برگزیده های پرشین تولز

راههاي ماندگاري Windows !ا

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
دوستان اگر مايل باشند , هر كس با توجه به تجربه اي كه داره از كار با ويندوز, راههايي رو ارائه كنه براي پايداري اون و اينكه چطور ميشه دير به دير ويندوز رو تعويض كرد.
مثلا:
برنامه هاي زائد.
برنامه هايي كه سيستم رو كند ميكنند.
برنامه هايي كه به هر نحوي در سيستم نقص ايجاد ميكنند.
و خيلي چيزهاي ديگه ...

...
در مورد عنوان تاپيك هم اگر چيز بهتري در نظر داشتين ممنون ميشم كه مدير بخش اقدام كنند, چون چيز بهتري به نظرم نرسيد.

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
خوب من از ويندوز 3.1 با اين موجود عجيب روبرو شدم . من الان از ويندوز ايكس پي استفاده مي كنم و نسبتا تجربه ي خوبي در ضمينه حفظ ونگهداري ويندوز دارم . كلان تجربه دو چيز رو به من خوب ثابت كرده . 1-اگر دنبال ثبات ويندوز هستين فقط! برنامه هاي ضروري روش نصب كنيد 2-اگر دنبال يك سرعت خوب از ويندوز هستيد به دو برنامه ي انتي هك و انتي ويروس مجهز باشيد . نصب آنتي هك اينقدر مهمه كه به نظر من بدون استفاده از اون اصلا سراغ اينترنت نريد . فعلا اين موارد به ذهنم رسيد . اميدوارم تاپيك خوبي از كار در بياد . اهان يه نكته ديگه . هميشه بيش از 1 ويندوز روي سيستم داشته باشيد . اگه روزي به مشكل بر بخوريد براحتي مي تونيد به سراغ ويندوز دوم بريد . حتي مي تونيد اگر از برنامه هاي زيادي استفاده مي كنيد اونا رو روي 2 ويندوز تقسيم كنيد. مثلا بازيها روي يه ويندوز و برنامه هاي كاربردي تو يه ويندوز ديگه :)

Jacky

مدیر بازنشسته - فروشنده معتبر
کاربر فعال
لایک‌ها
34
ممنون فاير جان ، تاپيك خوبي زدي و بحث قشنگي رو مطرح كردي . ( در ضمن عنوان تاپيك هم خوبه و مشكلي نداره )

يك توصيه كلي : بعد از نصب ويندوز ، درايورها و نرم افزار ها ؛ با Norton Ghost مي تونيد يك Back up‌ از پارتيشن سيستم عامل بگيريد و حدود 10 دقيقه سيستم رو به همون حالت اوليه بر گردونيد .

farhad12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Jacky :
ممنون فاير جان ، تاپيك خوبي زدي و بحث قشنگي رو مطرح كردي . ( در ضمن عنوان تاپيك هم خوبه و مشكلي نداره )

يك توصيه كلي : بعد از نصب ويندوز ، درايورها و نرم افزار ها ؛ با Norton Ghost مي تونيد يك Back up‌ از پارتيشن سيستم عامل بگيريد و حدود 10 دقيقه سيستم رو به همون حالت اوليه بر گردونيد .
دقيقا منم مي خواستم بگم اين نورتون گاست ميتونه معجزه كنه يعني از ويندوز با تمام چيزهايي كه تو خودش داره immage ميگيره اگه ويندوزتون براتون نقش حياتي داره بنظرم واجبترين كار همينه يعني image گرفت از اون چون اگه حتي پارتيشين كه ويندوز روي اونه فرمت كنيد بازم با همين نورتون گاست ميشه ويندوز رو به همون حالت اول با تمام نرم افزارها و آپديتها و.... برگردوند :wacko: :happy:

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
عرض شود خدمت دوستان عزيز ...
من هم اميدوارم تاپيك مفيدي باشه و با تجربه هايي كه همه مطرح ميكنند كاري كنيم كه سيستم هاي پايدارتري رو داشته باشيم.
من خودم با ملنيوم شروع كردم. هيچ وقت با 98 جور نبودم و شايد 2 بار نصب كردم و بعد پاك كردم.
خوب اين چيزي بود كه واقعا افتضاح بود اما خيلي ها هنوز همون روند قديمي رو دارن.
ملنيوم رو من اوايل هر هفته عوض ميكردم و دوباره ميريختم(البته اين موضوع برميگرده به 3 سال پيش). اين دليلش اين بود , با چيزهايي كه من نصب ميكردم و با حساسيتي كه من نسبت به كند شدن سيستم داشتم و دارم مشكل برام پيش ميومد!
خوب بعد جوري شد كه با سيستم جديد سراغ ويندوز XP رفتم. ضريفتر, مطمئن تر نسبت به بقيه سيستم ها. خوب xp هم خيلي با چيزهايي كه من نياز داشتم جور بود و كار ميكردم.
الان با توجه به حجم چيزهايي كه بعد از نصب روي سيستم دارم و خيلي ها هم همينطور هستند اين نكته مهم هست كه وضعيت سيستم رو متعادل نگه داشت و سرعت اون رو هم در يك حالت قابل استفاده براي كارهاي مختلف فيكس كرد.
از چيزهايي كه باعث تعويض ويندوز ميشه من ميتونم اينها رو نام ببرم كه براي خودم پيش اومد(در حال حاظر اينها يادم مياد).
- نصب تعداد زياد برنامه هاي ريز و به ظاهر به درد بخور از CD هاي موجود در بازار.
- نصب اتوماتيك برنامه هايي كه به صورت اسپم يا از هم خانواده هاي اونها هستند. برخي از برنامه هايي كه در Toolbar جا باز ميكنند.
- گير كردن Taskbar به طوري كه درست كردن اون از توان من خارج بوده و به هيچ طريقي تصحيح نشده.
- Error هايي كه باعث Close كردن نرم افزار هاي مهم و نسبتا پركاربرد شده مثل , IE و يا حتي پيغام Error براي باز كردن Mycomputer
- پر شدن بخشهايي از C يا هر درايوي كه سيستم عامل داخل اون هست به هر نحوي. مثلا مثل: Web history - فولدر system32 و باز چيزهايي كه به صورت اتفاقي در فولدر هاي اصلي جاي ميگيرند.
- خيلي وقتها پيش اومده بود به دليل تعويض نكردن ويندوز ملنيوم , وقتي ميخواستم برنامه جديد نصب كنم پيغام هاي خطايي ميداد كه گيج كننده و قابل رفع نبودند.

اين مشكل ديگه اي هست كه وقتي برنامه اي براي از بين بردن چيزهاي زائد نصب ميكنيد و خود اون برنامه باعث اذيت سيستم و كند شدن اون ميشه.
من مدتي خيلي قبل از system mechanic هم استفاده ميكردم و از چند برنامه ريز و درشتي كه خيلي افراد ديگه با اون آشنايي دارن كه براي پاك كردن و اصلاح رجيستري هست. بدون نصب كردن برنامه , اصولا تميز كردن رجيستري شايد امكان پذير نباشه و براي خيلي افراد هم داشتن رجيستري سبك اهميت داره.
بعد از نصب برنامه هايي مثل سيستم مكانيك , سيستم ميتونم بگم تكون خيلي خوبي ميخوره اما تكون خوردن سيستم خيلي بيش از حد هست و باز اينجا برنامه اي كه خودش كمك ميكنه به بهبود وضعيت , ميتونه كار رو خراب بكنه.
چيزي كه حدود 6 ماه من تست كردم و به دليل استفاده زياد در رده هاي بالاي Download در سايت download.com قرار داره." Ad-Aware SE Personal" يك برنامه جمع و جور. راحت و مناسب براي بهبود بخشي از كار هست.
پاك كردن برنامه هاي غير ضروري هم از ليست برنامه هاي ويندوز خيلي مفيد هست كه دوستان همه ميدونن, اما براي اينكه در واقع اين بخش حالت جمع بندي داشته باشه, گفتم.

