برگزیده های پرشین تولز

میوه کیوی

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
میوه کیوی
برداشت محصول كيوي :

درختان كيوي معمولاً 4-3 سال بعد از كاشت در زمين اصلي ميوه‌دهي خود را آغاز مي‌نمايند و در 10- 8 سالگي به باردهي كامل مي‌رسند. ميزان محصول كيوي مي‌تواند به طور متوسط حدود 25 تن در هكتار برسد ولي در بعضي شرايط 50 تن در هكتار نيز برداشت گرديده است. اين ميوه قبل از رسيدن كامل برداشت مي‌شود و با توجه به بررسيهاي و منابع علمي موجود بريكس ميوه كيوي هنگام برداشت بايستي حداقل 2/6 درصد و سفتي بافت ميوهIbf 14 باشد و بهترين درجه بريكس جهت ايجاد طعم و مزه مناسب ونگهداري در سردخانه 7 تا 9 درصد مي‌باشد، اين درجه بريكس زماني حاصل خواهد كه حدود 170 – 220 روز از مرحله تمام گل گذشته باشد. ميزان درجه حرارت مورد نياز ميوه كيوي رقم هايوارد از زمان تمام گل تا رسيدن كامل حدود 3600 درجه روز مي‌باشد. ميوه كيوي در شرق مازندران از اوايل آذرماه قابل برداشت است ولي در منطقه آستارا پانزده روز زودتر از شرق مازندران مي‌رسد، در شمال ايران ميوه را تا زماني كه برگها ريزش مي‌كنند يعني پانزدهم آذرماه، ‌مي‌توان برروي درخت نگهداري نمود ولي از آن تاريخ به بعد بعلت خطر حمله پرندگان و سرما نگهداري ميوه توصيه نمي‌گردد. اين ميوه در موقع برداشت چندان مورد پسند ذائقه ايراني نبوده و كمي سفت و ترش است و بايستي بمدت حداقل يك هفته در محيطي با دماي 15 درجه سانتي‌گراد رسانده، سپس مصرف نمود.

نوشته های بالا مقالاتی در مورد کیوی

ولی چند مورد که تجربی هست رو باید به عرض شما برسونم
در منطقه تالش و آستارا تقریبا در هر 1000 متر مربع تقریبا 80 عدد درخت کیوی و در هر هکتار 800 عدد درخت کیوی میشود کاشت
که سال سوم میوه نوبر میدهد و از سال چهارم برداشت شروع میشود و میشه گفت از سال ششم برداشت کامل رو داریم
و من اونچه که دیدم هر کیوی اگه خوب رسیدگی بشه میتونه تا 160 کیلو میوه بده و با یه حساب سر انگشتی اگه میانگین 120 کیلو رو برای هر کیلو رو درنظر بگیریم و قیمت هر کیلو که امسال سر باغ از 1800 تومن بود تا 2000 تومن
برای هر هکتار که سالانه تقریبا 180000000 درآمد خواهد داشت کسی که سرمایه گذاری کرده تو این زمینه و تو این سالها خیلی ها وضع زندگیشون عوض شده و از کشاورز بدبخت تبدیل شدن به افرادی که خونه چند طبقه و به اصطلاع ماشین شاسی بلند دارن
ولی خیلی افراد دیگه از جاهی دیگه مثل اردبیل و تبریز و تهران اومدن سرمایه گذاری کردن و کیوی کاشتن
و این میوه در منطقه اکثرا به روسیه صادر میشه و ریسک نداره
به عنوان مثال یکی از افراد با یک تاجر روسی آشنا شده و یک سدخانه احداث کرده که چنان درآمد داشته که بعد از سه سال سرد خانه دوم را هم دارن احداث میکنن و همین امسال و تو همین ماه کیوی رو در سردخانه کیلویی 3500 تومن خریداری کردن
سرتون رو درد نیارم کیوی بهترین سرمایه گذاری هستش برای کسانی که سرمایه کافی دارن و بهتر از اون داشتن همزمان باغ کیوی و سردخانه خواهد بود
اگه سوال باشه در خدمتم

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
کاملا درسته .. ولی باید چهار سال صبر کرد تا درخت کیوی بالغ بشه
زندگی خیلی از افراد زیرو رو شده

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542
بعید میدونم در این حد باشه
من شمالم اینجا بیشتر هر کی بخواد باغ درست کنه مرکبات میکاره
مرکبات هکتاری 30میلیون تو بهترین حالت میده
اینطوری بود همه الان درختاشونو قطع میکردن کیوی میکاشتن که

