• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

یارانه ها ؛ آخرین اخبار و مباحث

xms

Registered User
لایک‌ها
387
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
حمایت از تولید منوط به تحقق درآمد هدفمندی/ حذف غیر نیازمندان حق قانونی دولت
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه حمایت از سهم تولید بستگی به تحقق درآمد هدفمندی دارد، گفت: حذف غیرنیازمندان حق قانونی دولت است.

13920629000377_PhotoA.jpg

• Tweet
    جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به وضعیت اجرایی هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: از محل اجرا، دولت 48 میلیارد تومان منابع کسب خواهد کرد و در حال حاضر از این محل 28 هزار میلیارد تومان درآمد دارد.

وی تاکید کرد: 14 هزار میلیارد تومان باید درآمد کسب کند، تا بتواند به 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی برسد و با میزان افزایش حامل‌های انرژی کل درآمد‌ها را محقق کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در حال حاضر معلوم نیست، دولت به چه میزان حامل‌های انرژی را افزایش خواهد داد، تصریح کرد: با آزاد‌سازی قیمت‌ها در بخش‌های مختلف برق، آب، گاز و گازوئیل و بنزین سهم تولید و بهداشت از این محل مشخص خواهد شد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که اگر دولت بخواهد به همه متقاضیان ثبت‌نام شده، یارانه نقدی پرداخت کند با کسری بودجه مواجه خواهد شد و آیا دولت غیرنیازمندان را حذف خواهد کرد گفت: دولت در صورتی که بخواهد به همه متقاضیان ثبت‌نام شده یارانه بدهد نیاز به تامین درآمد‌های آن دارد، اما طبق قانون نیز می‌تواند غیرنیازمندان را حذف کند و به جامعه هدف یا متقاضیان نیازمند پرداخت کند.

انتهای پیام/ب

xms

Registered User
لایک‌ها
387
مشروح/ نوبخت در جمع خبرنگاران اعلام کرد
۷۳ میلیون ایرانی خواهان دریافت یارانه نقدی/ ۲میلیون و ۴۰۰هزار نفر ثبت نام نکردند/
سخنگوی دولت گفت: ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام نکردند.

13920829000416_PhotoA.jpg

• Tweet
    به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز و پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر که 2 میلیون و 400 هزار نفر برای یارانه ثبت نام نکرده اند و حدود 73 میلیون نفر نیز خواهان دریافت یارانه نقدی بوده‌اند، اظهار داشت:با این رقم انصراف، 1200 میلیارد تومان به درآمد دولت اضافه شد.

گفتنی است در پایان سال 92 حدود 77 میلیون و 500 هزار نفر یارانه نقدی دریافت کرده‌اند.

*ارائه تسهیلات خاص برای انصراف دهندگان یارانه

سخنگوی دولت گفت: برای کسانی که ثبت نام نکرده اند تسهیلات خاصی در نظر می گیریم.

وی ادامه داد همه کسانی که ثبت نام کرده‌اند در اردیبهشت نیز یارانه می‌گیرند.

*برای تحقق بودجه 93 نیازمند انصراف بیشتری هستیم

نوبخت اضافه کرد: برای تحقق بودجه 93 و دادن سهم تولید و سایر بخش ها نیازمند انصراف تعداد بیشتری از مردم و یا افزایش بودجه هستیم.

وی همچنین افزود: امسال پنج هزار و 400 میلیارد تومان برای بخش تولید، اشتغال و حمل‌ونقل، چهار هزار و 800 میلیارد تومان برای حوزه سلامت و بیمه و دو هزار و 400 میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی اقشار کم‌درآمد پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت درخصوص اموال آزاد شده بعد از توافق ژنو گفت:پول‌هایمان طبق توافق ژنو آزاد شده، اما قدرت انتخاب چگونگی ورود پول با ماست و ضروتی ندارد که حتما بصورت ریال وارد کنیم.

وی با ناصحیح خواندن این ادعای منتقدین که چون این پول‌ها برای واردات مصرف نشد، قابلیت استفاده را ندارد اظهار داشت که برخی می‌خواهند مذاکرات را مخدوش کنند و ادعا کنند که دولت امکان استفاده از آن را ندارد،

*برخی می‌خواستند انصراف از یارانه را به مسائل سیاسی مرتبط کنند

سخنگوی دولت اضافه کرد: برخی افراد قصد التهاب افکنی در زمان ثبت نام را داشتند و می خواستند انصراف مردم را به مسائل سیاسی گره بزنند.

وی با بیان اینکه تولید هم یارانه می‌گیرد و در حال تدوین آیین‌نامه‌اش هستیم گفت: تورم امسال آنقدر کاهش پیدا می کند که افزایش قیمت حاملهای انرژی در آن تاثیری نگذارد.

نوبخت ابراز امیدوای کرد که تورم به قدری پایین بیاید که در پایان سال زیر 25 درصد باشد.

*عده‌ای پول می‌گیرند تا برای دولت حاشیه سازی کنند/ وقت پاسخگویی نداریم

نوبخت در واکنش به جشن جنجالی همسر رئیس‌جمهور که در کاخ سعد آباد برگزار شده بود با بیان اینکه روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری با انتشار اطلاعیه‌ چنین اخباری را تکذیب کرد، اظهار داشت:عده ای کارشان همین است که پول بگیرند تا برای دولت حاشیه درست کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آنها هر روز می‌خواهند یک مساله کوچک را تبدیل به سوژه کنند، تصریح کرد: دولت درگیر مسائل بزرگی مثل مذاکرات و هدفمندی است و ما هم نباید وقت خود را صرف پاسخگویی به چنین مسائلی کنیم.

*حق اقدام خلاف قانون علیه زندانیان را نداریم

وی در ادامه با اشاره به اتفاقات اخیر در بند 350 زندان اوین تاکید کرد: حق نداریم هیچ اقدام خلاف قانونی علیه زندانیان انجام دهیم.

نوبخت با بیان اینکه تیمی برای بررسی موضوع در دولت تشکیل شده است اقدام رسانه‌های خارجی را در خصوص این اتفاق بزرگنمایی خواند.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
معاون اجرایی رئیس‌جمهور:
برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزان بود
محمد شریعتمداری با اشاره به میزان داوطلبان برای انصراف از یارانه گفت: برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزانی بود که اتفاق افتاد.

13920128000599_PhotoA.jpg

• Tweet
    به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور امروز و پس از جلسه هیات دولت با اشاره به میزان داوطلبان برای انصراف از یارانه گفت:برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزانی بود که اتفاق افتاد.

شریعتمداری با بیان اینکه بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته سقف درآمدی را اعلام نکردیم، اظهار داشت: ملاک برای محاسبه نیازمندی، فقط درآمد نیست.

وی اعلام کرد که 30 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در 2 روز آخر انصراف داده‌اند.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که چه زمانی شاهد افزایش قیمت کالاها خواهیم بود گفت: همان طور که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد تا پایان هفته قیمت بنزین، گازوئیل و CNG اعلام خواهد شد.

شریعتمداری با بیان اینکه دولت از مکانیزم بازرسی حساب‌های بانکی مردم استفاده نکرده است گفت: در مرحله ثبت‌نام، فقط چند درصد مردم دارای درآمد فوق‌العاده هستند.

انتهای پیام/

rezidentevil

Registered User
لایک‌ها
832
معاون اجرایی رئیس‌جمهور:
برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزان بود
محمد شریعتمداری با اشاره به میزان داوطلبان برای انصراف از یارانه گفت: برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزانی بود که اتفاق افتاد.

13920128000599_PhotoA.jpg

• Tweet
    به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور امروز و پس از جلسه هیات دولت با اشاره به میزان داوطلبان برای انصراف از یارانه گفت:برآورد ما از انصرافی‌ها همین میزانی بود که اتفاق افتاد.

شریعتمداری با بیان اینکه بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته سقف درآمدی را اعلام نکردیم، اظهار داشت: ملاک برای محاسبه نیازمندی، فقط درآمد نیست.

وی اعلام کرد که 30 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در 2 روز آخر انصراف داده‌اند.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که چه زمانی شاهد افزایش قیمت کالاها خواهیم بود گفت: همان طور که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد تا پایان هفته قیمت بنزین، گازوئیل و CNG اعلام خواهد شد.

شریعتمداری با بیان اینکه دولت از مکانیزم بازرسی حساب‌های بانکی مردم استفاده نکرده است گفت: در مرحله ثبت‌نام، فقط چند درصد مردم دارای درآمد فوق‌العاده هستند.

انتهای پیام/

والا همین الان اخبار شبکه 1 سخنگوی دولت اعلام کرد که نسبت به پیش بینی ها و چیزی که در بودجه ذکر شده بود برای دریافت بودجه از انصرافی ها, این بودجه اصلا محقق نشده !!!

xms

Registered User
لایک‌ها
387
وزیر کشور خبر داد
آمادگی کامل در حوزه‌های اداری، اجرایی و انتظامی برای اجرای فاز دوم هدفمندی وجود دارد :D

وزیر کشور خبر از آمادگی کامل،تمام کشور در حوزه‌های اداری،اجرایی و انتظامی جهت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران رحمانی فضلی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد آمادگی استان‌ها در ارتباط با فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: در استان‌ها با توجه به هماهنگی‌های که از یکی ماه قبل از عید انجام داده بودیم در تمام حوزه‌ها چه در سطح استان‌ها، شهرستان‌ و روستاها آمادگی کامل در حوزه‌های اجرای،‌اداری و انتظامی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد.

وی افزود: در استانداری‌ها ستادی به نام هدفمندی یارانه‌ها مستقر شده که 24 ساعته کار می‌کند و به تمام شکایت‌ها،‌پیشنهادات و یا اعتراضاتی که ممکن است وجود داشته باشد به صورت مستقیم پاسخ می‌دهد و از سوی دیگر با ستاد مرکزی هدفمندی یارانه‌ها در ارتباط است و مسائل را به ستاد مرکزی منتقل می‌کنند.

وی ادامه داد: ان‌شالله هیچ مشکلی در عمل اتفاق نخواهد افتاد و بدون هیچ مسئله‌ای این موضوع اجرایی می‌شود با توجه به این‌که برنامه‌ریزی‌های مناسب در این ارتباط انجام شده و بارها این برنامه‌ها مرور شده است.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مشرق مطرح کرد؛

چرا مردم گرفتن یارانه نقدی را حق خود می‌دانند؟
واقعیت این است که مردم گرفتن یارانه نقدی از دولت را حق خود می دانند. فقرا و قشر آسیب پذیر جامعه می گوید چرا من نگیرم، این یارانه حق من است.
گروه اقتصادی مشرق - میگوید اگر مردم را به خوبی قانع میکردیم، مردم هم از گرفتن یارانه نقدی منصرف می‌شدند، اینکه دیگران را مقصر بدانیم حرکتی رو به جلو را نشان می دهد که البته کاملا طبیعی است.