ابتدايي ترين راه در اين زمينه پيدا كردن برنامه هايي هست كه باعث سنگيني و به هم ريختن كار ميشه و از اونها صرفه نظر كنيم.
بعد در صورتي كه امكانش باشه از 2 تا سيستم براي كارهاي استفاده كرد ميشه تا حد زيادي مشكلات رو حل كرد.
سعي كنيم از برنامه هايي براي بهبود سيستم استفاده كنيم كه خودشون سنگين و مشكل زا نباشن.
نصب چند ويندوز هم در خيلي موارد به افراد مختلف كمك ميكنه اما اين كار هم فايلهايي رو در سيستم اشغال ميكنه كه اون هم مشكلات خاص خودش رو داره.
خوب اين فعلا تا اينجا ...
اميدوارم اذيت نشده باشيد :)

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
خيلي بحث توپيه.
يك چيزي كه من توي طول مدت كار با ويندوز ياد گرفتم اينه كه اصلا كار ما از بيخ مشكل داره.
يعني مشكل عمده cd هاي ويندوز موجود در بازاره.
اكثر اين cd ها به دليل رايت زياد و دستكاري احتمالي بعد از 2 يا 3 هفته كه ويندوز رو نصب ميكني
اول ارورهايي توشون پيدا ميشه بعد ديگه اصلا بالا نميان :D
پس خيلي به cd كه ميخواين بخرين حواستون باشه.
يه مشكل ديگه هم antivirus هست كه نداشتنش يه بدبختيه و داشتنش هم يه سري مشكلات داره.
مثل norton از نظر كارايي و آپديت شدن و شناسايي ويروس عاليه اما خيلي رم ميگيره.
اينجا هم بايد حواستون باشه كه از چه آنتي ويروسي استفاده ميكنيد.
فعلا...

whiteflag

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نظر من نبايد زياد از حد برنامه نصب کرد . برنامه هاي زيادي و بي فايده بعد از يه مدت براي ويندوز مشکل ايجاد ميکنن . خيلي ها هم مرتب برنامه هاي مختف رو براي تست روي سيستم نصب ميکنن که من خودم جزء همين افراد هستم ولي براي اين کار VMware رو نصب کردم و يه ويندوز هم روش و هر برنامه اي که ميخوام تست کنم روي اون نصب ميکنم .

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918
آقا بحث خوبيه
جكي جان يه سوالي... ميشه اين image رو زد روي cd و بعد هر بار خواستي ويندوز بريزي ازش استفاده كني؟ البته رو كامپيوتر خودت قاعدتا! ميشه مثل recovery cd هايي كه با لپ تاپ ها ميدن!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از ehsan :
آقا بحث خوبيه
جكي جان يه سوالي... ميشه اين image رو زد روي cd و بعد هر بار خواستي ويندوز بريزي ازش استفاده كني؟ البته رو كامپيوتر خودت قاعدتا! ميشه مثل recovery cd هايي كه با لپ تاپ ها ميدن!
اصطلاح ويندوز 3 دقيقه اي شنيدين؟! يادمه قبلا توي بازار پيدا ميشد. يكي از دوستام گرفته بود ميگفت در عرض 3 دقيقه ويندوز رو با فتو شاپ و وين امپ و... نصب ميكنه! گمونم با همين روش ساخته ميشد.
با عرض معذرت از جكي عزيز كه مخاطب سوال بودن. :)
البته نميدونم از لحاظ كارايي و استحكام (!!) آيا به خوبي ويندوز نصب كردن هاي معمولي هست يا نه.

alvan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
بسيار جالبه . اميدوارم بحث هاي مفيد و سازنده ايي بشه .
ولي به نظر من آدم مي تونه فقط يه بار ويندوز روي كامپيوتر بريزه و تا ابد باهاش كار كنه . البته XP عرض مي كنم هر بلايي سرش بياد قابل رفع شدنه بدون اينكه مجبور به نصب مجدد ويندوز باشيد .
از بوت نشدن ويندوز گرفته تا ... ;)