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
شما کدوم منطقه هستید ؟؟
در خت کیوی فقط تو مناطق معدودی رشد میکنه تا جایی که من میدونم بیشتر تو مازندران کیوی کاشت میشه و تو گیلان و تو منطقه از آستارا تا تقریبا رضوانشهر کشت میشه و از انزلی به بعد و ز این طرف اردبیل اصلا کشت نمیشه تو شرایط زمین وجود نداره و یا رشد نمیکنه و یا خیلی کم حاصل میده

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542
شما کدوم منطقه هستید ؟؟
در خت کیوی فقط تو مناطق معدودی رشد میکنه تا جایی که من میدونم بیشتر تو مازندران کیوی کاشت میشه و تو گیلان و تو منطقه از آستارا تا تقریبا رضوانشهر کشت میشه و از انزلی به بعد و ز این طرف اردبیل اصلا کشت نمیشه تو شرایط زمین وجود نداره و یا رشد نمیکنه و یا خیلی کم حاصل میده
من مازندران بابلسر

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
من مازندران بابلسر
تا جایی که من میدونم بیشترین تولید تو مازندران هستش ... فقط یه مورد دیگه احمال داره میزان تولید اینجا با مازندران فرق داشته باشه این آماری که من دادم کاملا واقعی هستش

iranadsense

Registered User
لایک‌ها
2,412
تا جایی که من میدونم بیشترین تولید تو مازندران هستش ... فقط یه مورد دیگه احمال داره میزان تولید اینجا با مازندران فرق داشته باشه این آماری که من دادم کاملا واقعی هستش
فک نکنم انجوری باشه.
منم مازندران هستم ولی بیشتر درخت پرتقال و نارنگی می بینم تا کیوی

homayo0on

Registered User
لایک‌ها
620
برای هر هکتار که سالانه تقریبا 180000000 درآمد خواهد داشت کسی که سرمایه گذاری کرده تو این زمینه و تو این سالها خیلی ها وضع زندگیشون عوض شده و از کشاورز بدبخت تبدیل شدن به افرادی که خونه چند طبقه و به اصطلاع ماشین شاسی بلند دارن
دوست من فکر نمیکنم که اینجوری باشه، اگر کشاورزی و خصوصا این میوه این حد سود دهی داشته باشه تا الان نصف ایران زده بودن تو خط کیوی جای دلار...

شما کلیت مسئله رو باز کردید

برای یک سرمایه گذاری موفق باید همه ابعاد در نظر گرفته بشه
به طور مثال.
قیمت زمین کشاورزی در منطقه مد نظر شما با توجه به مقادیر داده شده چقدر هست؟
بذر، نهال، نشاع یا هر روش دیگه ای که برای تکثیر میوه استفاده میشه چه هزینه ای داره؟
هزینه نگه داری گیاه چقدر میشه، شما فرض کن نگهداری درخت خرما با درخت پرتغال زمین تا زیر زمین فرق داره این داستان قطعا توی این میوه هم مطرحه
میزان ماندگاری این میوه چطوره(البته کیوی تو این مورد نسبت به میوه های دیگه بهتره به نظرم)
آیا این بازار فروشی که میگید(همون روس ها) توانایی پذیرش و خرید محصول شما رو با ریسک کم دارند؟
شش سال برای رسیدن به برداشت کامل وقت زیادی هست، آیا زمین کاشت شده هم موجود هست برای فروش در شهر شما؟

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542
دوست من فکر نمیکنم که اینجوری باشه، اگر کشاورزی و خصوصا این میوه این حد سود دهی داشته باشه تا الان نصف ایران زده بودن تو خط کیوی جای دلار...

به طور مثال.
بذر، نهال، نشاع یا هر روش دیگه ای که برای تکثیر میوه استفاده میشه چه هزینه ای داره؟
هزینه نگه داری گیاه چقدر میشه، شما فرض کن نگهداری درخت خرما با درخت پرتغال زمین تا زیر زمین فرق داره این داستان قطعا توی این میوه هم مطرحه
میزان ماندگاری این میوه چطوره(البته کیوی تو این مورد نسبت به میوه های دیگه بهتره به نظرم)
آیا این بازار فروشی که میگید(همون روس ها) توانایی پذیرش و خرید محصول شما رو با ریسک کم دارند؟
شش سال برای رسیدن به برداشت کامل وقت زیادی هست، آیا زمین کاشت شده هم موجود هست برای فروش در شهر شما؟

اگر همه این چیزهایی که میگید هم اوکی باشه بازم این درامد غیر منطقیه

payman1

Registered User
لایک‌ها
117
مطلب دوستمون کاملا صحیحه و این میوه فقط بین استارا تا تالش کاشته میشه و هیچ جای دیگه با این وسعت کشت نمیشه
من یه آمار از یکی از ده های کوچیک اطراف شهرمون میدم حساب بیاد دستتون