دکتر ابراهیم رزاقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مشرق درباره دلایل منصرف نشدن مردم از گرفتن یارانه نقدی معتقد است: "واقعیت این است که مردم گرفتن یارانه نقدی از دولت را حق خود می‌دانند. فقرا و قشر آسیب پذیر جامعه میگوید چرا من نگیرم، این یارانه حق من است " وی ادامه می‌دهد اگر دولت درست و حسابی برنامه ریزی می کرد، حداقل 40 -30 درصد از مردم از گرفتن یارانه نقدی منصرف می شدند ...

وی که دارای دكتراى تخصصى توسعه اقتصادى از دانشگاه سوربن پاريس در سال 1355 است در گفتگویی اختصاصی با مشرق به برخی ابهامات و سوالات روز درباره هدفمندی یارانه ها پاسخ داده است.

***آقای دکتر همان طور که میدانید در جدیدترین آماری که منتشر شده، تنها 3 درصد از خانوارهای ایرانی برای دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها ثبت نام کرده اند؟ چگونه میتوان این مسئله را تحلیل کرد؟

من ثبت نام بالای 90 درصدی مردم در فاز دوم هدفمندی یارانه ها را در سوء مدیریت دولت می‌دانم، دولت خوب عمل نکرد و متاسفانه نتوانست مردم را اقناع کند. خب اگر شما در کاری اقناع نشوی، مطمئنا همان طوری عمل میکنی که قبلا نیز انجام میدادی، بنابراین رفتار مردم کاملا طبیعی بود.

این رفتار و عملکرد دولت غیر طبیعی بود. واقعیت این است که مردم گرفتن یارانه نقدی از دولت را حق خود می دانند. فقرا و قشر آسیب پذیر جامعه می گوید چرا من نگیرم، این یارانه حق من است، بالاخره با این پول میتوانم برخی از مشکلات اقتصادی ام را حل کنم . ثروتمندان هم می گویند این پول، حق من است، پول نفت است، اگر از دولت طلب نکنم اشتباه است .

553171_819.jpg

***منظور شما از اقناع شدن چیست ؟

من معتقدم اگر ایرانی ها قانع می شدند، یارانه نقدی نمی گرفتند. حداقل 40-30 درصدشان انصراف می دادند، دولت مردم را خوب قانع نکرد. یعنی برنامه مشخصی نداشت که اقناع مردم را توسط آن انجام دهد.

به یاد دارم چند هفته قبل از ثبت نام مردم برای انصراف از یارانه نقدی، یکی از مسولان اقتصادی که ارتباط خیلی زیادی هم با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها داشت در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و وقتی مجری از او پرسید برنامه تان برای شناسایی فقرا از ثروتمندان چیست ؟ گفت : در بررسی نظرات هستیم و فعلا به جمع بندی نرسیدیم . این حرف از زبان یک مقام رده بالای اقتصادی کشور در حالی بیان شد که چند هفته دیگر قرار بود، مردم بروند برای فاز دوم هدفمندی یا انصراف بدهند یا یارانه بگیرند، وقتی دولت رسما چند هفته قبل از ثبت نام مردم می گوید فعلا در حال بررسی نظرات هستیم چه میتوان نتیجه گرفت ؟

***آیا این بدین معنی است که دولت یازدهم در برنامه ریزی اقتصادی مشکل دارد؟

درست است، بی برنامه‌نگی، عدم جمع بندی و.....من حرفم این است، اگر دولت برنامه درست و حسابی برای اجرای فاز دوم داشت و مردم را به خوبی قانع میکرد ، به آنها می گفت مزایای انصراف شما از دریافت یارانه چیست؟ و...انصرافی ها بیش از این تعداد بود.

مشرق: اما برخی از رسانه های حامی دولت در تلاش هستند تا ناکامی دولت در منصرف کردن مردم را به گردن دیگران بیندازند. به عنوان مثال چند روز پیش یکی از رسانه های حامی دولت در مقاله ای تصریح کرده بود که ارسال برخی پیامک های مشکوک نگذاشت مردم از گرفتن یارانه نقدی منصرف شوند و یا تبلیغات بی حد و اندازه تلویزیون و زیرنویس های رسانه ملی مردم را واداشت تا آنها بروند و حتما برای ثبت نام یارانه نقدی تلاش کنند؟

ببنیند کاملا این حرف ها طبیعی است، دولت نمی خواهد قبول کند، اشتباه کرده و باید از این فرصت بهتر از این استفاده میکرد، مگر آقای احمدی نژاد الان قبول می کند که فاز نخست را بد اجرا کرده؟ مگر الان رئیس جمهور قبلی قبول می کند اشتباهات اقتصادی گذشته اش را ؟! معلوم است آقای روحانی و تیم اقتصادی او قبول نمی کنند، بنابراین نمیتوان فقدان برنامه ریزی دولت در فاز دوم هدفمندی یارانه ها را تقصیر پیامک و برنامه های رسانه ملی دانست.

صدا و سیما هر چه قدر توانست در این باره به دولت کمک کرد . اما اینکه دولتی ها می گویند تقصیر صداوسیما بوده یا مقصر پیامک ها هستندف دلیلش کاملش مشخص است ، دولت دنبال مقصر است؛همین

553172_964.jpg

***اما آقای روحانی بالاخره رئیس رئیس جمهوری است که حدود 20 میلیون رای دارد، چرا کسانی که حداقل به روحانی رای دادند انصراف ندادند؟

چرا باید انصراف بدهند؟ آدم هایی که به روحانی رای دادند سیاسی نیستند، اینها کسانی هستند که دنبال تغییر بودند، احمدی نژاد را نمی خواستند؛ لذا به روحانی رای دادند، فکر کردند روحانی 180 درجه با احمدی نژاد تفاوت دارد، فکر می کنم باید ضعیف شدن شاخص سرمایه اجتماعی را نیز به دلایل انصراف ندادن مردم از گرفتن دریافت یارانه نقدی اضافه کرد .

***اجرای فاز دوم را در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می کنید؟

من قبلا هم در یک سخنرانی که حدود چند ماه پیش داشتم به دولت هشدار دادم که مراقب باشد در اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها اشتباه نکند، اشتباه در این مرحله قطعا اقتصاد ایران را به پرتگاه خواهد برد.

من تعجیل دولت در اجرای گام دوم را نمی فهمم، نمیدانم دولت چرا اینقدر در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها عجله می کند؟ اتفاقا یکی از دلایل عدم انصراف اغلب ایرانی ها همین تعجیل دولت است، تعجیل در مسئله ای ، در اغلب اوقات بی برنامه‌گی می آورد، مسئله ای که الان با آن روبرو هستیم .

اتفاقا چند روز پیش با خودم فکر می کردم چرا دولت با اینکه می داند اطلاعات شفافی از مردم و وضعیت اقتصادی شان ندارد و اصلا نمی داند به جز حقوق بگیران، چه کسی، چه کاری انجام می دهد، با چه انگیزه ای دست به چنین کار عظیم و بزرگی زده است . من تعجب می کنم از اینکه خود دولت می داند خدای ناکرده در صورت کوچکترین اشتباه اقتصادی چه چالش هایی گریبان جامعه ما را خواهد گرفت.

***شما از ابتدا جز منتقدان درجه یک هدفمند شدن یارانه ها در اقتصاد ایران هستید و به یاد دارم همواره از اجرای هدفمندی یارانه انتقاد می کردید . حتی به یاد دارم قبل از اجرای فاز نخست یارانه ها در مناظره ای که با وزیر وقت اقتصاد یعنی شمس الدین حسینی داشتید، ایراد گرفتید که نباید هدفمندی را اجرا کنید ؟ دلیل مخالفت هایتان چه بود ؟ با نحوه اجرا مخالف بودید و یا الویت را با هدفمندی یارانه ها نمی دانستید؟

خیلی خوب یادتان هست، بله من از ابتدا مخالف بوده و الان هم مخالفم، معتقدم هدفمند شدن یارانه ها الویت اقتصاد ایران نبوده است . من بارها گفته ام و الان هم تاکید می کنم اگر اصلاح **** مالیاتی به جای هدفمندی یارانه ها در الویت کاری دولت می بود، ما الان با چالش هایی که اکنون اقتصاد ایران را تهدید می کند روبرو نبودیم، واقعیت آن است که شما نتیجه ی اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه ها را اکنون میتوانید مشاهده کنید ؟ سوال من از شما این است آیا اهدافی که از روز اول آقای احمدی نژاد داشت محقق شد ؟

اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه ها نشان داد دولت قبل راه را اشتباه رفت، تنها نکته مثبتی که این هدفمندی داشت، توزیع کمی پول میان اقشار آسیب پذیر بود، که این البته باید اذعان کرد همین مقدار پول هم پس از چندماه با نرخ دادن تورم 40 درصدی خنثی شد!

درمورد تولید هم که شما از من بهتر می دانید چه اتفاقی افتاده است، هم اکنون تولید رسما با آسیب مواجه شده و این آسیب پذیری بخش تولیدی کشور با اجرای فاز دوم تشدید شد و حالاحالاها هم به دلیل اجرای اشتباه هدفمندی ادامه خواهد یافت، می خواهم بگویم فاز اول هدفمندی ثاثیر مثبت و ماندگاری برای اقتصاد ایران نداشت که دولتمردان کنونی نیز فاز دوم آن را پیگیری می کنند.

***با این حال پیش شرط های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را چه مواردی می دانید ؟

ثبات اقتصادی و کاهش سطح عمومی قیمت ها از عوامل تعیین کننده اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها هستند، شما در یک فضای نا آرام اقتصادی مانند شرایط کنونی نمی توانید فاز دوم هدفمندی یارانه ها را اجرا کنید.

xms

Registered User
لایک‌ها
387

رویترز گزارش داد
قیمت بنزین ایران جزء ارزان‌ترین‌ها در جهان/ آزمون سخت روحانی در کنترل قیمت‌ها
رویترز در گزارشی با توضیح اینکه با وجود افزایش 75 درصدی قیمت بنزین در ایران، قیمت بنزین در این کشور از ارزان ترین ها در جهان است، نوشت: اگر روحانی به مردم ایران ثابت کند که وضعیت اقتصاد را بهبود می‌بخشد، مردم وی را برای افزایش قیمت‌های اخیر خواهند بخشید.

13930125000741_PhotoA.jpg

• Tweet
    به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، همزمان با کاهش یارانه سوخت، قیمت بنزین در ایران در نیمه شب پنج شنبه 75 درصد افزایش یافت؛ اقدامی که حسن روحانی امید دارد با انجام آن، وضعیت اقتصاد ایران را بهبود بخشد.

این افزایش قیمت ها، محبوبیت و حمایت مردم از روحانی را که به آنها وعده داده بود تا تورم را کاهش دهد، به آزمون خواهد گذاشت.

بنزین یارانه ای که به میزان محدود در اختیار خودرو سواران قرار می گیرد از 4000 ریال به ازای هر لیتر به 7000 هزار و قیمت بنزین آزاد از 7000 ریال به 10 هزار ریال افزایش یافت. قیمت گازوئیل و گاز طبیعی فشرده نیز افزایش یافته است.

با این وجود، قیمت سوخت خودرو در ایران در میان کشورهای جهان از ارزان ترین موارد به شمار می رود اما این افزایش قیمت در کشوری که یک سوم بزرگسالان آن بیکار هستند یا کار پاره وقت دارند، با استقبال روبرو نخواهد شد.

