برگزیده های پرشین تولز

گفتگو پیرامون صندوقهای سرمایه گذاری مشترک -درآمد ثابت ، مختلط ، سهام

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
صندوق مشترک اندیشه فردا داره رو به منفی میره
از اصل سرمایه هم کم شده
بله "یک روزه" منفی شده ولی نباید یک روزه نگاه کرد به عملکردشون. بهتره ماهانه نگاه کنیم.
من تو اندیشه فردا سرمایه گذاری کردم جدیدا ولی نمیدونم چرا بازدهیش یه کمی از ماههای قبلی اومده پایین تر درحالیکه ظاهرا درصد سهام بورسی اش را کم کرده و این یعنی از منفی شدن بورس زیاد ضرر نمیکنه.
ولی بهرحال فکر کنم اوضاعش بهتر بشه. باید صبر کرد و زیر نظر داشت رفتارش را.

اونطور که دیدم صندوق البرز داره بهتر میشه بازدهیش، ظاهرا درصد سهام بورسی اش را کم کرده!

peyman1one

Registered User
لایک‌ها
558
از اصل سرمایه هم کم شده

اوضاعش خراب من ابطال زدم خیلی هم طول میده تا پول رو پرداخت کنه شنبه ابطال زدم ۳ شنبه پرداخت کرد.

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,077

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
این صندوق ها احتمال ریزش هم زیاد دارند درسته ؟
نه چندان!
چون بیشتر دارایی هاشون در سپرده بانکی و اوراق مشارکت است که سودشون تقریبا ثابت و تضمینی است.
اون بخشی که میبرن تو بورس مشخصه ریسک داره و میتونه منفی بشه ولی معمولا این مقدار کمه مثلا 3 یا 4 درصد.
هرچی درصد دارایی شون به شکل سهام باشه، ریسک منفی شدنشون بیشتره.
موقع سرمایه گذاری باید به این موضوع دقت کنید.

مثلا همین "صندوق سرمايه‌گذاري امين يكم فردا" الان فقط حدود 1 یا 2 درصد سهام داره.

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,077
نه چندان!
چون بیشتر دارایی هاشون در سپرده بانکی و اوراق مشارکت است که سودشون تقریبا ثابت و تضمینی است.
اون بخشی که میبرن تو بورس مشخصه ریسک داره و میتونه منفی بشه ولی معمولا این مقدار کمه مثلا 3 یا 4 درصد.
هرچی درصد دارایی شون به شکل سهام باشه، ریسک منفی شدنشون بیشتره.
موقع سرمایه گذاری باید به این موضوع دقت کنید.

مثلا همین "صندوق سرمايه‌گذاري امين يكم فردا" الان فقط حدود 1 یا 2 درصد سهام داره.
بنظرتون باز اضافه کنم بهش؟ یا روی یکی دیگه سرمایه گذاری کنم

Afshin75

Registered User
لایک‌ها
109
اگر اهل ریسک نیستید صندوق های سرمایه گذاری درامد ثابت از مجموعه نیب مارکت میتونه گزینه خوبی باشه بخصوص اینکه همه مراحل رو میشه انلاین انجام داد و مجموعه منظمی هم هستند سودشون هم معقوله

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
اگر اهل ریسک نیستید صندوق های سرمایه گذاری درامد ثابت از مجموعه نیب مارکت میتونه گزینه خوبی باشه بخصوص اینکه همه مراحل رو میشه انلاین انجام داد و مجموعه منظمی هم هستند سودشون هم معقوله
ادرس صندوق رو میدین لطفا؟

dsaipdsadsaewqk

Registered User
لایک‌ها
1,379
از اصل سرمایه هم کم شده

بله "یک روزه" منفی شده ولی نباید یک روزه نگاه کرد به عملکردشون. بهتره ماهانه نگاه کنیم.
من تو اندیشه فردا سرمایه گذاری کردم جدیدا ولی نمیدونم چرا بازدهیش یه کمی از ماههای قبلی اومده پایین تر درحالیکه ظاهرا درصد سهام بورسی اش را کم کرده و این یعنی از منفی شدن بورس زیاد ضرر نمیکنه.
ولی بهرحال فکر کنم اوضاعش بهتر بشه. باید صبر کرد و زیر نظر داشت رفتارش را.

