برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ پزشكي

Ariya

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
50
با سلام و خسته نباشيد خدمت تمامي همكاران محترم پزشك و دوستان محترم.

قبل از هر چيز از اينكه لطف مي كنيد و به سوال من جواب مي دهيد از شما بسيار تشكر
ميكنم.

مشكل و سوال مهمي داشتم كه مي خواستم مطرح كنم.

چند روزي است كه ناگهان يك لكه خيلي كوچك در جلوي چشم چپ خودم مي بينم كه وقتي مسير نگاه خودم را از راست به چپ تغيير مي دهم مي آيد و ميرود و البته در روز روشن بيشتر مي بينمش ولي در درون ساختمان و عصر ها و جاهايي با نور معمولي محو مي شود و يا بايد به يك پس زمينه خيلي روشن نگاه كنم تا آن را ببينم و همچنين وقتي در آينه چشمم را با نور كافي معاينه كردم و دقت مي كنم فكر مي كنم لكه بسيار ريزي در چشم چپ خودم در فاصله بين شروع قرنيه و سفيدي چشم ميبينم كه وقتي مسير نگاه خودم را از راست به چپ تغيير مي دهم يك لحظه مي آيد و مي رود شايد هم من در اين مورد اشتباه مي كنم.

به همكاران چشم پزشك مراجعه كردم چشم چپم را به طور كامل معاينه كردن و ته چشمم را ديدن و گفتند كاملا" سالم است و مشكلي ندارد.

يكي از همكاران چشم پزشك گفت مگس پران است و هميشه با شما مي ماند كه خيلي ناراحت شدم ولي همكار پزشك داخلي گفت بر طرف مي شود و محو مي شود.

البته من يك ميليمم فشار خون بالا داشتم كه دارو تا الان نخوردم.

اين لكه خيلي ناراحتم كرده.

الان بسيار ناراحت و نگرانم .

آيا علامت سكته مغزي نيست؟

آيا برطرف مي شود؟

آيا خطرناك نيست؟

خواهشمندم من را راهنمايي كنيد چون واقعا" نمي دونم چكار كنم.

حتي اگر لازم است شماره تلفن خود را بدهيد و يا براي من PM بگذاريد تا با شما تماس بگيرم.

البته اگر همين جا من را راهنمايي كنيد بسيار بهتر خواهد بود شايد دوستي ديگر نيز مشكل من را داشته باشد و مثل من نگران باشد و منتظر راهنمايي.

باز هم ازشما همكاران محترم پزشك و دوستان گرامي و عزيزم به خاطر اينكه لطف مي كنيد و من را راهنمايي مي كنيد و به سوال من پاسخ مي دهيد بسيار تشكر مي كنم.

هميشه سلامت و شاد و موفق باشيد.

ارادتمند شما.

آريا.

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3
دوست من، این مشکلی که اصطلاحاً بهش میگن مگس پرونی رو خیلی از افراد به صورت خفیف دارن. تا جایی که من می دونم اگه خفیف باشه خیلی چیز نگران کننده ای نیست. مثلاً من خودم از بچگی این حالت رو داشتم و تا به امروز هم هنوز ادامه داره. اما اگه مال شما خیلی شدیده حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید.

در ضمن یه نگاهی به این مقاله ها بندازید بد نیست:

http://www.aftab.ir/articles/health_therapy/illness/c13c1175862255_floaters_and_flashes_p1.php
http://www.aftab.ir/news/2006/sep/12/c3c1158061528_science_education_medical_science.php

موفق باشید.

Ariya

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
50

ميكنم.

چند روزي است كه ناگهان يك لكه خيلي كوچك در جلوي چشم چپ خودم مي بينم كه وقتي مسير نگاه خودم را از راست به چپ تغيير مي دهم مي آيد و ميرود و البته در روز روشن بيشتر مي بينمش ولي در درون ساختمان و عصر ها و جاهايي با نور معمولي محو مي شود و يا بايد به يك پس زمينه خيلي روشن نگاه كنم تا آن را ببينم و همچنين وقتي در آينه چشمم را با نور كافي معاينه كردم و دقت مي كنم فكر مي كنم لكه بسيار ريزي در چشم چپ خودم در فاصله بين شروع قرنيه و سفيدي چشم ميبينم كه وقتي مسير نگاه خودم را از راست به چپ تغيير مي دهم يك لحظه مي آيد و مي رود شايد هم من در اين مورد اشتباه مي كنم.

به همكاران چشم پزشك مراجعه كردم چشم چپم را به طور كامل معاينه كردن و ته چشمم را ديدن و گفتند كاملا" سالم است و مشكلي ندارد.

يكي از همكاران چشم پزشك گفت مگس پران است و هميشه با شما مي ماند كه خيلي ناراحت شدم ولي همكار پزشك داخلي گفت بر طرف مي شود و محو مي شود.

آيا برطرف مي شود؟

آيا خطرناك نيست؟

حتي اگر لازم است شماره تلفن خود را بدهيد و يا براي من PM بگذاريد تا با شما تماس بگيرم.

البته اگر همين جا من را راهنمايي كنيد بسيار بهتر خواهد بود شايد دوستي ديگر نيز مشكل من را داشته باشد و مثل من نگران باشد و منتظر راهنمايي.

باز هم ازشما همكاران محترم پزشك و دوستان گرامي و عزيزم به خاطر اينكه لطف مي كنيد و من را راهنمايي مي كنيد و به سوال من پاسخ مي دهيد بسيار تشكر مي كنم.