دولت پیشین ایران، برنامه کاهش یارانه ها را در دسامبر 2012 آغاز کرد، در آن زمان، قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی به همراه بنزین افزایش یافت.

این اقدام با تاثیر تحریم های اروپا و آمریکا همراه شد و سبب شد تا نرخ تورم از 8.8 درصد در اوت 2010 به حدود 40 درصد در پایان دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال 2013 برسد.

روحانی که در ژوئن گذشته به ریاست جمهوری رسید، اعلام کرده است که مبالغ حاصل از کاهش یارانه های دولتی صرف ایجاد شغل برای جوانان بیکار این کشور خواهد شد.

اگر وی بتواند ایرانی ها را متقاعد کند که می تواند وضعیت اقتصاد بهبود ببخشد، ممکن است که مردم وی را برای افزایش قیمت ها که در کوتاه مدت، تلاش های وی در جهت کاهش تورم 35 درصدی کنونی را خنثی خواهد کرد، ببخشند.

انتهای پیام/

xms

Registered User
لایک‌ها
387
یک‌عضو بنیاد باران:موفقیت دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها به معنای موفقیت **** خواهد بود

یک عضو بنیاد باران با بیان این‌که اجرای مرحله هدفمندی یارانه‌ها طرحی ملی است اظهار کرد: در این مرحله دولت باید تقویت شود زیرا ایجاد اعتماد عمومی به دولت موجب موفقیت **** و کشور خواهد بود.

محمود زمانی قمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که اعتماد به معنای تکیه کردن یا واگذاری امور به دیگران است اظهارکرد: فلسفه تشکیل دولت‌ها پرداختن به امور جامعه و مردم بوده، اما بتدریج این کار ویژه دولت‌ها دچار تحول شده و هر چه دولت‌ها مدرن تر شده اند تصدی‌گری را کنار گذاشتند و وظایف محدودتر و مهمتری را به عهده گرفتند.

وی افزود: نفس بقا و دوام دولت‌ها در اعتماد مردم ریشه دارد مهم نیست دولت‌ها در قالب سنتی یا مدرن عمل کنند، زیرا در هر صورتی به عنصر اعتماد نیازمند هستند بنابراین عنصر اعتماد و همگرایی مردم همواره رمز موفقیت دولتها بوده است. با مطالعه فراز و فرود دولت‌ها در دنیا به این نکته پی می‌ببریم تا زمانی که مردم به دولت اعتماد دارند به خوبی به دولت کمک می‌کنند، اما اگر اعتماد مردم به دولت خدشه‌دار شود،‌ همراهی مردم نیز به همان نسبت کاهش می‌یابد.

استاندار ایلام و چهارمحال و بختیاری در دولت اصلاحات در ادامه با بیان این‌که راستگویی و صداقت،‌ تلاش برای تحقق وعده‌ها، توجه به عدالت در جامعه و ترویج فرهنگ تواضع مسوولان را از عناصر تشکیل‌دهنده اعتماد عمومی ذکر کرد و اظهار کرد: مردم فطرتا به صداقت علاقه دارند. زمانی که اعراب در جنگ با اسراییل شکست خوردند جمال عبدالناصر در تلویزیون مصر حاضر شد و با مردم خود صادقانه صحبت کرد و مسوولیت شکست را پذیرفت. پس از این گفت‌وگو بود که میلیون‌ها مصری به اشکال مختلف از وی حمایت کردند. درواقع صداقت اصلی‌ترین زیربنای ایجاد اعتماد مردم به حاکمان است.پس از اینکه امام *****(ره) شرایط صلح را درزمان جنگ پذیرفت و شرایط کشور را با مردم در میان گذاشت حمایت مردم هم از امام بسیار محکم‌تر از قبل شد.

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به این‌که دولت‌ها باید به تحقق وعده‌های خود توجه کنند خاطر نشان کرد: دولت‌ها برای جلب اعتماد عمومی باید به تحقق عدالت در جامعه حساس باشند زیرا هر جا عدالت وجود نداشته باشد به این معنی است جفا و ظلم در آن وجود دارد.

زمانی قمی در ادامه خاطر نشان کرد:باید این فرهنگ در میان مسوولان کشورمان به وجود بیاید در صورتی که اشتباه کردن از مردم عذرخواهی کنند. ما مسلمانان برای عذرخواهی باید از همه سبقت بگیریم، زیرا آموز‌ه‌های دینی تاکید دارد که باید پس از هر اشتباه عذرخواهی انجام دهیم.

این عضو بنیاد باران همچنین با بیان این‌که مطبوعات و رسانه‌های مستقل امروزه جایگاه مهمی در دنیای امروز دارند خاطر نشان کرد: وجود مطبوعات مستقل نشانه اعتماد دولت ها به مردم است. در مقابل پاسخ مردم هم اعتماد بیشتر به دولت‌ها است. اعتماد میان دولت و مردم رابطه دوسویه است با این وجود برای حفظ این رابطه دولت‌ها باید بیشتر مراقب باشند.

وی همچنین با بیان این‌که من در حال حاضر اعتماد مردم به **** جمهوری اسلامی ایران را خوب ارزیابی می‌کنم، افزود: شاهد ادعای من حضور گسترده مردم در عرصه انتخابات مختلف است و نمونه نزدیک آن انتخابات 24 خرداد و حضور معنادار مردم بود. با این وجود باید بدانیم که اعتماد مردم و دولت‌ها در هیچ کجای دنیا لزوما شرایط یکسانی ندارد و دولت‌ها برای استحکام‌بخشیدن به عنصر اعتماد تلاش بیشتری داشته باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها 77 میلیون نفر یارانه دریافت کردند که این تعداد از جمعیت کشور هم بیشتر بود خاطر نشان کرد: در حال حاضر تعدادی از مردم به دلیل اعتمادی که به دولت داشتند از دریافت یارانه انصراف دادند.

این عضو بنیاد باران در پایان افزود: با این وجود در تبلیغات دولت برای انصراف دریافت یارانه نقص وجود داشت اما همین تبلیغات توانست تعدادی از مردم را برای انصراف از یارانه تشویق کند. در این بین منتقدان دولت باید بدانند که توفیق ایران در عرصه اقتصادی یک ضرورت تاریخی برای ایران است و نباید به این مسئله نگاه باندی و گروهی شود.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
ثبت‌نام 73 میلیون ایرانی نشان داد
صرفه‌جویی ماهانه 100 میلیارد تومانی از محل یارانه‌ها

با پایان مهلت نام نویسی و ارزیابی سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها دولت باید گام دوم را در حالی آغاز کند که تنها دو میلیون و 400هزار نفر از قافله دریافت یارانه پیاده شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرانجام دولت با اعلام رسمی کنار رفتن دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه 73 میلیون نفر را جزو کسانی اعلام کرد که در گام دوم هدفمندی‌ نیز یارانه خواهند گرفت.

روز گذشته باقر نوبخت، سخنگوی دولت با بیان این‌که در روزهای نخست پیش بینی دولت این بود که حدود هفت تا هشت میلیون نفر انصراف دهند گفت:‌ در نهایت چیزی حدود دو میلیون و 400 هزار نفر کنار رفتند که البته همین تعداد نیز به دولت در راستای اجرای برخی از اهداف و وظایف خود در حوزه بهداشت، درمان، توسعه، حمل و نقل عمومی،‌ تولید و اشتغال کمک بسیاری می‌کند.

البته روز گذشته معاون اجرایی رییس جمهور از ارزیابی‌ها و پیش بینی‌های دولت پیش از آغاز نام نویسی‌ها خبر داده که براساس آن دولت انصراف تا این حد را پیش بینی کرده بوده است.

طبق اعلام شریعتمداری مرکز آمار 79 میلیون و 500 هزار ایرانی را جزو کسانی اعلام کرده که برای ثبت نام مجاز بودند اما از این تعداد حدود 73 میلیون نفر ثبت نام کرده و دو میلیون و 400 هزار نفر نیز انصراف داده‌اند. مابقی نیز گروهی هستند که از ابتدا نامشان در لیست دریافت یارانه نقدی ثبت نشده است.

شریعتمداری درباره وضعیت درآمدی اقشار ثبت نامی نیز اعلام کرده است که در مجموع 67 تا 70 میلیون نفر درآمدهایشان بسیار نزدیک است و در مرحله دوم ثبت نام کمتر از یک درصد افراد با درآمد بالای دو میلیون و 500 هزار تومان در سایت رفاهی ثبت نام کرده‌اند. به این ترتیب از اردیبهشت ماه تمام این 73 میلیون ایرانی ثبت نام کننده مجددا یارانه نقدی دریافت خواهند کرد و رقم یارانه نیز همچنان همان 45 هزار و 500 تومان همیشگی خواهد بود.

اما با کنار گذاشتن این جمعیت انصرافی، دولت ماهانه در حدود 100میلیارد تومان صرفه جویی در منابع خواهد داشت و این رقم در سال به 1200 میلیارد تومان خواهد رسید.

هرچند این رقم در ظاهر قدری ناچیز به نظر می‌رسد زیرا حتی نیمی از یارانه پرداختی دولت به صورت ماهانه به حساب مردم را نیز شامل نمی‌شود اما همین بودجه نیز می‌تواند به دولت برای ایجاد توسعه در مناطق دور افتاده کشور کمک شایانی کند.

البته این رقم نشان می‌دهد دولت همچنان باید برای هماهنگی و تخصیص بودجه لازم برای پرداخت یارانه نقدی تلاش بسیاری کند. زیرا با حذف 100 میلیارد تومان همچنان برای پرداخت یارانه ماهانه به 3400 میلیارد تومان بودجه نقدی احتیاج است که البته این مهم با ایجاد تغییراتی در نرخ حامل‌های انرژی ممکن خواهد بود.

در هر صورت پایان نام نویسی و ارزیابی‌ها به این معناست که مردم ایران با توجه به تعهداتی که در سایت رفاهی ثبت کرده‌اند همچنان خود را برای دریافت یارانه محق می‌دانند و این به آن معناست که جامعه تایید کرده 73 میلیون نفر با دریافت مبلغ ماهانه 45 هزار و 500 تومان زندگی‌شان تغییر کرده و شرایط اقتصادی بهتری پیدا می‌کنند.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
یک اقتصاددان:
دولت تعارف را کنار بگذارد/30 درصد ثبت‌نام‌کنندگان یارانه قابل حذف هستند

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این‌که کشور نمی‌تواند 73 میلیون نفر نیازمند داشته باشد، تصریح کرد:‌ دولت باید در حذف یارانه‌بگیران ثروتمند تعارف را کنار بگذارد.

علی بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به آمار غیر قابل قبول انصراف دهندگان از یارانه نقدی اظهار کرد: در این شرایط دولت در مخمصه و وضعیت نامتعادلی قرار می‌گیرد که از یک سو تعداد یارانه بگیران بالا و از سوی دیگر با کمبود منابع سایر برنامه‌های دولت برای کاهش هزینه‌های درمان و کمک به تولید نمی تواند به طور کامل محقق شود.

