• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

کلوب طرفداران تراکتورسازی تبریز

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
لایک‌ها
16,664
دنيزلي؟؟؟
خب اينقد تبريز شهر پولداري هست كه بشه اوردش . ما شيرازيها هم كه همش بايد با چنگ و ندون فوتبال شهرمونو حفظ كنيم

اومدم اینجا یه سوال بپرسم که دیدم شما پست دادی :دی اول سوالم رو میپرسم بعد هم یک نکته ای رو میگم و ازش رد میشم چون اینجا جاش نیست..میریزن سرمون :دی

اول اینکه محمد نصرتی بچه ها تبریزی اصیل هست یا...؟

بعد اینکه توی این چند سال یاد نمیارم سپاسی با چنگ و دندون توی لیگ مونده باشه..فقط برق بوده که جز جیگر بوده..

بعد اینکه معلومه خیلی طرفدار فوتبالی ، چون من خودم همش تو این فکر بودم که فراز کمالوند قبلا مربی کدام تیم بوده.:D

من یه زمانی بد جوری عشق مش غلام گرفته بودم :lol:;)

Amenocy

کاربر فعال برنامه نویسی
کاربر فعال
لایک‌ها
602
اومدم اینجا یه سوال بپرسم که دیدم شما پست دادی :دی اول سوالم رو میپرسم بعد هم یک نکته ای رو میگم و ازش رد میشم چون اینجا جاش نیست..میریزن سرمون :دی

بعد اینکه توی این چند سال یاد نمیارم سپاسی با چنگ و دندون توی لیگ مونده باشه..فقط برق بوده که جز جیگر بوده..

بعد اینکه معلومه خیلی طرفدار فوتبالی ، چون من خودم همش تو این فکر بودم که فراز کمالوند قبلا مربی کدام تیم بوده.:D

نصرتی خودش متولد کرج ه . حالا اینکه پدر مادرش تبریزی هستن یا نه نمیدونم

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116

شما سوالت بپرس اگه کسی چپ نگات کرد اون با من فقط امیدوارم توهین نباشه چون اون وقت یکی باید جلوی من بگیره ................................................. شوخی کردم :D

Captive

لایک‌ها
16,664
شما سوالت بپرس اگه کسی چپ نگات کرد اون با من فقط امیدوارم توهین نباشه چون اون وقت یکی باید جلوی من بگیره ................................................. شوخی کردم :D

سوالم رو پرسیدم دیگه :دی ملیت نصرتی :D گفتم سوال خارج از گود نپرسم..راستی اگه حرف بزنی میگم استارتر تایپیک و 2 نفر دیگه که نمیخوان اسمشون فاش بشه، کارت رو بسازن :f34r:

.................شوخی.

مخلصیم یاشار جون :D (استارتر تایپیک رو میگم ) .

:)

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
این فروم صاحب نداره .... آی ملت تو تایپیک تیم شهر خودمون امنیت جانی نداریم .تو روز روشن دارن تهدیدمون میکنن ... من بازی نمیکنم آقا ... :wacko::(

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561
سوالم رو پرسیدم دیگه :دی ملیت نصرتی :D گفتم سوال خارج از گود نپرسم..راستی اگه حرف بزنی میگم استارتر تایپیک و 2 نفر دیگه که نمیخوان اسمشون فاش بشه، کارت رو بسازن :f34r:

.................شوخی.

مخلصیم یاشار جون :D (استارتر تایپیک رو میگم ) .

:)
سلام
من بیشتر
چه عجب از این طرفا ؟
تاپیک رو مزین به نام خودت کردی
بازم بیا از این ورا فقط از این سوالا نپرس :دی
این فروم صاحب نداره .... آی ملت تو تایپیک تیم شهر خودمون امنیت جانی نداریم .تو روز روشن دارن تهدیدمون میکنن ... من بازی نمیکنم آقا ... :wacko::(
شلوغش نکن طرف خودیه :دی

nedi

کاربر فعال فرهنگ و هنر
کاربر فعال
لایک‌ها
5

سلام هموطن
سپاسي تو چند سال اخير خيلي پيرواني رو اذيت كرد هي شل كن سفت كن در مياوردن. بعدشم برق و باقي قضايا كه خودت قضاياي سياسيشو ميدوني. هميشه جيگر خوني داشتيم حالا درسته فجر در نهايت بالاي رده 11 نمي شد اما هميشه استرس بود از بي امكاناتي و بي مهري

واقعا مقايسه كن الان تبريز رو با ما.

خط اخر رو اوردم كه خيلي اسپم نشه اما جدا خيلي مردم باحالي هستين

Captive

لایک‌ها
16,664
سلام
من بیشتر
چه عجب از این طرفا ؟
تاپیک رو مزین به نام خودت کردی
بازم بیا از این ورا فقط از این سوالا نپرس :دی

شلوغش نکن طرف خودیه :دی

مخلصیم یاشار جان :rolleyes:

سوالی بود حتما میام میپرسم. :دی

پ.ن:
jdv1230574937l.gif

سلام هموطن
سپاسي تو چند سال اخير خيلي پيرواني رو اذيت كرد هي شل كن سفت كن در مياوردن. بعدشم برق و باقي قضايا كه خودت قضاياي سياسيشو ميدوني. هميشه جيگر خوني داشتيم حالا درسته فجر در نهايت بالاي رده 11 نمي شد اما هميشه استرس بود از بي امكاناتي و بي مهري

واقعا مقايسه كن الان تبريز رو با ما.

خط اخر رو اوردم كه خيلي اسپم نشه اما جدا خيلي مردم باحالي هستين

سلام هم ولایتی :دی

آره در جریانشون هستم ، من از تبریزی ها خیلی میترسم :D پس بهتره اینجا اسپم نکنیم، بعدا خودم یه تایپیک میزنم، هواداران تیم های شیرازی :lol::happy:

bh_hellboy

Registered User
لایک‌ها
8
در عجبم چرا 5 میلیون!! آیا کم نیست؟

کمیته انضباطی 5میلیون تومان باشگاه تراکتورسازی را بخاطر تماشاگرانش در بازی استیل آذین جریمه کرده اند! وحالا نکته جالب در اینجاست که در بازی ابومسلم و استیل آذین، تماشاگران ابومسلم علنا با شعار داور پول گرفته تشویق میکردند و تا به حال هیچ عکس العملی از سوی کمیته انضباطی .....!چرا؟
ودر مورد بازی تراکتور سازی و استیل آذین لازم به ذکر است که آقای علی کریمی با نهایت بی حرمتی به کمک داور بازی حتی با زدن دست به گردن کمک داور و پرخاشی کردن به سوی او و نيز بعد از زدن گل هواداران تراکتور را تحریک میکند و از سوی داور به خاطر این عمل ناپسند کارت زرد میگیرد و در آخر بازی به عمد خود را به زمین میزند تا داور بازی که 88 دقیقه منصفانه سوت زده بود را فریب داده و تمام زحمات داور مسابقه و دست اندر کاران فوتبال را هدر دهد و با این اعمال ناشایست و تحریک آمیز خود وانمود مینماید که داور با گرفتن پنالتی نادرست بین تیم ها تبعیض قائل شده است. واز همه جالب تر مربی استیل آذین آقای استیلی که در بازی سایپا از داور مسابقه کارت قرمزی که به صورت مستقیم به او نشان داده و از نام برده میخواهد که بازی را از سکوی تماشاگران کنترل کند هفته بعد در بازی با تراكتورسازي که باید در روی نیمکت ننشیند را مینشیندو بازی را هدایت میکند !چرا؟
واینجاست که 5 میلیون تومان کم است! بهتر است ما از آقای کمالوند مربی تیم تراکتور سازی بخواهیم که در بازی با مس کرمان روی نیمکت ننشیند چون آقای استیلی کارت قرمز گرفته اند! بهتر است جور هواداران ابومسلم سپاهان شاهین بوشهر... را نیز هواداران تراکتور بکشند و بنابراین آقای محمد نصرتی کاپیتان تراکتور نیز آماده توان پس دادن علی کریمی نیز شوند و در بازی با مس بازی نکنند چون آقای کریمی در بازی با سپاهان از سوی داور کارت قرمز گرفته اند!
بنابراین چنین نتیجه گیری میشود که کمیته انضباطی فوتبال در محاسبه اش تجدید نظر نموده و با این حساب 5 میلیون تومان هم کم است!! وامثال آقای کریمی ها نیز بازیکن اخلاق و آقای استیلی مربی قانون مند شناخته شوند.

climax

Registered User
لایک‌ها
3
می گم اعتراضمون نتیجه داده ها ! داور این هفته محسن قهرمانیه !

bh_hellboy

Registered User
لایک‌ها
8
می گم اعتراضمون نتیجه داده ها ! داور این هفته محسن قهرمانیه !