ارادتمند شما.

آريا.

با توجه به نظرات مختلف پزشكان در مورد بر طرف شدن لكه.

آيا برطرف مي شود؟

چقدر زمان مي برد؟

ارادتمند شما.

آريا.

GHoST_DoG

Registered User
لایک‌ها
2

ميكنم.

آيا برطرف مي شود؟

آيا خطرناك نيست؟

ارادتمند شما.

آريا.

دوست عزیز شما چند سال دارید و چند وقت هست که این مشکل رو دارید بعلاوه همراه این مشکل بیماری یا مشکل خاص دیگه ای ندارید؟
الته این مساله که شبکیه چشم شما معاینه شده و مشکلی نداشته امیدوار کننده هست و به نظر نمیاد که مشکل حادی داشته باشید
همچنین اینکه به صورت ناگهانی اتفاق افتاده هم میتونه دلیلی بر احتمال کمتر خطر این مشکل باشه
دوست من سکته مغزی که به این راحتی نیست که شما با دیدن یک لکه فکر کنید سکته مغزی کرده ای به هر حال اگر علایم دیگری دارید لطفا بگید
والا با اطلاعاتی که شما دادی من هنوز متوجه نشدم دقیقا مشکل شما چیه که بگم بر طرف میشه یا نه ولی به نظر من با این چیزهایی که گفتید و اینکه شبکیه شما معاینه شده و مشکلی نداشته بعید میدونم مساله خطرناکی باشه

یه چیزم در مورد فشارتون گفتید که من متوجه نشدم دقیقا فشارتون چقدر بود و قبلا هم سابقه فشار داشتید؟

یه سوال دیگه هم دارم موقعی پیش چشم پزشک رفتید فقط ته چشم رو نگاه کردند یا قسمت خارجی چشم رو هم معاینه کردند چون ممکنه واقعا جسم خارجی در چشمتون باشه راستی شغل شما چیه؟ همراه با دیدن لکه سوزش درد یا هر چیز دیگه ای رو احساس نمیکنید

Ariya

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
50
دوست عزیز شما چند سال دارید و چند وقت هست که این مشکل رو دارید بعلاوه همراه این مشکل بیماری یا مشکل خاص دیگه ای ندارید؟
الته این مساله که شبکیه چشم شما معاینه شده و مشکلی نداشته امیدوار کننده هست و به نظر نمیاد که مشکل حادی داشته باشید
همچنین اینکه به صورت ناگهانی اتفاق افتاده هم میتونه دلیلی بر احتمال کمتر خطر این مشکل باشه
دوست من سکته مغزی که به این راحتی نیست که شما با دیدن یک لکه فکر کنید سکته مغزی کرده ای به هر حال اگر علایم دیگری دارید لطفا بگید
والا با اطلاعاتی که شما دادی من هنوز متوجه نشدم دقیقا مشکل شما چیه که بگم بر طرف میشه یا نه ولی به نظر من با این چیزهایی که گفتید و اینکه شبکیه شما معاینه شده و مشکلی نداشته بعید میدونم مساله خطرناکی باشه

یه چیزم در مورد فشارتون گفتید که من متوجه نشدم دقیقا فشارتون چقدر بود و قبلا هم سابقه فشار داشتید؟

یه سوال دیگه هم دارم موقعی پیش چشم پزشک رفتید فقط ته چشم رو نگاه کردند یا قسمت خارجی چشم رو هم معاینه کردند چون ممکنه واقعا جسم خارجی در چشمتون باشه راستی شغل شما چیه؟ همراه با دیدن لکه سوزش درد یا هر چیز دیگه ای رو احساس نمیکنید

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز.

حدود يك ماه است.

مشكل ديگري ندارم.

سابقه فشار خون هم داشتم.

پزشك هم ته چشمم را ديد هم قسمت خارجي آن.

همراه لكه مشكل ديگري ندارم.

ارادتمند شما.

آريا.

GHoST_DoG

Registered User
لایک‌ها
2
با سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز.

حدود يك ماه است.

مشكل ديگري ندارم.

سابقه فشار خون هم داشتم.

پزشك هم ته چشمم را ديد هم قسمت خارجي آن.

همراه لكه مشكل ديگري ندارم.

ارادتمند شما.

آريا.

با این اوصاف به نظر من شما مشکل خطرناکی ندارید و سکته مغزی هم نکردید ولی نمیتونم دقیقا بگم مشکلتون چیه که آیا برطرف میشه یا نه شاید مراجعه به یک پزشک مغز و اعصاب هم مفید باشه امیدوارم دوستان دیگه هم که اطلاعات بیشتری دارن راهنمییتون کنن

Ariya

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
50

با توجه به نظرات مختلف پزشكان در مورد بر طرف شدن لكه.

آيا برطرف مي شود؟

چقدر زمان مي برد؟

ارادتمند شما.

آريا.

Mahomaah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
باسلام
در مورد عفونت روده ای در کودکان وعلت ان وبهترین راه پیشگیری ودرمان ان اگر دوستان اطلاعاتی به من بدهندمتشکر میشم.

GHoST_DoG

Registered User
لایک‌ها
2
باسلام
در مورد عفونت روده ای در کودکان وعلت ان وبهترین راه پیشگیری ودرمان ان اگر دوستان اطلاعاتی به من بدهندمتشکر میشم.