وی افزود: راه حل‌هایی مثل خواهش کردن از مردم برای یاری رساندن به دولت یا کمک هنرمندان، ورزشکاران و اقتصاددانان برای دعوت از مردم به منظور انصراف از دریافت یارانه نقدی چاره ساز نبود و از این رو دولت باید به فکر راه‌حل های صریح‌تری باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دولت دو راهکار پیش رو دارد اول این که تصمیم بگیرد که به تمامی 73 میلیون ایرانی یارانه بپردازد که باز در مسیر قبلی قرار می گیرد یا این که با کسانی که اخلاق را رعایت نکرده و بدون هیچ نیازی باز هم برای دریافت یارانه ثبت نام کرده‌اند برخورد کرده و حذفشان کند.

بخشی با اشاره به این‌که دولت‌ها همواره در پرداخت یارانه در دو حالت قرار می‌گیرند؛ یا این که با مردم رودربایستی دارند و نمی‌توانند به صراحت یارانه آن‌ها را حذف کند یا این‌که برای دستیابی به مقاصد سیاسی به گونه‌ای برخورد می کند که دل مردم را بدست آورد، ادامه داد: این درحالی است که در دولت قبل اغلب به دلیل دستیابی به اهداف سیاسی و راضی نگه داشتن مردم به همه مردم یارانه پرداخت می‌شد و گاهی از سه برابر شدن آن نیز سخن می‌گفتند.

وی اضافه کرد: اگرچه دولت یازدهم در پرداخت یارانه نقدی اهداف سیاسی را دنبال نمی‌کند اما به شدت با مردم تعارف دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: طبق قانون بودجه یارانه تنها به نیازمندان تعلق می‌گیرد و بر این اساس اگر قرار باشد 73 میلیون ایرانی یارانه بگیرند بیانگر وضعیت اسف‌باری برای کشور است که نشان می‌دهد 73 میلیون نیازمند داریم. از این رو دولت باید تعارف را با مردم کنار گذاشته و به راحتی تمامی کسانی که یارانه تاثیر چندانی در زندگی آن ها ندارد را از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

بخشی با بیان این‌که باید نام تمام 73 میلیون نفر که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده‌اند در سایت رفاهی قرار گیرد، گفت: در این حالت از سویی مشخص می‌شود که چه کسانی نیازمندند و برای دریافت یارانه اقدام کرده‌اند و از سوی دیگر شفاف سازی انجام می‌شود که دولت به چه کسانی یارانه پرداخت کرده و منابع را چگونه هزینه می‌کند. دراین حالت می‌توان مطمئن بود بسیاری از افرادی که بدون نیاز به این 45 هزار تومان ثبت نام کرده‌اند انصراف خواهند داد.

وی درباره این که اعلام نام ثبت‌نام‌کنندگان ممکن است به آبروی افراد لطمه وارد کند، توضیح داد: تمام مساله همین است که یارانه باید تنها به افراد نیازمند تعلق گیرد و مردم با آگاهی از این موضوع خود را جزو نیازمندان ثبت‌نام کرده‌اند؛ پس آبروبری نیست و دولت موظف است به تمامی نیازمندان کمک کند. از سوی دیگر مردم هم باید بدانند که پول به دست آمده از افزایش قیمت حامل‌های انرژی که زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد در کجا صرف می شود.

این اقتصاددان با اشاره به این‌که حداقل 30 درصد ثبت‌نام‌کنندگان برای دریافت یارانه نیازمند وجه آن نیستند گفت: پرداخت یارانه از ابتدای حضور دولت تاکنون نیز اقدامی درستی نبود. این درحالی است که حتی دولت می تواند حساب بانکی مردم را چک کند چرا که مطلقا منع قانونی ندارد هر چند که ممکن است وقت‌گیر بوده و اعتماد بین دو گروه را دچار خدشه کند. بنابراین اگر نام ثبت‌نام‌کنندگان در سایت رفاهی قرار گیرد می‌توان مطمئن بود که عده زیادی برای این‌که نامشان جزو نیازمندان قرار نگیرد انصراف می‌دهند.

بخشی همچنین با بیان این‌که جدای از این که ثبت‌نام 73 میلیون نفری برخورد چندان درستی از سوی مردم نبود و دولت نیز زمینه را برای ثبت نام کمتر فراهم نکرد خاطرنشان کرد:‌ برخی از اقداماتی که انجام شد اشتباه بود به گونه‌ای که دولت در همین مدت اخیر به یکباره قیمت برق را چند برابر محاسبه کرد و این موجب بی اعتمادی مردم شد که حتما قیمت سایر حامل‌ها نیز به این صورت افزایش می‌یابد و از این رو یارانه نقدی هر چند اندک می‌تواند تا حدودی هزینه‌های آب ، برق، گاز یا سوخت آن‌ها را پوشش دهد.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
سهمیه بنزین اردیبهشت‌ماه واریز شد

هم‌زمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، سهمیه 60 لیتری بنزین خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها با قیمت‌های جدید بامداد امروز جمعه به کارت های سوخت واریز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق اعلام دولت نرخ‌ بنزین به صورت سهمیه‌ای هر لیتر 700 تومان و آزاد هر لیتر 1000 تومان اعلام شد.

همچنین نرخ جدید انواع سوخت به شرح زیر است:

نوع سوخت قیمت (تومان)
نفت گاز هر لیتر 250
بنزین سوپر آزاد هر لیتر 1100
بنزین سوپر سهمیه‌ای هر لیتر 800
سی.ان.جی هر مترمکعب 450
بنزین تحویلی به خودروهای دولتی هر لیتر 1000
در همین حال، سهمیه‌های 400 تومانی باقی‌مانده در کارتهای سوخت سواری شخصی و موتورسیکلت‌ها کماکان معتبر است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، میزان سهمیه ماهانه همه خودروها طبق روال قبل خواهد بود و از بامداد روز جمعه پنجم اردیبهشت‌ماه سهمیه کامل اردیبهشت ماه خودروهای سواری شخصی و موتوسیکلت‌ها به کارت‌های سوخت آنها تخصیص می‌یابد.

بر اساس این اطلاعیه، سهمیه بنزین خودروهای عمومی هم از زمان تغییر نرخ برای باقیمانده اردیبهشت ماه با نرخ‌های جدید به کارت‌های آنها تخصیص می‌یابد.

در همین رابطه رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور از آرام بودن وضعیت جایگاه‌های سوخت خبر داد.

بیژن حاج‌محمدرضا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ساعتی پیش از اعلام سهمیه و نرخ نهایی بنزین جایگاه‌های سوخت اندکی شلوغ بود اما پس از اعلام نرخ نهایی بنزین و سهمیه‌ی وسایل نقلیه سنگینی ترافیک در این جایگاه‌ها شکسته شد.

وی افزود: از بامداد امروز روال سوخت‌گیری خودروها همچون گذشته ادامه دارد.

به گفته وی قیمت‌های جدید بنزین و گازوئیل در جایگاه‌های سوخت نصب شده است.

حاج‌محمدرضا تاکید کرد: سهمیه‌ی سوخت ناوگان عمومی که چند روز گذشته به کارت سوخت وسایل نقلیه عمومی واریز شده بود، باطل شد و سهمیه‌ی جدید آنها نیز واریز شد.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387

فارس گزارش می‌دهد
فاصله 59 درصدی بنزین آزاد 1000 تومانی با قانون/سه گام دیگر تا قیمت نهایی
با افزایش قیمت بنزین آزاد به 1000 تومان در هر لیتر، دولت تا کنون به 41 درصدی قیمت تعیین شده در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها رسیده است؛ زیرا باید قیمت بنزین در ایران به 2385 تومان در هر لیتر برسد.

13930125000741_PhotoA.jpg

• Tweet
    به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس براساس قانون هدفمندکردن یارانه ها قیمت بنزین در داخل کشور باید طی 5 سال به 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد.

عبارت "فوب" حاکی از قیمت جهانی یک کالا "قیمت فروش آن کالا به مقدار بسیار عمده، از طرف تولیدکننده، به صورت بدون واسطه به خریداران عمده، بدون این که عوارض گمرکی و مالیات به آن افزوده شده باشد"، است.

به معنی ساده تر قیمت "فوب" ارزان ترین قیمت که هر خریداری ممکن است به آن کالا در معاملات بین المللی دسترسی داشته باشد بنابراین چون مناطق مختلفی در جهان وجود دارد که قیمت ها در آنها متفاوت است ملاک در ایران خلیج فارس در نظر گرفته شده به همین دلیل در قانون به فوب خلیج فارس اشاره شده است.

در حال حاضر براساس فوب خلیج فارس قیمت هرلیتر بنزین نزدیک به یک دلار است که باید گفت براساس ارز مبادله ای هر لیتر بنزین در فوب خلیج فارس 2650 تومان است.

از شب گذشته که قیمت بنزین آزاد 1000 تومان شده است این سوال مطرح است که با توجه به قانون هدفمندکردن یارانه ها تاکنون چه بخشی از این قانون اجرا شده است.

همانطور که در ابتدای این گزارش گفته شد قیمت بنزین باید در مدت 5 سال به 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد که اگر قیمت ارز ثابت باقی بماند قیمت بنزین در داخل کشور باید به 2385 تومان در هر لیتر برسد.

براین اساس با تعیین نرخ 1000 تومان برای بنزین آزاد باید گفت به 41 درصدی قیمت تعیین شده در این قانون رسیده ایم.

انتهای پیام/

xms

Registered User
لایک‌ها
387
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی:
مصرف 53 میلیون لیتر بنزین در اولین روز افزایش قیمت ها
تهران - ایرنا - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: در اولین روز پس از اجرای هدفمندسازی یارانه ها، 53 میلیون لیتر بنزین در سطح کشور مصرف شد.

81138572-5651139.jpg

داوود عربعلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، در خصوص تاثیر اجرای هدفمندسازی یارانه ها بر میزان مصرف بنزین، افزود: اولین روز پس از اجرای هدفمندسازی یارانه ها مصادف با روز جمعه و تعطیل بود، بنابراین نمی توان ارزیابی دقیقی از اثرگذاری افزایش قیمت ها داشت.

وی با بیان اینکه، تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر حادثه و ترافیک در جایگاه های عرضه در کشور مخابره نشده است، ادامه داد: در اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه ها و افزایش قیمت بنزین از همه تجربیات دوره های قبل استفاده شده است.

عربعلی با اشاره به مشکل شمارشگرهای جایگاههای عرضه سوخت اظهار داشت: مشکل شمارشگرهای جایگاه های عرضه سوخت با تبدیل مبنای محاسبه از ریال به تومان حل شده است.

در روزهای منتهی به زمان اعلام نرخ جدید حامل های انرژی میزان مراجعه به جایگاه ها و میزان مصرف بنزین افزایش قابل توجهی یافته بود، به طوری که در 31 فروردین ماه گذشته میزان مصرف به 94 میلیون لیتر رسید. میزان مصرف در اول اردیبهشت ماه نیز ٧٦ میلیون لیتر و در دوم اردیبهشت ماه به ٧٠ میلیون و ٧٠٠ لیتر رسید.

بر اساس مصوبه دولت و در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، نرخ حامل های انرژی از شامگاه چهارم اردیبهشت ماه جاری افزایش یافت.