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از night wolf :
خيلي بحث توپيه.
يك چيزي كه من توي طول مدت كار با ويندوز ياد گرفتم اينه كه اصلا كار ما از بيخ مشكل داره.
يعني مشكل عمده cd هاي ويندوز موجود در بازاره.
اكثر اين cd ها به دليل رايت زياد و دستكاري احتمالي بعد از 2 يا 3 هفته كه ويندوز رو نصب ميكني
اول ارورهايي توشون پيدا ميشه بعد ديگه اصلا بالا نميان :D
پس خيلي به cd كه ميخواين بخرين حواستون باشه.
يه مشكل ديگه هم antivirus هست كه نداشتنش يه بدبختيه و داشتنش هم يه سري مشكلات داره.
مثل norton از نظر كارايي و آپديت شدن و شناسايي ويروس عاليه اما خيلي رم ميگيره.
اينجا هم بايد حواستون باشه كه از چه آنتي ويروسي استفاده ميكنيد.
فعلا...

خوب اين هم درسته , در اينجا مشكل رو ميشه به اون شكلي كه در بالا گفتم حل كرد. به اين صورت كه شما اگر چند ويندوز داري , ابتدا همه اونها رو مدتي تست كني و ببيني كه با كدوم اونها ميتوني كنار بياي و آيا از نظر كارايي و خيلي مسائل ديگه با همديگه فرقي ميكنند يا خير.

به نقل از whiteflag :
به نظر من نبايد زياد از حد برنامه نصب کرد . برنامه هاي زيادي و بي فايده بعد از يه مدت براي ويندوز مشکل ايجاد ميکنن . خيلي ها هم مرتب برنامه هاي مختف رو براي تست روي سيستم نصب ميکنن که من خودم جزء همين افراد هستم ولي براي اين کار VMware رو نصب کردم و يه ويندوز هم روش و هر برنامه اي که ميخوام تست کنم روي اون نصب ميکنم .

ميشه در مورد VMware توضيحات كاملي بدي

به نقل از ehsan :
آقا بحث خوبيه

در زمينه استفاده از file هاي backup كه بحث جالبتري هم هست اينكه بايد ديد برنامه هاي مشابه اين از چه فايلهايي backup ميگيرن . مثلا: ميبينيم كه وقتي ميخوايم از چيزي مثل رجيستري back up بگيريم كه استفاده كنيم, نميشه و امكان استفاده اون وجود نداره(حد اقل من كه نتونستم از backup يي كه گرفتم در همون ويندوز استفاده كنم.
بعد اينكه: اگر قرار باشه اون برنامه از فايلهاي اساسي backup بگيره حجمش بالا ميره و اگر نگيره حجم كم هست اما backup به چه دردي ميخوره؟
...
راستي احسان جان, اين preview post رو يه تست بزن ببين مشكلي نداره؟ براي من مشكل داره.

mgh

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از Jacky :

این ایميج ها رو چجوری میشه ريستور کرد¿ آخه من 1 ایميج گرفتم حالا ميخوام برش گردونم میگه چون تو درايو سی هست بايد سيدی بوت نرتون رو بزاری بعد از ريستارت... این چجوريه میشه این سيدی رو دانلود کرد از جايی¿

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از SherlockHolmes :
بحث خيلي خوبيه!فاير جان! :)
اما يه سوال لطفا دنبال نصب MSNsearch وgoogle search هم نريد چون هميشه در حال ايندكس كردنند!

مرسي.
اما متوجه نشدم اين سوال بود يا خبر :rolleyes:

به نقل از alvan :
بسيار جالبه . اميدوارم بحث هاي مفيد و سازنده ايي بشه .
ولي به نظر من آدم مي تونه فقط يه بار ويندوز روي كامپيوتر بريزه و تا ابد باهاش كار كنه . البته XP عرض مي كنم هر بلايي سرش بياد قابل رفع شدنه بدون اينكه مجبور به نصب مجدد ويندوز باشيد .
از بوت نشدن ويندوز گرفته تا ... ;)

اگر دوستان همكاري كنند حتما ميشه.
در ضمن شما خودتون چند وقت يك بار XP رو تعويض ميكنيد و بعد از نصب "چقدر برنامه روي اون نصب ميكنيد"؟