دوست عزیز پرسش پاسختون رو میتونید در مطلب زیر پیدا کنید که با زبانی ساده گفته شده :

لینک مطلب هم در زیر قرار دادم :

http://www.qudsdaily.com/archive/1385/html/4/1385-04-26/page29.html

بررسي بيماريهاي عفوني يا گوارشي در گفتگو با دكتر ميرزاده متخصص اطفال و استاديار دانشگاه؛
كودك، تابستان و هيولاي "گاستروآنتريت"

٭ نازيلا پوراصفهاني
واي بچه ام داره از دست مي ره، ببين چه بي حال شده، خسته شدم از بس كه او را عوض كردم، آقاي دكتر به دادم برسيد...
حتماً شما هم اين صحنه را ديده ايد. با شروع فصل تابستان به دليل گرما و امكان رشد سريع عفونت يكي از مشكلات بچه ها اسهال و استفراغ است كه اصطلاح علمي آن "گاستروآنتريت" است. ما در اين زمينه با آقاي دكتر ميرزاده متخصص اطفال و استاديار دانشگاه آزاد اسلامي مشهد گفتگويي داشته ايم كه توجه شما را به آن جلب مي كنيم.

٭ آقاي دكتر "گاسترو آنتريت" يعني چه؟
گاسترو آنتريت به معني التهاب و يا عفونت بخشي از دستگاه گوارش (معده و روده ها) است.
اين يك اصطلاح علمي است و ترجمه تحت لفظي آن اسهال و استفراغ است.

علائم آن در كودكان چيست؟
در اين فصل كه فصل شيوع آن است، خانواده ها از اسهال خوني و يا آبكي و گاهي استفراغ و در بعضي مواقع از هر دوي اين علامتها در كودكانشان شكايت دارند.

چه مقدار و چه نوع دفع مدفوع را اسهال مي گوييم؟
در سنين كودكي افزايش دفعات و افزايش ميزان آب مدفوع براي تعريف اسهال مهم است.
در اسهال، مدفوع شل و آبكي تر و تعداد دفعات نسبت به حالات قبل زيادتر مي شود.

چرا شيوع "گاسترو آنتريت" در تابستان بيشتر است؟
علل اسهال و استفراغ به دو دسته عفوني و غيرعفوني تقسيم مي شود؛ عوامل عفوني شايعتر است و اسهال حاد و ناگهاني در مدت كوتاهي ادامه دارد. و از ميان عوامل عفوني، ويروسها در تمام فصول سبب اسهال مي شوند كه در تابستان بيشتر "آنتروويروسها" و در زمستان "رتو ويروسها" سبب اسهال مي شوند.
عوامل باكتريايي و بعضي انگلها نيز باعث اسهال مي شوند. از سوي ديگر بعضي ميكروبها در فصل تابستان روي غذاها رشد مي كنند و سمي به نام "توكسين" مي سازند كه سبب اسهال مي شود.

نحوه اثر اين عوامل بيماري زا در بدن چگونه است؟
وقتي عامل بيماري زا وارد بدن مي شود و يا جذب را مختل مي كند يا سبب ترشح مايع بيش از حد به داخل لوله گوارش مي شود و يا هر دو سيستم فعال مي شود. افزايش تحرك روده ها هم مي تواند در اسهال اطفال مؤثر باشد.

براي پيشگيري چه بايد كرد؟
پيشگيري هميشه مقدم بر درمان است.
در فصل گرم سال در خصوص شيرخواران ما تأكيد بر دادن شير مادر به آنان داريم بويژه در 6 ماهه اول نوزادان كه حتي توصيه انحصاري بر دادن شير مادر است. شير مادر تا حد زيادي مي تواند جلوي بيماري هاي عفوني مانند اسهال و استفراغ را بگيرد و بعد از اين 6 ماه همراه شير مادر، تا 2 سال غذاي كمكي را اضافه مي كنيم.
نكته ديگر نحوه تهيه مواد غذايي بچه هاست. در فصل گرم سال، غذا بايد تازه تهيه شود و غذاي بچه ها را بيرون از يخچال نگهداري نكنيم. و از مصرف غذاهاي مشكوك كه بيرون فروخته مي شوند اجتناب كنيم. غذاهاي آماده بخصوص سوسيس و ساندويچ نبايد زياد به بچه ها داد. بستني در اين فصل زياد مصرف مي شود، به همين دليل پاستوريزه بودن بستني بسيار مهم است.
مسافرتها در فصل تابستان زياد است و بايد از مصرف يخهاي آلوده بويژه يخهاي كارخانه اي كه معلوم نيست چگونه اين يخها را تهيه كرده اند خودداري كرد. از يخ به طور غيرمستقيم براي خنك كردن آب و نوشابه استفاده شود؛ يعني بطري آب را لابه لاي يخ بگذاريم، نه يخ را در ليوان آب بيندازيم. اگر در مواردي به آلودگي آب مشكوك شديم، آب را 10 تا 15 دقيقه بجوشانيم.
ميوه هاي اين فصل قابليت شستشوي بالايي ندارند و پوست آنها كنده نمي شود مثل توت، توت فرنگي و زردآلو و گيلاس به همين دليل بعد از شستشو ممكن است به طور ثانويه دچار آلودگي شوند.
ما خوراندن اين ميوه ها را به نوزادان زير يك سال اصلاً توصيه نمي كنيم و خوردن آنها براي كودكان بزرگتر هم با احتياط توصيه مي شود. با وجود تمام اين توصيه ها باز هم اسهال و استفراغ جزو شايعترين بيماري هاست، ولي ميزان مرگ و مير آن در دنيا كاهش يافته است. در گذشته نه چندان دور اين بيماري يكي از شايعترين علل مرگ كودكان بوده كه با توسعه بهداشت، مرگ و مير ناشي از آن امروزه بسيار كاهش يافته است. نكته ديگر كه در فصل گرما قابل توجه است، اينكه گرمازدگي مي تواند سبب بروز اسهال و استفراغ شود. ما توصيه مي كنيم كه كودكان زير يك سال را در ساعتهاي گرم در طول روز (9 صبح تا 6 بعد از ظهر) بيرون نياوريد و اگر مجبور بوديد، براي آنان يك مكان با سايه مناسب آماده كنيد و در آفتاب بچه ها را نگهداري نكنيد و مايعات سالم هم همراه داشته باشيد.