بر این اساس نفت گاز هر لیتر ٢٥٠ تومان، بنزین سهمیه ای هر لیتر ٧٠٠ تومان، بنزین آزاد هر لیتر ١٠٠٠ تومان، بنزین سوپر سهمیه ای هر لیتر٨٠٠ تومان، بنزین سوپر آزاد هر لیتر ١١٠٠ تومان، بهای هر متر مکعب گاز CNG برای خودروها، ٤٥٠ تومان و قیمت بنزین تحویلی به خودروهای دولتی هر لیتر ١٠٠٠ تومان، تعیین شد.

اقتصام(4)**2022**1594

انتهای پیام /*
: ارتباط با سردبير

xms

Registered User
لایک‌ها
387

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌ها نفتی به فارس خبر داد
ذخیره 2.4 میلیارد لیتر بنزین ۴۰۰تومانی در کارت‌های سوخت/ سهمیه‌ مازادی به کارت‌ها واریز نشد
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به مصرف 97 میلیون لیتری بنزین درشب اجرای افزایش قیمت بنزین گفت: به نظر می رسد مصرف بنزین در سال جاری به روزانه 70 میلیون لیتر برسد.

13911021000203_PhotoA.jpg

• Tweet
    مصطفی کشکولی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به افزایش قیمت بنزین در گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها گفت: هنوز پیش بینی دقیقی از آینده وضعیت مصرف بنزین وجود ندارد.

*مصرف 97 میلیون لیتری بنزین در شب افزایش قیمت

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ادامه داد: در روز پنجشنبه و تا ساعت افزایش قیمت بنزین 97 میلیون لیتر و روز قبل از آن نیز 94 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد.

وی با اشاره به اینکه باید اطلاع رسانی می شد تا آرامش در جامعه حاکم شود، گفت: مردم پس ازآنکه مطلع شدند قرار است قیمت بنزین افزایش یابد اقدام به ذخیره سازی بنزین کردند بنابراین باید اردیبهشت ماه را پشت سربگذاریم تا متوجه شویم وضعیت مصرف بنزین چگونه خواهد شد.

*پیش‌بینی متوسط مصرف روزانه 70میلیون لیتر

کشکولی خاطرنشان کرد:پیش بینی ما این است که در سال جاری به طور متوسط روزانه 70 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شود.

وی با اشاره به میزان بنزین ذخیره شده 400 تومانی در کارت های سوخت گفت: در حال حاضر 2 میلیارد و 400 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی در کارتهای سوخت ذخیره شده که از این میزان 500 میلیون لیتر برای موتور سیکلت‌ها است.

کشکولی ادامه داد: پس از افزایش قیمت بنزین خوشبختانه هیچ مشکلی ایجاد نشد و یکی از آرام‌ترین شبها را پشت سر گذاشتیم و موفق‌ترین مرحله ای بود که در اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها داشتیم.

*سهمیه‌ مازادی به کارت‌ خودروهای عمومی واریز نشده است

وی با اشاره به سهمیه سوخت خودروهای عمومی گفت: براساس قانون سهمیه خودروهای تاکسی مانندگذشته واریز و هیچ رقم مازاد برسهمیه درکارتهایشان واریز نشد.

کشکولی تصریح کرد: فقط قرار است قیمت بنزین در 4 روز ابتدایی ماه اردیبهشت مانند گذشته و 26 روز باقیمانده براساس نرخ های جدید بنزین محاسبه شود.

انتهای پیام/م

xms

Registered User
لایک‌ها
387
در گفتگوی «انتخاب» با یک آسیب شناس اجتماعی بررسی شد؛
هجوم مردم به پمپ های بنزین؛ کسب سود اقتصادی یا فرصتی برای ابراز مخالفت؟
مطمئنا کسی که با خودروی 200 میلیونی در صف پمپ بنزین حضور پیدا می کند به دنبال کسب سود اقتصادی نیست. در واقع یک سری شخصیت های Passive Aggressive که در تمام جوامع وجود دارند در این هجوم ها نقش بسزایی دارند، این شخصیت ها غرغر می کنند و خوششان می آید ایراد بگیرند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
59942_497.jpg
دکتر هادی معتمد روانشناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «انتخاب» به بررسی ریشه ی دلایل هجوم عده ای از مردم به سوی پمپ های بنزین و تشکیل صف های طویل پرداخت.

وی گفت: معتقدم افرادی که در روزهای پایانی اعلام ترخ جدید، به پمپ های بنزین هجوم آوردند در دسته بندی شخصیت های Passive Aggressive قرار دارند.

معتمد با بیان اینکه «البته شخصیت آنها قابل احترام است»، اضافه کرد: چنین افرادی، عمدتاً شخصیتی دارند که نحوه ی «ابراز انتقادات» خود را اینگونه می بینند . این افراد نحوه ی بروز جنین رفتارهایی را آنهم به شکل صحیح را نمی دانند و دائما از مسیرهای به اصطلاح منفی و نادرست برای ابزار نارضایتی خود استفاده می کنند.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: البته نسبت به جمعیتی که در تهران وجود دارد، جمعیت زیادی هجوم نیاوردند.

وی اضافه کرد: با این حال، این هجوم ها با دیدگاه اقتصادی انجام نمی گیرد، برخی احساساتی عمل کرده و جو زده و هیجان زده می شوند و عده ی دیگری بدشان نمی آید که شلوغ کاری دربیاروند و از این طریق مخالفت خود را با دولت اعلام کنند.

دکتر معتمد ادامه داد: مطمئنا کسی که با خودروی 200 میلیونی در صف پمپ بنزین حضور پیدا می کند به دنبال کسب سود اقتصادی نیست. در واقع یک سری شخصیت های Passive Aggressive که در تمام جوامع وجود دارند در این هجوم ها نقش بسزایی دارند، این شخصیت ها غرغر می کنند و خوششان می آید ایراد بگیرند.

این آسیب شناس اجتماعی در ادامه گفتگو با «انتخاب» بیان داشت: در این میان نباید فراموش کرد که عده ای به واقع نیازمند محسوب می شوند و 50 هزارتومان برایشان رقم مهمی به حساب می آید.

وی با بیان اینکه اینگونه هجوم های ناگهانی سبب اضطراب جمعی می شود، گفت: خوشبختانه این شخصیت ها از سوی مردم شناخته شده اند ، مانند ماجرای سبد کالا که دیدید برخی چگونه هجوم آوردند. این عده دچار همان شخصیت Passive Aggressive هستند،

این روانشناس ادامه داد: این تیپ شخصیتی با خودشان هم مخالفند و حتی با مخالف هم مخالفند. البته شخصیت انسان ها متفاوت از یکدیگر است و ما اجازه محکومیت آنان را نداریم و صرفا به تحلیل شخصیتی آنان می پردازیم.

دکتر هادی معتمد اضافه کرد: در همین حال انسان های هستند که اهل ایثار هستند. همانطور که بخاطر دارید در ایام دفاع مقدس، افرادی حضور داشتند که نان شب نداشتند اما نه در صف می ایسناد و نه از امکانات خاصی استفاده می کردند و مخلصانه در حال خدمت به کشور بودند.

xms

Registered User
لایک‌ها
387

استاد اقتصاد در گفت‌وگو با فارس:
قیمت بنزین روزانه تعیین شود/ نرخ ارز پاشنه آشیل اقتصاد ایران است:cool:
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه با بیان اینکه شیوه کنونی افزایش قیمت بنزین فقط برای دولت درآمدزاست و تأثیری بر کاهش مصرف ندارد، پیشنهاد کرد همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، قیمت بنزین در ایران نیز به صورت روزانه و متناسب با قیمت‌های واقعی تعیین شود.

13920330000314_PhotoA.jpg

• Tweet
    ابوالقاسم حکیمی‌پور عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه چه عواملی باعث عدم انصراف مردم از دریافت یارانه‌ شد، گفت: اعضای دولت درباره زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با هم توافق نداشتند و برخی از مسئولین معتقد به اجرای آن در ابتدای سال و برخی معتقد به اجرای آن در نیمه دوم سال 93 بودند.

وی افزود: زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بسیار زود است و بهتر است که این اتفاق بعد از کنترل نرخ تورم می‌افتاد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان و اساتید اقتصادی معتقدند که دولت باید در مورد زمان اجرای فاز دوم صبر می‌کرد و آن را به سال 94 و یا حتی سال 95 موکول می‌کرد.

وی با اشاره به این موضوع که دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هنوز آمادگی کامل به لحاظ اطلاعاتی ندارد، اظهار داشت: تجربه توزیع سبد کالا کاملا این موضوع را نشان داد که دولت اطلاعات درستی از درآمد مردم در اختیار ندارد.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: توزیع نادرست سبد کالا در بین مردم و همزمانی آن با وصول پول‌های بلوکه شده ایران بعداز توافقات 1 + 5 وجهه بین‌المللی ایران را خدشه‌دار کرد و غربی‌ها هم گفتند که پول‌هایی که ما به ایران دادیم توسط دولت این کشور در بین فقرا تقسیم شد.

* دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تعجیل کرد

حکیمی‌پور به علت عدم استقبال مردم از انصراف از یارانه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: هنوز مردم اعتماد کامل به دولت ندارند و طبیعتا این اعتماد با گذر زمان ایجاد می‌شود بنابراین با توجه به اینکه دولت قیمت برخی اقلام و خدمات دولتی را افزایش داد، تصور اینکه ممکن است وعده‌های دولت در خصوص کاهش تورم به وقوع نپیوندد در بین مردم ایجاد شد و همین باعث عدم انصراف مردم از دریافت یارانه شد.

* مردم به تحقق وعده‌های دولت اعتماد ندارد

حکیمی پور تصریح کرد: یکی از اشتباهات دولت در خصوص تعیین میزان درآمد خانوارها این بود که دولت برای جمع‌آوری اطلاعات کل درآمد خانواده را خواستار شد در حالیکه تأمین هزینه‌های خانواده بر عهده سرپرست خانواده است و به عنوان مثال اگر سرپرست خانوار مرد آن خانواده باشد و همسر آن فرد هم شاغل باشد درآمد زن خانواده در تأمین هزینه‌های زندگی تأثیرگذار نیست و معمولا درآمد خرج هزینه‌های زندگی نمی‌شود.

وی افزود: اعلام بررسی درآمدها و حساب‌های مردم هم اشتباه دیگر دولت بود و این ناشی از عدم اعتماد دولت به مردم بود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دولت اعلام کرده که اطلاعاتی که مردم ارائه می‌کنند را راستی‌آزمایی می‌کند بنابراین نشان می‌دهد که به مردم اعتماد ندارد و وقتی که دولت به مردم اعتماد ندارد چگونه توقع دارد که مردم به آنها اعتماد کنند.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا روش تبلیغاتی دولت برای انصراف از دریافت یارانه‌ها روش هوشمندی بود، گفت: روش انتخابی برای تبلیغات در این زمینه خیلی در میزان انصراف مردم تأثیرگذار نیست و به نظرم مهمترین دلیل عدم انصراف مردم تعجیل در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش قیمت بنزین راهکار مناسبی برای کاهش مصرف و رسیدن به اهداف هدفمندی یارانه‌هاست، گفت: تعیین قیمت بنزین در طول سالیان گذشته اشتباه بوده و من از تکرار این اشتباه مسلم توسط مسئولین و سیاستگذاران اقتصادی کشور کاملا متعجبم.