آره من یه جایی خوندم قرار شد از بازی ابومسلم تمام داورهایی که دیدارهای تراکتور رو صوت می زنن از داوران بین المللی باشن, حالا دیگه نمیدونم تا چه حد درسته.

xpin

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
33
عشق است تراکتور

یاشاسین تراکتور

بیزده تراکتور چوخ سوریک

البته قلباً تیم تراکتور رو دوست دارم و دومین تیم محبوب من توی ایران هستش ولی یه چیزی هم هست که میگن برا بقیه لاتی برا ما شکلاتی :D

هفته بعد توی ازادی با باخت ورزشگاه رو ترک میکنید :happy:

این نقل و قول مربوط به هفته پیش هستش

بازی رو باختید ولی خیلی چیزها رو بردید

زنده باد تراکتور
زنده باد اذرابادگان ما

به امید قهرمانی سرخپوشان :happy:

climax

Registered User
لایک‌ها
3
کمالوند: برای بازی با مس، محبی و اکرامی را به علت ۳ اخطاره بودن در اختیار نخواهیم داشت

تیم تراکتورسازی تبریز در هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال روز یکشنبه در ورزشگاه یادگار امام تبریز مقابل تیم مس کرمان قرار خواهد گرفت. برای بررسی آخرین وضعیت تیم تراکتورسازی مصاحبه ای با فراز کمالوند در تمرین امروز این تیم انحام دادیم. این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

* تیم تراکتورسازی در هفته پانزدهم لیگ برتر مقابل تیم پرمهره مس کرمان بازی حساسی را خواهد داشت در مورد این بازی بگین.

همه تیم های حاضر در لیگ برتر فرق زیادی با هم ندارند و همه بازی ها از حساسیت خاصی برخوردار هستند و ما در این دیدار برای برد و کسب هر سه امتیاز به میدان خواهیم رفت.

* آیا تیم محروم و مصدومی برای این بازی داره؟

ما برای این بازی امیر محبی و مصطفی اکرامی ۲ بازیکن ثایت خود را به علت ۳ اخطاره بودن در اختیار نخواهیم داشت ولی خوشبخانه تا این لحظه بازیکن مصدومی را در تیم نداریم.

* در تمرین امروز حسن رودباریان، فرهاد خیرخواه و مسعود ابراهیم زاده غیبت داشند. در مورد علت غیبت این بازیکنان توضیح بدین.

حسن رودباریان تنبیه انضباطی شده است و تا اطلاع ثانوی از حضور در تمرینات منع شده است. فرهاد خیرخواه نیز با اطلاع قبلی به خاطر شرکت در مراسم عروسی یکی از بستگانش در تمرین امروز حضور نداشت و علت غیبت مسعود ابراهیم زاده نیز حضور او در اردوی تیم ملی امید است.

* این روزها خبرهای زیادی در مورد معاوضه بازبکنان و یا به خدمت گرفتن بازیکنانی نظیر سیاوش اکبرپور و اشپيتم آرفی به گوش می رسد . آیا شما صحت این اخبار را تایید می کنین؟

باشگاه برای تقویت تیم در حال رایزنی با باشگاه ها و بازیکنان خاصی است ولی برای اینکه برای تیم حاشیه درست نشود و بازیکنان با آرامش بیشتری این چند بازی باقی مانده از نیم فصل اول را به اتمام برسانند فعلا از بردن نام بازیکنی جلوگیری می کنم ولی قطعا برای تقویت تیم در نیم فصل دوم برنامه خاصی داریم.

* اکثر تماشاگران به زمان بازی های تیمتان اعتراض دارند و ساعت این بازی را بسیار نا مناسب می دانند درباره این موضوع چه نظری دارین.

ما خودمان هم به شدت به زمان بازی ها اعتراض داریم و به مسئولان مربوطه اعتراض خودمان را اعلام کرده ایم و مسئولان فدراسیون نیز در صورت اجازه هیئت فوتبال استان مخالفتی با انجام بازی ها در زمان مناسب ندارند ولی متاسفانه هیئت فوتبال استان با برگزاری این بازی ها در ساعات دیرتر مخالفت می کند.

climax

Registered User
لایک‌ها
3
نظر زاده: تراكتور شايسته حضور در جمع پنج تيم نخست است

مربي تيم فوتبال تراكتورسازي گفت: تيم ما با بازي هاي كه به نمايش گذاشته نشان داده شايسته حضور در جمع صدر جدولي ها هستيم.

علي نظر زاده با بيان اين مطلب افزود: ما مقابل پيروزي با بازي خوبي كه به نمايش گذاشتيم نشان داديم جايگاه واقعي ما ميانه جدول نيست و بايد در جمع پنج تيم صدر جدول قرار گيريم.

وي ادامه داد: تاكنون به دليل بي تجربگي در نتيجه گيري ضعيف عمل كرده ايم و در نيم فصل دوم اين مشكل مرتفع مي شود.

نظر زاده تصريح كرد: در بازيهاي خارج از خانه كارمان سخت تر است، زيرا هواداران مان با حضور در آن بازيها ما را مجبور به كسب نتيجه مي كنند.

TURK_AVENGER

کاربر فعال عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
891
سلام . آقا واسه off topic معذرت می خوام . ولی من دیروز از TV دقایقه ی آخر بازیه فولاد گستر رو دیدم . واقعآ خوب کار می کردن . مخصوصآ این که رسول خطیبی و عباس آقایی خیلی خوب کار می کردن . اگه این طوری بازی کنن احتمالآ ساله دیگه تو لیگ ببینیمش . و اینکه
ولی خیلی نامردیه !! تبریز تو لیگ یک 3 تا تیم داره در حالی که ما فقط یه تیم تو لیگ 2 داریم که تا 10 ساله دیگه هم نمی تونه بیاد لیگه یک . خوش به حالتون .
moil.gif

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
اگه درست فهمیده باشم باید از اهالی اورمیه باشی ، من که همیشه میگم تراکتورسازی آذربایجان ، تیم شما و ما نداره ، باور کن اگه میتونستم میومدم همون یه دونه تیم شما رو هم تشویق میکردم ، این همه سال تراکتور دسته یک بود ناراحت بودیم اما صبر کردیم تا بالاخره اومد لیگ برتر ، شما بچسب به همون یه دونه تیمتون ، اونقدر تشویقش کنین تا مسئولان گرام از خواب پاشن یه کاری واسه تیمتون بکنن ...

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561
سلام
خیلی وقت هست که ارومیه ، اردبیل و زنجان 3 شهری ترک/آذری زبان محدوده تبریز تو لیگ فوتبال سطح اول کشور تیم ندارن
اما بر عکس در والیبال، بسکتبال و دیگر رشته ها بهتر از تبریز کار میکنند
البته تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز نه تنها تو منطقه بلکه در سطح کشور حرف اول رو میزنه

تراکتورسازی اسماً شاید برای تبریز هست اما در کل الان نماینده منطقه آذربایجان ایران هست
شاید در درجه اول اهمیت به ورزش فوتبال در تبریز باشه
البته تو اون 3تا استان رو نمیدونم اما در تبریز چیزی که کم نیست زمین فوتبال هست تا دلت بخواد زمین فوتبال میبینی
همیشه تیمهایی موفق بودن که بازیکنانشون از پایه فوتبال بازی میکنن ارومیه اگر بخواد وارد سطوح بالاتر لیگ بشه یا باید رو بازیکنان پایه سرمایه گذاری کنه یا بازیکن غیربومی بیاره اما چون خیلی از بازیکنان تو لیگ دسته 2 به پایین تر ترجیح میدن تو شهر خودشون فوتبال بازی کنن(به علت حقوق و مزایای کم) بهتره پایه رو تقویت کنند تا ارومیه هم مثل سایر شهرها که نماینده داره بتونه تیم خودشو معرفی کنه

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561
نگاهي اجمالي بر عملکرد تراکتورسازي در 14 هفته سپري شده از ليگ برتر
آرتان آرمان