آقاي دكتر! بي توجهي به اسهال و استفراغ چه عوارضي را براي بچه ها دارد؟
مهمترين عارضه؛ اسهال و استفراغ، كم آبي بدن و اختلالات الكتروليتي است. حتي با اسهال خفيف هم مقدار زيادي مايع از بدن بيمار دفع مي شود و كم آبي درجه هاي مختلفي دارد كه درجه پايين آن مي تواند قابل تحمل باشد، اما درجه هاي متوسط و شديد آن خطرناك است و مهمترين عامل مرگ و مير و ناتواني بچه هاست. در جريان اسهال، هيچ چيز به اندازه مايعات از دست رفته، اهميت ندارد. اگر اصرار بر اين باشد كه دارو مصرف شود تا اسهال را متوقف گردد، درست نيست. جبران اين مايعات از هيچ راهي مؤثر نيست، مگر با سرم تراپي. منظور ما بيشتر سرم خوراكي است تا تزريقي، مگر اينكه بچه بسيار بدحال باشد كه بايد از سرم تزريقي استفاده كرد. بايد از سرمهاي خوراكي ORS كه هم در دسترس و هم ارزان و نيز تهيه آن آسان است، استفاده شود."ORS" در واقع جان كودكان مبتلا به اسهال و استفراغ را نجات مي دهد. هر چند كه ممكن است طول مدت اسهال را كاهش ندهد.
بايد به بعضي از انواع اسهالها توجه بيشتري شود. مانند اسهال هايي كه:
1) شديد و ناگهاني است و حجم زيادي دارد و در مدت كوتاهي بچه را بي حال مي كند.
2) دفع خون و موكوس در مدفوع
3) اسهالهايي كه با استفراغ شديد همراه است.
4) اسهالهايي كه به دليل مسموميت باشد.
در كنار ORS بايد آب، دوغ، چاي تازه دم و كمرنگ و نوشيدني هاي ديگر به كودكان داده شود. نكته مهم اين است كه فقط از آب استفاده شود كه املاح بسيار زيادي دارد و در اسهالهايي كه به دليل اختلالات الكتروليت و سديم خون و غيره رخ داده است، مي تواند بسيار خطرناك باشد و حتماً بايد از مايعات الكتروليت دار استفاده كرد.

آقاي دكتر! هر اسهال و استفراغي "گاسترو آنتريت" است و آيا فقط با ORS درمان مي شود؟
نه. هر "گاسترو آنتريتي" با تظاهر اسهال و استفراغ همراه است. در واقع اسهال و استفراغ يك نشانه از بيماري سيستميك است كه معمولاً "گاسترو آنتريت" است.

غير از گاسترو آنتريت چه چيزي ممكن است باعث اسهال و استفراغ شود؟
بعضي بيماري هاي خارج از دستگاه گوارش مي تواند با اسهال و استفراغ همراه باشد؛ مانند عفونت دستگاه تنفس فوقاني، التهاب گوش مياني (اوتيت)، بعضي از بيماري هاي هورموني و بيماري هاي متابوليك كه اسهال و استفراغ در اينها ديگر گاسترو آنتريت نيست.

حالا كمي بيشتر به درمان بپردازيم؟
همان طور كه گفتم، اصل اول درمان، همان درمان كم آبي است. استفاده از آنتي بيوتيك ها در بيشتر اسهالها ضرورتي ندارد، حتي عوارض هم ايجاد مي كند؛ چون بيشتر عامل اسهالها، ويروسها هستند كه آنتي بيوتيك روي آنها بي تأثير است و بسياري از باكتري ها هم به درمان نياز ندارند و تعداد معدودي از باكتريها با آنتي بيوتيك درمان مي شوند، اما در دو مورد بايد از آنتي بيوتيك استفاده كرد: اسهال خوني و وبا. با توجه به منطقه اي كه وبا شايع هست يا نه، بايد پزشك آنتي بيوتيك بدهد. ولي در ساير موارد كه بيمار بدحال نيست و سرپايي درمان مي شود، آنتي بيوتيك لازم نيست اما داروهايي كه به داروهاي ضد اسهال موسوم شده اند و اكثراً داروهاي "اپيوئيد" هستند (ديفنوكسيلات و ...) و يا داروهايي كه حركت روده را كاهش مي دهند، در اسهال حاد ميكروبي اطفال و شيرخواران ممنوع است؛ زيرا عوارض جبران ناپذيري دارد و باعث مسموميت مي شود و همين طور فلج روده را در پي دارد كه فلج روده، فرصتي را براي تكثير باكتريها ايجاد مي كند و اسهال ساده به يك اسهال مهاجم تبديل مي شود.