وی افزود: وقتی مسئولان تصمیم می‌گیرند قیمت بنزین را افزایش دهند از مدت‌ها قبل آن را مطرح و اعلام می‌کنند و دقیقا از همان زمان که افزایش نرخ بنزین اعلام می‌شود جرقه افزایش نرخ تورم هم در جامعه زده می‌شود بنابراین اعلام افزایش قیمت بنزین که در طول سالیان گذشته انجام شده اشتباه است و نباید بنزین اینچنین نرخ‌گذاری شود.

* قیمت بنزین روزانه اعلام شود

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در هیچ‌کجای دنیا قیمت بنزین از قبل پیش‌بینی نمی‌شود بلکه در اکثر کشورهای توسعه یافته قیمت به صورت روزانه تعیین می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: مسئولین هدف از افزایش قیمت بنزین را کاهش مصرف و کنترل تقاضا مطرح می‌کنند در حالیکه تجربه سال‌های گذشته نشان داده که افزایش قیمت هیچ‌گونه تأثیری بر روی کاهش مصرف ندارند و مردم روال عادی مصرف را ادامه می‌دهند.

* برای کاهش مصرف بنزین خودروهای کم مصرف ساخته شود

وی افزود: کاهش مصرف با ساخت خودروهای کم مصرف امکان‌پذیر است در حالیکه در کشور ما به این مسئله هیچ‌گونه توجهی نمی‌شود و از تجربیات کشورهایی مثال ژاپن که در صنعت خودروسازی موفق به ساخت خودروهای کم مصرف شده‌اند بهره گرفته نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: افزایش قیمت بنزین فقط برای دولت درآمدزایی دارد و هیچ‌گونه تأٍثیری بر کاهش مصرف ندارد.

حکیمی‌پور اظهار داشت: دولت با افزایش قیمت بنزین در در درجه اول خودش ضرر می‌کند زیرا با افزایش قیمت 3 تا 5 درصد تورم افزایش می‌یابد.

* نرخ ارز پاشنه آشیل اقتصاد ایران است

وی افزود: اگرچه پاشنه آشیل اقتصاد ایران می‌تواند بنزین باشد ولی باید نگاه کرد که چه چیزی در اثر عدم کنترل روی افزایش لجام گسیخته نرخ ارز اثر می‌گذارد و همان چیز مهمترین پاشنه آشیل اقتصاد کشور است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: اگر نرخ ارز کنترل نشود باعث تورم 40 درصدی و اگر نرخ بنزین کنترل نشود باعث تورم 3 تا 5 درصدی می‌شود بنابراین پاشنه آشیل اقتصاد ایران نرخ ارز و کنترل آن است.

حکیمی‌پور گفت: بنابراین افزایش قیمت بنزین تأثیری بر کاهش مصرف ندارد و جزء درآمدزایی و افزایش 3 تا 5 درصدی نرخ تورم نتیجه‌‌ای ندارد و بهتر است که قیمت بنزین مثل کشورهای توسعه یافته به صورت روزانه اعلام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سؤال که دولت برای خروج از رکود تورمی چه باید بکند، گفت: بدترین وضعیت از نظر اقتصاد وضعیت رکود تورمی است زیرا ممکن است که سیاستی که برای حل تورم در نظر می‌گیرد منجر به رکود و سیاستی که برای حل رکود در نظر می‌گیری منجر به تورم شود.

وی افزود: وقتی جامعه دچار تورم است باید از سیاست‌های انقباضی و وقتی دچار رکود است باید از سیاست‌های انبساطی بهره گرفت.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بهترین راه‌حل برای مبارزه با رکود تورمی یا همان بیماری هلندی که از سال 1973 در جهان بوجود آمد حرکت پلکانی است به شرط اینکه تولید لطمه نبیند.

وی افزود: کاهش ناگهانی تورم باعث رکود شدید می‌شود و رکود هم باعث کاهش اشتغال، کاهش رشد تولید ناخالص و عواقب اجتماعی - اقتصادی می‌شود.

حکیمی‌پور اظهار داشت: برای خروج از رکود باید فضای کسب و کار رونق یابد و در کنار مذاکرات 1 + 5، مذاکرات با کشورهای خارجی و جلب مشارکت بخش خصوصی خارج از کشور را فراهم کنیم و با برداشتن موانع امکان فعالیت اقتصادی را برای آنها فراهم کنیم.

انتهای پیام/

xms

Registered User
لایک‌ها
387
چمران تاکید کرد:
تاثیر افزایش قیمت بنزین در حمل‌ونقل تنها 8درصد است

رییس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه وزارت کشور حداکثر میزان تاثیر افزایش قیمت بنزین در نرخ حمل‌ونقل را 8 درصد اعلام کرده است، گفت: این افزایش مربوط به شوراهایی است که افزایش نرخ بنزین را لحاظ نکرده‌اند.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی چمران در نشستی خبری به مناسبت روز ملی شوراها با بیان اینکه افزایش نرخ حمل‌ونقل باید براساس تورم سالیانه و نیز افزایش نرخ حامل‌های انرژی لحاظ شود، گفت: شوراها در این زمینه هرکدام رویه متفاوتی داشته‌اند. به طور مثال برخی شوراها افزایش نرخ حامل‌های انرژی را به همراه تورم لحاظ کردند در صورتی که برخی دیگر از شوراها تنها تورم سالیانه را در افزایش خود در نظر گرفته‌اند. بنابراین تنها شوراهایی می‌توانند افزایش 8 درصدی نرخ حمل و نقل براساس افزایش قیمت بنزین را داشته باشند که افزایش نرخ حامل‌های انرژی را لحاظ نکرده باشند.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز تاکسی‌ها 30 درصد، اتوبوس‌ها 20 درصد و متروی تهران 15 درصد با افزایش قیمت روبه‌رو شدند.

به گفته چمران ابتدا قرار بود از اوایل سال جاری موضوع افزایش قیمت کرایه‌ها در دستور کار قرار گیرد اما با هماهنگی شورا، وزارت کشور و شهرداری این موضوع به ابتدای اردیبهشت موکول شد و در نهایت نیز تاریخ 15 اردیبهشت ماه سال جاری برای آن در نظر گرفته شد و علت این موضوع نیز عدم افزایش دوباره قیمت کرایه‌ها پس از اعلام نرخ بنزین بود تا فشاری به مردم وارد نشود.

رییس شورای عالی استان‌ها این شورا را به عنوان عالی‌ترین نهاد پس از مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: شورای عالی استان‌ها دومین پارلمان کشور است و با برگزاری مرتب جلسات خود مسائل محلی را مورد بحث و بررسی قرار داده و قوانین را به تصویب می‌رساند.

چمران با اشاره به اینکه اگر قانون را به درستی پوشش دهیم مجلس می‌تواند مسائل کشور و شورای عالی استان‌ها مسائل محلی را برطرف کند، گفت: این تفکیک باید به وجود بیاید و به طور مثال مردم بدانند که نباید مسائل محلی را با نمایندگان مجلس و مسائل کلان را با نمایندگان شورای عالی استان‌ها مطرح کنند، هرچند عموم مردم در این زمینه تفکر کاملا درستی دارند چراکه دسترسی به نمایندگان شوراها راحت‌تر است و می‌توانند برهمین اساس مسائل مختلف را با آنها در میان بگذارند.

وی در مورد جلسه اعضای شورای شهر با مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یک بار اعضای کمیسیون تلفیق به شورای شهر آمدند و به همین منظور جلسه‌ای نیز توسط اعضای شورا با نمایندگان کمیسیون تلفیق برگزار شد.

رییس شورای عالی استان‌ها در مورد موضوع شعار سوال اظهار کرد: گزیده‌ای از صحبت‌های مقام معظم ***** در این زمینه انتخاب شد تا بتوانیم در ارتباط با شهر اسلامی و معماری ایرانی اسلامی و هویت شهری اقدام کنیم. هرچند این موضوع در کمیسیون‌های تخصصی دانشگاهی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز وزارت علوم مدنظر قرار گرفته است.

چمران در پاسخ به مهم‌ترین اولویت شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: پیاده کردن قانون کامل شورا و جایگاه واقعی شورا مهم‌ترین اولویت شورای عالی استان‌هاست چراکه علی‌رغم همه تلاش‌ها شورای عالی استان‌ها جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و باید در این راستا اقدام کنیم.

وی در مورد شکل‌گیری و تصویب قانون شوراها نیز اظهار کرد: این قانون در سال 75 مصوب و پس از آن طی آن اصلاحاتی در این رابطه ایجاد شد و از 78 کار خود را آغاز کرد، سپس به مرور زمان و در دوره دوم آیین‌نامه و دستورعمل‌ها شکل گرفت و دوره سوم شوراها توانستند توان خود را به خوبی نشان دهند.

چمران با بیان اینکه براساس قانون اساسی باید طرح‌هایی تهیه و به صورت مستقیم یا از طریق دولت به مجلس پیشنهاد می‌شد، گفت: طبق اصل 102 قانون اساسی و براساس آن به مجلس ورود کردیم و رییس عالی استان‌ها و یا نماینده وی بر همین اساس می‌تواند از طرح ارائه شده در مجلس دفاع کند.

رییس شورای عالی استان‌ها افزود: تلاش‌های لازم برای ارائه طرح‌ها در مجلس و اصلاح قانون شوراها که بر عهده شوراهای استان‌ها قرار داده شده بود، به خوبی انجام شد و در زمینه کمبودها یا سکوت‌های قانونی که در برخی مسائل با آن برخورد کردیم، پیشنهادات خوبی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

وی همچنین در مورد مدیریت یکپارچه شهری خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی ما را ملزم به تهیه آیین‌نامه کرده و این آیین‌نامه به دولت ارائه شده و از 23 مورد آن 16 مورد آن در کمیسیون‌ها مصوب شده است. همچنین از طریق مرکز پژوهش‌های شهرداری کتابچه‌ای به عنوان قانون جامع شوراها در نظر گرفته شده که آن را در اختیار اعضای شورای عالی استان‌ها قرار می‌دهیم.

چمران افزود: همچنین قرار است سیاست شوراها از طریق مجمع تشخیص مصلحت **** ابلاغ شود و هم‌اکنون در نوبت است تا در دستور کار این مجمع قرار گیرد.

انتهای پیام

xms

Registered User
لایک‌ها
387
رکورد گیلانی ها؛ 96 درصدشان برای یارانه ثبت نام کردند
معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان گفت: 96 درصد مردم گیلان در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ثبت نام کردند و چهار درصد انصراف دادند.

محمدحسین اصغریان با اشاره به ثبت‌نام افراد ثبت‌نام شده در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها 96 درصد مردم گیلان ثبت‌نام کردند و چهار درصد انصراف دادند.

او درباره اصلاح ثبت‌نام یارانه‌ها گفت: برای اصلاح و تغییرات خانوار در ثبت‌نام یارانه‌ها تا 15 روز آینده مهلت اعلام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان با اشاره به افزایش نرخ حامل‌های انرژی و کالای مصرفی مردم گفت: با ابلاغ قیمت حامل‌های انرژی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کلید خورد.