تراکتورسازان بعد از 8 سال دوري از سطح اول ايران، در فصل کنوني با کوله باري از تجربه و نوآوري پاي به ليگ نهم فوتبال برتر ايران گذاشته و به کالبد خسته و فرسوده آن جان و روحي تازه دميده اند. در فوتبال ايران که به دليل ساختار دو قطبي حاکم بر آن سالها هيچ رنگي به غير از رنگ سرخابي هاي پايتخت ديده نشده، حضور تراکتورسازي خيلي از معادلات را تغيير داده و تارهايي را که دردانه هاي پايتخت به مدد پشتيباني سرمايه هاي ملي به دور خود تنيده بودند از هم دريده و با فوتي حباب آنها را پاره نموده و تمام توجه جامعه رسانه اي ايران را متوجه حضور سرخهاي آذربايجان که آمده اند برگ زريني بر صفحات خالي تاريخ فوتبال کشور بيفزايند نموده است. جامعه رسانه اي و مطبوعاتي ايران که سالها فعاليت خود را حول محور سرخابي ها متمرکز نموده بود و با حواشي پيرامون قرمز و آبي هاي پايتخت آهنگ اين جامعه به طور خودکار کم و زياد مي شد با چشمهايي از حدقه درآمده نظاره گر تيمي مي باشد که بعد از سالها غيبت با انگيزه ها و سبک و سياقي متفاوت در فوتبال کشور ظهور نموده و با نوآوردهاي خود کهنگي ها را زدوده و مي رود که توازن ليگ برتر و تمامي معادلات رسانه اي و غير رسانه اي آن را بطور کامل برهم زند. هواداران اين تيم آغازگر فرهنگ و گفتماني نو در فوتبال کشور مي باشند طرفداراني که از دقيقه اول تا آخر بازي صرفاً تيم خود را مورد تشويق قرار داده، با پيروزي تراکتور به هوا برخاسته و سر از پا نمي شناسند و در مواقع شکست نيز عليرغم غم زدگي و دلشکستگي حتي تا دقايقي بعد از پايان بازي نيز عاشقانه و با نهايت احساس تيم محبوب خود را مورد تشويق قرار داده و آن را به روزهاي پيروزي بخش آينده هدايت مي نمايند. تراکتورسازي با نمايندگي فرهنگ و هويت ملت آذربايجان و تمامي تورکان ايران شخصيتي فراتر از يک تيم فوتبال داشته و اگر واژه هاي «عاشق و معشوق» را در مورد تيم و هواداران ميليوني متعصب آن بکار بنديم چندان به بيراهه نرفته ايم. برگزاري مسابقه SMS در برنامه پربيننده نود و استقبال کم نظير هواداران آن از بازي مقابل استقلال و پرسپوليس تيمي را در معرض ديدگان همه مردم ايران قرار داد که تا آنروز ناعدالتي و تبعيضات حاکم بر فوتبال کشور آن را از معرض ديد عموم پنهان نگهداشته بود و بعد از اين رويدادها همگان حتي خيلي از متعصب ترين هواداران سرخابي نيز به پرطرفدارترين تيم بودن تراکتورسازي اذعان نمودند. آري تراکتور آمده است تا شاخ غول قطب گرايي حاکم بر فوتبال ايران را شکانده و با لگدکوب نمودن تابوهاي ساختگي سايه افکنده بر فوتبال کشور آغازگر راهي باشد که در آن سوگلي و سوگلي سازي هيچ محلي از اعراب نداشته باشد. سرمربي جوان آن بيرق عدالتخواهي را در فوتبال کشور برافراشته و هواداران آن به روزهاي خوب آينده مي انديشند.
هم اکنون تراکتورسازي با انجام چهارده بازي با چهار برد، پنج تساوي و پنج باخت با 18 گل زده و 19 گل خورده با 17 امتياز در مکان دوازدهم جدول هجده تيمي جاي گرفته است. با وجود معضلاتي مانند اشتباهات مکرر داوري که امتيازات متعددي را از تراکتورسازي سلب نموده، نتايج اين تيم قابل قبول بوده است. تيمي که به رغم سالها حضور موفق در فوتبال کشور، دوره رکود و رخوتي 8 ساله طي نموده قطعاً نيازمند زمان زيادي جهت به فراموشي سپردن التهابات و ناکامي هاي گذشته و منطبق نمودن خود با شرايط ليگ برتر مي باشد. تراکتورسازي در فصل کنوني با وجود ارائه فوتبالي نسبتاً زيبا و کسب نتايج بالنسبه قابل قبول ضعفها و کاستي هايي نيز داشته است که بخشي از آنها به مسائل و موضوعات فني و تاکتيکي درون تيم و برخي ديگر به مشکلات و مسائل مديريتي، مالي و محيطي خارج از مستطيل سبز فوتبال برمي گردد. در اين نوشتار تلاش خواهد گرديد که با کنکاش در مورد نقاط قوت و ضعف تيم در 14 هفته پشت سر گذاشته شده از ليگ برتر راهکارهايي جهت تقويت بيشتر توانمندي هاي آن و تضعيف ضعفهاي آن پيشنهاد گرديده و در گذر از جاده موفقيت همراهي و همگامي لازم با آن انجام گيرد.
مروري بر نقاط قوت و ضعف تيم
نقاط قوت تيم تراکتورسازي در فصل کنوني را به شرح ذيل مي توان خلاصه نمود:
1- خلق موقعيتهاي گل زياد
بازي سيال و روان تيم موقعيت هاي گل فراوان، حتي فرصتهاي تک به تک را نصيب مهاجمان نموده که اغلب به دليل عدم تمرکز، پاسکاري اشتباه در محوطه جريمه حريف، بي دقتي در نواختن ضربات آخر و خود محوري و عدم احساس مسئوليت مهاجمان در ارسال توپ به بازيکني که در موقعيت بهتر گلزني قرار دارد از دست رفته اند.
2- سرعت و انگيزه خوب
با در نظر گرفتن همه بازيهايي که تراکتورسازي در داخل و خارج از خانه انجام داده است تيم به طور متوسط سرعت و انگيزه خوب و قابل قبولي داشته است.
3- بازي خوب بر روي زمين
بررسي بازيهاي تيم، بازي خوب بر روي زمين و پاسکاريهاي مناسب را نشان مي دهد. پاس‌هاي كوتاه و تکضرب تيم و سرعت انتقال از دفاع به حمله قابل قبول بوده است البته گاهاً عدم تمرکز کافي تيم، عدم تسلط رواني لازم و يا مشکل در حفظ توپ، بازي مناسب تيم بر روي زمين را تحت الشعاع قرار داده و در آن خلل ايجاد نموده است ولي بطور متوسط بازي تيم بر روي زمين از لحاظ کيفي پذيرفتني بوده است.
4- حفظ شرايط تيمي حتي بعد از دو باخت متوالي
در فصل کنوني تراکتورسازي با وجود باخت خانگي در مقابل سايپا و يا واگذاري بازي با نتيجه سنگين در مقابل سپاهان باز هم شرايط تيمي خود را حفظ نموده و مثل برخي از تيمها که با يک باخت و يا مساوي در بحران فرو مي غلطند از وضعيت مطلوب خود زياد فاصله نگرفته و حتي بعد از باخت پر حرف و حديث در مقابل سپاهان، بازي خوب و مهيجي را در مقابل استيل آذين به نمايش گذاشت و فقط اشتباهات داوري سد راه تيم از دستيابي به 3 امتياز بازي شد که اين وضعيت نمايانگر انگيزه خوب و تسلطش بر وضعيت رواني خود مي باشد.
5- به نمايش گذاشتن بازي قابل قبول در مقابل دهها هزار نفر از هواداران خودي
در ورزشگاه سهند استقبال پرشوري از بازيهاي تراکتورسازي بعمل مي آيد. حضور قريب به يکصد هزار نفر در بازي مقابل استقلال و همچنين متوسط حضور 60000 نفر در ساير بازيهاي آن فشار زيادي را بر دوش تراکتورسازي و حريفان آن نهاده ولي تيم بخوبي از عهده فشاري که از ورزشگاه به آن تزريق مي شود برآمده و بازي خوب و قابل قبولي را از خود به نمايش گذاشته است که کسب سه برد، دو تساوي و فقط يک باخت و دستيابي به 11 امتياز نشان از نتايج نسبتاً پذيرفتني تيم در ورزشگاه سهند دارد.
6- ميزبان بودن در همه شهرها
استقبال چشمگير هواداران تيم در همه شهرها سبب مي گردد که تيم نه در جايگاه ميهمان بلکه در موقعيت ميزبان و صاحبخانه قرار گيرد. تسخير ورزشگاه از سوي هواداران تيم سبب تحميل فشار فراواني بر تيم حريف مي گردد. در شهرهايي مانند قم، شيراز، اصفهان، قزوين، بندر انزلي و بويژه در ورزشگاه آزادي تهران هواداران تراکتورسازي با استقبال کم نظير خود مردم آن شهرها را متعجب نموده و با انرژي و حرارت زايدالوصفي که بر بازي تزريق نمودند تيم ميزبان را با مشکلات فراواني مواجه نمودند.
7- انضباط تيمي
در طول 14 هفته گذشته تيم از نظر انضباط تيمي نمره قبولي گرفته است. با وجود ارائه بازي ضعيف از طرف بعضي بازيکنان نامي مانند اولروم و يا کرار که چندين بار مورد غضب و تنبيه سرمربي جوان تيم قرار گرفته اند ولي نظم خوبي بر تيم حاکم بوده و تعامل بين کادر فني و بازيکنان روال طبيعي خود را طي نموده و از تنش هاي ضربه زننده به تيم ممانعت بعمل آمده است.
8- حمايت هواداران از تيم در همه حال