اگر مادري دسترسي به امكانات اوليه درماني نداشته باشد، اولين قدم چيست؟
اولين اقدامات مادر را مي توان به اين شرح نام برد
1) رعايت بهداشت
2) به هيچ وجه به روده استراحت ندهند (چيزي كه در قديم مرسوم بود و شير و مايعات به كودك نمي دادند) و مايعات را فراوان به كودك بخورانند. در بدترين شرايط اسهال هنوز 60 تا 70درصد مواد غذايي جذب مي شوند حتي اگر تغذيه، اسهال را تشديد مي كند، ولي به دليل جلوگيري از سوء تغذيه مهم مي باشد، بنابراين بايد دفعات تغذيه را زياد كرد.
3) اگر استفراغ مانع تغذيه مي شود بايد با حجم كم و دفعات زياد به بچه ها مايعات داد كه خودش مانع از استفراغ مي شود.
4) خوراندن ORS كه در منزل هم قابل تهيه است (تركيبي از شكر و نمك و آب).
5) دادن مايعات محلي مانند دوغ و چاي
علايم كم آبي شامل تشنگي بيش از حد، ولع زياد نسبت به آب، بي حالي يا بي قراري شديد، چشم هاي گود افتاده، گريه بدون اشك، ملاج فوقاني فرو رفته، دهان خشكيده، كم شدن ادرار و پوست خيلي چروكيده مي باشد كه بايد مادر اين علايم را بشناسد و سريعتر اقدامات لازم را انجام دهد.

اسهال و استفراغ غير از اختلال آب و الكتروليت چه عوارض ديگري دارد؟
عوامل متعددي مي تواند سبب اسهال شوند، مثلاً اسهال سيستميك كه توسط يك ويروس ايجاد مي شود و مي تواند تحريك مننژ و مغز را سبب شود و مننژيت و آنسفالي ايجاد كند.
اما "گاسترو آنتريت" ساده كه بيشتر علت عفوني دارد، مي تواند باعث اختلال رشد كودك و سوء تغذيه او شود. اگر اسهال حاد جبران نشود، نيم تا يك كيلو از وزن بدن كودك در مدت كوتاهي كم مي شود كه جبران آن سخت است. و از سويي اسهال سبب بي اشتهايي مي گردد كه اين خود سوء تغذيه را در پي دارد و اين خود باعث اسهال دوباره مي شود. اسهال و سوء تغذيه يك چرخه هستند، پس در اسهال نبايد تغذيه را قطع كرد و تا مدتي بعد از اسهال بايد يك وعده به تغذيه اضافه شود و از غذاهاي كالري دار بيشتر استفاده گردد نه اينكه فقط به بچه كته ماست دهند. امروزه ثابت شده كه اين نوع تغذيه غلط است.

در برخورد با يك بيمار اسهال و استفراغي، چه بايد كرد؟
در ابتدا بايد، يك معاينه جامع و كامل از كودك انجام شود كه آيا فقط اسهال و استفراغ دارد و يا علايمي ديگر وجود دارد. يعني اسهال و استفراغ از علايم يك بيماري سيستميك است يا گاسترو آنتريت ساده است. همچنين بايد ميزان مايعات بدن كودك را ارزيابي كرد و در موارد شديد مانند كم آبي و يا علايمي از قبيل كاهش سطح هوشياري يا استفراغهاي شديد آنها را كنترل كرد كه در حالت كم آبي شديد با حال عمومي بد يا شوك بايد مايع درماني وريدي استفاده كرد و در حالت كم آبي شديد، ولي حال عمومي خوب، ابتدا بايد مايع درماني وريدي انجام شود و وقتي كه وضعيت طبيعي شد ادامه درمان به صورت خوراكي در منزل انجام گيرد. ولي در مواردي كه اسهال بخشي از يك بيماري سيستميك ديگر است، قطعاً بيمار بايد بستري شود و بررسي هاي جامع تري لازم دارد.

آيا اسهال و استفراغ به آزمايشهاي خاصي هم نياز دارد؟
پزشك از روي علايم باليني مي تواند حدس بزند كه با چه نوع اسهالي روبه رو است.
اگر اسهال غيرعفوني يا غير باكتريال و حال عمومي خوب باشد و بيمار تب بالايي نداشته باشد و قادر به مصرف مايعات خوراكي باشد، نياز به آزمايش نيست.
اما در موارد مشكوك به اسهال باكتريال، اسمير مدفوع لازم است كه ساده و ارزان و در دسترس است و به طور اورژانس و سريع آماده مي شود.وجود گلبول هاي قرمز يا سفيد يا هر دو با هم در مدفوع نشان دهنده يك نوع اسهال التهابي و يا مهاجم در روده بزرگ است. وجود بعضي از پارازيتهاي خاص هم درمان خود را مي طلبد.

درصد مرگ و مير ناشي از اسهال چه ميزان است؟
در كشورهاي مختلف متفاوت است. در گذشته نه چندان دور، رتبه اول را اطفال زير 5 سال داشتند و با وجود پيشرفتهاي زياد در بخش بهداشت و درمان هنوز هم، سالانه چند صد كودك به دليل عوارض ناشي از اسهال حاد در سراسر جهان تلف مي شوند كه اين آمار در كشور ما حتي در مناطق محروم پايين آمده است.

