برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ پزشكي

hamid5700

Registered User
لایک‌ها
33
با عرض سلام و خسته نباشید.
یک سوال داشتم راجع به هپاتیت C.
من دوستی دارم که به این بیماری مبتلاست و امروز بعد از مدتها دیدمش.
با هم دست دادیم و نیم ساعتی هم صحبت کردیم. فاصلمون هم 30 سانت می شد.
چقدر احتمال داره که من هم مبتلا بشم؟
با تشکر

ALIAK28

Registered User
لایک‌ها
2
با عرض سلام و خسته نباشید.
یک سوال داشتم راجع به هپاتیت C.
من دوستی دارم که به این بیماری مبتلاست و امروز بعد از مدتها دیدمش.
با هم دست دادیم و نیم ساعتی هم صحبت کردیم. فاصلمون هم 30 سانت می شد.
چقدر احتمال داره که من هم مبتلا بشم؟
با تشکر

درود..
با این اوصاف ...صفر درصد...

babakkh

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
460
آیا استفاده از داروهای مسکن تاثیری بر یادگیری و ادراک دارد؟
بلند مدت و کوتاه مدت؟

babakkh

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
460
.........................................دو بار زده شد پاک شود لظفا

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,276
سلام بابک عزیز.
rainbowf.gif

من هیچ دسته خاصی از داروهای مسکن رو یادم نمیاد که بخواد روی هوش و یادگیری اثر منفی بذاره.
البته دوستان دیگه هم نظر بدن، ولی به نظر من کلا تعداد خیلی کمی از داروها (خصوصا داروهای اعصاب) هستند که چنین اثری می ذارن، و من فکر می کنم یه مقدار دارید حساسیت بیش از حد نشون می دید و زیاد نباید نگران این موضوع باشید.
موفق باشید.
goodlucksmiley.gif

ALIAK28

Registered User
لایک‌ها
2
آیا استفاده از داروهای مسکن تاثیری بر یادگیری و ادراک دارد؟
بلند مدت و کوتاه مدت؟

صحبت جناب mahi58 درست هست...
البته تا منظورتون از مسکن چی باشه ؟
استامینوفن ؟
آسپرین و هم خانواده هاش ؟( مثل بروفن- پونستان- ناپروکسن- ایندومتاسین - سلکسیب و ...)
یا مسکن های مخدر مثل مورفین و کدیئن و ...
طبعا گروه سوم که کما بیش تاثیر دارند @@!!
مسکن های استامینوفنی هم که کدیئن دار باشند تو طولانی مدت تاثیر گذار میشن...
ولی خود استامینوفن - با این که مکانیسم اثر اصلیش هنوز کاملا مشخص نشده- به ندرت گزارش شده که می تونه سبب کاهش هوشیاری بشه ...
داروهای هم خانواده آسپرین تقریبا می شه گفت که از این اتهام مبری هستند...

babakkh

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
460
با سپاس از شما دو دوست گرامی

من هم فقط شک مختصری داشتم چون جایی خوانده بودم که داروهای مسکن با عث کم شدن فعالیت نروترنسمیترها می شوند و همچنین بعضی از داروهای هوشیار کننده حساسیت به درد را در افراد افزایش می دهند برای همین این پرسش برایم به وجود آمد

bahramechoubin

Registered User
لایک‌ها
0
آیا از دوستان کسی هست که توضیحی در مورد اصطلاح Generic در مورد داروها بدهد
نام ژنریک یک دارو نامیست غیر تجاری که معمولا از روی فرمول شیمیایی اونها نشات گرفته و همه جای دنیا به اون نام میشناسنش.در مقابل نام تجاری ،که هر کارخانه داروسازی پس از فرموله کردن و ساخت فرآورده دارویی روش میذاره و هیچ حساب و کتابی هم نداره!یعنی یه دارو با یک اسم ژنریک به اندازه تمام کارخونه های داروسازی جهان میتونه اسم تجاری داشته باشه.
اینم بگم که بعضی وقتا نام تجاری یه دارو اونقدر معروف میشه که همه اون دارو رو به اون نام میشناسن.مثل ما که به پودر لباسشویی میگیم تاید!:p

thomas anders

Registered User
لایک‌ها
2
سلام دوستان .....
خوبین؟!!....