هواداران چه در پيروزي ها و چه در شکست ها حمايت کاملي از تيم بعمل آورده و با احساس و انرژي پرحرارت خود همواره آن را رو به جلو هدايت نموده اند. در هيچ جاي ايران هيچ تيمي را نمي توان پيدا نمود که هواداران آن با وجود باخت تيم چندين دقيقه بعد از پايان بازي تيم خود و حتي تيم حريف را مورد تشويق قرار دهند.
9- ارائه بازي پاياپاي در مقابل حريفان
تراکتورسازي در همه بازيها همپاي حريفان پيش رفته و فشار زيادي نيز بر آنها وارد آورده است اين تيم حتي در بازيهاي باخته نيز دست و پا بسته نبوده و تمامي تيمها سختي بازي در مقابل آن را تجربه نموده اند بويژه در بازيهاي انجام شده در ورزشگاه سهند همه تيمها به تحمل فشار شديد اذعان نموده و حتي برخي از آنها مانند ذوب آهن که در فصل قبل فقط در آخرين دقايق قهرماني را به استقلال واگذار نمود از کسب نتيجه مساوي در جهنم سهند اظهار رضايت نموده اند.
10- پيش افتادن از حريفان در بيشتر بازيها
از 14 بازي انجام شده، تيم در 6 بازي گل اول را به ثمر رسانده که از اين تعداد دو بازي را با پيروزي پشت سر گذاشته، در سه بازي به نتيجه مساوي دست يافته و يک بازي را باخته است. در 3 بازي گل اول را دريافت نموده ولي با برگرداندن نتيجه دو بازي را به پيروزي تبديل نموده و يک بازي را به تساوي کشانده است در 5 بازي نيز گل اول را دريافت نموده و موفق به جبران نشده و بازي را واگذار نموده است. دستيابي به گل اول بازي و تبديل شکست به پيروزي و يا تساوي در بيشتر بازيها نشان از انگيزه و اشتهاي مناسب تيم دارد.
11- تعامل خوب بين تيم و هواداران و رسانه ها
در فصل کنوني ارتباط و تعامل تنگاتنگي بين تيم و هواداران وجود داشته و مديريت باشگاه و کادر فني تيم و در رأس آنها فراز کمالوند بخوبي توانسته اند از پتانسيل ارزشمند هواداران جهت موفقيت تيم استفاده مطلوب بعمل آورند همچنين تعامل خوبي بين مجموعه تيم و رسانه ها برقرار بوده است.
تراکتورسازي در کنار توانمنديها ضعفهايي نيز داشته است که به ترتيب اهميت در ذيل مورد اشاره قرار مي گيرند:
1- ضعف بنيه مالي تيم
در فصل کنوني براي تيم تراکتورسازي يک و نيم ميليارد تومان از طرف کارخانه تراکتورسازي اختصاص داده شده و ظاهراً هفتصد الي هشتصد ميليون تومان نيز از محل اعتبارات استاني به آن تخصيص يافته است که اگر بطور کامل در اختيار تيم قرار گيرد حداکثر به رقمي در حدود دو ميليارد و دويست يا سيصد ميليون تومان مي رسد. اين رقم براي بستن تيمي قدرتمند خيلي کم بوده و به هيچ وجه پاسخگوي نياز تيم نيست. وقتي به رقم قرارداد بازيکنان برخي تيمها نگاهي مي اندازيم به سادگي به کم بضاعت بودن تراکتورسازي پي مي بريم. به عنوان نمونه مبلغ قرارداد فقط سه بازيکن سپاهان از اين رقم فراتر مي رود براي مثال رقم قرارداد بازيکناني مانند هادي عقيلي، جلال حسيني و مهدي رحمتي که هرکدام رقمي بيشتر از 700 ميليون تومان از اين باشگاه دريافت نموده اند بطور واضح اختلاف سطح مالي چشمگير تراکتورسازي را با بيشتر تيمهاي متمول و چاق و چله مانند سپاهان، ذوب آهن و مس کرمان که وابسته به بخش صنعت بوده و يا با تيمهاي ديگري مثل استقلال و پرسپوليس که با بودجه هاي ميلياردي دولتي سيراب مي گردند به تصوير مي کشد.
2- يارگيري ضعيف در فصل نقل و انتقالات، خالي بودن تيم از ستاره هاي سرشناس، کمبود مهره و جواني و کم تجربگي
تيمهاي شرکت کننده در ليگ برتر 6 سهميه ليگ برتري دارند اما تراکتورسازي در فصل نقل و انتقالات ضعيف عمل نمود. تراکتورسازي هيچ بازيکن سرشناس و شاخصي که تيمهاي ديگر براي جذب آن خيز برداشته باشند را نتوانست جذب نمايد. حسن رودباريان، فرهاد خيرخواه، مهرداد پولادي، الو ترائوره، دني اولروم و محمد باقر زعفراني 6 سهميه ليگ برتري تراکتورسازي مي باشند که همگي بازيکنان متوسطي بوده که در فصل قبل بيشتر نيمکت نشين بوده و حتي برخي از آنها با قرار نگرفتن در ليست 18 نفره تيم خود اغلب سکونشين بودند و در اصل اين بازيکنان جزو خروجي ها و مازاد بر نياز تيم خود بودند. تراکتورسازي تمام فرصت نقل و انتقالات خود را به بازيکناني مانند نيکبخت واحدي که به دليل مانعي که منشور اخلاقي ليگ برتر در مقابل وي ايجاد نموده بود احتمال کمي براي دريافت مجوز بازي وي در ليگ برتر وجود داشت و يا صابر ميرقرباني که هر فصل با تيمهاي مختلفي وارد مذاکره شده و قرارداد داخلي امضا نموده و دست آخر با زير پا گذاشتن تعهد خود همه تيمها را دور مي زند صرف نمود هر چند که حتي اگر چنين بازيکني نيز جذب تيم مي شد سطح بازي وي با مهاجمان فعلي تفاوت چنداني نمي توانست داشته باشد. بازيکناني مانند عباس آقايي نيز که به دليل سالها حضور در ليگ برتر مي توانست عصاي دست تراکتورسازان گردد به دليل اينکه باشگاه تصور مي نمود که بازيکنان خارجي سهميه ليگ برتري محسوب نخواهند گرديد و به همين خاطر اقدام به جذب بازيکناني مانند اولروم و ترائوره نموده بود ولي آنان در نهايت جزو اين سهميه محسوب گرديدند، به خاطر پر شدن سقف بازيکنان ليگ برتري بالاجبار قرارداد وي فسخ گرديده و از تيم کنار نهاده شد. تنها بازيکناني که بطور نسبي عملکرد موفقي داشته اند محمد نصرتي، لئوناردو پيمنتا و محمد ابراهيمي بوده اند که جزو سهميه ليگ برتر نيستند. تيمهايي که در فصل قبل در ليگ برتر حضور داشتند به اندازه تراکتورسازي در جذب بازيکنان مشکل نداشتند زيرا آنها بازيکنان موفق فصل قبل خود را حفظ نموده و با استفاده از 6 سهميه ليگ برتري خود تيم خود را تقويت نمودند. برخي از آن تيمها 2 تيم کامل و آماده را دارند که بازيکنان براي قرار گرفتن در ليست 18 نفره نيز با مشکل مواجه مي باشند اما تراکتورسازي به دليل حضور تازه در ليگ برتر مجبور به استفاده از بازيکنان فصل قبل خود که بيشتر آنها تجربه حضور در ليگ برتر را نداشتند و جذب بازيکن از تيمهاي دسته اول گرديد که اين عامل سبب پايين آمدن تجربه تيم گرديد که چنين وضعيتي سبب ضربه ديدن تيم در بيشتر بازيها، مخصوصاً در مصافهاي حساس مقابل تيمهاي پرتجربه اي مانند استقلال، پرسپوليس، ذوب آهن، سپاهان، سايپا، صبا و پيکان گردبده و در مقابل تيمهايي مانند فجر سپاسي، ملوان و استيل آذين نيز تيم با وجود پيش بودن تا دقايق و لحظات آخر بازي به دليل کم تجربگي نتوانسته بازي را به نفع خود به پايان برده و امتيازات ارزشمندي را به حريفان تقديم نموده است البته در اين ميان نقش اشتباهات فاحش داوري را نيز نمي توان بازگو ننمود. جواني و کم تجربگي با اشتباهات داوري دست بدست هم داده و ضربات جبران ناپذيري را به تيم تحميل نموده است. تيم اگر قدري پرتجربه تر عمل مي نمود و براي مثال خطاهاي مشکوک به پنالتي را مرتکب نمي شد شايد داوران نيز مرتکب اشتباهات محرز نمي گشتند البته اين گفته به مفهوم ناديده گرفتن اشتباهات مکرر داوران نيست در اين فصل داوران نه تنها ضربات پنالتي ناحقي را بر عليه تيم تراکتورسازي گرفته اند بلکه بيشتر پنالتي هاي آن را نيز که در بحثهاي کارشناسي داوري درست بودن آن مورد تأييد قرار گرفته است ناديده گرفته اند ولي متأسفانه در فوتبال ايران اين اشتباهات براي همه تيمها به يک معضل تبديل شده است. در فصل کنوني به طور قطع حداقل 8 امتياز از تيم تراکتورسازي بواسطه اشتباهات داوري کسر گرديده است که وقتي امتياز کنوني تيم را با آن جمع نماييم به عدد 25 مي رسد که امتياز فعلي تيم صدر جدول مي باشد. موضوع اين است که تيمها بايد براي جلوگيري از متضرر گرديدن توسط اشتباهات داوري بايد نظم بازي خود را بر مبنايي تنظيم نمايند که اين اشتباهات به حداقل کاهش يابد.
3- متوسط بودن بار فني تيم