او با بیان اینکه حدود 15 نوع کالا در سبد خانوار مردم افزایش قیمت پیدا نکرده است، گفت: نرخ این کالا تا اول تابستان امسال ثابت است و نرخ جدید کالا پس از آن به مردم اعلام می‌شود.

اصغریان یادآور شد: براساس مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها تا اول تیر 1393 هیچ‌گونه افزایشی در کالای پرمصرف در سبد خانوار از جمله قند، شکر، آرد، روغن، برنج، گندم، نان، گوشت مرغ، گوشت قرمز، نهاده‌های خوراک دام و طیور مانند جو، ذرت و کنجاله سویا، کودهای فسفاته و ازته صورت نمی‌گیرد.

به گفته او ، نیروهای نظارتی حداکثر توان خود را در راستای حفظ آرامش بازار و جلوگیری از افزایش‌های غیرقانونی کالا و خدمات به‌کار گرفته‌اند.

xms

Registered User
لایک‌ها
387
پس از گرانی بنزین؛ قیمت ها از 20 درصد بالاتر نمی رود
خبرآنلاین: زمانیکه بحث اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در پیشانی تصمیم گیری های اقتصادی کشور قرار گرفت، اولین موضوعی که به ان پرداخته شد بحث قیمت حامل های انرژی به ویزه بنزین و گازوئیل بود. بالاخره بعد از 3 ماه کش و قوس های بسیار درمورد چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها قیمت جدید حامل‌های انرژی در بامداد روز جمعه اعلام شد. اما نکته ای که بسیار مهم است تاثیر افزایش قیمت بنزین بر زندگی مردم و دیگر اقلام مصرفی آنهاست. این در حالی است که بر اساس آمارهای اعلام شده بعد از افزایش قیمت بنزین متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی کاهش یافته و شنیده ها حاکی از این موضوع است که قیمت بعضی از کالاها رو به افزایش هستند. مجید عمید پور، مدیر کل دفتر امور استان های نهاد ریاست جمهوری و عضوء ستاد بهینه سازی مصرف انرژی در کافه خبر حضور پیدا کرد و به سوالات ما در مورد قیمت بنزین و تاثیر آن بر زندگی مردم پاسخ داد.
به گفته بسیاری از مسئولین این افزایش قیمت ها تاثیری زیادی در رشد تورم ندارد از نظر شما هم همینطور است؟

بررسی های بر سر این موضوع انجام شده است و یکی از بررسی های بسیار خوب را مرکز پژوهش های مجلس انجام داده است که بر آن اساس در یک فرایند اقتصادی اگر قیمت بنزین را دو برابر کنیم نشان می دهد که نباید بر روی قیمت تمام شده کالاها بیشتر از 20 درصد افزایش قیمت داشته باشد و تحلیل های بسیاری نیز در این راستا انجام شده است وکاملا موضوعی علمی است. اما در حال حاضر جو روانی مناسبی در جامعه ما وجود ندارد. تاثیر افزایش قیمت بنزین بر روی افزایش کرایه تاکسی تقریبا حدود 40 درصد است اما چون مردم فقط آن را می بینند جو ناآرام می شود و این نشان دهنده ای این است که یک اقتصاد ناسالم داریم و به همین دلیل است که اعتمادی در جامعه شکل نمی گیرد. اگر ما یک اقتصاد مقتدر و روشن و شفاف داشته باشیم دیگر شاهد این رفتارها در سطح جامعه نخواهیم بود و سودجویی های کلان نیز اتفاق نخواهد افتاد. اما باز هم با این شرایط دولت مجبور است که احتیاط بیشتری کند. دولت اگر بخواهد باز به همان راننده تاکسی، بنزین ارزان قیمت عرضه کند باز هم اشتباه است زیرا باز اقتصاد یارانه ای و رانتی به وجود می آید و فساد در مقوله ای اقتصادی رشد خواهد داشت چون همان راننده تاکسی دیگر کار نمی کند و از طریق فروش همان سوخت زندگی خود را می گذراند و اینگونه چرخش کاری دچار مشکل می شود. باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ما نباید همه چیز را به دولت ارتباط دهیم و از آن خرده بگیریم زیرا مردم هم دارای مسئولیت های اجتماعی مختص به خودشان هستند و باید به وظایف فردی و اجتماعی خودشان عمل کنند. در کشورهای پیشرفته یکی از ارکان پیشرفت این است که مردم آن جامعه مسئولیت های اجتماعی خود را به نحو احسن انجام می دهند. این را همیشه به یاد داشته باشیم که الفبای اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا و مردم می توانند اگر قیمت کالای را مناسب نمی دانند خریداری نکنند تا رسیدگی شود. من هم می پذیریم که اساس و بنیان جامعه و مسائل ان به دست دولت است اما در این میان نقش خود افراد هم می تواند پر رنگ باشد و اگر مردم نتوانند این نقش را به خوبی ایفا کنند دولت هم نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. اگر مسئولیت اجتماعی و فرهنگ درستی نباشد هیچ کدام از این برنامه های دولت به بار نخواهد نشست. مردم ما به لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار فهیم هستند و باید این انتظار را از مردم داشته باشیم تا بتوانیم به ارامی وضعیت را بهبود بخشیم و به ان نقطه ای که می خواهیم برسیم و اگر دولت این حمایت های مردمی را نداشته باشد نمی تواند به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند.

دولت اعلام کرد که با شیب ملایم قیمت ها را افزایش میدهد اما ایا این اتفاق افتاد؟ جامعه دچار شوک نشده است؟

من اعتقاد دارم که این موضوعات همه به مختصات زمان و مکان بستگی دارد. این که ما بگویم این قیمت ها ملایم است یا نیست باید اول این سوال را از خود بپرسیم که در کجا ایستاده ایم. اگر دولت نتوانست با شیب سریع تری این کار را انجام دهد به دلیل شرایط مردم است. در حال حاضر مختصات زمانی و مکانی اجازه نمی دهد که بخواهیم بیش از این مردم را تحت فشار قرار دهیم. نگاه دولت این است که با این تفکر باید پیش برویم که قیمت حامل های سوخت پایین تر از نرخ تورم باشد و این نرخ تورم است که تعیین می کند قیمت را چگونه محاسبه کنیم. در کشورهای دیگر مثل لهستان دولت شوک درمانی کرد اما در کشور ما این اتفاق نیفتاد و نتیجه آن را هم دیدیم که در سال 1389 به یک باره بنزین 100 تومانی 400 تومان شد یعنی 4 برابر قیمت قبلی اما دولت یازدهم با این قیمت های که اعلام کرده است به نسبت زمان و شرایط قابل تامل تر است. البته مقایسه کردن ایران با کشورهای دیگر کار کاملا اشتباهی است زیرا هر کشوری شرایط خودش را دارد. کشور ما متاسفانه دچار رکود تورمی بالایی است که یکی از بدترین پدیده های است که دامن گیر هر کشوری می تواند بشود به این معنا که هم رکود داریم و هم تورم بسیار بالا، بسیاری از کشورها یا رکود دارند یا تورم اما ما هر دوی این معضلات اقتصادی را در کنار همدیگر داریم و بخشی از این مشکل به دلیل افزایش نقدینگی است. زمانی که این نقدینگی افزایش یافته، به چرخش در آید تورم را هم بالا می برد زیرا چرخش نقدینگی در کشور ما به بازار دلال ها و بازار ارز و موارد دیگر کشیده می شود و اگر وارد چرخه ای تولید ما شود، قطعا ما شاهد رونق خواهیم بود. دولت به تمام این مشکلات پی برده است و در تلاش است که چطور این مشکلات را حل کند. دولت باید 470 میلیارد تومان نقدینگی را از بازار ارز و طلا خارج کند و آن را وارد تولید، اشتغال و صنعت کند و با این اقدامات تولید را از این وضعیت فاجعه انگیز خارج کند. دولت باید توان این را داشته باشد که نقدینگی که می تواند در دست تک تک افراد جامعه باشد بیرون بکشد و به بدنه ای تولید تزریق کند. اقتصاد ما باید دانش بنیان باشد یعنی اقتصادی با ریشه ای از جنس تفکر داشته باشیم تا بتوانیم اقتصاد را از این حالت سنتی در آوریم و پیشرفت کنیم.

از نظر شما به طور مثال این افزایش قیمت ها بر قیمت خودرو تاثیر می گذارد؟

اقتصاد ایران اقتصادی بیمار است اصلا نمی شود پیش بینی کرد که قرار است چه اتفاقی بیفتد و دلیل این موضوع هم این است که ما دارای یک اقتصاد رانتیر و یارانه ای هستیم و این اقتصاد یارانه ای معلوم نیست که به موضوعات مختلف اقتصادی چه واکنشی نشان می دهد. اما با این اوصاف منطق اقتصادی نشان می دهد که در یک اقتصاد سالم زمانی که سوخت گران می شود باید قیمت خودرو پایین بیاید اما مشکل اینجاست که قیمت نهاده های دیگر اقتصادی یعنی بازار ارز و دلار و نحوه ای مالیات گرفتن ها به درستی انجام نمی شود و اگر **** گمرک و مالیات به خوبی کارشان را انجام دهند بسیاری از این مشکلاتی که هم اکنون با آن دست و پنجه نرم می کنیم دیگر پیش نخواهد امد. برای صنعت خودرو هم باید سیستم تنظیم کننده داشته باشیم و از طرفی هم نگرانی اشتغال را داریم که اگر صنعت خودرو سازی دچار مشکل شود صدای صنعت خودرو ما در می آید که اشتغال را نابود کرده اید در صورتی که اگر صنعت خودرو سازی ما بخواهد با این کیفیت پایین ادامه دهد تکلیف مردم چه می شود؟ مشکل دیگری که در صنعت خودرو سازی وجود دارد بحث تحریم های اقتصادی است که باعث شده این صنعت وابسته به کالا های بیرون باشد و این وابستگی منجر شده است که قیمت تمام شده خودرو بالا برود. خودرو در کشورهای غربی بعد از چند سال استفاده کردن دیگر ارزشی ندارد. ارزش ریالی پول کشور ما در چند سال اخیر بسیار کاهش داشته است و خودرو سازان معتقدند که مثلا پرایدی که چند سال پیش 8 میلیون بود و در حال حاضر 18 میلیون شده است به دلیل کاهش ارزش قیمت ریالی ما است و خودرو 18 میلیونی ارزش ذاتی اش همان 8 میلیون است و البته کاملا هم درست می گویند و به هیچ عنوان مقصر نیستند و این اقتصاد ما است که از ریشه مشکل دارد. این اتفاقات مسائل مهمی است که ما باید به مردم توضیح دهیم. دولت قبل نمی توانست این مسائل را توضیح دهد زیرا خودش عامل این بود که ارز سقوط کند و ما دچار چنین بحران های شویم. از نظر من خودرو سازان به هیچ عنوان مقصر نیستند و در این شرایط بحرانی دولت وظیفه دارد که فرایند ها را سالم کند و باید این نکته را هم بگویم که با قیمت 1000 تومانی بنزین اتفاق خیلی مهمی در اقتصاد ما اتفاق نخواهد افتاد.