اصل پول که در نهایت کم نمی‌شه. آخر ماه (اگر کل ماه دست نخوره) از سودش کم می‌شه. اما در مجموع خاطرم مکدر شد! روز اول که تو اندیشه فردا حساب باز کردم بهم گفتن کفِ 20% تضمینی هست، ولی سود بهمن نشون داد چنین نیست. دارایی «در سهام» صندوق رو چک نکردم ولی به شکلی غیر طبیعی وابسته به شاخص بورس هست و برای کسی که مستقیم هم تو بورس مشغوله، زیاد توجیهی نداره. احتمال داره بخشی از واحدهام رو منتقل کنم جای دیگه.

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
بنظرتون باز اضافه کنم بهش؟ یا روی یکی دیگه سرمایه گذاری کنم

اگر دنبال سود بیشتر و البته ریسک بیشتر هستی که باید بری تو صندوقهای "سهامی" یا "مختلط" پول بزاری که بخش زیادی از دارایی شون را تو بورس گذاشتن.
ولی اگه نه، میخوای سود مطمئن بدست بیاری یا باید بری بزاری تو بانک یا همین صندوقهای "با درآمد ثابت".

الان بانک آینده تا 20% سالیانه و پارسیان تا 19% سالیانه میدن پس به نظر من باید تو صندوقهایی بزاری که تا حدی بهتر از اینها باشن وگرنه بانک خیلی مطمئنتر و راحت تره!

لیست کامل صندوقها را میتونی در سایت fipiran.ir ببینی. عملکرد چند ماه گذشته شون را بررسی کن و یکی یا دو تا را انتخاب کن. مخصوصا به درصد سهامشون دقت کن.
تا زمانی که اوضاع بورس خوب بود، اون صندوقهایی که سهامشون زیاد بود، بازدهی شون خوب بود. مثلا من تو "نیکی" پول داشتم که تا سالی 60% هم رسیده بود ولی وقتی بورس ریخت پایین، بازدهی ماهانه اش حتی منفی شد یعنی ضرر میداد که من دیگه خارج شدم ازش.

الان اون جدول بالا را نگاه کن. به نظر من بهگزین، حکمت آشنا و امین آشنا فعلا خوبن و شاید حتی البرز و اندیشه فردا هم بد نباشن.
ولی من به این نتیجه رسیدم که وقتی پول گذاشتی تو این صندوقها باید به عملکردشون هم مرتب دقت کنی چون ممکنه الان خوب باشن ولی چند وقت بعد سیاستشون را عوض کنن و عملکردشون بد بشه یا برعکس.

فترمه

Registered User
لایک‌ها
290
اصل پول که در نهایت کم نمی‌شه. آخر ماه (اگر کل ماه دست نخوره) از سودش کم می‌شه. اما در مجموع خاطرم مکدر شد! روز اول که تو اندیشه فردا حساب باز کردم بهم گفتن کفِ 20% تضمینی هست، ولی سود بهمن نشون داد چنین نیست. دارایی «در سهام» صندوق رو چک نکردم ولی به شکلی غیر طبیعی وابسته به شاخص بورس هست و برای کسی که مستقیم هم تو بورس مشغوله، زیاد توجیهی نداره. احتمال داره بخشی از واحدهام رو منتقل کنم جای دیگه.
اصل پول هم میتونه کم بشه! وقتی بازدهی ماهانه یک صندوق منفی باشه یعنی اصل پول کم میشه دیگه، بدیهیه!
مثلا الان "نیکی" منفی است!
ولی جالبه بدونید همین نیکی تا چند ماه پیش، ماهانه 10% مثبت هم بازدهی داشت!

Afshin75

Registered User
لایک‌ها
109
ادرس صندوق رو میدین لطفا؟

dsaipdsadsaewqk

Registered User
لایک‌ها
1,379
اصل پول هم میتونه کم بشه! وقتی بازدهی ماهانه یک صندوق منفی باشه یعنی اصل پول کم میشه دیگه، بدیهیه!
مثلا الان "نیکی" منفی است!
ولی جالبه بدونید همین نیکی تا چند ماه پیش، ماهانه 10% مثبت هم بازدهی داشت!

منظور من منحصرا صندوقی مثل اندیشه فرداست که مکانیزم پرداخت ماهانه داره و NAV پیوستۀ فراتر از 1 ماه در اون اهمیتی نداره (بر خلاف نیکی یا گسترش یا دیگر صندوق‌های مشابه) چرا که ابتدای ماه بعد، بدون توجه به عملکرد ماه قبل، به 1000 تومان ریست می‌شه. در چنین حالتی اگر افتتاح/صدور اول ماه بوده باشه اساساً امکان کم شدن از اصل پول، در صورت نگهداری کامل در اون دوره، وجود نداره و صرفا سود پرداختی کم می‌شه.

بالا