فراز کمالوند علبرغم سالها تجربه حضور در رده هاي مختلف فوتبال ايران به عنوان جوانترين سرمربي ليگ برتر مطرح مي باشد. در ليگ برتر مربيان کارکشته اي مشغول به فعاليت مي باشند که سابقه مربيگري برخي از آنها مانند محمود ياوري بيشتر از سن فراز کمالوند مي باشد البته در اين فصل استقبال کم نظير از بازيهاي تراکتورسازي و انرژي و حرارت زايدالوصفي که هواداران به درون تيم تزريق نموده اند با جسارت و جواني کمالوند دست بدست هم داده و بازيهاي مهيجي را از تيم تراکتورسازي شاهد بوده ايم اما اين نکته را نبايد فراموش نماييم که تجربه و دانش مربي از عوامل بسيار مهم در کميت و کيفيت نتيجه گيري تيم مي باشند و کمالوند نيز از اين قاعده مستثني نيست. در بيشتر بازيها تراکتورسازي در نيمه مربيان باخته و يا بازي برده تيم به تساوي کشيده شده است که يکي از مهمترين دلايل آن مي تواند کم تجربگي مربي در مقابل تجربه زياد مربيان تيمهاي ديگر باشد. در کنار کمالوند افرادي مانند پيمان صاحب جمعي و کاظم محمودي به عنوان دستيار، نادر باقري به عنوان مربي دروازه بانها و مجتبي خيرانديش در سمت مربي بدنساز تيم فعاليت مي نمايند. با نگاهي به سوابق اين افراد که دقيقاً به مانند کمالوند تجربه چنداني در مربيگري ليگ برتر ندارند به سادگي مي توان به پايين بودن وزن فني تيم پي برد. با بررسي دستياران سرمربيان ليگ برتر به نامهايي مانند اريش روته مولر مدرس خبره فيفا برمي خوريم که در استقلال سمت دستياري صمد مرفاوي را بعهده دارد و در ساير تيمها نيز سرمربيان همکاران خود را بيشر از بين کساني انتخاب نموده اند که سابقه درخشاني در عرصه بازيگري در تيم ملي و يا باشگاههاي مطرح کشور را دارند براي نمونه حسين عبدي دستيار کرانچار سرمربي پرسپوليس، رضا عابديان دستيار حميد استيلي سرمربي استيل آذين و مجيد صالح دستيار منصور ابراهيم زاده سرمربي ذوب آهن از اين دست افراد مي باشند. بدون شک حضور دستياران خوب، مجهز به علم روز فوتبال و داراي دانش فني بالا از عوامل بسيار مهم دخيل در موفقيت تيمها مي باشد.
4- عدم استفاده مطلوب از نيمکت ذخيره هاي تيم
طبق اعلام باشگاه در حال حاضر 27 نفر در عضويت تراکتورسازي قرار دارند. فراز کمالوند در فصل کنوني حدوداً 15 نفر از بازيکنان را بطور مداوم مورد استفاده قرار داده، 3-2 نفر را بعضاً مورد استفاده قرار داده و 10 نفر از اين بازيکنان هرگز فرصت بازي و به نمايش گذاشتن توانايي هاي خود را پيدا ننموده اند. ضعف کمالوند در استفاده مناسب از نيمکت در فصل قبل نيز مشهود بود. در فصل گذشته با وجود عضو بودن 33 نفر در تيم تراکتورسازي حداقل نيمي از آنها هرگز فرصت بازي پيدا ننمودند در کل مي توان گفت که مربيگري کمالوند به شيوه اي است که نگاه مثبتي به نيمکت ذخيره هاي تيم ندارد و اين عامل سبب خالي بودن دست تيم در مواقع لزوم مي گردد. تراکتورسازي هنوز ترکيب 11 نفره مطلوب خود را پيدا ننموده است که شايد مهمترين دليل آن نيمکت ضعيف تيم و يا استفاده نامطلوب از آن باشد. با بررسي بازيکنان تراکتورسازي به نامهايي مانند حامد بصيري برمي خوريم که در فصل قبل کاپيتان و گرداننده اصلي آلومينيوم اراک بود که اين تيم در فصل قبل ليگ دسته اول فقط در روز آخر از صعود به پلي آف بازماند و يا بازيکناني مانند عليرضا جليلي و محمد باقر زعفراني خيلي کم به بازي گرفته شده و بازيکناني مانند فرهاد علياري، اسماعيل غروي و يا بازيکن جوان و آينده داري مانند مهرداد يگانه که در تيم ملي نوجوانان عضويت دارد هرگز فرصت ارائه توانايي هاي خود را پيدا ننموده اند. در فوتبال امروز دنيا نيمکت قوي يکي از ارکان موفقيت تيمها مي باشد و به آن به چشم سياهي لشکر نگريسته نمي شود. استفاده نامطلوب از نيمکت سبب گرديده که تيم نتواند جايگزين مناسبي براي بازيکنان کليدي مانند مهرداد پولادي و مهدي کياني پيدا نمايد و در مواقع غيبت آنها تيم شديداً به مشکل برمي خورد و يا بازيکني مانند لئوناردو پيمنتا که پست تخصصي اش مهاجم بوده و در دو فصل قبل ليگ برتر 12 گل براي تيم صنعت نفت آبادان به ثمر رساند در پست هافبک مياني بکار گرفته شده و اين عامل سبب زايل گرديدن توانمندي هاي اين بازيکن گرديده بطوريکه در اين فصل به دليل تمرکز بر بازيسازي حتي يک گل نيز نتوانسته است به ثمر برساند.
5- عدم سازماندهي مطلوب هواداران توسط کانون هواداران
امروزه در همه جاي دنيا کانونهاي هواداري نقش ويژه اي در سازماندهي هواداران ايفا مي نمايند. اين کانونها به عنوان پل ارتباطي بين باشگاه و هواداران اقدامات زيادي را از قبيل بسيج هواداران جهت حضور در ورزشگاه، ساماندهي هواداران در ورزشگاهها، نظم دهي تشويق هاي هواداران، ايجاد دفاتر در ساير شهرها و اعزام هواداران به آنها، برقراري تعامل بين هواداران و باشگاه از طريق برگزاري جلسات هم انديشي و ... انجام مي دهند اما در باشگاه تراکتورسازي حضور اين نهاد کاملاً فرماليته و فرمايشي بوده و در نبود و غيبت آن، سازماندهي هواداران بطور خودجوش انجام يافته که اين امر بعضاً سبب بهم ريختگي انتظام تشويقها و ... گرديده و به تبع آن مشکلاتي مانند در خطر محروميت قرار گرفتن هواداران نيز پديد آمده است.
6- از دست دادن موقعيتهاي زياد گل
شيوه بازي شناور تراکتورسازي، پاسهاي تک ضرب تيم و انگيزه خوب آن سبب خلق موقعيتهاي گل زيادي براي مهاجمان مي گردد که در بيشتر مواقع با بي دقتي، تکروي و عدم تمرکز کافي آنها از دست رفته است. بازيکناني مانند اولروم بارها موقعيتهاي صد در صد گل را به هدر داده اند و يا مهاجمان با بي دقتي توپ را به تير دروازه حريفان کوبانده اند. برخي از مهاجمان به دليل عدم احساس مسئوليت در قبال تيم و با خودمحوري از پاس دادن توپ به هم تيمي خود که در موقعيت بهتر گلزني قرار دارد امتناع ورزيده اند. دليل موفق نبودن بازيکنان تيم تراکتورسازي در استفاده از موقعيتهاي گل مي تواند مسائل روحي و رواني، عدم شناخت درست چارچوب توسط مهاجمان، استرس تزريق شده از ورزشگاه به بازيکنان، عدم تسلط و تمرکز کافي تيم بر بازي، کم تجربگي و بي دقتي مهاجمان باشد. مهاجمي مانند اولروم که در فصول قبلي از مهاجمان قهار ليگ برتر بوده و بعضاً عنوان آقاي گلي ليگ را نيز بدست آورده به طور مشهود با افت رواني مواجه شده و حتي موفق به گل نمودن يکي از موقعيتهاي پرشماري که نصيبش گرديده نيز نشده است. هيچ کدام از مهاجمان تيم يک تمام کننده قهار نبوده و تيم از اين لحاظ شديدا با کمبود مواجه مي باشد.
7- باختهاي آسان
در بيشتر بازيها تراکتورسازي پا به پاي حريفان جلو رفته است و بارها از آنان پيش نيز افتاده است اما کم تجربگي و جواني، کمبود اعتماد به نفس لازم، عدم تسلط و کنترل تيم بر روي بازي، بي دقتي و ارتکاب اشتباهات خيلي ساده و ابتدايي توسط مدافعان و ... سبب چرخش نتيجه بازي بر عليه تيم شده است. قدري دقت، تمرکز و تسلط بيشتر امتيازات ارزشمندي را مي توانست نصيب تيم بنمايد.
8- عقب نشيني بعد از به ثمر رساندن گل و عدم توانايي در حفظ نتيجه
اين مشکل يکي از بزرگترين مشکلات تيم بوده است. در بازيهاي انجام شده، تيم معمولاً گل اول بازي را به ثمر رسانده و
بطور خودآگاه و يا ناخودآگاه جهت حفظ آن عقب نشيني نموده و اين عامل سبب دريافت گل گرديده است.
9- ارتکاب خطاهاي پنالتي خيلي ابتدايي و معضل گل به خودي
هيجان و استرس زياد حاکم بر بازي سبب ارتکاب خطاهاي پنالتي و يا مشکوک به پنالتي گشته و چنين حالتي بعضاً باعث اشتباهات داوران در اعلام ضربات پنالتي بر عليه تيم گرديده است همچنين سبک بازي تهاجمي تيم سبب تحمل فشار بيش از حد توسط مدافعاني مانند نصرتي و گل به خودي توسط وي گرديده است.