آقاي دكتر در پايان براي مادران چه توصيه هايي داريد؟
من توصيه مي كنم تا مادران، كودكان خود را با شير مادر تغذيه كنند. غذاي تازه به كودكان بدهند و غذاي شب مانده را به آنان ندهند. وعده هاي غذايي كودكان را در يخچال بگذارند. از دادن غذاهايي مانند سوسيس، كالباس به كودكان خودداري كنند. اگر قصد مسافرت دارند به فكر آب پاكيزه باشند. تنقلات و بستني را از جاي سالم تهيه كنند و البته در دادن تنقلات به كودكان نبايد افراط كرد.

Mahomaah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
جنابGhost_Dog

از پاسخ دهی خوبتون متشکرم.

imate_pda2k

PocketPC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
18
سلام :rolleyes:
من اولين بارم هست اين قسمت ميام گفتم بيام شايد فرجي شد :D
تا حالا كسي تونسته بيماري پوستي صدف رو درمان كنه ؟
من سرم 4 ساله كه اين مشكل رو داره بهترين دكتر ها هم رفتم و خوب نشده البته نگفتند كه خوب ميشه فقط گفتند كه جلوگيري ميشه كرد
بهترين دكتر متخص شيراز آقاي مرادي گفتند كه درمان قطعي فقط با يك نمونه قرص هورموني امكان پذير هست كه توي اين سن ( 20 سالم هست ) ممكن هست تورو ( من رو ) عقيم كنه ... :eek:
موهام به همين دليل خيلي ريزش داره و كم مو شدم ... جاي اين زخم ها پوست پوستي ميشه بعد از حمام سرخ ميشه بعد از سرخ شدن خيلي كم زخم ميشه و دوباره ميچرخه :D

اينم عكس در بهترين شرايط :

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
سلام. خوبی؟ :)
برای جواب دادن به این سوالت خیلی دیره، ولی من تازه دیدمش.
286.gif

بیماری صدف، در واقع اسم درستش پسوریازیس است و جزو بیماری های Autoimmune (خودایمنی) هستش.
مطلب مهمی که مبتلایان به بیماری های خود ایمنی، باید حتما از اون مطلع باشند این است که بشر با وجود مطالعات فراوان تا به حال به اون درجه ای از پیشرفت نرسیده که بخواد دارویی به یه بیماری که مشکل خودایمنی داره بده و اون رو برای همیشه "درمان" کنه، بلکه این بیماری ها قابل "کنترل" هستند و میشه با مصرف دارو اونها رو وادار به عقب نشینی کرد.
کنترل بیماری پسوریاز در بیماری های محدود و خفیف تر مثل مشکل شما، درمان های موضعی مانند کورتون های موضعی، داروهای کراتولیتیک و تار و ... است، و نیز در موارد شدید که کل بدن را گرفتار می کند ممکن است نیاز به درمان های کامل تر و داروهای قوی خوراکی برای ساکت کردن بیماری باشه.
یه نکته بسیار مهم اینه که لطفا از مصرف کردن داروهای خوراکی تبلیغاتی که ممکنه سر راهتون قرار بگیره، بدون مشورت با پزشک متخصص پوست، پرهیز کنید. چون اگر شما یک داروی قوی برای پسوریاز ساده و خفیفی که عکسش رو گذاشتید مصرف کنید، بیماری شما ممکنه کاملا عقب نشینی کنه و یکی دو سال هم ساکت بمونه، ولی بعد اگر بیماری دوباره عود کنه این بار دیگه به هیچ دارویی جواب نمیده و خدا باید به دادتون برسه.
پس بنابراین برای استفاده از هر نوع درمانی، یا برای گرفتن یه پیشنهاد درمانی خوب با یه متخصص پوست قوی مشورت کنید.
توصیه خودم: خانم دکتر شیدا شمس که احتمالا اسمش رو هم شنیده اید و از پزشکان معروف پوست هستند.
280.gif

موفق باشی. :)

imate_pda2k

PocketPC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
18
سلام. خوبی؟ :)
برای جواب دادن به این سوالت خیلی دیره، ولی من تازه دیدمش.
286.gif

بیماری صدف، در واقع اسم درستش پسوریازیس است و جزو بیماری های Autoimmune (خودایمنی) هستش.
مطلب مهمی که مبتلایان به بیماری های خود ایمنی، باید حتما از اون مطلع باشند این است که بشر با وجود مطالعات فراوان تا به حال به اون درجه ای از پیشرفت نرسیده که بخواد دارویی به یه بیماری که مشکل خودایمنی داره بده و اون رو برای همیشه "درمان" کنه، بلکه این بیماری ها قابل "کنترل" هستند و میشه با مصرف دارو اونها رو وادار به عقب نشینی کرد.
کنترل بیماری پسوریاز در بیماری های محدود و خفیف تر مثل مشکل شما، درمان های موضعی مانند کورتون های موضعی، داروهای کراتولیتیک و تار و ... است، و نیز در موارد شدید که کل بدن را گرفتار می کند ممکن است نیاز به درمان های کامل تر و داروهای قوی خوراکی برای ساکت کردن بیماری باشه.
یه نکته بسیار مهم اینه که لطفا از مصرف کردن داروهای خوراکی تبلیغاتی که ممکنه سر راهتون قرار بگیره، بدون مشورت با پزشک متخصص پوست، پرهیز کنید. چون اگر شما یک داروی قوی برای پسوریاز ساده و خفیفی که عکسش رو گذاشتید مصرف کنید، بیماری شما ممکنه کاملا عقب نشینی کنه و یکی دو سال هم ساکت بمونه، ولی بعد اگر بیماری دوباره عود کنه این بار دیگه به هیچ دارویی جواب نمیده و خدا باید به دادتون برسه.
پس بنابراین برای استفاده از هر نوع درمانی، یا برای گرفتن یه پیشنهاد درمانی خوب با یه متخصص پوست قوی مشورت کنید.
توصیه خودم: خانم دکتر شیدا شمس که احتمالا اسمش رو هم شنیده اید و از پزشکان معروف پوست هستند.
280.gif

