشر حوض نقره در پنج جلد به چاپ رسید.

به گزارش فارس، این کتاب طی دو سال اخیر از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان در سراسر دنیا بوده ‌است.

داستان این کتاب، دفترچه‌ خاطرات نوجوانی جسور و شیطان به نام «گریگوری هفلی» است که با شیطنت‌های جذاب و خواندنی خود به مواجهه با دنیای اطراف خود و آتمسفر نوجوانی می‌پردازد: «یادتان می‌آید که می‌گفتم می‌ترسم یک آدم مزخرفی مچم را با این کتابچه و نوشته‌ مسخره‌ روی جلدش بگیرد و چه فکرها که در موردم نکند؟ خوب بالاخره امروز همین بلا سرم آمد.»

براساس این گزارش، به تازگی فیلمی بر اساس این مجموعه با همین عنوان ساخته شده ‌است. مترجم مجموعه «خاطرات یک بچه‌ چلمن» سارا اسفندیارپور است.

نشر حوض نقره این کتاب‌ها را با قیمت هر جلد 3600 تومان به بازار عرضه کرده ‌است و جلد ششم این مجموعه نیز مراحل چاپ را می‌گذراند.

52276-103235.JPG

watwrlily

Registered User
لایک‌ها
3
تو دوران نوجوانی چندتا رمان ایرانی خوندم که فکر کردن به اونها هنوز هم برام لذت بخشه.

هوشمندان سیاره اوراک فریبا کلهر

امیر کوچولوی هشتم حسین فتاحی

نقابداران جوان محمود حکیمی

خوندن هر سه تا کتاب رو علاوه بر نوجوانان به بزرگسالان هم توصیه می کنم .خیلی قشنگن.

max pyne

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
21
می دونم چندین تاپیک در این مورد هست ولی من داخل اون تاپیک ها چیزی که برام مهم بود ندیدم

دوستان اگر ممکن باشه زحمت معرفی چند تا رمان برای سنین حدود 12 سال معرفی کنند. (نویسنده ایرانی هم باشه بهتره)

آثار جان کریستوفر.

و سایر کتاب های کلاسیک نشر افق.

yalda.h

Registered User
لایک‌ها
168
کتابه "خاطراته یک چلمن" برای رده ی سنی دبستان..راهنمایی جالبه...بخونید خوشتون میاد!!

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
درود

اخیرا برای پسرم که بعد از کامل کردن اطلاعاتش در باره ی ماشین ها ، فضا و دایناسورها (!) علاقمند به دنیای حیوانات شده ، کتابی رو خریدم با عنوان " 101 قصه از دنیای حیوانات " ، نوشته ی ازوپ و برگردان خانم پریسا همایون روز.

این کتاب مجموعه ای از داستان های کوتاه درباره ی حیواناته که هر کدومشون پیام اخلاقی ای رو در بردارند.

در مورد نویسنده : ازوپ

کتاب جالب و سرگرم کننده ایه و اونقدر پسرم رو تحت تاثیر قرار داده که چند تا داستان به همین سبک نوشته که اگر امکانش بود ، یکی دو تاش رو توی بخش ادبیات قرار خواهم داد.

بالا