10- مشکل حاد دروازه باني
هيچ کدام از دروازه بان هاي اصلي تيم خود را در حد و اندازه هاي ليگ برتر نشان نداده اند. رودباريان که در اغلب بازيها دروازه بان ثابت تيم بوده است فصل قبل در تيم پيکان يک نيمکت نشين تمام عيار و حتي سکونشين بود. عملکرد ناموفق در پيکان سبب دور شدن وي از شرايط ايده آل رواني و جسماني شده و اين فصل را حداقل با 10 کيلو اضافه وزن شروع نمود. رودباريان تا رسيدن به شرايط آرماني راه درازي در پيش دارد مهدي ثابتي نيز به رغم پيدا نمودن فرصت کم براي بازي، در بازيهاي به ميدان رفته نيز چندان مسلط نشان نداده است.
11- مدافعان ضربه پذير
تراکتورسازي هنوز دو مدافع مياني که کاملاً با هم هم آهنگ باشند را پيدا ننموده است. علي ميرشفيعيان و محمد نصرتي هنوز نتوانسته اند ديواره دفاعي مطمئني براي سرخهاي آذربايجان بوجود آورند. هر چند که مجتبي ترشيز به عنوان مدافع کناري عملکرد نسبتاً موفقي داشته است ولي به دليل اينکه پست تخصصي وي بازي در خط مياني مي باشد نقش يک مدافع کامل را به طور کامل نمي تواند ايفا نمايد و مصطفي اکرامي مدافع کناري ديگر تراکتورسازي نيز هنوز به آنصورت در خط دفاعي جا نيفتاده است.
12- بازي به سبک 3-3-4 در بيشتر بازيها
اين سبک بازي ضمن اينکه جسارت مربي را در گنجاندن 3 مهاجم در خط حمله مي رساند سبب پديد آمدن مشکلاتي نيز براي تيم خودي مي گردد. در اين سيستم به دليل حملات زياد تيم، فضاهاي زيادي نيز در اختيار تيم حريف قرار گرفته و ضد حملات حريف کاملاً خطرناک مي گردد. تيمها معمولاً سبک بازي خود را بر مبناي شيوه بازي حريفان انتخاب نموده و سرمربي بايد توانايي بازي گرفتن از تيم با سبک هاي مختلف را داشته باشد بديهي است که همه تيمها بازي حريف را آناليز نموده و در صورت استفاده تيم از يک شيوه يکنواخت، تکراري و کليشه اي با خواندن دست مربي پيش بيني هاي لازم را جهت زمينگير نمودن آن انجام مي دهند.
13- پايين بودن بار رواني، اعتماد به نفس ضعيف و شخصيت تيمي شکننده
جواني و بي تجربگي سبب نازل بودن وزن رواني و اعتماد به نفس تيم شده و اين موضوع باعث ضربه ديدن تيم در بازيها مي گردد. اين مشکل سبب شده است که تيم از نظر حفظ نتيجه، تسلط بر بازي و کنترل آهنگ آن مشکل داشته باشد. در بيشتر بازيها تراکتورسازي گل اول و حتي گل دوم بازي را به ثمر رسانده ولي موفق به حفظ نتيجه و تحميل خود بر حريفان نگرديده است.
14- ضعف قدرت فيزيکي و سنگين بودن بازيکنان از نظر بدني
تراکتورسازي در اين فصل انگيزه و تحرک خوبي از خود نشان داده است. هيجان و استرس زياد حاکم بر بازي سبب مي گردد که بازيکنان بيشتر انرژي خود را تا دقيقه 70-60 بازي صرف نموده و با به تحليل رفتن قواي جسماني، تيم با افت محسوسي مواجه گرديده و بعضاً مشاهده مي گردد که با چيره شدن خستگي بر بازيکنان آنها در زمين راه مي روند در حالي که تيم شديداً به جنگندگي، انگيزه و سرعت آنها در دقايق و لحظات آخر بازي نياز دارد. ضعف قواي جسماني و سنگين بودن بازيکنان مي تواند به دليل بدنسازي نامناسب قبل از شروع فصل و در بين فصل، سيستم تغذيه نامناسب، عدم نشاط روحي و رواني، برنامه خواب نامناسب، شيوه زندگي بازيکنان و ... باشد.
15- فقدان بازيکن مياني و محوري قدرتمند در تيم
جاي خالي يک بازيکن مياني قدرتمند که کمربند مياني زمين را در سيطره خود نگه داشته و با کنترل نمودن نبض بازي، آهنگ آن را به دلخواه تيم افزايش يا کاهش دهد، در تيم شديداً به چشم مي خورد. چنين بازيکني مي تواند در مواقع پيش بودن تيم، آن را رو به جلو هدايت نموده و در مواقع عقب افتادن آن نيز از پيش آمدن بي نظمي و آشفتگي در تيم ممانعت بعمل آورد. چنين بازيکني مي تواند با برقراري ارتباط منظم بين تمام خطوط به حملات تيم نظم آمده و از تحمل فشار بيش از حد توسط مدافعان جلوگيري بعمل آورد. پيمنتا با توجه به پست تخصصي خود که مهاجم مي باشد و به تبع آن خصوصيت تهاجمي اش بر ويژگي تدافعي اس مي چربد بازيکني با خصوصيات مناسب براي اين پست نيست. استفاده از وي در اين پست حتي سبب مصروف گشتن انرژي و توان وي به کارهاي تدافعي و بازيسازي شده و اين بازيکن بطور کامل از نقشي که بعنوان گلزن مي تواند ايفا نمايد دور گرديده است.
16- مشکل در پرس نمودن حريفان
بازي نسبتاً تهاجمي تراکتورسازي سبب گرديده است که با واگذاري فضاهاي زيادي از زمين به حريفان از نظر پرس نمودن حريف با مشکل مواجه باشد و اين مشکل سبب تحت فشار قرار گرفتن خط دفاعي اين تيم شده و با افزودن بر اشتباهات مدافعان حتي شاهد گل به خودي آنان نيز بوده ايم. در مقابل پرسپوليس حملات بي پرواي تيم، ضعف در پوشاندن فضاهاي خالي، پرس نمودن ضعيف حريف و اشتباهات ابتدايي دروازه بان تيم و مدافعان سبب دريافت دو گل آسان گرديد.
17- عدم استفاده مناسب از کرنرها، ضربات ايستگاهي، ضربات شروع مجدد و شوتهاي پشت محوطه جريمه حريف
در طي بازيهاي انجام شده، تيم هيچ برنامه مشخصي براي استفاده مطلوب از کرنرها از خود نشان داده است. شايد يکي از دلايلي که مهاجماني مانند اولروم که مهارت زيادي در نواختن ضربات سر داشته و در بازي هوايي موفق تر از بازي زميني مي باشند موفق به گلزني نشده اند همين عامل باشد. افزون بر عدم استفاده بهينه از کرنرها تيم نه تنها از ضربات ايستگاهي استفاده مناسبي بعمل نياورده بلکه گاهاً اسير ضربات ايستگاهي حريفان نيز گرديده است همچنين تيم ضربات شروع مجدد خود را نيز با نوعي آشفتگي مورد استفاده قرار داده و از پتانسيل شوتهاي پشت محوطه جريمه حريف نيز استفاده مؤثري بعمل نياورده است.
18- موفق نبودن در ارسالهاي کناري و پرتابهاي دستي نزديک به محوطه جريمه حريف
هافبک هاي راست و چپ تراکتورسازي کلاً از نظر ارسالهاي بلند روي دروازه حريف موفق نيستند. پولادي و کياني حرکات طولي خوبي انجام مي دهند و از نظر پاسهاي تکضرب، ارسال توپ به مسافتهاي کوتاه و مشارکت در حملات تيم عملکرد نسبتاً موفقي دارند اما از نظر ارسال توپ هاي بلند به روي دروازه حريف چندان موفق نيستند که اين عامل نيز دقيقاً به مانند ضعف در کرنرها بازيکناني مانند اولروم را از استفاده از استعداد سرزني خود باز مي دارد. صرفنظر از سانترهاي کناري که به دليل آسان بودن تبديل آنها به گل همه تيمها سعي مي نمايند حداکثر استفاده را از آن بعمل آورند، تيم از نظر پرتابهاي دستي نزديک به محوطه جريمه حريف نيز با مشکل مواجه بوده که شايد دليل آن عدم تمرين مناسب بر روي اين ارسال ها و عدم وجود بازيکناني در تيم با توانايي پرتابهاي بلند و مواج باشد.
19- حاشيه هاي اطراف تيم
مديريت باشگاه، کادر فني و هواداران تيم انرژي زيادي را بر روي مسائل حاشيه اي صرف نموده اند. خارج شدن از متن و تمرکز بيش از حد بر روي حواشي، تيم را از پيدا نمودن راهکار براي بيشتر مشکلات خود غافل ساخته است. معضلاتي مانند اشتباهات مکرر داوري، در خطر محروميت قرار گرفتن هواداران بواسطه گزارشات ناظران بازيها و يا طبيعت ليگ برتر که کلاً از نظر رسانه اي و مطبوعاتي حاشيه آفرين مي باشد در سوق داده شدن تيم به سمت حاشيه ها کاملاً تأثيرگذار بوده است.
20- عدم استفاده بهينه از توانايي هاي بازيکني مانند جاسم کرار