موفق باشی. :)

نه عزيزم دير نيست :happy:
سلام دوست عزيز مطالبتون رو خوندم و از اطلاعاتتون واقعا ممنون هستم
اين خانم دكتري كه گفتيد بهترين هست ؟ اگه آره كه توي پريويت مسيج توضيحات بيشتري در مورد اين خانم دكتر بديد
اگر نه بهترين متخصص پوست ايران رو به من پيشنهاد كنيد ... .:blush: با تشكر
موفق باشيد

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
برام عجیبه که اسمش رو نشنیدید!
این خانم دکتر "معروف ترین" است و مطمئن باشید که "معروف ترین" و "بهترین" هیچ وقت با هم مترادف نیستند و بهترین ها خیلی مواقع گمنامند.
ولی ایشون پزشک بسیار خوبی است.
والله توضیح بیشتر این که استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توی بیمارستان رازی است و مطب هم دارد که بنده شماره ای چیزی از مطبش ندارم. اگر خواستید به بیمارستان رازی زنگ بزنید و شماره مطبش رو بگیرید یا به 118 با ذکر اسمش. :)
بیمارستان نرید چون اونجا خیلی بعیده مریض های معمولی رو خودش ببینه و رزیدنت ها مریض می بینند.
چیز خاص دیگه ای فکر نمی کنم لازم باشه راجع بهش بگم، برو مطبش ناراضی بیرون نمیای. ;)

imate_pda2k

PocketPC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
18
برام عجیبه که اسمش رو نشنیدید!
این خانم دکتر "معروف ترین" است و مطمئن باشید که "معروف ترین" و "بهترین" هیچ وقت با هم مترادف نیستند و بهترین ها خیلی مواقع گمنامند.
ولی ایشون پزشک بسیار خوبی است.
والله توضیح بیشتر این که استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توی بیمارستان رازی است و مطب هم دارد که بنده شماره ای چیزی از مطبش ندارم. اگر خواستید به بیمارستان رازی زنگ بزنید و شماره مطبش رو بگیرید یا به 118 با ذکر اسمش. :)
بیمارستان نرید چون اونجا خیلی بعیده مریض های معمولی رو خودش ببینه و رزیدنت ها مریض می بینند.
چیز خاص دیگه ای فکر نمی کنم لازم باشه راجع بهش بگم، برو مطبش ناراضی بیرون نمیای. ;)

چرا يه چيزي كم گفتي اونم اينه كه :happy: من شهرستان هستم توي پريويت مسيج از بيمارستان و مطب يه آدرس لطف كني ممنونت ميشم
به خدا عذاب بدي هست اين مريضي - از شكستن كمرم
susel.gif
بيشتر بهم عذاب ميده
238.gif

اون عكس بالا هم در بهترين شرايط بود كه گرفتن وگرنه بدترين شرايط كه ...

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
سایت تبیان
اين عادت عوارض گوناگوني دارد كه شامل عوارض روحي و جسمي مي باشد.
استمناء باعث تسخير دائمي فكر جوان و بازداشتن وي از انجام فعاليتهاي مثبت و سازنده و ايجاد افسردگي در فرد مي شود. چرا كه رفتاري است كه فرد ذاتآ تمايلي به انجام آن ندارد و فطرتآدوست دارد نيروي شهواني و غريزي خود را از طريق معمول خود كه همان ازدواج است تخليه كند .اما چون به هر دليل امكان آن فراهم نيست به اين روش غير طبيعي كه تنها لذت آني دارد و آرامشي كه در فعاليت طبيعي جنسي در انسان ايجاد مي شود را به همراه ندارد روي مي آورد. اين رفتار كه توأم با احساس گناه پس از انجام آن است تأثيرات عميق عاطفي و روحي بر روان فرد مي گذارد كه گاهي تا پس از ازدواج وي نيز بر طرف نخواهد شد. از بعد جسمي انجام مكرر آن باعث خستگي مداوم ،كمردرد ، انزال زود هنگام پس از ازدواج و نعوظ ضعيف مي شود.