شرمنده که مزاحمتون شدم .....

یه سئوال داشتم که اگه دوستان لطف کنن و جوابمو بدن کلی بهم حال دادن .....راستش من خودم کلی دنبال جوابش گشتم ولی چیزی پیدا نکردم :(:(:(.....من مدتها پیش شنیده بودم که یکی از علائم دیابت شدید خودخوری سلولهاس.....autolysis .....حالا توی کلاس فیزیولوژی با استاد بحثم شد که چنین چیزی هست و اون می گفت شاید نباشه ولی اگه بری برام یه رفرنس معرفی کنی که از کجا دیدی یه نمره ای هم بهت میدم ولی حالا که نیگا کردم می بینم چیزی مثل این به فارسی وجود نداره و مثل اینگه دبیر دوران مدرسه خالی بسته :lol:....ولی اگه کسی خبری داره یا می تونه جواب رو گیر بیاره کلی منو مدیون خودش کرده .....

پیشاپیش هم تشکر می کنم :blush:.....

یاعلی;)

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,276
سلام.
این پدیده که یه سلول بخواد خودش رو از بین ببره توی فیزیولوژی و پزشکی به اسم آپوپتوز معروفه، ولی در مورد Autolysis هم این صفحه رو پیدا کردم، خواستی یه نگاهی بنداز.
یه کمی هم خودم توضیح بدم:
سلول موقعی خودش رو نابود می کنه که به دلیلی بدن اون رو به عنوان دشمن شناخته باشه، حالا می تونه مشکل از خود سلول باشه (سلول سرطانی) یا مشکل از بدن باشه که به اشتباه اون سلول خودی رو به عنوان دشمن شناخته (بیماری های خودایمنی).
دیابت نوع 1 (بیماری اکثر بیماران دیابتی که انسولین مصرف می کنند)، یک بیماری خودایمنی است، و هر چند هنوز علت نابود شدن سلول ها در این بیماری به درستی شناخته نشده، ولی یکی از تئوری های قوی در این مورد هم همین است که بعد از این که بدن سلول های ترشح کننده انسولین (سلول های بتای لوزالمعده) را به عنوان دشمن شناخت مکانیسم های آپوپتوز فعال می شوند و دستور نابودی را به سلول می دهند.
برای مطالعه بیشتر در این مورد می تونید به کتاب Harrison's Principles of Internal Medicine فصل 323 (بیماری دیابت ملیتوس) مراجعه کنید. :)

thomas anders

Registered User
لایک‌ها
2
سلام.
این پدیده که یه سلول بخواد خودش رو از بین ببره توی فیزیولوژی و پزشکی به اسم آپوپتوز معروفه، ولی در مورد Autolysis هم این صفحه رو پیدا کردم، خواستی یه نگاهی بنداز.
یه کمی هم خودم توضیح بدم:
سلول موقعی خودش رو نابود می کنه که به دلیلی بدن اون رو به عنوان دشمن شناخته باشه، حالا می تونه مشکل از خود سلول باشه (سلول سرطانی) یا مشکل از بدن باشه که به اشتباه اون سلول خودی رو به عنوان دشمن شناخته (بیماری های خودایمنی).
دیابت نوع 1 (بیماری اکثر بیماران دیابتی که انسولین مصرف می کنند)، یک بیماری خودایمنی است، و هر چند هنوز علت نابود شدن سلول ها در این بیماری به درستی شناخته نشده، ولی یکی از تئوری های قوی در این مورد هم همین است که بعد از این که بدن سلول های ترشح کننده انسولین (سلول های بتای لوزالمعده) را به عنوان دشمن شناخت مکانیسم های آپوپتوز فعال می شوند و دستور نابودی را به سلول می دهند.
برای مطالعه بیشتر در این مورد می تونید به کتاب Harrison's Principles of Internal Medicine فصل 323 (بیماری دیابت ملیتوس) مراجعه کنید. :)

دستتون درد نکنه دوست عزیز......

خیلی لطف کردین ......بینهایت سپاسگذارم :blush:.......کاش میشد یه جوری این محبت شما رو جبران کنم:happy: ....