کرار در بازيهاي بکار گرفته شده نشان داده است که از تکنيک مناسبي برخوردار بوده و حرکات با توپ و بدون توپ وي براي حريفان خطرآفرين مي باشد. مشکلي که اين بازيکن دارد عصبانيت سريع وي مي باشد که شايد دليل آن عدم انطباقش با شرايط ليگ برتر، بلد نبودن زبان و عدم آشنايي وي با فرهنگ حاکم بر جامعه ايران باشد. کادر فني تيم تراکتورسازي هنوز نتوانسته است با اين بازيکن ارتباط کلامي مناسبي برقرار نمايد و به تبع آن در استفاده از توانمنديهاي اين بازيکن نيز موفق نبوده است. منهاي بازي با راه آهن که اين بازيکن خود را يک ستاره تمام عيار نشان داد در بقيه بازيها سردرگم بوده و حتي گاهاً عصبانيتش سبب اخراج وي گرديده است. به غير از بازي با ابومسلم که نمايش خوبي داشت و با آمدن خود به زمين روند بازي را تغيير داد در بقيه بازيها در دقايق اندکي که فرصت بازي پيدا نموده است از به معرض نمايش گذاشتن توانايي هاي خود عاجز مانده است. در کل، بازي گرفتن از بازيکنان خارجي بويژه بازيکنان عراقي که نگاهي حرفه اي به فوتبال ندارند نه فقط براي فراز کمالوند بلکه براي همه مربيان سخت مي باشد.
راهکارهايي جهت پوشاندن ضعفها و کاستي هاي تيم
1- با در نظر گرفتن پر شدن سقف 6 سهميه ليگ برتري، تيم نخواهد توانست هيچ بازيکن ليگ برتري جذب نمايد همچنين طبق آيين نامه نقل و انتقالات ليگ برتر هر يک از تيمها مي توانند حداکثر 4 بازيکن خارجي را جذب نمايند که با در نظر گرفتن چهار بازيکن خارجي تيم، هيچ سهميه خالي جهت جذب بازيکن خارجي نيز وجود ندارد بنابراين با اين اوصاف تيم نخواهد توانست بازيکن شاخصي به جمع خود اضافه نمايد. تراکتورسازي در همه خطوط خود احتياج به بازيکن با کيفيت و شاخص دارد ولي با توجه به اينکه هيچکدام از مهاجمان تراکتورسازي يک تمام کننده قهار نيستند و به همين دليل موقعيتهاي گل صد در صد اين تيم يکي بعد از ديگري به هدر مي رود تيم بايد در مورد رفع مشکل گلزني خود اهتمام به خرج دهد. بديهي است که هر قدر فصل جلوتر مي رود فشردگي حاکم بر بازيها نيز زياد شده و نتيجه گيري براي تيمها سخت تر مي گردد به همين خاطر فراز کمالوند بايد با استفاده از پتانسيل بازيکنان فعلي خود و يا به خدمت گيري بازيکنان رده اميد سر و ساماني به وضعيت گلزني تيم داده تا در انتهاي فصل به مشکل برنخورد.
2- فراز کمالوند تابحال از نيمکت تيم استفاده نامطلوبي بعمل آورده است و بيشتر از 40 درصد بازيکنان تيم در تعطيلي کامل بسر برده اند. کمالوند بايد زمينه هاي استفاده مناسب از نيمکت ذخيره هاي تيم را فراهم نموده تا تيم در ادامه فصل در صورت مصدوميتها و دريافت کارت قرمز توسط بازيکنان و ... با مشکل مواجه نگردد. کمالوند هنوز نتوانسته است جايگزين مناسبي براي بازيکناني مانند پولادي، کياني، نصرتي و پيمنتا پيدا نمايد و در صورت نبود اين بازيکنان تيم از نظر کيفي شديداً به مشکل برخورده و بار فني آن تنزل پيدا مي نمايد. با توجه به عدم امکان براي جذب بازيکن از ليگ برتر، کمالوند بايد با استفاده صحيح از توانايي هاي کليه بازيکنان تيم و همچنين بازيکنان رده اميد به پوشاندن ضعفهاي تيم اقدام نمايد.
3- پيمنتا بازيکني با خصوصيات تهاجمي مي باشد. به ثمر رساندن 12 گل توسط وي در دو فصل قبل ليگ برتر مؤيد اين نکته مي باشد کمالوند مي تواند با يافتن جايگزيني مناسب براي اين بازيکن از بين بازيکنان تيم، از توانايي وي استفاده بهينه تري نموده و با انتقال وي به خط حمله خط آتش تيم را قوي تر نمايد.
4- کادر فني تيم بايد تقويت شده و وزن فني آن افزايش يابد. بعد از رفتن مجيد باقري نيا به استقلال اهواز افت محسوسي در کيفيت فني تيم مشاهده شد که تأثير آن به وضوح در نتايج تيم نيز نمايان گشت. استفاده از آناليزورهاي زبده فوتبال کشور مي تواند کمک زيادي به تيم بنمايد همچنين استفاده از مشاوران و دستياران خارجي نيز مي تواند با افزودن بر دانش فني تيم، آن را در ادامه راه ياري نمايد. نياز به اضافه نمودن دستياران قوي به مفهوم ضعف کمالوند نيست بلکه در همه جاي دنيا حتي در کنار بزرگترين مربيان فوتبال جهان نيز دستياران توانمندي فعاليت مي نمايند براي مثال کارلوس کرش مربي نام آشناي پرتغالي سالها در کنار آلکس فرگوسن سرمربي منچستريونايتد مشغول فعاليت بود.
5- بازيکنان تراکتورسازي از نظر آمادگي جسماني و قدرت فيزيکي با مشکل مواجه مي باشند اين مشکل شايد به دليل بد بودن بدنسازي قبل از شروع فصل باشد. در سطح کشور مربيان بدنساز مجرب و کارکشته اي وجود دارند که مي توان با افزودن آنان به کادر مربيگري تيم مشکل بدني بازيکنان را برطرف نمود همچنين کادر فني بايد نظارت مناسبي بر سيستم تغذيه و برنامه خواب بازيکنان داشته باشد و آنان را از لحاظ بدني به فرم ايده آل و مطلوب برساند.
6- بيشتر کارشناسان اعتقاد بر اين دارند که تراکتورسازي از نظر خود باوري، اعتماد به نفس تيمي و قدرت رواني در سطح نازلي قرار دارد و به همين دليل توانايي سوار شدن بر بازي را پيدا ننموده و به دليل مشکل در به سيطره درآوردن و تحت کنترل گرفتن بازي از دستيابي به نتايج دلخواه خود نيز باز مي ماند. امروزه در فوتبال نشاط روحي و تمرکز رواني از عوامل تأثيرگذار در کيفيت نتيجه گيري تيمها مي باشد به همين خاطر استفاده از خدمات يک روانشناس اجتناب ناپذير به نظر مي رسد. بديهي است که با قدري کار روانشناختي بيشتر بر روي بازيکناني مانند اولروم مي توان آنان را از حالت رکود و افسردگي کنوني خارج نموده و با تزريق روحيه و سرزندگي لازم به آنها، توانايي شان را در خدمت تيم قرار داد.
7- سبک بازي تيم تراکتورسازي نه همواره بر مبناي 3-3-4، بلکه بايد مطابق با شيوه بازي حريفان انتخاب گردد.
8- با توجه به مشکل عدم امکان براي جذب بازيکن، تيم بايد بر روي دروازه بانان خود بيشتر کار نموده و آنان را به فرم ايده آل برساند. اضافه نمودن يک مربي دروازه بانان مناسب مي تواند در بهبود وضعيت دروازه باني تيم نقش مثبتي ايفا نمايد.
9- فراز کمالوند بايد با مدافعان و مهاجمان خود بيشتر تمرين نمايد. مدافعان بايد با تمرين بيشتر تمرکز و تسلط خود را بر بازي بيشتر نموده و با هماهنگ تر شدن با همديگر از ارتکاب اشتباهات ساده و ابتدايي برحذر باشند و مهاجمان نيز بايد شناخت خود را بر چارچوب دروازه بيشتر نموده و دقت و تمرکز خود را افزايش دهند. البته نبايد فراموش نمود که سيستم بازي تيم بيشتر از عملکرد تک تک افراد در به ثمر رسيدن و يا دريافت گلها تأثير دارد. شيوه بازي تيم بايد بر مبناي استفاده حداکثر از حداقل موقعيتها تنظيم گردد.
10- وجود حاشيه جزو طبيعت ليگ برتر مي باشد و عوامل مختلفي مانند جنجال سازي رسانه ها در توليد آن نقشي ويژه ايفا مي نمايد. تيم بايد با مديريت صحيح حواشي پيرامون خود از متضرر شدن توسط آنها ممانعت بعمل آورده و حتي پتانسيل آنان را در خدمت موفقيت خود قرار دهد. حواشي اطراف تيم نبايد باعث غافل گشتن از مشکلات خود و
غرق گرديدن در موضوعاتي گردد که خارج از چارچوب فوتبال قرار دارند.
11- باشگاه تراکتورسازي سريعاً بايد به ايجاد کانون هواداران و درآوردن آن از حالت فرماليته و تشريفاتي کنوني اقدام نمايد. عدم ساماندهي مطلوب هواداران در غيبت و فقدان اين نهاد، سبب پديد آمدن جنجالها و حواشي زيادي گرديده و
چند بار خطر محروميت از بيخ گوش هواداران رد گرديده است.
سخن آخر
عملکرد تراکتورسازي و توانمنديها و ضعفهاي آن در 14 بازي پشت سر گذاشته شده از ليگ برتر مورد بررسي و تحليل موشکافانه قرار گرفت. بديهي است که نگاه افراد گوناگون که از زواياي مختلفي به تيم و مسائل پيرامون آن مي نگرند با موارد مطرح شده در اين مطلب مي تواند يکسان و يا متفاوت باشد بنابراين اين نوشته ادعاي پوشش همه موضوعات اطراف تيم را نداشته و تنها مي تواند مقدمه اي بر کالبد شکافي درون تيم باشد از اينرو اميد است که همه هواداران با انتقادات مشفقانه و پيشنهادات ارزنده و سازنده خود در تکميل اين نوشتار اهتمام به خرج داده و ياريگر تيم در عبور از موانع پيش رو باشند.