Jacky

کاربر فعال
لایک‌ها
34
به نقل از ehsan :
آقا بحث خوبيه
بله چنين امكاني وجود داره ، و شما مي توني فايل حاصل رو ، روي CD ‌رايت كني .
در زمينه استفاده از file هاي backup كه بحث جالبتري هم هست اينكه بايد ديد برنامه هاي مشابه اين از چه فايلهايي backup ميگيرن . مثلا: ميبينيم كه وقتي ميخوايم از چيزي مثل رجيستري back up بگيريم كه استفاده كنيم, نميشه و امكان استفاده اون وجود نداره(حد اقل من كه نتونستم از backup يي كه گرفتم در همون ويندوز استفاده كنم.
بعد اينكه: اگر قرار باشه اون برنامه از فايلهاي اساسي backup بگيره حجمش بالا ميره و اگر نگيره حجم كم هست اما backup به چه دردي ميخوره؟

فاير جان شما با اين برنامه مي توني از كل پارتيشن backup‌ بگيري ،‌ و زمان restore تمامي فايلها و برنامه ها توسط همون فايل جايگزين مي شن . در ضمن موقع گرفتن backup‌مي توني بگي فايل حاصل رو فشرده كنه تا حجم كمتري بگيره ، اگر كل اطلاعاتتون حدود 4 تا 5 گيگابايت باشه ، فايل حاصل حدود 2 گيگابايت مي شه .

SherlockHolmes

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
825
مرسي.
اما متوجه نشدم اين سوال بود يا خبر
عاقبت زياد پست زدن همينه!! :rolleyes: :rolleyes:
بله چنين امكاني وجود داره ، و شما مي توني فايل حاصل رو ، روي CD ‌رايت كني .
يعني ميشه بوتش كرد؟يعني اگه هيچ سيستم عاملي نبود بشه مثل سي دي ويندوز معمولي باهاش بوت شد ونصب كرد.ميشه همچين چيزي؟

Jacky

کاربر فعال
لایک‌ها
34
بله شرلوك جان ، اين امكان وجود داره ، فقط چند تا فلاپي مي خواد كه بايد بسازي .

Jacky

کاربر فعال
لایک‌ها
34
به نقل از mgh :
این ایميج ها رو چجوری میشه ريستور کرد¿ آخه من 1 ایميج گرفتم حالا ميخوام برش گردونم میگه چون تو درايو سی هست بايد سيدی بوت نرتون رو بزاری بعد از ريستارت... این چجوريه میشه این سيدی رو دانلود کرد از جايی¿
از كدوم نسخه استفاده مي كني ؟
از داخل windwos مي خواستي برگدوني با dos ?

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
1-هیچ آنتی ویروسی نصب نکنید! یا حداقل چیزی نصب کنید که امکان غیر فعال کردن و جلوگیری از اجرا شدن هنگام بوت رو داشته باشه!!
2-از IE استفاده نکنید!
3-از جاهایی فایل بگیرید که مطمئنید.
4-اگر خواستید یک سیستم عامل دیگه هم واسه مواقع اضطراری داشته باشید توزیع لینوکس نصب کنید یا یکی از توزیع های زنده اون رو استفاده کنید.خود ویندوز چندان مفید نخواهد بود.
این روش برای من خیلی خوب عمل کرده :D
نه ویروس دارم نه spyware هرچند وقت یه بار هم واسه چک کردن این برنامه ها رو نصب می کنم اما هیچ مورد خاصی پیدا نمی شه.تنها دفعه ای که با این روش ویروس گرفتم چند وقت پیش ویروس Jeefo بود که در سی دی مجله نرم افزار بود و من گفتم نوشته با آخرین نسخه Panda چک کردن دیگه مشکلی نیست ولی همون بیچارم کرد ;)
موفق باشید.

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
جكي جان...
اين جريان backup گرفتن به نظر من شايد خيلي جالب نباشه, از اين لحاظ كه حجم زيادي رو ميگيره.
تا به حال تست نكردم اما شايد خيلي ها بتونن باحاش كنار بيان , بالاخره اين هم يك راهش هست :)

بالا