براي ترك اين عادت :
1- سعي كنيد به هنگام خواب شكم شما بيش از حد معمول پر نباشد .
2- از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب كنيد .
3- از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده جدا" خودداري كنيد و به محض مواجه شدن با اين امور چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كنيددوستان انقدر اينترنت مطالب خوبي داردكه لزومي ندارد تصاوير منحرف را نگاه كنيد.
4- از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي جنسي وتحريك كننده و فكر كردن در اين امور جدا" پرهيز كنيد .
5- از خوردن موادغذايي كه محرك است مانند : خرما، پياز، فلفل ،غذاهاي پرچرب ،و بطور كلي غذاهايي كه طبع گرم دارند حتي المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كنيد .
6-قبل از خواب حتما" مثانه خود را تخليه نماييد .
7- از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز كنيد ( به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن ) .
8- هيچ گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكنيد .
9- از دست ورزي اندام جنسي خود اجتناب كنيد و به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي دست ورزي نكنيد مخصوصا هنگامي كه در رختخواب هستيد.
10- هرگز به رونخوابيد .
11- به منظور تخليه انرژي زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد.
12- هيچ گاه بيكار نباشيد و براي اوقات فراغت خود برنامه داشته باشيدو آن را با مطالعه ، ورزش ، زيادت عبادت كتاب و ...پر كنيد .
13- هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نباشيد .
14- هرگاه مورد هجوم افكار جنسي واقع شديد، در مكان خلوت و دور از نظر ديگران بسر نبريد بلكه در مجالس عمومي وارد شويد و در آنجا به سر بريد بهترين روش پيشنهادي در اين حالت اين است كه به دوستانتان تلفن زده وبا انها مدتي صحبت كنيد.
15- روزه مستحبي بگيريد و اگر توان آن را نداريد روزه اخلاقي بگيريد؛ يعني ، ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا راكاهش دهيد و به حداقل خوراك اكتفا كنيد .
16- با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشيد و از سخنان ملايمت آميز با آنها خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام با آنها اجتناب ورزيد .
17- هيچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي نمانيد، حتي براي آموزش و ...
18- قرآن زياد بخوانيد و درباره معاني آيات آن فكر كنيد .
19-تا قبل از اينكه شما را خواب نگرفته به رختخواب نرويد (سعي كنيد زمانيكه ميخواهيد به رختخواب برويد با خواندن كتاب يا تماشاي تلويزيون افكارجنسي را از خوددور كنيد
20-به محض بيدار شدن رختخواب را ترك كنيد
21-اگر قصد استحمام داريدو مورد حجوم افكار جنسي واقع هستيداز استحمام خودداري كنيد .
22-زماني انسان استمناء ميكند كه تحريك شده باشد پس از فكرهاي بدچه صحنه هايي كه قبلا ديده ايد و چه مواردي كه به اقتضاء جواني خود دوست داريد جدا خودداري كنيد.

لینک منبع کار نمی کنه ، اما تمام مقاله احتمالا تراوشات یک ذهن تخیل گرا بوده یا یک ذهن مذهبی
از دید حرفه پزشکی ، این سئوالا معمولا به دلیل بار روانی مسئله از روانپزشکان پرسیده می شه ، و در این زمینه باید بگویم که " از نظر علم پزشکی " ( و نه مرام اخلاقی یا هر دینی) این عمل هیچ مشکل شناخته شده ای به همراه نداره.
میان زوج ها ، البته ، در صورتی که توسط یک طرف ، به شکل روش ارجح کسب لذت در بیاد ، می بایست که با مراجعه به پزشک پیگیری بشه.چون یک اختلال روابط زناشویی به حساب می اد

• Like
Reactions: /m\

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
این مقاله چرت دیگه از کجا اومده؟ :D:D
من ندیده بودمش!!
آدم یاد این مقاله های صد تا یه غاز می افته که گروه ایمونولوژی دانشگاه تهران میده بیرون، و طی یه سری کلمات قلمبه سلمبه ظاهرا علمی، ثابت می کنه نماز باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی میشه!!!
2e2qtty.gif

king_dani

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
5
این مقاله چرت دیگه از کجا اومده؟ :D:D
من ندیده بودمش!!
آدم یاد این مقاله های صد تا یه غاز می افته که گروه ایمونولوژی دانشگاه تهران میده بیرون، و طی یه سری کلمات قلمبه سلمبه ظاهرا علمی، ثابت می کنه نماز باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی میشه!!!
2e2qtty.gif

:D
جدی بخش ایمونولوژی این قدر بیکاره؟ یا نکنه براشون نون داره؟

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
:D
جدی بخش ایمونولوژی این قدر بیکاره؟ یا نکنه براشون نون داره؟

والله چه عرض کنم!
گروه ایمونولوژی این ور با وجود اساتید بزرگ و محبوبی مثل دکتر مسعود و دکتر کیهانی، رییسش یه نفره به اسم دکتر وجگانی که این طور که من شنیدم تحصیلات حوزوی هم علاوه بر مدرک دانشگاهی داره!!
43qoqxf.gif

هیچ وقت کلاس های چرت این بابا رو یادم نمیره! در حالی که نه سواد آن چنانی داره و نه قدرت انتقال سر کلاس یک چیزهای عجیب و غریبی میگه که بیا و ببین!!!
یه بار سر کلاس ما، وسط درس یه دفعه بدون هیچ مقدمه ای حدود 15 - 10 ثانیه سکوت کرد و بعد گفت: ببخشید بچه ها نمی دونم چی شد که یه دفعه یاد دو طفلان مسلم افتادم و بغض گلوم رو گرفت!! :blink::blink::blink: (می دونم فکر می کنی مبالغه می کنم، ولی باور کن عین واقعیته!)
چرت ترین و عجیب و غریب ترین تحقیقات در خاور میانه تا به حال متعلق به همین گروه ایمونولوژی بوده و مکررا تحقیقات در مورد اثر "نماز" :blink: و "روزه" :wacko: روی سیستم ایمنی بیرون داده، که نتایج همه شون هم (چنان که افتد و دانی)، با هر زوری هست مثبت در آوردن!!
296.gif

• Like
Reactions: /m\
بالا