TURK_AVENGER

کاربر فعال عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
891
اگه درست فهمیده باشم باید از اهالی اورمیه باشی ، من که همیشه میگم تراکتورسازی آذربایجان ، تیم شما و ما نداره ، باور کن اگه میتونستم میومدم همون یه دونه تیم شما رو هم تشویق میکردم ، این همه سال تراکتور دسته یک بود ناراحت بودیم اما صبر کردیم تا بالاخره اومد لیگ برتر ، شما بچسب به همون یه دونه تیمتون ، اونقدر تشویقش کنین تا مسئولان گرام از خواب پاشن یه کاری واسه تیمتون بکنن ...

امیر جون به خدا دیروز قبل از ظهر اومدم اینجا پست بذارم که هی نگید تراکتورسازیه تبریز. بگین تراکتورسازیه آذربایجان . چون قلبه همه ی بچه های ترک به عشق تراختور می تپه . که یهو فروم خراب شد و منم کلی ناراحت شدم که چرا تا من اومدم پستمو submit کنم باید فروم خراب می شد .
آقا دمه همتون گرم !!
یاشاسین آذربایجانین غیرته اغلو .

تراکتورسازی اسماً شاید برای تبریز هست اما در کل الان نماینده منطقه آذربایجان ایران هست
دقیقآ . همون طور که قبلآ در موردش بحث کردیم تراختور تیم و سمبله آذربایجانه همون طوریکه بارسا تیم و سمبله باسکه .

Last edited:

climax

Registered User
لایک‌ها
3
اینو راست می گی !
با من باشه فولادگستر و شهرداری رو می فرستم واسه شهرهای دیگر آذربایجان . . .
اخه بابا لازم نیست این همه تیم، فولادگستر اگه می آمد این همه پول رو به ماشین سازی می داد خیلی خوب می شد ، هم هوادار داره و هم سابقه !

ولی اینم راست می گه ها ! اورمیه تو والیبال خیلی قویه !

بالا