راستش حقیر یه چیزایی درمورد خوردن سلولها برای تامین انرژی شنیده بود که بهتره به اون رفرنسی که دادین یه نیگاهی بندازم ;)......

بازم تشکر می کنم ......:D.....

یاعلی

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,276

دستتون درد نکنه دوست عزیز......

خیلی لطف کردین ......بینهایت سپاسگذارم :blush:.......کاش میشد یه جوری این محبت شما رو جبران کنم:happy: ....

راستش حقیر یه چیزایی درمورد خوردن سلولها برای تامین انرژی شنیده بود که بهتره به اون رفرنسی که دادین یه نیگاهی بندازم ;)......

بازم تشکر می کنم ......:D.....

یاعلی

2lxe53l.gif

mypersian

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان .....
خوبین؟!!....

شرمنده که مزاحمتون شدم .....

یه سئوال داشتم که اگه دوستان لطف کنن و جوابمو بدن کلی بهم حال دادن .....راستش من خودم کلی دنبال جوابش گشتم ولی چیزی پیدا نکردم :(:(:(.....من مدتها پیش شنیده بودم که یکی از علائم دیابت شدید خودخوری سلولهاس.....autolysis .....حالا توی کلاس فیزیولوژی با استاد بحثم شد که چنین چیزی هست و اون می گفت شاید نباشه ولی اگه بری برام یه رفرنس معرفی کنی که از کجا دیدی یه نمره ای هم بهت میدم ولی حالا که نیگا کردم می بینم چیزی مثل این به فارسی وجود نداره و مثل اینگه دبیر دوران مدرسه خالی بسته :lol:....ولی اگه کسی خبری داره یا می تونه جواب رو گیر بیاره کلی منو مدیون خودش کرده .....

پیشاپیش هم تشکر می کنم :blush:.....

یاعلی;)

سلام

دوست عزيز در ادامه توضيحات جناب mahi58 گرامي احتمالا آنچه كه شنيده ايد مشكل اتو ايميون (خود ايمني) مربوط به ديابت نوع 1 ميباشد كه در سنين كودكي و نوجواني به وجود مي آيد و جنبه ژنتيكي دارد و در آن بدن عليه سلول هاي بتاي جزيره پانكراس كه توليد انسولين ميكنند آنتي بادي ميسازد و با از بين بردن سلول هاي انسولين ساز پانكراس منجر به ايجاد بيماري ديابت تيپ 1 ميشود كه فقط با تجويز انسولين به صورت زير جلدي و روزانه مي توان بيمار را درمان كرد.به طور كل هر موردي كه باعث از بين رفتن و عدم كاركرد سلول هاي بتاي جزيره پانكراس باشد موجد اين بيماريست.
در حاليكه بيماري ديابت تيپ 2 در سنين بالا و به دليل كاهش يا عدم حساسيت سلول هاي بدن به انسولين توليد شده به وجود مي آيد و با قرص و رژيم غذايي قابل جلوگيري است و اگر به رژيم غذايي و قرص جواب نداد انسولين شروع ميشود.

با اين اوصاف آنچه كه شما شنيده و در كلاس مطرح كرده ايد مي تواند درست تلقي گردد و جهت موثق بودن كلام و توضيحات بيشتر به عنوان منبع لينك زير را در كلاس معرفي نماييد و البته اگر به كتابخانه پزشكي دسترسي داشته باشيد كتاب هاريسون كه جناب mahi58 معرفي كرده اند و يا كتاب سسيل بخش مربوط به غدد و ديابت بهترين منابع ميباشند :

http://chinese-school.netfirms.com/diabetes-causes.html

اميدوارم مفيد واقع گردد.