این ده امسال از صادرات کیوی 4 میلیارد درآمد داشته
مصرفش عمدش هم فقط صادرات هست و میگن تو روسیه همش به نوشیدنی زهرماری تبدیل میشه!
به جز شمال و مخصوصا گیلان جای دیگه هوس کشت به سرتون نزنه چون میوه نمیده

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
فک نکنم انجوری باشه.
منم مازندران هستم ولی بیشتر درخت پرتقال و نارنگی می بینم تا کیوی
دوست عزیز میتونید یه سرچ تو گوگل بکنید متوجه میشید که مازندران بیشترین باغ کیوی رو داره

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19

به طور مثال.
موضوع اول همه جای ایران کاشت کیوی جواب نمیده و فقط مناطق خاص
هر قیمت زمینی که بخواهید پیدا میشه البته زمین با این ابعاد فقط شالیزار( بیجار - مزرعه برنج) وجود داره که خیلی ها تغییر کاربری میدن و قیمتش از متری 50 هزار تومن هست تا 150000 تومن)
تا دلتون بخواد جاهایی وجود داره که نهال پرورش میدن و حتی میتونید نهال دو یا سه ساله تهیه کنید که خیلی جلو میفتید
میوه کیوی معمولا تا آخر پاییز روی درخت میمونه و برای انتقالش هم مشکلی نداره چون میوه سفتی هستش ما خودمون یه مقدار نگه داشتیم تا عید دووم آورد
فروشش مشکلی نداره و دیگه لازم نیست مشتری پیدا کنی و مشتری خودش میاد و از تو باغ میخره و میبره شما خودتون منطقه تالش تا آستارا رو با کل کشور روسیه مقایسه کنید؟ مطمئنا صادرات این میوه هرچقدر هم که باشه به کشور روسیه ادامه پیدا میکنه ... فقط یه مشکل خدایی نکرده ممکنه بوجود بیاد که اونم میتونه بهم خوردن روابط ایران با روسیه باشه که فکر نکنم این اتفاق بیفته اگه این اتفاق هم بیفته بازار داخلی ایران وجود داره
شش سال درسته که زمان زیادی هستش ولی میشه میوه چند ساله تهیه کرد و نسبت به سودی که داره مطمئنا ارزش چند سال صبر کردن رو داره
زمین آماده هم وجود داره البته نه زمین بزرگ زمین هایی مثلا به ابعاد سه هزار تا پنج هزار متر که معمولا بخاطر مشکلات مالی قصد فروش دارن

فقط من در مورد هزینه ها کامل اطلاعات ندارم ..چند روز دیگه تحقیق میکنم و کامل همه چیز رو مینویسم

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
اگر همه این چیزهایی که میگید هم اوکی باشه بازم این درامد غیر منطقیه
دیگه منطقی و غیر منطقی بودنش رو نمیدونم .. فقط اینو میدونم افرادی بودن که کشاورز بودن و یه لباس درست و حسابی نداشتن بپوشن ولی طی ده سال گذشته کارشون به جایی رسیده که برای خودشون سردخانه شخصی احداث کردن ;)

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
مطلب دوستمون کاملا صحیحه و این میوه فقط بین استارا تا تالش کاشته میشه و هیچ جای دیگه با این وسعت کشت نمیشه
من یه آمار از یکی از ده های کوچیک اطراف شهرمون میدم حساب بیاد دستتون

این ده امسال از صادرات کیوی 4 میلیارد درآمد داشته
مصرفش عمدش هم فقط صادرات هست و میگن تو روسیه همش به نوشیدنی زهرماری تبدیل میشه!
به جز شمال و مخصوصا گیلان جای دیگه هوس کشت به سرتون نزنه چون میوه نمیده
خدارو شکر یه هم شهری پیدا شد تا حرف منو تایید کنه و گرنه کسی حرفام رو باور نمیکرد :D

koosharz

Registered User
لایک‌ها
9,542
دیگه منطقی و غیر منطقی بودنش رو نمیدونم .. فقط اینو میدونم افرادی بودن که کشاورز بودن و یه لباس درست و حسابی نداشتن بپوشن ولی طی ده سال گذشته کارشون به جایی رسیده که برای خودشون سردخانه شخصی احداث کردن ;)
ما که از خدامونه اینطور باشه
حالا بیشتر تحقیق میکنم اگه خوب بود میزنیم تو خط کیوی زمینم که هست

afshin677

Registered User
لایک‌ها
19
ما که از خدامونه اینطور باشه
حالا بیشتر تحقیق میکنم اگه خوب بود میزنیم تو خط کیوی زمینم که هست
منم دلم میخواد بدونم چقدر کیوی منطقه ما با مازندران متفاوته .. منطقه ما هر کیوی بالغ از 80 کیلو تا 150 کیلو میوه میده ... اگه تحقیق کردی لطفا همین جا نتیجه رو بنویس:)

بالا