آیا این افزایش قیمت ها در کیفیت بنزین عرضه شده تاثیر گذار است؟

بله طبیعتا کیفیت بنزین رو به بهبودی خواهد رفت و دولت تصمیم های قاطعانه خودش را در مورد این موضوع گرفته است. بنزین های که در پتروشیمی ها تولید می شد دیگر از مدار خارج شده است و در کلان شهرها دولت وزارت نفت و پخش را موظف کرده است که بنزین یورو 4 برابر شود و اگر این کار را نکنند کار کاملا غیر قانونی انجام داده اند. زیرا سلامت مردم ما کاملا در خطر است و اگر این هشدارهای دولت جدی گرفته نشود به صورت کاملا جدی با عومل اجرایی نکردن این موضوع برخورد قانونی می شود که البته قابل ذکر است که این انضباط را در عوامل اجرایی می بینیم وتا آنجایی که من در جریان هستم مسولان این حوزه خودشان را برای اجرا کردن این طرح آماده کرده اند.

اگر قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا نمی کرد دولت با چقدر کسری منابع مواجه می شد؟

چند پارامتر وجود دارد. زمانی که دولت قیمت بنزین را نگه داشت و بالا نبرد تصمیم داشت که در آستانه شروع سال جدید جو روانی را متشنج نکند و مسئله دیگری که وجود داشت این بود که ببیند چه تعداد از افراد جامعه برای دریافت یارانه نقدی انصراف می دهند. باید قبول کنیم که قیمت بنزین برای مردم بسیار مهم است. من به به دولت پیشنهاد دادم که قیمت گاز را 2 برابر کند، اما قیمت بنزین را به هیچ عنوان افزایش ندهد. اما اگر قیمت بنزین را هم بالا نمی بردند از لحاظ علمی و اقتصادی کار بسیار اشتباهی بود. بنیان فکری دولت بر مبنای صداقت با مردم است. دولت چیزی حدود 12 هزار میلیارد کسری منابع دارد که بخشی از این کمبود ها از انصراف همین یارانه ها تامین خواهد شد.

افزایش قیمت بنزین از لحاظ سیاسی چه هزینه های بر ای دولت خواهد داشت؟

شاید اگر در کشور دیگری غیر کشور ما این اتفاق می افتاد تاثیرات بسیاری نداشت زیرا ما در یک سرزمین نفت خیز هستیم و این موضوع از لحاظ تاریخی دارای بها و هزینه ای برای دولت است زیرا مردم ما به طور کلی ایران را سرزمین نفت می دانند و همین فکر قطعا تاثیر سیاسی خواهد داشت. اما از دیدگاه من دولت همین کاری را که در حال حاضر انجام می دهد بهترین روش ممکن است. راهش این است که باید به تدریج به مردم ما به ازا بدهد یعنی به مردم نشان دهد مثلا بهداشت را برایشان تامین کرده است تا زمانی که فردی به بیمارستان می رود دغدغه خاطر از هزینه های سنگین دارو و درمان را نداشته باشد و به طور کل باید مردم این موضوع را کاملا لمس کنند. اما یک مشکل وجود دارد که مردم باید در جریان باشند و مشکل این است که وزارت نیرو ما بدهی بسیاری هنگفتی دارد و پول های ما بلوکه شده است البته این موضوع به معنای آن نیست که گشایشی در کار نباشد و از طرفی هم نباید این انتظار را داشت که با 300 تومان افزایش قیمت بنزین مثلا در بیمارستان ها خبری از هتل 5 ستاره باشد و این اتفاق هم هیچ گاه نخواهد افتاد. مردم ما باید صبر و حوصله داشته باشند و باید این را در نظر داشته باشند که گشایش های سیاسی و بین المللی در وضعیت کشور ما می تواند بسیار تاثیر گذار باشد زیرا ما میلیاردها دلار پول بلوکه شده داریم که اگر به کشور بازگردد، شرایط اقتصادی ما را واقعا تغییر خواهد داد و از طرفی گشایش های روابطی در عرصه بین المللی بسیار موثر خواهد بود. بسیاری از کالا های صنعتی که ما خریداری می کنیم با قیمتی 3 برابر آنچه که هست وارد کشور می شود و اگر همه ای این شرایط به حالت عادی برگردد رونق دوباره به بافت اقتصادی ما قطعا باز گردانده می شود

تاثیر گرانی بنزین بر زندگی مردم چیست؟

واقعیت این است که شرایط فعلی اقتصاد کشور اصلا شرایط خوبی نیست و این را همه ما قبول داریم. چند سال پیش اقتصادانان تصمیم گرفتند فرایند اصلاح اقتصاد کشور را شروع کنند. اما برای اینکه اقدامات ما به نتیجه ای مطلوب برسد یکسری الزاماتی وجود دارد. ایران کشور نفت و گاز یا بهتر است بگوییم کشور انرژی است ما اگر بخواهیم این اصلاحات را انجام دهیم یکی از کارهای که باید انجام دهیم، ترمیم وضعیت بازار و **** صادرات و مصرف انرژی در کشور است. بحث بر سر این قضیه است که اگر ما بخواهیم این وضعیت را سامان ببخشیم، قطعا به پیشرفت و توسعه دست پیدا خواهیم کرد. یکی از اقداماتی که اقتصادانان برای اصلاح وضعیت ها انجام دادند قانون هدفمند کردن یارانه ها بود که برای پیش رفتن در مسیر اقتصادی در مجلس تصویب شد. قانون هدفمندی یارانه ها قدمی بود برای تغییر و اصلاح ساختار اقتصادی کشور. از نطر من آقای طیب نیا در جایگاه و مقام خودشان بسیار خوب وضعیت را بهبود بخشیده اند. زمانی که ما درک کردیم که یکی از بحث های که کشور را به سمت اقتصاد آزاد و پویا حرکت می دهد این موضوع است که باید یارانه ها را بر داریم. در روح و بطن قانون هدفمندی یارانه ها راجع به این صحبت می کند که برای اینکه کشور به سمت پیشرفت حرکت کند باید اقتصادمان دارای برنامه ریزی مشخص و هدفمند باشد. از طرفی باید بدانیم که مهمترین یارانه ای که در کشور پرداخت می کنیم یارانه انرژی است و عددی برابر با 60 میلیارد دلار است. حال بحث بر سر این قضیه است که دولت می خواهد این منابع را در جهت سیاست های کلان استفاده کند و می خواهد این حالت پخش شدن پول را از بین ببرد.دولت می تواند سیاست های دیگری نیز به کار برد اما اگر حساب شده عمل نکند روز به روز وضعیت محیط زیست ما خراب تر و الودگی هوا بیشتر خواهد شد و نتایج بد بسیاری دیگر مثل این موضوع که وضعیت صنعت خودروسازی ما روز به روز در حال خراب شدن استپیش خواهد امد. مردم باید بدانند که شدت مصرف انرژی در کشور ما 4 برابر متوسط دنیا است.

بنابراین حرف من بی استناد نیست کشور چین با ان جمعیت زیاد و تولید صنعت تقریبا یک پنجم ما مصرف انرژی دارند. اما مردم ما یک انتظاراتی دارند اگر ما بخواهیم به این مصرف بی رویه ادامه دهیم 4 برابر متوسط مصرف انرژی در دنیا مصرف خواهیم داشت و مردم در کلان شهرها نمیتوانند نفس بکشند و همچنان کشتههای جاده ای به دلیل پایین بودن استانداردهای جهانی بیشتر و بیشتر می شود و کیفیت خودرو های ما در همین سطح پاین می ماند. بنابراین قانون هدفمند کردن یارانهها به این معناست که اگر مردم میخواهند انرژی مصرف کنند در چارچوب قانونی اش این کار را بکنند. من قانون هدفمند کردن یارانه ها را کاملا قبول دارم و یکی از قدم های اقتصاد برنامه ریزی شده می دانم که البته کامل نیست و باید آن را اصلاح و توسعه دهیم زیرا ما در نقطه صفر قرار داریم. دولت فعلی به هیچ عنوان روش دولت قبل را قبول ندارد و دلیلش این است که اصلا اعتقادی به این روش منسوخ شده ندارد. اقتصادی که یارانه در آن وجود داشته باشد راه را برای شفاف سازی میبندد و اقتصاد یک اقتصاد رانتی می شود. این مقدمات را گفتم که بگوییم مردم به هیچ عنوان فقیر نمی شوند و زندگی شان بهتر می شود. دولت به نوعی پدر خانواده است و اگر دولت، دولت مسئولی باشد و اگر دولت با انضباطی باشد پول های که کسب می کند را صرف توسعه و رشد جامعه می کند و خوشبختانه نگاه بالا دست های دولتی نیز نگاهی این چنینی است.

xms

Registered User
لایک‌ها
387
یک کارشناس اقتصادی:
با کنترل نقدینگی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها می توان نرخ تورم را کاهش داد
تهران - ایرنا - یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان آنکه افزایش قیمت حامل های انرژی بر بخش های مختلف اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود، گفت: دولت با کنترل نقدینگی در طول اجرای فاز دوم هدفمندی نه تنها قادر خواهد بود نرخ تورم را کاهش دهد بلکه ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا را سبب خواهد شد.

81139233-5652081.jpg

محمدحسین مهدوی عادلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: دولت می تواند در قالب انتشار اوراق مشارکت و یا افزایش سود سپرده های بانکی، نقدینگی سرگردان در جامعه را جمع آوری و ساماندهی کند.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر برای کنترل نرخ تورم باید طرف عرضه در اقتصاد افزایش یابد تا صنایع نیز فعال شوند و از این طریق محصولات تولید داخل وارد بازار و در عرضه و تقاضا، تعادل ایجاد شود.

مهدولی عادلی پیشنهاد کرد: دولت برای فعال کردن صنعت و خروج از رکود تورمی، 30 درصدی که قرار بود از افزایش قیمت حامل های انرژی به بخش صنعت اختصاص دهد را به صورت تسهیلات یارانه ای به این بخش پرداخت کند، یعنی اگر قرار است، سود سپرده بانکی افزایش پیدا کند تا صنایع بتوانند با گرفتن تسهیلات با سود کمتر و یارانه، چرخ صنعت را به حرکت درآورند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بخشی از تورم در جامعه ناشی از انتظارات تورمی است، گفت: دولت در چند ماه گذشته یک ثبات اقتصادی نسبی را در کشور بوجود آورده و انتظارات تورمی را در جامعه کاهش داده لذا این روند در زمان اجرای فاز دوم هدفمندی باید ادامه یابد.

مهدوی عادلی خاطرنشان کرد: وقتی مردم انتظار افزایش قیمت ها را دارند مسلما این انتظار در تشدید نرخ تورم بروز خواهد کرد بنابراین دولت می تواند با ایجاد ثبات در بازار، افزایش فضای کسب و کار و اطلاع رسانی، به مردم اطمینان دهد که در فاز دوم هدفمندی انتظارات تورمی اتفاق نخواهد افتاد تا از این طریق نیز بتواند نرخ تورم را کنترل کند.

اقتصام(4)س.م**1558

انتهای پیام /*

بالا