شاد باشيد

thomas anders

Registered User
لایک‌ها
2
سلام

دوست عزيز در ادامه توضيحات جناب mahi58 گرامي احتمالا آنچه كه شنيده ايد مشكل اتو ايميون (خود ايمني) مربوط به ديابت نوع 1 ميباشد كه در سنين كودكي و نوجواني به وجود مي آيد و جنبه ژنتيكي دارد و در آن بدن عليه سلول هاي بتاي جزيره پانكراس كه توليد انسولين ميكنند آنتي بادي ميسازد و با از بين بردن سلول هاي انسولين ساز پانكراس منجر به ايجاد بيماري ديابت تيپ 1 ميشود كه فقط با تجويز انسولين به صورت زير جلدي و روزانه مي توان بيمار را درمان كرد.به طور كل هر موردي كه باعث از بين رفتن و عدم كاركرد سلول هاي بتاي جزيره پانكراس باشد موجد اين بيماريست.
در حاليكه بيماري ديابت تيپ 2 در سنين بالا و به دليل كاهش يا عدم حساسيت سلول هاي بدن به انسولين توليد شده به وجود مي آيد و با قرص و رژيم غذايي قابل جلوگيري است و اگر به رژيم غذايي و قرص جواب نداد انسولين شروع ميشود.

با اين اوصاف آنچه كه شما شنيده و در كلاس مطرح كرده ايد مي تواند درست تلقي گردد و جهت موثق بودن كلام و توضيحات بيشتر به عنوان منبع لينك زير را در كلاس معرفي نماييد و البته اگر به كتابخانه پزشكي دسترسي داشته باشيد كتاب هاريسون كه جناب mahi58 معرفي كرده اند و يا كتاب سسيل بخش مربوط به غدد و ديابت بهترين منابع ميباشند :

http://chinese-school.netfirms.com/diabetes-causes.html

اميدوارم مفيد واقع گردد.

شاد باشيد

سلام و عرض ادب دارم خدمت دوستان و سروران گرامی.....

دوست عزیز از لطفتون بینهایت ممنونم....از بیاناتتون فیض بردیم:D.....خدا رو شکر می کنم که افرادی مثل شما و ماهی عزیز هستن که میشه توی اینجور مواقع روشون حساب کرد:blush: ......امیدوارم که توی تمامی مراحل زندگیتون موفق و پیروز باشید ....

دمتون گرم .....

یاعلی

mypersian

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

سلام و عرض ادب دارم خدمت دوستان و سروران گرامی.....

دوست عزیز از لطفتون بینهایت ممنونم....از بیاناتتون فیض بردیم:D.....خدا رو شکر می کنم که افرادی مثل شما و ماهی عزیز هستن که میشه توی اینجور مواقع روشون حساب کرد:blush: ......امیدوارم که توی تمامی مراحل زندگیتون موفق و پیروز باشید ....

دمتون گرم .....

یاعلی

سلام دوست عزيز

خواهش مي كنم.خوشحالم كه مفيد وافع شده است :)

پيروز باشيد

thomas anders

Registered User
لایک‌ها
2
بازم سلام دوستان .....

شرمنده که بازم مزاحمتون شدم .....:D:D......

اول یه سئوال می خواستم بکنم و اون اینه که میشه هر وقت سئوال برام پیش اومد بیام اینجا اینکه هر وقت بدجور گیر کردم بیام؟:rolleyes:.....

حالا اگه بزرگواری کنید و بگید که این قضیه از چه قراره کلی ممنون میشم :blush:....

این بار بازم سر همون کلاس بودم :lol:(فیزیولوژی)سئوالی که پیش اومده این بود که در واکوئل های غذایی بعد از اینکه غذا رو هضم کردن ،از واکوئل خارج میشن (مواد هضم شده رو میگم )و باقیمانده مواد هضم نشده(باقیمانده)و آنزیم ها هستن که این دو تا از همدیگه چطوری جدا میشن؟آنزیمها به طریق اگزوسیتوز از واکوئل خارج میشن؟چون اگزوسیتوز رو فقط به خروج مواد از سلول میگن نه خروجشون از واکوئل ها!!!خلاصه یه کوچولو اینجا گیر داریم که اگه اساتید بزرگوار محبت کنن بینهایت سپاسگذارم.....

یاعلی

real kaka

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اول سلام
چند تا سوال مربوط به رشته ی پزشکی داشتم:
1-چرا تب حاصل از دیفتری به صورت موجی است؟
2-دلیل این که در انتشار تسهیل شده یک حدmax وجود دارد چیست؟
:p

بالا